Jump to content

Εξόρμηση Κιθαιρώνα !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Να ρίξω μια ιδέα για Πέμπτη βράδυ (12/8 προς 13/8 ) στο μέγιστο των Περσείδων; Να απολαύσουμε λίγο θέαμα;

Θυμάμαι πέρισυ απ' το μπαλκόνι στον Πειραιά, ζήτημα είναι αν είδα μερικούς, τους πιο λαμπρούς φαντάζομαι.

Αρκετοί από τους φίλους θα βρίσκονται βέβαια ακόμη στον Πάρνωνα και σε άλλα σημεία ανά την Ελλάδα.

Αλλά όσοι πάμε! :wink:

Ξέρω ότι είναι εργάσιμη η επομένη (κι εγώ δουλεύω), αλλά όσο αντέξουμε!

 

Υ.Γ. Συγγνώμη, Ζιο. Δεν το κάνω επίτηδες :oops:

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άστα αυτά Μάνο επίτηδες τα κάνεις...xaxaxaxa !Όσοι πάτε να περάσετε καλά!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρίξω μια ιδέα για Πέμπτη βράδυ (12/8 προς 13/8 ) στο μέγιστο των Περσείδων; Να απολαύσουμε λίγο θέαμα;

Θυμάμαι πέρισυ απ' το μπαλκόνι στον Πειραιά, ζήτημα είναι αν είδα μερικούς, τους πιο λαμπρούς φαντάζομαι.

Αρκετοί από τους φίλους θα βρίσκονται βέβαια ακόμη στον Πάρνωνα και σε άλλα σημεία ανά την Ελλάδα.

Αλλά όσοι πάμε! :wink:

Ξέρω ότι είναι εργάσιμη η επομένη (κι εγώ δουλεύω), αλλά όσο αντέξουμε!

 

Υ.Γ. Συγγνώμη, Ζιο. Δεν το κάνω επίτηδες :oops:

 

Εγώ είμαι μέσα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία! Ανυπομονώ να συναντηθούμε. Ο καιρός προβλέπεται καλός (να δαγκώσω τη γλώσσα μου :mrgreen: ) οπότε θα το απολαύσουμε.

Δεν έχω πείρα σε παρατηρήσεις διαττόντων, αλλά φαντάζομαι ότι ένα κάθισμα που στηρίζει το κεφάλι πίσω θα ήταν μάλλον χρήσιμο για όποιον έρθει. Κατά τ'άλλα ..... τα γνωστά! :wink:

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους σας λοιπόν, την Πέμπτη 12 Αυγούστου όλοι ραντεβού στον Κιθαιρώνα για την παρατήρηση, αλλά και φωτογράφηση των Περσίδων 2010.

Για αυτό σηκωθείτε από πολυθρόνες, ντιβάνια, καρέκλες,

μπαούλα, όπου και αν είστε και ετοιμαστείτε για μια βροχή αστεριών........

 

Καλή αντάμωση!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους σας λοιπόν, την Πέμπτη 12 Αυγούστου όλοι ραντεβού στον Κιθαιρώνα για την παρατήρηση, αλλά και φωτογράφηση των Περσίδων 2010.

Για αυτό σηκωθείτε από πολυθρόνες, ντιβάνια, καρέκλες,

μπαούλα, όπου και αν είστε και ετοιμαστείτε για μια βροχή αστεριών........

 

Καλή αντάμωση!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

 

 

 

Κάτσε ρε Θέμη!!!Μην προτρέχεις!!!!! [-X [-X

Υπάρχουν και κάποιοι που θα πάνε διακοπες όπως εγώ. \:D/ \:D/

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπενθύμιση για σήμερα το Βράδυ

 

 

Καλησπέρα σε όλους σας λοιπόν, την Πέμπτη 12 Αυγούστου όλοι ραντεβού στον Κιθαιρώνα για την παρατήρηση, αλλά και φωτογράφηση των Περσίδων 2010.

Για αυτό σηκωθείτε από πολυθρόνες, ντιβάνια, καρέκλες,

μπαούλα, όπου και αν είστε και ετοιμαστείτε για μια βροχή αστεριών........

 

Καλή αντάμωση!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδια λεω να ερθω αλλα δουλευω αυριο και ειμαι 50 % να ερθω 50% να μην ερθω .

supernovus που ακριβως εισαι στον πειραια μιας και αν το αποφασισω δεν ξερω τον δρομο. Αν ερθω θα σε ακολουθησω με το αμαξι μου.

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

supernovus που ακριβως εισαι στον πειραια μιας και αν το αποφασισω δεν ξερω τον δρομο.

Δημήτρη, σου έστειλα π.μ.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους παιδιά. Είμαι νέο μέλος και κόλλησα και εγώ με το "άθλημα" από την πανελλήνια εξόρμηση στον Πάρνωνα, που έγινε φέτος.

Ψάχνω και εγώ σημείο κοντά στην Αθήνα για τη σημερινή παρατήρηση.

Ο Κιθαιρώνας πρέπει να είναι το καλύτερο σημείο. Υπάρχουν πουθενά οδηγίες για την πρόσβαση στο σημείο (Από Αθήνα) επειδή δεν έχω ξαναπάει εκεί.

Είδα κάποιους Χάρτες στην αρχή του Post αλλά δεν με βοήθησαν ιδιαίτερα.

Μπορούμε να βάλουμε το σημείο σε GPS με κάποιο τρόπο έτσι ώστε να πλησιάσουμε κάπου..???

Αν δεν κάνω λάθος πηγαίνουμε προς Βίλια? Και κάπου στρίβουμε? Σωστά? Όποια βοήθεια δεκτή.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Μάκης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα γρήγορα...Μπαίνεις παλιά εθνική οδό από μανδρα και κατευθύνεσαι προς Θήβα. Κάποια στιγμή θα δεις ταμπέλα που να λέει Βίλλια αριστερά! Περνάς μέσα από τα Βίλλια και μετά βλέπεις ταμπέλα που σου λέιει αριστερά Πόρτο Γερμανό εσυ εκεί θα πας δεξιά που λέει προς Κιθαιρώνα! Μετράς τρία γεφυράκια. Ακριβώς μετά το τρίτο γεφυράκι κάνεις αριστερά στον χωματόδρομο! Είναι πολύ εύκολο!

 

Μακάρι να ερχόμουν και εγώ σήμερα αλλά είναι εξαιρετικά δίσκολο...:(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=23.28039+E+++++++38.16902+N&ie=UTF8&ll=38.168907,23.280855&spn=0.003252,0.006952&t=h&z=18&iwloc=A

 

 

Υ.Γ. Παιδια οσοι θα ελθουν καλα είναι πριν τις 8μ.μ. αστρονομικό σκότος.

Οσοι ελθουν αργοτερα, μετά της 9, πριν εισελθουν στον χώρο καλο ειναι

να κορναρουν, και να αναψουν τα φωτα θεσεως, με προσοχη

γιατί θα γίνεται αστροφωτογράφηση των Περσίδων αλλά και παρατήρηση.

θέλει 15 λεπτα να συνηθίσουν τα ματια παλι στο σκοτάδι

 

KIHTERONAS.jpg.f8e8b9a76468261751bce4faf7ff5319.jpg

Κιθαιρώνας

XOROS-PAPATHRHSHS.jpg.97e888eff61bf5bb0d3d5f3b4c36042a.jpg

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και λιγο να αναψουνε τα αιματα

 

Η ωραιοποιημενη παρουσιαση της απογευματινης εφημεριδας ->

 

 

Σήμερα το βράδυ αναμένεται να κορυφωθεί η «βροχή των αστεριών», τα οποία θα κατακλύσουν και τον ελληνικό ουρανό προσφέροντας ένα μοναδικό θέαμα. Συγκεκριμένα το φαινόμενο των Περσείδων, όπως λέγεται, αναμένεται να εντυπωσιάσει σε όσους θελήσουν να στρέψουν το βλέμμα τους προς τον ουρανό το βράδυ, αφού η βροχή από «πεφταστέρια» θα είναι ορατή από τη χώρας μας.

 

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος τέτοια εποχή χιλιάδες διάττοντες αστέρες ξεκινούν από τον αστερισμό του Περσέα για να διασχίσουν τον ουρανό με μεγάλες ταχύτητες, συνθέτοντας μια φαντασμαγορική εικόνα. Η βροχή των αστεριών θα διαρκέσει τρεις μέρες, με την κορύφωση να έρχεται το βράδυ της Πέμπτης. Λέγεται μάλιστα από ειδικούς της NASAότι ο φετινός «χορός των Περσείδων» θα είναι ο πιο θεαματικός των τελευταίων πέντε χρόνων, καθώς αναμένεται πτώση μετεώρων με μέσο ρυθμό 50 – 80 την ώρα.

 

Όπως εξηγούν οι ερευνητές του Εθνικού Αστεροσκοπείου, όσο πιο καθαρός είναι ο νυχτερινός ουρανός, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες για ένα πιο εντυπωσιακό θέαμα από τη χώρα μας. Οι διάττοντες αστέρες θα είναι ορατοί από κάθε σημείο της Ελλάδας, αρκεί να μην υπάρχει τριγύρω μεγάλος φωτισμός. Φέτος βοηθά την ορατότητα του φαινομένου και το γεγονός ότι η αυγουστιάτικη σελήνη είναι ολίγων ημερών και άρα όχι τόσο λαμπερή.

 

Ειδικά φέτος το φαινόμενο συνδυάζεται με μια σύγκλιση πλανητών, που θα είναι ορατή μετά την δύση του ηλίου και μέχρι τις 10.00 το βράδυ, όταν η Αφροδίτη, ο Κρόνος, ο Άρης και ένα της Σελήνης θα βρίσκονται πολύ κοντά σε ένα κύκλο διαμέτρου περίπου 10 μοιρών. Ετοιμαστείτε λοιπόν για ένα μοναδικό θέαμα και ίσως μια από τις πιο ρομαντικές βραδιές της χρονιάς…

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν και ειμαι κεφαλονια το καλο ειναι οτι αυριο εχω ρεπο οποτε σημερα θα πεσει τρελο ξενυχτι :cheesy: για παρατηρηση των περσιδων και φωτογραφηση.

 

υ.γ. εγινε και αναφορα στις ειδησεις σημερα με αποκορυφωμα στις 3 η ωρα τα χαραματα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει παιδιά έχετε βαλθεί να μου ξεριζώσετε την καρδιά έτσι?? Θα επανέλθω δριμύτερος όμως και μετά φοβού τους Δαναούς!! Το comeback θα έρθει στα εγκαίνια του Σωτήρη και μετά δεν θα αφήσω βουνό για βουνό ήσυχο!! Πέρα από την πλάκα σας εύχομαι το θέαμα να είναι φανταστικό..Περιμένω αναφορές και φωτογραφίες για να νιώσω πως ήμουν και εγώ εκεί..Θέμη βασίζομαι σε εσένα για φωτογραφίες!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδιά είμαι ακόμη στο γραφείο.... Να κανονίσουμε κάτι για αύριο; Δυστυχώς το τηλεσκόπιό μου είναι στο σπίτι της φίλης μου... (μακριά). Βάζω το αυτοκίνητο και την καλή παρέα... Επίσης βάζω όλο τον υπόλοιπο εξοπλισμό που απαιτείται (ρούχα / φαγητό / φακοί / μουσική κλπ κλπ...) στείλτε pm...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με την ανάμνηση της όμορφης χθεσινής βραδιάς, λίγο κουρασμένος σήμερα στη δουλειά, λίγο απογοητευμένος απ' την απουσία έντονου ρυθμού στο φαινόμενο χθες (άραγε πως πήγαν οι φίλοι μας στα άλλα μέρη; ) αλλά χαρούμενος για τους φίλους που συνάντησα ξανά, αλλά και άλλους που δεν περίμενα να συναντήσω και λυπόμουν γι' αυτό (γειά σου, Παναγιώτη), διάγω την ημέρα και σκέπτομαι την επόμενη εξόρμηση.

Να την κάναμε αύριο, Σάββατο 14/8; (Συγγνώμη, antonios, που δεν λέω για σήμερα αλλά δεύτερη παρατήρηση σερί δεν νομίζω να την βγάλω μετά τη δουλειά :mrgreen: )

Η Σελήνη είναι ακόμη νεαρή και δεν πρέπει να μας είναι πρόβλημα.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και εδω στην κεφαλονια εχθες ηταν λιγο απογοητευτικα κυριως λογω συννεφιας μιας και και επαιζαν κρυφτο με την συγκεκριμενη περιοχη του ουρανου. μεχρι τις 2.30 οι διατοντες ηταν ανδρομεδιδες μιας και ολοι φωτιζονταν στην ανδρομεδα παρα στον περσεα. η φωτεινοτητα τους ηταν παρα πολυ καλη αν και ηταν μονο περιπου στους 7 που ειδα και ολοι ηταν χρωματος πορτοκαλι. εξαιρεση ηταν στις 12.30 περιπου οταν ενας διατοντας επεσε κοντα στον αστερισμο του τριγωνου και εμοιαζε σαν να εσκασε στο αερα δημιουργοντας μια φωτεινη μπαλα. τελικα στις 2.30 ολη η περιοχη της ανδρομεδας, περσεα τριγωνου, κηφεα καλυφθηκε με συννεφα και τα μαζεψα για υπνο και οπως φαινετε και σημερα ετσι παπως θα ειναι η βραδυα. αντε και του χρονου. το καλο ειναι οτι το καπο του αυτοκινητου μου καθαρισε τελειως απο την σκονη μιας και ημουν ξαπλωμενος εκει βλεπονταν το συγκεκριμενο μερος του ουρανου :cheesy:

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για εμένα άλλη μία πετυχημένη βραδιά ..όχι για το φαντασμαγορικό θέαμα του ουρανού αλλά επειδή συνάντησα και γνώρισα ανθρώπους που έχουν την ίδια λόξα! Σας χαιρετώ όλους…Θέμη θέλω να δω τις fotos!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με την ανάμνηση της όμορφης χθεσινής βραδιάς, λίγο κουρασμένος σήμερα στη δουλειά, λίγο απογοητευμένος απ' την απουσία έντονου ρυθμού στο φαινόμενο χθες (άραγε πως πήγαν οι φίλοι μας στα άλλα μέρη; ) αλλά χαρούμενος για τους φίλους που συνάντησα ξανά, αλλά και άλλους που δεν περίμενα να συναντήσω και λυπόμουν γι' αυτό (γειά σου, Παναγιώτη), διάγω την ημέρα και σκέπτομαι την επόμενη εξόρμηση.

Να την κάναμε αύριο, Σάββατο 14/8; (Συγγνώμη, antonios, που δεν λέω για σήμερα αλλά δεύτερη παρατήρηση σερί δεν νομίζω να την βγάλω μετά τη δουλειά :mrgreen: )

Η Σελήνη είναι ακόμη νεαρή και δεν πρέπει να μας είναι πρόβλημα.

 

Φίλε Μάνο για αύριο είμαι ψημένος..

 

Εσύ θα ανέβεις σιγουρα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης