Jump to content

Nexstar


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι και εγω κατοχος nextstar αλλα εχω το ταπεινο 130SLT..

ποσο ζηλευω τα πορτοκαλι τηλεσκοπιακια σας.. :P εμενα ειναι καπως μαυρο..αλλα οχι ακριβως μαυρο, τεινει προς το γκρι...σε αντιθεση με εσας εχω την δυνατοτητα να χρησιμοποιω το τηλεσκοπιο μονο το βραδυ καθως βλεπω ανεστραμενα τα ειδωλα...

 

κυριε kokkoli ωραια τα τηλεσκοπια σας!! πρεπει να ειστε χρονια στο χωρο για να εχετε τοσα πολλα :P :mrgreen:

εκεινο τα μαυρο πιο ειναι? ειναι και αυτο nextstar? :?

 

Μόλις έκλεισα 1 χρόνο ενασχόλησης και 42 ονείρων!

Σκοπεύω εξάλλου να μείνω για πάντα αρχάριος. Όταν είσαι ειδικός (είμαι και εγώ ειδικός σε κάτι) χάνεται ένα μεγάλο μέρος της πλάκας.

Το μαύρο είναι παρόμοιο με το δικό σου, ίσως έχουν το ίδιο κάτοπτρο μάλιστα. Πρόκειται για το Skywatcher 130 Flextube BabyDob, Νευτώνιο, με το σκιάδιο που του κατασκεύασα. Δεν το θεωρώ καθόλου ταπεινό.

Είσαι πολύ τυχερή που έχεις τέτοιο τηλεσκόπιο στην ηλικία σου. Να το αγαπάς και να το κρατήσεις στην καρδιά σου για πάντα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:D θελω να το ακολουθησω και επαγγελματικα...ελπιζω να μην χασω την χαρα του να ειμαι ερασιτεχνης αστρονομοσ και τοτε...

(λιγο off topic :oops: )

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Άπαντες οι Έλληνες ερασιτέχνες, χρήστες των αγαπημένων τηλεσκοπίων της Celestron, σκεφτείτε την σήμανση της θέσης από την οποία παρατηρείτε πάνω στον παγκόσμιο χάρτη του Cloudy Nights Celestron Nexstar Forum. Ο χάρτης αφορά κυρίως τα SLT και SE, καθώς και τους σωλήνες έως C8.

 

 

http://www.mapservices.org/myguestmap/map/NexStar

NexstarMap100912.thumb.jpg.93e1155fa87daf06b98f04054aca193a.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους,

Κάτοχος του πορτοκαλιού κι εγώ. Καλώς σας βρήκα. Μήπως μπορείτε να μου πείτε πώς ξεκινάτε την παρατήρηση. Εννοοώ αν κάθε φορά ευθυγραμμίζετε τον ερυνητή.Πόσο μακρια πρέπει να είναι το αντικείμενο ευθυγραμμισης; Για ένα χρόνο το δούλεψα χωρίς να πειράξω τον ερευνητή. Επίσης θα πρέπει η βάση να είναι απόλυτα οριζόντια; Φέτος είχα κάποια προβλήματα με την ευθυγράμμισή του και αποτύγχανε το align. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους,

Κάτοχος του πορτοκαλιού κι εγώ. Καλώς σας βρήκα. Μήπως μπορείτε να μου πείτε πώς ξεκινάτε την παρατήρηση. Εννοοώ αν κάθε φορά ευθυγραμμίζετε τον ερυνητή.Πόσο μακρια πρέπει να είναι το αντικείμενο ευθυγραμμισης; Για ένα χρόνο το δούλεψα χωρίς να πειράξω τον ερευνητή. Επίσης θα πρέπει η βάση να είναι απόλυτα οριζόντια; Φέτος είχα κάποια προβλήματα με την ευθυγράμμισή του και αποτύγχανε το align. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Καλώς ήρθες συνάδελφε!

Ο ερευνητής RDF δεν χάνει την ευθυγράμμισή του σχεδόν ποτέ, εκτός αν χαλάσει. Τον ευθυγραμμίζεις σε ένα αντικείμενο στο άπειρο (πχ έναν πλανήτη), αλλιώς το αντικείμενο να είναι τόσο μακριά που αν σχηματίζεται ένα ορθογώνιο ΑΒΓ (Α=Αντικείμενο, Β=Κέντρο Δευτερεύοντος, Γ=Ερευνητής) να είναι μικρότερη από 1 μοίρα. Πρακτικά ευθυγράμμισε στο μακρύτερο αντικείμενο που βλέπεις και μετά, αν δεν το πειράζεις συνέχεια, ξέχασέ το.

Η βάση δεν χρειάζεται να είναι εντελώς οριζόντια. Στην αρχή ακολουθούσα με προσήλωση το αλφάδιασμα, μετά, αφού ξέχασα 2-3 φορές να το κάνω και δούλεψε μια χαράτο κάνω πλέον μόνο σε ανώμαλο ή εμφανώς κατηφορικό έδαφος. Με το 25ρι Plossl στα φέρνει όλα στο πεδίο ούτως ή άλλως, με έναν Υπερίωνα 24mm υπάρχουν περιθώρια ακόμη και για μικρά σφάλματα.

Την αλληλουχία όλων των πιθανών σφαλμάτων στην ευθυγράμμιση (και όχι μόνο) μπορείς να δεις εδώ: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/postlist.php/Cat/0/Board/nexstar/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all

Εγώ δεν χρειάστηκε να πειράξω ούτε Backlash ούτε Goto Approach, όλα δουλεύουν ρολόι, εκτός αν περάσω λάθος την ώρα ή ημερομηνία.

Τι αξεσουάρ και φακούς χρησιμοποιείς;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ Κώστα. Ηδη πέρασα την διεύθυνση στα αγαπημένα για μελέτη. Τι εννοείς Υπερίωνα; και με τους αλλους αγγλικούς όρους; νεοφωτιστος γαρ. Ευθυγράμμισα φέτος με έμπειρους ερασιτέχνες στον Πάρνωνα. Τώρα λειτουργεί άριστα. Καθώς το τοποθετώ στη βαλίτσα ίσως να χάνει λιγο ο ερυνητής. Οι φακοί μου είναι E-lux 25mm, Televue Barlow 2x, sky-watcher zoom 21-7mm. Ευχαριστώ και πάλι.
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν παρακολουθήσεις τον σύνδεσμο που σου έδωσα θα τα μάθεις όλα. Υπερίωνες είναι προσοφθάλμιοι φακοί (Baader Hyperion) που ειδικά στα Nexstar ταιριάζουν γάντι. Υπάρχει και ένας φοβερός zoom που κάνει τον 21-7 σκόνη (και ο δικός μου 21-7 πράγματι μαζεύει σκόνη τώρα πια). Καλώς ήρθες και πάλι, το 6SE μου το έτρωγε η μοναξιά μέχρι τώρα. :D

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και έχασε λίγο από την τέλεια ευθυγράμμισή του ο ερυνητής χτές με ταξίδεψε το αγαπημένο τηλεσκόπιο και δοκίμασα και το φίλτρο της σελήνης. Πάντα απο το μπαλκόνι του σπιτιού. Ξεκίνησα με τα λατρεμένα Carbonstars AWCyg στην γειτονιά του Sadr, BDVul στην γειτονιά του αστρου Sualocin, VApl,TAql στην γειτονιά του Alya που ειναι όμορφος διπλός και δεν τον είχα ξαναδεί. Στην συνέχεια σελήνη με το φίλτρακι. Συνηδειτοποίησα ότι ενώ παρατηρούμε την ίδια πλευρά της πάντα κάτι διαφορετικό βλέπουμε. Οι απλοποιημένοι χάρτες δεν σε πληροφορούν για τους σχηματισμούς που τονίζονται την συγκεκριμένη στιγμή, ειδικά στην διαχφωρίζουσα και οι αναλυτικοί χάρτες στην ουσία υπερβολικοί για αυτό που βλέπεις. Νομίζω ότι είναι υπέροχο. Δεν κρύβεται καπου εδώ η ομορφιά της ερασιτεχνικής αστρονομίας; Μόλις τα οικονομικά το επιτρέψουν έβαλα στόχο υπερίωνες. Μπορείτε να προτείνετε με τι σειρά να αγοράσω κάποιους; Για αρχή;
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν πολλές επιλογές.

 

Αναλυτικά και για το 6SE μιλώντας πάντα, f/10 ας μην ξεχνιόμαστε:

 

1. Hyperion 36mm Aspheric 2'': Κατάλληλος για το 8SE αλλά στο 6SE βινιετάρει λίγο, λόγω στενότητος του baffle tube (ο σωλήνας μέσα στο τηλεσκόπιο). Δεν αξιοποιείται πλήρως το πεδίο του. 41.666x, 1.68 μοίρες

2. Hyperion 31mm Aspheric 2'': Τέλειες, υπέροχες εικόνες. Πάρτο αν έχεις 2'' διαγώνιο. 48.39x, 1.446 μοίρες

3. Hyperion 24mm 1.25'': Το μέγιστο δυνατό πεδίο στις 1.25''. Ο λιγότερο καλά διορθωμένος Υπερίων, στο 6SE όμως κανένα πρόβλημα, αλλά και ο πιο μικρός και ελαφρύς. Εναλλακτική λύση του 31mm. 62.5x, 1.088 μοίρες

4. Hyperion 21mm 1.25'': Ο καλύτερα διορθωμένος και με κάπως μικρότερο πεδίο, 65 μοιρών. Σε νευτώνια προτιμότερος του 24, αλλά στο 6SE για μένα ο 24 υπερτερεί λόγω πεδίου. Δουλεύει και σαν 32mm 2'' αλλά με κόμη και αστιγματισμό. Με Fine tune rings δουλεύει σαν 17.6, 15.5 & 14 mm. 71.43x, 0.91 μοίρες

5. Hyperion 17mm 1.25'': Ο καλύτερος Hyperion. Σαν 2'' δίνει περίπου 22 μοίρες, όπως και όλοι οι παρακάτω. Με Fine tune rings δουλεύει σαν 13.1, 10.8 & 9.2mm. 88x, 0.77 μοίρες.

6. Hyperion 13mm 1.25''. Ο δεύτερος καλύτερος. Καλή μεγέθυνση για Deep Sky, αλλά χωρά και ένα ολόκληρο φεγγάρι. Με Fine tune rings δουλεύει σαν 10.8, 9.2 & 8mm. 115.38x, 0.589 μοίρες.

7. Hyperion 10mm 1.25''. Ο νεώτερος. Αδοκίμαστος. 150x, 0.453μοίρες

8. Hyperion 8mm 1.25''. Πλανητικός, διπλά άστρα, ανάλυση σφαιρωτών. Με Fine tune rings δουλεύει σαν 6, 5 & 4.3mm. 187.5x, 0.366 μοίρες

9. Hyperion 5mm 1.25''. Η μέγιστη μεγέθυνση του 6SE. Σπάνια χρήση. Με Fine tune rings δουλεύει σαν 4, 3.2 & 2.6mm. 300x, 0.226 μοίρες

10. Hyperion 3.5mm 1.25''. Ακατάλληλος για το 6Se

11. Hyperion Zoom 24-8mm 2'' & 1.25''. κοστίζει όσο 2 αλλά κάνει όσα 4 (17, 13, 10, 8 ). Στα 24 & 20 το πεδίο στενό, αλλά από τα 16 έως τα 8 υπέροχο. Σχεδόν ίδια εικόνα με τους σταθερούς, ίσως λίγες αντανακλάσεις περισσότερο. Ποτέ Blackout ή Kidney Bean.

 

ΕΠΙΛΟΓΕΣ:

Α. 31mm ή 24mm και Zoom. Ο σταθερός δίνει πεδίο, ο zoom όλα τα άλλα.

Β. 31mm και 17mm και 8mm και fine tune rings (13.1, 10.8 & 9.2mm- 6, 5 & 4.3mm). Αν δεν βαριέσαι να ξεβιδώνεις- βιδώνεις, ο καλύτερος συνδυασμός.

Γ. 31mm και 21mm και 13mm και fine tune rings (17.6, 15.5 & 14 mm- 10.8, 9.2 & 8mm). Από εκεί και κάτω Baader Genuine Ortho (9, 7, 6mm).

 

 

Πρέπει να κάνεις ένα σχέδιο.

Εγώ πήρα 31mm, 24mm, 17mm, 13mm, 8mm, Zoom 24-8mm και fine tune rings που χρησιμοποιώ κυρίως με τον 8mm, για 6 & 5mm μετατροπές. Μπορούσα να έχω και τα μισά (2-3 όπως στις επιλογές), απλά μου αρέσουν πολύ και τα πήρα. Προτίμησα τους ''κοντούς'', έτσι απέρριψα τους 21, 5 και 3.5. Ο νέος 10mm όμως με καλεί...

 

 

 

ΥΓ: Υπ' όψιν πως υπάρχουν και φθηνότεροι αλλά και καλύτεροι προσοφθάλμιοι, μιλώντας πάντοτε για τις 70 μοίρες, που αν τις χρησιμοποιήσεις οι 50 του 25mm Plossl θα σου φαίνονται λίγες. Με τους Plossl στα 32 και 25 mm οι εικόνες φαίνονται τέλειες, όσο όμως κατεβαίνεις οι φακοί στενεύουν και το eye relief είναι μικρό, έτσι ώστε κάτω από 15 ή 10mm να γίνονται σχεδόν ή τελείως άχρηστοι. Έτσι είσαι υποχρεωμένος είτε να θυσιάσεις λίγο πεδίο παίρνοντας ορθοσκοπικούς (έχουν καλύτερο eye relief στα ίδια mm), είτε να ανέβεις στην κατηγορία των 70 μοιρών.

Φθηνότεροι και ελαφρύτεροι 70ρηδες είναι διάφοροι μες την προσωνυμία SWA του τύπου Erfle. Είναι καλοί ειδικά για ελαφριά τηλεσκόπια αλλά στα λίγα mm ο φακός στενεύει και το eye relief χειροτερεύει όπως στους Plossl, ενώ στους υπερίωνες αυτά μένουν σταθερά. Έχω 3 Agena SWA για χρήση σε ελαφριά τηλεσκόπια και στηρίξεις και όλοι μαζί έκαναν λιγότερο από όσο ένας Hyperion.

Από την άλλη οι Vixen LVW (κάτι σαν Audi για να χρησιμοποιήσω μια αναλογία, κατά την δική μου γνώμη πάντα) που μοιάζουν σε φιλοσοφία και μάλιστα οι Hyperion τους αντέγραψαν έχουν καλύτερα άκρα και διπλάσια τιμή. Έχουν όμως περικόψει το πεδίο τους λίγο (ίσως να μην ήταν τόσο καλοί άκρη- άκρη, πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι :-k ), κοστίζουν διπλάσια και έχουν μικρότερη ευελιξία. Διπλάσια κοστίζουν και οι Celestron Ultima που ακολουθούν το ίδιο σχέδιο. Από εκεί και πέρα υπάρχουν οι Pentax και Nikon (κάτι σαν Porsche και Ferrari) με τιμές 3πλάσιες ώς τετραπλάσιες. Από όλους αυτούς νομίζω πως οι Hyperion έχουν την καλύτερη σχέση τιμής/ απόδοσης (σαν την Hyundai, την Fiat ή την Renault δηλαδή) και από ότι λένε οι Nikon την καλύτερη εικόνα, αλλά είναι εξωφρενικά ακριβοί (όπως και οι Ferrari).

Υπάρχουν βέβαια και οι Televue, οι Mercedes των προσοφθαλμίων, όπου για κάποιον λόγο βγάζουν δύο σειρές στις 70 μοίρες, τους δημοφιλείς Panoptic από 41-19mm που ανήκουν στους καλύτερους και τους μη δημοφιλείς Radian από 18mm και κάτω, οι οποίοι έχουν κάπως μικρότερο πεδίο. Κοστίζουν δυόμιση με τέσσερις φορές περισσότερο.

Πολλοί χρήστες με νευτώνια ή διοπτρικά τηλεσκόπια μικρού εστιακού λόγου είναι υποχρεωμένοι να αγοράζουν από αυτούς τους ακριβότερους φακούς, για να μην έχουν κόμη στα άκρα των οπτικών πεδίων. Ευτυχώς για τους χρήστες SCT σαν το Nexstar υπάρχει η επιλογή των φθηνότερων φακών για τα τηλεσκόπιά μας. Αν όμως έχεις τα χρήματα και θέλεις ''μουράτους'' μπορείς να τους πάρεις.

Όλοι αυτοί οι προσοφθάλμιοι των 70 μοιρών (μαζί με ανάλογους από Orion και Meade) με τον μεγάλο σε διάμετρο φακό και το σταθερά μεγάλο eye relief, προσφέρουν την πλέον άνετη παρατήρηση και το πεδίο τους είναι όλο ορατό με την μία, χωρίς να χρειάζεται να κουνάς το μάτι πέρα δώθε, όπως συμβαίνει στους φακούς 100 ή 80 μοιρών ή ακόμη και τους φθηνότερους SWA που είναι Erfle.

Νομίζω πως οι περίπου 70 μοίρες αυτών των φακών είναι η χρυσή τομή για γενική παρατήρηση, ειδικά για κουρασμένα μάτια και για τηλεσκόπια με παρακολούθηση όπως τα Nexstar. Αλλά αυτό είναι ένα προσωπικό θέμα και ο καθένας έχει το βίωμά του και την γνώμη του.

Hyperions.jpg.4855d68d26fc20d5c7e275ad923b9fc2.jpg

aspheric2x_lg.jpg.ccc31a336ca395ee5d9cd29dc49ae144.jpg

baader_hyp-zoom-mark-III.jpg.5f2c19d3b25b0e23550bbee28cf18874.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπερευχαριστώ. Αναλυτικότατος και εύστοχος. Ομολογώ ότι με τον εξοπλισμό που ήδη διαθέτω με ικανοποιεί ο 25mm. ξεκινώ την μελέτη αν και μου έχεις δώσει έτοιμη λύση. :D :D Ευχαριστώ.
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

kkokkolis έγραψε:

Όσο καλούς φακούς και να έχεις ένας καλός zoom κάνει όλες τις βρωμοδουλειές:

1. Ανηψάκια/ παιδάκια; Zoom

2. Ευθυγράμμιση ρομποτικών; Zoom (αν δεν γνωρίζετε την τεχνική, ρωτήστε)

3. Επίγεια; Zoom

4. Σφαιρωτά; Zoom

5. Πλανητικά; Zoom

6. Διπλοί αστέρες; Zoom

7. Σελήνη; Zoom

8. Διερεύνηση αγοράς προσοφθαλμίων στις απαραίτητες εστιακές; Zoom

9. Έλεγχος collimation; Zoom

10. Ταξίδι με ένα διοπτρικό; Zoom

 

Μπορείτε να απαντήσετε μόνο στο 2;

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οδηγός ρομποτικής ευθυγράμμισης με Hyperion Zoom

 

1. Βάζουμε τον Hyperion Zoom στον εστιαστή

2. Επιλέγουμε τύπο ευθυγράμμισης, ρυθμίζουμε ώρα κλπ

3. Κατευθυνόμαστε στο 1ο αστέρα

4. Κεντράρουμε στο πεδίο του Zoom στα 24mm

5. "Zoomάρουμε" (sic) στα 8mm

6. Κεντράρουμε στο πεδίο του Zoom στα 8mm

7. Αφεστιάζουμε ώστε το αστέρι να γίνει ένας "λουκουμάς" με μέγεθος κατά τι μικρότερο του πεδίου

8. Κεντράρουμε με μεγάλη ακρίβεια. Είναι ιδιαίτερα εύκολο καθώς μπορούμε να διαπιστώσουμε αν ο μαύρος δακτύλιος μεταξύ του "λουκουμά" και του field stop είναι ολοστρόγγυλος (αυτό είναι το κλειδί)

9. Κάνουμε align με την ίδια πάντα προσέγγιση, δηλαδή από το κάτω αριστερό τερτατημόριο προς το κέντρο

10. Ρυθμίζουμε τον zoom στα 24mm, εστιάζουμε το άστρο ξανά

11. Επαναλαμβάνουμε τα βήματα 3-10 για το δεύτερο ή και τρίτο αστέρα.

 

Έτοιμοι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, κάνει και ο 21-7, μάλιστα με αυτόν πρωτοδοκίμασα την διαδικασία. Απλώς έχει στενότερο πεδίο και δυσκολεύεσαι να βρεις τον αστέρα. Αν όμως έχεις ευθυγραμμίσει πολύ καλά το RDF δεν υπάρχει πρόβλημα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έζησα μια όμορφη παρατήρηση απόψε με το Nexstar 6SE, παρόλο που οι συνθήκες δεν υπήρξαν ιδανικές -φεγγαράκι στη δύση, φωτάκια τριγύρω, λίγα συννεφάκια, λίγη υγρασία, λίγος χρόνος, λίγο κρύο, λίγη κούραση. Ήθελα να δοκιμάσω μερικά πράγματα όμως, ιδίως τα Televue και τον Stellarvue. Συμπεράσματα;

1. Η ευθυγράμμιση με τον Hyperion Zoom που περιέγραψα πρωτύτερα είναι ακριβέστατη και άκρως διασκεδαστική. Έμαθα να την κάνω πολύ γρήγορα και η διαδικασία κρατά λιγότερο από 5'

2. Ακόμη και στο μπαλκόνι είναι προτιμότερη η χρήση της μπαταρίας. Μου βγήκε το καλώδιο 2 φορές (μια φορά είχε καταστραφεί έτσι και μόλις πρόσφατα το έφτιαξα), ενώ πατούσα συνεχώς την μπαλαντέζα. Ενώ την μπαταρία την μετακινείς εύκολα.

3. Όπως είπαμε προσφάτως, 3-4 καλά προσοφθάλμια αρκούν. Όλη η παρατήρηση έγινε με Hyperion 31 Aspheric, Nagler 22Τ4 και 12Τ4, Radian 8. Δεν μου έλειψε τίποτε και μόνο δοκίμασα τον Hyperion 17mm και 8mm για λίγο. Το 75% του χρόνου αρκούσε ο 22T4. Με exit pupil 2.2 δίνει φωτεινότατες εικόνες

4. Οι Naglers T4 δίνουν μεγάλη ικανοποίηση, κυρίως λόγω της πρόσληψης του πεδίου. Κατά τ' άλλα η διαφορά από τους Hyperions δεν είναι χαώδης (στο 6SE). Ο 17 γέμισε άριστα το κενό 22-12, δείχνοντάς μου όμως πως η μεγέθυνση αυτή δεν είναι παρά πολυτέλεια (ανακούφιση τσέπης) και ο 31mm είχε λιγότερη κόμη από τον 22Τ4. Ενώ Radian και Hyperion 8 έδιναν κάπως διαφορετική εικόνα αλλά δεν μπορώ να πω πως ο ένας ήταν ανώτερος του άλλου. Φυσικά ο Hyperion 8 ευνοοείται λόγω πεδίου, αντιθέτως με τους 24 και 13 σε σύγκριση με τους Naglers. Επαναλαμβάνω, μιλώ για το 6SE, f/10 ή f/11 σύμφωνα με μια πρόσφατη συζήτηση. Όταν τους δω στο f/4.7 τα ξαναλέμε.

5. Η ταυτόχρονη χρήση ενός Rigel με ένα RACI είναι ολοκλήρωση. Επιτέλους έβαλα σωστά τον Stellarvue στο Nexstar. Ουσιαστικά ο Rigel χρειαζόταν μόνο στην ευθυγράμμιση. Με τον Stellarvue και το αυθεντικό του προσοφθάλμιο έπαιζα ψάχνοντας γύρω-τριγύρω. Βρήκα τον σ orionis, παρατήρησα τις Πλειάδες και εξερευνούσα τις περιοχές στις οποίες με οδηγούσε τυφλά το Goto. Στην προηγούμενη παρατήρηση είχα τον Celestron 9x50: Ουδεμία σύγκριση. Η ποιότητα πολύ ανώτερη, ικανότητα χρήσης άλλων προσοφθαλμίων και μεγεθύνσεων (άνετα 50x), αποφυγή στραβολαιμιάσματος και ορθός προσανατολισμός πεδίου. Όποιος μπορεί να βάλει έναν τέτοιο ερευνητή στο Nexstar ή όπου αλλού ας το κάνει στην πρώτη ευκαιρία.

6. Η άνεση στο eye relief είναι μεγάλο πράγμα για εμένα. Blackout δεν συνέβη ούτε μια φορά και ας μην χρησιμοποίησα το instadjust.

7. Οι εγκοπές στους Naglers και τους Hyperions είναι σπαστικές με τον διαγώνιό μου που έχει δακτύλιο. Τα κρύα χέρια δεν έχουν καλή αισθητικότητα και αυτό κάνει τα πράγματα χειρότερα.

7. Είδα τα περισσότερα αντικείμενα που ήθελα. Μόνο το Μ1 και ο γαλαξίας του τριγώνου δεν φάνηκαν αλλά είχε φεγγαράκι εκείνη την ώρα. Τίποτε όμως δεν μοιάζει στον ουρανό με το Μ42.

8. Το Κουρδιστό Πορτοκάλι μου χάρισε άλλο ένα χαμόγελο.

Καλή νύκτα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έζησα μια όμορφη παρατήρηση απόψε με το Nexstar 6SE, παρόλο που οι συνθήκες δεν υπήρξαν ιδανικές -φεγγαράκι στη δύση, φωτάκια τριγύρω, λίγα συννεφάκια, λίγη υγρασία, λίγος χρόνος, λίγο κρύο, λίγη κούραση. Ήθελα να δοκιμάσω μερικά πράγματα όμως, ιδίως τα Televue και τον Stellarvue. Συμπεράσματα;

2. Ακόμη και στο μπαλκόνι είναι προτιμότερη η χρήση της μπαταρίας. Μου βγήκε το καλώδιο 2 φορές (μια φορά είχε καταστραφεί έτσι και μόλις πρόσφατα το έφτιαξα), ενώ πατούσα συνεχώς την μπαλαντέζα. Ενώ την μπαταρία την μετακινείς εύκολα.

8. Το Κουρδιστό Πορτοκάλι μου χάρισε άλλο ένα χαμόγελο.

Καλή νύκτα.

 

Γιατι χρησιμοποείς μπαλαντέζα Κώστα; Αν βάλεις μόνο το powertank κάτω από το τριπόδι δεν υπάρχει πρόβλημα με το καλώδιο. Που και που ένα ξετύλιγμα να μη πνιγεί το προρτοκάλι. Αν μάλιστα παρατηρείς τους θησαυρούς γειτονικών αστερισμών δεν υπάρχειο απολύτως κανένα πρόβλημα.

Τυχερέ. Εδώ με πρόλαβε η συννεφιά.

 

ΥΓ. Θα το κατασκευάσω το ιστορικό ρομποτάκι. Thanks.

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από τότε που πήρα το Powertank χρησιμοποιώ μόνο αυτό. Με μια εξαίρεση: σε ένα εξοχικό αστροπάρτυ του Σεπτεμβρίου ο ταρατσονοικοκύρης Σωτήρης μας είχε έτοιμες παροχές. Εκεί χρησιμοποίησα τον μετασχηματιστή και είχε τραβηχτεί χωρίς να το προσέξω με αποτέλεσμα να κοπεί. Το έφτιαξα μόλις πριν μια εβδομάδα και ήθελα να το δοκιμάσω, αλλά παραλίγο να πάθω το ίδιο 2 φορές.

Είχαμε ωραίο ουρανό μέχρι τα μεσάνυκτα. Όταν άρχισε να θολώνει τα μάζεψα, τώρα έχουμε σύννεφα, βροχή και αέρα. Μακάρι να μην κρατήσει πολύ.

Μερικές διαπιστώσεις ακόμη:

9. Αγόρασα ένα μεγάλο αλφάδι Bullseye με 2 ομόκεντρους κύκλους. Η ευθυγράμμιση του τρίποδα είναι ακόμη ευκολότερη καθώς είναι καλύτερα ορατό και μπορείς να κάνεις λεπτή ρύθμιση.

10. Επειδή οι στόχοι μου ήταν όλοι ψηλά δεν επέκτεινα τα σκέλη του τρίποδα. Έτσι το τηλεσκόπιο είναι πολύ πιο σταθερό. Ενώ δεν έβαλα τους απορροφητές κραδασμών ήταν σαν να τους είχα βάλει. Όμως σε έκταση είναι περισσότερο άνετα. Γονάτισα αρκετές φορές.

11. Ο Χειμώνας είναι η εποχή των αστρικών σμηνών, όπως η Άνοιξη των γαλαξιών και το Καλοκαίρι/ Φθινόπωρο των νεφελωμάτων και σφαιρωτών.

12. Το νεφέλωμα του Ωρίωνα ελάχιστα βελτιώνεται με το UHCs φίλτρο. Περιμένω να δω και με το OIII το οποίο μόλις παρέλαβα.

13. Μεγάλη ικανοποίηση μου έδωσε η τακτοποίηση όλων σχεδόν των παρελκομένων μέσα στην μεγάλη θήκη Stanley. Η παρατήρηση ήταν παιχνιδάκι καθώς δεν είχα στο μυαλό μου: που είναι αυτό; που έβαλα εκείνο; κλπ. Νομίζω είναι σημαντικό να παρατηρείς σε ένα τακτοποιημένο περιβάλλον, ειδικά αν είσαι σε υπαίθριο χώρο. Δεν δοκίμασα την μικρότερη τσάντα για προσωρινή αποθήκευση των φακών, θα το κάνω όμως την επόμενη φορά.

14. Από τότε που αφήνω ανοικτό το καπάκι για κάποιο διάστημα όταν μαζεύω το τηλεσκόπιο, δεν έχω παρατηρήσει ξανά υγρασία (ένα παλαιότερο πρόβλημα που είχα).

15. Το Nexstar 6SE είναι ένα ικανότατο τηλεσκόπιο grab n’ go. Μπορεί να βαριέμαι μερικές φορές και να βγάζω τα υπόλοιπα, αλλά απλώς χρειάζεται 3-4 λεπτά παραπάνω από εκείνα.

16. Όταν ξεβιδώνετε στο σκοτάδι κάποια βιδούλα από εστιαστή, διαγώνιο, προσοφθάλμιο, βάλτε το άλλο σας χέρι από κάτω. Είναι κοντύτερες συνήθως από όσο φανταζόμαστε και είναι εκνευριστικό να τις ψάχνεις μετά καθώς, λόγω κυλινδρικού σχήματος, έχουν την τάση να κυλούν μακριά.

17. Το Nexstar δεν χρειάζεται ζύγισμα με τον Nagler 22T4, υποθέτω ούτε με τους φακούς των 100 μοιρών. Όπως ξαναείπα, η παρατήρηση με έναν 80ρη περίπου 20mm είναι ιδανική καθώς όλα τα αντικείμενα το Goto τα φέρνει εντός του πεδίου, το exit pupil είναι ιδανικό για DSO’s και μπορεί να χρησιμοποιηθεί τόσο για έρευνα, όσο και για παρατήρηση. Σπάνια έβαλα τον 31mm και τον 12mm. Φυσικά βοηθούσαν τα αντικείμενα που ήταν κυρίως σμήνη. Αλλά και πολλαπλοί αστέρες (Mesarthim, Almach, β του Μονόκερου, α των Διδύμων, αστέρες του Ωρίωνα) και το πρόσωπο του Κλόουν ήταν άνετα ορατοί. Νομίζω πως είναι πολύ καλύτερα με τον 22T4 ή έναν 20mm UWA στο Nexstar από ότι με έναν 22-24mm SWA (Vixen LVW, Hyperion ή Panoptic και ανάλογα).

Vive l’Orange!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις εμβαθύνει σε όλα τα τεχνικά θέματα. Μία μια οι εωτήσεις. Δεν δοκίμασες το ΟΙΙΙ. Θεωρείται ακατάλληλο για το 6άρι. Θα περιορίζει την φωτεινότητα μου είπαν. Τελικά προκρίνονται (πάντα σε σχέση με την τιμή) οι υπερίωνες σε σχέση με τους Nagler για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο; Προσανατολίζομαι στην 2η πρόταση σου ( σε προηγούμενο μήνυμα) σχετικά με την αγορά προσοφθάλμιων;
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις εμβαθύνει σε όλα τα τεχνικά θέματα. Μία μια οι εωτήσεις. Δεν δοκίμασες το ΟΙΙΙ. Θεωρείται ακατάλληλο για το 6άρι. Θα περιορίζει την φωτεινότητα μου είπαν. Τελικά προκρίνονται (πάντα σε σχέση με την τιμή) οι υπερίωνες σε σχέση με τους Nagler για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο; Προσανατολίζομαι στην 2η πρόταση σου ( σε προηγούμενο μήνυμα) σχετικά με την αγορά προσοφθάλμιων;

 

Δεν έχω εμβαθύνει σε όλα. Ως αειαρχάριος διασκεδάζω ψάχνοντας. Έχω και το συνήθειο να σκέπτομαι φωναχτά και γραπτά.

Για το ΟΙΙΙ το ίδιο μου είπαν και εμένα. Αποφάσισα να δοκιμάσω μόνος μου, με το σκεπτικό πως θα πάρω και μεγαλύτερο τηλεσκόπιο αργότερα, άρα δεν πάει χαμένο. Στην επόμενη ξαστεριά θα σας ενημερώσω για τα πορίσματα.

Για τους φακούς; Οι Nagler T4 είναι κάπως καλύτεροι, αλλά και πιο δύσχρηστοι. Οι Υπερίωνες υπερεπαρκούν για το Nexstar και έχουν καλύτερο λόγο αξίας/κόστους. Αποφάσισα μάλιστα να ακυρώσω τα σχέδια για άλλους Nagler-Pentax τώρα και να πάρω και τον Hyperion 10mm για τα μικρούλια μου. Θα χρησιμοποιώ τους Naglers στο Nexstar μέχρι να βρούν την θέση τους στο ευσευείποθο μελλοντικό 12'' f/4.7. Αν δεν σκοπεύεις να πάρεις κάποιο f/4-f/5 στο μέλλον και μείνεις με το Nexstar, προτείνω SWA 31-32mm (Hyperion Aspheric, Skywatcher) και Hyperion Zoom. Ή 2-3 Hyperions με δακτυλίδια. Αν περισσεύουν χρήματα μπορείς να εκμαιεύσεις 30% παραπάνω απόδοση με 300% παραπάνω κόστος. Τουλάχιστον.

Είναι σαν να παραγγέλνεις καφέ που κοστίζει 1 ευρώ και να σου φέρνουν το φλυτζάνι γεμάτο κατά 70-80%, λέγοντάς σου πως αν θέλεις να το γεμίσουν μέχρι τα χείλη πρέπει να δώσεις 2.5 ευρώ επιπλέον (πολλαπλασίασε x100). Η απόφαση δική σου.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τους φακούς; Οι Nagler T4 είναι κάπως καλύτεροι, αλλά και πιο δύσχρηστοι. Οι Υπερίωνες υπερεπαρκούν για το Nexstar και έχουν καλύτερο λόγο αξίας/κόστους. Αποφάσισα μάλιστα να ακυρώσω τα σχέδια για άλλους Nagler-Pentax τώρα και να πάρω και τον Hyperion 10mm για τα μικρούλια μου. Θα χρησιμοποιώ τους Naglers στο Nexstar μέχρι να βρούν την θέση τους στο ευσευείποθο μελλοντικό 12'' f/4.7. Αν δεν σκοπεύεις να πάρεις κάποιο f/4-f/5 στο μέλλον και μείνεις με το Nexstar, προτείνω SWA 31-32mm (Hyperion Aspheric, Skywatcher) και Hyperion Zoom. Ή 2-3 Hyperions με δακτυλίδια. Αν περισσεύουν χρήματα μπορείς να εκμαιεύσεις 30% παραπάνω απόδοση με 300% παραπάνω κόστος. Τουλάχιστον.

Είναι σαν να παραγγέλνεις καφέ που κοστίζει 1 ευρώ και να σου φέρνουν το φλυτζάνι γεμάτο κατά 70-80%, λέγοντάς σου πως αν θέλεις να το γεμίσουν μέχρι τα χείλη πρέπει να δώσεις 2.5 ευρώ επιπλέον (πολλαπλασίασε x100). Η απόφαση δική σου.

Στο μελλοντικό σχεδιασμό ακολουθούμε το ίδιο άλμα. Στοχεύω σε f4-f5 και 12''(αν και ο γενικός κανόνας προτείνει άλματα 4''). Θα είναι αποδοτικοί οι υπερίωνες στην πρόταση δύο έστω και με βίδωμα ξεβίδωμα;Είναι ταλαιπωρία; Θα λειτουργήσουν σωστά στο μελλοντικό τηλεσκόπιο; Είχες πει πάνε γάντι στο Nexstar.

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα σωστός. Είναι αλήθεια πως το OIII είναι γενικώς συνιστώμενο για 10" και πάνω, σκοτεινιάζει πολύ και θες ίντσες για να αντισταθμίσεις.

Εφόσον όμως σχεδιάζεις για 12" στο μέλλον...καλώς το παίρνεις από τώρα, χαμένο δεν πάει, αυτό είναι το σίγουρο... 8) :wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλέξη, έχω 2 τηλεσκόπια f/5 και τον ερευνητή Stellarvue f/4. Από όλα αυτά μόνο ο Hyperion 24 στο f/4 είναι απαράδεκτος.

Ούτως ή άλλως και με Naglers χρησιμοποιούν Paracor. Και ο 22Τ4 έχει κόμη στο Nexstar, ενώ είδα τα φωτεινά άστρα των Πλειάδων να παράγουν έναν βρόγχο φωτός όταν περνούν από το fieldstop. Όταν όμως παρατηρείς εστιάζεις την προσοχή στο 50% του πεδίου. Η περιφέρεια ερεθίζει τα ραβδία της περιμέτρου του οφθαλμού τα οποία δεν έχουν υψηλή διακριτική ικανότητα. Βλέπεις πως κάτι υπάρχει εκεί αλλά δεν αντιλαμβάνεσαι τι μέχρι να στρέψεις την ωχρά κηλίδα. Αυτό κάνω στον ES80 και τον Nagler T1, αλλά ο μεγάλος φακός των Hyperion, Nagler T4, Radian κλπ σε προκαλεί να κοιτάξεις στο κέντρο ώστε να προσλάβεις όλο το πεδίο με την μία. Αν υπάρχει κάτι στην περιφέρεια που σε ενδιαφέρει το τοποθετείς στο κέντρο. Έτσι τουλάχιστον παρατηρώ εγώ. Τώρα αν στο Νευτώνιο ενοχλεί βλέπουμε για διορθωτή κόμης ή αγορά κανενός Premium ακόμη.

Τόσοι όμως έχουν/είχαν νευτώνια με υπερίωνες, ας πουν την γνώμη τους.

Τάσο, το ΟΙΙΙ είναι στην θήκη τώρα, θα δω με την πρώτη ευκαιρία. Εγώ που έχω πολλούς φακούς δεν βρίσκω πρακτικό να βιδώνω το φίλτρο, εκτός αν πρόκειται για τον Zoom. Το περνώ ανάμεσα από τον φακό και το μάτι, άρα θα σκοτεινιάζει μόνο όταν το θέλω και πρέπει. Θα δούμε και στην πράξη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας υποθέσουμε ότι ο καιρός θα μας κάνει τη χάρη να παρατηρήσουμε την μερική έκλειψη ηλίου στις 4 Γενάρη. Πώς θα εντοπίσουμε τον ήλιο και πώς θα κάνουμε align; τον Αύγουστο στον Πάρνωνα ταλαιπωρήθηκε ο Τρεμούλης με το Nexstar μου να τον εντοπίσει. Θυμάμαι τον Νίκο να φωνάζει: όποιος λέει ότι η αστρονομία είναι εύκολη υπόθεση να έρθει να το αποδείξει. καμμιά ιδέα; Θα χρησιμοποιήσω κατάλληλα γυαλιά και το κόλπο με την σκιά, αλλά align πώς; ούτε κουβέντα φυσικά να χρησιμοποιήσουμε τον ερευνητή.Οποιαδήποτε ιδέα ή γνώση ευπρόσδεκτη.
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης