Jump to content

Ηρθε το καλοκαιρι, πλακωσαν και τα κουνουπια. Καμια λυση????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι να πάρετε κάποιο αντικουνουπικό καλό από το φαρμακείο όπως σώστα προτείνεται παραπάνω.

Ναι, αυτο το αντικουνουπικο που ειχα παρει απο το φαρμακειο, το πιναν τα κουνουπια μετα το τσιμπημα για απεριτιφ... :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Νομιζω οτι ο Νίκος Κατσαμάκας τα ειπε πολυ σωστα και συμφωνω μαζι του.

Η υγεια δεν ειναι παιξε γελασε, χωρις αυτην τι να την κανουμε την παρατηρηση (και οποια "παρατηρηση"), ας μην κανουμε τα ιδια λαθη που εκαναν οι παππουδες μας, εμεις εχουμε την μορφωση αλλα και την ενημερωση να τα αποφυγουμε.

οπως αναφέρθηκε... υπαρχει το Autan και η Citronella

 

Εξαλου και να μας τσιμπισουν και μερικα κουνουπια δεν εγινε και κατι...προβληματα με την ελονοσια ευτυχως δεν εχουμε,

βαζεις λιγο Fenistil και ειναι οκ :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο που εχω να πω ειναι πως δε μπορεις να ξεφυγεις απο τα ατιμα!!!Ειναι παντου...το βραδυ πολλαπλασιαζονται και σε τρελαινουν!!Οτι και να εχουμε προσπαθησει ειναι σχεδον ματαιο....Αν και παραπανω ακουσα καποιες νεες λυσεις..Μακαρι να πιανουν γτ δεν αντεχονται αλλο!! :wink: :mrgreen:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Koυνουπιά...Μεγάλο πρόβλημα και ενοχλητικό...Δυστηχώς το καλοκαίρι αποτελεί την πιο ευνοική εποχή τους...Βασικά εκτός από αντικουνοπικό,καλύτερα να κλείνουμε τα φώτα το βράδυ γιατί τα κουνούπια προσελκύονται από το έντονο φώς.Έχω ακούσει πολλά πως να αντιμετωπίσουμε τα κουνούπια.Μια από αυτή μου είχε πει η μαμά μου είναι να βάζουμε σε ένα μήλο ξυλάκια κανέλας γιατί η έντονη μυρωδιά απομακρύνει τα κουνούπια..δεν ξέρω αν λειτουργεί αλλά όταν η μητέρα μου το έκανε μια σχετική μείωση κουνοπιών την είχαμε.. :mrgreen:

Όσο για την φωτιά και το πετρέλαιο τα θεωρώ ακραία και μη αποτελεσματικά μέσα...

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο βασιλικός θεωρείται ότι έχει τη μοναδική ιδιότητα να απομακρύνει τους ενοχλητικούς επισκέπτες, που ακούνε στο όνομα κουνούπια. Δοκιμάστε να τοποθετήσετε μία γλάστρα με βασιλικό στο παράθυρο και τσεκάρετε τα αποτελέσματα.

 

Εντομοαπωθητική δράση αποδίδεται ακόμη στο γαρίφαλο, το θυμάρι, το γεράνι και τα διάφορα είδη κυπαρισσιού.

 

Πηγή : http://www.cosmo.gr/Health/Hellas/240888.html

Poets say science takes away from the beauty of the stars - mere globs of gas atoms.

I too can see the stars on a desert night, and feel them. But do I see less or more?

 

Richard P. Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει δοκιμάσει κανείς τα αντικουνουπικά που εκπέμπουν υπέρηχους ;

Νομίζω ότι βοηθούν.

Θα τα βρείτε σε καταστήματα ηλεκτρονικών και στα JUMBO

Κόστος 2-3 ευρώ

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρωτη φορα το ακουω αυτο!Σε τοσο χαμηλη τιμη??Ειναι σιγουρο?? :mrgreen:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αμυντικος φραχτης σκοτωνει κουνουπια με λειζερ?? :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φωναζεις την αστυνομια να διωξει τα κουνουπια!

Εδω ρε νικο δεν ερχονται οταν τους λες για φονο και αλλα τετοια φρικιαστικα,λες να ερθουν να σωσουν εσενα απο τα κουνουπια??? :lol:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sure 0a0ax0xa0x εγω γελαω με τον Kogiota! χ0α0χ0χα0χ0α ελεινος ο φραχτης!!!

Η Γνώση δημιουργήθηκε για να μας ενώνει

Oχι για να μας απομακρύνει.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα καλυτερα ειναι οι κρέμες για τα κουνούπια οι παιδικές.

Εχω μια απο το φαρμακειο βέβαια για το παιδι την οποια βαζω και εγω.

Ημουν αρχες Ιουνιου καπου οπου ηταν σμηνος απο κουνουπια και δεν με πηραξε ουτε ενα.

Μηλαμε εκανε θαυμα.Θα κοιταξω την μαρκα και θα σας πω.

\"ΜΟΝΟΣ ΕΡΧΕΣΑΙ ,ΜΟΝΟΣ ΦΕΥΓΕΙΣ.ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΣΕ ΜΟΝΟΣ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΔΩΣΕ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΝΑΞΙΑ ΣΟΥ, ΟΤΑΝ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ\" (ΚΥΝΙΚΟΙ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2-3 φιδακια γυρο -γυρο !!!

 

λιγο αναισθησια !!!!

 

και εισαι οκ!!!!

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον παιδια να ανακεφαλαιωσω:

 

1) Μια καλη ιδεα ειναι πραγματι τα αντικουνουπικα που εκπεμπουν υπερηχους. Αν κανουν δουλεια θα ειναι εκπληκτικο. Ειδα οτι υπαρχουν αρκετα στο ebay που δουλευουν με μπαταριες. Θα παρω δυο να τα δοκιμασω.

 

2) Η επομενη λυση ειναι τα φιδακια γυρω γυρω απο το τηλεσκοπιο ή το καυσιμο καφε που αναφερθηκε.

 

3) Τελευταια πιο κοντινη και επιστημονικα αποδεδειγμενη λυση ειναι το autan. Αν κανει τοση δουλεια οση λεει η επιστημονικη ερευνα, τοτε ξεχναω απο τωρα τα κουνουπια...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντως πηρα απο το φαρμακειο το ALGOGEL (Protection Anti-Mosquitoes Lotion) οπου εχει Citronella, Βασιλικο και Γεράνιο

και απο οτι μου ειπε ο Φαρμακοποιος ειναι πολυ καλο...δεν μενει παρα να το δοκιμασω στην επόμενη Αστρονομη Εξορμηση.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω βάλει στο κινητό ένα πρόγραμμα Anti Mosquito.

Είναι μια εφαρμογή που την ανοίγεις και αρχίζει να βγάζει ήχους

μεγάλης έντασης αλλά που δύσκολα τους ακούς διότι είναι υπέρηχοι.

(η μέγιστη ένταση εξαρτάται απο το πόσο δυνατά έχεις βάλει να

παίζει το ηχείο του κινητού σου)

Δε το 'χω δοκιμάσει ακόμα αλλά υποθέτω θα κάνει δουλειά.

 

Είναι σε κατάληξη ".jar" αρα κάνει για όλα τα κινητά που

τρέχουν Java εφαρμογές (Sony Ericsson, Nokia...).

http://java-phones.com/uncategorized/antignat-anti-mosquito

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και απο οτι μου ειπε ο Φαρμακοποιος ειναι πολυ καλο...δεν μενει παρα να το δοκιμασω στην επόμενη Αστρονομη Εξορμηση.

Να παρει! Ετσι ειχε πει και ο φαρμακοποιος για το σπρει που αγορασα περυσι!

 

Εκανα ενα ψαξιμο στο νετ για τις συσκευες υπερηχων και δεν βρηκα και πολυ καλα λογια για αυτες... Ψυχολογικο και μονο το αποτελεσμα τους λενε... :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαίνεται πως το Autan κερδίζει... Ειδικά αν γίνεται να προμηθευτεί κανείς icaridin σε διαφορετικές περιεκτικότητες θα ήταν ιδανικό.

 

Στο στρατό το Autan μας είχε σώσει. Ειδικά στον Αυλώνα όπου οι "αεροπορικές επιδρομές" περιελέμβαναν βαρύ πυροβολικό :D

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειδικά στον Αυλώνα όπου οι "αεροπορικές επιδρομές" περιελέμβαναν βαρύ πυροβολικό :D
Προβλεπόταν, fishman! Ενώ εμείς που κάναμε χειμώνα εκεί, τη γλιτώσαμε.

 

:P

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω βάλει στο κινητό ένα πρόγραμμα Anti Mosquito.

Είναι μια εφαρμογή που την ανοίγεις και αρχίζει να βγάζει ήχους

μεγάλης έντασης αλλά που δύσκολα τους ακούς διότι είναι υπέρηχοι.

 

Εμμ.. δε ξερω ομως κατα πόσο τα κινητά εχουν ηχεία που μπορούν να παίξουν σε τέτοιες συχνότητες..

:wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω βάλει στο κινητό ένα πρόγραμμα Anti Mosquito.

Είναι μια εφαρμογή που την ανοίγεις και αρχίζει να βγάζει ήχους

μεγάλης έντασης αλλά που δύσκολα τους ακούς διότι είναι υπέρηχοι.

 

Εμμ.. δε ξερω ομως κατα πόσο τα κινητά εχουν ηχεία που μπορούν να παίξουν σε τέτοιες συχνότητες..

:wink:

Δεν κανει δουλεια!! Το εχω δοκιμασει!

Μαλλον το ηχειακι που εχουν τα κινητα δεν μπορει να βγαλει υπερηχους, σε αντιθεση απο αυτο που εχει στα Jumbo οπου εχω ακουσει καλα λογια.

 

 

και απο οτι μου ειπε ο Φαρμακοποιος ειναι πολυ καλο...δεν μενει παρα να το δοκιμασω στην επόμενη Αστρονομη Εξορμηση.

Να παρει! Ετσι ειχε πει και ο φαρμακοποιος για το σπρει που αγορασα περυσι!

 

Εκανα ενα ψαξιμο στο νετ για τις συσκευες υπερηχων και δεν βρηκα και πολυ καλα λογια για αυτες... Ψυχολογικο και μονο το αποτελεσμα τους λενε... :lol:

Ο συγκεκριμενος ειναι φιλος (οχι αγνωστος) και εχει πελατες που δουλευουν σε καμπους (γεματους με κουνουπια) και ηταν ευχαριστημενοι απο το συγκεκριμενο προιον.

 

Θα δοκιμασω σημερα το βραδι που θα βγω για παρατηρηση... :wink:

 

 

 

 

ΥΣ

το αστειο με αυτο το Θεμα ειναι οτι εχει φτασει τις 4 σελίδες!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ειναι η λυση:

 

Στολη καταδυσης.....και κλειστε θεση σε κανενα πρωτων βοηθειων για

 

θερμοπληξια μετα!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το απολυτο αντικουνουπικο για οσους δεν σηκωνουν αστεια στο θεμα ειναι οποιοδηποτε που περιέχει την ουσια DEET σε ποσοστο πανω απο 10%. ειναι δοκιμασμενα σε τροπικες και υποτροπικες περιοχες και ειναι το μονο που σε γλιτωνει απο ελονοσια. το βρισκει κανεις σε ειδικα καταστηματα που εχουν προιοντα για ταξιδιωτες σε τροπικες περιοχες. και δεν πλησιαζει εντομο. ειναι σαν αορατη ασπιδα. δοκιμασμενα πραγματα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το απολυτο αντικουνουπικο για οσους δεν σηκωνουν αστεια στο θεμα ειναι οποιοδηποτε που περιέχει την ουσια DEET σε ποσοστο πανω απο 10%. ειναι δοκιμασμενα σε τροπικες και υποτροπικες περιοχες και ειναι το μονο που σε γλιτωνει απο ελονοσια. το βρισκει κανεις σε ειδικα καταστηματα που εχουν προιοντα για ταξιδιωτες σε τροπικες περιοχες. και δεν πλησιαζει εντομο. ειναι σαν αορατη ασπιδα. δοκιμασμενα πραγματα.

Ναι αλλα...

Effects on health

 

As a precaution, manufacturers advise that DEET products should not be used under clothing or on damaged skin, and that preparations be washed off after they are no longer needed or between applications.[8] DEET can act as an irritant;[1] in rare cases, it may cause skin reactions.[8]

 

In the DEET Reregistration Eligibility Decision (RED), the United States Environmental Protection Agency‎ (EPA) reported 14 to 46 cases of potential DEET-associated seizures, including 4 deaths. The EPA states: "... it does appear that some cases are likely related to DEET toxicity," but observed that with 30% of the US population using DEET, the likely seizure rate is only about one per 100 million users.[9]

 

The Pesticide Information Project of Cooperative Extension Offices of Cornell University states that "Everglades National Park employees having extensive Deet exposure were more likely to have insomnia, mood disturbances and impaired cognitive function than were lesser exposed co-workers". [10]

 

The American Academy of Pediatrics found no difference in safety for children, between products containing 10% and 30% DEET, when used as directed, but recommends that DEET not be used on infants less than two months old.[8]

http://en.wikipedia.org/wiki/DEET

 

 

Εγω παντως δεν θα το εβαζα επανω μου...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το αστειο με αυτο το Θεμα ειναι οτι εχει φτασει τις 4 σελίδες!

Eιναι θεμα που ενδιαφερει ολους τους αστροπαρατηρητες!

Πριν απο κανενα χρονο ειχα μια θεση παρατηρησης οπου με τσιμπουσαν 2 κουνουπια τη βραδια.

Στην νεα θεση με τσιμπανε 6-7 και ριχνω και πολυ κυνηγι, τσακωνω και μερικα!

Ετσι ειπα οτι δεν την παλευω αλλο ενα καλοκαιρι με αυτη την κατασταση...

και ανοιξα το θεμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης