Jump to content

Nexstar


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν γνώριζα που να βάλω το θέμα αυτό, αλλά ήθελα οπωσδήποτε να το δείτε. Από έναν τύπο στο Cloudy nights, ονόματι Lord Beowulf, ο οποίος λατρεύει το Nexstar του προφανώς. Το όνομα αυτού Snowstar 2010.

3643729-SnowStar.thumb.jpg.05bda225b17c29bb7bc061cd6c0b0055.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κόβει το μάτι σου. Nexstar 8SE έχει ο καλλιτέχνης. Και εγώ είδα πως είναι μεγαλύτερο από το 6SE που έχω. Το προσοφθάλμιο μου κάνει σαν Baader Hyperion Zoom πάνω σε δίιντσο διαγώνιο (έτσι ακριβώς φαίνεται, ένας κανονικός στρουμπουλός κύλινδρος).

Ωραίο και το Hand Control, έτοιμο για λειτουργία (είναι κάτι σαν το καρότο του παραδοσιακού χιονανθρώπου). Το RDF λείπει μόνο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα το σύμπαν σε ανεβάζει, σε ηρεμεί

 

Έχω γνωρίσει αρκετούς Έλληνες αλλά & κάποιους εκτός Ελλάδας

που ασχολούνται με το αντικείμενo

 

Όλοι τους σχεδόν ξεχώριζαν είχαν ευγενική ψυχή <<καλλιτεχνική>>;;

 

Σε αυτό μπορεί να οφείλεται & η δημιουργία από πάγο

 

Ίσως

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Υπάρχει κάποια ενότητα για κατόχους nexstar;

 

Όχι, δεν υπάρχει, με την έννοια που έχουν τα Cloudy Nights. Δεδομένου του οτι προσφάτως υπήρχε στιχομυθία με άλλον ιδιοκτήτη σε ξένο thread, αναρωτώμαι αν θα είχε νόημα να ανοίξει ένα ειδικό θέμα.

Πόσοι άραγε έχουν Nexstar στο forum αυτό, SLT, SE, CPC ή οποιοδήποτε άλλο;

Οι ανάγκες μας είναι αρκετά διαφορετικές από εκείνους που έχουν Dobson ή ακόμη και κατοδιοπτρικά σε γερμανικές. Ο εξοπλισμός μας διαφέρει αρκετά από των Νευτωνίων που φαίνονται να υπερτερούν. Τα ETX θα μπορούσαν να συστεγάζονται, καθώς ακολουθούν παρόμοια φιλοσοφία (ειδικά το LS, αλήθεια, το έχει αγοράσει κανένας; ).

Πόσοι διαθέτουν το ''Κουρδιστό Πορτοκάλι'' και επιθυμούν να ανταλλάξουν ιδέες για αυτό το αξιολάτρευτο σοβαρό παιχνίδι;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω το 4se τον βενιαμίν τις οικογενείας το οποίο νομίζω ότι είναι από τα ιδανικότερα grab-and-go-to τηλεσκόπια.Καλό θα ήτανε να ανοίξουμε μια συζήτηση για γενικές εντυπώσεις,τεχνικές και μαστορέματα που κάνει ο καθένας μας, για ανταλλαγή ιδεών και πληροφόρηση.Να πω επίσης ότι στην αρχή με αυτά που διάβαζα σε διάφορα φορουμ απογοητεύτηκα από την αγορά που έκανα(που παρεμπίπτοντος δεν έγινε για εμένα ...αλλά για το έτερο ήμισυ λόγω γενεθλίων...άσχετο αν κόλλησα τελικά εγώ όπως η μύγα στο...μέλι),τώρα μετά από ένα χρόνο μαζί του και κάτι ψιλά μου έχει δώσει πολλές ώρες παρατήρησης και απεικόνισης και με έχει συνοδεύσει σε απίστευτα δύσβατα μέρη...σε βουνά και λαγκάδια που θα είναι σίγουρα στην συλλογή μου για πολλά πολλά χρόνια...όσα τηλεσκόπια και αν πάρω μετά από αυτό.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sportikus, εύχομαι σε πολλά χρόνια από τώρα να βγάζεις από την τσάντα του Spot Billy το αειθαλές σου μικρούλι Nexstar και να σου χαρίζει πάντοτε αλησμόνητες εικόνες.

Πες μας, πέρα από τους πλανήτες, πως αλλιώς το έχεις χρησιμοποιήσει; Είναι καλό στην επίγεια παρατήρηση; Μπορείς να δεις τα Messier με αυτό; Για ποιον λόγο είχες απογοητευτεί; Ποια προσοφθάλμια και πια παρελκόμενα χρησιμοποιείς;

Αδημονώ να μάθω. :D

Επίσης, μπορείς να βάλεις μια ή δύο φωτογραφίες από το στήσιμό σου, παρατηρησιακό ή φωτογραφικό;

Υπόσχομαι να κάνω το ίδιο σύντομα... :cheesy:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάπως έτσι κάθετε η Νικον επάνω στο μικρό...

nexstar4se-nikond-70.jpg

πλέον έχει αντικατασταθεί με έναν 300mm τηλεφακό.

Με περισσή υπομονή (και τα νεύρα κρόσσια απο περσικό χαλί)και αμέτρητες ώρες και τεστ έχω καταφέρει κάποιους καλούς (για τα δικά μου μέτρα και σταθμά)χρόνους οδήγησης με την Meade Dsi color στο Nexstar και οδήγηση με το PHD(πράγμα ακατόρθωτο χωρίς όλα αυτά).

Μ-44m-44small.jpg

Μ-46 Μ-47m-46m-47.jpg

Μ-42Orion1.jpg.

Στην παρατήρηση απο Θεσσαλονίκη με την φωτορύπανση σε μεγάλο βαθμό του ουρανού που έχω στην διάθεση μου από το μπαλκόνι ο ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΣ αντικειμένων Messier είναι δύσκολος εκτός από ανοικτά σμήνη,τον Ωρίωνα και την Ανδρομέδα.Για πλανητική ο Δίας και ο Κρόνος είναι μια ευχάριστη νότα χαλάρωσης "στον πηγαιμό για την Ιθάκη"εντοπισμό αντικειμένων.Έχω κάνει και απόπειρα φωτογράφισης με την Νικον

ΔΙΑΣ και 4 δορυφόροι

jupiterfinal_2.jpg

Κρόνος

saturn_9.jpg

Σελήνη

moon2609.jpg

¨Ηλιος

sun_4.jpg

Σε σκοτεινό ουρανό τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα έχω δει όμορφες εικόνες και η χαρά νίκησε την όποια αρχική απογοήτευση(Πρώτα πήρα το τηλεσκόπιο και μετά βρήκα το φόρουμ.Όταν μπήκα στο φόρουμ έψαχνα για ποστ αρχάριων και νέων στο χώρο και το μόνο που έβλεπα..DOB8 και NIGHTWATCH,DOB8 και NIGHTWATCH,DOB8 και NIGHTWATCH ...εφιάλτες έβλεπα :twisted: ...μονολογούσα "πήγα μέχρι το Πλανητάριο,γύρισα με τηλεσκόπιο και δεν πήρα το NIGHTWATCH????ΓΙΑΤΙ???Τι λάθος έχω κάνει???").Ένας λόγος που πήρα το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο ήταν το μέγεθος του,το οποίο χωράει πολλή άνετα σε σακίδιο πλάτης και μεταφέρετε ΠΑΝΤΟΥ και όταν λέω παντού το εννοώ και δεν εννοώ με αμάξι.Λάτρης τις φύσης και τις πεζοπορίας σχεδόν σε κάθε εξόρμηση ακολουθεί πιστός σύντροφος με 2ΑΑ...μπαταρίες.

Στον εξοπλισμό παρατήρησης δεν έχω πολλά πράγματα ένα Celestron zoom 8-24mm,ένα Hyperion 13mm :D και ένα Vixen barlow 2x.Ένα κόκκινο φίλτρο πλανητών(τα βλέπεις όλα κόκκινα)ένα Baader UHC-S nebula filter(κόβει πολλή φως)όλα προίκα για το επόμενο...όποτε και όταν έρθει.

Αυτά :D

Φίλε kokkolis το δαχτυλιδι είναι αυτό

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=9805&highlight=δικια μου κατασκευή...που βρίσκετε εύκολα και στοιχίζει λίγα. :wink:

 

DSC_3122.thumb.jpg.782e1e3cac22bf3b55448a879fa365c2.jpg

SOUTH/WEST

 

DSC_3124.thumb.jpg.ab562516fbec786fa4133176bb5f9f1c.jpg

SOUTH

 

DSC_3125.thumb.jpg.e2acf5130c2074566499adf49c77128b.jpg

EAST

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο παιδιά, καλές παρατηρήσεις! Κώστα έχεις ωραία θέα από το μπαλκόνι σου!

Sportikus έχεις κάνει *απίστευτη* δουλειά με το μικρό!!!

Έχει περάσει από τα χέρια μου ένα nexstar 8i το οποίο μου άφησε πολύ καλές αναμνήσεις. Γι αυτό το λόγο έχω μια "αδυναμία" στη συγκεκριμένη σειρά. Με χαρά μου είδα ότι έχουν αλλάξει τη στήριξη του 4αριού - στη σειρά "i" η στήριξη ήταν πλαστικό παιχνιδάκι - και χρησιμοποιούν την ίδια που έχει το 5άρι και το 6άρι!

Νά και μερικές δικές μου φωτό από το 8i:

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=403

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=972

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=1040

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=1461

Καλή συνέχεια σε όλους!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sportikus, αυτό το setup κάνει το μικρούλι να μοιάζει με τον Άτλαντα που σηκώνει στους ώμους του την Γη!

Ποιά είναι ακριβώς η piggyback στήριξη που χρησιμοποιείς; Η δική μου είναι πίσω, πάνω από τον πρωτεύοντα. Η δική σου επιτρέπει καλύτερο ζύγισμα! Μήπως υπάρχει και για το 6;

Επίσης πως το τοποθετείς στο σακίδιο; Έχεις βάλει κάποιο αφρώδες υλικό; Τοποθετείς και τον τρίποδα; Αν δεν βαριέσαι βάλε κάποια φωτό.

Οι εικόνες είναι πολύ ωραίες για τόσο απλό setup νομίζω, αν και αδαής. Πως τα πάει σε επίγεια; Εκεί στα ψηλά βουνά αδύνατον να μην μπεις σε πειρασμό και για επίγεια παρατήρηση/ φωτογράφηση.

Elias2004, φοβερός ο Κρόνος! Ο τρίποδας τώρα είναι πολύ καλός για το βάρος του. 6 και 8 έχουν την ίδια στήριξη, ενώ 4 και 5 μια ελαφρύτερη. Ο λόγος που πήρα το 6SE αντί για το 5SE ήταν αυτός. Σκέφτηκα πως 1'' δεν δικαιολογεί την διαφορά στην τιμή, αλλά η στήριξη την δικαιολογεί, αφού μπορώ να βάλω αν θέλω αργότερα 8'' SCT ή 7''MCT επάνω.

Η θέα στον Σαρωνικό και το Πασαλιμάνι είναι απίθανη. Μου την κόβει ΝΝΔ κάπως μια παράνομη πολυκατοικία- ζιγκουράτ της χούντας, αλλά από την ταράτσα αποκαθίσταται. Περιμένω την Ναυτική εβδομάδα για να φωτογραφίσω δεκάδες πλοία (ελπίζω να μην απαγορεύεται). Παρακολουθώ επίσης την νύκτα τις τράτες και την ημέρα τους αγώνες ιστιοπλοίας και την προπόνηση κωπηλασίας. Πολύ ενδιαφέρον και σωτήριο όταν έχει νεφώσεις!

Τρείς λοιπόν.

Περιμενουμε τον Κούκο.

orangita-cuckoo-clock.jpg.0ee6164849e9d531a3c7bdae0968e26a.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκανα μια ανανέωση στο παραπάνω post

Sportikus έχεις κάνει *απίστευτη* δουλειά με το μικρό!!!

Ηλία ευχαριστώ

Ποιά είναι ακριβώς η piggyback στήριξη που χρησιμοποιείς;

kokkolis αν έχεις απορίες σχετικά με την piggyback στήριξη και δεν μπορείς να βρείς παρόμοιο "δαχτυλίδι" σου στέλνω όποτε θέλεις...πήρα 2 με 5€ αν θυμάμαι καλά :shock:

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

καλησπερα παιδια και εγω συναδελφος - κατοχος ενος NEXSTAR 4 SE.

οντως πολυ βολικο και αξιοπιστο το μικρο αλλα θελω να κανω μια ερωτηση εσας τους πιο εμπειρους κατοχους των nexstar...

το εχει συνδεσει κανεις σας με υπολογιστη το τηλεσκοπιο του??

και τι μπορεις να κανεις αν το συνδεσεις? απλα να το κινεις απο το πληκτρολογιο και οχι απο το τηλεκοντρολ του??

η ειναι και τιποτα αλλο που δεν ξερω?

celestron nexstar 4se

celestron ultima barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς επίσης να το κατευθύνεις μέσω ASCOM και ενός προγράμματος πλανηταρίου (πχ Stellarium) σε έναν στόχο με απλό κλικ. Να φτιάξεις λίστα με το τι θες να δεις και να την υλοποιήσεις. Μπορεί να σου διαβάζει τις πληροφορίες για να μην κοιτάζεις την οθόνη. Και να το κατευθύνεις μέσω Logitech Wireless Rumplepad II σαν παιχνίδι.

Πάντως, αφού τα δοκίμασα αυτά, κατέληξα στην απλότητα και αμεσότητα του χειριστηρίου.

Δεν αποκλείεται όμως να αλλάξω γούστα.

Δοκίμασέ τα για να έχεις δική σου γνώμη.

Ο σωλήνας είναι μια πανίσχυρη επίγεια (κατο)διόπτρα επίσης. Στην χρήση αυτή εξυπηρετεί ένας καλός φωτογραφικός τρίποδας. Εκεί τα ηλεκτρονικά δεν χρειάζονται.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης με μια κάμερα(qhy5-cpc900-dsi)μπορεις να κάνεις και οδήγηση με phd και να βγάλεις και καμιά piggyback φώτο!!! για να δεις πως είναι και το συγκεκριμένο άθλημα. :D

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα παλιά πορτοκάλια είναι καλύτερα!

Μια φωτό που είχα δημοσιεύσει εδώ πριν χρόνια, η ανηψιά μου παρατηρεί εκστασιασμένη την Αφροδίτη μέρα μεσημέρι με το παλιό μου C8 :cheesy:

1311878253_celestronorange.thumb.jpg.4d9da338946813f0e53d2a3e32356ee5.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι κρίμα που δεν είχα τηλεσκόπιο τα 80s που ήμουν 10 χρόνων.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3.gif

Δεν θα διαφωνήσω καθόλου, αλλά θα ήθελα να μάθω σε ποιούς ακριβώς τομείς ήταν καλύτερα, πέραν της ακαταμάχητης ιστορημένης γοητείας τους φυσικά.

 

 

ΥΓ: Η σιελόρροια οφείλεται στο πορτοκάλι, αλλά και η ανιψούλα σου σαν μπισκοτάκι είναι.

Τα δικά μου μεγάλωσαν, σε εγγόνια μόνο μπορώ να ελπίζω πια.

Το Orange Tube όμως φαίνεται αγέραστο, είναι η αλήθεια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην απλότητα τους... Έχω λύσει και δέσει τη βάση μόνος αλλάξει μοτέρ λιπάνει και όλα τα καλά!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως πολύ όμορφο το πορτοκάλι σου!! Κρίμα που εμένα είναι μαύρο :cry: Δεν είναι επικύνδινο να ψάχνεις την Αφροδίτη μέρα μεσημέρι?
Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως πολύ όμορφο το πορτοκάλι σου!! Κρίμα που εμένα είναι μαύρο :cry: Δεν είναι επικύνδινο να ψάχνεις την Αφροδίτη μέρα μεσημέρι?

 

Να ψάχνεις, θέλει προσοχή μην πέσεις στον ήλιο καταλάθος. Με go to, κανένα πρόβλημα!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι και είμαι και εναντίον τέτοιας τρομολαγνείας μέρα μεσημέρι μην δεις τον ήλιο κλπ.

Την βρήκα πανεύκολα ως εξής:

Έστησα τον τρίποδα στο σημείο που είχα σημεδέψει στο μπαλκόνι ώστε να είναι το τηλεσκόπιο σχεδόν πολικά ευθυγραμμισμένο το έστησα με το καπάκι στον σωλήνα και ηλιακό φίλτρο baader στον ερευνητή 6x30 στερεωμένο με δύο λαστιχάκια (σε περίπτωση που σπάσει το ένα έχουμε και δεύτερο να μη φύγει το φίλτρο) στόχευσα τον ήλιο γύρισα το τηλεσκόπιο στην ορθή αναφορά και απόκλιση της Αφροδίτης και έβγαλα το φίλτρο από τον ερευνητή η Αφροδίτη ήταν εύκολα ορατή. Έβγαλα το καπάκι του τηλεσκοπίου και νάτη στο πεδίο! :cheesy:

Προσοχή αν είναι κοντά στον ήλιο μπορεί να είναι και ο ήλιος ορατός στον ερευνητή και κινδυνεύουμε να στραβωθούμε!!!

Πρέπει να είναι σε αρκετή αποχή ώστε να μην υπάρχει τέτοιος κίνδυνος.

Αν θέλεις να την ψάξεις με κυάλια τότε κάτσε κάτω από μια σκιά κτιρίου να μην μπορείς να δεις κατά λάθος τον ήλιο και σκούπισε άφοβα την περιοχή που βρίσκεται ο πλανήτης. Άν είναι κοντά στο μέγιστο της λαμπρότητάς της αφού την βρεις με τα κυάλια κατέβασε τα και κοίταξε προσεκτικά θα την δεις και με το γυμνό μάτι!

Σχετικά με το:

Κρίμα που εμένα είναι μαύρο

Το μαύρο τηλεσκόπιο είναι ό,τι χειρότερο για να παρατηρείς την ημέρα! Μαζεύει πάρα πολλή θερμότητα και για ηλιακή παρατήρηση έχεις πρόβλημα!

Το ότι ψύχεται γρηγορότερα το βράδυ είναι άνευ σημασίας η διαφορά στο χρόνο με ένα λευκό είναι μηδαμινή.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης