Jump to content

Επιλογή προσοφθαλμίων. Ποια η γνώμη σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

 

Μετά από πολύ διάβασμα και σκέψη και με βοήθεια τις συμβουλές κάποιων φίλων από το φόρουμ, σκέπτομαι ένα σετ από προσοφθάλμιους για να εξοπλίσω το 12'' Dob μου. Θα ήθελα τη γνώμη σας, την εμπειρία σας και για τους φακούς, και για τις εστιακές και για τα πεδία που δίνουν. Η παρατήρηση θέλω να γίνεται με τα γιαλιά μου.

 

Το σετ που σκέπτομαι είναι:

 

Televue Barlow 1,25'' (Υπάρχει)

Meade UWA 6.7 1,25'' (Υπάρχει)

Pentax XW 10mm 1,25''

Explore Scientific 100 20mm 2''

Lanthanum LVW Wide 30mm 2''

 

Πιστέυετε ότι καλύπτει τις απαιτήσεις των φακών για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο, αλλά και τις απαιτήσεις της παρατήρησης;;;

 

Πως σας φαίνεται ο συνδιασμός;;

 

Ευχαριστώ

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα τη γνώμη σας, την εμπειρία σας και για τους φακούς, και για τις εστιακές και για τα πεδία που δίνουν. Η παρατήρηση θέλω να γίνεται με τα γιαλιά μου.

 

Το σετ που σκέπτομαι είναι:

 

Televue Barlow 1,25'' (Υπάρχει)

Meade UWA 6.7 1,25'' (Υπάρχει)

Pentax XW 10mm 1,25''

Explore Scientific 100 20mm 2''

Lanthanum LVW Wide 30mm 2''

 

Πιστεύω πως η επιλογή των εστιακών είναι πολύ καλή. Δεν πρόκειται να σου λείψει τίποτε, ίσως μόνο προσθέσεις ένα 14mm στο μέλλον καθώς δεν μπορείς να το έχεις από το 30mm 2'' με τον Barlow 1.25'', εν αντιθέσει με την εστιακή 5mm που θα προκύπτει από τον 10mm. Τότε θα διαθέτεις βήματα 1.5-1.4x, αρκετά πυκνά ώστε να μην λείψει τίποτε.

Ειδικότερα:

1) Pentax XW 10mm 1,25''

Άψογη επιλογή. Σε παραπλήσια τιμή και ποιότητα και ο Delos 10mm. Παρατήρηση με γυαλιά άνετη. Θα είναι ο βασικός σου φακός. Exit Pupil 2mm, mag 150x, πεδίο μόλις κάτω από μισή μοίρα (0.47) όσο η σελήνη και ο εσωτερικός κύκλος Telrad, 70 μοίρες AFOV που μοιάζουν περισσότερες και 20mm eye relief. Μην ψάχνεις άλλο, ή αυτό ή ο Delos, ακόμη και κορώνα/γράμματα μπορείς να το ρίξεις.

2) Explore Scientific 100 20mm 2'' Φοβερός φακός. Ο μόνος ανταγωνιστής είναι ο Ethos 21 σε τιμή αστρονομική. Δύο παρατηρήσεις μόνο: Πρώτον, ίσως δεν μπορείς να δεις όλο το πεδίο με τα γυαλιά σου. Τις 70-80 μοίρες θα τις δεις, αλλά θα έχεις πληρώσει για 100, έτσι; Από την άλλη και στον Nagler 22 T4 τις 82 μοίρες θα δεις με τα γυαλιά σου πληρώνοντας τα ίδια χρήματα περίπου, αλλά η χρήση του θυμίζει περισσότερο τον Pentax. Δεύτερον, δίνει πεδίο 1.33 μοίρες (τριπλάσιο σχεδόν field stop από τον Pentax). Αυτό δεν είναι κακό για τον ίδιο, αλλά για τον...

3) Lanthanum LVW Wide 30mm 2'' ο οποίος θα σου δώσει πεδίο 1.3 μοίρες! Δεν υπάρχει περίπτωση να τον χρησιμοποιήσεις, ο ES100 20 θα τον σκοτώσει. Ακόμη και ο Aspheric 31 μου έμεινε στον πάγκο και τις 3 φορές που χρησιμοποίησα τον ES100 20mm (και ας δίνει πεδίο 1.48 μοίρες).

Φοβάμαι πως αν πάρεις τον 100ρη είσαι καταδικασμένος για 30mm 82 μοιρών και οι σοβαρές επιλογές είναι 3: Televue Nagler 31 (τζιζ), William Optics/Skywatcher Panaview 28 και Meade/Celestron/ES82 UWA 30mm. Best Buy ποιός άλλος; Ο ES82 30. Δίνουν 1.66 μοίρες πάνω/κάτω αλλά κυρίως ένα AFOV που δεν θα φαίνεται πνιγηρό μετά τον ES100 και πολύ καλή ποιότητα όλοι τους. Δεν έχω δει τον Vixen σε αντίθεση με τον 10 και τον 20 που διάλεξες, μόνο μια αναφορά από τον Ιωάννη έχω, οπότε αυτό το πόρισμα είναι έμμεσο.

Συμπέρασμα: για τον 10ρη βουρ, για τον 20ρη χρειάζεται δοκιμή και για τον 30 περίσκεψη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1) Pentax XW 10mm 1,25''

 

Άψογη επιλογή. Σε παραπλήσια τιμή και ποιότητα και ο Delos 10mm. Παρατήρηση με γυαλιά άνετη. Θα είναι ο βασικός σου φακός. Exit Pupil 2mm, mag 150x, πεδίο μόλις κάτω από μισή μοίρα (0.47) όσο η σελήνη και ο εσωτερικός κύκλος Telrad, 70 μοίρες AFOV που μοιάζουν περισσότερες και 20mm eye relief. Μην ψάχνεις άλλο, ή αυτό ή ο Delos, ακόμη και κορώνα/γράμματα μπορείς να το ρίξεις.

 

Τι ακριβώς εννοείς βασικός φακός;; Ο Nagler 11mm Τ6 θα έδινε κάτι παραπάνω;;

 

2) Explore Scientific 100 20mm 2'' Φοβερός φακός. Ο μόνος ανταγωνιστής είναι ο Ethos 21 σε τιμή αστρονομική. Δύο παρατηρήσεις μόνο: Πρώτον, ίσως δεν μπορείς να δεις όλο το πεδίο με τα γυαλιά σου. Τις 70-80 μοίρες θα τις δεις, αλλά θα έχεις πληρώσει για 100, έτσι; Από την άλλη και στον Nagler 22 T4 τις 82 μοίρες θα δεις με τα γυαλιά σου πληρώνοντας τα ίδια χρήματα περίπου, αλλά η χρήση του θυμίζει περισσότερο τον Pentax. Δεύτερον, δίνει πεδίο 1.33 μοίρες (τριπλάσιο σχεδόν field stop από τον Pentax). Αυτό δεν είναι κακό για τον ίδιο, αλλά για τον...

 

Δεν θα μπορώ να δω τις 100 μοίρες λόγω eye relief; Ο ES100 14mm μου δίνει καλό eye relief για γιαλιά; Μπορεί να αντικαταστήσει τον 20mm;;

 

Επίσης μετά από τις παρατηρήσεις σου σκέπτομαι και τον Lanthanum LVW Wide 17mm 1,25'' που μπορεί να μου δώσει με τον Barlow και το 8,5mm. Βέβαια δεν ξέρω αν με τον Pentax θα αξίζει το 8,5.

 

 

3) Lanthanum LVW Wide 30mm 2'' ο οποίος θα σου δώσει πεδίο 1.3 μοίρες! Δεν υπάρχει περίπτωση να τον χρησιμοποιήσεις, ο ES100 20 θα τον σκοτώσει. Ακόμη και ο Aspheric 31 μου έμεινε στον πάγκο και τις 3 φορές που χρησιμοποίησα τον ES100 20mm (και ας δίνει πεδίο 1.48 μοίρες).

Φοβάμαι πως αν πάρεις τον 100ρη είσαι καταδικασμένος για 30mm 82 μοιρών και οι σοβαρές επιλογές είναι 3: Televue Nagler 31 (τζιζ), William Optics/Skywatcher Panaview 28 και Meade/Celestron/ES82 UWA 30mm. Best Buy ποιός άλλος; Ο ES82 30. Δίνουν 1.66 μοίρες πάνω/κάτω αλλά κυρίως ένα AFOV που δεν θα φαίνεται πνιγηρό μετά τον ES100 και πολύ καλή ποιότητα όλοι τους. Δεν έχω δει τον Vixen σε αντίθεση με τον 10 και τον 20 που διάλεξες, μόνο μια αναφορά από τον Ιωάννη έχω, οπότε αυτό το πόρισμα είναι έμμεσο.

Συμπέρασμα: για τον 10ρη βουρ, για τον 20ρη χρειάζεται δοκιμή και για τον 30 περίσκεψη

 

Με τις αλλαγές του 20αρι προκύπτουν οι William Optics 28mm 2'', Pentax XW 30mm 2'' και ES82 30mm. Με δεδομένο ότι ο Pentax είναι διπλή τιμή από τον ES (και ο William Optics σχεδόν διπλή) τίθεται σοβαρό θέμα δοκιμής.

Κάποιος που τα έχει δοκιμάσει θα μπορούσε να μου πει;;

 

Γενικά υπάρχει σημαντική εμπειρία στα προσοφθάλμια. Δεν βλέπω πολλούς να θέλουν να την μοιραστούν :cry:

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα ασφαλώς να απαντήσεις. Περιμένω με αγωνία πριν παραγγείλω.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ' αρχάς γυαλιά χρειάζεσαι μόνο για αστιγματισμό και με αυτόν μόνο για exit pupil >2mm. Ανάλογα με τον αστιγματισμό ίσως να υπάρχει πρόβλημα και μεταξύ 2-1mm. Υποθέτω πάντως πως με τον Meade 6.7 δεν θα αντιμετωπίσεις δυσκολία να δεις χωρίς γυαλιά.

Από 10mm και πάνω χρειάζεσαι eye relief. Ιδανικά 17-20mm, αλλά και 15mm σου κάνει.

Ο Pentax XW έχει 20mm (όπως και ο Delos) και σε καλύπτει απολύτως. Θα είναι ο βασικός σου φακός με την έννοια πως θα καλύπτει μεγάλο τμήμα του χρόνου παρατήρησης λόγω ιδανικού συνδυασμού άνεσης- κόρης εξόδου- μεγεθύνσεως- πεδίου. Όταν θες να βρεις κάτι θα βάζεις φακό 20-30mm. Όταν δεν σπάει κάποιος διπλός ή δεν αναλύονται τα άστρα ενός σφαιρωτού θα βάζεις τον 6.7 ή τον Pentax με Barlow (πάλι ο Pentax θα είναι). Εδώ κλείσαμε. Επαναλαμβάνω τον Delos επειδή έχει τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά και είναι πιο καινούριος. Δεν θα μετανιώσεις με κανέναν.

Ο Nagler 11 Τ6 έχει μικρό eye relief, ξέχνα τον. Μόνο ο Nagler 12 T4 είναι κατάλληλος.

Στα 20mm ο ES100 έχει 14.5mm eye relief. Είναι οριακός δηλαδή. Με τα γυαλιά μου βλέπω άνετα 70-75mm. Βλέπω τα υπόλοιπα πιέζοντας τα γυαλιά στο λάστιχο του ES, με κάποια δυσκολία. Χωρίς γυαλιά όλα είναι ευκολότερα.

Φακοί με 17-20mm eye relief στα 20mm είναι ο Pentax 20, o Vixen LVW 22, ο Hyperion 21 και ο Nagler 22. Ο τελευταίος έχει πεδίο 82 μοιρών και είναι υπέροχος. Τον έχω και με γυαλιά προτιμώ αυτόν, χωρίς γυαλιά τον ES100 (τον οποίο έχω χρησιμοποιήσει λιγότερο όμως και όχι σε εξόρμηση, άρα το συμπέρασμα είναι πρόωρο).

Ο Vixen 17, όσο και ο 22 είναι καλοί φακοί. Θα προτιμάς τον Pentax 10 από οποιοδήποτε 8.5 με barlow. Από τον 10 στον 6.7 δεν υπάρχει κενό. Μην αγχώνεσαι.

Οι 30ρηδες έχουν όλοι eye relief περί τα 20mm. Απλώς προτείνω να τους αφήσεις για το τέλος. Αν πάρεις τον ES100 τότε μόνο UWA (82 μοιρών, ES82, Nagler) 30ρη. Αν πάρεις 20mm 65-72 μοιρών (SWA σαν Pentax, Vixen) τότε μπορείς να πάρεις και 30ρη 70-72 μοιρών. Αν πάρεις τον Nagler 22 υπάρχει πάλι χώρος για SWA (70 μοίρες) αλλά προτιμότερος ο UWA (82 μοιρών). Πρέπει να δίνει και σημαντικά μεγαλύτερο πεδίο από τον 20ρη ώστε να έχεις κίνητρο χρήσης του. Με τον ES20 χωρίς γυαλιά (αν μόνο μυωπία έχεις δεν τα χρειάζεσαι) μπορεί και να αποφύγεις το έξοδο του 30, τουλάχιστον όσο δεν παρατηρείς από σκοτεινούς ουρανούς όπου η κόρη σου θα πιάσει τα 6mm περίπου.

 

Άντε βρε παιδιά, το αμίλητο νερό ήπιατε;

Πες Τάσο για τον Pentax XW 10.

Πες Γιάννη για τον Vixen 30.

Ρίξτε κάποιο άλλο χαρτί στο τραπέζι.

Εγώ έχω:

ES100 20 & 9mm (σκέπτομαι και τον 14)

ES82 6.7 & 4.7mm (σκέπτομαι και τον 30)

Nagler T4 22, 17 & 12mm

Radian 8mm (σκέπτομαι και Delos 10, 8 ή 6mm)

Hyperion 31 Aspheric, 24, 17 & Zoom 24-8mm

BGO 18, 12.5, 9 & 6mm

Plossl 25 & 23mm με σταυρόνημα

Barlow Proxima 1.5x 2.00'', Orion Shorty Plus 2x 1.25'' & TV Powermate 2.5x 1.25''

Είχα και καμμιά 15ριά άλλους, έχω δει και τους Nagler & Pentax των φίλων μου, κατά σύμπτωση σε 12ρια και σκοτεινούς ουρανούς. Με βάση αυτήν την εμπειρία μιλώ, υπάρχουν πολλοί που έχουν δει περισσότερα.

Τίς αγορεύειν βούλεται; :D

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα μετά τις παρατηρήσεις σου τροποποίησα το σετάκι :

 

Televue Barlow 1,25'' (Υπάρχει)

Meade UWA 6.7 1,25'' (Υπάρχει)

Pentax XW 10mm 1,25''

Televue Nagler 17mm T4 2'' ή Lanthanum LVW Wide 17mm 1,25''/2 ή Explore Scientific 82 18mm 2''

Explore Scientific 82 24mm 2''

 

Προβληματίζομε για το 4ο. Για τον ES 18 και 24 δεν βρήκα relief.

 

Όταν έχεις 2 φακούς 1,25'' και 2 φακούς 2'' τι φίλτρα παίρνεις;; :D

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα τι να πω παραπάνω για τον Pentax XW 10mm. Τα είπες όλα και με κάλυψες, είναι φακός για μια ζωή, ένα οπτικό διαμάντι που η οξύτητά του είναι κάτι που το θυμάσαι όταν το δεις. Ειδικά για τον Πάνο το ότι θέλει και πρέπει να παρατηρεί με γυαλιά, τα 20mm eye relief τον κάνουν ιδανικό άλλη μια φορά. Όσον αφορά την σύγκριση με τον Nagler T6 (9 και 11) νομίζω πως είναι περιττή, η υπεροχή του XW είναι ξεκάθαρη και είναι απλώς οξύτατος σε βαθμό που δεν είναι ο Nagler.

Τους είχα και τους 2, ο ένας όμως με κέρδισε πραγματικά. Tον 9mm T6 τον πούλησα γιατί τον απομυθοποίησα αμέσως μόλις είδα μέσα από τον XW 10mm. Εκτός αυτού, το ότι είχε 20mm eye relief έναντι των 12mm που έχουν οι Τ6 με κέρδισε και πάλι. Βασικός φακός, 2mm exit pupil, 150x, είναι πολύ "σωστός", με το τηλεσκόπιό μας ειδικά.

 

Για το υπόλοιπο σχήμα με τους ES είμαι και εγώ απόλυτα σύμφωνος. H Televue άλλωστε είναι απλησίαστη πια, αλλά και έτσι να μην ήταν είναι εφάμιλλοι και ισάξιοι οι ES και νομίζω αξίζουν τον κόπο και το χρήμα. Εκτός αν πάει από astromart για μεταχειρισμένους γενικά...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη θα σου έλεγα να προχωρήσεις πιο συντηρητικά:

 

Televue Barlow 1,25'' (Υπάρχει)

Meade UWA 6.7 1,25'' (Υπάρχει)

Pentax XW 10mm 1,25''

 

Εξαιρετικές επιλογές μέχρι εδώ. Από εκεί και πέρα, αν πρέπει να πάρεις κάτι που θα σου μείνει, ένας 24άρης ES68 ($160-170 αν δεν κάνω λάθος) ή καποιος μεταχειρισμένος panoptic 24 και προς το παρόν τελείωσες...

Πιάσε με τα χέρια σου και παρατήρησε πρώτα μέσα από έναν ES20 100 ή έναν nagler 31 ή έναν 22Τ4 και αν σου κάνει προχωράς. Σίγουρα δεν κάνουν για όλους, σε άλλη περίπτωση όλοι θα είχαμε τα ίδια προσοφθάλμια.. Άσε που ο 24άρης θα σου μείνει για το καινούργιο ED διοπτρικό σου (όταν έλθει το πλήρωμα του χρόνου και αισθανθείς την ..."ανάγκη" για ένα μικρό διοπτρικό :mrgreen: )

 

Χάρην της κουβέντας και ανεξάρτητα του τι θα επιλέξεις, δεν νομίζω ότι υπάρχει πρακτική ανάγκη έχοντας τον 20άρη ES100 να σκέφτεσαι τον ES30 82/nagler 31 ή το αντίστροφο. Όπως είπε και ο Κώστας παραπάνω, μιλάμε για περίπου το ίδιο πεδίο σε διαφορετική μεγέθυνση. Για να μεταφέρω και μια προσωπική εμπειρία, χρησιμοποιώ τον N31, είχα στην κατοχή μου για λίγο τον 20άρη ES100 και τελικά προτίμησα να κρατήσω μονάχα τον πρώτο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα μετά τις παρατηρήσεις σου τροποποίησα το σετάκι :

 

Televue Barlow 1,25'' (Υπάρχει)

Meade UWA 6.7 1,25'' (Υπάρχει)

Pentax XW 10mm 1,25''

Televue Nagler 17mm T4 2'' ή Lanthanum LVW Wide 17mm 1,25''/2 ή Explore Scientific 82 18mm 2''

Explore Scientific 82 24mm 2''

 

Προβληματίζομε για το 4ο. Για τον ES 18 και 24 δεν βρήκα relief.

 

Όταν έχεις 2 φακούς 1,25'' και 2 φακούς 2'' τι φίλτρα παίρνεις;; :D

 

O ES 18 έχει 13mm (ξέχνα τον), ο 24 17mm (εγκρίνεται) και ο 30 21mm (και πατομπούκαλα να φοράς, μέσα είσαι).

Επίσης 17 και 24 είναι αρκετά κοντά. Εγώ έχω 17 και 22 βέβαια, γιαυτό όμως το λέω, από πείρα. Καλύτερα να πάρεις 17 και 30 και αν νιώσεις την ανάγκη να καλύψεις το κενό να χώσεις ανάμεσα έναν 24. Ο 24ρης είναι πιο χρήσιμος κατά την γνώμη μου αν υποθέσεις (ή μετρήσεις) πως τα μάτια σου φθάνουν τα 7mm και πας για Panoptic 35, αντί για κάτι στα 30mm. Από την άλλη και 5mm exit pupil μια χαρά είναι, στον Πειραιά τόσο πιάνω και μεγαλώνοντας εκεί θα κολλήσουμε.

Meade και Pentax τους κλείσαμε.

Για τον 17ρη τι να πώ; Είναι υπέροχος. Η αλήθεια είναι πως η νέα μου αγάπη είναι ο ES100 20 και λυπάμαι λίγο που εγκαταλείπεις την ιδέα του. Αλλά ο 17mm αναδείχθηκε ο αγαπημένος των περισσοτέρων σε πρόσφατη ανεπίσημη δημοσκόπηση στο Cloudy Nights αφήνοντας πίσω εν σειρά τους Panoptic 24, Nagler 31 & Ethos 13. Εγώ ψήφισα Nagler 22 αν θυμάμαι καλά.

Τον Vixen δεν τον έχω δει, έχω τον Hyperion 17 και μου αρέσει και κατά γενική ομολογία ο Vixen είναι καλύτερος. Αλλά το πεδίο του Nagler με τέτοιο eye relief είναι μοναδικό, μόνο ένας Ethos 17 το συναγωνίζεται. Δεν είναι απλά το eye relief, έχει έναν τεράστιο προσοφθάλμιο φακό, σαν φινιστρίνι.

Να πω για τους Nagler Τ4 πως όσοι δεν τους αντέχουν ταλαιπωρούνται από Blackout, φαινόμενο αδύνατο να συμβεί όταν παρατηρείς με γυαλιά.

 

Δες πως κατέληξα στους φακούς μου. Επισυνάπτω ένα αρχείο xls.

Στο πρώτο φύλλο υπάρχει ένας υπολογιστής φακών, τροποποιημένος από εμένα. Αλλάζω τις εστιακές τιμές (απόσταση και λόγος) ανάλογα με το αν υπάρχει barlow ή όχι και περνώ τα αποτελέσματα (ειδική επικόλληση: τιμές) στο δεύτερο φύλλο.

Στο δεύτερο φύλλο έχω μια εποπτική εικόνα. Γκριζάρω τις τιμές εκτός ορίων.

Στο τρίτο φύλλο, κάλυψη, ταξινομώ φακούς που έχω ή με ενδιαφέρουν κατά eye relief. Μπορείς να κάνεις το ίδιο και για το πεδίο.

Αν έχεις φακούς 2" θα πάρεις φίλτρα 2". Με έναν προσαρμογέα 2"->1.25" θα χρησιμοποιούνται από όλους τους φακούς και θα αλλάζεις φακό χωρίς να ξεβιδώνεις και βιδώνεις φίλτρα. Ακόμη καλύτερος ένας τροχός φίλτρων.

για SW12 kkokkolis.xls

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω για τους Nagler Τ4 πως όσοι δεν τους αντέχουν ταλαιπωρούνται από Blackout, φαινόμενο αδύνατο να συμβεί όταν παρατηρείς με γυαλιά.

 

Τι εννοείς Blackout;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χάρην της κουβέντας και ανεξάρτητα του τι θα επιλέξεις, δεν νομίζω ότι υπάρχει πρακτική ανάγκη έχοντας τον 20άρη ES100 να σκέφτεσαι τον ES30 82/nagler 31 ή το αντίστροφο

 

Δηλαδή Ηλία μπορεί να σταθεί ο ES 30 και μετά ο Pentax 10mm. Δεν είναι μεγάλη η απόσταση;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Blackout: Όταν πλησιάσεις το μάτι περισσότερο απ' όσο πρέπει χάνεται η εικόνα. Με γυαλιά ή με τα ειδικά παρεκτάματα των Pentax, Radian, Nagler T4 & Delos αυτό αποφεύγεται.

Μεταξύ 30 & 10 μεσολαβεί ένας Barlow 2'' 1.5 που μετατρέπει τον 30mm σε 20mm. Έτσι γίνεται...

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις αντί του Meade UWA 6.7 τον Nagler T6 7mm. Πρόκειται για το προσοφθάλμιο που θα σε πάει πραγματικά στα βαθιά. Με αυτόν θα μπορείς να διακρίνεις πολύ αμυδρά αντικείμενα. Το exit pupil που σου δίνει αλλά και η ποιότητα της εικόνας το καθιστά ιδανικό για να φέρεις το τηλεσκόπιο στα όριά του.

 

Επίσης θα σου πρότεινα ένα ορθοσκοπικό Baader Genuine Orth στα 6mm αποκλειστικά για πλανήτες. Είναι το προσοφθάλμιο που θα σου δώσει την κατάλληλη μεγέθυνση για να παρατηρείς οξύ πλανητικά είδωλα.

 

Εξαιρετικά προσοφθάλμια είναι επίσης ο Panoptic 24, 27 ή 35 αν θέλεις να είσαι στα όρια του exit pupil.

 

Μια παρατήρηση μόνο. Ενδιάμεσες εστιακές μεταξύ 10mm και 20mm νομίζω ότι θα χρησιμοποιείς λιγότερο. Πάρε πρώτα τα υπόλοιπα και αν νιώθεις ότι θέλεις κάτι μεταξύ 10mm και 20mm πάρε το μετά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω πως Nagler T6 7mm & Meade UWA 6.7mm έχουν τις ίδιες δυνατότητες πάνω- κάτω. Όσο για τον BGO 6mm, ναι το δίχως άλλο, ας μάθει όμως πρώτα να χειρίζεται το τηλεσκόπιο σε τέτοιες μεγεθύνσεις με τον UWA που έχει 2πλάσιο πεδίο και ο BGO είναι αρκετά φθηνός ώστε να αγοραστεί σχετικά εύκολα ανά πάσα στιγμή.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή Ηλία μπορεί να σταθεί ο ES 30 και μετά ο Pentax 10mm. Δεν είναι μεγάλη η απόσταση;

 

Για μένα δεν είναι. Σπάνια θα σκεφτώ να βάλω κάτι ενδιάμεσο στην εστιακή του τηλεσκοπίου σου και αν αυτό συμβεί χρησιμοποιώ έναν barlow. Έχεις λοκάρει εναν στόχο στο 50Χ και η επομενη κίνηση είναι να τον παρατηρήσεις στα 150Χ. Σε αρκετά πλανητικά θα ανέβεις και παραπάνω, άσε που θα ψάξεις και αντικείμενα μόνο με τον 10αρη. Για ποιο λόγο να χρειστείς μια ενδιάμεση αλλαγή από τις 50Χ στις 75Χ; Στη θέση σου δεν θα έδινα τόσα χρήματα σε ένα premium προσοφθάλμιο γύρω στα 20μμ. Ίσως είχε νόημα μια επιλογή στα 15μμ αλλά σίγουρα σε δεύτερο χρόνο, όχι άμεσα, και σε καθε περίπτωση θα εισαι οκ με έναν barlow και τον 30άρη.

 

Έχω μείνει με την εντύπωση ότι έχεις ήδη αγοράσει τον Meade 6.7 UWA. Αν όχι, +1 και από μένα στον 7άρη T6 nagler ή στον 82άρη ES 6.7.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις αντί του Meade UWA 6.7 τον Nagler T6 7mm. Πρόκειται για το προσοφθάλμιο που θα σε πάει πραγματικά στα βαθιά. Με αυτόν θα μπορείς να διακρίνεις πολύ αμυδρά αντικείμενα. Το exit pupil που σου δίνει αλλά και η ποιότητα της εικόνας το καθιστά ιδανικό για να φέρεις το τηλεσκόπιο στα όριά του.

 

Έχω μείνει με την εντύπωση ότι έχεις ήδη αγοράσει τον Meade 6.7 UWA. Αν όχι, +1 και από μένα στον 7άρη T6 nagler ή στον 82άρη ES 6.7.

 

 

Ναι έχει ήδη αγοραστεί για αυτό τον θεωρώ δεδομένο. Όσο για το Nagler περιμένω και εγώ να μου πουν ποιος είναι καλύτερος. Κάποιοι πίνουν νερό στο όνομα του Meade http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14338 :D

 

Κώστα και Ηλία είμαι υπόχρεος για την ουσιαστική σας βοήθεια. Νομίζω ότι το σετάκι έκλεισε απλά σε μια θέση δεν γνωρίζω το παίχτη :lol:

 

Televue Barlow 1,25'' (Υπάρχει)

Meade UWA 6.7 1,25'' (Υπάρχει)

Pentax XW 10mm 1,25''

Explore Scientific 82 30mm 2''

 

ή Nagler 31 (κόψαμε ένα φακό, μήπως να ρίξουμε τα λεφτά του στον άλλο;; :shock:

 

ή Nagler 22 μεταχειρισμένο;;;

 

 

 

Ηλία έχεις δει και από τους 3. Αξίζει η μεγάλη διαφορά κόστους από τον Nagler στον ES;

 

Αλήθεια Κώστα (επειδή τους ξέρεις και τους δύο φακούς) αν ήσουν στη θέση μου, με τους δύο υπάρχοντες φακούς και με την οπτική εμπερία που έχεις μέχρι τώρα θα έπαιρνες τον ES100 9mm αντί του Pentax XW 10mm;;;

 

Είπα ότι έκλεισε το σετάκι;; Έχω μπλέξει άσχημα μου φαίνεται. Τουλάχιστον έκλεισαν οι θέσεις. Κάτι είναι και αυτό.... :-#

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη ειδικά αυτή την εποχή σίγουρα ΔΕΝ αξίζει τον κόπο..

Έχω εμπειρία από τον Ν31 και τον 20άρη ES αλλά όχι από τον 30άρη ES82. Από ότι ακούω όμως ο τελευταίος είναι κατά 90-99% N31 στο 1/3 της τιμής του nagler. Αν αποφασίσεις να πάρεις αυτό το δρόμο σίγουρα δεν θα βγεις χαμένος. Για τον 20άρη ES100: προτίμησα να κρατήσω τον Ν31 και τον Antares 1.6X χωρίς δεύτερη σκέψη. Άλλοι έχουν και τους δύο, ενώ περισσότεροι μόνο τον 20άρη ES100/21 ethos.

O 22άρης Τ4 είναι διαφορετική και ιδιαίτερη περίπτωση: πιστεύω ότι στο f/5 θέλει σίγουρα διορθωτή κόμης, κάτι που σημαίνει ότι το κόστος ανεβαινει ακόμα περισσότερο. Από την άλλη παρέχει μεγάλο eye relief που επιτρέπει την άνετη χρήση με γυαλιά, ενώ όπως σε όλους τους Τ4 η πρόσληψη όλου του πεδίου είναι εύκολη και με μιας, χωρίς το μάτι να ...κόβει βόλτες στο πεδίο.

Από ότι καταλαβαίνω το έχεις αποφασίσει να πάρεις "χειροβομβίδα" για προσοφθάλμιο-ερευνητή :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O 22άρης Τ4 είναι διαφορετική και ιδιαίτερη περίπτωση: πιστεύω ότι στο f/5 θέλει σίγουρα διορθωτή κόμης, κάτι που σημαίνει ότι το κόστος ανεβαινει ακόμα περισσότερο.

 

Αυτό είναι κάτι που δεν είχα σκεφθεί. Για αυτό βοηθά η συζήτηση. Βέβαια ακόμα περιμένω τη δοκιμή που θα κάνει ο Κώστας με το διορθωτή κόμης. Έχει τους ES και τους Τ4, έχει και το ίδιο τηλεσκόπιο......αλλά δεν έχει χρόνο ](*,)

 

ενώ όπως σε όλους τους Τ4 η πρόσληψη όλου του πεδίου είναι εύκολη και με μιας, χωρίς το μάτι να ...κόβει βόλτες στο πεδίο.

 

Αποτελεί αυτό πλεονέκτημα; Ασφαλώς άμα δεν δεις δεν καταλαβαίνεις. Αλλά μου κάνει εντύπωση ακούγοντας το. Ακούγεται σαν παράθυρο στο διάστημα. Γιατί να είναι αρνητικό;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τους Υπερίωνες.Για ποιον λόγο να πάρει κάποιος ξεχωριστά 21mm και 17mm ενώ με το finetuning ring -που κοστίζει 10 περίπου ευρώ- επιτυγχάνει μια εστιακή κοντά στα 17;
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο, ό,τι και να κάνεις προχώρα βήμα-βήμα, μην τους πάρεις όλους μαζί. Κάποια από τα θέματα που έχουν συζητηθεί είναι προσωπικές προτιμήσεις. Η εμπειρία σου από κάθε προσοφθάλμιο θα σε βοηθήσει να επιλέξεις ορθότερα τους επόμενους.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό είναι κάτι που δεν είχα σκεφθεί. Για αυτό βοηθά η συζήτηση. Βέβαια ακόμα περιμένω τη δοκιμή που θα κάνει ο Κώστας με το διορθωτή κόμης. Έχει τους ES και τους Τ4, έχει και το ίδιο τηλεσκόπιο......αλλά δεν έχει χρόνο ](*,)

 

Χρόνο βρίσκω τα Σαββατοκύριακα, το στήνω σε 5 λεπτά και αρκεί να δω την Κυψέλη ή/και τις Πλειάδες. Περιμένω τον διορθωτή SW και μια βραδιά δίχως σύννεφα. Σχόλια:

1. Δεν με ενοχλεί η κόμη του SW 12 με κανέναν φακό. Αλλά αν ομορφαίνει η εικόνα θα αγοράσω έναν διορθωτή.

2. Με Paracorr έχουμε πολλές θετικές αναφορές (και από τον Ηλία). Έχει θέση ειδικά για τον 22 Τ4 και τον φτιάχνει η ίδια εταιρία

3. Με Baader 1 θετική αναφορά. Έχει προσαρμογέα για όλους τους Naglers

4. Με SW CC 1 θετική αναφορά. Δεν έχει ειδική θέση για κάθε φακό και αυτή είναι η απορία μου, αφού η διόρθωση πρέπει να γίνεται στο εστιακό επίπεδο και αυτό διαφέρει από σχεδίαση σε σχεδίαση. Αυτό θέλω να δω, πως δουλεύει. Είναι όμως φτιαγμένος για τα f/5 της Skywatcher από την ίδια εταιρία, ίσως εκεί έγκειται το μυστικό.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο, ό,τι και να κάνεις προχώρα βήμα-βήμα, μην τους πάρεις όλους μαζί. Κάποια από τα θέματα που έχουν συζητηθεί είναι προσωπικές προτιμήσεις. Η εμπειρία σου από κάθε προσοφθάλμιο θα σε βοηθήσει να επιλέξεις ορθότερα τους επόμενους.

 

Αυτή είναι η καλύτερη συμβουλή.. Βήμα, βήμα, χρησιμοποιείς ότι έχεις και βλέπεις τι σου λείπει..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τους Υπερίωνες.Για ποιον λόγο να πάρει κάποιος ξεχωριστά 21mm και 17mm ενώ με το finetuning ring -που κοστίζει 10 περίπου ευρώ- επιτυγχάνει μια εστιακή κοντά στα 17;

 

Οι Hyperions έχουν πυκνή διάταξη. Δεν χρειάζονται όλοι, ασχέτως των δακτυλίων. Καλύτερα να πάει κάποιος εναλλάξ: 5-8-13-21-31/36 (ακολουθία Fibonacci, οι Aspherics παρά λίγο) ή 5-10-17-24-31/36 όπου αντί του 5 παίζει και ο 8mm με δακτύλιο 14mm.

Καλύτερα να χρησιμοποιείς μόνο τον 14mm δακτύλιο για μόνιμη τροποποίηση μιας εστιακής ώστε να καλύψεις ένα κενό (να κάνεις τον 8 για παράδειγμα 6, ό,τι πρέπει για SW 8''). Με τον δακτύλιο 28 ή 28+14 μακραίνει πολύ ο φακός και στενεύει το eye relief.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης