Jump to content

Nexstar


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η φωτογραφική έξοδος του Mak 4SE δίνει την δυνατότητα πολλαπλών διαμορφώσεων. Η αξιοποίηση της εξόδου αντιμετωπίζει το πρόβλημα της πλάγιας θέσης του ενσωματωμένου διαγωνίου κατά την τοποθέτηση σε φωτογραφικό τρίποδα, ενώ παράλληλα επιτρέπει την χρήση πρίσματος Amici 45 μοιρών για επίγεια παρατήρηση, επιπλέον των φωτογραφικών εφαρμογών.΄

Εδώ με την χρήση του αποκλειστικού διαγωνίου 45 μοιρών.

DSC01992.thumb.JPG.33a81d8e124ba51a65891b0924d0c10f.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βόλεψε το δαχτυλίδι?

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βόλεψε το δαχτυλίδι?

 

Βόλεψε και παραβόλεψε. Κοίτα εδώ:

Mak to SCT Adaptor, SCT Visual Back, διαγώνιο 90 μοιρών.

Μπορεί να μπεί διαγώνιο 2'' αντί για 1.25'', αλλά δεν βλέπω τον λόγο.

DSC01991.thumb.JPG.f001757b34099ae8b107160102161b46.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και φέρτε μου ανοιχτά σμήνη να τα κάνω με τα κρεμμυδάκια. :D

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναί: Εστιακά μήκη 835mm & 1325mm (χώρια οι Barlow που δεν τους χρειάζεται ο McDynamite). Ατελείωτο παιχνίδι μέρα-νύκτα!

DSC01989.thumb.JPG.c96d5406c804f78d44a738f131d201cb.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλα πες την αλήθεια...δεν είναι ερωτεύσιμο το "μικρό"?

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλα πες την αλήθεια...δεν είναι ερωτεύσιμο το "μικρό"?

 

Είναι απίστευτο. Να σκεφτείς, όταν δεν έχω και πολύ χρόνο, του φορτώνω ένα Agena 20mm και το χρησιμοποιώ σαν όπλο στα χέρια.

Δεν βλέπεις; ψάχνω δικαιολογίες να το φωτογραφίσω. Σαν επιδειξίας!

 

Τώρα λέω να βρω έναν τρόπο να το βάλω στον Manfrotto με τον Stellarvue F50, σαν την πλακέτα του Papgeo. Ή θα πάρω δύο αντάπτορες για ερευνητές (6SE & 4SE) να το βάλω πάνω.

Επίσης το Σαββατοκύριακο θα το δοκιμάσω σε διάφορους στόχους με την βάση GOTO του 6SE. Αν δω πως το χρησιμοποιώ και έτσι θα βρω μια λύση να βάλω παράλληλα και το ST80 ώστε να κάνω διπλό παιχνίδι.

Είναι πραγματικό gadget με πολλές δυνατότητες. Να πω την αλήθεια, για το μπαλκόνι μου, στους πλανήτες, δεν υπολείπεται καθόλου του 6SE. Και κάνει και φοβερή επίγεια παρατήρηση.

DSC01973.thumb.JPG.26ae964451d800551fe34f552d6988f4.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

off topic: οι χαρτες που καθεται το nexstar ειναι πολυ ωραιοι που τους βρηκες;

 

Πρόκειται για έναν αδιαβροχοποιημένο χάρτη όλου του ουρανού, ο οποίος περιλαμβάνει 600 αντικείμενα. Ονομάζεται Orion Deepmap 600 και τον αγόρασα από τον Νομικό στον Πειραιά. Δεν προορίζεται για αστροάλματα. Αντιθέτως βολεύει πολύ με το GOTO καθώς μου δείχνει τι βρίσκεται στο ορατό κομμάτι του ουρανού, ή σε κάποιον αστερισμό και μετά το βρίσκω στο χειριστήριο. Το χρησιμοποιώ μαζί με τον Pocket Sky Atlas.

Orio-Deep-Map-cover367800.thumb.jpg.5dfcf536023345bef4c38e980248e348.jpg

B0000XMUE6.01-A89QCABQPXL5V._SCLZZZZZZZ_.jpg.c76c722368fb54e0296041a22ff03bc6.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα...

ωραια συλλογη εχετε στο μπαλκονι. :)

η μαυρη προεκταση μπροστα απο τα 2 nexstar που αποσκοπει?

για περισσοτερο σκοταδι μπαινει΄??

celestron nexstar 4se

celestron ultima barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχει διπλο σκοπο

 

1) περιοριζει το πλαγιο ανεπιθυμητο φως με αποτελεσμα να αυξανει το κοντραστ της εικονας

2) περιοριζει τον σχηματισμο θολουρας απο την υγρασια στο διορθωτικο φακο

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια σε ολους, τι διαφορα εχει, ενα 6 με ενα 8 nexstar. φιλε κοοκοο μπορεις να μου πεις,ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο. εσυ εισαι ευχαριστημενος με το 6, και τι εχεις δει με αυτο. με ενδειαφερει ποιο πολυ deep spase. thanks
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια σε ολους, τι διαφορα εχει, ενα 6 με ενα 8 nexstar. φιλε κοοκοο μπορεις να μου πεις,ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο. εσυ εισαι ευχαριστημενος με το 6, και τι εχεις δει με αυτο. με ενδειαφερει ποιο πολυ deep spase. thanks

 

Ο kookoo Παρνωνίζεται, εξάλλου το 6SE είναι του kkokko και όχι του kookoo (λογικό είναι να μπερδευτείς).

Λοιπόν, έχουν ακριβώς ίδια βάση και παρελκόμενα. Το 8SE είναι 5cm μεγαλύτερο (77.777% φωτεινότερο), 2kg βαρύτερο και 400 ευρώ ακριβότερο. Έχω δει λίγο απ'όλα, αλλά για γαλαξίες χρειάζεται περισσότερο σκοτάδι (Αλεξανδρούπολη είναι εντός των προδιαγραφών) και οι 2'' της διαφοράς είναι πολύτιμες. Πάρε το 8SE αν πάρεις Nexstar. Στις αγγελίες υπάρχουν 2-3 6SE & 8SE, ψάξε και πιο πίσω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απευθυνόμενος σε όσους διαθέτουν το 4SE: που θα τοποθετούσατε ένα Rigel Quick Finder;

Η καλύτερη θέση είναι αυτή που βρίσκεται ο RDF, καθώς έτσι ο ερευνητής βρίσκεται σε βολική θέση τόσο επί της βάσης GOTO (ώρα 1:30), όσο και επί φωτογραφικού τρίποδα (ώρα 10:30). Θα μπορούσα να βάλω την βάση του Rigel ακριβώς μπροστά, αλλά δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ ταυτόχρονα τους 2 RDF ερευνητές, είτε τον Stellarvue με τον Rigel όπως εντέλει θα ήθελα να είναι η διάταξη.

Θα μπορούσα να το βάλω μπροστά από το αυτοκόλλητο, οπότε θα λειτουργούσε σε ώρα 12:00 στην βάση GOTO και ώρα 9:00 στον Manfrotto. Αλλά, καθώς προτιμώ να στοχεύω με το μάτι κοντά στο στόχαστρο του Rigel θα πρέπει να το βάλω σχετικά πίσω, οπότε το μέτωπο ίσως βρίσκει πάνω του κατά την παρατήρηση.

Μου περισσεύει μια βάση για τον ερευνητή αυτόν, ενώ αντιθέτως δεν μπορώ ακόμη να τοποθετήσω σε κανένα Nexstar τον Stellarvue αν δεν αγοράσω υπόδημα ερευνητή. Έχω καθυστερήσει καθώς μια ασχολούμαι με το ένα και μια με το άλλο, αλλά και επειδή έγινε κακόβουλη συναλλαγή με την κάρτα μου την οποία το τελευταίο χρόνο χρησιμοποίησα μόνο 2 φορές για αγορές από Optcorp και Astroshop.de. Προσοχή.

Μέχρι να προμηθευτώ το Finder Shoe (αλήθεια, μήπως περισσεύει από κανέναν; ) ακολούθησα μια βλακωδώς απλή λύση η οποία φαίνεται στην φωτογραφία: Stellarvue Piggyback. Το λαμάκι χρειάζεται γιατί ο δακτύλιος προέρχεται από το πρώτο μου τηλεσκόπιο- παιχνιδάκι των 50mm και η βίδα του δεν είναι φωτογραφικού τρίποδα αλλά διαφορετική. Μια άλλη λύση είναι να αλλάξω την κοχλίωση με κολαούζο, είτε να ανοίξω οπή για φωτογραφική βίδα στην βάση της αυθεντικής στήριξης, οπότε και θα δουλεύει τέλεια, αφού θα ευθυγραμμίζεται. Με τον τρόπο που το τοποθέτησα ευθυγραμμίζεται στο περίπου, αλλά δεν με πειράζει και πολύ καθώς δεν το χρησιμοποιώ για εύρεση αντικειμένων (GOTO & Rigel καθιστούν άχρηστη αυτήν την λύση) αλλά μόνο για παρατήρηση του ευρύτερου πεδίου. Έχει και δονήσεις που δεν ενοχλούν λόγω της χαμηλής μεγέθυνσης.

Τώρα, χρειάζεται Rigel το 4SE; Δεδομένου πως θα παρατηρώ κατ’ εξοχήν πλανήτες με αυτό μάλλον όχι. Έτσι φαίνεται δηλαδή, αλλά το Maksutov των 1325mm είναι και ένα άξιο τηλεσκόπιο ευρέως πεδίου! Φυσικά με την χρήση ενός μειωτή εστιακού λόγου, όπως ο Antares που δοκίμασα χθες το βράδυ στα αστρικά πεδία του Σκορπιού και του Τοξότη. Με τον Hyperion 24mm η μεγέθυνση ήταν μόλις 35x (!) και το πεδίο 1.95 μοίρες (όσες ο έξω κύκλος του Rigel). Το εστιακό μήκος γίνεται 834.75, ο εστιακός λόγος f/8.3475 και η μεγέθυνση με έναν ορθοσκοπικό 6mm φθάνει τα 140x, την οποία μπορεί άνετα να διαχειριστεί το μικρό των 100mm για πλανήτες. Φυσικά δεν σε εμποδίζει κανείς να βάλεις και ένα Barlow για να μην βιδώνεις- ξεβιδώνεις συνέχεια τον μειωτή, αν και είναι αρκετά εύκολο να το κάνεις.

Το καλύτερο; Όσο καλό είναι το πεδίο στο f/13 άλλο τόσο καλό είναι και στα f/8.4. Ελάχιστος αστιγματισμός στο έξω 10% και καθόλου κόμη με τον Hyperion 24mm ο οποίος είναι ο λιγότερο καλά διορθωμένος (εντελώς… αδιόρθωτος στην πραγματικότητα, αφού δεν διαθέτει ομάδα Smythe) από τους Υπερίωνες. Όλη η παρατήρηση χθες έγινε με τον Hyperion 24, τον Hyperion Zoom με Neodmium από 20 έως 8mm και τον Nagler 7mm με UHC-S. Η παρατήρηση εξελίχθηκε υπό το φως δύο πράσινων laser από κάποιο ηλίθιο πάρτυ της παραλιακής, τα οποία χόρευαν επί ώρες σκοπεύοντας στο ζενίθ, σιχτίρ. Ευτυχώς δεν διασταυρώνονταν με τον Νότο και έτσι μπόρεσα να παρατηρήσω τα M22, M6, M7, Lagoon κλπ.

Με τον τρόπο αυτό το 4SE καθίσταται ένα πολύ καλό Grab n’ Go που χωράει σε μια τσάντα βιντεοκάμερας και υποστηρίζει τόσο μικρές όσο και μεγάλες μεγεθύνσεις. Στις δεύτερες ο φωτογραφικός τρίποδας δεν αποδίδει επαρκώς καθώς γίνονται απαραίτητες οι μικρομετρικές ρυθμίσεις και θα σκεφτώ κάτι και γι’ αυτό (κεφαλή μικρομετρικών; Vixen Porta Mount; μικρή GOTO βάση iOptron;).

Αυτά. Αν κάποιος έχει ιδέες ή λύσεις για το θέμα του ερευνητή, είμαι όλος αυτιά.

DSC01045.thumb.JPG.a888243a17279b310c5ddf55f684b667.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, το γνωρίζω, ερώτησα και δεν ανέμεινα προς απάντηση. Αλλά είσαστε όλοι ρομάντζα στον Πάρνωνα και το βράδυ έχει τελικό. Λοιπόν εφάρμοσα τον τρίτο δρόμο. Τον έβαλα αντιδιαμετρικά προς το dovetail έτσι ώστε πάνω σε φωτογραφικό/ ισημερινή να βρίσκεται στην ώρα 12:00 και πάνω στον GOTO των Nexstar ή άλλο υψαζιμουθιακό να βρίσκεται στην 3:00η ώρα. Η σκόπευση είναι παιχνιδάκι και μπορώ να κύπτω στο προσοφθάλμιο χωρίς να συγκρούεται με το κεφάλι μου, τουλάχιστον έως ότου να αποκτήσω κερατοειδείς αποφύσεις (ή να διακλαδωθούν έτι εφόσον ήδη φέρω εν αγνοία).

Μια άλλη αλλαγή που έκανε τεράστια διαφορά: Προμηθεύτηκα μικρές μαύρες βίδες Allen τις οποίες τοποθέτησα σε κάθε διαγώνιο, εστιαστή και Barlow όπου χρησιμοποιώ τους Υπερίωνες.

Με όλους τους ευτραφείς κυρίους της συμμορίας υπάρχει ένα θεματάκι, αλλά αυτός που πραγματικά δημιουργεί προβλήματα είναι ο Zoom. Η περιφέρειά του είναι στεατοπυγική (κατ' άλλους το πρόβλημα προέρχεται από την ασύστολη κατανάλωση Paulaner Hefe-Weissbier Dunkel η οποία όμως είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο πως κατανέμει το τις πλεονάζουσες λιπαρές αλύσους περικοιλιακά στον άρρενα ιδίως πληθυσμό και δεν υπάρχει αμφιβολία πως οι Γερμαναράδες από το Mammendorf είναι άνδρες με τα όλα τους). Σαν αποτέλεσμα υπάρχει πρόβλημα προσβασιμότητας στις δακτυλόβιδες, το οποίο επιβραδύνει την διαδικασία αλλαγής προσοφθαλμίων. Όχι πια! Οι αντικαταστάτες των thumbscrews προβάλουν αρκετά ώστε να τις σφίγγω και χαλαρώνω με χαρακτηριστική άνεση.

Γιατί να μην είναι όλα τη λογικής Clicklock;

Στην φωτογραφία, πέραν του Rigel, είναι ορατές και οι βίδες στο διαγώνιο, αν και λίγο σκοτεινές, καθώς προτίμησα να αποτυπώσω τις ονειρώδεις αποχρώσεις του ουρανού πιστότερα.

DSC01995.thumb.JPG.1419c4719e65034ee03fa7fc64d51245.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

''τουλάχιστον έως ότου να αποκτήσω κερατοειδείς αποφύσεις (ή να διακλαδωθούν έτι εφόσον ήδη φέρω εν αγνοία). ''

 

:lol: :lol: :lol:

 

λες την ωρα που εμεις παρατηρουμε η ''τυχη'' μας να δουλευει??

celestron nexstar 4se

celestron ultima barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

''τουλάχιστον έως ότου να αποκτήσω κερατοειδείς αποφύσεις (ή να διακλαδωθούν έτι εφόσον ήδη φέρω εν αγνοία). ''

 

:lol: :lol: :lol:

 

λες την ωρα που εμεις παρατηρουμε η ''τυχη'' μας να δουλευει??

celestron nexstar 4se

celestron ultima barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

''τουλάχιστον έως ότου να αποκτήσω κερατοειδείς αποφύσεις (ή να διακλαδωθούν έτι εφόσον ήδη φέρω εν αγνοία). ''

 

:lol: :lol: :lol:

 

λες την ωρα που εμεις παρατηρουμε η ''τυχη'' μας να δουλευει??

 

Καλού- κακού, μπαίνε και λίγο μέσα να κόβεις κίνηση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειμαι και εγω κατοχος nextstar αλλα εχω το ταπεινο 130SLT..

ποσο ζηλευω τα πορτοκαλι τηλεσκοπιακια σας.. :P εμενα ειναι καπως μαυρο..αλλα οχι ακριβως μαυρο, τεινει προς το γκρι...σε αντιθεση με εσας εχω την δυνατοτητα να χρησιμοποιω το τηλεσκοπιο μονο το βραδυ καθως βλεπω ανεστραμενα τα ειδωλα...

 

κυριε kokkoli ωραια τα τηλεσκοπια σας!! πρεπει να ειστε χρονια στο χωρο για να εχετε τοσα πολλα :P :mrgreen:

εκεινο τα μαυρο πιο ειναι? ειναι και αυτο nextstar? :?

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης