Jump to content

Πρώτο τηλεσκόπιο για αρχάριο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλώς σας βρήκα. Δημήτρης από Θεσσαλονίκη. Έχω τρέλα με την φωτογραφία και απο τοτε που είδα πρώτη (και μοναδικη :( ) φορά απο τηλεσκόπιο θυμήθηκα την τρέλα που είχα πιτσιρικάς με τον ουρανό. Περιτό να αναφέρω οτι ειμαι αρχάριος εντελώς, το λεει κ ο τιτλος. Τώρα κάνω τα πρωτα βήματα.

 

Μια κ στην φωτογραφία κατάφερα κ έκανα μερικα βήματα (αγορά slr nikon D90, μικρη γνωση απο photoshop κλπ κλπ), ήρθε η ώρα να ασχοληθώ κ με την αστρονομία κ γιατι όχι να τα συνδιάσω στο μέλλον.

 

Φοβερό το φόρουμ-site, οσο πρόλαβα να διαβάσω =D>

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω κατεβάσει το Stellarium και με συντροφια-βοηθεια απο το notebook και το pda , μπορώ να προσανατολιστώ στον ουρανό, τουλάχιστον στα βασικά.

 

Επειδη , μερες που ειναι :mrgreen: , σκεφτομαι να κανω ενα δωρο στον εαυτο μου,το πρωτο μου τηλεσκόπιο :cheesy: :cheesy:

 

Κοιτάω σε κάτι οικονομικό για αρχή, κ εχω ''καταλήξει'' στα παρακάτω 2

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1427

 

και

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657

 

Θεωρώ το 1ο πιο ''ευκολο'' αφου εχει τριποδα και μοτερ .

 

Το 2ο (dob) λενε οτι ειναι ετσι. Οταν λενε έτσι χωρις τριποδο, δλδ αν παω εκτος πολης (μια κ η φωτορυπανση στη Θεσ/νικη ειναι μεγάλη) που το στηρίζω?

 

 

Βλέπω οτι το dob ειναι 8ιντσο σε σχεση με το ουτε 5 που ειναι το αλλο,αλλα πρακτικά τι γινεται? Στην εξοχή που το στηριζω το dob?

 

Επίσης (μια κ την εχω την ρημαδα την slr) μπορω να την προσαρμώσω σε αυτα τα 2 ή πρεπει να κοιταξω αλλού. Σε αυτη την περιπτωση βοηθάει το μοτερ του 1ου ή οχι?

 

Τέλος εκτός απο τον στανταρ εξοπλισμο που εχουν , τι πρεπει να αγοράσω, για αρχή τουλάχιστον?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το ντομπ έχει βάση τύπου dobson όπως λέει και στη σελίδα από το πλανητάριο που έδωσες. Εκεί στηρίζεται. Του επιτρέπει 2 κινήσεις

μια "πάνω-κάτω "(κατ' ύψος)

και μια "γύρω -γύρω" (κατά αζιμούθιο) .

Έχει δύο λαβές στα πλάγια χάρη στις οποίες ισορροπεί ο σωλήνας -σφίγγεις τη μια λαβή για να μην κουνιέται κατ' ύψος.

 

Συνήθως για αρχή παίρνουν κάποια προσοφθάλμια ή φίλτρα ή κάποιο καλό βιβλίο με χάρτες , μπορείς όμως να κατεβάσεις τους πρώτους σου χάρτες και να περάσεις λίγο καιρό με τα προσοφθάλμια που έχει μαζί με το τηλεσκόπιο που θα αγοράσεις. Ψάξε για παλιά θέματα στο site .

Καλές αγορές και καλωσήρθες . :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ντομπ έχει βάση τύπου dobson όπως λέει και στη σελίδα από το πλανητάριο που έδωσες. Εκεί στηρίζεται. Του επιτρέπει 2 κινήσεις

μια "πάνω-κάτω "(κατ' ύψος)

και μια "γύρω -γύρω" (κατά αζιμούθιο) .

Έχει δύο λαβές στα πλάγια χάρη στις οποίες ισορροπεί ο σωλήνας -σφίγγεις τη μια λαβή για να μην κουνιέται κατ' ύψος.

 

Σέυχαριστω κ για την απαντηση κ για το καλωσορισμα. Απο χθες που ανακαλυψα το φορουμ διαβαζω οσο μπορω.

 

Η βαση αυτη ομως εδρζεται πανω......που? Στο εδαφος? δλδ το τηλεσκοπιο αυτο ειναι στο υψος του εδαφους? Αγοραζω και πχ καποιο τραπεζακι πτυσομενο για να το βαζω επανω?

 

Την Παρασκευη θα παω απο το πλανηταριο να τα δω κ απο κοντα, αλλα ηθελα να εχω μια εικονα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, στο έδαφος. Πολλοί αγοράζουν ή φτιάχνουν τραπεζάκια για να το τοποθετούν γιατί δεν είναι πολύ βολικό, ειδικά όταν παρατηρείς στο ζενιθ.

Γενικά όμως, είναι ο καλύτερος συνδιασμός τιμής-ποιότητας , το πιο διαδεδομένο μεταξύ ερασιτεχνών αστρονόμων.

Όσον αφορά τη φωτογράφιση, δεν είναι πολύ απλό το ζήτημα.

Θες σίγουρα αστροστάτη στο τηλεσκόπιο σου (για να ακολουθάει το αντικείμενο που παρατηρείς).

Η eq1 που έχει το πρώτο τηλεσκόπιο απτα 2 που έδωσες δεν είναι καθόλου σταθερή, πόσο μάλλον για να βάλεις και τη μηχανή σου πάνω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσόρισες και από εμένα. Ως κάτοχος dobson 8” μπορώ να σου πώ ότι το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο είναι κανόνι (και όχι μόνο λόγο εμφάνισης!). Όμως αν θέλεις να ασχοληθείς και με φωτογράφηση τότε θα πρέπει να αναζητήσεις άλλες λύσεις, σίγουρα κάτι με ισημερινή στήριξη.

 

Όσον αφορά τη βάση του dob δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αρκεί η επιφάνεια που το τοποθετείς να είναι όσο το δυνατό πιο επίπεδη (γενικά δεν θα σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα στις εξορμήσεις σου, είναι πάαααρα πολύ «εύκολο» τηλεσκόπιο).

 

Η επίσκεψη σε κάποιο κατάστημα είναι επιβεβλημένη πριν την αγορά, ίσως σε ξαφνιάσει λίγο με το μέγεθος του ειδικά αν δεν είσαι εξοικειωμένος με τα τηλεσκόπια. Συνέχισε το διάβασμα στο φόρουμ γιατί πιστεύω ότι θα βρεις απαντήσεις σε όλα σου τα ερωτήματα.

 

Κ.Γ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφερον αυτα που λες.

 

Χαζευοντας το site στο πλανηταριο ειδα οτι και τα 2 μπορουν να μπουν σε βασεις με ισημερινη ρομποτικη στηριξη, λυσεις ακριβες για εμενα τωρα, σημαντικο οτι ειναι διαθεσιμες σαν αναβαθμιση.

 

Μαλλον αυριο θα κανω την πρωτη μου επισκεψη στο πλανηταριο , να τα δω απο κοντα

 

:D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βασικα η eq1 μπορει να κρατησει σταθερη μονο την...μηχανη :wink:

 

 

παντως αν δεν καιγεσαι να ασχοληθεις με φωτογραφηση κατεφυγε στην αγορα ενος τηλεσκοπιο με τα χρηματα που διαθετεις -300 ευρω νομιζω ειναι καλα για αξιοπρεπες ξεκινημα- και εαν σου περισσευει κατι παραπανω παρε και κανεναν βιβλιο,απο αυτα θα μαθεις αστρονομια...

 

 

αλλιως περιμενε σε λιγο που τα lidl θα βγαλουν το bresserακι με τα 80 ευρω και τσιμπα το... :cheesy:

(και γω αυτο περιμενω αλλα δεν ξερω αν θα μαι δω για να το παρω...)

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως αν θες κάνε λίγο υπομονή . Ενδέχεται τα LIDL να μας κάνουν καλή έκπληξη φέτος .

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ειρθες.

 

Διαβασε παλιοτερα θεματα εδω μεσα, τα εχουμε πει πολλες φορες. Κοιτα το http://www.astrovox.gr/telescopes.html . Αγορασε και διαβασε το nightwatch. Δες τα απο κοντα. Πηγαινε σε αστρονομικες συναντησεις (αν ο κ@#$#καιρος επιτρεψει τιποτα δηλαδη #-o ).

 

Για τα δυο που λες, ξερεις απο (παλιες) μηχανες; ειναι σαν να ρωτας : "να αγορασω ενα μοτοποδηλατο με πεταλ, αλυσιδα και μανιβελα (130+eq1) ή ενα διχρονο MZ250 (dobs 8") ; " .

Και τα δυο "τσουλανε", το θεμα ειναι πως. Τουλαχιστον το MZ ητανε πραγματικη μηχανη , εστω και χωρις αξεσουαρ, εστω βαρια, εστω διχρονη :) Το αλλο ειναι ποδηλατακι με μοτερακι.

 

Η αστροφωτογραφιση ειναι ακριβο, επιπονο και δυσκολο σπορ (αν και με πολλες ανταμοιβες) και για αυτο δεν συστηνεται στους αρχαριους. Θελει λεφτα , επιμονη και αφοσιωση που πρεπει να εισαι σιγουρος οτι θες οντως να τα δωσεις (δεν το κανουν ολοι, πολυς κοσμος δεν φωτογραφιζει).

 

ΙΜΗΟ, με τα λεφτα σου μονο παρατηρηση με ντοπς παιζει για κατι σοβαρο.

Αλλιως μαζεψε και περιμενε, ο ουρανος θα ειναι εκει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=D> =D>

 

Κατανοητοτατος!!! Για το dob η αληθεια ειδα οτι πολλοι απο εδω μεσα το προτιμουν. Και δεχεται κ αναβαθμισεις. Αλλωστε δεν με ενδιαφερει κατευθειαν η αστροφωτογραφηση...απλα σε βαθος χρονου να εχω την δυνατοτητα να το κανω.

 

Και το βιβλιο αυριο που θα παω να δω το τηλεσκοπιο θα το παρω. Βρηκα κ τον συλογο της Θεσσαλονικης, κ μολις βρω ευκαιρια θα παω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει γίνει και πλέον δε προτείνει κανείς 70άρι διοπτρικό για αρχικό τηλεσκόπιο ή ακόμη και κιάλια . Η φορητότητα δεν απασχολεί κανέναν ?

Επίσης όλοι βουρ με τα μούτρα στην αστροφοτογράφηση . Με το μαλακό παιδιά γιατί θα απογοητευθήτε και είναι κρίμα .

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

70ρι διοπτρικο; να κανεις τι μαζι του;

Να μου πεις ενα 70ρι αποχρωματικο για φωτογραφιση και μονο, να σου πω ναι, αλλα για αρχαριο;

Που 99,99999999% θα κανει μονο παρατηρηση για πολυ καιρο, ισως για παντα; τι θα δει με 70ρι;

Αλλο τα κιαλια, εκει παιζουν πολλα, οχι μονο η φορητοτητα, αλλα και το θεμα διοπτρικης ορασης, μεγαλου πεδιου και φυσικα τιμης - τις περισσοτερες φορες εχεις ηδη ενα ζευγαρι σπιτι.

Αλλα και παλι, οτι πληρωνεις παιρνεις. Και δυστηχως ειναι χομπι που πληρωνεις, και πολες φορες τσαμπα.

Για αυτο και η προταση για 8¨ντοπς παιρνει και δινει τα τελευταια χρονια: αξιοπρεπεις και τιμιες ιντσες και κοστος, καταληλα για να κανεις μια καλη αρχη και οχι μονο. Ταιριαζει στο μεγαλυτερο μερος των αρχαριων που και δεν ξερουν τι θα δουν, και δεν ξερουν ΠΩΣ να το δουν, και λεφτα δεν εχουν και δεν ξερουν αν οντως θελουν να μεινουν στο χομπι και δεν θα σε πολυ-βριζουν αν τελικα τα παρατησουν. Ισως οχι η 100% ιδανικοτερη αρχη, αλλα αρκετα κοντα σε αυτην.

 

( 70ρι διοπτρικο ; :-s )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δηλαδή εσυ νομίζεις οτι ο dm και ο κάθε καινούριος θα αρχήσει να κυνηγάει deepsky και θα πηγαίνει κάθε Σαββατοκύριακο μακριά απο φωτορύπανση για να εκμεταλευτεί το 8ιντσο . ότι ουσιαστικά δεν βλέπεις τίποτα με το 70αράκι το γνωρίζω , αλλά άσε τον άνθρωπο να ΄΄ παίξει ΄΄ λιγο και να μάθει τα βασικά και μετά αν συνεχίζει να του αρέσει ανεβένει κατηγορία . ΚΙΑΛΙΑ φίλε μου dm δε θα το μετανιώσεις , άσε που αν παραμήνεις στο άθλημα κάποια στιγμή θα αγοράσεις έτσι κι αλιώς .

Πάντως roryt η παρομοίωση σου ήταν όλα τα λεφτά

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικα θα έχω την δυνατοτητα να ειμαι συχνα εκτος θεσσαλονικης, ομως επειδη ο χρονος ειναι περιορισμενος γιαυτο κ για αρχη εχω θεσει κ οριο 300-350 €. Μετα βεπουμε. Και στην φωτογραφια αρχησα με μια D50 κ απο τοτε αγορασα 2 σωματα κ 3 φακους.

 

Γιαυτο κ θελω κατι ευχρηστο αλλα να εχει κ δυνατοτητες μελλοντικα για να αναβαθμισεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει γίνει και πλέον δε προτείνει κανείς 70άρι διοπτρικό για αρχικό τηλεσκόπιο ή ακόμη και κιάλια . Η φορητότητα δεν απασχολεί κανέναν ?

Επίσης όλοι βουρ με τα μούτρα στην αστροφοτογράφηση . Με το μαλακό παιδιά γιατί θα απογοητευθήτε και είναι κρίμα .

 

Βρέ Χριστόφορε, 70 διοπτρικό να προετείνεις σε αρχάριο; Μία που το πήρε και μία που τον έφαγε η μαύρη απογοήτευση. Και στο τέλος τέλος, πόσο πιό φορητο είναι ένα τέτοιο τηλεσκόπιο απο ένα 5άρι SCT;

Και φυσικά συμφωνώ με τα περι αστροφωτογραφίας! Έχοντας μόλις ξεπουλήσει (με σημαντική απώλεια) τον φωτογραφικό μου εξοπλισμό, καθώς "δεν μου έκατσε" το σπόρ, προσπαθώ να πείσω τους νέους στον χώρο να περιμένουν πρ΄να τους φάει η βιασύνη.

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσορισες dm και απο εμενα!!

Ειμαι και εγω κατοχος dob 8ιντσου. Και εγω οταν το ειχα δει σε φωτογραφια στην αρχη το ιδιο πραγμα με σενα σκεφτηκα.. Πως στηριζεται με τετοια βαση.. αλλα δεν ηξερα.. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα!!

Ειναι πολυ ευκολο και βολικο.. τωρα απο αποδοση, σκιζει..! για τα λεφτα του ειναι απιθανο! Αν βγεις εξω απο την πολη και πετυχεις σκοτεινο ουρανο θα σου δωσει εικονες που θα τις θυμασαι για πολυ καιρο...

Τωρα για 70αρι διοπτρικο που ειπε ενας φιλος και εγω με τετοιο αρχισα και το διασκεδασα πολυ..θυμαμαι οταν ειδα για πρωτη φορα τον κρονο μεσα απο αυτο δεν κοιμηθηκα ολο το βραδυ απο τον ενθουσιασμο μου.. Νομιζα πως ειχα το καλυτερο τηλεσκοπιο στον κοσμο...!!!! μεχρι που ειδα και μεσα απο αλλα και καταλαβα οτι το 70αρι ηταν η αρχη.. Δεν μπορουσα να διαθεσω πολλα χρηματα ομως και κατεληξα στο ντομπ.... δεν το εχω μετανιωσει ΚΑΘΟΛΟΥ..!!

Μπες στο youtube , πατα dob 8 και δες ακομα και μικρα παιδια που το χειριζονται ανετα..

Ελπιζω να βοηθησα.. καλες παρατηρησεις!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να 'στε καλα , πολλες απαντησεις, κ σημαντικη βοηθεια για καποιον που μολις ξεκιναει.

 

Κατα 99% θα παω για το 8'' dob, κ οσο για το θεμα της φωτογραφησης θα ακουσω τους πιο παλιους κ θα το δοκιμασω αργοτερα..... Ας αρχισει το ταξιδι στ'αστρα λοιπον.....ποτε ερχετε ο αη βασιλης για τους 30+ ειπαμε ? :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε θα το μετανιωσεις καθολου...!!

Δες πρωτα τον ουρανο, ξεζουμισε τον οσο μπορεις.. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ.. ειναι μαγεια..

Με τη φωτογραφηση θα χασεις το ταξιδι της παρατηρησης..... αστο για αργοτερα που θα εχει χορτασει το ματι σου και θα εχεις κανει φανταστικες εξερευνησεις...

Γραψε γραμμα στον αγιο bill.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δηλαδή εσυ νομίζεις οτι ο dm και ο κάθε καινούριος θα αρχήσει να κυνηγάει deepsky και θα πηγαίνει κάθε Σαββατοκύριακο μακριά απο φωτορύπανση για να εκμεταλευτεί το 8ιντσο

 

Ξεκινησα με κιαλια για ενα 6μηνο - απλα δεν ειχα λεφτα και χρονο. Αγορασα 8" και το δουλεψα μηνες μεσα στο χαλι της Αθηνας - και δεν το μετανοιωσα. "Κολλησα" στο σπορ απο το πρωτο βραδυ οταν, αφου ειχα απογοητευτει που δεν ειδα με την πρωτη τα θαυματα που περιμενα, το γυρισα στον Δια και εμεινα να χαζευω, μεσα απο την φωτοσυλεκτικοτητα των 8" και την μεγενθυνση των 1200mm. Δεν νομιζω οτι ενα μικρο θα μου εδεινε τοσο μεγαλο κινητρο. Το επομενο βραδυ εντοπισα το πρωτο μου σφαιρικο, τα επομενα ειδα καποιες υποψιες απο πλανητικα νεφελωματα. Το πηγα επαρχια στην πρωτη ευκαιρια και επαθα την πλακα μου. Δεν εχει σημασια αν το εκμεταλευεσαι 100% ή οχι, αλλα τι δυνατοτητες σου δινει οταν μπορεις να το δουλεψεις, οπου το δουλευεις.

 

Φιλε dm δεν ειναι η ιδανικη λυση - δεν υπαρχει τετοιο πραγμα. Αναλογα τα λεφτα που διαθετεις, το χρονο, το αμαξι, την διαθεση, τον ουρανο κλπ κλπ θα παρεις και αλλες απαντησεις. Απλα στα λεφτα που λες ειναι η ποιο "αξιοπρεπης" λυση. Για αυτο και η συμβουλη, παρε κατι απλο, φτηνο και αξιοπρεπες και βλεπεις Ή μην παρεις τιποτα τωρα, μαζεψε λεφτα και αντι για το μηχανακι MZ που λεγαμε, πηγαινε για καμια καλη 600ρα ή -γιατι οχι-για καμια καλη BMW :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα έκανα επισκεψη στο πλανητάριο. Αγόρασα το βιβλίο ''nightwatch'' και ειδα τηλεσκοπια.

 

Ειδα το dob σε 10'' που ειχε στημενο και με προβλήματισε το μεγεθος του απο πλευρας φορητοτητας.

 

ΠΧ Θα ειναι αδυνατον να πηγαινω στον πεθερο(μενει εκτος κ εχει αρκετα σκοτεινο ουρανο) βολτα με την μικρη και την γυναικα συν τα σχετικα (καροτσια-τσαντες κλπ κλπ) ή στις καλοκαιρινες διακοπες που θα λειπω μια εβδομαδα κ θα κουβαλαω τα χιλια μυρια (laptop+slr+βαλιτσες+καροτσια)....

 

Για φορητοτητα (γνωριζοντας οτι χανω το 8'' ) μου προτειναν αυτό http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1282#dimen

 

#-o #-o

 

Οπως καταλαβατε ειμαι μπερδεμενος.......

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατι χειροτερο απο ενα 8αρι ντομπ δεν μπορει να προταθει απο κανεναν και σε καμια περιπτωση.

Γιατι αν παρει καποιος κατι χειροτερο απο ενα 8αρι ντομπ, ειναι πολυ πιθανον να μας αποχαιρετησει για παντα....

Η καλυτερη λυση για αρχαριο μαλιστα δεν ειναι το 8αρι ντομπ, αλλα το 10αρι ντομπ. Εφοσον βεβαια βεβαιωθει οτι χωραει ο σωληνας στα πισω καθισματα του αυτοκινητου.

Αν μαλιστα ο αρχαριος δεν διαθετει αυτοκινητο και κατοικει κεντρο Αθηνα, Θεσσαλονικη κτλ, λεει bye - bye στο χομπι της αστρονομιας αμεσως.

Γιατι?

Μα για τον ιδιο λογο που δεν θα μπορουσε να ειναι κυνηγος. Δεν εχεις αμαξι να βγεις εξω απο τις μεγαλες πολεις= δεν μπορεις να εισαι ουτε κυνηγος, ουτε ερασιτεχνης αστρονομος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΧ Θα ειναι αδυνατον να πηγαινω στον πεθερο(μενει εκτος κ εχει αρκετα σκοτεινο ουρανο) βολτα με την μικρη και την γυναικα συν τα σχετικα (καροτσια-τσαντες κλπ κλπ) ή στις καλοκαιρινες διακοπες που θα λειπω μια εβδομαδα κ θα κουβαλαω τα χιλια μυρια (laptop+slr+βαλιτσες+καροτσια)....

Σκεψου να παρκαρεις μονιμα το τηλεσκοπιο στον πεθερο σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πρεπει να σκεφτεις τις μετακινησεις.

Εγω ειχα το τηλεσκοπιο στο χωριο μου οπου ειχα ενα σημειο 1 χιλιομετρο εξω απο το χωριο οπου με γυμνο ματι εβλεπες και το γαλαξια μας. Ειχα τρελαθει με την παρατηρηση απο εκεινο το σημειο.

Οταν το εφερα Τριπολη απογοητευτικα απο τον ουρανο. Και φαντασου ημουν στην τριπολη που εχει πολυ καλυτερο ουρανο απο την Αθηνα. Τωρα λεω να το ξαναπαω μονιμα στο χωριο.... καλυτερα να κανω 1,5 ωρα ταξιδι αλλα να εχω πολυ σκοτεινο ουρανο και λιγες παρατηρησεις παρα χαλια ουρανο και πολλες παρατηρησεις.

''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης