Jump to content

Nexstar


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα κάνεις από το βράδυ ή από το ξημέρωμα!

Θα το βάλεις μετά σε Hibernation Mode μέχρι την παρατήρηση.

Απλούστατο!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τόχα σκεφτεί, έλεγα να το αποφύγω. Αν χρειαστεί να μετακινήσω το τηλεσκόπιο δεν παίζει. Μάλλον αυτή θα είναι η λύση και να πάω νωρίτερα στον τόπο παρατήρησης. Αγόρασα τον MarkIII Hyperion zoom 8-24.Να ξεκινήσω με αυτόν ή τον E-lux 25mm; Καιρού επιτρέποντος θα δοκιμάσω νωρίτερα το σύστημα σε ηλιακή παρατήρηση.Thanks.
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα κόψεις ένα χαρτόνι στρογγυλό

Θα περάσεις στο κέντρο ένα καλαμάκι

Θα το βάλεις πάνω στο τηλεσκόπιο (από το dovetail πχ) ώστε το καλαμάκι να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ παράλληλο με τον σωλήνα

Θα σημαδεύσεις χοντρικά τον ήλιο

Θα δεις την σκιά της ράβδου πάνω στο χαρτί

Κινείς το τηλεσκόπιο ώστε να μικραίνει η σκιά προοδευτικά

Όταν η σκιά ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ τον βρήκες

 

ΥΓ: Zoom φυσικά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Το κολπάκι για το χειριστήριο του Nexstar να κάθεται σε μία πλάκα πώς γίνεται; Όλοι οι σελεστρονάδες στο cloudynights το χρησιμοποιούν.

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/attachments/1730364-SCOPE%20085.jpg

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 επιλογές:

1. S&S Optika Wing Thing

1730364-SCOPE%20085.jpg

http://www.sandsoptika.com/sandsoptika.html

Μόνο τηλεφωνικές παραγγελίες

2. JMI Telescopes Nextstar Bracket

brkt_nex6.jpg

http://www.jimsmobile.com/

Δεν υπάρχει πλέον

3. Κατασκευάζεις το δικό σου

- Από ξύλο

- Από λαμαρίνα

- Από μία βάση GPS

 

Εγώ έκανα το τρίτο, αλλά τελικά με βόλεψε να βάλω velcro σε τέσσερα σημεία και στην πλάτη του χειριστηρίου.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τhanks. Πώς στήριξες την πλάκα της ιδιοκατασκευής ώστε να μην υποχωρεί απο την πίεση των πλήκτρων; Με velcro; Έξυπηρετεί τελικά;
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήρα την παλαιά βάση από το GPS όταν αγόρασα μια καινούρια. Την έκοψα και την κόλλησα σε ορθή γωνία -σε μερικές δεν χρειάζεται γιατί κάμπτονται στις 90 μοίρες.

Αφαίρεσα την βεντούζα.

Έκοψα την βάση της βεντούζας σε σχήμα που να σφηνώνει στην εσοχή του βραχίονα. Έβαλα και Velcro.

Δούλευε, έχοντας κάποιον τζόγο, αλλά δούλευε.

Σταμάτησα να το χρησιμοποιώ επειδή ήταν άλλο ένα πράγμα για κουβάλημα. Το αντικατέστησα με:

1. Αυτοκόλλητο γάντζο στην βάση του βραχίονα.

2. Αυτοκόλλητο Velcro στην κορυφή του βραχίονα και στην βάση, ακριβώς κάτω από το διαγώνιο (αυτή ξεκόλλησε και δεν ξαναέβαλα)

3. 3 ταινίες Velcro στα σκέλη του τρίποδα, ακριβώς πάνω από τον φακοβαστό.

Κάνω την δουλειά μου και το βάζω μετά όπου βολεύει.

Δες εδώ το χειριστήριο πάνω στον βραχίονα σε μια παλαιότερη φωτογραφία.

Όταν πάω στο σπίτι από Τρίτη, μπορώ να σου φωτογραφήσω την ιδιοκατασκευή μου και τα σημεία στήριξης πάνω στο Nexstar.

720213102_AristarchosStimeno.jpg.2ea3e6aebb00fdae545d1fbb8ca9da30.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα μάλιστα. Μού έδωσες ιδέες με το velcro. :lol:

Υ.Γ. Εκείνο το ποτηράκι στο τραπέζι με μία αδέξια κίνηση μεσα στα σκοτάδια μπορεί να κάνει μεγάλη ζημιά. μπρρ..

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να μια φωτογραφία που έχω στο PPC μου με Velcro βραχίονα και άλλη μία με Velcro τρίποδα

 

913016158_DSC01141(1).thumb.JPG.7c3c46fc947aab15a70a7596ba802275.JPG

Ti-Ro-Po

 

DSC02664.thumb.JPG.4364caaa9487a0b7c48f1363a3e7d4be.JPG

Velcro Βραχίονα και γάντζος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστό. Γιαυτό σου είπα μου έδωσες ιδέες. Και σωστά λες όσο λιγότερα πράγματα στο κουβάλημα τόσο καλύτερα. Διάβασα πολύ καλά πράγματα για την απόδοση του nexstar στο cloudynights. Αντε να φτιάξει ο καιρός να δούμε τι μπορούμε να δούμε. Καλή επιστροφή και καλά κούλουμα.
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ορίστε και η δική μου ιδιοκατασκευή. Υπάρχουν ομορφότερες βάσεις GPS σήμερα, όπως αυτή που έχω τώρα στο αυτοκίνητο. Με ένα ζευγαράκι Velcro στο εγκόλπωμα του βραχίονα δεν κουνιέται καθόλου, αλλά αφαιρείται με δυσκολία.

 

Στην δεύτερη φωτογραφία φαίνονται επίσης

1. Το τεμάχιο Velcro στην κορυφή του βραχίονα υπό γωνία 45 μοιρών όπου ακουμπώ συνήθως το χειριστήριο πλέον.

2. Μια ζώνη Velcro που ασφαλίζει το χειριστήριο κατά τις μετακινήσεις ώστε να μην πέφτει από την βάση του.

3. Ένας αυτοκόλλητος μεταλλικός γάντζος (στον οποίο αναπαύεται η "ζώνη ασφαλείας") στον οποίο επίσης κρεμώ το χειριστήριο όταν παρατηρώ.

4. 3 ζώνες Velcro πάνω από τον φακοβαστό στα σκέλη του τρίποδα, με την ίδια χρήση. Σε μία από αυτές, ή σε ένα αυτοκόλλητο στο εσωτερικό ενός σκέλους τοποθετώ και το καπάκι (στο οποίο έχω βάλει Velcro φυσικά) κατά την παρατήρηση. Κατόπιν το καπάκι επανατοποθετείται σταθερά χάρη σε ένα φαρδύ λάστιχο που παίζει τον ρόλο "τσιμούχας". Original idea του Sportikus, νά ναι καλά που μ'έσωσε...bow.gifbow.gifbow.gif

5. Το Baader Clamp στην dovetail για ζύγισμα και όχι μόνο.

6. Ο τροχός φίλτρων Atik με 3 Baader φίλτρα για καταπολέμηση της φωτορρύπανσης του Yıldız Gözlemevi (γειά σου Κωνσταντίνε με τα ωραία σου).

7. Η βάση του Rigel

8. Ο Stellarvue F50 πάνω σε βάση Celestron Quick Release. Άλλη εμπειρία παρατήρησης.

 

DSC02786.thumb.JPG.f59c1c7512b469c410f92ece41875507.JPG

Βάση Nexstar

 

DSC02790.thumb.JPG.f7d46cb9119cff024e290c9bf1e39193.JPG

Έτοιμο

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εδώ βλέπετε μια νέα διαμόρφωση που αναμένει την δοκιμή πεδίου ώστε να βελτιωθεί (ή απορριφθεί).

4 βάρη του 0.5kgr από το πρόσφατο σετ εκγύμνασης του Lidl.

Τα 3 στα σκέλη του τρίποδα ώστε να μειωθούν οι δονήσεις (αν και ήδη δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα).

Το 4ο στηριγμένο στον προσαρμογέα της Baader, ως αντίβαρο των θηριωδών Nagler T4. Θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

Αυτό το τηλεσκόπιο υπόσχεται ατελείωτο παιχνίδι. Και πάνω απ' όλα σου επιτρέπει να μην είσαι (ή υποκρίνεσαι πως είσαι) σοβαρό(φανή)ς.

DSC02788.thumb.JPG.e2fbc956f3e25514d8d98c278d7420e3.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 4ο στηριγμένο στον προσαρμογέα της Baader, ως αντίβαρο των θηριωδών Nagler T4. Θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

 

Δεν βαραίνει πολύ το όλο σύστημα και καταπονείται το μοτέρ;

 

Αυτό το τηλεσκόπιο υπόσχεται ατελείωτο παιχνίδι. Και πάνω απ' όλα σου επιτρέπει να μην είσαι (ή υποκρίνεσαι πως είσαι) σοβαρό(φανή)ς.

:-note

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν βαραίνει πολύ το όλο σύστημα και καταπονείται το μοτέρ;

 

Με τους Nagler όχι, έχω κάνει 3 τουλάχιστον παρατηρήσεις με τους 12 και 22 και άλλη μία με όλους.

Με το αντίβαρο δεν ξέρω. Δοκίμασα εργαστηριακά και δεν άκουσα τίποτε. Θα κάνω και βράδυ τώρα που φεύγουν τα σύννεφα.

Πάντως το C6 με μισό κιλό φακό και μισό κιλό αντίβαρο είναι ελαφρύτερο από το C8 σκέτο, άρα τι πρόβλημα να υπάρχει; Άλλοι δουλεύουν με μεγάλους Ethos, Nagler 31 και Speers WALER απ' ότι γράφουν στο Cloudy Nights. Θα ενημερώσω πάντως.

Ά, το έχω δουλέψει και με το ST80 Piggyback που είναι σχεδόν 2 κιλά + 2 Hyperions. Ζοριζόταν στο ζενίθ μόνο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ά, το έχω δουλέψει και με το ST80 Piggyback που είναι σχεδόν 2 κιλά + 2 Hyperions. Ζοριζόταν στο ζενίθ μόνο.

 

Είναι εύκολο να ανεβάσεις κάποια φωτογραφία (εννοείται όταν έχεις χρόνο) με το στήσιμο Piggyback και αν έχεις βγάλει κάποια φωτο ; η ST80 κάπου 100 με 150 gr ζυγίζει ή κάνω λάθος;Σημειωτέον ότι δεν γνωρίζω περί αστροφωτογράφησης, αλλά κάτι εσύ.. κάτι ο sporticus με τα δαχτυλίδια και την nikon.... κατα πάσα πιθανότητα έχω μολυνθεί από τον ιο της αστροφωτογραφίας και διανύω περίοδο επώασης.

 

ΥΓ. Όχι τίποτα αλλά έχω και εγώ ένα σπασμένο φωτο-τρίποδα και είπα να τον αξιοποιήσω αλλά με αποθάρυνε έκείνο το " και τα νεύρα κρόσια από περσικό χαλί" του sporticus.

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ. Όχι τίποτα αλλά έχω και εγώ ένα σπασμένο φωτο-τρίποδα και είπα να τον αξιοποιήσω αλλά με αποθάρυνε έκείνο το " και τα νεύρα κρόσια από περσικό χαλί" του sporticus.

 

Δεν το ήθελα πίστεψε με :D

 

Στο προ-κείμενο τώρα.

Κατ`αρχήν το 4se με το 6se είναι η μέρα με την νύχτα σε θέμα βάσης.Μπορείς άνετα και Piggyback φωτογράφιση να κάνεις με 300-400 τηλεφακό και prime focus με ccd η dslr με οδήγηση με το

phd και καλή πολική με drift align.(Το μόνο πρόβλημα είναι οτι θέλεις ισημερινή σφήνα για να μην έχεις περιστροφή πεδίου που το 4se την έχει :mrgreen: ).

Μπορείς να ασχοληθείς με σελήνη για αρχή και να μην μπείς στα βαθιά κατ`ευθείαν και piggyback για πορτραίτα του ουρανού.Αν χρειαστείς βοήθεια για να βάλεις την μηχανή piggyback στο τηλεσκόπιο μπορώ να σου αγοράσω το δακτύλιο στις διαστάσεις που θέλεις και να σου τον στείλω(το δικό μου έκανε 5€ τα δύο).

Πάντως αν δεν δοκιμάσεις...τα νεύρα δεν θα γίνουν κρόσσια...αλλά και κρόσσια να γίνουν όταν πάρεις το πρώτο καλό καρέ να δείς που θα τα ξεχάσεις όλα. \:D/ [/img]

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ST80 είναι αχρωματικό τηλεσκόπιο 80/400 και όχι φωτογραφική μηχανή. Δεν το έβγαλα φωτογραφία πάνω στο Nexstar αλλά είναι αυτό για να καταλάβεις. Κατά τ' άλλα το Astrovox έχει περισσότερους αστροφωτογράφους από όσους προέδρους έχει η ψωροκώσταινα, οπότε όρεξη να έχεις και θα πάρεις πολλές πληροφορίες.

DSC01065.thumb.JPG.c692369c621c985a84ba83e0c219756d.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως αν δεν δοκιμάσεις...τα νεύρα δεν θα γίνουν κρόσσια...αλλά και κρόσσια να γίνουν όταν πάρεις το πρώτο καλό καρέ να δείς που θα τα ξεχάσεις όλα. \:D/ [/img]

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και για τις πληροφορίες αλλά κυρίως για την προσφορά. Πρώτα η σφήνα λοιπόν και κατόπιν συζητάμε τα υπόλοιπα. Γιατί να μην την περιλαμβάνει το 6άρι; :mrgreen:

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ST80 είναι αχρωματικό τηλεσκόπιο 80/400 και όχι φωτογραφική μηχανή. Δεν το έβγαλα φωτογραφία πάνω στο Nexstar αλλά είναι αυτό για να καταλάβεις. Κατά τ' άλλα το Astrovox έχει περισσότερους αστροφωτογράφους από όσους προέδρους έχει η ψωροκώσταινα, οπότε όρεξη να έχεις και θα πάρεις πολλές πληροφορίες.

:oops: :oops: :oops: τα γλεπς ο απρόσεκτος εγώ. έγραψες το και όχι η. Ακούμε ή βλέπουμε ότι θέλουμε (μας διαταζει ο εγκέφαλός μας) και όχι ότι είναι. συμφωνείς γιατρέ; (Να το διασώσω προσπαθώ)

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://stargazerslounge.com/imaging-discussion/125522-nexstar-6se-wedge.html

http://s246.photobucket.com/albums/gg85/SkyAndStuff/My%20wedge/

http://s246.photobucket.com/albums/gg85/SkyAndStuff/?action=view&current=6SEguidingWO66imaging.jpg

https://dl.dropbox.com/u/8191904/Reggie%20wedge%20v3.pdf

http://www.celestronimages.com/details.php?image_id=8492

 

Για σφήνα αν βρεις μεταχειρισμένη θα είναι καλή περίπτωση.Για καινούρια δεν ξέρω το κόστος και αν θα ήταν προτιμότερο να πας σε ισημερινή λύση. :-k

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ και πάλι. Το 4ο link δεν ανοίγει αλλά οι πληροφορίες είναι υπεραρκετές προς στιγμήν. Βρήκα και το link με την οδήγηση phd.Φιρί φιρί το πας να εκδηλωθούν και τα συμπτώματα της ιωσης. :)
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 4ο λινκ ειναι σχέδια για να φτιάξεις μόνο σου το wedge

Reggie%20wedge%20v3.pdf

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ και πάλι. Το 4ο link δεν ανοίγει αλλά οι πληροφορίες είναι υπεραρκετές προς στιγμήν. Βρήκα και το link με την οδήγηση phd.Φιρί φιρί το πας να εκδηλωθούν και τα συμπτώματα της ιωσης. :)

 

Ένα pdf είναι το 4ο. Πάρτο εδώ.

plugin-Reggie%20wedge%20v3.pdf

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[-X πιάσε κόκκινο =D>

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης