Jump to content

Περιήγηση με αστροάλματα ή αγορά GOTO


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρίσκομαι στο κατώφλι της αγοράς του πρώτου μου τηλεσκοπίου και σαν ανίδεος (με δέος διαβάζω τις γεμάτες ορολογίες διαλέξεις σας καταλαβαίνοντας άλλες φορές λίγα και άλλες σχεδόν τίποτα) βρίσκομαι σε ένα δίλημμα (από τότε που άρχισα να ασχολούμαι είμαι συνεχώς μέσα σε διλλήματα).

 

Από τη μια ένα πολύ καλό ποιοτικά Dob 10’’ ή με κάποια επιπλέον ευρώ ένα κινέζικο Dob 10’’ GOTO;; Ιδού η απορία.

 

Υποερωτήσεις που θα με βοηθούσαν στο δίλλημα.

 

• Τι είναι η περιήγηση με αστροάλματα, πόσο δύσκολη και χρονοβόρα είναι; Θα μπορούσατε με σχήματα να μου δώσετε κάποια παραδείγματα;

• Το GOTO στο επίπεδο των κινέζικων 10’’ είναι αξιόπιστο και ευχάριστο στη χρήση του; Χρησιμοποιείται μόνο του ή μπορεί κάποιος να κάνει και χειρωνακτική αναζήτηση.

 

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας . Παρακαλώ όποιος έχει εμπειρία ας την μοιραστεί. Κατανοώ ότι πρόκειται και για κάτι υποκειμενικό αλλά η γνώση πάντα βοηθά.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αστροάλματα σημαίνει να ξεκινάς την αναζήτηση ενός στόχου με βάση ένα εύκολα ορατό αντικείμενο (συχνά ορατό με γυμνό μάτι) και στη συνέχεια με βοήθεια του ερευνητή και ενός χάρτη να "πηδάς" από άστρο σε άστρο στον ουρανό με βάση μια διαδρομή που έχεις βρει στο χάρτη και θα σε φέρει στον στόχο σου. Για πολλούς από εμάς η διαδικασία αυτή είναι η πεμπτουσία της παρατήρησης και αυτό που μας αρέσει περισσότερο, άλλους τους ενδιαφέρει μόνο να δουν τον τελικό στόχο και να πάνε εκεί γρήγορα και εύκολα ενώ σε άλλους τους αρέσουν και τα δύο ανάλογα τη στιγμή και τις συνθήκες. Δεν υπάρχει "πρέπει" εδώ, είναι θέμα προτίμησης.

 

Χρόνος συγκεκριμένος που διαρκούν τα αστροάλματα δεν υπάρχει, από λίγα δευτερόλεπτα που κάνει ένας πεπειραμένος σε έναν εύκολο στόχο έως και αρκετά λεπτά αν ψάχνεις κάτι δύσκολο και δεν έχεις πολλή εμπειρία. Με το χρόνο γίνεσαι γρηγορότερος, οπωσδήποτε καθώς μαθαίνεις τη διαδικασία, τον ουρανό και τον εξοπλισμό σου.

 

Για το goto skywatcher dob δες εδώ εμπειρίες ενός χρήστη:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14903

γιατί εγώ δεν το έχω δουλέψει ποτέ. Τα κινέζικα dob είναι αξιοπρεπή, πάντως, μη νομίζεις πως θα σου βγει κινέζικη μούφα, δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο.

 

Πάντως, αν θες τη γνώμη μου ίσως το ότι ακολουθεί το στόχο, δηλαδή δε θέλει συνεχή διόρθωση, ίσως είναι πιο σημαντικό από το ίδιο το go-to, τουλάχιστον για τα γούστα μου. Με τα χειροκίνητα dob σε μερικά δευτερόλεπτα ο στόχος έχει βγει εκτός πεδίου και θέλει συνεχή διόρθωση. Κάποιους τους ενοχλεί, κάποιους όχι.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κινέζικο Dob 10" γενικώς. Και όχι μόνο αυτό. Flextube για εύκολη φύλαξη και μεταφορά. Και Goto, είτε εξ'αρχής, είτε ως αναβάθμιση. Ζήτω η Κίνα.

ΥΓ: Και πολλοί από τους "άλλους" από την Κίνα τα αγοράζουν και τα πωλούν με το λογότυπό τους

ΥΓ2: Σε λίγα χρόνια η Κίνα θα είναι ό,τι είναι σήμερα η Κορέα και σε λίγα περισσότερα ό,τι είναι σήμερα η Ιαπωνία. Αμφιβάλλει κανείς γιαυτό; Στα τηλεσκόπια ήδη βρίσκεται μεταξύ Κορέας και Ιαπωνίας κατά την γνώμη μου.

ΥΓ3: Τα αστροάλματα έχουν την πλάκα τους, αλλά χρειάζεσαι σκοτάδι και ησυχία για να αυτοσυγκεντρωθείς. Και έναν χάρτη φυσικά.

ΥΓ4: Το Goto έχει περισσότερη πλάκα. Προτίμησέ το αν διαθέτεις άλλους τρόπους να αποδείξεις τον ανδρισμό σου, με την καλή έννοια. Αλλά μην μείνεις στο τυφλό Goto, μάθε και τους αστερισμούς και που περίπου βρίσκονται τα αντικείμενα εντός των ορίων των, έχει και αυτό πλάκα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρώτο και αγαπημένο μου τηλεσκόπιο το skywacher dob 10''. Εύκολο, πρακτικό, αξιόπιστο με αυτό έμαθα και αγάπησα την αστρονομία. Χρειάζεσαι θήκη μεταφοράς και φύλαξης καθαρό ουρανό και χάρτη. Συμφωνό εν ολίγοις με τους πρωλαλήσαντες!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Πάνο συμφωνώ και εγώ, dob 10" κινέζικο και τα μυαλά στα κάγκελα που λέμε. Συνταγή επιτυχίας και θα σε πάει πολύ βαθιά, σε σκοτεινούς όμως ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ουρανούς!

 

Για τα αστροάλματα, δεν υπάρχει καλύτερο άρθρο επεξήγησής τους από αυτό εδώ παρακάτω.

Καλή μελέτη!!

 

http://www.skyandtelescope.com/howto/visualobserving/Map_at_the_Telescope.html

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλέπω στα ενδιαφέροντά σου πως σου αρέσει το ποδήλατο. Ωραία, αυτό μας δίνει ένα καλό παράδειγμα. Δεν θα ρωτούσες σε ένα forum "Τι μου προτείνετε να αγοράσω, αυτοκίνητο ή ποδήλατο;", αν όμως το έκανες θα ελάμβανες απαντήσεις με τα πλεονεκτήματα και των 2. Το αυτοκίνητο σε πάει παντού, πιο γρήγορα, κουβαλώντας και περισσότερο φορτίο. Αλλά και το ποδήλατο έχει πλεονεκτήματα. Είναι φθηνότερο, σε γυμνάζει, σε διασκεδάζει και μάλιστα διαφορετικά από το αυτοκίνητο, καθώς χαίρεσαι και την σχέση μαζί του -περισσότεροι επισκευάζουν μόνοι το ποδήλατό τους από ότι το αυτοκίνητό τους και ανήκω στους πρώτους- αλλά και δεν σε απομονώνει από την φύση. Αντιθέτως σε φέρνει σε επαφή μαζί της, καθώς και με τους τυχόν άλλους ποδηλατιστές που πάτε μαζί την βόλτα σας.

Έτσι λοιπόν, το Goto μοιάζει με το αυτοκίνητο. Σε πάει παντού με το ανάλογο κόστος σε καύσιμο (ανάγκη για ρεύμα εδώ) και ταχύτατα. Τα αστροάλματα κοστίζουν λιγότερο και επίσης σε πάνε, αλλά χρειάζεται περισσότερος χρόνος και καλύτερες συνθήκες φωτορρύπανσης. Γυμνάζουν το μυαλό και τις δεξιότητές σου και σε φέρνουν σε επαφή με την υπέρφυση, δηλαδή τον ουρανό, αλλά και τους φίλους που έχουν στήσει τα τηλεσκόπιά τους ολόγυρα και σε βοηθούν, ή τους βοηθάς, να βρείτε ένα αντικείμενο. Αποδεικνύεις και στον εαυτό σου πως μπορείς να το κάνεις -και γιατί να μπορούν τόσοι και όχι εσύ;- και αυτό μπορεί να συνεισφέρει στην αυτοπραγμάτωσή σου, όπως τρόπον τινά κάνει και το ποδήλατο.

Όπως έχεις ίσως και αυτοκίνητο και ποδήλατο, μπορείς να έχεις και Goto και χειρωθούμενο τηλεσκόπιο. Μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις δεν χρειάζεται να τα έχεις ξεχωριστά, αφού ένα Goto σου επιτρέπει να κάνεις και αστροάλματα, συνήθως με το ηλεκτρονικό χειριστήριο, αλλά σε ορισμένα μοντέλα και με το χέρι (το χειριστήριο είναι πάντως πιο ακριβές). Ούτως ή άλλως δεν περιέχονται όλα τα αντικείμενα στην βάση δεδομένων, με τους κομήτες για προφανές παράδειγμα.

Το SW μπορείς να το έχεις και με τις 2 βάσεις, έτσι μάλιστα επωλείτο στην Αυστραλία. Και εδώ μπορείς να το αγοράσεις χειρωθούμενο και να προσθέσεις αργότερα την βάση Goto, μια λύση που διευκολύνει και την αποπληρωμή του. Εγώ αυτόν τον δρόμο διάλεξα με το δικό μου Flextube και δεν βιάζομαι να πάρω το Goto, αλλά ούτε και θα μείνω χωρίς να εκμεταλλευτώ αυτήν την δυνατότητα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω οτι η επιλογή του τρόπου ανιχνευσης ειναι απόλυτα συνδεδεμενη με την φωτορύπανση της περιοχής που κάνεις παρατήρηση. Σε περιοχές με μέτρια η υψηλή φωτορύπανση το να επιχειρήσεις αστροάλματα είναι σαν να περπατάς στα τυφλά. Εκεί το goto θα σε γλυτωσει απο την απογοητευση.

Σε περιοχες με καλο ουρανό κατα την προσωπική μου αποψη κανεις αστροάλματα οσο κουραστικό κι αν φαινεται στην αρχη. Το να ψαξεις και να βρείς στον ουρανό το αντικείμενο που θέλεις να δεις είναι η μεγαλύτερη επιβράβευση.

Ενας άλλος σημαντικός παραγοντας είναι πόσο χρονο εχεις την δυνατοτητα να αφιερώσεις στην αστροπαρατηρηση. Αν έχεις χρονο και υπομονή τα αστροαλματα θα βγουν με την εμπειρία που θα αποκτας. Αν δεν μπορείς να διαθέσεις χρονο πηγαινε σε goto.

Ανεξαρτητα όμως με τα παραπάνω, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες οτι το πάρα πολύ σημαντικό στοιχείο των ηλεκτρικων στηριξεων ειναι το tracking.

Προτείνω επομένως μια τετοια στηριξη και βεβαιωσου πως ακόμα και αν δεν είναι goto μπορεί να αναβαθμιστεί. Απο εκει και μετά κρίνεις τι σου ταιριάζει. Μην ξεχνας πως αυτο που θέλεις να κάνεις ειναι hobby και πρεπει να σε ευχαριστεί.

Τέλος μην σε απασχολεί η χωρα κατασκευής. Σήμερα το μεγαλύτερο μέρος του οικονομικά προσιτου εξοπλισμού ειναι made in China.

 

Φιλικά

Μιχάλης - CptFurz

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

 

Πιστεύω οτι η επιλογή του τρόπου ανιχνευσης ειναι απόλυτα συνδεδεμενη με την φωτορύπανση της περιοχής που κάνεις παρατήρηση. Σε περιοχές με μέτρια η υψηλή φωτορύπανση το να επιχειρήσεις αστροάλματα είναι σαν να περπατάς στα τυφλά. Εκεί το goto θα σε γλυτωσει απο την απογοητευση.

 

Ένα τηλεσκόπιο 12'' ή 14'' θα έχει μεγαλύτερο πρόβλημα σε μια μέτρια (νομίζω) φωτορύπανση (Νέα Μάκρη) από ένα 10'' ή μικρότερο;

Γιατί οι περισσότερες παρατηρήσεις θα γίνονται από εκεί. Αν είναι να δώσεις περισσότερα χρήματα για να αποκτήσεις φωτοσυλεκτικότητα και να έχεις χειρότερα αποτελέσματα από τις μικρότερες ίντσες......

Εκτός αν περιμένεις μια στο τόσο να πας στα κορφοβούνια....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μεγαλύτερο τηλεσκόπιο παραμένει μεγαλύτερο τηλεσκόπιο και δείχνει περισσότερα ακόμα και σε συνθήκες φωτορύπανσης. Πιστεύω από τη Νέα Μάκρη θα είσαι πολύ καλύτερα από τους περισσότερούς μας αν και δεν έχω ιδία άποψη της περιοχής.

 

Το σχόλιο πιο πάνω για τη φωτορύπανση ήταν για τον τρόπο αναζήτησης αντικειμένων. Σε συνθήκες μεγάλης φωτορύπανσης είναι δύσκολο να ψάχνεις πχ με το red dot και ένα ρομποτικό μπορεί να είναι χρήσιμο. Πιστεύω, όμως, πως στην περιοχή σου θα βλέπεις εύκολα αντικείμενα με τους ερευνητές.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη δοκίμασε το εξής απλό τεστ: μια καθαρή βραδιά προσπάθησε να δεις αν μπορείς να ξεχωρίσεις με γυμνό μάτι τον δ ή/και τον η της Μικρής Άρκτου. Αν μπορείς, τότε έχεις τουλάχιστον mag 5 ουρανό και ένα μεγάλο τηλεσκόπιο θα σου δείξει πολλά πράγματα. Σε ένα τέτοιο ουρανό επίσης μπορείς να κάνεις σχετικά εύκολα αναζήτηση με το χέρι - εκτός ίσως από την περιοχή του Δράκοντα.

Αν μπορείς να διακρίνεις μόνο τον α και β, τότε τα πράγματα είναι δύσκολα και θα πρέπει να λάβεις υπόψη και τον παράγοντα μετακίνηση στην τελική σου επιλογή.

ursa-minor.jpg.2d8f0e310f10885b2fe8afaf559bd6da.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Ηλία θα κάνω το τεστ, σε ευχαριστώ. Πρώτα να φύγει η συννεφιά......και μετά να ανακαλύψω την Μικρή Άρκτο :lol: :lol: :-k

 

Μήπως υπάρχει τίποτα σε Ωρίωνα που τον ξέρω =D> =D> :cheesy: :cheesy:

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δύσκολα από Μάκρη Ηλία τα πράγματα ούτε το δ άρκτου δεν νομίζω ότι φαίνεται πόσο μάλλον ο η.

Παναγιώτη τα πράγματα είναι απλά....θα φορτώνεις το αμάξι και θα κάνεις διαδρομή 10-15 λεπτών προς Γραμματικό μεριά, τα πράγματα εκεί είναι πολύ καλύτερα από Μάκρη. :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα ευχαριστώ για την ιδέα. Εγώ νόμιζα ότι θα τρέχω μέχρι τον Πάρνωνα......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλύτερα να κάνεις αστροάλματα παρά να σε πηγαίνει το goto. Το goto δεν σου δίνει την ικανοποίηση μέσω της προσπάθειας το οποίο για μένα είναι η μισή παρατήρηση. Δεν δουλεύεις με τον ουρανό. Δεν δουλεύεις με το χάρτη. Δεν δουλεύεις με τίποτα. Επίσης ένα κακό είναι ότι με το goto το τηλεσκόπιο γίνεται πολύπλοκο, κουβαλάς ένα σωρό παρελκόμενα και το σημαντικότερο αν τελειώσουν οι μπαταρίες τα μαζεύεις και πας για ύπνο. Πιστεύω ότι το goto είναι καλό για αστροπάρτυ.

 

ΌΜΩΣ: Το να έχεις τη δυνατότητα να κάνεις tracking σαφώς είναι πολύ καλό γιατί σε κουράζει πολύ η διαδικασία να κάνεις διορθώσεις ειδικά αν δουλεύεις με μεγάλες μεγεθύνσεις. Αυτό συμβαίνει με τις στηρίξεις dob. Με τις ισημερινές το πρόβλημα δεν υφίσταται λόγω της κατασκευής που έχουν. Αλλά η ισημερινή είναι χρήσιμη μέχρι για μεσαία τηλεσκόπια (με το ζόρι 12").

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτός από τα αστροπάρτυ, το gotο είναι επίσης πολύ χρήσιμο και σε περιπτώσεις όπου πρόκειται να γίνει κάποια παρατήρηση, ή κάποια μέτρηση,

όπου δηλαδή ελάχιστη ή και καθόλου σημασία δεν έχει το πώς θα φθάσεις στο στόχο, αλλά το θέμα είναι ο ίδιος ο στόχος, αυτός καθεαυτός.

Κι εκεί πια επικεντρώνεσαι και δουλεύεις με τον ουρανό πέριξ του στόχου, χρησιμοποιώντας χάρτη ή χάρτες της εγγύτερης περιοχής του στόχου.

Αυτό βέβαια κυρίως αφορά την καταγραφή με CCD, αλλά οπωσδήποτε αφορά και την οπτική παρατήρηση, σε αρκετές περιπτώσεις.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Η προσωπική μου γνώμη, με λίγα λόγια και σταράτα, χωρίς παραβολές, αναλογίες και μεταφορές.

Το GOTO ενδείκνυται, ιδίως για έναν μεσήλικα με πολλές υποχρεώσεις.

Κατ' αρχάς οι άνθρωποι μαθαίνουν δυσκολότερα μετά τα 30 τους και ακόμη περισσότερο μετά τα 40 τους. Γεγονός.

Πρόκειται για την πιο παραγωγική ηλικία και ο χρόνος είναι περιορισμένος, ενώ η ευκοπωσία και η πράξει κόπωση αντιστρόφως ανάλογες. Πιθανό είναι να μπορεί κάποιος να βρεθεί λίγες φορές κάθε χρόνο σε σκοτεινό ουρανό, οπότε το GOTO βοηθά φοβερά στην αναζήτηση στόχων σε ουρανούς με φωτορρύπανση. Ακόμη και όταν βρεθεί σε σκοτεινό ουρανό, ακριβώς επειδή αυτό μπορεί να είναι σπάνιο, με το GOTO θα δει πολλαπλάσια πράγματα στα πλαίσια του ίδιου χρονικού διαστήματος. Όταν μάλιστα έχεις και καλούς φακούς σου δίνεται περισσότερος χρόνος να απολαύσεις τα αντικείμενα, καθώς πολλά από αυτά είναι ιδιαίτερα απολαυστικά.

Αυτά αρκούν κατά την γνώμη μου. Θα προσθέσω πάντως πως ο ώριμος μεσήλικας δεν έχει πλέον να αποδείξει τίποτε, ούτε στον εαυτό του, ούτε στους άλλους. Αναλαμβάνει την ευθύνη των επιλογών του. Αναγνωρίζει την ατομικότητά του και ανέχεται την διαφορετικότητα των άλλων. Αντιλαμβάνεται πως έχει δικαίωμα να προσφέρει και στον εαυτό του εκείνο που επιθυμεί, όσο έχει την δυνατότητα και όσο έχει τον χρόνο, καθώς αυτό δεν είναι απλώς εγωκεντρικό αλλά τον ανανεώνει και αυξάνει την παραγωγικότητά του και την δυνατότητα προσφοράς στους σημαντικούς άλλους και το εν γένει κοινωνικό σύνολο.

Με λίγα λόγια το GOTO είναι ένα βάλσαμο για τους ανθρώπους της ηλικίας μας. Αν η χειροκίνητη αναζήτηση μας διασκεδάζει και μας ψυχαγωγεί έχει καλώς. Αν μας αγχώνει, μας εκνευρίζει, μας απογοητεύει, τότε το GOTO είναι το φάρμακο. Τι δηλαδή; Θα κάτσουμε να αρρωστήσουμε;

 

Επειδή μίλησες για σύγκριση. Το καλοκαίρι βρεθήκαμε με τον Τάσο, τον Μάνο και άλλους σε ένα βουνό. Εκείνοι με τα 12ρια και εγώ με το Nexstar 6SE. Έβλεπα 5-6 αντικείμενα, άλλαζα και 3-4 φακούς στο καθένα (άλλη πάθηση αυτή) και μετά το άφηνα να δει η γυναίκα μου και έκανα βόλτα στα τηλεσκόπια των άλλων. Γυρνούσα μετά από 20 λεπτά και στον φακό έβλεπα το ίδιο αντικείμενο. Έβλεπα άλλα 5-6 αντικείμενα και ξανά βόλτα. Ο μόνος χάρτης που χρησιμοποίησα ήταν ο Orion 600, μονοσέλιδος χάρτης όλου του ουρανού. Εκεί έβλεπα τα Messier και NGC που βρίσκονταν σε βολική θέση (γιαυτό είναι καλό να γνωρίζεις τους αστερισμούς ούτως ή άλλως) και απλώς πληκτρολογούσα τον αριθμό τους στο χειριστήριο.

Σκέφτηκα πως το GOTO μου με τις ίντσες των τηλεσκοπίων των φίλων μου θα ήταν ένας εξαίρετος συνδυασμός. Μετά από 2 μήνες αγόρασα τις ίντσες και σύντομα θα αγοράσω και το GOTO.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά αρκούν κατά την γνώμη μου. Θα προσθέσω πάντως πως ο ώριμος μεσήλικας δεν έχει πλέον να αποδείξει τίποτε, ούτε στον εαυτό του, ούτε στους άλλους. Αναλαμβάνει την ευθύνη των επιλογών του. Αναγνωρίζει την ατομικότητά του και ανέχεται την διαφορετικότητα των άλλων. Αντιλαμβάνεται πως έχει δικαίωμα να προσφέρει και στον εαυτό του εκείνο που επιθυμεί, όσο έχει την δυνατότητα και όσο έχει τον χρόνο, καθώς αυτό δεν είναι απλώς εγωκεντρικό αλλά τον ανανεώνει και αυξάνει την παραγωγικότητά του και την δυνατότητα προσφοράς στους σημαντικούς άλλους και το εν γένει κοινωνικό σύνολο.

 

Νομίζω Κώστα πώς όποιος προσπαθεί να επιδείξει δεινότητα στην αναζήτηση στόχων επιθυμεί χειροκροτητές και γρήγορα αποχωρεί από το χόμπι μιας και είναι "μοναχικό άθλημα". Στο μεν χειροκίνητο απολαμβάνεις τη διαδρομή και τον προορισμό , ενώ για το goto η διαδρομή είναι ο χαμένος χρόνος και περιμένεις απλά πότε θα φτάσεις . Περί ορέξεως ουδείς λόγος. Η αναζήτηση στόχου πάντως κρύβει ένα adventure στοιχείο μέσα της :D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι μεγάλη κουβέντα και μάλλον άκρως υποκειμενική. Η ελάχιστη εμπειρία μου, μου έδειξε αυτό το adveture που περιγράφει ο Homo περισσότερο από την φωτορυπασμένη εικόνα του αντικειμένου. Δηλαδή η ικανοποίηση προήλθε και από τους δύο παράγοντες (πρωτόγνωρη εικόνα αντικειμένου - αναζήτηση του).

 

Συζητώντας με το Τάσο θεωρώ αυτή τη στιγμή την δυνατότητα autotracking σαν το ξεκάθαρο πλεονέκτημα του GOTO.

 

Θα μπορούσε κάποιος να μας πληροφορήσει και για τις "παράπλευρες δυσκολίες" του GOTO που νομίζω επιδρούν στη κρίση μας (όπως ανάγκη για ρεύμα, software κ.λ.π).

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το περί φωτορυπασμένου ουρανού στον οποίο βοηθάει το να έχεις "GOTO" είναι ένα επιχείρημα που προσωπικά δεν το συμμερίζομαι για τον απλούστατο λόγο που αν ο ουρανός είναι τόσο φωτορυπασμένος που δεν μπορείς να δεις άστρα 8 μεγέθους πχ με τον 8x50 ώστε να χρησιμοποιήσεις χάρτες σαν τον pocket sky atlas για παράδειγμα ειναι περιττό να μιλάς για παρατήρηση βαθέως ουρανού. Προσωπικά ουρανό που το οριακό μέγεθος με το μάτι δεν είναι τουλάχιστον 5 τον θεωρώ ακατάλληλο για οποιαδήποτε κάπως σοβαρή παρατήρηση βαθέως ουρανού.

Όποιος ειναι αρχάριος καλό είναι να μάθει τον ουρανό και να αποφύγει τα ηλεκτρονικά υποβοηθήματα. Οι δυσκολίες που μπορείς να αντιμετωπίσεις με το GOTO, ειδικά με τα φτηνά συστήματα, ειναι αδυναμία να πετύχει το στόχο πολλές φορές, καλώδια στο σκοτάδι για ρεύμα που μπορεί να μπερδευτεί κανείς, αστοχίες του software κλπ. Αν κάποιος αρχάριος δεν έχει εμπειρία πιθανοτατα και ο αμυδρός στόχος του να ειναι μέσα στο πεδίο και να μην τον βλέπει καν! Προτιμότερο να τους βρίσκει ψάχνοντας με τον ερευνητή και το χάρτη αρχικά για να "τριφτεί" με το άθλημα. Επίσης σε ισημερινά νευτώνια τηλεσκόπια μπορεί να πάρει περίεργες θέσεις ο προσοφθάλμιος και όταν περιστρέψεις το σωλήνα για να τον φέρεις σε θέση που ειναι βολική μια και τα δαχτυλίδια δεν ειναι ακριβείας χάνεις το στόχο και το GOTO την ακρίβειά του.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι κάτοχος GOΤΟ και νομίζω ότι η χρήση του από φωτορρυπασμένους ουρανούς (ειδικά της Αθήνας) είναι μονόδρομος. Τα αστέρια που μπορώ να διακρίνω από το μπαλκόνι μου είναι το πολύ mag 4-5, άρα τα αστροάλματα αποκλείονται , όπως και η παρατήρηση Deep Sky .

Έτσι νομίζω ότι αν οι περισσότερες παρατηρήσεις γίνονται από περιοχή με φωτορρύπανση, το GOTO είναι απαραίτητο. Άλλη μεγάλη ευκολία είναι το autotracking , χρησιμοποιείς τον χρόνο σου παρατηρώντας το αντικείμενο χωρίς να το «κυνηγάς» συνεχώς.

Η ανάγκη για ρεύμα δεν είναι πρόβλημα αφού μπορείς να το ξεπεράσεις εύκολα με ένα σετ επαναφορτιζόμενες μπαταρίες ή ένα σταθμό ενέργειας.

Επειδή όμως η χειροκίνητη εύρεση αντικειμένων με αστροάλματα έχει ενδιαφέρον (έτσι ξεκίνησα με κιάλια και χάρτες), αγόρασα ένα ερευνητή 9x50 και περιμένω να βρεθώ σε σκοτεινό ουρανό για να τον δοκιμάσω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μπορούσε κάποιος να μας πληροφορήσει και για τις "παράπλευρες δυσκολίες" του GOTO που νομίζω επιδρούν στη κρίση μας (όπως ανάγκη για ρεύμα, software κ.λ.π).

 

Η πρώτη δυσκολία είναι να βρεις μια κατάλληλη πηγή ρεύματος. Ακόμη και όταν υπάρχει δίκτυο είναι καλύτερο να χρησιμοποιείς μια πηγή 12V

Η δεύτερη σχετίζεται με το καλώδιο. Είναι εύκολο να τυλιχθεί γύρω από το περιστρεφόμενο τηλεσκόπιο, να μπερδευτεί στα πόδια σου, να τραβηχθεί και να παγώσουν όλα, να τσακίσει. Μαθαίνεις να το αντιμετωπίζεις αυτό και η ευθυγράμμιση (το star alignment, όχι το collimation) ξαναγίνεται στο λεπτό.

Η τρίτη σχετίζεται με την θέση έναρξης. Ανάλογα με το τηλεσκόπιο, η βάση και ο σωλήνας μπορεί να πρέπει να βρίσκονται σε συγκεκριμένη θέση προτού αρχίσεις, νομίζω πως με το Skywatcher θα πρέπει η βάση να είναι απλώς οριζοντίως αλφαδιασμένη. Αφού ευθυγραμμίσεις με τους αστέρες πλοήγησης θα πρέπει να προσέξεις να μην το κουνήσεις -άρα πρέπει να κατέβει από τα ροδάκια- γιατί θα χαλάσει η ευθυγράμμιση. Επειδή μου έχει συμβεί, με μικρές μετακινήσεις σε ευθεία έννοια μπορείς να συνεχίσεις να παρατηρείς, αν όμως στραφεί γύρω από τον εαυτό του, ακόμη και 2-3 μοίρες, αρχίζουν τα προβλήματα. Αυτό το πρόβλημα είναι σημαντικότερο με τα πανάλαφρα Nexstar και Meade ETX και λιγότερο με το βαρύ 12", λόγω μεγαλύτερης αδράνειας.

Αν κάνεις καλό alignment δεν θα έχεις προβλήματα στην εύρεση οποιουδήποτε στόχου (μιλώ από εμπειρία με την βάση του Nexstar 6SE, ίσως δεν είναι όλα τόσο ακριβή), ειδικά αν έχεις τον ES82 30mm στον εστιαστή.

Με τα μικρά GOTO είναι πιθανό να στρέψεις το τηλεσκόπιο σε κάποιον στόχο που είναι πέραν των δυνατοτήτων του τηλεσκοπίου και έτσι να μην βλέπεις τίποτε. Με το 12ρι αυτοί οι δύσκολοι στόχοι περιορίζονται δραματικά, ειδικά αν βρίσκεσαι σε σκοτεινό ουρανό.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Μπράβο σε όλους όσους έχουν την δυνατότητα να επενδύουν τόσο χρόνο και προσπάθεια και έχουν αποκτήσει μεγάλη επιδεξιότητα και έχουν τελειώσει όλο το NGC. Αν δεν ανήκει όμως κάποιος σε αυτούς γιατί να μην χρησιμοποιήσει κάποιο βοήθημα; Γιατί να πάει κάποιος στο βουνό με αυτοκίνητο και όχι με τα πόδια, να έχει μαζί του κινητό και όχι τηλεκάρτα, PDA και όχι ένα σημειωματάριο, MP3 και όχι έναν μπαγλαμά, φωτογραφική και όχι μπλοκ σχεδίου και κάρβουνο, φακό και όχι πυρσό και να μην χρησιμοποιήσει με την ίδια φιλοσοφία την ηλεκτρονική ευκολία του GOTO και του Autotracking;

 

 

Μεταφέρω την παράθεση του Κώστα από άλλο θέμα σαν μια ευκαιρία να πω την γνώμη που μέχρι στιγμής έχω σχηματίσει.

 

Με έχει πραγματικά απασχολήσει πάρα πολύ το ζήτημα του GOTO (γιατί το autotracking νομίζω ότι κανείς δεν το θεωρεί περιττό).

Μετά την πρώτη μου αποτυχημένη εξόρμηση σε σκοτεινό ουρανό, ήμουν σίγουρος ότι έπρεπε να πάρω μικρότερο τηλεσκόπιο με GOTO. Μετά από την εμπειρία από το ολοκαίνουριο 10αρι του φίλου Πάνου δεν είμαι σίγουρος.

 

Βασικά θα έλεγα ότι διαφωνώ με την παραπάνω διατύπωση. Περισσότερο θα μπορούσε να παρομοιαστεί, με κάποιον που τρώει αγριογούρουνο σε κάποιο ακριβό εστιατόριο μέσα στην άνεση του (GOTO) και κάποιον που όλο το βράδυ ξενύχτησε κυνηγώντας το. Σίγουρα ο πρώτος είναι ξεκούραστος και μπορεί να ξεδιψάσει τη βουλιμία του με 2 ή παραπάνω μερίδες, αλλά ο δεύτερος θα φάει το πραγματικό αγριογούρουνο. Άλλωστε το διαδίκτυο είναι γεμάτο, με εικόνες, του πως φαίνεται κάτι μέσα από τηλεσκόπιο. Υπάρχει ακόμα πιο εύκολο GOTO….το ψάχνεις στο ιντερνετ.

 

Όλα αυτά σε συνδυασμό με το ότι η πλειονότητα των τηλεσκοπίων που πωλούνται (και ειδικά αυτών που εγκαταλείπουν το χόμπυ) είναι με GOTO, με προβληματίζει όχι μόνο για την χρησιμότητα του, αλλά και την επικινδυνότητα του.

 

Εξηγώ τον όρο επικίνδυνο σε μια φράση :

 

«Η εικόνα που μπορεί να αντλήσει κάποιος από ένα μεσαίο επίγειο τηλεσκόπιο ΔΕΝ μπορεί ποτέ να είναι τόσο εντυπωσιακή ώστε να τον κρατήσει σε ενθουσιασμό. Άρα πρέπει όλη αυτή η ενασχόληση να μην έχει σαν μοναδικό παράγοντα την εικόνα αλλά τη γνώση και την προσπάθεια. Τι νόημα έχει να δεις μια χνουδωτή μπαλίτσα ή 20 χνουδωτές μπαλίτσες αν δεν μάθεις για αυτές ή αν δεν προσπαθήσεις να τις βρεις;;;»

 

Για αυτό αρκετοί έχουν πολλά τηλεσκόπια και πάμπολλους φακούς. Προσπαθούν να καλύψουν το κενό της προσπάθειας με κάποια καλύτερη εικόνα απλά γιατί το χόμπυ με το GOTO γίνεται μόνο εικόνα.

 

** Και μη μου πει κανένας αν θέλεις το χρησιμοποιείς…… Αυτό είναι αστείο. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις GOTO και να βγάλεις χάρτη.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτή η συζήτηση δεν τελειώνει ποτέ. :D Υπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα και από τις δύο πλευρές και ευτυχώς και οι δύο επιλογές είναι διαθέσιμες σε διάφορες υλοποιήσεις ώστε ο καθένας να χρησιμοποιεί εκείνο που του αρέσει. Σε άλλον ο παππάς αρέσει και σε άλλον η παππαδιά, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων αμήν.

 

Για αυτό αρκετοί έχουν πολλά τηλεσκόπια και πάμπολλους φακούς. Προσπαθούν να καλύψουν το κενό της προσπάθειας με κάποια καλύτερη εικόνα απλά γιατί το χόμπυ με το GOTO γίνεται μόνο εικόνα.

 

Αυτό θα ίσχυε αν όλα τα τηλεσκόπιά τους είναι GOTO. Από τα δικά μου λόγου χάρη μόνο το ένα είναι προς το παρόν (5-1 και πάμε για το 6-2).

 

Όλα αυτά σε συνδυασμό με το ότι η πλειονότητα των τηλεσκοπίων που πωλούνται (και ειδικά αυτών που εγκαταλείπουν το χόμπυ) είναι με GOTO, με προβληματίζει όχι μόνο για την χρησιμότητα του, αλλά και την επικινδυνότητα του.

 

Έχω αποκομίσει την αντίθετη εντύπωση. Αν εξαιρέσεις τις ισημερινές βάσεις που πωλούνται μόνες τους, τα περισσότερα τηλεσκόπια πωλούνται χωρίς GOTO (πρωταθλητής το γνωστό SW8", αλλά και αρκετά OO και Lightbridge πέρασαν από τις μικρές αγγελίες).

 

Η εικόνα που μπορεί να αντλήσει κάποιος από ένα μεσαίο επίγειο τηλεσκόπιο ΔΕΝ μπορεί ποτέ να είναι τόσο εντυπωσιακή ώστε να τον κρατήσει σε ενθουσιασμό

 

Σε αυτό θα διαφωνήσω κάθετα. Προσωπικά βρίσκω την εικόνα ενός ουρανίου αντικειμένου μέσα από ένα τηλεσκόπιο απίστευτα πιο θεαματική από τις παρδαλές, υπερφτιασιδωμένες και νεκρές αστροφωτογραφίες. Περιέχουν περισσότερη πληροφορία αλλά τους λείπει το βίωμα (λείπει από τον θεατή, όχι από εκείνον που τις έβγαλε, να εξηγούμεθα ίνα μη παρεξηγούμεθα).

Αλλά αυτό είναι αφενός υποκειμενικό και αφετέρου ενισχύει την άποψη πως και από το GOTO λείπει το βίωμα της αναζήτησης, με το οποίο ποιός μπορεί να διαφωνήσει;

Γιαυτό ξαναλέω: ευτυχώς που υπάρχουν και οι δύο επιλογές σήμερα, ώστε να καλύπτονται επαρκώς οι διαφορετικές ανάγκες διαφορετικών ανθρώπων.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτή η συζήτηση δεν τελειώνει ποτέ. :D Υπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα και από τις δύο πλευρές και ευτυχώς και οι δύο επιλογές είναι διαθέσιμες σε διάφορες υλοποιήσεις ώστε ο καθένας να χρησιμοποιεί εκείνο που του αρέσει. Σε άλλον ο παππάς αρέσει και σε άλλον η παππαδιά, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων αμήν.

 

Το πρόβλημα εντοπίζεται σε αυτούς που δεν ξέρουν τι τους αρέσει γιατί η απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα θέλει αρκετή εμπειρία. Οι έμπειροι λοιπόν κατά τη γνώμη μου έχουν υποχρέωση να σκεφτούν και τον όρο "επικινδυνότητα" που θέτω.

 

 

Αυτό θα ίσχυε αν όλα τα τηλεσκόπιά τους είναι GOTO. Από τα δικά μου λόγου χάρη μόνο το ένα είναι προς το παρόν (5-1 και πάμε για το 6-2).

 

Έχω την εντύπωση ότι οι αριθμοί είναι μεν αληθινοί αλλά δεν λένε την "αλήθεια". Είναι ζήτημα χρήσης και όχι κατοχής.

 

Έχω αποκομίσει την αντίθετη εντύπωση. Αν εξαιρέσεις τις ισημερινές βάσεις που πωλούνται μόνες τους, τα περισσότερα τηλεσκόπια πωλούνται χωρίς GOTO (πρωταθλητής το γνωστό SW8", αλλά και αρκετά OO και Lightbridge πέρασαν από τις μικρές αγγελίες).

 

Εκτός από εντύπωση έχω κάνει και μια πρόχειρη έρευνα. Το SW8 σχεδόν πάντα πωλείται για αναβάθμιση και όχι εγκατάλειψη του χόμπυ. Και πηγαίνει σε μεγαλύτερο πάλι χωρίς GOTO.

 

Σε αυτό θα διαφωνήσω κάθετα. Προσωπικά βρίσκω την εικόνα ενός ουρανίου αντικειμένου μέσα από ένα τηλεσκόπιο απίστευτα πιο θεαματική από τις παρδαλές, υπερφτιασιδωμένες και νεκρές αστροφωτογραφίες.

 

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό. Αλλά η "εικόνα ενός ουρανίου αντικειμένου" είναι άλλο όταν στην προσφέρουν στο πιάτο και άλλο όταν έχεις μια βιωματική σχέση γνώσης μαζί της.

 

Ασφαλώς το "περί ορέξεως" ισχύει. Αλλά επειδή μας διαβάζουν άνθρωποι που πρέπει να επιλέξουν.......

Πάνο ελπίζω να μη σε πήρα στο λαιμό μου.... :)

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Παναγιώτη

Ξεκίνησα τα πρώτα μου βήματα στην αστροπαρατήρηση με αστροάλματα και δεν άργησα να καταλάβω πόσο χρόνο χρειάζεται κανείς για να έχει επιτυχή αποτελέσματα. Δε σου κρύβω ότι γρήγορα απογοητευτικά μιας και δεν διέθετα και δεν διαθέτω πολύ ελεύθερο χρόνο. Έτσι αποφάσισα να πάω στη λύση GOTO. Η λύση αυτή μου έλυσε τα χέρια και μου άνοιξε το δρόμο της αστοφωτογράφισης. Χωρίς να σημαίνει ότι το GOTO είναι μονόδρομος όσον αφορά την αστροφωτογράφιση. Να έχεις υπόψη σου πάντως πως αν «κολλήσεις» με το χόμπι αυτό, που για κάποιους είναι και τρόπος ζωής, να ετοιμάζεσαι να δαπανήσεις περισσότερα χρήματα για αγορά νέου εξοπλισμού ή βελτίωση του υπάρχοντος. Τέλος θέλω να σου πω, λαμβάνοντας υπόψη και τους προβληματισμούς σου για την αγορά τηλεσκοπίου, ότι είναι μια καλή ιδέα να έρθεις σε ένα αστροπάρτι για να δεις από κοντά διαφορετικά setup και να βγάλεις τα συμπεράσματα σου.

 

Φιλικά

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης