Jump to content

Κάλεσμα αστροφωτογράφων!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εγώ θα ήθελα με τη σειρά μου να ευχαριστήσω τον οικοδεσπότη Farma, καθώς και τους ομιλούντες για τις παρουσιάσεις που έκαναν.

 

Υ.Γ. Τούμπανο τα τυροπιτάκια \:D/

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 393
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ευχαριστήσω και εγώ με την σειρά μου όλους τους συμμετέχοντες και ιδιαίτερα τους Βαγγέλη, Ηλία, και Άγγελο για τις ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις τους. Μιας και καλοκαιριάζει ελπίζω οι επόμενες συναντήσεις μας να είναι στο βουνό για την απαραίτητη πρακτική εξάσκηση!

 

Με μεγάλη χαρά είδαμε στις πρόσφατες συναντήσεις μας μας αρκετά νέα παιδιά με όρεξη για το χόμπυ.Το καλοκαίρι προβλέπετε να πάρουν φωτιά οι CCD (Ελπίζω να έχουν καλή ψύξη :) ).

Θα παρακαλέσω τους νέους φίλους που ήρθαν για πρώτη φορά στις συναντήσεις μας φορά να μου στείλουν στο email afarmakopoulos@gmail.com τα στοιχεία τους (ονοματεπώνυμο, mail, τηλέφωνο, site) ώστε να προστεθούν στα αρχεία της ομάδας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Αγαπητοί φίλοι ,

καλές οι συναντήσεις μας στα σπίτια αλλά ήρθε ο καιρός και για πρακτική εξάσκηση!

 

Σηκωθείτε λοιπόν από καναπέδες, κρεβάτια, ντιβανοκασέλες κλπ (όπως λέει και ο λιακο) και ετοιμαστείτε για το βουνό. Όπως καταλάβατε επόμενη συνάντηση της avat στον Πάρνωνα στις 1-3 Ιουλίου. Ήδη αρκετά μέλη της ομάδας έχουν δηλώσει στο σχετικό post ότι θα ανέβουν. Ετοιμάζουμε και ομαδική φωτογράφιση μωσαϊκού, είμαστε τρεις και ψάχνουμε τον τέταρτο με KAF 8300 και εστιακή από 350-450.

Διαμονή με σκηνές δίπλα στον εξοπλισμό ή στο καταφύγιο.

 

Καλή αντάμωση !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχει βρεθει ο 4ος Αντωνη για το μοσαικο.Τωρα ψαχνουμε ατομα για την ομαδα των αστροφωτογραφων του μπασκετ εναντια στους παρατηρητες (θα τους φαμε λαχανο).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά παιδιά, δε παίζεστε :)

Δυστυχώς δε θα μπορέσω να είμαι μαζί σας και να είμαι ο 5ος στο μπάσκετ αλλά και για παρέα.... Θα τα πούμε όμως στα Γρεβενά :)

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Σε λιγο στο 7ο ΠΣΕΑ μπορειτε να παρακολουθησετε σε livestreaming τον Αντωνη Φαρμακοπουλο και τον Ευαγγελο Σουγκλακο που θα κανουν παρουσιαση της AVAT.

To link ειναι εδω http://www.livestream.com/7opsea :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλη επιτυχια!

 

@Αγγελος, πιστευεις να ανεβασει καποιος και το βιντεο απο τη δικη σου αυριανη παρουσιαση ή να βρουμε τροπο να το αποθηκευσουμε αυριο απο το livestream?

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

NIko αν κοιταξεις κατω εκει στο live θα δεις τα βιντεο της ημερας.Οποτε οποιος εχει χασει το live μπορει να το δει οποτε θελησει μαγνητοσκοπημενο.Το αυριανο how to ΗαοΙΙΙrgb θα ανεβει σε συγκεκριμενο Post που εχω ανοιξει οποτε μην αγχωνεσαι .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nίκο,

Όλα τα workshop μαγνητοσκοπούνται και θα βγουν σε dvd και θα ανέβουν στο site της πανελλήνιας !

 

Ουπςςςς με πρόλαβε ο Κεχαγιάς , και να φανταστείς κάθεται δίπλα μου ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυριοι σημερα που προσπαθησα να παρακολουθησω τις παρουσιασεις σας, ειχα θεμα με τον ηχο.

Ακουγοταν καπως... Ηθελε μεγαλη προσοχη για να καταλαβαινω τι ελεγε ο ομιλητης.

Αν τα βγαλετε dvd αυτο θα ειναι πολυ καλο.

 

Να σται καλα.

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο στην ομάδα =D>

Όντως ο ήχος είχε θέμα την περισσότερη ώρα αλλά αυτό είναι ψεγάδι μπροστά στην δυνατότητα που μας δόθηκε να το παρακολουθήσουμε.

Αναμένουμε το DVD :D

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο παιδιά.Αν και δοκίμασα ανεπιτυχώς το μεσημεράκι να παρακολουθήσω την παρουσίαση αλλά δεν πειράζει θα αναμείνουμε το dvd.Καλή συνέχεια σε όλους εκεί στα Χανιά. =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει περάσει αρκετός καιρός από την προηγούμενη συνάντηση της AV.A.T.

Παίρνω τη σκυτάλη να στεγάσω την επόμενη σπίτι μου στο Γαλάτσι, Αττικής.

Οι προτεινόμενες ημερομηνίες είναι Κυριακή 6 Νοέμβρη ή Κυριακή 13 Νοέμβρη (πανσέληνος).

 

Σε αυτή τη συνάντηση θα φροντίσουμε να υπάρχει webcast stream για όσους εκλεκτούς φίλους μένουν μακρυα και δεν μπορούν να παρεβρεθούν.

 

Άρα ετοιμάστε μικροφωνα ή κάμερες εάν θέλετε να σας ακούμε/βλέπουμε κι όλας :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη μπράβο και για την υπενθύμιση αλλά πάνω απ'ολα για την πρωτοβουλία =D>

 

Σηκωθείτε από τους καναπέδες και καταγράψτε θέματα για συζήτηση / παρουσίαση !

 

Για την ημ/νία ψηφίζω 6/11.

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Vag! Μέσα εννοείται!! Από ημερομηνίες βολεύομαι και με τις δύο οπότε no prob!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε καιρός ήτανε να βρεθούμε ,

και για τις 2 ημερομηνίες μέσα είμαι, ίσως είναι καλύτερα στις 13 με πανσέληνο μιας και στις 6 αν έχει καλό καιρό μπορεί να φωτογραφίζουμε. Αν όμως δεν μπορεί ο Captain πάω πάσο !

 

Καλό είναι να υπάρχει θεματολογία και προετοιμασία πάνω σε αυτήν ώστε να είναι πιο αποδοτικός ο χρόνος μας. Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι να σας δείξουμε με τον Βαγγέλη την παρουσίαση της avat στο συνέδριο. Επίσης περιμένουμε από τον Άγγελο την ολοκλήρωση του οδηγό ΗαRGB σε video και αν είναι έτοιμος μπορούμε να τον δούμε να τον σχολιάσουμε και να κάνουμε πρακτική!

 

Ακούω γνώμες και άλλες προτάσεις ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συντομα θα ανεβει η επεξεργασια που αναφερει ο Αντωνης σε βιντεο (ΗαΟΙΙΙRGB).

Επισης μπορω να δειξω αν θελετε ..

Νoise reduction μονο στο θορυβο του υποβαθρου χωρις καποιο προγραμμα απλα μονο με το Photoshop (μασκα προστασιας στο νεφελωμα - γαλαξια - αστρα).

Θα σας δειξω ενα νεο action που επιλεγει οοοολα τα αστρα ακομη και τα πολυ μικρα πισω στο υποβαθρο (χρησιμο σε πολλες εφαρμογες οπως saturation - sharp Κλπ).

Ακομη ενας πολυ απλος τροπος για περισσοτερο χρωμα σε ολη την φωτογραφια μας (saturation χωρις saturation :) ).

Αυτα απο εμενα ...

Νext please

:cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία ιδέα το Netmeeting :wink:

Ελπίζω να καταφέρω να το παρακολουθήσω όλο... τουλάχιστον θα παρακολουθήσω όσο μπορώ.

 

 

Συντομα θα ανεβει η επεξεργασια που αναφερει ο Αντωνης σε βιντεο (ΗαΟΙΙΙRGB).

Επισης μπορω να δειξω αν θελετε ..

Νoise reduction μονο στο θορυβο του υποβαθρου χωρις καποιο προγραμμα απλα μονο με το Photoshop (μασκα προστασιας στο νεφελωμα - γαλαξια - αστρα).

Θα σας δειξω ενα νεο action που επιλεγει οοοολα τα αστρα ακομη και τα πολυ μικρα πισω στο υποβαθρο (χρησιμο σε πολλες εφαρμογες οπως saturation - sharp Κλπ).

Ακομη ενας πολυ απλος τροπος για περισσοτερο χρωμα σε ολη την φωτογραφια μας (saturation χωρις saturation :) ).

Αυτα απο εμενα ...

Νext please

:cheesy:

Like

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορώ να τα καταφέρω και τις δυο ημ/νίες, οπότε Ευάγγελε αφού όλοι είμαστε βολικοί αποφασίζεις εσύ και διατάζεις!

 

Αν κάποιοι ενδιαφέρονται μπορώ να δείξω την παραμετροποίηση και λειτουργία της αυτόματης οδήγησης με το MaximDL :P

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guys,

Θα προτιμούσα 13/11 για να προλάβω κάποιες απαραίτητες οπτικοακουστικές ετοιμασίες.

Δεν νομίζω να επηρεαστούμε απο το event πάντως. Υπάρχουν εναλλακτικοί δρόμοι :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης