Jump to content

Εξόρμηση Κιθαιρώνα !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ θα το ρισκάρω εκτός βέβαια και αν ο καιρος φερει τα πάνω κάτω!! θα ξεκινήσω κατά τις 18.00!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Και γω στην Ριτσώνα που βρίσκομαι αυτή την στιγμή τα πράγματα είναι λίγο κίτρινα... δεν ξέρω τι θα πει αργότερα αλλά είμαι σε standby
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι προγνώσεις αλλάζουν από ώρα σε ώρα. Νομίζω μέχρι τις 6 (σε 3 ώρες) θα μπορούμε να δούμε τις πιο πρόσφατες φωτογραφίες από δορυφόρο και να αποφασίσουμε μόνοι μας (έχει μια μεγάλη μάζα από σύννεφα και μετά τίποτα, αρκεί να προλάβουν να μας προσπεράσουν). Επίσης, νομίζω ότι έχει και μπόλικη σκόνη από την Αφρική.

 

Επίσης, θα βάλει αέρα σιγά-σιγά αλλά η πρόβλεψη είναι ότι θα κοπάσει σύντομα το βραδάκι και νομίζω ότι το πιστεύω.

 

Τί να πω; Εγώ ψήνομαι να ανέβω, αν είναι θα ξεκινήσω κατά τις 6.30, οπότε θα ξέρω εκείνη την ώρα και μάλλον θα το γράψω κι εδώ (εκείνη την ώρα θα προσπαθήσω να μιλήσω και με τον Θέμη).

 

 

Νομίζω πως έχει και συνέχεια...

 

http://www.sat24.com/Region.aspx?country=gr&sat=ir&type=loop

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δεν θα έρθω. Βασικά έχει τόση μπίχλα στα δυτικά που ούτε ταράτσα δεν θα πάω (για Ερμή, Αφροδίτη, Σελήνη). Αύριο δεν θα μπορώ για Κιθαιρώνα, αλλά δεν είναι και σίγουρο ότι θα έχει καλύτερο καιρό. Ίσως να είναι καλά το πρωί και το απόγευμα να ξαναχαλάσει
Disclaimer: Είμαι Celestronάς τί να κάνω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ με την σειρά μου δεν το βλέπω πολύ πιθανό. Είχα άρκετά δύσκολη ημέρα και αν φορτώσω αναίβω και ο καιρός είναι έτσι θα κρεμαστώ από κανα δέντρο...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου δεν χάσατε τίποτα που δεν ήρθατε σήμερα! O Καιρός μόνο για μια ώρα καλός μετά μαυρίλα και στο τέλος ψιλόβροχο! Όσοι το επιχειρήσουν αύριο εύχομαι να είναι πιο τυχεροί!

HPIM6782.thumb.JPG.a5de170cee1ccafaae871ee590fa1c78.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά, λέτε σήμερα να είναι καλύτερα τελικά;; :-k
...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άμα πήγαινε κανένας άλλος, θα το δοκίμαζα!
...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα ήθελα πολύ αλλά σήμερα δεν θα τα καταφέρω δυστυχώς! Θα είναι σίγουρα αρκετά καλά!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Άραγε να αρχίσουμε να το "δουλεύουμε" στο μυαλό μας για Κιθαιρώνα Παρασκευή 7/5;

Η Σελήνη θα ανατείλει κατά τις 03.00 πμ. Ο καιρός προβλέπεται πολύ καλός (για την ώρα τουλάχιστον). Τι λέτε;

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια δεν ξερω αν θελετε νεα μελη αλλα αν το κανονισετε και μας θελετε θα ερθουμε κι'εμεις :oops:

Κυριως να σας γνωρισουμε και απο κοντα αλλα και να δουμε μεσα απο τα δικα σας δυνατα τηλεσκοπια !!!

Ανοιξτε και κανενα νεο θεμα για να βλεπουν τον τιτλο του και να το διαβαζουν οσοι μπαινουν φορουμ γιατι αυτος ο τιτλος μιλαει για παλιοτερη συναντηση 8)

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, παίρνω το θάρρος να απαντήσω εκ μέρους όλων (παρ' ότι δεν είμαι κι εγώ "παλιός").

Όταν "πέφτει" κάποια πρόταση για παρατήρηση - έτυχε τώρα να προτείνω εγώ - απευθύνεται σε όλους. Και μάλιστα θα σου έλεγα ότι όποιος προτείνει, ελπίζει στην μεγαλύτερη δυνατή απήχηση. Αλλιώς θα κανονιζόταν ανά παρέες με προσωπικά μηνύματα :mrgreen:

Το να βλέπει κανείς κάθε φορά νέα πρόσωπα και να μοιραστεί μαζί τους τα λίγα ή πολλά που έχει μάθει, είναι η μεγάλη χαρά όλων.

Οπότε δες τις οδηγίες του Δημήτρη μας (Sevax) για το πως να βρεις τον χώρο παρατήρησης (βρίσκονται σ' αυτό το ίδιο thread) και με το καλό να ιδωθούμε όλοι εκεί. :cheesy:

 

Α, όσο για το ότι γράφουμε στο ίδιο ποστ συνέχεια..... το κάνουμε για οικονομία!!! Λιτότητα, φίλε μου! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

*** Παρ' όλ' αυτά, αν μπορούσες να αλλάξεις τον τίτλο, Θέμη; Thanks!

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιταξα λιγακι τους χαρτες,ψιλομπερδευτηκα λιγακι αλλα αν τελικα αποφασιστει θα το βρω πιστευω.Χαιρομαι που τα νεα μελη ειναι τοσο ευπροσδεκτα :lol: Λογικα θα ειμαστε εκει .Αρκει να δηλωσουν συμμετοχη αρκετα ατομα και να πραγματοποιηθει η συναντηση!! Αντε παιδες , προσφερθειτε!!!! :) :) :)
Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα λείπω στα ξένα αλλά βάζω στόχο για την Παρασκευή 14 Μαίου όπου θα έχουμε και νέα Σελήνη! Όσοι πάτε ελπίζω να περάσετε καλά!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και από μένα,

 

μέσα είμαι και εγώ αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι ο καιρός θα μας κάνει το χατίρι:

 

http://www.meteo.gr/cf.asp?city_id=157

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι ήθελα και μίλησα; Αφού το ξέρω ότι αν δεν έχει φεγγάρι θα χαλάει ο καιρός και το ανάποδο :evil:

Ποιός ξέρει σε πόσους χάλασα το τριήμερο με την ιδέα μου! :-k Γιατί πριν μιλήσω ο καιρός μια χαρά προβλεπόταν. ](*,)

 

Εγώ θα λείπω στα ξένα αλλά βάζω στόχο για την Παρασκευή 14 Μαίου όπου θα έχουμε και νέα Σελήνη!

Πάντως στις 14-15/5 υπάρχει προγραμματισμένη εξόρμηση στον Πάρνωνα από την Α.Ε.Σ.

http://www.spartastronomy.gr/obser

Πέφτει λίγο μακρυά βέβαια, αλλά το λέω στην περίπτωση που θα ενδιαφερόταν κάποιος.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπαρχει προβλημα αν παραλληλα με την εξορμηση στον Παρνωνα διοργανωθει και απο εμας στην Αθηνα μια εξορμηση στον Κιθαιρωνα γιατι οντως ειναι λιγακι μακρια για εμας; :)

Μιας και ο καιρος θα μας τα χαλασει οπως φαινεται , ας οργανωσουμε κατι αλλο :)

Αν φυσικα υπαρχει ορεξη και συμμετοχη :mrgreen:

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά, τί παίζει αυτές τις 2 μέρες με τον καιρό; Θα είναι καλός λέτε; Βλέπω γενικά πως υπάρχει σκόνη. Σκεφτόμαστε κι εμείς εδώ Κρήτη να πάμε αλλά μας μπερδεύουν οι προβλέψεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και απο μένα.

 

Μάλλον δεν θα ξέρουμε μέχρι και την τελευταία στιγμή. Υπάρχουν σύννεφα στον ορίζοντα... που

μέχρι το βράδυ μπορεί και να έχουν φτάσει:

 

http://www.sat24.com/Region.aspx?country=eu&sat=ir&type=loop

 

Ας είμαστε γενικά σε επικοινωνία και βλέπουμε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και αυτή την στιγμή στην Ηλιούπολη ο καιρός δεν είναι κακός, φοβάμαι πως

το βράδυ θα χαλάσει σταδιακά οπότε λέω να μην αναίβω.

 

Και πάλι αναβολή και αναμονή για την άλλη Παρακευή λοιπόν από μένα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης