Jump to content

Εξόρμηση Κιθαιρώνα !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Απόψε έχει τρελλό αγέρι παιδιά. Ναι, είμαι ήδη εδώ, με ένα 8'' και πλήρη εξάρτυση. Αλλά το φεγγαράκι είναι παχυλό ακόμη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ'ότι είδα για καιρό, ο αέρας θα πέσει από αύριο στα 4-5 Β.

Καθαρός θα είναι εκτός της Κυριακής προς Δευτέρα που πιθανόν θα έχει λίγη συννεφιά.

Παρασκευή η Σελήνη βγαίνει μετά τις 1:30, Κυριακή & Δευτέρα μετά τις 2:45.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυριακή με το στομάχι τύμπανο, αίμα γεμάτο τριγλυκερίδια, ξενύκτι για μαγειρίτσα την προηγουμένη και ολίγη από αλκοόλ θα έχουμε υπνηλία νομίζω. Η Δευτέρα μου φαίνεται προτιμότερη. Πόσα σύννεφα θα έχει;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, ας δούμε τότε και αύριο τη μέρα τι και πόσες ............ προσφορές θα έχουμε από άλλους, να σκεφτεί ο καθένας μας πότε θεωρεί καλύτερη ημερομηνία, και αποφασίζουμε κατά τη διάρκεια της αυριανής ημέρας. Πάντως είναι μιά καλή ευκαιρία να ξαναβρεθούμε πριν ή μετά την Ανάσταση, νηστικοί ή ξεκοιλιασμένοι.......

Τ'αστέρια μας περιμένουν !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α !!

και κάτι ακόμη.

αν είναι για αύριο, όποιος ΦΟΒΑΤΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ νυχτιάτικα, να πάψει να φοβάται γιατί θα είμαστε τουλάχιστον 10 !!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω μεσα για αυριο!!!!! θελω να δοκιμασω το καινουργιο μου προσοφθαλμιο .

Ερωτοκριτε παρε τηλ ,αν παμε αυριο στο γνωστο σημειο λεω να βρεθουμε...

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μπορω να ερθω και εγω? δεν εχω ξαναερθει

 

Όποιος θέλει μπορεί να έρθει.Θα βρείς οδηγίες σε προηγούμενες σελίδες. :)

Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα ερθω , ποσοι ημαστε σιγουροι τελικα? Κυριακο τι ωρα θα πας ? Αμα ειναι να συναντηθουμε καπου στην διαδρομη...
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να έρθω και εγώ σήμερα - για πρώτη φορά να σας γνωρίσω - αλλά λόγο ημέρας έχω ένα θέμα με την ώρα.

Τι ώρα θα πάτε και μέχρι τι ώρα μπορώ να έρθω εγώ εκεί;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και χρόνια πολλα σε ολη τη παρέα.

 

Είμαι το νεότερο μέλος της κοινότητας (και μάλλον off topic) αλλα πρέπει να ευχαριστήσω τα 3 μέλη που είχαν τη χαρά να με φιλοξενήσουν στη παρεα τους χθες το βράδυ στο κιθαιρώνα.Τον Ερωτοκριτο τον Δημήτρη και τον Κυριάκο :D

 

Τους ευχαριστώ ιδιάιτερα για το χρόνο τους και τους αφιερώνω τη σχετική φωτο που έβγαλα...

IMG_046.thumb.JPG.c83467d845844bc2d7249588d8c770fb.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου, χαίρομαι για εσάς που καταφέρατε να είστε χθες εκεί πάνω. Δυστυχώς ήταν δύσκολη μέρα χθες για μένα. Να φανταστείτε ότι είχα σκεφτεί να βγάλω τηλεσκόπιο στο μπαλκόνι και δεν το κατάφερα ούτε αυτό.

Κάντε μας καμμιά διήγηση από χθες. Τις εντυπώσεις και τις παρατηρήσεις σας. Έτσι να μας "φτιάξετε" κι εμάς λίγο. :cheesy:

Με την ευκαιρία Καλή Ανάσταση σε όλους και τις οικογένειές σας και ... καθαρούς ουρανούς.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρόνια Πολλά σε όλους και καλή Ανάσταση.

 

Ξέρετε που λένε " τρείς κι ο κούκος " ?

Χθες λοιπόν εκεί ψηλά στο Κιθαιρώνα, έλειπε ........ο κούκος και μείναμε μόνο οι φίλοι μου Ερωτόκριτος (netrionio), Δημήτρης (50mm) κι εγώ.

Δε θέλω να σας κουράσω με σχόλια από τη χθεσινή μας απολαυστικότατη εξόρμηση, αλλά νοιώθω την επιθυμία να σας μεταφέρω μόνο αυτό :

Η στιγμή που ψάχνεις είτε από το Astrovox είτε από το τηλέφωνο να βρεις κάποιους άλλους "τρελούς" για την εξόρμησή σου, η στιγμή που ακόμη και κουρασμένος φορτώνεις τα πράγματα στο αυτοκίνητο για να φύγεις, η στιγμή που στήνεις όλο τον εξοπλισμό σου, η στιγμή που προσπαθείς για καλύτερη πολική ευθυγράμμιση, για σωστή οδήγηση, για να εντοπίσεις ένα δυσδιάκριτο ουράνιο σώμα, για τέλεια φωτογράφηση, η στιγμή που ανταλλάσεις ευχάριστες κουβέντες με τους υπολοίπους της παρέας, αλλά και η στιγμή που τα μαζεύεις γιατί έφτασε η ώρα να γυρίσεις στην οικογένειά σου ή στο σπίτι σου απλώς,................είναι όλα αυτά που ανεξαρτήτως αποτελέσματος της παρατήρησης ή της φωτογράφησης, μας προσφέρουν αυτή την υπέροχη μαγεία του αντικείμένου με το οποίο ασχολούμαστε ερασιτεχνικά για να περνάμε τόσο όμορφα. :cheesy:

 

Κυριάκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα. Εχθες πηγαμε αλλη μια βολτα στο εξοχικο μας (ετσι Κυριακο ?) Ειμαστε μονο τρεις τρελοι , ο Κυριακος , Ο Ερωτοκριτος και εγω . Στην αρχη εστησα για να φωτογραφησω και μετα 2 αποτυχημενες προσπαθειες για ευθυγραμμιση τελικα τα καταφερα (αληθεια δεν ειναι τραγικο να μην σε αφηνει η eq6 να επιλεξεις οποιο αστερι θελεις για να ευθυγραμμισεις?) . Στην συνεχεια και μετα απο την πρωτη αποτυχημενη προσπαθεια για φωτογραφηση την μυριστηκα την δουλεια απο νωρις , τα μαζεψα λοιπων τα εξτρα της φωτογραφησης και το γυρισα στην παρατηρηση. Μ35, Μ36, Μ37, Μ3 , M51, M44, Μ81 & Μ82 (ΕΣΚΙΣΕ Ο 36αρις γιατρε!) και τελικα Κρονος με τον 13αρι hypeion στα 180χ .

Δοκιμασαμε και με το powermate x2,5 και τον 13mm hyperion γυρω στο χ451 αλλα δεν μπορεσαμε να δουμε καθαρα τον αρχοντα των δαχτυλιδιων. Αντιθετα στο χ500 με το διοπτρικο του Κυριακου το ειδωλο του Κρονου ηταν 1000 φορες καλυτερο πραγμα που μαρτυρα το ποσο καταλληλοτερα ειναι για πλανητικη παρατηρηση τα διοπτρικα και επισης πως πρεπει επιτελους να συναντηθουμε Ηλια(elias2004) για να εθυγραμμισουμε το 9,25 με το τεχνητο αστερι που προμηθευτικα οπως υπεδειξες αλλα και να μου λυσεις μερικες αποριες σχετικα με την χρηση του eqmod και της οδηγητικης καμερας. Ο Κυριακος παιδευτικε αρκετα εχθες για αγνωστη αιτια με την ευθυγραμμιση και παρολα αυτα συνεχισε την προσπαθεια . Εγω απο την αλλη ημουν ετοιμος να βαλω αγγελια ολο μου τον εξοπλισμο και να παρω ενα 12αρι goto skywatcher με τα λεφτα της πωλησης :cheesy:

Ειναι μπελαλιδικη δουλεια η φωτογραφηση πως να το κανουμε. Ο Ερωτοκριτος με τα μικρα του μετα απο μια ευθυγραμμιση στο heritage χαιροταν απο νωρις τους στοχους του και στην συνεχεια επιδοθηκε στην φωτογραφηση του εξοπλισμου μας αλλα και εμας τους ιδιους (Ερωτοκριτε περιμενω το link για να τις κατεβασω ολες ε?) Μετα ειχαμε και μια ευχαριστη συναντηση με τον image και την κοπελια του και βρηκα και ευκαιρια να μιλησω μαζι του για την αλλη μεγαλη μου αγαπη την φωτογραφια. (Πανεμορφη η φωτογραφια σου με τα startrails , ευχαριστω για την αφιερωση , θα το δοκιμασω και εγω την επομενη φορα .) Οπως καταλαβαινεται ηταν αλλη μια υπεροχη βραδυα και το χαρηκα προσωπικα πολυ.

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Για την Παρασκευη 6 του μηνα ποιος ειναι μεσα? Εγω θα ειμαι σιγουρα , αντε να μαζευομαστε αντε να μαζευομαστε :cheesy:
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και γω μέσα !!

Σα βγεις στο πηγαιμό για την Ιθάκη,

να εύχεσαι να ''ναι μακρύς ο δρόμος,

γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις...--Κ. Καβάφη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης