Jump to content

03/02/2010 - Δοκιμάζοντας το 16άρι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκαμε προχτές το βράδυ ευκαιρία μετά από 2 μήνες να πάμε στο βουνό και έχοντας το καινούριο 16άρι τηλεσκόπιο ξερογλυφόμουν να το δοκιμάσω, η Σελήνη θα έβγαινε σήμερα στις 11 οπότε είχαμε λιγότερο από 4 ώρες σκοταδιού. Η θερμοκρασία στους -1 και να απορώ πώς θα αντέξουμε σήμερα…

 

Στήνω λοιπόν το καινούριο εργαλείο, ευθυγραμμίζω κτλ και πρώτος στόχος έρχεται στο προσοφθάλμιο το νεφέλωμα του Ωρίωνα, φωτεινότατο όπως δεν το έχω δει ποτέ και τα κεντρικά αστέρια λαμπιρίζουν πολύ έντονα. Πάμε στο νεφέλωμα του ίππου το οποίο φαίνεται οριακά χωρίς φίλτρο αλλά μόλις έβαλα το h-beta εμφανίστηκε φωτεινότατο, βγάζει μάτι με το 16άρι. Το διπλό σμήνος του Περσέα είναι ο επόμενος στόχος και ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! Σαν να βλέπω φωτογραφία, σαν να βλέπω έναν άλλο στόχο, βλέπω περισσότερα αστέρια από ποτέ, δεν το περίμενα τόση διαφορά!

 

Στο ζενίθ ο Περσέας και το 1ο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το γαλαξιακό σμήνος Abell 426, βρίσκω έναν μεταλλικό κουβά και τον χρησιμοποίησα για να ανεβαίνω πάνω και να φτάνω το προσοφθάλμιο κι έτσι μπορούσα να απολαύσω το σμήνος στο ζενίθ. Άνοιξα τον close up Α4 χάρτη της Uranometria και προσπάθησα να αντιστοιχήσω γαλαξίες. Στο προσοφθάλμιό μου εμφανίζονταν ως δια μαγείας συνέχεια γαλαξίες και αυτό που έκανα εγώ είναι να τους αντιστοιχίζω ποιος είναι ποιος και να τους σημειώνω στο τετράδιο. NGC1275, 1272, 1278, 1277, 1273, 1281, 1274, IC1907, NGC 1267, 1268, 1270, 1282, 1283, 1264, UGC 2673, NGC 1271, 1259, 1260, IC 310, NGC 1257, 1265, IC 312, IC 316, UGC 2708, 2717, 2698, 2689, 2686, 2730, IC 320, UGC 2725, 2733. Μετά από πάνω μιάμιση ώρα λοιπόν επίπονης αντιστοίχησης και αφού με κούρασε η διαδικασία μέτρησα 34 γαλαξίες στο σμήνος αυτό και σταμάτησα. Σίγουρα μπορούσα να δω κι άλλους και ίσως το κάνω άλλη φορά. Οι γαλαξίες απλά εμφανίζονταν, δεν έκανα ιδιαίτερη προσπάθεια να δω κάποιον από αυτούς. Ο πιο αμυδρός ήταν 14,5mag.

 

Θέλοντας λοιπόν να αλλάξω στόχο πήγα στο ανοιχτό σμήνος Μ46 και μέσα του έχει το πανέμορφο πλανητικό NGC 2438 το οποίο ήταν ένα τεράστιο καθηλωτικό φωτεινότατο δαχτυλίδι στα 260x. Ο Δημήτρης είπε «ουάου» μόλις το είδε. Μισή μοίρα πιο πέρα υπάρχει ένα άλλο πλανητικό PNG 231.4+4.3 το οποίο είναι πολύ πιο αμυδρό στα 15mag και 30” διάμετρο. Με λίγη ακριβή εύρεση και στα 138x με φίλτρο οξυγόνου διακρίνεται καθαρά σαν ένα ολοστρόγγυλο αμυδρό πλανητικό. Εντυπωσιασμένος από το αποτέλεσμα μην έχοντας πάει ποτέ τόσο βαθειά αποφάσισα να δοκιμάσω το PNG 204.0-8.5 ή αλλιώς Abell 13 στον Ωρίωνα, ένα πλανητικό το οποίο είναι 15,3mag και 153” διάμετρο! Ο μόνος λόγος που το δοκίμασα είναι επειδή στην φωτογραφία του DSS φαίνεται σαν ένα δαχτυλίδι με πιο φωτεινές τις άκρες του. Βρίσκω το πεδίο λοιπόν και στα 66x και με φίλτρο οξυγόνου όντως φαίνεται κάτι αρκετά αμυδρό ακριβώς στο σημείο που δείχνει η Uranometria. Πήρα πολύ αέρα και προσπάθησα και το Abell 16 στον Lynx με ίδια περίπου φωτεινότητα και διάμετρο αλλά αυτό ήταν άφαντο, καλά καλά δεν φαίνεται στον DSS, τι λέμε τώρα!

 

Eskimo nebula στα 260x και φαίνεται καθαρά εσωτερική δομή με 2 σίγουρα διαφορετικές μάζες, πρασινωπό, Medusa nebula και με φίλτρο οξυγόνου φαίνεται για 1η φορά τόσο ξεκάθαρα το «ημισεληνοειδές» σχήμα του. Intergalactic wanderer και είναι φωτεινό, το θυμόμουν αμυδρό, τελικά οι ίντσες κάνουν τη διαφορά!

 

Μετά από 3-4 στοχάκια αργότερα σιγά σιγά έκανε αισθητή την παρουσία της η Σελήνη οπότε έπρεπε να τα μαζεύουμε σιγά σιγά. Είδαμε λίγο Άρη ο οποίος ήταν πολύ καλός και εκεί φάνηκε πως ήθελα λιγάκι ευθυγράμμιση αλλά τι να κάνεις οι μεγάλοι και γρήγοροι καθρέπτες είναι δύσκολοι σ’ αυτό το θέμα. Κατά τα άλλα πολύ φωτεινός και με αρκετές λεπτομέρειες ορατές.

 

Οι εντυπώσεις μου από το 16ιντσο είναι πολύ θετικές, μου άνοιξε για τα καλά την όρεξη για κυνήγι αμυδρότατων στόχων, το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν πως κουνούσε αρκετά με κάθε μικρό φύσημα ειδικά σε χαμηλούς στόχους λόγω μεγάλων ροπών, θα δω τι θα κάνω γι’αυτό.

 

 

Περιμένω και τις δικές σας παρατηρήσεις…

 

1379350087_abell13.thumb.gif.23546c395a3c3e978f7bf854f2a06448.gif

Abell 13

 

297003665_abell16.thumb.gif.2e5c05fff788ef1fcc2bea3200678473.gif

Abell 16

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είσαι κάθαρμα. Είσαι επιδειξίας. Είσαι υπερόπτης, πλεονέκτης, νεόπλουτος, ψωροπερήφανος, κοκκορευτής, φουσκοδιανίας, δειξιομανής, φαλλοκράτης, ρατσιστής. Είσαι ελιτιστής. Είσαι τυχερός άνθρωπος. :mrgreen:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είσαι κάθαρμα. Είσαι επιδειξίας. Είσαι υπερόπτης, πλεονέκτης, νεόπλουτος, ψωροπερήφανος, κοκκορευτής, φουσκοδιανίας, δειξιομανής, φαλλοκράτης, ρατσιστής. Είσαι ελιτιστής. Είσαι τυχερός άνθρωπος. :mrgreen:

 

Ναι - ναι ! Είσαι όλα τα πιο πάνω και πρέπει να σου πάρουμε το τηλεσκόπιο! :twisted: :twisted:

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Μάνο! 34+ γαλαξίες στο Abell 426 για πλάκα! :shock: :shock:

Σαφεστατα οι ίντσες μετράνε αλλά "sky is the limit" και εσεις ευτυχώς έχετε τον κατάλληλο ουρανό...

Και πάλι μπράβο παιδιά! Να του αλλάξτε τα φώτα!!! =D> =D> =D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο τα σέβη μου! Είσαι πολύ hard core deepsky παρατηρητής ! :mrgreen:

 

Αυτό θα πει αξιοποίηση εξοπλισμού... =D>

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρώτο φως το περιμέναμε πολύ καιρό τώρα. Προχτές όμως μας έκανε το χατήρι ο καιρός και ο ουρανός ήταν κρύσταλλο. Η διαφορά από τις 12" στις 16" ήταν εμφανής (πόσο μάλλον από τις 8 στις 16!!!) από το νεφέλωμα του Ωρίωνα μέχρι και στους πιο αμυδρούς στόχους. Η ευθυγράμμιση του τηλεσκοπίου έγινε λίγο πρόχειρα πράγμα που φάνηκε λίγο στον Άρη. Έριξα μια ματιά στο Abell 426 για μερικά δευτερόλεπτα και μέτρησα αμέσως 10 γαλαξίες. Το μόνο μείον στο τηλεσκόπιο είναι η ογκώδης βάση του και τα truss που σε παιδεύουν λίγο.

 

Θέλω κι εγώωωωωωωω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο σας μάγκες! =D> Αλλάξτε του τα φώτα. Το 14,5 για 16άρι είναι απλά η αρχή! Καλή συνέχεια!

Έχω να βγω μήνες. Άντε να δούμε, θα μπορέσω αύριο; :roll:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ώχ μάνα μου, τι έπαθα πάλι!!!

 

Αρρώστησα με αυτά που διάβασα. Aperture fever είπε ο γιατρός!!!

 

Λυπηθείτε με, έχω να στήσω τηλεσκόπιο απο τον Οκτώβρη [-o<

 

Πέρα απο την πλάκα πάντως, εύχομαι να του αλλάξετε τα φώτα.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά φαντάζομαι τι έχει να γίνει σε λίγους μήνες, με Λέοντα και Παρθένο πάνω... πανυγήρι! :-({|=

Έρχεται και το ω Κενταύρου ... Αμάν! :shock:

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο Κοπελια =D> =D>

Αυτα ειναι!!! Μπραβο!!!

 

Μανο μας εκανες να μας τρεχουν τα σαλια :P =P~ =P~

 

 

 

Να δω τι θα μας λετε/γραφετε σε λιγο καιρο...

Καλη συνεχεια!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από πάνω μιάμιση ώρα λοιπόν επίπονης αντιστοίχησης και αφού με κούρασε η διαδικασία μέτρησα 34 γαλαξίες στο σμήνος αυτό και σταμάτησα.

Χα χα.Ωραίο πρόβλημα.Ετσι θα είναι απο εδώ κ πέρα.Οι στόχοι αλλά κ ο τρόπος παρατήρησης αλλάζουν.

Για μία ακόμη φορά καλοτάξιδο.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο, κατ'αρχην μπραβο σου για την πολυ λεπτομερη περιγραφη οσο αφορα τις

επιδοσεις του τηλεσκοπιου και αμεσως μετα.... συγχαρητηρια για την υπομονη σου!

Το να κατσεις να αντοιστοιχισεις 34 γαλαξιες σε ενα μικρο τμημα του ουρανου

(χειμωνιατικα!!) δειχνει πως το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο βρισκεται στα καταλληλα

χερια!!Πλεον, εχεις... "τροφη" για μια ζωη!!! [-(

 

Σου ευχομαι και παλι καλες παρατηρησεις και καθαρους ουρανους!!

 

Υ.Γ. Που ακριβως μενεις ειπαμε;;;Συναγερμο στο σπιτι εχεις;;; :twisted:

Αν οχι... ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ!!!! :cheesy:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά οι ίντσες κάνουν τη διαφορά με δεδομένο πως έχεις σκοτεινό ουρανό βέβαια. Όταν το δοκίμασα ένιωσα πως μου δίνει πρόσβαση σε ένα σωρό περισσότερα αντικείμενα με περισσότερες επιλογές πλέον για παρατήρηση.

 

Σημειώστε τελικά μετά από συζήτηση που έκανα στο cloudynights πως μάλλον δεν είδα το Abell 13 αλλά με μπέρδεψε ένας αμυδρός σχηματισμός αστεριών.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο το έχεις, ο ουρανός είναι δωρεάν, σου εύχομαι λοιπόν πολύ ελεύθερο χρόνο για να απολαμβάνεις τα μαγικά ταξίδια στο σύμπαν που προσφέρει ένα τέτοιο όργανο! Καλορίζικο!

 

(Γράψε και σ΄αυτό το thread για ποιό τηλεσκόπιο πρόκειται και βάλε αν θέλεις και καμιά φωτό εν ώρα δράσης!)

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πότε έγινε αυτό?? Ωραίος!! πολύ καλά τα αποτελέσματα λοιπόν άντε και σε περισσότερα και βαθύτερα αντικείμενα!!

 

Γρηγόρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε planetman καλοριζικο το τηλεσκοπιο και καλες παρατηρησεις!

Ειναι προς τιμη σου το γεγονος οτι αναθεωρεις τη θεαση του abell 13 και αναφερεις τη συζητηση που ειχες στo forum cloudy nights. Μιλησαν εμπειροι παρατηρητες με τηλεσκοπια ισης και (πολυ) μεγαλυτερης διαμετρου και αμφισβητησαν ανοιχτα τη θεαση του abell 13 με 16".

Υπενθυμιζω οτι οταν εγω και καποιοι αλλοι απο αυτο το forum αμφισβητησαν καποια συγκεκριμενη θεαση ενος αλλου φιλου απο το astrovox ξεσηκωθηκαν ολοι εναντιον μας, εκτοξευοντας απιθανες κατηγοριες.

Οταν ειδα να γραφεις για το abell 13 δεν σου κρυβω οτι σκεφτηκα (οχι μονο εγω σε πληροφορω) "παλι τα ιδια!" αλλα δεν ειχα σκοπο να γραψω τιποτα, δεν εχω ορεξη για λογομαχιες, δε βαριεσαι...

Τωρα ομως επαινω οτι θεωρεις οτι ισως να εκανες λαθος

 

Καλες παρατηρησεις!

 

Φιλικα

 

Δημητρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Στη χθεσινή εξόρμηση ξαναδοκίμασα το Abell 13 και όντως είχαν δίκιο οι έμπειροι αμερικανοί παρατηρητές, τελικά έβλεπα μία ομάδα αμυδρών αστεριών σε κύκλο που φαινόταν με το οξυγόνου ακριβώς σαν ένα πλανητικό. Το πραγματικό πλανητικό ήταν άφαντο. Δοκίμασα και το Abell 16 το οποίο επίσης ήταν άφαντο.

 

Θέλω όμως να τονίσω πως τελικά το Palomar 4 φάνηκε με το 16άρι και είμαι πλέον σίγουρος γι'αυτό. Στα 200x και στα 270x φαινόταν μια πολύ αμυδρή θαμπάδα που εμφανιζόταν και εξαφανιζόταν δίπλα από ένα αμυδρό αστέρι, ΑΚΡΙΒΩΣ στο σημείο που δείχνει η φωτογραφία του DSS. Δεν καταλαβαίνεις πως είναι σφαιρωτό, απλά κάτι πολύ αμυδρό σαν αμυδρός κομήτης ή κάτι τέτοιο.

 

Επίσης να πω πως είδαμε και ξεχωρίσαμε τα 7 μέλη από τα 8 από το copeland's septet (hickson 57) στα 270x και στα 360x με τον αμυδρότερο γαλαξία που είδαμε στα 15.2mag.

 

Επίσης προσπαθήσαμε να διακρίνουμε το jet στον Μ87 αλλά ακόμη και στα 360x δεν είδαμε τίποτα. Θέλω να γράφω και τις αρνητικές θεάσεις ώστε να μην νομίζει ο κόσμος πως "όλα φαίνονται".

 

 

 

Το τηλεσκόπιο γενικά κουνάει με το αεράκι και αυτό οφείλεται στην κινέζικα σχεδιασμένη βάση του. Κατά τα άλλα είναι μια χαρά. Θα επανέρθουμε με νεότερα. :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω όμως να τονίσω πως τελικά το Palomar 4 φάνηκε με το 16άρι και είμαι πλέον σίγουρος γι'αυτό.
Μάνο πόσο δύσκολα το είδες; Υπάρχει πάντως αναφορά στο CN ότι "ενδέχεται να θεαθεί ακόμα και με 8"".

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, το συγκεκριμένο σφαιρωτό είναι αρκετά δύσκολο αλλά όχι και εξαιρετικά δύσκολο με 16". Έχω δει δηλαδή σίγουρα και αντικείμενα με περισσότερη προσπάθεια. Ο Δημήτρης το επιβεβαιώνει και με το 12ιντσό του. Με το 8ιντσό μου δεν μπορώ να δώσω θετική επιβεβαίωση. Το έγραψα και στο αντίστοιχο θέμα στο cloudynights.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης