Jump to content

Εξόρμηση Κιθαιρώνα !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γ-αστρονόμοι μου εσείς :cheesy:

 

Κι εγώ να προσπαθώ να κάνω δίαιτα :-note :-note :-note

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παιδες βαλτε και εμενα μεσα με τον ΜΑΡΙΝΟ αν δεν εχει πιαστει απο το freeday :lol:

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γ-αστρονόμοι μου εσείς :cheesy:

 

Κι εγώ να προσπαθώ να κάνω δίαιτα :-note :-note :-note

 

Τακη εγω ανεβαινω σε λιγο για Βιλλια, κερναω γαλακτομπουρεκο \:D/

παρε και τον αλλον Τακη , και τον Θαναση και ελατε :cheesy:

 

Παιδια ο ουρανος καθαρισε βουρρρ... \:D/

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήγα 1η φορά χθες στον Κιθαιρώνα και πέρασα πραγματικά πάρα πολύ καλά. Είχα πάει μέχρι στιγμής σε πιο μακρινά μέρη και το κοντινό το άφηνα, οπότε όφειλα μια φορά να το δω και αυτό.

 

Ο ουρανός...πολύ καλός! Τον περίμενα χειρότερο δεδομένης της εγγύτητάς του στην πρωτεύουσα, μας αποζημίωσε όμως με το παραπάνω. Παρόλο τα 55 χλμ από Αθήνα (από το Περιστέρι είναι τόσα), εθεάθησαν όλων των ειδών τα αντικείμενα. Εντυπωσιακό το γεγονός ότι είμασταν τόσο κοντά και είδαμε τόσα πολλά!

 

Η παρέα φοβερή και...εναλλασσόμενη :P Είχαμε στήσει δίπλα δίπλα τα 2 αδέρφια flex 12άρια μας με τον Μάνο (supernovus), δεν πήραν ανάσα τα εργαλεία! Γνωριστήκαμε και με άλλα παιδιά από το forum όπου συζητήσαμε, ψάξαμε στόχους και γενικώς, δεν βαρεθήκαμε στιγμή! :cheesy:

 

Δοκίμασα και τους 2 νέους μου φακούς (Nagler 17mm T4 και Pentax XW 10mm)...έμεινα ΑΦΩΝΟΣ από τις εικόνες τους...το σίγουρο είναι ότι θα μείνουν κοντά μου για πάντα αυτοί οι φακοί, ειδικά ο Pentax XW 10mm, μου έδωσε τις καλύτερες, ευκρινέστερες, super sharp και πιο άνετες τηλεορασάτες εικόνες από τα σφαιρωτά σμήνη ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΤΕ!!! Μας πέσαν τα σαγόνια με τις επιδόσεις του...κάτι τέτοιες εικόνες είναι που σε κρατάνε στο χόμπυ για πάντα και περιμένεις να τις ξαναζήσεις με ανυπομονησία! Άνετα ο Pentax παίρνει τον τίτλο του Globular cluster killer!!!! Τα ίδια ισχύουν και για τον 17mm T4, αν και το μεγάλο σοκ ήρθε με τον Ιάπωνα συνάδελφό του :mrgreen:

 

Τελικώς φύγαμε στις 04:30 με τον Μάνο και επιστρέφοντας, είδαμε από τα αυτοκίνητά μας ανατολή Σελήνης και Δία με φοβερά χρώματα στον ουρανό!! Τι καλύτερο από μια τέτοια εικόνα για να κλείσει η νύχτα.

Εις το επανιδείν με τέτοιες εμπειρίες...

 

=D>

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4:30???? Μπραάβοοοοοοοοοοο εχασα πολλά ε???

 

Τάσο-Μάνο ευχαριστώ για τη βοήθεια σας και ελπίζω να τα ξαναπουμε σύντομα!!

Σα βγεις στο πηγαιμό για την Ιθάκη,

να εύχεσαι να ''ναι μακρύς ο δρόμος,

γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις...--Κ. Καβάφη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτη βραδιά και για μένα στο Κιθαιρώνα χτες.Αυτό που έχω να πω είναι ότι βλέπω ακόμα αστεράκια!!

Ο ουρανός ήταν φανταστικός για τα δεδομένα της Αττικής και μου άρεσε που είδα πολλά τηλεσκόπια να

συλλέγουν φωτόνια ασταμάτητα μέχρι το πρωί!

 

Ευχαριστώ την ομάδα των αστροφωτογράφων για την ευχάριστη παρέα και την υποστήριξη στα

προβλήματα που προέκυψαν κατά την πρώτη μου απόπειρα φωτογράφησης DSO καθώς και τους

Τάσο, Surernovous για τις αξέχαστες εικόνες από τα πανέμορφα σφαιρωτά σμήνη και τους

αμυδρούς μακρινούς γαλαξίες μέσα από τα 12ίντσα κανόνια!

 

 

Εις το επανιδείν και καθαρούς ουρανούς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να ανάψω και πάλι το φιτίλι :-)

 

Αυτό το Σάββατο θα ανέβει κανείς για να κανονίσω και εγώ επιτέλους να ανέβω για πρώτη φορά - αν με θέλετε βέβαια - και να θαυμάσω τον έναστρο νυχτερινό ουρανό στο μεγαλείο του;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πίστεψέ με, Στράτο, αν ήταν μόνο στο χέρι μας, η επόμενη φορά θα ήταν τώρα κιόλας χε,χε,χε!

Πάντως προσπαθούμε να είναι Νέα Σελήνη στις εξορμήσεις, ή τουλάχιστον το φεγγάρι να δύει πολύ σύντομα μετά το σκοτάδι, ή να αργεί πολύ να ανατείλει προς το χάραμα, ώστε να μην έχουμε τη φωτορρύπανση. Επίσης βέβαια αποφασιστικό ρόλο παίζει και ο καιρός, που μέχρι τώρα μας κάνει ακόμη παιχνίδια.

Ε, και φυσικά προσπαθούμε να μην είναι εργάσιμη η επόμενη μέρα, γιατί -καταλαβαίνεις- είναι βαρύ το ξύπνημα αν έχεις κοιμηθεί κατά τις 3-4 η ώρα.

Λίγη υπομονή λοιπόν ακόμη, όπως όλοι μας δηλαδή, και σύντομα θα συναντηθούμε στο βουνό.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Καλημερα , τι λετε για το Σαββατο να ανεβουμε στο βουνο ? Εγω και ενα φιλος ειμαστε ψημενοι και ειναι και γλυκος ο καιρος μια χαρα.... :cheesy:
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα μήπως για αύριο Παρασκευή το βράδυ θα ανέβει κανείς στο βουνό? Είχα έρθει μία και μοναδική φορά πριν αρκετούς μήνες. :cheesy:
:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέσα, Δημήτρη για το Σαββατο. Κυριάκο θά'ρθεις; Ζίο, Θέμη, Θανάση τι λέτε; Έλα να μαζεύεται η παρέα πάλι.

Στράτο (Montana) ήγγικεν η ώρα. Vamos!!!

Σωτήρη, σου είναι δύσκολο για Σαββατο, για να γνωριστούμε κι όλας;

Ερρίκο, επίσημη πρόσκληση! Τι λές, φίλε; :cheesy:

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελα ρε Μανο που εισαι γεννησες? Ο Κυριακος θα ερθει εχουμε μιλησει ... Καλα θα ειναι ο καιρος ειναι γλυκος . Αντε θελω να δω και το μ13 μεσα απο το δικο σου Μανο να συγκρινω 12 με 9,25 και να δω ποσο πιο φωτεινο ειναι μεσα απο το 12αρι. Στειλε μου και το κινητο σου και για παν ενδεχομενο (βλεπε κλειστη μπαρα) με πμ γιατι το εχασα. Αντε και οι υπολοιποι να ερθετε να γνωριστουμε. Ερωτοκριτε που εισαι θα ερθεις? Μανο το Σαββατο το πρωι εγω και ο Κυριακος εχουμε καθιερωσει καφεδακι και αστροσυζητηση σε καφε του μικρολιμανου κοιτα μηπως τα καταφερεις αυτη την φορα .
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαρίστως θα ερχόμουν Σάββατο αλλά δυστυχώς (+ευτυχώς) έχει κανονιστεί ΣΚ full μπάνιο στη Χιλιαδού. :!: Μάνο, είχαμε γνωριστεί από την προηγούμενη φορά, είμαι ο Σωτήρης με το 8'' dobaki. Και αρκετούς ακόμη είχα γνωρίσει και εύχομαι να σας δω το συντομότερο σε επόμενη εξόρμηση. Ϊσως και Γρεβενά. Αλήθεια sto Astrovox έχει αναφερθεί ποιοί θα πάνε στα Γρεβενά..? \:D/
:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο, είχαμε γνωριστεί από την προηγούμενη φορά, είμαι ο Σωτήρης με το 8'' dobaki.

Ωχ, συγγνώμη, Σωτήρη, δεν το κατάλαβα ότι ήσουν εσύ. Κρίμα, θα ξανασυναντιώμασταν. Εναλλακτικά είσαι πιο κοντά στους Ευβοιώτες μας. Αλλά μάλλον κι από κει λίγο μακριά σου πέφτει, ε;

Δεν πειράζει, σε επόμενη ευκαιρία.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα παιδια

 

Δυστηχως λογω υποχρεωσεων ( γαμος ) δεν μπορω το Σαββατο ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) .

 

Ωστοσο αν ολα πανε καλα με την δουλεια, τον καιρο και την γυναικα μπορει να ανεβω αυριο Παρασκευη. Θα γραψω αυριο με σιγουρια!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους παιδιά.

 

Δημήτρη, Μάνο, ήδη έχω φορτώσει το γάϊδαρο, τον έχω ταϊσει με 98 οκτάνια και το GPS του είναι προγραμματισμένο με συντεταγμένες 38,16Ν - 23,27Ε, για αναχώρηση το απόγευμα του Σαββάτου !

Ερωτόκριτε, αλήθεια τί έγινες εσύ ? έχεις χαθεί, άντε να βρεθούμε αύριο επάνω.

Και όσοι άλλοι δεν έχετε προγραμματίσει κάτι, σηκωθείτε από τους καναπέδες - έλιωσαν όλο το χειμώνα και τη βροχερή άνοιξη - και ελάτε να μαζευτούμε στο βουνό με επιτέλους μιά γλυκιά νύκτα.

Αντε γιατί σε λίγο, μέσα από τα τηλεσκόπιά μας δε θα βλέπουμε σφαιρωτά σμήνη αστέρων, αλλά ανοικτά σμήνη ιστών από ΑΡΑΧΝΕΣ !!!

 

Κυριάκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την επόμενη εξόρμηση προτείνω να την προγραμματίσουμε απο κοινού, στον Κιθαιρώνα ή στη Δίρφυ.Τι λέτε; :cheesy:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια ειμαι αρχαριος. να ερθω? θα με βοηθησετε?

ο εξοπλισμος μου ειναι απλος. εχω ενα 10" dob με εναν hyperion 8mm θα μπορεσω να δω κατι?

 

επειδη δεν εχω ξαναελθει μπορει καποιος να μου στηλει ενα πμ με ενα κινητο για να ρωτησω λεπτομεριες?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.... και πάντα αρχάριοι παραμένουμε, Δημήτρη, γι' αυτό κοίτα να το συνηθίσεις :lol:

Όσο για τον εξοπλισμό σου, παρόμοιο έχουμε.

Οδηγίες θα βρεις εδώ http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=9984&start=160

(δεν ξέρω αν το κοίταξες ήδη). Σου έστειλα το τηλέφωνό μου με πμ.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά επειδή είναι η πρώτη φορά που θα έρθω, μήπως θα μπορούσα να συναντηθώ με κάποιον αύριο στην εθνική να πάμε μαζί, ώστε να μη χαθώ;
Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε montana μπορουμε να συναντηθουμε στο πρακτικερ στον ασπροπυργο και να παμε . Εμεις εκει περιμενουμε ο ενας τον αλλο. Το τηλ μου ειναι αν θες παρε με αυριο για να σου δωσω οδηγιες.
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης