Jump to content

Εξόρμηση Κιθαιρώνα !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να έρθω κι εγώ την επόμενη.

Σκεφτόμουν να έρθω και την περασμένη Παρασκευή ,αλλά είχα δει τον καιρό και δεν ήθελα να το διακινδυνέψω 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

φιλε Εstarian την επομενη λεω να παω κι εγω,ετσι δεν θα νιωθεις αρχαριος παρατηρητης μονος ψαχνει,θα ειμαστε 2!!! :)

Ο θεός και η φύσις μηδέν μάτην ποιούσιν.

Περί Ουρανού

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ:

Παρακαλούνται οι "Τολμηροί" του Κιθαιρώνα (Netrionio,Ζio,Koukanto,Supernovus,Dreamchaser κτλ κτλ...) (και όχι μόνο) να δώσουν το παρών την Παρασκευή 17/9/10. Το φεγγάρι θα φύγει κατα τις 1:30... Μακάρι να κάνει καλό καιρό αλλά δεν το βλέπω γιατί θέλω να δοκιμάσω το LUMICON UHC και ως γνωστόν όταν θες να παρατηρήσεις πάντα βρέχει! koukanto θα τρέμουνε τα νεφελώματα με το UHC!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανοίχτε ένα καινούργιο πόστ ρε παιδιά με καινούργια ημερομηνία. Ή μάλλον καλύτερα χωρίς ημερομηνία, σκέτο Κιθαρώνας παρατήρηση.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ:

Παρακαλούνται οι "Τολμηροί" του Κιθαιρώνα (Netrionio,Ζio,Koukanto,Supernovus,Dreamchaser κτλ κτλ...) (και όχι μόνο) να δώσουν το παρών την Παρασκευή 17/9/10. Το φεγγάρι θα φύγει κατα τις 1:30... Μακάρι να κάνει καλό καιρό αλλά δεν το βλέπω γιατί θέλω να δοκιμάσω το LUMICON UHC και ως γνωστόν όταν θες να παρατηρήσεις πάντα βρέχει! koukanto θα τρέμουνε τα νεφελώματα με το UHC!

 

Εντάξει φίλε μου. Ο Θέμης θα το διορθώσει μην κάνεις έτσι....Παρασκευη Κιθαιρώνας!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας για δώστε το παρόν!! Αν και θα έχει λίγη σελήνη δεν πειράζει :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καθαρους ουρανους! :cheesy: (ο καιρος θα ειναι σιγουρα καλος!!)

 

Κριμα που δεν μπορω να σας ακολουθησω....

Να περασετε καλα!!

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανταποκρινόμενη στο κάλεσμα του Ερρίκου η ομάδα θα εξορμήσει και σήμερα στον Κιθαιρώνα. Θα προσπαθήσουμε να έχουμε και νέα άτομα μαζί.

Κρίμα που βλέπω ότι θα έχουμε απώλειες, αλλά τι να γίνει; Έτσι είναι. Την προηγούμενη φορά π.χ. απουσίαζα εγώ.

Θα τα πούμε εκεί πάνω, παιδιά. :wink:

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλα παιδιά άντε να ξεσκουριάσετε, έχουν πιάσει αράχνες και νυχτερίδες τα τηλεσκόπια!!!! :D :D

:D

 

Απλά θα στηθούν 2 χώροι, παρατήρησης και αστροφωτογράφησεις, οπότε όποιος φτάσει πρώτος να ξέρει

ότι θα πάει χωριστεί ο χώρος για να μην ενοχλούμε με τα λαπτοπ, αλλά και με την γεννήτρια τους

παρατηρητές!!!!

 

Τα λέμε επάνω καλή αντάμωση!!!! :lol:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ριξτε και κανα βλεμα παραπανω για μενα μιας και δεν μπορω να ελθω Ερρικο τωρα με το UHC

θα κανεις θαυματα

 

φιλικα

Αντωνης Κουκουλας

Μελος EAE

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θελω να ευχαριστησω των Ευσταθιο δημοσια για την καθοδηγηση του και για την παρεα του στην χθεσινη εξορμηση περασα ομορφα παρολη την κουραση μου και τυπωθηκαν στο μυαλο μου εικονες ομορφες .... :cheesy:
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία ήτανε, αφού έδυσε η Σελήνη είχε καλό καιρό και σχετικά καλό ουρανό και στις 4 το πρωί άρχισε η υγρασία και γίνανε όλα μούσκεμα οπότε τα μαζέψαμε. Ο ουρανός του Κιθαιρώνα μετρήθηκε στα 20.92 sqm μέγιστο με καλή διαύγεια που αντιστοιχεί σε NELM (naked eye limiting magnitude) 6 περίπου με την φόρμουλα του Schaefer, http://www.omahaastro.com/sqm.php.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Τι λέτε για Παρασκευή αν μας κάνει την χάρη ο Καιρός?

 

Tο Σαββατο θα ειναι καλυτερος, λεω εγω :)

 

http://freemeteo.com/default.asp?pid=22&la=2&gid=259711&nDate=4

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρασκευή ή Σάββατο είμαι μέσα με Zio και 50mm!!! εεεε Μάνο ακούς?Sevax όλο θεωρία είσαι πιο πολυ έρχεται ο Μέγας πρόεδρος του ΟΓΑ! Ελα Θεέ λυπήσου μας και μην έχεις συννεφιά!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρασκευή ή Σάββατο είμαι μέσα με Zio και 50mm!!! εεεε Μάνο ακούς?

Βεβαίως, Ερρίκο, μέσα!!! Με πρόλαβες, Ζίο. Ετοιμαζόμουν να ρίξω την ιδέα. Έχει πέσει πολύ πήξιμο τελευταία, αλλά ένα μικρό διάλειμμα και μπορεί και επιβάλλεται να γίνει :mrgreen:

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπέρα παιδια!

 

Αρχάριους δεχεστε στην παρέα σας;

:D :D :D

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως πάντα, με μεγάλη χαρά, Αποστόλη. Άλλωστε κι εμείς φιλοξενούμενοι είμαστε. Τελικά ο Κιθαιρώνας είναι αυτός που μας δέχεται όλους :wink:
...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης