Jump to content

Πρώτο τηλεσκόπιο για αρχάριο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ αρχάς να διαφωνήσω για το οτι μέσα στην πόλη δεν βλέπεις τίποτε και πρέπει να εγκαταλείψεις την αστρονομία. Υπάρχει πρόβλημα με τα DSO's αλλά αστέρια, πλανήτες, σμήνη φαίνονται μια χαρά. Υπάρχουν άνθρωποι που ασχολούνται μόνο με ήλιο και σελήνη!

Θέλω να ρωτήσω τώρα για το 70ρι που λέτε. Μιλάτε για το Bresser; Το SkyWatcher 70 του πλανηταρίου είναι ίδιο; Κάνει τίποτε ή είναι μόνο για οδήγηση; Θέλω να πάρω ένα για να βάλω πάνω στο καταδιοπτρικό μου αλλά και σε μία φορητή Αλταζιμουθιακή που σκοπεύω να πάρω και κινούμαι ανάμεσα σε αυτά ή το Orion ST80 (άμεση αγορά) ή ένα WO Zenithstar 66, Baader Skopos 66 ή SW 80 ED (απώτερη αγορά).

Τι λέτε;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το πηγα επαρχια στην πρωτη ευκαιρια και επαθα την πλακα μου. Δεν εχει σημασια αν το εκμεταλευεσαι 100% ή οχι, αλλα τι δυνατοτητες σου δινει οταν μπορεις να το δουλεψεις, οπου το δουλευεις

 

Εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό που είπε εδώ ο φίλος Γιάννης (roryt).

 

Δεν έχει σημασία που βρίσκεσαι αλλά τι θα έχεις όταν βρεθείς στις κατάλληλες συνθήκες, δηλαδή σε σκοτεινό ουρανό και εκτός πόλεως.

Εγώ έχω το 12" dob (SW Flextube) που είναι το κλασσικό deep sky εργαλείο και μένω στο χειρότερο σημείο για τέτοιο τηλεσκόπιο...στο κέντρο της Αθήνας ρε παιδιά!! Τι χειρότερο από αυτό; ΟΜΩΣ το αγόρασα πάρα πολύ συνειδητοποιημένα.

Ξέρω πάρα πολύ καλά ότι αυτό το τηλεσκόπιο (και το ίδιο ισχύει και για 8" και 10" dob) αξιοποιείται ΠΛΗΡΩΣ, ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΞΟΧΗ!

Δε με νοιάζει..όποτε πάω εκεί θα το έχω όμως ακόμη και αν τύχει να πάω 2-3 φορές το χρόνο..δεν με απασχολεί, γιατί αυτές τις λίγες φορές θα πάθω τέτοια πλάκα με αυτά που θα δω και αγαπώ τόοοοσο πολύ το χόμπυ...που θα με κρατήσουν ζωντανό μέχρι και την επόμενη φορά!

Οκ, βέβαια προσπαθώ να τις κάνω πιο συχνές τις φορές αλλά μπαίνουν τόσα θέματα στη μέση...πολλές φορές η ζωή τα φέρνει τόσο δύσκολα (και το ξέρετε όλοι αυτό) που μας αποτρέπει να το πράττουμε όσο συχνά θα επιθυμούσαμε.. :cry: :oops:

 

Από την άλλη, δε σημαίνει ότι δεν έχω δει και απίστευτα καλές εικόνες από πλανήτες, σελήνη και ικανοποιητικές σε ορισμένα φωτεινά DSO μέσα στο κέντρο της Αθήνας!!! (Μ42, Μ57, M13, M3)

Βέβαια σε σκοτεινό ουρανό, είναι "άντε γειά" η εμπειρία με τις 12" και μπορούν να το πιστοποιήσουν και άλλοι "συμπάσχοντες" συνάδελφοι.

 

Άλλος τώρα θα πει "εγώ θέλω να το χρησιμοποιώ συνέχεια και μέσα από την πόλη και θέλω να τα βλέπω όλα "τούμπανο" και να μπορώ να το μεταφέρω άνετα κλπ, κλπ. ξεχάστε το! Η παρατηρησιακή τουλάχιστον ιστορία, για να την κάνεις με αξιώσεις, θέλει το ελάχιστο αξιοπρεπές εργαλείο (dob 8") και απόδραση στις εξοχές και στα όρη, είτε μας αρέσει, είτε όχι!

 

Έχε λοιπόν ένα τουλάχιστον αξιοπρεπές εργαλείο φίλε μου, (βλέπε dob 8") ώστε όταν έρθει η ώρα με σκοτεινό ουρανό...να έχεις τις "προδιαγραφές" για να πάθεις την πλάκα σου!! αλλιώς...θα πάθεις την πλάκα σου από την απογοήτευση αν μπλέξεις με τίποτα μωρά τηλεσκόπια!:mrgreen:

70mm;;;; #-o #-o #-o #-o #-o [-X [-X [-X [-X [-X εκτός αν μου πεις ότι θες μόνο Σελήνη, άντε και κάνα πλανήτη σε στοιχειώδη απεικόνιση... :-note

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να ρωτήσω τώρα για το 70ρι που λέτε. Μιλάτε για το Bresser; Το SkyWatcher 70 του πλανηταρίου είναι ίδιο; Κάνει τίποτε ή είναι μόνο για οδήγηση; Θέλω να πάρω ένα για να βάλω πάνω στο καταδιοπτρικό μου αλλά και σε μία φορητή Αλταζιμουθιακή που σκοπεύω να πάρω και κινούμαι ανάμεσα σε αυτά ή το Orion ST80 (άμεση αγορά) ή ένα WO Zenithstar 66, Baader Skopos 66 ή SW 80 ED (απώτερη αγορά).

Τι λέτε;

Δεν μπαινουν αυτα τα διοπτρικα στο se σου...

Ομως μπαινουν πολυ ωραιοι finder που κανουν την ιδια δουλεια...

Κοιτα εδω:

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=105-166-168-9755

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=105-166-168-9775

Και εδω για να δεις πως θα φαινονται πανω στο se σου:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=6345&postdays=0&postorder=asc&start=60

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα έκανα επισκεψη στο πλανητάριο. Αγόρασα το βιβλίο ''nightwatch'' και ειδα τηλεσκοπια.

Καλες κινησεις και οι δυο, καλο διαβασμα.

 

Ειδα το

 

dob σε 10'' που ειχε στημενο και με προβλήματισε το μεγεθος του απο πλευρας φορητοτητας.

Μπαζουκας ειναι, δεν ειναι ; :lol: Και που να με δεις να λεω "μικρο ειναι, αχ να ητανε 12", και που να με δεις να λεω "το στανιο μου με τον θερμοσιφωνα που αγορασα και δεν μπορω να τον παω πουθενα" :lol:. Ολα φασεις που ολοι λιγο πολυ περναμε με αυτα τα διαολια :)

 

ΠΧ Θα ειναι αδυνατον να πηγαινω στον πεθερο(μενει εκτος κ εχει αρκετα σκοτεινο ουρανο) βολτα με την μικρη και την γυναικα συν τα σχετικα (καροτσια-τσαντες κλπ κλπ)

Λυση: δυο διαδρομες :) Το εκανα απειρες φορες τα ΣΚ με 280 χιλ. περα-δωθε (ναι, αν κολλησεις σε αυτο το χομπυ, πολλες φορες κολλας ασχημα :mrgreen: )

 

ή στις καλοκαιρινες διακοπες που θα λειπω μια εβδομαδα κ θα κουβαλαω τα χιλια μυρια (laptop+slr+βαλιτσες+καροτσια)....
Ομοιοπαθης, με δυο μουργους :) . Αστα, εκει δεν παιζουν και πολλα πραγματα, κανα κιαλι ισως. Μερικοι εχουν ενα δευτερο τηλεσκοπιο, μικρο και "φορητο" (grab & go) ξεροντας οτι χανει σε θεματα ιντζων αλλα ειναι καλυτερο απο κιαλια. Αλλα, υποψην, ειναι ΔΕΥΤΕΡΟ !!! Και φυσικα τα λεφτα σου δεν φτανουν. Αλλα αναρωτησου, για ποσες ημερες τον χρονο μιλας, και γιατι μια τοσο μικρη περιοδος να σου καθορισει τον υπολοιπο χρονο;

 

Για φορητοτητα (γνωριζοντας οτι χανω το 8'' ) μου προτειναν αυτό http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1282#dimen

](*,) :-({|=

 

Οπως καταλαβατε ειμαι μπερδεμενος.......

Ωραια, οτι και να σου πουμε απο εδω και περα θα σε μπερδεψουμε περισσοτερο :)

 

 

Πφφ, δεν ειναι τοσο δυσκολα τα πραγματα, απλα κουκια μετρημενα ειναι. Ποσα δινεις ;

 

Αν διαθετεις το πολυ μεχρι τα 300 τοτε ουτε το ντοπς σου κανει, περιμενε για καποια λυση του στυλ lidl στα ~80 με 100, και παρε και κιαλια 7χ50. Και αν κολλησεις στο αθλημα μαζεψε λεφτα για αργοτερα

 

Γυρω στο 300ρι (που ΔΕΝ θα ειναι 300- αλλα 300+) πας για 8". Θα σε πιασει η μεση σου, θα το συχτηρισεις, θα το λατρεψεις, θα θες να ειναι μεγαλυτερο :mrgreen: :mrgreen: (οχι απαραιτητα με αυτην την σειρα). Αν κολλησεις με φωτογραφιση αργοτερα (ΑΝ !! δεν ειναι υποχρεωτικο) θα χρειαστεις ΣΤΙΒΑΡΗ ισημερινη, και το 8" θα σε βασανισει γιατι και βαρυ ειναι και μακρυ και θελει EQ6 σαν βαση (που ισως την χρειαστεις ουτως ή αλλως, ειναι καλη βαση), και προβληματα back-focus εχει στην φωτογραφιση. Αλλα μην κοιτας προς τα εκει απο τωρα ειναι πολυ νωρις

 

Αν μπορεις να διαθεσεις περισσοτερα λεφτα, εχεις πολλες αλλες εναλακτικες. Αν μιλαμε για ισημερινη βαση μην πας για τιποτα μικροτερο απο EQ3 [-X . Αν μαλιστα μπορεις, πηγαινε για EQ5 το λιγοτερο (η EQ6 φυσικα ειναι τελεια αλλα και ποιο ακριβη και ποιο βαρια). Ενα μικρο νευτωνιο ή SC 6" σε μια EQ3 ειναι και αυτο μια αξιοπρεπης αρχη. Ενα SC8 πανω σε μια EQ5 -ΙΜΗΟ- ειναι πολυ καλυτερη αρχη απο ενα ντοπς και με πολυ περισσοτερες προοπτικες για αργοτερα. Κανενα δεν ειναι ακριβως "φορητο" αλλα μπορεις να "σπασεις" τον ογκο σε πολυ περισσοτερα κομματια

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=10573 :cheesy: :cheesy: :lol: :lol: (ενταξει, υπερβαλω, εμενα ειναι φωτογραφικος εξοπλισμος)

 

Δεν θα προτεινα καποια ρομποτικα (με βραχιονα κλπ) γιατι ειναι καθαρα και μονο για παρατηρηση και πληρωνεις την γκατζετια ακριβα, αλλα σε τελικη αναλυση ισως εσυ να πεις "με ικανοποιει κατι τετοιο" και να μηνεις σε αυτα (δεν το πιστευω, αλλα λεμε τωρα....)

Απο την αλλη ισχυει αυτο που λενε τα παιδια ποιο πανω , εκει μπαινει το ντοπς, χωρις απαιτησεις για φωτογραφιση, που μπορει να μην εχει GOTO και μοτερ αλλα μπορει να σε παει σε πχ 12" (οσο αντεχει η τσεπη, η μεση, το αμαξι κλπ κλπ)

 

Πολλα λεφτα (πολυ περισσοτερα απο τα αρχικα) θα σου φυγουν μετα αργα αργα στα παρελκομενα. Δεν ειναι το τηλεσκοπιο που κοστιζει, οι σωληνες πανε και ερχονται, τα καλα προσοφθαλμια και οι καλες ησημερινες βασεις μενουν (και συνηθως κοστιζουν περισοτερα απο το ιδιο το οργανο)

 

Ο καθαρος ουρανος δεν αντικατασταται με τιποτα

Οι ιντζες αντικαταστουνται με περισσοτερες ιντζες

Το καλυτερο οργανο ειναι αυτο που το χρησιμοποιεις περισσοτερο (πχ κιαλια :twisted: :lol: )

Δεν υπαρχει ΕΝΑ οργανο για τα παντα, αλλιως ολοι θα αγοραζανε αυτο

Ο καλυτερος τροπος να αποφασισεις ειναι το αστροπαρτυ !!!!!! Πας , τα βλεπεις , τα δουλευεις, ρωτας, ακους, αποφασιζεις.

Μονο ΕΣΥ μπορεις να αποφασισεις τι σου κανει

 

Αλλα θα το ξαναπω, ψαξε παλιοτερα θεματα, ολα υπαρχουν στο αστροβοξ και πολλες φορες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι ομως δεν με μπερδεψες!! Μαλλον με βοηθησες. Θα παω για dob 8'' και σχαρα για το suv μου!! \:D/

 

 

Πολυ κατατοπιστική απάντηση, και οσο διαβασα χθες κ το βιβλιο μαλλον ενθαρυνει ακομα περισσοτερο την αγορα του dob.

 

Το 8'' dob δλδ μπορει να μπει σε ισημερινη-ρομποτικη βαση(την EQ5 την καλοβλεπω απο τωρα :-note ) για φωτογραφιση με ικανοποιητικα αποτελεσματα? (οκ αργοτερα, αλλα καλα ειναι να το ξερω απο τωρα :cheesy: )

 

Καλο το SC8 αλλα ξεφευγει οικονομικα για την ωρα. Ειναι ποσο θα κολλησεις με τον καιρό.

 

Οπως κ στην φωτογραφια, ξεκινησα με 600 € και εχω δωσει πανω απο 3500 € (φακοι-αλλο σωμα κλπ) , ετσι βλεπω να εξελισεται κ η αστροπαρατηρηση-αστροφωτογραφια

 

Για αρχη με t-ring , τουλαχιστον για φεγγαρι που δεν θελει πολυ ωρα εκθεσης , γινεται δουλεια? Κατα την μεταφορα λυνεις κ δενεις την βαση ή το μεταφερεις ενα σωμα?

 

ΥΓ το 10' αν το βγαλεις στο μπαλκονι θα καλεσουν την αστυνομια για κατοχη οπλισμου-τρομοκρατικη ενεργεια :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε dm καλημερα..

Πολυ καλη η επιλογη του dob. Με την πρωτη ευκαιρια παρε και ενα προσοφθαλμιο zoom (hyperion 24-8mm) οπως εκανα γω και θα την καταβρεις..!!! σιγα σιγα και 2 φιλτρακια, εγω πηρα UHC για νεφελωματα και το moon and skyglow για πλανητες και μενεις εκει.... Νομιζω πως μετα απο αυτα η επομενη αγορα θα αργησει να ερθει και αν θα ερθει θα ειναι πολυ συνειδητοποιημενη...

 

Φιλικα

Αριστοτελης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβαζω κ τα link που παρεθεσε ο roryt κ μου λυνουν πολλες αποριες!!

 

Αριστοτέλη, με την βοηθεια σας κατεληξα σε αυτο κ ειμαι σιγουρος οτι δεν θα το μετανοιωσω, απο εβδομαδα θα γινει κ η αγορα λογικα. Τα προσοφθάλμια που έχει μεσα ειναι ικανοποιητικά?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 8'' dob δλδ μπορει να μπει σε ισημερινη-ρομποτικη βαση(την EQ5 την καλοβλεπω απο τωρα :-note ) για φωτογραφιση με ικανοποιητικα αποτελεσματα? (οκ αργοτερα, αλλα καλα ειναι να το ξερω απο τωρα :cheesy: )
Δες τι λεω ποιο πανω, θελει EQ6 και πιθανων να εχεις και καποιο προβλημα back focus (να μην εστιαζει δηλαδη). Η EQ5 δεν φτανει να χειριστει ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ενα τοσο μεγαλο σωληνα.

 

Καλο το SC8 αλλα ξεφευγει οικονομικα για την ωρα. Ειναι ποσο θα κολλησεις με τον καιρό.
Μπα, αν βαλεις και τα λεφτα της σχαρας μπορεις ανετα να κτυπησεις ενα C6 ή ενα C8 σε μια EQ5 (που τα σηκωνει ανετα). Μπορεις να παρεις την κεφαλη χωρις μοτερ/χειρηστηριο για την ωρα και να τα βαλεις μετα. Θα παρατηρησεις κινοντας την με το χερι για αρχη. Κοιτα και στα μεταχειρισμενα, εγω σχεδον ολο τον εξοπλισμο απο εκει τον εχω :) (κεφαλη και C6 απο εδω μεσα, ED80 απο astromart κοκ)

 

Για αρχη με t-ring , τουλαχιστον για φεγγαρι που δεν θελει πολυ ωρα εκθεσης , γινεται δουλεια?
Ναι, και λιγο ποιο δυσκολα, και για Δια/Κρονο. Κανε μια γυρα στις αστροφωτογραφιες, ολοι καποια στιγμη τα επιχειρουμε αυτα.

 

Κατα την μεταφορα λυνεις κ δενεις την βαση ή το μεταφερεις ενα σωμα?

Οπως σε βολευει, εγω τα λυνω και τα συσκευαζω ολα

 

ΥΓ το 10' αν το βγαλεις στο μπαλκονι θα καλεσουν την αστυνομια για κατοχη οπλισμου-τρομοκρατικη ενεργεια :mrgreen:

Υπηρχε πριν απο 2-3 χρονια η μαρτυρια καποιου φιλου εδω μεσα απο Κρητη που του στειλανε την αστυνομια και εψησε τους αστυνομικους να κανουν παρατηρηση :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ειναι να παρεις dob, παρε το 10αρι. Δεν ειναι απλα μεγαλυτερο απο το 8αρι (περιπου δυο φορες)

αλλα το προσοφθαλμιο του ειναι αρκετα πιο ψηλα και ετσι θα ξεμεσιαστεις λιγοτερο απο το 8αρι...

Και σιγα το μεγαλο τηλεσκοπιο... Πριν απο ενα μηνα το ειδα ζωντανα στο κεντρο διαδοσης επιστημων και μου φανηκε μικρο και συμαζεμενο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να ρωτήσω τώρα για το 70ρι που λέτε. Μιλάτε για το Bresser; Το SkyWatcher 70 του πλανηταρίου είναι ίδιο; Κάνει τίποτε ή είναι μόνο για οδήγηση; Θέλω να πάρω ένα για να βάλω πάνω στο καταδιοπτρικό μου αλλά και σε μία φορητή Αλταζιμουθιακή που σκοπεύω να πάρω και κινούμαι ανάμεσα σε αυτά ή το Orion ST80 (άμεση αγορά) ή ένα WO Zenithstar 66, Baader Skopos 66 ή SW 80 ED (απώτερη αγορά).

Τι λέτε;

Δεν μπαινουν αυτα τα διοπτρικα στο se σου...

Ομως μπαινουν πολυ ωραιοι finder που κανουν την ιδια δουλεια...

Κοιτα εδω:

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=105-166-168-9755

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=105-166-168-9775

Και εδω για να δεις πως θα φαινονται πανω στο se σου:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=6345&postdays=0&postorder=asc&start=60

 

Ωραίοι ερευνητές, αλλά είναι ακριβότεροι από ένα αχρωματικό (εκτός αν δίνεις τον δικό σου σε συμφέρουσα τιμή). Έχουν F 225 (f 3.75) άρα δεν είναι για μεγέθυνση πάνω από 28x με ένα Hyperion 8mm, ενώ εγώ θέλω να φθάνει 50-60x. Από την άλλη έχω δει φωτό όπου μπαίνουν διοπτρικά 66-80mm πάνω σε Nexstar, πχ δες εδώ.

 

2153532-2141477-DSCN0353.jpg.b0c6ee83b492f9c2ab5ab651709fd2c2.jpg

Εφιππεύσατε!!!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χε, χε! Οι κατοχοι sc δεν παινουν διοπτρικο για να εχουν μεγαλες μεγεθυνσεις...

Τα παιρνουν επειδη μπορουν και δειχνουν μεγαλο κομματι του ουρανου.

Για υψηλες μεγεθυνσεις (και μικρο κομματι του ουρανου) εχουν το sc και για χαμηλες μεγεθυνσεις (και μεγαλο κομματι του ουρανου) εχουν το διοπτρικο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χε, χε! Οι κατοχοι sc δεν παινουν διοπτρικο για να εχουν μεγαλες μεγεθυνσεις...

Τα παιρνουν επειδη μπορουν και δειχνουν μεγαλο κομματι του ουρανου.

Για υψηλες μεγεθυνσεις (και μικρο κομματι του ουρανου) εχουν το sc και για χαμηλες μεγεθυνσεις (και μεγαλο κομματι του ουρανου) εχουν το διοπτρικο.

Βεβαίως! Να φθάνει είπαμε. Με τον zoom 24-8x ένα F400 δίνει από 16.666x σε 2.64 μοίρες (4 μοίρες με Υπερίωνα 24mm), έως 50x σε 1.36 μοίρες. Δηλαδή ανάμεσα στα κυάλια μου (15x, 4.4 μοίρες) και το SCT με τον Hyperion 24mm (62.5x, 1.08 μοίρες). Τέλειο κλείσιμο του χάσματος. Και αν το πάρεις σε μια εκδρομή μόνο του, για να μην κουβαλάς μπαταρίες κλπ, πάει μέχρι και 120-160x. Άρα 50x δεν είναι και μεγάλη μεγέθυνση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ζητώ συγνώμη από τον DM για την κατάχρηση του χώρου του αλλά στο ίδιο καζάνι βράζουμε όλοι, πιστεύω θα καταλάβει. Λοιπόν:

Βρε Lasko μπαγάσα, με έχεις μπερδέψει τελείως! Εσύ δεν έγραψες αυτό;

"Δημοσιεύθηκε: 23/07/2009, ημέρα Πέμπτη

Επισης θελω να πω, οτι οποιος βλεπει ετσι στις φωτογραφιες το τηλεσκοπιο και του αρεσει, αλλα τα 2800 ευρω του φαινονται πολλα για να αγορασει κατι τετοιο, οτι θα μπορουσε να εχει πολυ παρομοια εμπειρια, αγοραζοντας ενα 8αρι ρομποτικο nexstar, cpc, meade lx90 ή lx200 και να τοποθετησει απο πανω του ενα μικρο 80αρι φθηνο αχρωματικο.

Οπως ειπα, στο τηλεσκοπιο μου δεν βλεπω να μετραει τοσο ο 11αρης σωληνας ή το 120mm διοπτρικο(μετρανε και αυτα τωρα που το ξανασκεφτηκα...), αλλα η ολη ευκολια στην χρηση και η δυνατοτητα να εχεις 2 τηλεσκοπια σε 1."

Τα τηλεσκόπιά σου τα έχεις φορτώσει περισσότερο και από σιδηροδρομικό βαγόνι της γραμμής Βομβάη- Καλκούτα! Μήπως έχεις κάποια αρνητική εμπειρία και λες πως δεν μπαίνει διοπτρικό στο 6ρι;

Άσε που μόλις αγόρασα το Nexstar έβαλες την αγγελία και χτύπαγα το κεφάλι μου στον τοίχο ](*,) τελικά ευτυχώς έπεισα τον εαυτό μου πως το προτιμούσα σε πορτοκαλί) :)

Εξήγησε την θέση σου με τούτη την κατάσταση, πριν κάνω αστρανάσταση....

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα τηλεσκόπιά σου τα έχεις φορτώσει περισσότερο και από σιδηροδρομικό βαγόνι της γραμμής Βομβάη- Καλκούτα! Μήπως έχεις κάποια αρνητική εμπειρία και λες πως δεν μπαίνει διοπτρικό στο 6ρι;

Nαι αυτο θελω να πω. Το se ειναι μονομπρατσο και αν του βαλεις ενα διοπτρικο πανω του μαζι με μπαρα και δαχτυλιδια , κινδυνευει να κλαταρει ασχημα.

Και το 8αρι nexstar που ειχα, ετσι οπως το βλεπεις στη φωτο, με το pst του 1.5 κιλου να κρεμεται απο πισω του, ειχε κλαταρει ασχημα. Τοσο ασχημα που αν τυχον το χρησιμοποιουσα συχνα σιγουρα θα καταστρεφοντουσαν τα μοτερ και τα γραναζια του τηλεσκοπιου.

 

Οχι οτι δεν γινεται και αυτο που δειχνεις αλλα νομιζω οτι ο τυπος καποια πατεντα εκανε για να τοποθετησει την βαση με τα δαχτυλιδια...

Δεν νομιζω ο 6αρης σωληνας να εχει τρυπες για βιδες στην πανω του μερια για τοποθετηση της ραγας με τα δαχτυλιδια...

Μπορεις να το κοιταξεις αυτο στον σωληνα σου???

 

Επισης αν κοιταξεις προσεκτηκα την φωτο θα δεις οτι η ραγα που εχει βαλει ο τυπος, δεν ειναι ραγα για 6αρι (ισως και να μην βγαινει τετοιο πραγμα..) αλλα ειναι ραγα απο 8αρι και γιαυτο εξεχει προς τα μπροστα... Με καποια πατεντα την εβαλε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Orion ST80

 

Δεν ειναι καθολου ασχημα αυτα τα τηλεσκοπια για να δειχνουν μεγαλο πεδιο στον ουρανο...

Μια χαρα ειναι...

Τωρα ομως το πως θα το βαλεις πανω στο 6se ειναι το θεμα...

Προβληματα βαρους μπορει να υπαρχουν, αλλα ισως δεν ειναι και απαγορευτικα για το τηλε σου...

Πως το λεω αυτο?

Το 6se εχει ακριβως την ιδια στηριξη με το πολυ μεγαλυτερο και βαρυτερο 8se.

Ετσι ισως και να αντεχει το παραπανω φορτωμα.

 

Σε συμβουλευω λοιπον:

1) Ριξε μια ματια αν πραγματικα ο 6αρης σωληνας σου εχει 4 τρυπες για βιδες στην πανω του πλευρα για τοποθετηση ραγας με δαχτυλια.

2) Στειλε ενα email στην optcorp, εξηγησε τους οτι ψαχνεις μπαρα και δαχτυλιδια για το 6se, για να βαλεις απο πανω του ενα 80αρι διοπτρικο, μηπως και εχουν τιποτα που να ταιριαζει...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισης οταν αγοραζεις τετοια τηλεσκοπια σαν μικρα διοπτρικα κτλ, ριχνεις ματιες στις τιμες σε αγγλικα και γερμανικα site και οχι σε ελληνικα, εκτος αν θελεις να πληρωσεις διπλασια τιμη...

 

Επισης ριχνεις μια ματια και σε site με μεταχειρισμενα οπως:

http://www.astromart.com/ απο αμερικη

http://www.astrobuysell.com/uk/ απο αγγλια

Ειδικα στο τελευταιο που ειναι και κοντα για να ερθουν γρηγορα χωρις φορους κτλ υπαρχουν σιγουρα προς πωληση αρκετα μικρα διοπτρικα.

Στο astromart δε, υπαρχουν προς πωληση εκατονταδες κυριολεκτικα!

 

Επισης τα τηλεσκοπια μου αν παρατηρησες ειναι ολα μεταχειρισμενα.

Αν τα επαιρνα καινουργια απο Ελλαδα θα επρεπε να δωσω τα τριπλασια λεφτα χαλαρα.

Οποτε τα μεταχειρισμενα τηλεσκοπια απο το εξωτερικο ειναι πολυ καλες και συμφερουσες επιλογες...

 

Ριξε και μια ματια στα παραπανω site για κανα μεταχειρισμενο 8αρι cpc ή κανα 8αρι meade lx90, που ειναι και διμπρατσα και μπορουν να σηκωσουν ανετα 100αρια διοπτρικα... Κατι θα υπαρχει ειμαι σιγουρος... Ερχονται και Χριστουγεννα κιολας, Αι Βασιλης με τα δωρα κτλ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Orion ST80

 

Δεν ειναι καθολου ασχημα αυτα τα τηλεσκοπια για να δειχνουν μεγαλο πεδιο στον ουρανο...

Μια χαρα ειναι...

Τωρα ομως το πως θα το βαλεις πανω στο 6se ειναι το θεμα...

Προβληματα βαρους μπορει να υπαρχουν, αλλα ισως δεν ειναι και απαγορευτικα για το τηλε σου...

Πως το λεω αυτο?

Το 6se εχει ακριβως την ιδια στηριξη με το πολυ μεγαλυτερο και βαρυτερο 8se.

Ετσι ισως και να αντεχει το παραπανω φορτωμα.

 

Σε συμβουλευω λοιπον:

1) Ριξε μια ματια αν πραγματικα ο 6αρης σωληνας σου εχει 4 τρυπες για βιδες στην πανω του πλευρα για τοποθετηση ραγας με δαχτυλια.

2) Στειλε ενα email στην optcorp, εξηγησε τους οτι ψαχνεις μπαρα και δαχτυλιδια για το 6se, για να βαλεις απο πανω του ενα 80αρι διοπτρικο, μηπως και εχουν τιποτα που να ταιριαζει...

 

Έχει μόνο δύο βίδες, μια μπρος και μια πίσω.

Δεν θα αλλάξω ακόμη τηλεσκόπιο. Έχει πολλά να δώσει ακόμη, είναι καλύτερο σαν τηλεσκόπιο από ότι είμαι εγώ σαν αστρονόμος. Πάμε λοιπόν για τις τρεις συμβουλές σου (και από παλαιότερες απαντήσεις σου) για finder με διαγώνιο, hyperion 24mm (αγορά εντός της εβδομάδος) και αργότερα διαγώνιο 2'' και Agena 38mm. Έχω και μια ακόμη ερώτηση ω μέντωρ: κάποιοι λένε πως 2'' διαγώνιο και μεγαλύτερο από 32mm ευρυγώνιο προσοφθάλμιο στα μικρά 5-8'' SCT κάνει βινιετάρισμα. Έτσι είναι;

Sing with me, everybody: "Συννεφιές, συννεφιές, όταν δεν βλέπω άστρα κάνω αγορές..." :-({|=

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει μόνο δύο βίδες, μια μπρος και μια πίσω.

Στειλε mail στο optcorp μπας και ξερουν τιποτα περισσοτερο..

κάποιοι λένε πως 2'' διαγώνιο και μεγαλύτερο από 32mm ευρυγώνιο προσοφθάλμιο στα μικρά 5-8'' SCT κάνει βινιετάρισμα.

Δεν ειναι κατι που πεφτει στην αντιληψη ευκολα απ οτι εχω καταλαβει... (ιδιως στο 8αρι που το ειχα κιολας..)

Εκει που κοιτας με εναν agena 32mm, αν μετα τοποθετησεις εναν agena 38mm σιγουρα θα σου δειξει μεγαλυτερο πεδιο.(το μεγιστο δυνατο, για την ακριβεια)

Τωρα αυτο που λενε για βινιεταρισμα και αυτοι που το λενε δεν ειναι τεχνικοι τηλεσκοπιων για να ξερουν και πολλα στο τι ακριβως γινεται - υπαρχουν γενικα μπερδεμενες αναφορες, αλλα και εγω δεν ειμαι τεχνικος τηλεσκοπιων για να ξερω περισσοτερα...

Γενικα ειναι κατι που δεν πρεπει να ανυσηχει κανενα κατοχο sc. Αν θελεις το μεγιστο δυνατον πεδιο παιρνεις ενα προσοφθαλμιο σαν τον agena 38mm και καθαρισες. Να παρεις τον 32mm μηπως και...

Μαλλον οχι!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια παρατήρηση για τον φίλο kkokkolis: πριν αφαιρέσεις οποιαδήποτε βίδα πρόσεξε μήπως από κάτω στο εσωτερικό του σωλήνα δένει με κάποιο παξιμάδι. Μου φαίνεται παράξενο η Celestron να έχει προβλέψει υποδοχές βιδών για μπάρα σε τόσο μικρό σωλήνα. Πιο πολύ για βίδες συγκράτησης του στεφανιού για το σύστημα διορθωτικής πλάκας/δευτερεύοντος μου κάνει - αλλά από την άλλη δεν ξέρω το σωλήνα :-k Υπάρχει τρόπος να "ψαρέψεις" ένα παξιμάδι από το εσωτερικό χωρίς να αφαιρέσεις τη διορθωτική πλάκα αλλά είναι κρίμα να μπεις σε τέτοια ταλαιπωρία.

 

Για το βινιετάρισμα: όσον καιρό είχα ένα C8 στην κατοχή μου το αγαπημένο μου προσοφθάλμιο ήταν ένας UO 40μμ MK70 2ιντσος konig. Ναι θεωρητικά βινιετάρει, στην πράξη όμως δεν το είχα παρατηρήσει ποτέ..

 

Καλή συνέχεια και με τέτοιο καιρό ...καλές αγορές σε όλους :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν λιγες ωρες παρελαβα απο το πλανηταριο το 8 το dob, και ηδη ειναισυναρμολογημενο στο μπαλκονι μου. Μια κ η Θεσσαλονικη εχει καθαρο ουρανο ειπα να το δοκιμασω. Σαν αρχαριος που ειμαι τρεχω κ το stellarium κ εχω μπροζτα μου την μεγαλη αρκτο, οποτε το φωτεινο σημειο δεξια μου ειναι ο Αρης....σωστα? Και αν ναι, κοιτωντας τον βλεπω ενα ποιλυυυ μικρο στρογγυλο λευκο αντικειμενο. Κανω κατι λαθος?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν βλέπεις την Μεγάλη Άρκτο, δεξιά είναι η Ανατολή, από όπου ανατέλει ο Άρης. Τώρα, 12:30 είναι αρκετά ψηλά στον ουρανό. Με το μάτι φαίνεται σχεδόν κίτρινος και είναι το λαμπρότερο αντκείμενο στην περιοχή. Δεν τρεμοσβήνει και είναι κάτω από τους Διδύμους και πάνω από τον Λέοντα (με τον Regulus). Όμως στα κυάλια και το τηλεσκόπιο φαίνεται σαφώς πορτοκαλί ή και πιο κόκκινος ακόμη. Βέβαια η αντίληψη του χρώματος διαφέρει από άτομο σε άτομο.

Αν ισχύουν αυτά και μεγαλώνει (λίγο) με την μεγέθυνση, συγχαρητήρια, είδες τον Άρη. =D>

Άυριο βγες νωρίς (7:00-8:00) να δεις και τον Κρόνο, προς την Δύση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτησω κ κατι ακομα σαν ασχετος #-o

 

Ο σωληνας μπροστα εχει ενα μεγαλο καπακι που το αφαιρω για παρατηρηση. Υπαρχει κ επιλογη να αφαιρεθει μερος απο αυτο το καπακι μονο, ποτε το κανω αυτο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις είδα Κρόνο κ σιγουρα ξεχωρισα Τιτάνα κ Ρέα.

 

Η πρώτη μέρα έκλεισε =D> =D> Καλως ήρθα :mrgreen:

 

Ερωτήσεις:

1. Με εναν barlow 2X θα τα βλέπω σε μεγενθυση,σωστα? χανω καπου?

2. Αρης κ Κρονος ηταν φωτεινοι πολυ κ δεν ξεχωρισα καποια χαρακτηρηστικά. Εφταιγε η φωτορυπανση? (Μεσα απο Θεσσαλονικη , απο μπαλκονι εκανα παρατηρηση) Με φιλτρο για πλανητες(απο αυτα που γραφουν κ για φωτορυπανση) θα τους διακρινω καλυτερα?

 

ΥΓ. Σας ευχαριστω ολους που με βοηθησατε να επιλεξω 8)

ΥΓ2. Πολυ ευχαριστημενος απο την εξυπηρετηση στο πλανηταριο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις είδα Κρόνο κ σιγουρα ξεχωρισα Τιτάνα κ Ρέα.
Συγκλονιστικο , δεν ειναι ;

 

1. Με εναν barlow 2X θα τα βλέπω σε μεγενθυση,σωστα? χανω καπου?

α) ναι και β) φωτεινοτητα

2. Αρης κ Κρονος ηταν φωτεινοι πολυ κ δεν ξεχωρισα καποια χαρακτηρηστικά. Εφταιγε η φωτορυπανση?

Οχι, ετσι ειναι, θελει κολπα και εξασκηση και ο Αρης να ειναι ποιο κοντα. Ο Κρονος δεν εχει ιδιαιτερα χαραχτηρηστικα οπως πχ ο Διας. Και αυτες οι χρονιες δεν ειναι καλες για τα δακτυλιδια.

 

Με φιλτρο για πλανητες(απο αυτα που γραφουν κ για φωτορυπανση) θα τους διακρινω καλυτερα?

Ετσι λενε και μαλλον κατι ξερουν, εγω τα πουλησα γρηγορα (αλλα να πω την αληθεια δεν το παλεψα)

 

Καλη συνεχεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης