Jump to content

Εξόρμηση Κιθαιρώνα !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δέν είναι πολύ κοντά στο δρόμο εκείνο το σημείο?

Οχι βέβαια πως θα περνάνε τόσα αυτοκίνητα απο εκεί #-o

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πήρα τηλέφωνο πρίν απο λίγο τη πυροσβεστική στα Βίλια και μου είπαν πως η μπάρα θα είναι ανοιχτή

και θα υπάρχει και πυροσβεστικό όχημα στη περιοχή.

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

λοιπόν εγώ αν δηλώσετε και άλλοι... είμαι μέσα!! στην χειροτερη παμε και αν δεν μπορεσουμε κανουμε μια ανιχνευση..κατι θα βρουμε!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ερώτηση!! Ο δρόμος θα είναι κλειστός από την μπάρα και μετά ή και από πιο πριν!?! Γιατί έριξε την ιδέα ο Μάνος (supernovus) μήπως πάμε κάπου λίγο πιο πίσω! Απ'ότι θυμάμαι έχει κανά δυο σημεία που θα μπορούσαμε να στήσουμε αλλά δεν είμαι και σίγουρος!! ανεβάζω μία φώτο από google earth!! Εκεί που λέω SPOT είναι το σημείο που μου φαίνεται κατάλληλο( 2,2 km από το σημείο παρατήρησης) με κάθε επιφύλαξη πάντα π.χ μπορεί να είναι περιφραγμένο οικόπεδο ή οτιδήποτε άλλο!

 

Ακόμα και αν η μπάρα είναι κλειστή, ακόμα και αν το σημείο αυτό είναι οικόπεδο, υπάρχουν πόλλά ακόμα σημεία γύρω -γύρω που μοιάζουν από το google προσβάσιμα. Εάν υπάρχουν και άλλοι που θέλουν να δοκιμάσουν την τύχη τους, ας οργανωθούμε και ας δώσουμε κάπου ραντεβού.

 

Αλήθεια, ο καιρός θέλει να μας πει κάτι? Στην Ριτσώνα που είμαι έχει χαζοσυννεφιά...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καιρος θα ειναι καλος!Θα εχει πολυ καθαρη ατμοσφαιρα λογω του βορια αλλα ο βοριας φαινεται να ειναι το προβλημα επειδη θα φυσαει αρκετα (6-7 bf).

-Γιώργος-

Κατάστημα αστρονομικού εξοπλισμού http://skyandweather.gr/

Νίκαια http://nikaia-davis.meteoclub.gr/ , Αιγάλεω http://aigaleo-davis.meteoclub.gr/ , Μενίδι http://menidi-davis.meteoclub.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οπως πανε τα πραγματα θα μπορεσω να ελθω και εγω εκτος απροοπτου θα ειμαι εκει κατα τις 8.30 με 9.00

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, κι εγώ εξακολουθώ να είμαι μέσα. (άτιμη Παρνωνίαση...! :mrgreen: )

Ο καιρός (βάσει freemeteo πάντα) προβλέπεται καθαρός αργά το βράδυ. Έτσι κι αλλιώς είναι και το φεγγάρι, μάλλον αργούτσικα θ' αρχίσει η παρατήρηση.

Οπότε δώστε σημείο συνάντησης και φύγαμε.

(Αν η μπάρα είναι ανοιχτή, δεν βλέπω γιατί να μην πάμε κατ' ευθείαν στο σημείο παρατήρησης. Ας δώσουμε απλώς εναλλακτικό σημείο συνάντησης σε περίπτωση προβλήματος)

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν η μπάρα είναι ανοιχτή (που θα είναι) ραντεβού όλοι κατευθείαν στο σημείο παρατήρησης, αν δεν είναι ανοιχτή ραντεβού στο πρώτο γεφυράκι, τι λέτε?? :-k
Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να τελειώνουμε!! εγώ θα είμαι στο βουνό στις 8!! αν η μπάρα είναι ανοιχτή θα είμαι στο γνωστό μέρος αν δεν είναι προτείνω ραντεβού στην διασταύρωση Πόρτο Γερμενό-Κιθαιρώνας όπου ο δρόμος είναι πιο ανοιχτός και δεν θα διμηουργούμε πρόβλημα! το τηλέφωνο μου είναι 6942516082 για όποιον χαθεί η αν αλλάξουμε μέρος παρατήρησης να μπορείτε να μας βρείτε!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλα να μαζεύεται κόσμος!

Που είστε οι άλλοι; :mrgreen: :mrgreen:

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας παιδιά δεν θα μπορέσω να ανέβω Κιθαιρώνα σήμερα. Καλό θα ήταν επειδή υπάρχει μεγάλος κίνδυνος πυρκαγιάς καλό θα ήταν να μην ανέβει κανείς μην υπάρξει καμιά εμπλοκή.

Είδη έχει βγει έκτακτο δελτίο από ΕΜΥ

 

 

Και μια είδηση της τελευταίας ώρας έχει πιάσει φωτιά στον Πάρνωνα στον Άγ. Πέτρο ενημερωτικά!!!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα πηγατε χθες? Πως ηταν?

γμτ...δεν μπορουσα να ερθω... ](*,) ](*,)

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν κανονίζεται εξόρμηση, πάντα υπάρχει ένας λόγος που με κρατάει πίσω.

 

Βλέπετε λόγω οικογενειακών και επαγγελματικών υποχρεώσεων καθώς και "ασύμμετρων απειλών" τελικά χάνω την προγραμματισμένη εξόρμηση. Που θα πάει, κάποια στιγμή θα κάτσει.

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες και τις δυνατότητές του. Δεν αλλάζω την οικογένεια με 1000000 εξορμήσεις, αλλά η οικογένεια μπορεί να μας επιτρέψει 1 εξόρμηση πότε πότε. Η αρχή φθάνει να γίνει. Θα το πάρουμε το βάπτισμα του πυρός και ποιός μας πιάνει μετά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες παιδια ηταν καλυτερα απο προχθες με λιγοτερο αερα και καλυτερο seeing!! Δεν σας λεω οτι χασατε κατι τρομερο αλλα σιγουρα κατι χασατε!! Ειδικα μετά την 1 το βραδυ ηταν τελεια!! Την επομενη φορα περιμενω περισσοτερο κοσμο!! Θεμη για την επικυνδινοτητα της φωτιας εχεις μεγαλο δικαιο αλλα πιστευω ειμασταν πολυ προσεκτικοι ειχαμε και την πυροσβεστικη στα 200 μετρα! τους ειδοποιησαμε κιολας οτι ειμαστε εκει και κανουμε αυτο!! Δεν ειχαν κανενα προβλημα!! :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Highlights σε Κιθαιρώνα ΣΑΒΒΑΤΟ 17/07/10:

 

1. Μα φυσικά η EQ6 του zio! Μπορεί να σε παιδεύει στο στήσιμο (και το ξέστησιμο) αλλά … όλα τα Μ , NGC και IC του νυχτερινού θόλου στο… χέρι σου!

 

2. Η ανάγκη να φτιάξω ένα βαλιτσάκι με προσοφθάλμια!

 

3. Η διαφορά του Dob 8” me to Dob 10”. Σε πλανητική, φεγγάρι και κάποια αντικείμενα σαφώς η διαφορά είναι ελάχιστη. Όμως όταν πάμε πιο deep η διαφορά είναι εμφανής ακόμα και σε αρχάριο.

 

4. Το Contrast του zoom Hyperion. Σε αντικείμενα όπως ο Μ13 (και όχι μόνο) η εικόνα είναι εντυπωσιακή.

 

5. Η ευχρηστία των fine tuning rings! Μετατρέπεις το προσοφθάλμιο σε μεγαλύτερη μεγέθυνση χωρίς να παρεμβάλλεις οπτικά.

 

6. Όπως πάντα διάθεση του supernovus, zio μου φαίνεται δημιουργείται team παρατήρησης!

 

7. Και άφησα τα καλύτερα για το τέλος: Η παρατήρηση των :

a. NGC 6207 κοντά στο M13 (mag 11.6) Αποκλειστική ευθύνη του supernovus! Το εκπληκτικό με αυτό το γαλαξία είναι ότι για να τον βρεις είναι σαν να ψάχνεις το Μ13 μέσα στην περιοχή του Μ13!

b. NGC6826 στο αριστερό φτερό του Κύκνου. (mag 10) Αποκλειστική ευθύνη του Ziorange! The blinking nebula! Καταρχήν δεν ήξερα καν ότι υπήρχε. Το απίστευτο είναι ότι όταν το παρατηρείς σου… κλείνει το μάτι! Πολύ καλό πλανητικό νεφέλωμα!

c. NGC 7009 στον αστερισμό του Υδροχόου(mag 8) The Saturn Nebula άλλο ένα πλανητικό από τον supernovus.

 

Αυτά! Και εις ανώτερα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάθε φορά είναι και μια διαφορετική, μοναδική εμπειρία, πρωτίστως γιατί καταφέρνουμε να συναντιόμαστε κοντά στη φύση, μακριά απ' τα φώτα της πόλης (ε καλά, όχι και τόσο μακριά απ' αυτά) στη γαλήνη που μας προσφέρει ο έναστρος ουρανός. (Ας μη σκεπτόμαστε ότι στην πραγματικότητα τα πράγματα δεν είναι και τόσο γαλήνια εκεί πάνω :wink: ) Ελπίζω η παρέα να μεγαλώνει.

Αυτή τη φορά ο ΟΓΑ απουσίαζε, αλλά ήταν σαν ήταν μαζί μας ο Αντώνης, ο Δημήτρης, ο Μπάμπης, καθώς είχαμε στο νου μας όσα μας είχαν πει από προηγούμενες φορές.

Το 6207 το πρόσεξα σε μια φωτογραφία του Γιώργου Βίδου (εδώ στο forum).

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=3736

Αγνοούσα την ύπαρξή του και είχαμε κοιτάξει τόσες φορές σ’ αυτή την περιοχή!

Βέβαια αν είχαμε διαβάσει το μάθημά μας θα ξέραμε ότι αυτόν τον γαλαξία μας τον είχε παραδόσει ο δάσκαλος Δημήτρης Μπαλάσης στις παρουσιάσεις του και στις σημειώσεις που έχει ανεβάσει στην σελίδα της ΕΑΕ προς χρήση και απόλαυση όλων μας.

http://astronomia.org.gr/const.php

Οπότε, Ερρίκο, όλοι με τον κηδεμόνα μας και μετεξεταστέοι τον .... Αύγουστο στον Πάρνωνα η στον Κιθαιρώνα (δεν ξέρω ποιός θα είναι εξεταστικό κέντρο)

 

Στο μεταξύ η Σελήνη, σαν αυτάρεσκη γυναίκα, αρχίζει να μπαίνει μπροστά στο οπτικό μας πεδίο, θέλοντας να μας αποσπάσει την προσοχή απ’ αυτά που βλέπουμε και να μας αναγκάσει να προσέξουμε την ίδια. Και πραγματικά αξίζει να ασχοληθεί κανείς μαζί της. Μπορεί άλλωστε να το κάνει απ’ την άνεση του μπαλκονιού η της ταράτσας..

Θα δούμε τα θαυμάσια τοπία που έχει να μας δείξει. Να γνωρίσουμε τους κρατήρες και τις οροσειρές μέσα και γύρω απ’ τις θάλασσές της.

Θα είναι όμορφη παρέα μέχρι την επόμενη εξόρμησή μας.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πωπω ρε παιδια με αυτο το θέμα στο forum το τελευταίο εξάμηνο έχω πρόβλημα! Πάντα το διαβάζω μετά την εξόρμηση!

 

Την επόμενη φορά ελπίζω να ειμαι και γω! Όποιος θέλει μεταφορικό για να έρθει μου λέει πάντα χωράει άλλος ένας!

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια εγω ειμουνα εκει κοντα και σας φωναζα (γκιων-γκιων) :cheesy:

Μανο τον Αυγουστο στον Παρνωνα, πρωτα ο Θεος. \:D/

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και απο μένα παιδία, βλέπω περάσατε καλά και το Σάββατο ε? :cheesy:

Δε μπόρεσα να έρθω αν και το ήθελα πολύ αφού τη Παρασκευή είχα πάρει φόρα και σας είχα

γεμίσει με ερωτήσεις (συγνώμη για υτό αλλά είχα αρκετές απορίες :( )

Αυτά που ένιωσα τη Παρασκευή δε περιγράφονται με λόγια, το μονο που εχω να πώ είναι πως ξαφνικά ένιωσα πολύ μικρός μπροστά στο απέραντο σύμπαν.

Ενα μεγάλο ευχαριστώ για την υπομονή σας και για όσα μου δείξατε, supernovus αν δεν ήσουν εσύ

δε θα έβρισκα σύντομα την Ανδρομέδα που ήθελα τοσο να βρώ μόνος μου και για την απίστευτη εμπειρία που είχα κοιτάζοντας μέσα από το 12" σου.Χάρηκα πόλύ που γνώρισα απο κοντά τον Kookoo και την αδερφή του, λυπήθηκα που φύγατε νωρίς, όσο περισότεροι τοσο το καλύτερο \:D/

Zio και εσύ ήσουν απίστευτος που είχες υπομονή να μου δειξεις τόσα πράματα με τη ΚΑΝΟΥΡΓΙΑ σου βάση =D> μεγία και καλές παρατηρήσεις να σου πώ :cheesy: , και βέβαια τον Γιώργο να μη ξεχνάμε που πάλευε με τους ανέμους για να βγάλει καμία καλή φωτογραφία, ελπίζω να κατάφερες κατι καλό, όταν ο Γιώργος μου έδωσε ένα 10mm προσοφθάλμιο για να παρατηρήσω με το δικο μου τηλεσκόπιο τον Δία κατάφερα και είδα πολλές λεπτομέρειες που δε πίστευα ότι θα εβλεπα.

 

Ελπίζω να σας ξαναδώ σύντομα σε καμία εξόρμηση! :D :D

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης