Jump to content

Εξόρμηση Κιθαιρώνα !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα αυτο ειπα αγαπητε Κωστα αν δεις πιο πριν εχω γραψει και εγω με τον Γιαννη τον Βαγγελη και τον Αντωνη τα δικα μας δεν ειπα κατι κακο γι'αυτα που ειπες εσυ ολοι ειμαστε out of topic :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως μόνο εν μέρει είμαστε off topic μιας και όλο αυτό ξεκίνησε από το εξής:

Πρόσκληση για τον Κιθαιρώνα και το τρόπο πρόσβασης στην τοποθεσία του. Κάποιοι φίλοι δεν μπόρεσαν να έρθουν (εμού συμπεριλαμβανομένου) και απλώς εξήγησαν το γιατί. Κάποιος έγραψε μια κουβέντα παραπάνω με ένα ύφος παραπόνου, γιατί ας πούμε δε με καταλαβαίνει η σύντροφος κλπ. Άλλος συμφώνησε και έτσι πήγαμε να πούμε λίγο και γιατί συμβαίνει αυτό. Δεν βρίσκω τίποτα απολύτως στραβό σε αυτό και είναι θέμα μεγάλο που απασχολεί πολύ κόσμο εδώ μέσα. Στην τελική είναι και αυτό μέρος με την ενασχόληση με το χόμπυ ρε παιδιά, εντάσσεται στις δυσκολίες που αντιμετωπίζει κάποιος..βγήκε και ένας επαγγελματίας της ανθρώπινης συμπεριφοράς και μας είπε κάποια ΑΚΡΩΣ ενδιαφέροντα πράγματα που εξηγούν πολλά (που δε θα τα ακούγαμε εύκολα γενικά). Δεν νομίζω ότι γράφτηκε "ότι ήθελε", ένα παρακλάδι δημιουργήθηκε και αυτό πολύ εποικοδομητικό μιας και εκφράζει ο καθένας την αδυναμία του γιατί δεν ήρθε στην εξόρμηση..

 

Τέλος πάντων υπάρχουν πολύ χειρότερες περιπτώσεις off topic σε άλλα thread, αυτή εδώ ΔΕΝ είναι μια από αυτές..έτσι πιστεύω :-note

 

Ξαναγυρνάω λοιπόν on-topic..γίνεται την επόμενη φορά να το πούμε 3 μέρες νωρίτερα για την εξόρμηση και όχι την προηγούμενη; Θα ήταν πολύ πιο βολικό να το γνωρίζουμε λίγο πιο νωρίς... [-o< 8-[

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομιζω να αναφερα ονομα κανενος πως βγαινει λοιπον το συμπερασμα πως εγω ειπα οτι ο Κωστας λεει "οτι θελει" ?

Και στο φιναλε απαντησα μετα τον Βαγγελη οχι μετα τον Κωστα και απο την αλλη γιατι ο Βαγγελης δεν παρεξηγηθηκε ?

Οποτε μην μπλεκουμε τα πραγματα σας παρακαλω πολυ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... και ποιος σου είπε μάστορα ότι δεν παρεξηγήθηκα? :x

 

Έλα ρε, πλάκα κάνω! χαλάρωσε! :D

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βγήκαμε λιγάκι off topic, δεν πειράζει. Ας μην βγούμε περαιτέρω off topic συζητώντας γιατί και πώς βγήκαμε off topic :)
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλείται ο "υπεύθυνος" της όλης κατάστασης (βάζω την κουκούλα μου και υποδεικνύω με τον δείκτη του δεξιού μου χεριού, κάτοχο 12 ιντσου τηλεσκοπίου), να ανοίξει θέμα με τίτλο "οι επιδράσεις της Ερασιτεχνικής Αστρονομίας στην ψυχολογία των γύρω μας..."

Άντε να φάμε εκεί τα... σκωτοπνέμονά μας ! (Αν δεν απαντήσω στο θέμα, να ξέρετε, θα με έχει σκοτώσει ο Ανδρέας...)

 

Υ.Γ: Παρακαλείται ο κύριος από την ομάδα Γ2 Κιθαιρώνα, που ταξίδεψε στην Ονδούρα, την επομένη φορά που θα έρθει σε εξόρμηση, να φέρει άλμπουμ φωτογραφιών και μία μικρή ...100 σέλιδη περιγραφή για την εμπειρία του εκεί. Συνοδευτικά : Πιεσόμετρο και υπογλώσσια. Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκωτοπλέμονα Κατερίνα μου.... αν είναι να πούμε (τα απαγορευμένα; ) τα εντόσθια σε γνήσια Στερεοελλαδίτικα/Ρουμελιώτικα τότε το σωστό είναι σκωτοπλέμονα :mrgreen: :mrgreen: :wink:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ ο ταπεινός, αναρωτιέμαι αν έστω το 40% των όσων φίλων έγραψαν σε αυτό το θέμα, βγήκαν έστω για 2 ώρες με το τηλεσκόπιό τους (αν διαθέτουν και από αυτό) να απολαύσουν τον υπέροχο ουρανό που μας χάρισε αυτό το σαβ/κο.

 

Έχει συννεφιά, γράφουμε μπούρδες. Έχει καλοκαιρία, κάνουμε το ίδιο. Έλεος ρε παιδιά!!!! Η θέση μας είναι στο βουνό, όχι εδώ μέσα. Όποιος θέλει να γράφει ό,τι του κατέβει, ας το κάνει αλλού. Όχι εδώ μέσα. Μας διαβάζουν και άτομα που ενδιαφέρονται να μάθουν, όχι να πιουν το τσάι τους παρέα με τον υπολογιστή τους. Μετά θέλουμε και κόσμο στην αστρονομία. Ναι αμέ... Πέρασε και δε μας βρήκε.

 

Ανδρέα, είναι πολλοί, είμαι βέβαιος, που ζητούν και θέλουν την παρέμβασή σου.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που έχω να πω είναι ας σταματήσει εδώ όλο το off topic (είτε το αρχικό, είτε οι αντιδράσεις προς αυτό). Δεν έγινε κάτι τραγικό, αλλά ότι ήταν λίγο off-topic, ήταν :)

 

Σε κάθε περίπτωση, μιας και το thread πάει να χαλάσει σας ζητώ να λήξει άμεσα θέτοντας την ευθύνη πως από εδώ και κάτω, όποιος ξανασχοληθεί σημαίνει ότι αγνοεί την παραίνεση και συνειδητά θέλει να συνεχίσει το πρόβλημα.

 

 

ΥΓ: Ευχαρίστως να δεχτώ με πμ ενστάσεις/παράπονα/σχόλια.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή το έχω ανοίξει εγώ το ποστ και χαλάει το image του σας παρακαλώ να σταματήσει εδώ......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα πάει κανένας αύριο (Παρασκευή 26 Μαρτίου)? Εγω 90% θα πάω με 2 φιλαράκια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λάβετε υπ'όψιν σας μια Σελήνη 11 ημερών, περίπου στον Καρκίνο. Καλά να περάσετε, παιδιά.
...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, δεν αξίζει τον κόπο να πάτε έως εκεί. Η Σελήνη θα καταστρέψει με την φωταύγειά της τον όποιο σκοτεινό ουρανό έχει η περιοχή. Άρα δεν θα μπορέσετε να κάνετε deep sky παρατήρηση. Καλύτερα θα ήταν να βρεθείτε κάπου μέσα στην πόλη, να τα πείτε και να κάνετε πλανητική παρατήρηση.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά πήρα το ρίσκο και πήγα και απ’ότι φάνηκε ήμουν ο μόνος τρελός που το τόλμησα αφού δεν υπήρχε ψυχή πέρα από μένα και την παρέα μου! Για το Φεγγάρι είχατε δίκιο..ήτανε αρκετά φωτεινό για να μου χαλάσει τα πράγματα αφού όσες προσπάθειες και αν έκανα για βαθύ ουρανό πήγαν περίπατο εκτός από το Νεφέλωμα το Ωρίωνα που πρώτη φορά το είδα τόσο όμορφο! Είπαμε είχε φως αλλά δεν ήτανε και Αθήνα! Κρίμα που δεν ήταν κανείς από εσάς να γνωριζόμασταν κιόλας αλλά και να σας δανειζόμουνα κανένα φίλτρο, έτσι.. για να δω την διαφορά! Γενικά είμαι πολύ χαρούμενος μιας και είναι η πρώτη φορά που παρατήρησα πέρα από την ταράτσα του σπιτιού μου. Η όλη εμπειρία είναι πολύ θετική αφού εξοικειώθηκα όσο περισσότερο μπορούσα με τον telrad αλλά και με τους χάρτες που κουβάλησα μαζί μου! Επίσης γέμισα και πολλές απορίες που με τον καιρό θα απαντηθούν και αυτές! Καλό σας βράδυ και εύχομαι η επόμενη φορά να είναι πιο σκοτεινή με όλους εσάς τριγύρω να δίνετε μία άλλη νότα με την εμπειρία σας!

 

ΥΓ.Στα διάφορα διαλλείματα που κάναμε παίξαμε λίγο με τον φακό και το ανοιχτό διάφραγμα! Μην ανησυχείτε πάντως όταν θα υπάρχει κόσμος δεν υπάρχουν τέτοιου είδους παιχνίδια σεβόμενος όλους εσάς αλλά και εμένα!

HPIM6676.jpg.2a16d70f4da7b380439c780bb6083400.jpg

HPIM6687.jpg.fe9dcf619a9f60d8b5e926cd191dbf8d.jpg

HPIM6692.jpg.24142ce673ecbcbc1997c4ff9a6564ed.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... Για το Φεγγάρι είχατε δίκιο..ήτανε αρκετά φωτεινό για να μου χαλάσει τα πράγματα αφού όσες προσπάθειες και αν έκανα για βαθύ ουρανό πήγαν περίπατο εκτός από το Νεφέλωμα το Ωρίωνα που πρώτη φορά το είδα τόσο όμορφο! ...

Και πού να το δεις με σκοτεινό ουρανό… θα πάθεις εξάρθρωση της κάτω σιαγόνας! :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... Για το Φεγγάρι είχατε δίκιο..ήτανε αρκετά φωτεινό για να μου χαλάσει τα πράγματα αφού όσες προσπάθειες και αν έκανα για βαθύ ουρανό πήγαν περίπατο εκτός από το Νεφέλωμα το Ωρίωνα που πρώτη φορά το είδα τόσο όμορφο! ...

Και πού να το δεις με σκοτεινό ουρανό… θα πάθεις εξάρθρωση της κάτω σιαγόνας! :lol:

 

Γιώργο, έτσι την έπαθα, όταν αντί για τραπέζιο με τέσσερα αστέρια έβλεπα +1!

Μετά ήρθε και η έκλειψη στη Σιβηρία... :roll:

 

(εκεί η εξάρθρωση ήταν στα γόνατα) :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... Για το Φεγγάρι είχατε δίκιο..ήτανε αρκετά φωτεινό για να μου χαλάσει τα πράγματα αφού όσες προσπάθειες και αν έκανα για βαθύ ουρανό πήγαν περίπατο εκτός από το Νεφέλωμα το Ωρίωνα που πρώτη φορά το είδα τόσο όμορφο! ...

Και πού να το δεις με σκοτεινό ουρανό… θα πάθεις εξάρθρωση της κάτω σιαγόνας! :lol:

 

Γιώργο, έτσι την έπαθα, όταν αντί για τραπέζιο με τέσσερα αστέρια έβλεπα +1!

Μετά ήρθε και η έκλειψη στη Σιβηρία... :roll:

 

(εκεί η εξάρθρωση ήταν στα γόνατα) :D

Και ύστερα ήρθε η έκλειψη στην Κίνα…

(εκεί εξαρθρώθηκαν όλοι οι σύνδεσμοι, από τις αγκαλιές και τα χοροπηδητά!) :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Και εγώ θα ρώταγα!! Θα πάει κανένας αύριο ή το Σάββατο?? Εγώ πάντως είμαι μέσα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι έγινε, παιδιά; Μόνο 3 άνθρωποι θα πάνε; :-k Μήπως υπάρχει προτίμηση στο Σάββατο 10/4; (η σημερινή πρόβλεψη στο freemeteo δίνει παρόμοιο καιρό και για τις δύο μέρες, λίγο περισσότερη συννεφιά το Σαββάτο)

 

@@@@@@@ Για να μην κάνω κι άλλο post, ας ενημερώσω αυτό: Είμαι μέσα για σήμερα. Θα σας δω εκεί.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σας άλλαξα την ημερομηνία για σήμερα. Λοιπόν από το φίλους ερασιτέχνες μετεωρολόγους,

από το www.meteoclub.gr , δίνουν ξαστεριά για απόψε και λένε να το επιχειρήσουμε,

οπότε μάλλον υπάρχει περίπτωση να ανέβω αλλά δεν είναι 100% σίγουρο αν θα έρθω.

Αν έρθω καλός αλλιώς καλές παρατηρήσεις!!!!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eγώ πάλι δεν θα τα καταφέρω τελικά! Ίσως αύριο αλλιώς την Πέμπτη που έρχεται με την νέα σελήνη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, επειδή βλέπω υπαναχωρήσεις, αν δεν πάει κανείς, να το ξέρω. Μην είμαστε εκεί εγώ και οι λύκοι! :lol:
...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, επειδή βλέπω υπαναχωρήσεις, αν δεν πάει κανείς, να το ξέρω. Μην είμαστε εκεί εγώ και οι λύκοι! :lol:

 

Μην ανυσηχεις εγω θα ανεβω σιγουρα.Τα λεμε πανω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης