Jump to content

Κατοπτρικό ή Καταδιοπτρικό;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φίλοι καμένοι αστρονόμοι!!! \:D/ :D

 

Είμαι νέος στην παρατήρηση (έχω κάποιες εμπειρίες) και θέλω να αγοράσω το πρώτο μου τηλεσκόπιο μόλις συγκεντρώσω και τα χρήματα εννοείται.

 

Θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι καλύτερο να αγοράσω, από θέμα ποιότητας αλλά και τιμής. Ένα κατοπτρικό, ενδεχομένος το dobsonακι 8'' που είναι και σταθερή αξία, ή κάποιο άλλο καταδιοπτρικό για μεγαλύτερη εστιακή απόσταση; :-k

 

Τηλεσκόπιο θέλω για να παρακολουθώ βαθύ ουρανό πιο πολύ αλλά και πλανήτες. Επίσης δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να ασχοληθώ και με αστροφωτογράφηση στο μέλλον.

 

Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω δεν νομίζω να ξεπεράσουν τα 500 ευρώ, αλλά προτείνεται γενικά και αόριστα! Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα λεφτά που έχεις να διαθέσεις μπορείς να πάρεις μόνο πολύ μικρό καταδιοπτρικό. Αντιθέτως, σε dobsonian μπορείς να βρεις έως και 10 ίντσες ή να πάρεις 8-ιντσο + να σου περισσέψουν λεφτά για αξεσουάρ, χάρτες, βιβλία.

 

Προσωπικά προτείνω κατροπτρικό σε αυτό το budget.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ορισες!!

Αν οπως λες σε ενδιαφερει ο βαθυς ουρανος τοτε γνωμη μου ειναι να παρεις το ντομπ.. τωρα για ιντσες δες μεχρι που αντεχει η τσεπη σου και τι μπορεις να μεταφερεις.. Καλο ειναι να πας σε ενα καταστημα να τα δεις απο κοντα. Το καταδιοπτρικο δε στο συνιστω γιατι ειναι σκοτεινο τηλεσκοπιο λογω μεγαλης εστιακης αποστασης.... Αυτα θα στα πουν καλυτερα οι πιο εμπειροι της παρεας βεβαια.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά και γω αυτό σκεφτόμουν ότι το καταδιοπτρικό θα είναι μικρό και ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να θυσιάσουμε καμιά ίντσα για εστιακή απόσταση.

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως παιδιά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε μιλάμε απλά για καμιά ίντσα, μιλάμε ότι τα 500 ευρώ φτάνουν για 4-5 ίντσες σε καταδιοπτρικά και 8-10 ίντσες σε κατοπτρικό. Δηλαδή, στη δεύτερη περίπτωση, για 3-πλάσια έως 4-πλάσια φωτοσυλλεκτική ικανότητα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βασικα για ενα καταδιοπτρικο θα πρεπει ουτως η αλλως να διαθεσεις χρηματα για στηριξη με αστροστατη,οποτε το κοτος ανεβαινει πολυ και για ενα τηλεσκοπιο καταδιοπτρικο στις 8 ιντσες φτανεις 1000 ευρω χωρις να το καταλαβεις.

 

 

 

θα σου προτεινα να παρεις ντοπ δεκαρι ,δεν θα το μετανιωσεις ,ειναι ευκολο και καλο για πρωτο τηλεσκοπιο συν του οτι οποτε θες μετα αγοραζεις και τα μπιχλιμπιδια που θες (στηριξη κτλ)

οι 10'' ειναι πολυ καλες...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βασικα για ενα καταδιοπτρικο θα πρεπει ουτως η αλλως να διαθεσεις χρηματα για στηριξη με αστροστατη,οποτε το κοτος ανεβαινει πολυ και για ενα τηλεσκοπιο καταδιοπτρικο στις 8 ιντσες φτανεις 1000 ευρω χωρις να το καταλαβεις.
καταδιοπτρικο στις 8" 1000€ και αλλα τοσα και παραπανω η βαση του...αρα 2.000€++

 

Βεβαια υπαρχει και η λυση του 6" καταδιοπτρικου...αλλα και παλι θες βαση, οποτε παμε ~στα 1500€

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ προτείνω σε πρώτη φάση να πάρεις κατοπρικό. Έχουν τον καλύτερο λόγο τιμής/απόδοσης, είναι απλά στην κατασκευή τους και κάτι σημαντικό: Η ευθυγράμμιση είναι πολύ πιο απλή υπόθεση από τα κατοδιοπτρικά.

 

Όσο αφορά τη διάμετρο, κατά τη γνώμη μου το τελευταίο που θα πρέπει να θυσιάσεις είναι οι ίντσες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού θες βαθύ ουρανό πάρε κατοπτρικό. Μόνο δες το από κοντά ώστε να ξέρεις διαστάσεις μήπως τυχόν έχεις μικρό αυτοκίνητο και σε προβληματίσει στη μεταφορά (π.χ. αν είναι να το βάζεις στα πίσω καθίσματα μπορεί να μην χωράνε οι 2-3 φίλοι που θα σκόπευες να παίρνεις μαζί σε μετακινήσεις. Επίσης, υπάρχει ένα μικρό θέμα με το σκύψιμο στη στήριξη Dobson αλλά γενικά νομίζω ότι δεν θα το μετανιώσεις αν το πάρεις. Μην δώσεις όλα τα λεφτά σου, πάρε το 8". Για καταδιοπτρικό 8" θα πρέπει να δώσεις κοντά στις 2000 με βάση (είτε ισημερινή είτε με μπράτσο, δηλαδή αλταζιμουθιακή).

 

Επίσης, παίζουν και μεταχειρισμένα, ειδικά το skywatcher 8".

Disclaimer: Είμαι Celestronάς τί να κάνω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρηστο μαλλον πρεπει να αποφασισεις τι προτιμας περισσοτερο .Βαθυ ουρανο ή πλανητες ?

Ενα Νευτωνιο ειναι αρκετα ικανοποιητικο για γενικη χρηση , με την εννοια οτι θα μπορεις να παρατηρεις και τα 2 αξιοπρεπεστατα .

Αν μιλαγαμε αποκλειστικα για βαθυ ουρανο ή πλανητικη θα αλλαζε το πραγμα , εκτος αν θες να περιμενεις μεχρι να μεγαλωσει ο προϋπολογισμος .

 

Το καταδιοπτρικο θα εχει πιο σκοτεινο ειδωλο στη φωτογραφηση , οχι στη παρατηρηση εκτος κι αν δε μιλαμε για ιδια μεγεθυνση .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi!

 

Both optical systems have their merits.

 

If you want Deep Sky objects, then I would lean towards the Dobsonian. One thing that observers do with large Newtonians when they want to observe planets, is contstuct an off-axis mask. Basically it is a cover for the tube with a, say, 4-inch circle cut midway between the center and edge of the obscuring disk over the front of the tube This also increases the focal length of the system.

 

Naturally portability is an issue that may need to be addressed too. If you are inclined to start doing astrophotgraphy, you will be limited with the alt-azimuth mount of the Dobsonian. You could always mount the tube on an equatorial mount at a later date. If the mirror has no clips on it and uses a sling, clips will have to be constructed to prevent the mirror from tipping over.

 

Hope this really breief amount of info is of some help. If you have any additional questions, send me a message.

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης