Jump to content

Nexstar


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτο τεστ για τον focal reducer Hirch ,63 που απέκτησα πρόσφατα.Είχα ενδοιασμούς για το back focus αλλα όλα καλά.

 

2136846757_DSC_1812.jpg.999626eaab87b189a933e31916050a2f.jpg

Με focal reducer

 

1903409033_DSC_1810.jpg.109b8751c14f96ada6bbd4e93fe55d90.jpg

Χωρίς focal reducer

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Έκανα χθες μια παρατήρηση του Κρόνου με το 6SE. Αφού ευθυγράμμισα για πρώτη φορά μετά την τοποθέτηση Bob's Knobs όσο καλύτερα μπορούσα και απογοητεύτηκα με την φωτορρύπανση που μου έκρυβε τους γαλαξίες της Παρθένου, το γύρισα αποκλειστικά στον Κρόνο. Η ατμόσφαιρα ήταν πολύ σταθερή και τον είδα πολύ καλά, έως και τα σχεδόν 400x (με καλύτερα αποτελέσματα στα 250x περίπου). Είχα τον χρόνο να τον περάσω από όλους μου τους φακούς και διαπίστωσα πόσο μικρές είναι οι διαφορές. Σε πολλές περιπτώσεις αντιλήφθηκα κάποια διαφορά στην βόρεια κυρίως ζώνη των νεφών, αλλά δεν μπορούσα να πω ποιος φακός υπερτερούσε. Ήταν απλά διαφορετικοί. Οι ορθοσκοπικοί απέδωσαν πολύ καλά αλλά τελικά προτιμούσα την παρατήρηση με τους T4 (ή τον Radian) σε συνδυασμό με τον Proxima Barlow 1.5x, κυρίως λόγω άνεσης και αίσθησης spacewalk με όλο αυτό το σκοτεινό υπόβαθρο τριγύρω. Δυστυχώς δεν είχα το καινούριο μου όπλο ακόμη.

Τέλος πάντων, γράφω κυρίως για να σας μεταφέρω έναν σύνδεσμο για την αναγνώριση των Κρονείων δορυφόρων από το Sky & Telescope που μου προώθησε το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης μέσω του newsletter.

http://www.skyandtelescope.com/observing/objects/javascript/saturn_moons

 

Κώστα έφτασες 400Χ με το 6SE;;;;;;;;!!!!!!!!! :o 8-[ =D> \:D/

Έχεις δει γαλαξίες από την περιοχή σου; Μέχρι mag;

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα έφτασες 400Χ με το 6SE;;;;;;;;!!!!!!!!! :o 8-[ =D> \:D/

Έχεις δει γαλαξίες από την περιοχή σου; Μέχρι mag;

Ναι, αλλά από τα 250x και μετά δεν βελτιώθηκε η εικόνα.

Από τον Πειραιά μόνο M81-M82 και φυσικά Ανδρομέδα. Από το Αλεποχώρι αρκετούς Messier, αλλά δεν έχει τύχει να δω της Παρθένου και του Λέοντα. Χθες είδα 1-2 ξεπλυμένους στο φως, τίποτε θεαματικό, μεταξύ Μ86 και Μ91, δεν συγκράτησα ποιούς. Θέλουν σκοτάδι οι άτιμοι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτός από το Τιτάνα μη μου πεις ότι διέκρινες άλλους δορυφόρους του Κρόνου; Το χώρισμα cassini το πάλεψες; Είναι απότους επόμενους στοχους αν αποφασίσουν τα νέφη να κάνουν την χάρη.

Σε σκοτεινό ουρανό (όταν και αν βρεθώ) θα προσπαθήσω το c-ring. Για σένα με το Dob8 με ένα nagler 7mm και barlowx2 μπορεί νά είναι πιο εύκολο.

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτός από το Τιτάνα μη μου πεις ότι διέκρινες άλλους δορυφόρους του Κρόνου; Το χώρισμα cassini το πάλεψες; Είναι απότους επόμενους στοχους αν αποφασίσουν τα νέφη να κάνουν την χάρη.

Σε σκοτεινό ουρανό (όταν και αν βρεθώ) θα προσπαθήσω το c-ring. Για σένα με το Dob8 με ένα nagler 7mm και barlowx2 μπορεί νά είναι πιο εύκολο.

 

Το Cassini δεν το παρατήρησα αν και έβλεπα την σκιά των δακτυλίων και ζώνες αερίων. Είδα 2 δορυφόρους. Σίγουρα μπορώ να βελτιώσω το collimation. Χθες παρατήρησα αυτό το περίφημο mirror shift όπως άλλαζα στόχους.

Και δεν έχω πια το Nagler 7. Χθες το χρησιμοποίησα για τελευταία φορά. :)

Ευτυχώς το αντίβαρο της Baader μου επιτρέπει πλέον συνδυασμούς φακών στην περιοχή του 1kgr.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Το Cassini δεν το παρατήρησα αν και έβλεπα την σκιά των δακτυλίων και ζώνες αερίων. Είδα 2 δορυφόρους. Σίγουρα μπορώ να βελτιώσω το collimation. Χθες παρατήρησα αυτό το περίφημο mirror shift όπως άλλαζα στόχους.

Και δεν έχω πια το Nagler 7. Χθες το χρησιμοποίησα για τελευταία φορά. :)

Ευτυχώς το αντίβαρο της Baader μου επιτρέπει πλέον συνδυασμούς φακών στην περιοχή του 1kgr.

mirror shift; Κάποιο άλλο προσοφθάλμιο θα τον αντικάθιστα. Είναι βέβαιο.

Υ.Γ. ο nagler7 ταξιδεύει :D

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά το Cassini το είχα δει χωρίς να αντιληφθώ τι είναι. Σήμερα το ξαναείδα στα 166x με το C4: φαίνεται σαν δυο μικρές εγκοπές στα άκρα των ωτίων που σχηματίζει η κλίση των δακτυλίων.

Περίμενα να το δω σε όλη την περιφέρεια των δακτυλίων αλλά αυτό δεν είναι δυνατό με την κλίση που έχουν, ακόμη και σε φωτογραφίες, όπως αυτή του Αγάπιου (Foehammer)

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=12554

 

Η βόρεια ζώνη των νεφών και η σκιά των δακτυλίων πάνω στον πλανήτη φαίνονται άνετα. Και η νύκτα σήμερα είναι σπουδαία για όσους κάνουν παρατήρηση.

Τι ωραίο που είναι να ανακαλύπτεις τα πράγματα σιγά- σιγά!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά την διθυραμβική κριτική των C6 και C8 από τον Ed Ting μία μεγάλη έκπληξη: Ενδελεχής σύγκριση τριών Mak 90mm, του ονειρικού Questar 3'', του Volksteleskop Meade ETX 90 και του ταπεινού Celestron C90. Αποκαθήλωση των ειδώλων.

http://www.scopereviews.com/90mmComparo.html

Από σήμερα θα φέρομαι στο C4 με ακόμη μεγαλύτερο σεβασμό!

Bresser AltAz της πλάκας με 4 περικάρπια. περιτάρσια βάρη του μισού κιλού, το ξεκούρδιστο μανταρίνι C4 με 2'' διηλεκτρικό διαγώνιο, ένας ES100 9mm, ένα κάθισμα σιδερώματος και Σελήνη/ Κρόνος, είναι η νέα μου μανία.

56806381_AfstemmenMandarijn.thumb.jpg.7a598fc9f7949fe4237b80b7940a40cb.jpg

90mm10.jpg.bffc8396989168013d6ef3a583fb2e41.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς η Celestron διέκοψε την προσφορά του θωρακισμένου υδατοστεγούς spotting scope C90 (υπάρχει ακόμη stock) αλλά εξακολουθεί να προσφέρει την απλή έκδοση σε εξωφρενική τιμή.

14454-L.gif.4ee0efce29c77e392fbe665feb617f6e.gif

19940_1.jpg.655bf10929715530642fddeac16b141d.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Είδα 2 δορυφόρους. Σίγουρα μπορώ να βελτιώσω το collimation. Και δεν έχω πια το Nagler 7. Χθες το χρησιμοποίησα για τελευταία φορά. :)

Ευτυχώς το αντίβαρο της Baader μου επιτρέπει πλέον συνδυασμούς φακών στην περιοχή του 1kgr.

Επιβεβαιώνω τη θέαση Διόνης και Ρέας εκτός από τον Τιτάνα φυσικά (παρότι η διαφάνεια δεν ήταν καλή). Για μια στιγμή ίσως διέκρινα και τον Εγκέλαδο. Ο Nagler 7mm κ α τ α π λ η κ τ ι κ ό ς. \:D/

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

Ξεμυαλισμένος από τα κάπως μεγαλύτερα Νευτώνια παραμέλησα το πορτοκαλάκι. Απόψε που η φάση της σελήνης δεν άφηνε περιθώρια για πολλά πράγματα αλλά η απουσία νεφώσεων με προκαλούσε το έστησα στο πι και φι και παρατήρησα τον Δία, το φεγγαράκι, το διπλό του Περσέα και τον Ωρίωνα (με όλα τα φίλτρα, νικητής το Orion Ultrablock) διαπιστώνοντας πως 2.5 χρόνια χρήσης και 4 μήνες απραξίας καθιστούν αναγκαία κάποια συντήρηση. Ευθυγράμμιση στο φτερό. Μην ξεχάσουμε την χειμερινή ώρα στο χειριστήριο. Ρυθμίσεις backlash (εύκολο πράγμα με μέθοδο trial & error) καθώς κλωτσούσε. Σφίξιμο του κεντρικού παξιμαδιού του συμπλέκτη για πρώτη φορά, πανεύκολο και αυτό, με μία μεγάλη πένσα. Μην το φοβάστε, απλώς προσέξτε μην χάσετε τις βίδες από το προστατευτικό κάλυμμα -το οποίο περιλαμβάνει τον γάντζο του χειριστηρίου- στο σκοτάδι. Μακρύ μαγνητικό κατσαβίδι το μυστικό. Και μην σφίξετε πολύ. Τόσο μόνο ώστε να ασκείται ικανή αντίσταση στο χέρι σας όταν προσπαθείτε να μετακινήσετε τον σωλήνα στον άξονα του ύψους. Τελικά με προοδευτική αύξηση της δύναμης στα περίπου 30-40 N ο σωλήνας πρέπει να κινείται. Στο δικό μου που είχε χαλαρώσει αρκετά αφού το φορτώνω σαν ημίονο, γύρισα το παξιμάδι 60 μοίρες δεξιόστροφα και τώρα είναι λίγο πιο σφιχτό από την ημέρα της αγοράς του. Τόλμησέ το Αλέξη, αν δεν το έχεις ήδη κάνει.

Επίσης μην ξεχάσετε να τσεκάρετε την θέση σας στον παγκόσμιο χάρτη Nexstar οι νέοι ιδιοκτήτες και επανιδιοκτήτες: http://www.mapservices.org/myguestmap/map/NexStar (Κωστάκη, ντόν... ντόν... ντόν...).

Απ' όσα τηλεσκόπια έχω δοκιμάσει το καταλληλότερο για έναν αρχάριο ή ψυχαγωγούμενο ερασιτέχνη είναι αυτό και λυπήθηκα αφάνταστα βλέποντας πόσο απρόσιτο μοιάζει στον δυστυχή Έλληνα κοστίζοντας 1300 ευρώ όταν στις ΗΠΑ μπορεί να αποκτηθεί με 700$ και προσφάτως με άμεση έκπτωση επιπλέον 100$. :(

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τόλμησέ το Αλέξη, αν δεν το έχεις ήδη κάνει.

 

Απ' όσα τηλεσκόπια έχω δοκιμάσει το καταλληλότερο για έναν αρχάριο ή ψυχαγωγούμενο ερασιτέχνη είναι αυτό και λυπήθηκα αφάνταστα βλέποντας πόσο απρόσιτο μοιάζει στον δυστυχή Έλληνα κοστίζοντας 1300 ευρώ όταν στις ΗΠΑ μπορεί να αποκτηθεί με 700$ και προσφάτως με άμεση έκπτωση επιπλέον 100$. :(

Πολύ χρήσιμα όσα έγραψες Κώστα. Αποφεύγω προς στιγμή τις επεμβάσεις, μια και τα πάει μια χαρά ακόμα.Την τελευταία παρατήρηση την έκανα 25/9( άτιμες ιώσεις), επιχειρώντας τα διπλά του CrB(σημειωτέον ήταν σε χαμηλό ύψος) που είχε βάλει ο Homo στο astrovox. Όταν έχω προβλημα στην εύρεση αντικειμένου ή αμφιβολία, χρησιμοποιώ τη λειτουργία sync και η ακριβεια σκόπευσης είναι μπαμ. Όταν βρεθούμε σε κάποια παρατήρηση ετοιμάσου για τσεκάρισμα. :) Πράγματι είναι πολυ καλό και φιλικό στο χρήστη. Μου έχει προσφέρει απίθανα ταξίδια και σε δυσκολότερα αντικείμενα.Αλλά είναι το μοναδικό τηλεσκόπιο που διαθέτω και έτσι που πάμε δύσκολα θα αναβαθμιστώ όπως σχεδίαζα. :cry: . Πάντως δεν εξάντλησα τις δυνατότητές του και έχει πολλές.

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Πλέον έχω και εγώ το Nexstar 6 SE .Βέβαια αυτές τις μέρες έχει συννεφιά αλλά θα έρθει η ώρα που θα το χρησιμοποιήσω .Παιδιά είναι πανέμορφο ανυπομονώ!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα διαβάσω και πάλι όσες αναλύσεις έχεις κάνει kkokolis και φυσικά ελπίζω αν σε χρειαστώ κάπου να έχεις την διάθεση όπως πάντα να βοηθάς!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και αργοπορημένα να σας συστηθώ είμαι και εγώ εδώ, υπερήφανος κάτοχος nexstar 8se!!!

αυξανεσθε και πληθυνεσθε.......

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

καλησπερα και απο μενα,

 

προσεξα οτι ολοι εχετε καποιο nexstar της celestron, θα ηθελα λοιπον να αρπαξω αυτη την ευκαιρια και να ρωτησω για 2 τηλεσκοπια που φαινονται ενδιαφεροντα ( συμφωνα με την τσεπη μου παντα )

και απλα θα ηθελα την γνωμη σας.

Καταρχας να πω οτι θα ειναι το δευτερο τηλεσκοπιο που θα αγορασω, το πρωτο ηταν ενα celestron powerseeker 80/900, διοπτρικο σε eq1, μετα απο 3 χρονια παρατηρησης με το παραπανω τηλεσκοπιο, ειπα να αναβαθμισω τον εξοπλισμο μου με ενα απο αυτα τα 2 τηλεσκοπια.

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=992

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1982

 

οποιαδηποτε αποψη θα με βοηθησει παρα πολυ!!!

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε το 2ο ! Δεν χρειάζεται συντήρηση-καθαρισμα κατόπτρων , ούτε ευθυγράμμιση , είναι μικρότερο και έχει την ίδια διαμετρο με το 1ο , την ίδια βάση και κοστίζει 100 ευρώ παραπάνω. Είναι πιο απροβλημάτιστο . Επίσης επειδή έχει μεγάλη εστιακή απόσταση συνερ΄γαζεται καλύτερα με πιο φτηνά προσοφθάλμια. Αποδίδει καλύτερα σε πλανήτες , σελήνη , διπλά αστρα , κάνει και για επίγεια παρατήρηση. Πολλά παραπάνω πλεονεκτήματα νομίζω. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι έχει μικρότερο και λίγο πιο σκοτεινό πεδίο .
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να υποθεσω οτι το πιο σκοτεινο πεδιο ειναι αποτελεσμα του μεγαλου F που εχει?
Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα κι από μένα.

 

Φίλε alkouras μ'εντυπωσίασε ο προβληματισμός σου, και απαντώ εδώ μόνο και μόνο γιατί μόλις μέχρι προχτές είχα κι εγώ ακριβώς την ίδια σκέψη-όσον αφορά τα 2 αυτά nexstar- αν και για μένα πρόκειται για 1ο τηλεσκόπιο, ...

Τελικά παίρνω άλλο -

 

Απαντώ εδώ, μόνο και μόνο για να στείλω το λινκ που είδα από ριβιού - κι όχι από "προσωπική εμπειρία", που ΔΕΝ έχω, ώστε ίσως βοηθηθείς ν'αποφασίσεις. :)

Οι εμπειρότεροι φίλοι εδώ του φόρουμ είναι αυτοί των οποίων η άποψη βαρύνεται από την εμπειρία!

 

Το λινκ που αναφέρω είναι:

 

http://telescopes.toptenreviews.com/telescopes-for-beginners-review/celestron-nexstar-130slt-review.html

 

Καλή σου επιτυχία στην επιλογή σου!

Η καρδιά & το μυαλό είναι σαν τα αλεξίπτωτα:

Για να λειτουργήσουν, θέλει να είναι α ν ο ι χ τ ά !!!

 

Are you SIRIUS ..?!! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημερα και σε σενα,

 

Η αληθεια ειναι οτι αυτο το review το εχω διαβασει και εγω,

δεν βοηθαει πολυ, διοτι δεν το συγκρινει με το 127 slt.

Δεν βρηκα πουθενα ομως μια συγκριση των δυο. :(

Ελπιζω ο ενθουσιασμος σου να πολλαπλασιαστει τωρα που θα παρεις το πρωτο σου

τηλεσκοπιο, με εμενα ετσι συνεβη παντως, με το που πηρα το τηλεσκοπιο κανονισα και πηγα

για παρατηρηση στο κιθαιρωνα με τα παιδια απο το forum.

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ'ευχαριστώ!

Υπολογίζω ότι ίσως σε μια βδομάδα (?) θα φτάσει το "δικό μου"!

Οπότε προσμονή - αγωνία - ενθουσιασμός κλιμακώνονται σταθερά για μένα! :cheesy:

 

Για το δικό σου, είμαι σίγουρη ότι τα εμπειρότερα παιδιά θ'απαντήσουν στο δίλημμά σου (σίγουρα πιο κατατοπιστικά)!

 

Σίγουρα όμως, απ'ό,τι αντιλαμβάνομαι εξαρτάται κι απ'το "τι ζητάς" - "τι θέλεις να κάνεις" μ'αυτό το 2ο τηλεσκόπιο ...

(όπως θα ξέρεις καλύτερα, οι ανάγκες για φωτογράφηση, π.χ., σε πάνε σ'εντελώς άλλο μηχάνημα απ'ό,τι σκέτη παρατήρηση. κλπ κλπ κλπ

 

Ίσως το "μειονέκτημα του πιο σκοτεινού πεδίου" του 2ου, που αναφέρει παραπάνω ο, εμπειρότατος, ΗΟΜΟ για σένα να είναι αδιάφορο ή σημαντικότατο ... :?: εσύ ξέρεις!!!

 

Καλή επιτυχία και πάλι!

Η καρδιά & το μυαλό είναι σαν τα αλεξίπτωτα:

Για να λειτουργήσουν, θέλει να είναι α ν ο ι χ τ ά !!!

 

Are you SIRIUS ..?!! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης