Jump to content

Εξόρμηση Κιθαιρώνα !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θέλω να ελπίζω ότι θα τα καταφέρω κι εγώ. Μου έχει λείψει, κι αν δεν μου γίνει τώρα, μετά θα πάει πολύ μακριά. :-k
...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ μέσα... στο Πανελλήνιο Συνέδριο Ψυχιατρικής θα είμαι. #-o

Πάντως χθες το βράδυ η ατμόσφαιρα δεν ήταν καθόλου καλή. Μακάρι να φτιάξει το Σαββατοκύριακο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φυσαει πολυ εγω χλωμό το βλεπω.... :cry:

Σα βγεις στο πηγαιμό για την Ιθάκη,

να εύχεσαι να ''ναι μακρύς ο δρόμος,

γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις...--Κ. Καβάφη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά , εδώ έγινε κομπλα στη μπαρα . Έγινε λέει κάτι χθες (δεν κατάλαβα ) και στείλανε να τη φυλάνε. Άραγε πρόλαβε κανείς να περάσει; Εμένα δεν με αφησανε. Περιμένω λίγο μήπως υέρθει κανείς ακομη. Πάντως έχει αέρα
...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατασκευαζονται ανεμογεννητριες στο βουνο οποτε οι security boys τα φυλανε να μην γινει καποια κλοπη/καταστροφη .

Ελπιζω να μην κρατησει πολυ αυτο το κολπο :evil:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και με ποιο δικαιωμα απαγορευουν την προσβαση στο βουνο τσιφλικη τους ειναι #@%&...

 

Κορωνηηη...κι'αλλα παλουκια παντου παλουκια....

 

Παει το καλοκαιρι, θα το ψαξω το θεμα :evil:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα παιδες. Supernovus θα επρεπε να με παρεις τηλ ημουνα πανω στο βουνο . Ηρθανε και μας ειπανε να φυγουμε αλλα μιλησαμε με αστυνομια και τον εργολαβο του εργου και τελικα συμφωνησαμε να κατσουμε μεχρι τι 1. Τους κλεψανε καποια μηχανηματα και για αυτο μας πρηξανε ...

Δεν εχω μιλησει ακομα με τον Κυριακο που ειμασταν εχθες στο βουνο μαζι αλλα ηπηρχε τηλ στην μπαρα που θα αποθηκευαμε μετα . Η συμφωνια που καναμε με τον εργολαβο του εργου ειναι να τον ειδοποιουμε καθε φορα που παμε και ετσι να μας επιτρεπετε η εισοδος . Τωρα κατα ποσο ειναι νομιμη αυτη η απαγορευση δεν ξερω αλλα προτοστατης της απαγορευσης ειναι ο δημαρχος Βιλιων απο οτι μα ειπανε οι sucuriταδες . Αν παντως αποφασισουμε ολοι μαζι ενωμενοι να κανουμε παραπονα στον δημαρχο νομιζω πως θα καταφερουμε να περναμε ανενοχλητοι. Περιμενω να οργανωθουμε γιατι το σεναριο του να μην πηγαινουμε Κιθαιρωνα ειναι εφιαλτικο και μαλιστα το εργο θα κρατησει 3 μηνες δηλ ολο το καλοκαιρι #-o

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή δεν έχω έρθει ποτέ και δεν γνωρίζω...

Ο χώρος παρατήρησης είναι ιδιωτικός και περιφραγμένος;

Γιατί αν κατασκευάζουν θα είναι ιδιωτικός και υποχρεωτικά περιφραγμένος.

Αν είναι δημόσιος και όχι περιφραγμένος δεν έχει δικαίωμα ούτε ο δήμαρχος να απαγορεύσει την διελευση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι Στρατο ο χωρος δεν ειναι περιφραγμενος , ειναι ενα πλατωμα που κανει το βουνο μια αλανα δηλ.

Το μονο που εμποδιζει την εισοδο ειναι μια μπαρα που βρισκεται καμια 150 μετρα πριν το σημειο παρατηρησης στον δασικο δρομο και πρεπει να ειναι της δικαιοδοσιας του δασαρχειου .

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο χώρος παρατήρησης είναι ιδιωτικός. Ανήκει σε έναν καλό άνθρωπο που μας αφήνει να παρατηρούμε όποτε θέλουμε.

Η μπάρα που λένε τα παιδιά, βρίσκεται εκτός του χωραφιού, πάνω στον κεντρικό ασφαλτόδρομο που οδηγεί στις κεραίες.

Τους καλοκαιρινούς μήνες, -κάποιες φορές- η μπάρα κατεβαίνει από την Πυροσβεστική, ως μέτρο προφύλαξης για εμπρησμό. Όπως στην Πάρνηθα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ο καλός άνθρωπος είναι διαφορετικός από τον ιδιοκτήτη του χώρου που φτιάχνονται οι ανεμογεννήτριες, δεν έχει κανενας δικαίωμα να διώξει κανέναν.

Γιατί αν κατάλαβα καλά είναι 2 διαφορετικές ιδιοκτησίες που συνορεύουν και υπάρχει πρόσβαση και στις 2 από δημόσιο δρόμο.

Για να μη πω το πιο τραβηγμένο ,ότι ούτε καν ο ιδιοκτήτης μπορεί να διώξει κάποιον, αν δεν είναι περιφραγμένο το οικόπεδο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω πάει τελευταία για να ξέρω ακριβώς που είναι οι ανεμογεννήτριες, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη πως δεν υπάρχει καμμία σχέση με το χωράφι. Πρέπει να είναι πιο ψηλά στο βουνό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά καλημέρα σε όλους.

Τι άλλο θα δουν τα μάτια μας εκεί ψηλά στο Κιθαιρώνα δε ξέρω. :roll:

Κάποια στιγμή νόμισα ότι μας την έπεσε η αντιτρομοκρατική !

Τέλος πάντων, η ουσία είναι ότι για να μη ξαναβρεθούμε προ απροόπτου ( μπαίνει και καλοκαίρι βλέπετε - ή μήπως όχι με αυτό το καιρό που μας έχει τρελάνει ? ), θεωρώ ότι είναι σκόπιμο μία ομάδα από 3-5 άτομα από το ASTROVOX να πάμε εντός των επόμενων ημερών στό δήμο Βιλίων ώστε να μας διασφαλιστεί η ελεύθερη πρόσβαση στο γνωστό χώρο παρατήρησης δεδομένου ότι και εκεί στα Βίλια είναι γνωστή η δραστηριότητα μας.

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα οφελήσει αυτή τη στιγμή να έρθουμε σε μία αντιπαράθεση με το δήμο Βιλίων άν είναι νόμιμη ή όχι αυτή η ενέργεια αποκλεισμού του δρόμου πάνω από τη μπάρα 500 μέτρα πριν το σημείο μας.

Αν έχουν αποφασίσει για τους επόμενους 2-3 μήνες να απαγορεύουν τη πρόσβαση των αυτοκινήτων προς τα πάνω, να τους εξηγήσουμε ποιοί είμαστε, πόσα χρόνια πάμε εκεί, και γιατί φεύγουμε από όλες τις γωνιές της Αττικής και πάμε εκεί και όχι 500 μέτρα παρακάτω.

Στο κάτω-κάτω, έχουμε επιλέξει αυτή τη περιοχή όχι ώς κλέφτες μηχανημάτων και εργαλείων, αλλά ως ερασιτέχνες αστρονόμοι και φυσιολάτρες. :cheesy:

 

Κυριάκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ότι είπαν κλέψανε ακριβό εξοπλισμό πριν 2-3 μέρες. Οπότε αυτό που είδαμε μπορεί να είναι ο κλασσικός Ελληνικός πανικός που ακολουθεί μια στραβή: είμαστε χαλαροί, κάθεται η στραβή, μετά τρέχουμε για λίγο πανικόβλητοι και δημιουργούμε θέμα ακόμα και για το πέταγμα της μύγας, στη συνέχεια ο πανικός ξεφουσκώνει.

 

Αν μιλήσοουμε με το δήμο νομίζω ότι θα βρεθεί λύση. Πιστεύω πως στον πανικό που τους έπιασε αγνόησαν το αυτονόητο:στο βουνό δεν ανεβαίνουν μόνο όσοι κλέβουνε... Πάντως ολόκληρο το καλοκαίρι χωρίς Κιθαιρώνα ΔΕΝ θα την παλέψουμε!

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα σε αυτή τη χώρα είναι όμως ακριβώς αυτό!

Η γενική αυθαιρεσία και το να φτάνεις στο σημείο να παρακαλάς , για να σεβαστούν τα δικαιώματά σου ,που αυταρχικά στα καταπατούν.

Επειδή είναι δάσος, η αυθαίρετη απαγόρευση πρόσβασης στους πολίτες, συνιστά προσβολή της προσωπικότητας.

Μόνο με έκδοση περιοριστικής διάταξης (αυτό γίνεται σε αρκετά δάση το καλοκαίρι),μπορεί να απαγορευτεί η πρόσβαση και αυτό ισχύει ακόμα και για τους ίδιους τους security!

Επειδή επαγγελματικά έχω να κάνω με αιολικά πάρκα σε όλη την Ελλάδα, η κλοπή είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο.Συνήθως κλέβουν το χαλκό από τις γειώσεις και μπαίνουν στα προκάτ σπιτάκια και κλέβουν γεννήτριες και υπολογιστές.Σε καμία περίπτωση όμως, δε περιορίζουν τον κόσμο, όπως σε αυτή την περίπτωση, από το να περνάει το ΔΗΜΟΣΙΟ δρόμο ,απλά επειδή είναι κοντά η περιουσία τους και φοβούνται.Ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, έχω χάσει τα τηλέφωνα όλων σας. Ήθελα κι εγώ να επικοινωνήσω με κάποιον, κι έτσι έστειλα το μήνυμα χθες το βράδυ στο astrovox, με την ελπίδα να γίνει κάποια συνεννόηση.

Αφού περίμενα λίγο εκεί, λίγο πριν από την μπάρα, σ' ένα πλάτωμα που δημιουργείται και το είχε εντοπίσει νομίζω ο Κώστας (kokkolis) ή ο Παναγιώτης (Ziorange), μετά έφυγα. Ήμουν σίγουρος ότι κάποιοι θα είχαν περάσει πριν έρθουν οι δύο φύλακες, αλλά είχα μηδενικές πιθανότητες να διαβάσουν εκείνοι το μήνυμά μου εκεί στο βουνό.

Όσον αφορά την μέθοδο ενέργειας, νομίζω κι εγώ ότι μπορούμε να ξεκινήσουμε ήρεμα, κανονίζοντας την ελεύθερη πρόσβασή μας. Τέλος πάντων ας πούμε ότι υπάρχει κάποιος λόγος γι' αυτή την απαγόρευση, οπότε ας συζητήσουμε την εξαίρεσή μας.

Δεν φαντάζομαι να υπάρχει άρνηση, με το σκεπτικό΄ότι στο κάτω-κάτω ο φύλακας της μπάρας, μπορεί εύκολα να ελέγχει κι εμάς που βρίσκόμαστε εκεί. Υπάρχει οπτική επαφή νομίζω.

Αν τώρα εμμένουν στην απαγόρευση (που απ' ότι γράφτηκε και πιο πριν μάλλον δεν ισχύει, δηλαδή είναι έτοιμοι να το συζητήσουν το πράγμα), ε τότε ας τεθεί και το θέμα νομιμότητας του περιορισμού αν το θέλετε.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω Κα Κατερινα για τα καλα λογια, <<Ο χώρος παρατήρησης είναι ιδιωτικός. Ανήκει σε έναν καλό άνθρωπο που μας αφήνει να παρατηρούμε όποτε θέλουμε…….>> \:D/

 

Παιδια ειμαι σε επαφη με τον Ορειβατικο Συλλογο , υπαρχει το καταφυγιο ποιο πανω,στο «Πεταλο», και ένα μικρο δωματιο στην κορυφη.

Φιλος ορειβατης ακουσε το πρω’ι’ στο ραδιο-Σκα’ι’ για κοπη δενδρων για ανοιγμα δρομου, αν είναι ετσι θα γινη εντονη διαμαρτηρια.

 

Η μπαρα είναι αποφαση της Περιφέρειας από Μαη μεχρι Οκτωβρη, όταν ο καιρος είναι επικίνδυνος για φωτια.

 

Από Δευτερα θα παω στον δημαρχο Μανδρας-Ειδυλιας (Βιλλια) , να το ψαξω το θεμα, αν χρειαστη να παμε και ομαδικα όπως λεει ο Κυριακος

 

Υπομονη

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης