AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Προτιμάτε μοναχική παρατήρηση ή με παρέα;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Προτιμάτε μοναχική παρατήρηση ή με παρέα;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Προτιμάτε μοναχική παρατήρηση ή με παρέα;
Μοναχική παρατήρηση
23%
 23%  [ 46 ]
Με μικρή καλή παρέα
68%
 68%  [ 131 ]
Σε όσο μεγαλύτερο astroparty γίνεται!
7%
 7%  [ 15 ]
Σύνολο Ψήφων : 192

Συγγραφέας Μήνυμα
Andreas72Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 24 Δεκ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 772
Τόπος: Γραμματικό
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/12/2012, ημέρα Κυριακή και ώρα 22:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Makis έγραψε:
Για την σωστή παρατήρηση χρειάζονται:
1)Πολύ καλή προετοιμασία.
2)Μικρή καλή παρέα.
3)ΠΟΤΕ ΧΡΗΣΗ GO-TO.
4)Μακριά από τους ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΥΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΥΣ.

Applause Applause Άξιο μέλος της ΕΑΕ!!!!! Applause Applause

giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 801
Τόπος: Σαρωνιδα Αττικης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/12/2012, ημέρα Κυριακή και ώρα 23:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάνω από 12 χρόνια τώρα κάνω μοναχική παρατήρηση και τις λίγες φορές που έτυχε να έχω παρέα ήμασταν εγώ και κάποιος άλλος. 2 άτομά. Έχω συνδυάσει αυτήν την δραστηριότητα ως όχι απλός μοναχική αλλά ως κάτι παραπάνω. Προσωπική. Ψήφισα το 1
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
τσιαγκας προδρομοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Μάρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 438
Τόπος: Σερρες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/12/2012, ημέρα Δευτέρα και ώρα 0:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν και εχω αποτραβιχτει απο την παρατηριση,

ψηφιζω το 2 με μεγιστο συνολικο αρηθμο 3 ατομα, ιδανικο 1+1

χριαζεται και λιγη κουβεντουλα με την παρατηριση (να ξεπιανται ο αυχενας)

ειναι ασχιμο να μονολογεις κατα τον ενθουσιασμο στην θεα των αντηκειμενων
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
3c273Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Ιούλ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 628
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/12/2012, ημέρα Δευτέρα και ώρα 1:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στέφανος Σοφολόγης έγραψε:
Και τα τρία, για διαφορετικούς λόγους! Αν πρέπει υποχρεωτικά να αποφασίσω, θα έδινα ένα μικρό προβάδισμα στην παρατήρηση κατά μόνας.

....ένα μικρό προβάδισμα στην παρατήρηση με μικρή καλή παρέα.

alepohoriOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιούλ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2442
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/12/2012, ημέρα Τετάρτη και ώρα 14:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιάννης Ευφραιμίδης έγραψε:
captain, αυτή τη σιωπή γιατί δεν την πήρες μαζί σου στην έκλειψη ε;
"Βλέπω στέμμα, βλέπω στέμμα, βλέπω στέμμαααα"
Cheesy Grin
Μια ολική έκλειψη Ηλίου αποτελεί εξαίρεση από αυτό που αποκαλώ "αντικείμενο παρατήρησης"! Ποιο άλλο αντικείμενο σε κάνει να κάνεις επικύψεις και να σηκώνεις ρυθμικά το ένα πόδι και να λες "α" "α" "ααααα";

Ξέρετε κανένα; Εγώ όχι!
Cheesy Grin

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
Bi2LOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Απρ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6782
Τόπος: Κέρκυρα, Ελλάδα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/12/2012, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όταν η βραδιά είναι για το κοινό θέλω να έχει κόσμο!
Αλλά όταν η βραδιά είναι για σοβαρή παρατήρηση τότε ο κάθε ένας στο τηλεσκόπιο του, δεν έχω πρόβλημα με το πόσοι θα είμαστε αρκεί μην υπάρχει αποσυντόνιση, η αστροπαρατήρηση εκτός απο ένα αρχαίγονο διαλαξιακό διαστημικό ταξίδι είναι και ένα ταξίδι προσωπικό, ένα ταξίδι όπου αφήνεις το νου σου ελεύθερο να ταξιδέψει, να φανταστεί και να βρεθεί στις άκρες του σύμπαντος όπου εαν υπάρξει αποσυντόνιση ή ενόχληση προσγειώνεσαι απότομα στον πλανήτη Γη πόσο μάλλον αν αυτο γίνεται επαναλαμβανόμενα.
Φυσικά είναι ωραίο να έχεις γύρω σου συναστροπαρατηρητές ώστε να μπορείς να πεις μια κουβέντα, να ανταλλάξετε τηλεσκόπια και στόχους και να ταξιδέψετε μαζί στο Σύμπαν!

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200
ED80 600 f7.5, Vixen9x63
Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21
www.metallinos.net
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
Johnny WhoOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 19 Ιούν 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 380
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/12/2012, ημέρα Τετάρτη και ώρα 17:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ψήφισα το 3 επειδη δεν πάω συχνά οπότε μια μεγάλη εκδήλωση "ανάβει τα αίματα"... Αλλά συχνά όταν συγκεντρώνονται πολλά άτομα, αποσπάται η προσοχή σου από τη φασαρία. Μικρή και καλή παρέα είναι ίσως προτιμότερη. Ωστόσο, σε αντίθεση με τον Μάκη, βαριέμαι να βγάζω πρόγραμμα παρατήρησης... Η αστρονομία είναι αρκετά ιδιόρυθμο χόμπι όσον αφορά τον παράγοντα άνθρωποι. Άλλοι προσπαθούν να είναι μόνοι τους, ενώ άλλοι θέλουν παρέα, ΜΕΓΑΛΗ παρέα Dancing .
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Καραμπούλας ΗλίαςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Νοέ 2012
Σύνολο δημοσιεύσεων: 233
Τόπος: Ψαθόπυργος Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/01/2013, ημέρα Κυριακή και ώρα 0:12    Θέμα δημοσίευσης: Προτιμάτε μοναχική παρατήρηση ή με παρέα; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για μένα η μικρή και καλή παρέα είναι το καλύτερο είδος παρατήρησης.Πρόσφατα,όταν κατάφερα και έγινα μέλος της αστρονομικής εταιρείας Πάτρας "ΩΡΙΩΝ" και συμμετείχα στην πρώτη εξόρμηση μου άρεσε πολύ η μικρή παρέα.Σε γενικές γραμμές,προτιμώ την μικρή και καλή παρέα επειδή σε σχέση με ένα αστροπάρτυ νιώθεις πιο ελεύθερος και άνετος,ενώ με τη μοναχική παρατήρηση μπορείς να πνιγείς στην μοναχικότητα...Πάντως όταν κάνω μοναχική παρατήρηση φροντίζω να ακούω και χαλαρωτική μουσική,ο καλύτερος συνδυασμός για μια όμορφη βραδιά!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
htsopelasOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 26 Δεκ 2012
Σύνολο δημοσιεύσεων: 20
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/01/2013, ημέρα Παρασκευή και ώρα 19:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μοναχική για να εχω οσο χρονο θελω αλλα και με λιγη μικρη παρεα για να κανω τις παρατηρησεις μου
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ptolemeosOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Μαϊ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 232
Τόπος: Αλεξανδρούπολη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/05/2014, ημέρα Δευτέρα και ώρα 14:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μόνος, όταν κάνω παρατήρηση από το σπίτι μου, στο οποίο έχει και απόλυτη ησυχία. Για έξω στην εξοχή όμως θέλω μια μικρή και καλή παρέα. Για πολλά περισσότερα άτομα ή αστροπάρτυ, θα πάω μόνο από περιέργια.
ΑργύρηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 20 Ιούλ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 861
Τόπος: Αθήνα, Αγία Παρασκευή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/05/2014, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και όμως, τελικά όλα έχουν τη χάρη τους!
Μόνος στην ταράτσα με ησυχία, καλή μικρή παρέα στον Πάρνωνα ή στο Σούνιο αλλά και αστροπάρτυ πριν χρόνια στη Χαλκιδική. Όλα ανεκτίμητα!

StardwellerOffline
Νέος
Ένταξη: 25 Ιαν 2012
Σύνολο δημοσιεύσεων: 14
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/05/2014, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με παρέα είναι διασκεδαστική εμπειρία που βοηθά στην ανταλλαγή γνώσεων ενώ μόνος είναι καλύτερα για αυτοσυγκέντρωση (βλέπε φωτογράφηση) και για να αντιληφθείς καλύτερα τη σημασία του σύμπαντος στη ζωή μας.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Σελίδα 4 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης