Jump to content

Εξόρμηση Κιθαιρώνα !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι δεν μπορώ, αλλά & να μπορούσα θα ερχόμουν αργά λόγο συνάντηση του ΣΕΑ, που τελικά ούτε εκει θα καταφέρω να πάω.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θα ηθελα να ερθω ρε παιδια να δω πως ειναι ο Κιθαιρονας αλλα αυτον τον καιρο σχολαω αργα και δεν θα εχω κουραγιο να φορτωσω εξοπλισμο 50 κιλα και να ξενυχτησω ....

Προσφερετε κανεις να μου παραχωρησει για λιγο το τηλεσκοπιο του να δω και εγω κανεναν γαλαξια επιτελους σε περιπτωση που λεμε τωρα βρω το κουραγιο μετα απο την τοση κουραση των τελευταιων ημερων ανεβω κατα τις 21:00 και να κατσω για κανα δυο ωρουλες? :(

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα θα βρεθεί τηλεσκοπίο!! Αυτό είναι το τελευταίο που πρέπει να σε αγχώνει!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω ρε Παναγιωτη μακαρι αυριο να μπορεσω να ερθω . Για να καταλαβεις τωρα που γραφω αυτες τις γραμμες αρχιζω να συνερχομαι απο την κουραση της δουλειας ....
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά , έρχομαι για πρώτη φορα και αναρωτιέμαι αν μπαίνει ενα ελαφρώς χαμηλωμένο αμάξι στον χωματόδρομο που οδηγεί στον χώρο στάθμευσης...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλέπω οτι νέος κόσμος έρχεται !(όχι οτι μερικοί απο εμάς είμαστε παλιοί...) Ζίο κατα τις 8 εκεί!

 

Τελικα τι ωρα να παμε? πριν ειπωθηκε διαφορετικη ωρα... στις 6.30...

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ο καθένας έρχεται ότι ώρα θέλει!! Εγώ ας πούμε θα είμαι κατά τις 7!! Καλό πάντως είναι όσοι θέλουν να έρθουν να είναι μέχρι τις 8 γιατί μετά σκοτεινιάζει!! Όποιος έρθει μετά τις 8 προσοχή με τα φώτα!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια θα φροντησω να ειμαι εκει πριν νυχτωσει!!

:D

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ'ότι βλέπω η αχτύπητη ομάδα συγκεντρώθηκε ξανά. Κρίμα που δεν θα είμαι μαζί σας, καθώς είναι βέβαιο ότι παλαιότεροι και νεότεροι μαζί θα περάσετε υπέροχα. Ο καιρός απ' ότι δείχνει δεν θα ειναι πρόβλημα, τουλάχιστον για σήμερα.

Ερρίκο, καλώς ήρθες. Έχουμε καιρό να τα πούμε.

Ζίο, είδες; Ήρθε ο καιρός να επιστρέψεις στη δράση!

Αντώνη, άλλαξέ του τα φώτα του πολλαπλού. Περιμένω να μου πεις εντυπώσεις.

Καλή παρατήρηση σε όλους, φίλοι μου. Την επόμενη φορά, (αν δεν μας τα χαλάσει ο καιρός) ελπίζω ότι θα είμαι κι εγώ μαζί.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ τον Παναγιώτη για την πρόσκληση, αλλά όπως του πα, σήμερα πρέπει να νταντέψω το άλλο χόμπι και δε μπορώ..

Καλά να περάσετε :D

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καιρός απ'ότι φαίνεται θα μας κάνει την χάρη για σήμερα το βράδυ!! Εγώ ξεκινάω σε μία ωρίτσα!

 

και η webcam από τα Βίλλια : http://www.vilia.org/portal/webcam-live

και του Κιθαιρώνα : http://penteli.meteo.gr/stations/kaparelli/webcam.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας

Κιθαιρωνας παρασκευη 11/9

η Εξορμηση εγινε απο τους τολμηρους ειμεθα καμια 10 ατομα

Ο Ζιο(παναγιωτης) χωμενος στον Η/Υ επαιζε με τις αστροφωτογραφησεις αχ ρε Αγγελε τους εχεις βαλει ολους στιν πριζα

Ο Ρεναλντι (Λαζαρος)σοβαρος στο εργον τις παρατηρησις

Ο Νετριονιο (Ερρικος) + κουκαντο(Αντωνης) ειχαμε βαλει στοχους στην Αλεπου απο το προσφατο

δελταριο του φιλου Δημητρη Μπαλαση σχετικα με αυτη την περιοχη

Εγινε μελετη της κρεμαστρας καταπληκτικο θεαμα ακομα και με κυαλια αξιζει τον κοπο και κατοπιν

ψαξαμε για το μικρο ανοικτο σμηνος και νεφελωμα 6823 πολυ αμυδρο το 6820 6823 κοντα στην Σαιτα δυσκολο μεν αλλα τελικα εφυγε το αγχος του Ερρικου και το ανοιξαμε με το 10" Ντομπσονια(ταχυθερμοσυφωνα) του Ερρικου ωραιο θεαμα στο κεντρο υπαρχει ενα τετραπλο αστρο που εισαι Σεβαχ

να δεις

Η Ειρηνη με το μικρο 5" Νιουτονιο εκανε θαυματα και η μαμα απο κοντα αρχιζει να ενημερωνετε

απο την κορη αρκετα, κατα τις 02.00 πμ τα μαζεψαμε γιατι η κορφη του κιθαιρωνα γεμισε συννεφα

και αρχισαν να φαινωνται καποιες αστραπες σιγα σιγα

 

Οψομεθα την αλλη φορα

 

φιλικα και καλοπροαιρετα παντα

Αντωνης Κουκουλας

Μελος EAE

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κιθαιρώνας ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10/09/10:

 

Λοιπόν Κυρίες και Κύριοι η εξόρμηση της Παρασκευής 10/09/10 ήταν από τις καλύτερες παρατηρήσεις που έγιναν.. Εκτός από τα γνωστά Μ13,57,27 κτλ και κάποια NGC επικεντρωθήκαμε με koukanto στην περιοχή της Αλεπούς – Βέλος(Σαΐτα). Πόσα αντικείμενα υπάρχουν! Μάλλον μπαίνω στο πειρασμό να αρχίσω ολόκληρο τον κατάλογο NGC!

 

Highlights

 

1. Ξεκινάμε με τις απουσίες: Supernovus,Sevax και Kokkolis Πότε θα έρθει ο Κ Kokkolis; Μάνο με koukanto οργιάσαμε!

2. Γνωρίσαμε επιτέλους την Ειρήνη την “Αστρομανιακή”! Ωραίο το Celestron. Καθώς και τον Dreamchaser (Θανάσης) Άντε να πάμε για καμιά παρατήρηση την επόμενη φορά!

3. Αλεπού – Βέλος(Σαΐτα) Λοιπόν εδώ ο Κουκάντο μας τρέλανε !! Αφού αποδείχθηκε οι μπορεί να δει κάποιος την Κρεμάστρα μέσα από μικρή μεγέθυνση, (πιστεύω είναι πιο όμορφη μέσα από τα κιάλια) ξεκινήσαμε το κυνήγι των 6820 6823 ( http://en.wikipedia.org/wiki/NGC_6820_and_NGC_6823 ) Ομολογώ ότι το νεφέλωμα δεν το έιδα ακριβώς πάντως το σμήνος φάνηκε καθαρά. Επικεντρωθήκαμε σε ένα τετραπλό ΜΙΛΑΜΕ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΘΕΑΜΑ το πεδίο εκπληκτικό! Έσπασε το τετραπλό ο koukanto αδιανόητος!

4. Παρατήρηση πληθώρας αντικειμένων με Ειρήνη , Θανάση και φίλους

5. Πολύ φωτογραφία έπεσε με το Ζίο να έχει στήσει το σετακι του...

6. Ενοχλητικός αέρας άλλα ψιλουποφερτός

7. Πρέπει επιτέλους να φτιάξω βαλιτσάκι για τον εξοπλισμο!

 

Αυτά εις το επανιδείν...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήμουν στους Περσείδες, αλλά εσύ παραθέριζες. Χθες έβλεπα τον Δία μπαλκονάτο, με ένα Mak Dob, κατά τ'άλλα ο ουρανός του Πειραιά μου έφερε απογοήτευση μετά από τα θερινά σκοτάδια (και Πάρνωνα δεν έχω δει ακόμη).

Απόψε είμαι Αλεποχώρι. Κοντέψαμε να πνιγούμε στην διαδρομή. Ο ουρανός ήταν μαύρος πριν δύο ώρες, θα πάω σε λίγο να δω αν καθάρισε. Δεν πήρα τηλεσκόπιο εκτός από τον Stellarvue RACI με Hyperion Zoom και Nagler, καθώς φτιάχνω μια παρουσίαση για ένα συνέδριο: σε μία ώρα κάνω 10 λεπτά Powerpoint, 10 λεπτά παρανομία (κάπνισμα εννοώ, που πήγε το μυαλό σας; ) και 40 λεπτά κοιτάζω σε αστρονομικές ιστοσελίδες. Ρε τι έχουμε πάθει...

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ατωνη-Ερικο δεν μπορεσα να ελθω λογω Δ.Σ. και στη συνεχεια μαζωξη του Συλογου.

Αντωνη το τετραπλο το εχεις πρωτο-δει (και εγω μαζι) στον Παρνωνα, ναι με.....ξυπνησες θυμασε; :cheesy:

Ερικο το θεαμα με την "κρεμαστρα" (οπως και με ολα τα ανοικτα σμηνη) εινα απολαυση μονο μεσα απο κιαλια.

Αγαπητε Κωστα στο... καπνισμα πηγε και μενα το μυαλο μου :^o Και στο μπαλκονι ετσι; :cheesy:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα και απο μενα . . .

 

σας ευχαριστω παιδια που μαζι σας μπορεσα και ειδα στοχους απο διαφορετικα τηλεσκοπια , αλλα και επειδη σας γνωρισα . . . . ευχομαι να ξαναβρεθουμε !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, αμέσως μετά το προηγούμενο post βγήκα έξω για μια μικρή παρανομία και εκστασιάστηκα. Ένας υπέροχος ουρανός, καλύτερος από τον καλοκαιρινό βασίλευε παντού. Η Ανδρομέδα έμοιαζε με ιπτάμενο δίσκο καθώς οι βραχίονες εκτείνονταν τρεις τουλάχιστον διαμέτρους πυρήνα δεξιά και αριστερά. Οι Πλειάδες μετριούνταν με το μάτι, το διπλό σμήνος, ο γαλαξίας στο ζενίθ, όλα ήταν τέλεια. Έμαθα να βρίσκω την Κρεμάστρα με ευκολία (γιατί την έβαλαν ανάποδα; ). Είδα και 5-6 υπέροχους διάττοντες! Είναι απίστευτη η εικόνα που σου δίνουν 2'' από έναν ερευνητή ή τα ταπεινά κιάλια του Lidl, όταν ο ουρανός είναι μαύρος και καθαρός. Οι δυόμιση ώρες που έμεινα δεν ήταν δυστυχώς αρκετές για να δω τον Ωρίωνα. Στον Κιθαιρώνα θα ήταν υπέροχα, νομίζω πως η καταιγιστική βροχή και η επιστροφή των παραθεριστών βελτίωσαν τον ουρανό στο όριό του για την περιοχή.

Μέχρι πρόσφατα χαιρόμουν που το σπιτάκι μου έχει κεραμίδια και όχι μια απλή ταράτσα. Τώρα λυπάμαι για τον ίδιο λόγο.

Σε έναν χειμερινό Κιθαιρώνα θα κάνω τα πάντα να έρθω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποτε θα ξαναπαμε..!? :cheesy:

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης