AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Omegon 2.1x42
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Omegon 2.1x42
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Κιάλια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1342
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/09/2020, ημέρα Κυριακή και ώρα 5:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τέλεια!
Νομίζω ότι με την πρεσβυωπία μου που όλο κι ανεβαίνει, αυτά θα είναι τα επόμενα γυαλιά μου! Cheesy Grin
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
ΙάκωβοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 344
Τόπος: Αθήνα-Νάξος-Λήμνος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/09/2020, ημέρα Κυριακή και ώρα 21:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σας.οποτε δεν αξίζει η αγορά σε αυτή τη τιμη. Και σαν ιδέα μέγεθος, διάμετρος φακου και μεγέθυνση φαντάζει εξαιρετική για σκοτεινό ουρανο.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15552
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/04/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 11:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ως συλλέκτης εμπειριών και βιωμάτων, επιθυμούσα και εγώ να τα δοκιμάσω.

Χρησιμοποιώ τακτικά άλλωστε ένα Γαλιλαϊκό οπτικό, το Seibert Emoscop το οποίο λειτουργεί σαν 2x18 και σε εμένα έχει προσφέρει λειτουργικότητα από τότε που η πρεσβυωπία αλληλοεπικαλύφθηκε με τη μυωπία και τα πράγματα έγιναν περίπλοκα, άσε που με τη μάσκα δεν μπορώ καν να φορέσω γυαλιά στον δρόμο. Στην πράξη δεν εκμεταλλεύομαι την μεγέθυνση 2x, ούτε τη φωτοσυλλεκτική ικανότητα, αλλά την εστίαση. Μέχρι να σταθεροποιηθεί η πρεσβυωπία και να αλλάξω φακούς, η εστίασή μου στο άπειρο δεν είναι η ιδανική.

Κατά την έρευνα αγοράς κατέληξα πως η βέλτιστη σχέση λειτουργικότητας προς τιμή προσφέρεται από το Orion 2x54 https://www.amazon.com/Orion-2x54-Ultra-Angle-Binoculars/dp/B084R99W8Q, το οποίο όμως δεν αποστέλεται στη χώρα μας από τη Γερμανία (κάτι που ενδεχομένως παραβιάζει τις καταστατικές συμφωνίες της ΕΕ, αλλά τι να πούμε εμείς οι ιθαγενείς; ).

Εν τω μεταξύ προέκυψε αυτή η Ρωσίδα καλλονή, το πρωτότυπο όλων αυτών των γενόσημων οπτικών συσκευών και, ως ψυχροπολεμικός baby boomer δεν θα μπορούσα να αντισταθώ στη Σοβιετική της ωμή γοητεία.

БГШ 2.3x40 ονομάζεται, το δημοφιλές Be-Ge-Sh, το οποίο παρήγαγαν διάφορα σοβιετικά εργοστάσια για χρήση στο θέατρο (εξ ου και η επικάλυψη από κρεμ λάκα) και τροφοδότησε την τάση αστρονομικής χρήσης όταν αντιγράφηκε (και βελτιώθηκε) από Σινικά και Ιαπωνικά εργοστάσια.

Τώρα μπορώ να πω τη γνώμη μου. Δεν πρόκειται να αντικαταστήσει κανένα κιάλι ή τηλεσκόπιο. Για κάποιον που έχει όμως επαρκή τέτοιον εξοπλισμό, προσφέρει μια εναλλακτική και συμπληρωματική εμπειρία η οποία είναι πιο κοντά στην ενισχυμένη φυσιολογική όραση παρά στην τηλεσκοπία (τηλε-όραση θα λέγαμε εάν δεν μας είχε κλέψει τον όρο ο δημοφιλής οχετός).

Και, σε κάθε περίπτωση, παραμένει χρήσιμο για την όπερα, αλλά και ως ενθύμιο της τελευταίας ανάσας του κομμουνισμού και της σοβιετικής τεχνολογικής αντίληψης.

Bgsh_2_3x40______________________quot_______________quot____________________.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  2.51 MB
 Διαβάστηκε:  7 φορές

Bgsh_2_3x40______________________quot_______________quot____________________.jpg

My Optics

Έχει επεξεργασθεί από τον/την kkokkolis στις 28/04/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 12:05, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
dimileleOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 08 Μαϊ 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 35
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/04/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 11:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα και από μένα,
σαν κάτοχος αυτών ακριβώς των κυαλιών θα διαφωνήσω λίγο με τους συναδέλφους.

Πρώτα απ΄όλα ωστόσο, να αναφέρω ότι δεν τα έχω χρησιμοποιήσει σε εκτός πόλης περιβάλλον, κάτι που μάλλον θα ήταν περισσότερο μαγευτικό. Ωστόσο τα συγκεκριμένα κυάλια με έχουν βολέψει πολύ και είναι εξίσου χρήσιμα και απολαυστικά.
Όταν ανεβαίνω ταράτσα ή τα παίρνω μαζί μου στη βόλτα, μπορώ εύκολα να προσανατολιστώ βάσει της εποχής στο που είναι κάθε αστερισμός και αν θέλω μετά να στρέψω ένα τηλεσκόπιο ή κυάλια μεγαλύτερης μεγέθυνσης στον στόχο μου, πιο εύστοχα απ' το Sky Safari.
Επίσης μπορεί να μου κινήσει την προσοχή ένας άγνωστος αστερισμός που μέσω του Sky Safari να μάθω τι είναι και τι μπορεί να κρύβεις σε μεγαλύτερη μεγέθυνση.
Τέλος, επειδή έχω ερευνητή τύπου Red-dot με έχει βοηθήσει πολύ να κρατάω τα -πανάλαφρα- omegon και μέσω του ερευνητη να βλέπω πιο ξεκάθαρα που σημαδεύω! ( αν και θέλει λίγο κόλπο )

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν με τα πιο απλά που λένε οι φίλοι, συλλέγεις αρκετό φώς για να κάνεις την ίδια δουλειά, πάντως αυτό που μάλλον δεν θα προσφέρουν είναι ξεχωριστή ρύθμιση για κάθε μάτι μιας που τα δικά μου δεν είναι και για πιλότου.

Υ.Γ.2. Δεν πάουν να είναι ακριβά για κάτι απλό που κάνουν, πάντως εγώ δεν τα έχω μετανιώσει καθόλου, ανυπομονώ να πάω σε ένα μέρος με λίγότερη φωτορύπανση να δω κάτι μεγαλύτερου mag.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/04/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 12:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και για όσους είναι ανοικτοί στην εμπειρία, υπάρχει αυτός ο ενδελεχής οδηγός 132 (!!!) ετών: Serviss, G.P. (1889). Astronomy with an Opera-Glass. London and New York: D. Appleton and Co.

Astronomy with an Opera-Glass. Nature 41, 462 (1890). https://doi.org/10.1038/041462a0

AWAOG.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  172.06 KB
 Διαβάστηκε:  10 φορές

AWAOG.jpg

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/05/2021, ημέρα Κυριακή και ώρα 22:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σήμερα είναι μια ωραία ευκαιρία να απολαύσετε τη Σελήνη στο ίδιο πεδίο με τον Κάστορα και τον Πολυδεύκη.
Στο πεδίο των 8x42 δεν χωρούν, αλλά θαυμάζεις την αλυσίδα που σχηματίζουν τα άστρα από τον cGem έως τον ιGem, λόγω μεγαλύτερης μεγέθυνσης και ποιότητας.
Στο 6.5x21 χωρούν οριακά ο Κάστωρ με τη Σελήνη, κομμένοι από το field stop, λίγο καλύτερα ο Πολυδεύκης με τη Σελήνη.
Άρα, λίγα κιάλια θα μπορούσαν να δείξουν αυτό το γοητευτικό φαινόμενο, αφού κιάλια με μεγέθυνση κάτω από 6x είναι σπάνια, με εξαίρεση τα κιάλια όπερας.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Κιάλια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης