Jump to content

Εξόρμηση Κιθαιρώνα !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε montana μπορουμε να συναντηθουμε στο πρακτικερ στον ασπροπυργο και να παμε . Εμεις εκει περιμενουμε ο ενας τον αλλο. Στειλε μου πμ για να σου δωσω στοιχεια επικοινωνιας.
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Φιλε montana μπορουμε να συναντηθουμε στο πρακτικερ στον ασπροπυργο και να παμε . Εμεις εκει περιμενουμε ο ενας τον αλλο. Το τηλ μου ειναι 6906981139 αν θες παρε με αυριο για να σου δωσω οδηγιες.

 

Δημήτρη ευχαριστώ! Περίπου τι ώρα για να ξέρω;

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την επόμενη εξόρμηση προτείνω να την προγραμματίσουμε απο κοινού, στον Κιθαιρώνα ή στη Δίρφυ.Τι λέτε;

Δημήτρη, (αν κι αυτή την περίοδο εγώ είμαι εκείνος που έχει δυσκολίες στις εξορμήσεις) αυτό θα ήταν απίθανο. Μακάρι συντόμως, φίλε. =D>

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι ώρα θα είστε επάνω το Σάββατο; Θα βρίσκομαι στο Αλεποχώρι και θα ήθελα να ανέβω με το 8ρι για 2-3 ωρίτσες αλλά εξαρτάται από διάφορες παραμέτρους.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα,

 

μετά τις 8 - 8:15 εγώ θα είμαι εκεί με το Δημήτρη.

Μπορεί να είναι λίγο νωρίς, αλλά μέχρι να πιούμε τα καφεδάκια μας και να ξεφορτώσουμε..........

Ελα από κεί έστω και για λίγο, κι εγώ περιμένω να σε ξαναδώ από την 25η Μαρτίου !

 

Κυριάκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα το παλέψω. Τον Αύγουστο θα είμαι σίγουρα πάντως, αν και όχι ακριβώς στην Νέα Σελήνη, αλλά εκεί γύρω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας κι από μένα!

Είμαι η Μαρία και είμαι αρχάρια --δλδ τι αρχάρια; άσχετη είναι η σωστή λέξη!

Δέχεστε ακόμα -και παρ' όλα αυτά- συμμετοχές; :)

I am floating in a most peculiar way

And the stars look very different today

Here am I sitting in a tin can far above the world

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, φοβούμενος για αύριο έκανα μια ωραία 4ωρη παρατήρηση. Είναι υπέροχος ο ουρανός. Άρχισα να χτυπάω και NGC. Οι γαλαξίες άφαντοι αλλά από νεφελώματα χόρτασα. Αύριο προβλέπεται μια τέλεια νύκτα.

Μαρία, το βουνό ανήκει σε όλους τους Έλληνες (μέχρι στιγμής τουλάχιστον, ποτέ δεν ξέρεις). Φρόντισε να πας με το φως ώστε να γνωρίσεις κάποια παρέα γιατί μετά είναι δύσκολο μέσα στο σκοτάδι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαρία,

 

όλοι μας είμαστε φίλοι της ερασιτεχνικής αστρονομίας, άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο γνώστες του αντικειμένου, αρχάριοι και μή, όμως είμαστε μιά παρέα (που πολλοί δεν γνωριζόμαστε κι από κοντά) που επιθυμούμε να μεγαλώνει και να βρισκόμαστε όποτε μπορούμε για να απολαμβάνουμε το χόμπυ μας.

Κάτι μου λέει ότι απόψε θα είμαστε ..........+1

 

Κυριάκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

+2! Λέμε να ξεκινήσουμε με μια φίλη γύρω στις 6.30 από Αθήνα.

 

Χωρίς εξοπλισμό αλλά με πολλές απορίες!! [απειλή :P ]

 

Ανυπομονώ! \:D/

I am floating in a most peculiar way

And the stars look very different today

Here am I sitting in a tin can far above the world

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την επόμενη εξόρμηση προτείνω να την προγραμματίσουμε απο κοινού, στον Κιθαιρώνα ή στη Δίρφυ.Τι λέτε;

Δημήτρη, (αν κι αυτή την περίοδο εγώ είμαι εκείνος που έχει δυσκολίες στις εξορμήσεις) αυτό θα ήταν απίθανο. Μακάρι συντόμως, φίλε. =D>

Θα μιλήσουμε και θα το κανονίσουμε Μάνο! :D

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα μεγάααλο ευχαριστώ και από δω σε όλα τα παιδιά που ήταν χθες στο βουνό! Μεράκι, γνώσεις, χαλαρότητα... τι άλλο να ζητήσει κανείς;! :D

 

Αν και ο καιρός δεν ήταν με το μέρος μας, την παράσταση έκλεψαν: Κρόνος, Porrima, Albireo, Mizar, M13, M57 \:D/ \:D/ \:D/

 

Άντε παιδιά, και στα επόμενα με καθαρό ουρανό!

 

Φιλικά

Μαρία

 

υγ. την επόμενη θα φέρω κι εγώ το........ 8άρι :oops: :oops: (δεν ξέρω τι έγινε, όταν γύρισα είχε μικρύνει ως δια μαγείας!!! :P )

I am floating in a most peculiar way

And the stars look very different today

Here am I sitting in a tin can far above the world

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι από μένα ένα ευχαριστώ, .... ως τον ουρανό, για την εξαιρετική εμπειρία.

 

Νά' ρθει γρήγορα η μέρα (νύχτα) του Πάρνωνα!!

 

Να' στε καλά!

 

Κατερίνα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντε, καλό φθινόπωρο παιδιά ........

Μ'αυτά τα καμώματα του καιρού χθες στο Κιθαιρώνα, τί άλλο να ευχηθώ ?

Αρον-άρον τα μαζέψαμε λίγο μετά τα μεσάνυκτα βλέποντας τις απειλητικές διαθέσεις του καιρού με τον αέρα και τα πυκνά σύννεφα έτοιμα να μας δείξουν πόσο μικροί είμαστε μπροστά στη δύναμη της φύσης. Ο Δημήτρης (50mm), μέχρι να πεις κίμινο, είχε φορτώσει και είχε ανάψει τη μηχανή του FORD.............!!!

Οσο για μένα, το αποτέλεσμα της προσπάθειάς μου να φωτογραφίσω για ακόμη μία φορά το Μ13 ήταν.....(0+0)*0/0^0 = ΜΗΔΕΝ :evil: :cry: :frown:

Ομως παρά τη παταγώδη αποτυχία μου, για μένα η χθεσινή βραδυά ήταν πολύ ευχάριστη και σημαντική βλέποντας τη Μαρία, τη Κατερίνα, το Στράτο και το Δημήτρη, στη πρώτη τους εξόρμηση μακρυά από τα μπαλκόνια των σπιτιών τους, με ή χωρίς εξοπλισμό να εκδηλώνουν αστείρευτο ενδιαφέρον αλλά και γνώσεις για το κοινό μας χόμπυ. Είναι σημαντικό που αυτά τα νέα άτομα, τη χθεσινή εξόρμηση τη χάρηκαν, εντυπωσιάστηκαν από αυτά που έβλεπαν στον ουρανό, και γρήγορα θα μας ακολουθούν ή θα τους ακολουθούμε σε επόμενες εξορμήσεις. =D> =D> =D>

 

Κυριάκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την καλησπερα μου σε ολους...

Η χθεσινη εξορμηση ηταν η χειροτερη για φετος με διαφορα . Ο καιρος και η ατμοσφαιρα χαλια , ο αερας δυνατος .... και ομως καποια καινουργια προσωπα με εκαναν να νιωσω οπως ενιωσα οταν προτοαντικρισα τον πρωτο μου στοχο, δεν το εχω χασει αυτο το συναισθημα ακομα και δεν ξερω αν το χασω ποτε αλλα εχθες ηταν δυνατο , ευχαριστω παιδια .

 

PS Κυριακο δεν στο ειπα ουτε στο τηλεφωνο αλλα θα στο πω τωρα μετα απο το πρωτο 5λεπτο που παιδευοσουνα με την φωτογραφικη , πηρα χαμπαρι την διαγωνιο που ξεχασες να βγαλεις αλλα δεν στο ειπα :cheesy: Ναι το ξερω ειμαι κακος αλλα ειχε πολυ πλακα ....

:-note :-note :-note

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελα ρε Δημήτρη τώρα !

Πίστεψες πραγματικά ότι είχα ξεχάσει να βγάλω το διαγώνιο ?

Επίτηδες τον άφησα για να δω άν θα το καταλάβεις.................. \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμείς δεχθήκαμε επίσκεψη συγγενών, οπότε ναυάγησαν τα σχέδια. Κατά τις 2:00- 3:00 ο άνεμος σήκωνε καρέκλες και υπήρχαν άφθονα σύννεφα, μέχρι και σήμερα το μεσημέρι.

Ο αέρας συνεχίζεται ακόμη, γενικώς ηπιότερος μα με σποραδικές εξάρσεις, αν και τα σύννεφα διαλύθηκαν ολοσχερώς. Δεν αποφασίζει να σταθεροποιηθεί ο καιρός φέτος.

Το ''εξοχικό'' SW 8'' έμεινε άκαπνο αλλά δεν πειράζει, a la prochaine fois.

Εσείς το διασκεδάσατε: γνωριμίες, πλακίτσα, περιπέτεια. Μπράβο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα καλησπερα

 

ξερω οτι εχεις ειδικοτητα στα βουντου (αστειο) και μας καταραστηκες δεν σου λεω φηγαν τα τραπεζια

αρο αρο τα μαζεψαμε και οπου φυγει φυγει μονο τους σκυλους αφησαμε ( ειναι του τσοπανη) :D :D :D

 

φιλικα

Αντωνης Κουκουλας

Μελος EAE

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί να σας καταραστώ; Αφού σας αγαπάω! Την υγειά μας να έχουμε, θα έρθουν και άλλες νύκτες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης