AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Παρατήρηση βιντεοαστρονομίας
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Παρατήρηση βιντεοαστρονομίας
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Παρατήρηση Βαθύ Ουρανού
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Kondylis32Offline
Νέος
Ένταξη: 15 Μαϊ 2021
Σύνολο δημοσιεύσεων: 19
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/07/2021, ημέρα Παρασκευή και ώρα 0:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα φιλε ενα προγραμμα που κανει την δουλεια ειναι το sharpcap..το θεμα ειναι οτι δεν κανει tracking το τηλεσκοπιο σου κι ειναι πολυ δυσκολο να πιασεις ενα γαλαξια και να τον στακαρεις θα θελεις υπερβολικα μικρους χρονους εκθεσης...μια λυση ειναι η ισημερινη πλατφορμα για ντομπσον ωστε να βρισκεις εσυ τον στοχο και να κανει tracking για καμια ωρα...αλλα και παλι δε θα ευχαριστηθεις τα οφελη της βιντεοπαρατηρησης στο επακρον αν καθε λιγο και λιγακι εισαι πανω απ το τηλεσκοπιο θα σε κουρασει..καθως βιντεοπαρατηρηση ειναι να δεις και 7-8 στοχους παραδειγμα στην παρατηρηση κι αν καθεσαι να τα βρισκεις μονος σου με καθολου καλη οραση λογω οθονης με φλιπ μιρορ κλπκλπ με εστιαση σωστη θα σε κουρασει..επισης βλεπω η πλατγορμα ειναι λιγο τσιμπημενη κι οχι τιποτα αλλο δε θα σου δωσει και πολλα...εγω παντως με την az gti με τρια αστερια εςυθυγραμμιση και με την asi224mc μου φερνεςι τον στοχο στο πεδιο μου δινει την δυνατοτητα ακομα και 15 δευτερολεπτα εκθεσης σε δυσκολους στοχους και επισης εχει την δυνατοτητα αναβαθμισης σε ισημερινο μοουντ που ακομα δε με ενδιαγερει καθολου...οπως και να χει σκεψου το αξιζει η φαση πολυ βλεπω πραγματα που δε θα βλεπα με το προσοφθαλμιο και μπεσ διαβασε τανηματα της βιντεοαστρονομιας στο αστροβοξ θα σε βοηθησει καθως και στο cloydynights παρε γνωμεσ στο νημα eaa(electronically assisted astronomy)με ανθρωπους που κανουν πραγματακια με ντομπσον δες τα αποτελεσματα τους ψαξτο αρκετα..παντως εγω καταλαβα οτι και με μια απλη αλταζιμουθιακη στηριξη με goto εισαι παρα πολυ καλα για πολυ καιρο
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Nikos SaMOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Οκτ 2018
Σύνολο δημοσιεύσεων: 61
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/07/2021, ημέρα Παρασκευή και ώρα 11:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα arsentsol ,
Έτυχε κάποια στιγμή να κάνω μια δοκιμή με εξοπλισμό σαν τον δικό σου.
Με το skywatcher dob 8in και μια DSLR Sony δοκίμασα το Μ13.
Ο μέγιστος χρόνος από το πρόχειρο πείραμα ήταν λίγο πάνω από 0,5s αλλά κάτω από 1 sec.
Όσο για το πρόγραμμα έχει αναφερθεί στο ίδιο νήμα το Astrotoaster για live.

Υποθέτω ότι είναι εφικτό για εξαιρετικά φωτεινούς στόχους ( ίσως μόνο αστρικά σμνοι) και μόνο αν ο χρηστής είναι υπομονετικός και επίμονος σε μυθικό επίπεδο.

Kondyli καλή αρχή.. νομίζω (επειδή ρώτησες) ότι το επόμενο βήμα είναι η αναβάθμιση του Sharpcap σε Pro. Θα σου δώσει πολλές περισσότερες δυνατότητες σε καλή τιμή.

Εμένα έπεσε στα χέρια μου για λίγο καιρό μια heq5 και είναι μαγική. Ακόμα την μαθαίνω αλλά μόλις στηθεί παει μονη της . Πολύ πιο ξεκούραστη από την alt-az που έχω. Μπορεί καποιος να παρατηρεί για ώρες χωρίς κανένα θέμα καμία περιστροφή πεδίου και φυσικά με τεραστία διάφορα στον χρόνο έκθεσης. Εξαιρετικά ανθεκτική στον μόνιμο αεράκι που έχουμε στις Κυκλάδες.

Stack_50frames_3200s_WithDisplayStretch.png
 Περιγραφή:
heq5
 Μέγεθος αρχείου:  2.01 MB
 Διαβάστηκε:  39 φορές

Stack_50frames_3200s_WithDisplayStretch.png

.jpg
 Περιγραφή:
test dob dslr
 Μέγεθος αρχείου:  2.58 MB
 Διαβάστηκε:  37 φορές

.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Kondylis32Offline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/07/2021, ημέρα Παρασκευή και ώρα 17:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα nikos sam ευχαριστω πολυ..δυστυχως τετοιες στηριξεις ακομα και μεταχειρισμενες ειναι εκτος μπατζετ παρολα αυτα προς το παρον ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος με την αποδοση του τηλεσκοπιου και της καμερας για βιντεοπαρατηρηση..για τον χρονο στο καθε αντικειμενο με παιρνει εωσ και 12 λεπτα να ειναι ευχαριστη η εικονα που βλεπω παρολο το field rotation ετσι κι αλλιως δεν αφιερωνα παραπανω χρονο στον καθε στοχο στην οπτικη παρατηρηση...τωρα το θεμα εκθεσεων ναι υπαρχει ενας συμβιβασμος αλλα με βολευει απιστευτα ο λιγος χρονος προετοιμασιας στησιματος και μπαινεις στο θεμα κατευθειαν περαν του οτι ειναι φορητο και ελαφρυ το ολο συστημα...πολυ ωραιο αποτελεσμα παντως με την heq5..εχω ηδη το sharpcap pro και ειναι υπεροχο απλα για καποιο λογο το synscan pro στο λαπτοπ δεν μου ανοιγει το εικονιδιο του προγραμματος και δε ξερω γιατι
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Kondylis32Offline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/07/2021, ημέρα Παρασκευή και ώρα 17:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aπο μια βιντεοπαρατηρηση χθες καποια αποτελεσματα παραθετω χωρις καμια επεξεργασια ολα as seen...μεγαλη εντυπωση ο μ51 εκθαμβωτικος!!!

messier51 as seen.png
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  616.13 KB
 Διαβάστηκε:  48 φορές

messier51 as seen.png

mesie81 as seen.png
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  570.77 KB
 Διαβάστηκε:  31 φορές

mesie81 as seen.png

messier27 as seen.png
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  573.16 KB
 Διαβάστηκε:  34 φορές

messier27 as seen.png

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Kondylis32Offline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/09/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 21:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα μια χθεσινη βιντεοπαρατηρηση απο βαρναβα αττικης με λιγο πιο σκοτεινο ουρανο τηλεσκοπιο 130/650 πανω σε eq5 goto με την asi178mc...προς το παρον ειμαι χωρις πολικη διοπτρα οποτε η ευθυγραμμιση εγινε με το ματι βαζοντας τον πολικο αστερα στο κεντρο του πολικου αξονα της ισημερινης..με αυτη την χοντροειδεστατη πολικη ευθυγραμμιση μπορουσα να κανω αψογα 17 εως 20 δευτερολεπτα εκθεσεων χωρις κανενα startrail και με λιγο field rotation μετα τα 8 λεπτα παρατηρησης αλλα οχι εντονο..με εντυπωσιασε η ακριβεια του tracking και του goto ειναι μια τεραστια αναβαθμιση απο την azgti..αραγε με μιση μοιρα ουρανο στο πεδιο γινεται πολικη ευθυγραμμιση μεσω sharpcap?
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
madOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Αύγ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 177
Τόπος: Αθηνα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/09/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 8:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το FOV της κάμερας που θα κάνεις την πολική θα πρέπει να είναι από 1 έως 2,5 μοίρες.Τουλάχιστον έτσι λέει το manual. Αν έχεις μισή μοίρα στο setup σου λογικά δεν θα λειτουργήσει. Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις το οδηγητικό με το sharpcap για πολική αν έχεις.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
KondylisOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 02 Μαϊ 2019
Σύνολο δημοσιεύσεων: 241
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/09/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 9:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστω για την απαντηση
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Nikos SaMOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/09/2021, ημέρα Πέμπτη και ώρα 19:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το polar alignment του sharp cap δουλεύει και με μικρότερο fov από αυτό που αναφέρει στο manual το έχω δοκιμάσει με fov κάτω από ½ της μοίρας.
Επίσης μια από τις προϋπόθεσης για να δουλέψει είναι η στήριξη να έχει ευθυγραμμιστεί στο πολικό χοντρικά μέχρι και 5 μοίρες.
Όποτε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ακόμα και χωρίς την διόπτρα.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
KondylisOffline
Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/10/2021, ημέρα Παρασκευή και ώρα 10:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αληθεια νικο;;;αυτο θα με βολεψει απιστευτα ευχαριστω και να σε ρωτησω αυτη ηδιαδικασια σε παει βημα βημα;;ρωταω γιατι πρωτη φορα θα το επιχειρησω
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Nikos SaMOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/10/2021, ημέρα Παρασκευή και ώρα 20:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι έχει οδηγίες την ώρα που το κάνεις .

Έχω και εγώ μια δανεική eq5 και έχει αναβαθμίσει πολύ την εμπειρία.
Κατάφερα να βάλω και οδήγηση για δόκιμη.

Από κάτω είναι ο ngc 7331 περίπου μιάμιση ώρα..

(Αν θέλω πραγματικά να κάνω μια αστροφωτογραφια του 7331 με κεντρική κάμερα την asi224 που τον καδραρει ωραία τι θα έπρεπε να κάνω;

Asi 224 (χωρίς ψύξη) με το TS 65mm f/6.5 Quadruplet , eq5 και sharpcap pro.
Σε ουρανό που βλέπω μέχρι 3-3,5 mag. Τι εκθέσεις να προσπαθήσω; πόση συνολική διάρκεια στο περίπουWink

EDIT
Η ερώτηση που έκανα δεν ταιριάζει στο νήμα . θα ψάξω και άλλο μόνος και εάν προκύψει ανάγκη θα ανοίξω νέο.
Θα ξεκινήσω με το sensor analysis του sharp cap και βλέπουμε..

Stack_339frames_5424s_WithDisplayStretch.png
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  1.22 MB
 Διαβάστηκε:  45 φορές

Stack_339frames_5424s_WithDisplayStretch.png

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
KondylisOffline
Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/10/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 8:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νικο εχω κι εγω την eq5 goto και αφου την ευθυγραμμισω πολικα(να πω οτι με λιγοτερο απο μιση μοιρα ουρανου κανει την δουλεια το sharpcap για πολικη ευθυγραμμιση)η στηριξη παει παρα πολυ καλα!! Κανω 20 και 30 δευτερολεπτα σε πολυ αμυδρους στοχους χωρις κανενα field rotation με κοφτερα αστερια ειλικρινα μεγαλη ανναβαθμιση η στηριξη τουλαχιστον για ηλεκτρονικα υποβοηθουμενη αστρονομια ειναι εκπληκτικη...νικο υπαρχει και νημα ενος παιδιου στο φορουμ πριν αρκετα χρονια το χε ανεβασει και εγραφε συγκεκριμενα για την εμπειρια του με την eq5 στην αστροφωτογραφια..τονισε και τις δυνατοτητες και που φτανουν τα ορια της
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Παρατήρηση Βαθύ Ουρανού Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Σελίδα 10 από 10

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης