Jump to content

Κιαλια Bresser 10x50 ξανα στο Lidl!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

όταν την οριζόντια γραμμή τη δείχνει κεκλιμένη είναι σημαντικό πρόβλημα, μη τα χρησιμοποιείς.

 

επίσης το καλύτερο focus για αστέρια, στα δικά μου, δεν είναι στην άκρη, οπότε καλύτερα να τα αντικαταστήσεις.

Disclaimer: Είμαι Celestronάς τί να κάνω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λοιπον παιδια

 

βρηκα σημερα λιγο χρονο να ασχοληθω με τα lidl κιαλια

 

λοιπον

 

οταν κοιταω μια οροζοντια γραμμη , ο αριστερος φακος την δειχνει κατηφορικη προς τα δεξια και ο δεξιος ανηφορικη...........

 

τι κανω εκει , να προσπαθησω ευθυγραμμιση?

 

 

και δευτερο

 

οταν κανω focus

προς τη μια μερια υπαρχει αρκετο περιθωριο ενω προς την αλλη δεν εχει καθολου

ισα ισα που τα καταφερνω καθε φορα.

 

εκει τι να κανω??

 

αμα τα ανοιξω υπαρχει περιπτωση να καταφερω τιποτα?

Μου κάνει εντύπωση, καθώς και τα 2 ζευγάρια που πήρα ήταν άψογα.

Είσαι σίγουρος πως τα κρατάς ακριβώς οριζόντια;

Ίσως είναι καλύτερα να τα πας πίσω. Ευθυγράμμιση δεν έχω επιχειρήσει ποτέ. Αν την κάνεις να κάνεις μικρές αλλαγές και να ελέγχεις συχνά το αποτέλεσμά τους.

Έχω ανοίξει κιάλια, τα οποία δεν χρειαζόταν να τα ξανακλείσω. Αν έπρεπε να γίνει αυτό θα ήταν δύσκολο, ενώ υπάρχει ο κίνδυνος να λερώσεις τα πρίσματα με δακτυλιές και σκόνη.

 

 

 

 

αμα πηρες εσυ ολα τα καλα τι να μεινει για εμας τους υπολοιπους.

εισαι απαραδεκτος................

 

 

 

στο θεμα τωρα.

αφου τα κιαλια ειναι bresser λεω να παρω τη bresser και να τους πω για τις μ@"$"$%ες που παραγουν και μας πουλανε και πιος ξερει μπορει να βγαλω καμια ακρη

 

οταν και αμα εχω νεα τα λεμε.

bye

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...
Μολις ειδα το φυλλαδιο του Lidl και φαινεται πως τα γνωστα κυαλια ερχονται ξανα στις 15 Νοεμβριου με την ιδια τιμη(19,99, οχι 20 :P )

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην ξεχάσετε να τα ελέγξετε επί τόπου, ώστε να μην έχουμε παράπονα...

 

Θα έρθει μάλλον και το Bresser τηλεσκόπιο τα Χριστούγεννα. Εκτός αν μας κάνουν καμμία άλλη έκπληξη. Λέω να το πάρω για το τρίποδο και μόνο (για το ST80).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα κυάλια που έρχονται στις 15 Νοέμβρη δεν είναι τα Bresser αλλά τα Rocktrail!! Τα έχω..Κάνουν την δουλειά τους αλλά προσοχή μην σας πέσουν κάτω...έμενα μου έπεσαν και αληθοριζουν..ΥΓ ξέρει κανένας πως φτιάχνονται?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν απλώς έχουν κουνηθεί θέλουν ευθυγράμμιση:

 

http://www.nightskyinfo.com/binoculars-tests/

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=416

http://www.oberwerk.com/support/collimate.htm

 

Τώρα αν έχει σπάσει μέσα κάτι πάρε καινούριο ζευγάρι και χρησιμοποίησε τον τελαμώνα.

Εγώ άνοιξα ένα κινέζικο ζευγάρι μια φορά, γέμισα γράσσα παντού και μου έφυγε λίγη κόλλα πάνω στον φακό, οπότε καταστράφηκε (είχε σπάσει η στεφάνη που σφήνωνε την διπλέτα). Έμαθα πως είναι από μέσα και κράτησα τα πρίσματα για να παίζω τον Νεύτωνα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάνουν για αστρονομική παρατήρηση [-o< ?

Η ανθρωπότητα είναι φτιαγμένη από αστρική ύλη και κυβερνάται από συμπαντικούς νόμους.

Harlow Shapley 1962

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάνουν για αστρονομική παρατήρηση [-o< ?

 

Αν το κομμάτι είναι καλό κάνουν μια χαρά. Για ευρυγώνια άποψη του ουρανού πάντα, ιδίως αστρικά σμήνη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ξέρω ότι γίνομαι μονότονος, αλλά θα επαναλάβω (copy-paste) κάτι που λέω από παλιά:

 

Σκεφτείτε: ένα ζευγάρι κυάλια πρέπει να έχει 2 προσοφθάλμιους φακούς, 2 αντικειμενικούς φακούς, 4 πρίσματα και μια όχι τόσο απλή μεταλλική κατασκευή, για να κρατά τα δύο σκέλη των κυαλιών σε πολύ καλή ευθυγράμμιση, γιατί το απαιτεί η όρασή μας και ο εγκέφαλός μας. Αγοράζονται αυτά με 30 ή 50 €; Ο φθηνότερος ανεκτός προσοφθάλμιος και μόνο έχει 40 ευρώ. Οποιοδήποτε κυάλι κάτω από 70-80 € είναι συνήθως "bad joke" για αστρονομική χρήση. Η οπτική τους ποιότητα είναι συνήθως χειρότερη και από ένα απλό finder τηλεσκοπίου. Η διαφορά ποιότητας εικόνας ακόμη και ανάμεσα σε ένα ζευγάρι των 100 € και σε ένα των 250 € είναι πολύ μεγάλη.

Δεν είναι τυχαίο ότι για να εξαφανίσουν τα διάφορα ενοχλητικά οπτικά και μηχανικά προβλήματα στα απλά κυάλια, οι καλές εταιρίες καταλήγουν να παράγουν μοντέλα 600-1500 €. Κάνετε στον εαυτό σας τη χάρη και διαλέξτε ένα ζευγάρι με την ίδια προσοχή που διαλέγετε ένα τηλεσκόπιο. Τα κυάλια είναι ΔΥΟ τηλεσκόπια που επιπλέον πρέπει να είναι συνδεδεμένα με μεγάλη ακρίβεια μεταξύ τους ώστε ο χρήστης να μην αισθάνεται ότι αληθωρίζει από την κακή ευθυγράμμιση (η οποία προκαλεί και πονοκέφαλο)...

...Γενικά τα κυάλια είναι από τα πιο δύσκολα και απαιτητικά οπτικά όργανα στην κατασκευή τους. Ασφαλώς η λύση δεν είναι να αγοράσουμε το πιό φθηνά που θα βρούμε μπροστά μας, αλλιώς δεν θα καταλάβουμε σε καμία περίπτωση τι προσφέρουν τα κυάλια...

...Το μόνο που θα άλλαζα σήμερα από τα παραπάνω είναι ...το "υ" στα κυάλια αφού και το "κιάλια" θεωρείται σωστό. :cheesy:

Όπως και να το κάνουμε λοιπόν, τα κιάλια είναι δύο πλήρη μικρά τηλεσκόπια με απαιτητική μηχανική σύνδεση και επιπλέον πρίσματα. Οι τιμές από € 200 ευρώ και πάνω δεν είναι υπερβολή, κάπου εκεί ξεκινούν τα κιάλια ως αποδεκτά όργανα για αξιοπρεπή, ξεκούραστη εικόνα, καλή λειτουργία και μακρόχρονη/συχνή χρήση. Σε πιό χαμηλές τιμές δεν μπορούν να συνδιαστούν όλα τα παραπάνω..

 

Με τα παραπάνω δεν θέλω να πώ ότι τα φθηνά κιάλια είναι για πέταμα, κάθε άλλο. Απλά τα καλά κιάλια έχουν τεράστια διαφορά οπτικής ποιότητας και άνεσης στη χρήση, τόση που αν δοκιμάσεις δεν ξαναγυρίζεις ποτέ στα κιάλια των 20 ευρώ. Γιατί λοιπόν να μη δώσουμε στα κιάλια την προσοχή που δίνουμε στην επιλογή των υπόλοιπων οπτικών οργάνων μας;

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οικονομοτεχνικά έχεις δίκιο Στέφανε, αλλά υπάρχει και ο ενθουσιασμός, η έξαψη και άλλα συναισθήματα που δεν αγοράζονται με ευρώ. Όταν με τα κιάλια του Lidl δείς την θολούρα της Πούλιας να γίνεται Πλειάδες, τον Περσέα με δυό χούφτες γεμάτες άστρα, τον Τοξότη να έχει αστρανεμευλογιά θα νιώσεις αυτά τα συναισθήματα. Και τότε μπορείς να δώσεις τα παραπάνω ευρώ για την καλύτερη ποιότητα πιο εύκολα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...αλλά υπάρχει και ο ενθουσιασμός, η έξαψη και άλλα συναισθήματα που δεν αγοράζονται με ευρώ...

Έτσι είναι αλλά παρά ταύτα (και συνάμα εξαιτίας αυτών) εγκαταλείπεις πολύ σύντομα το φθηνό πλαστικό τηλεσκόπιο των 60mm και χαίρεσαι πιά τον ουρανό με ένα πολύ καλύτερο (και αναπόφευκτα πολύ ακριβότερο) οπτικό όργανο. Τα ισχυρά συναισθήματα των πρώτων παρατηρήσεων με το μικρό τηλεσκόπιο δεν θα ξεθωριάσουν ποτέ, ωστόσο σχεδόν ποτέ δεν θα ξαναπαρατηρήσεις μ' αυτό, έχοντας πλέον κάτι πολύ ικανότερο οπτικά. Ανάλογη είναι και η πορεία όταν έχεις την ευκαιρία να παρατηρήσεις με ένα καλό ζευγάρι κιάλια.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις τα πήρα.

Η μάρκα είναι "Rocktrail" αλλά η εταιρία που τα διαχειρίζεται είναι η Milomex Ltd Bedfordshire, UK.

Είναι βραχύσωμα, πανάλαφρα, ο εστιαστής είναι από σκληρό πλαστικό, ή κάποιο κράμα, δεν τρίζουν καθόλου στην εσστίαση. Είναι πλήρως επιστρωμένα (οι ορατές επιφάνειες) με σχετικά περισσότερες αντανακλάσεις από τα Skymaster μου, αλλά πολύ-πολύ καλύτερα από τα διάφορα "ruby coated" που βρίσκεις σε αυτήν την τιμή. Το πεδίο είναι μεγάλο, 114m στα 1000m, πρέπει να είναι περίπου 6 μοίρες και πλέον. Έχουν μεγάλο eye relief, περιστροφικά παρεκτάματα που μετατρέπουν τα προσοφθάλμια από όρασης με γυαλιά σε χωρίς σε κλάσμα του δευτερολέπτου, τα προσοφθάλμια ευρυγώνια και με field stop στα 23mm. Οι εικόνες είναι τεράστιες σε σχέση με τα Skymaster (space walk οικονομικής θέσης), αλλά όταν πλησιάζεις πολύ τον φακό υπάρχει περιστασιακό Black out Kidney Bean)! Αν δεν πιέσεις τα παρεκτάματα με το περικόγχιο, ουδέν πρόβλημα.

Το collimation ήταν καλό (πολύ μικρή διαφορά αρ-δε, δεν χρρειάζεται διόρθωση).

Περιλαμβάνουν μαλακή αφρώδη θήκη, λουρί (με φαρδύ ιμάντα ανάρτησης) και πανάκι καθαρισμού. Τα δύο πρώτα είναι πολύ λειτουργικότερα από των Skymaster. Είναι θωρακισμένα με ένα ελαστικό με ισχυρότατες δυνάμεις συναφείας, κυριολεκτικά κολλάει στο χέρι (αλλά και όταν προσπαθείς να το βάλεις στην θήκη του και κολλάει και η σκόνη πάνω του, όταν επαλειφθεί με τα λιπαρά οξέα των χεριών δεν θα είναι πρόβλημα). Τα καλύματα των αντικειμενικών και των προσοφθαλμίων είναι από το ίδιο υλικό και βγαίνουν κάπως δύσκολα (κολλάνε) αλλά μπαίνουν εύκολα. Το rainguard περνιέται μέσα από τον ιμάντα, αλλά των αντικειμενικών πρέπει να τα βάζεις στην τσέπη σου. Έχει υποδοχή τρίποδα που καλύπτεται από καλαίσθητο κάλυμμα.

Γενικά δεν δείχνει "κινεζιά", οπτικά ή λειτουργικά (ξέρω τι λέω, έχω πάρει κάτι κάτι κινέζικα από πάγκο με 15 ευρώ -καλά για ημέρα αλλά έσπασαν και τώρα είναι μονοκυάλι- και κάτι Vivitar από την NY με 8 δολλάρια, ο θεός να τα κάνει κυάλια, δεν είναι καν αχρωματικά. Όποιος θέλει να δει χρωματικά οπτικά και κόμμα στο κέντρο του πεδίου ας έρθει να δει μέσα από αυτά)

Οι εικόνες την ημέρα είναι πολύ εντυπωσιακές. Τα πρίσματα είναι BAK4 και το exit pupil των 5mm ολοστρόγγυλο. Δεν βλέπω την ώρα να τα δοκιμάσω βράδυ, πλάι πλάι με τα Skymaster. Αν είναι καλά αύριο παίρνω και άλλα 2 ζευγάρια, αν όχι είναι μια χαρά για τουρισμό, βουνό, θάλασσα κλπ. Χαμένα δεν πάνε με τίποτα.

Τα αγόρασα τελικά και ειμαι πολύ ικανοποιημένος. Οι οδηγίες του φόρουμ άριστες. Τα δοκίμασα με Βέγα και μέσα στο πεδίο ο ε-λύρας διπλός και πανέμορφος, Σελήνη, Υάδες, Πλειάδες και το Mellote 20 του Περσέα.Το μόνο που με προβληματίζει είναι το ότι πρέπει να τα κρατώ σε μικρή απόσταση από τα μάτια, διαφορετικά μαυρίζει στο αριστερό προσοφθάλμιο. Πρόκειται για το black out kidney bean;

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τράβηξε εντελώς έξω τα παρεκτάματα των προσοφθαλμίων. Είναι black out λόγω του μεγάλου eye relief που έχουν. Μπορείς όμως να δεις και με γυαλιά έτσι.

Έχουν το κολλώδες ελαστικό υλικό που μαζεύει την σκόνη; Τα Bresser είναι σχεδόν ίδια, αλλά έχουν ένα καλύτερο στην αφή πλαστικό.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παραέξω δεν πάνε. Το αριστερό μετα ξεβιδώνεται τελείως. Δεν θα σου πω με βεβαιότητα για το ελαστικό, άλλα σκόνη δεν μαζέψανε σήμερα.
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνωρίζω αν πρόκειται για κακοτεχνία. Δοκίμασα μόλις τα Bresser (τα Rocktrail είναι στο αυτοκίνητο μόνιμα) με τα παρεκτάματα τερματισμένα μέσα και είχα kidney bean -νεφροειδή ημισυσκότιση ας πούμε) μόνο προσεγγίζοντας ιδιαιτέρως τους φακούς. Με τα παρεκτάματα τραβηγμένα προς τα έξω δεν έχω καθόλου. Υπ' όψιν πως την ημέρα είναι ευκολότερη η συσκότιση λόγω μικρής κόρης οφθαλμού: ο κώνος φωτός αποτυγχάνει να μπει στο μάτι από την κόρη (black out) ή μπαίνει κατά την έννοια κωνικής τομής ένα μέρος του (kidney bean) όταν κοιτάζεις λοξά. Αυτό συμβαίνει ουσιαστικά. Όταν η κόρη είναι μεγάλη προσλαμβάνει τον κώνο φωτός με ευχέρεια ακόμη και σε κοντινή απόσταση.

Από ένα κινέζικο κιάλι που έσπασα, τροποποίησα τον προσοφθάλμιο με το σώμα ενός ερευνητή 6x30 (σχεδόν 1.25'' διάμετρος δηλαδή) και έφτιαξα έναν φακό για το τηλεσκόπιο (και άλλο ένα με τον αντικειμενικό του ερευνητή- όλα δουλεύουν, ακόμη και μεγεθυντικός του ελβετικού μου σουγιά!). Ήταν περίπου 25mm με πεδίο 50 μοίρες. Κανονικοί φακοί Kellner ή Erfle είναι, με μεγάλο eye relief λόγω μεγάλου εστιακού λόγου, οπότε έχουν ανάλογη συμπεριφορά. Όπως είπε ο Στέφανος, ένας Hyperion -μην πούμε για τους ακριβότερους- κοστίζει όσο 5 τέτοια κιάλια που έχουν 10 προσοφθαλμίους, 10 αχρωματικές διπλέτες, 20 πρίσματα, 10 εστιαστές (5 κεντρικούς, 5 διοπτρικούς), 5 σώματα, 5 θήκες, ιμάντες και πανάκια. Αν το σκεφτείς αυτό, βρίσκεις τρόπο να εξοικειωθείς με την σωστή απόσταση και να αποφεύγεις το blackout που έχει και ο Nagler T4 μου, ο οποίος κοστίζει όσο 16 ζευγάρια Rocktrail (δηλαδή 32 προσοφθαλμίους κλπ, κλπ, κλπ.)

______

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για όσους τα αγοράσουν να ποροσέξουν τα παρεκτάματα. Ταάλλαξα τελικά χωρίς πρόβλημα από το κατάστημα. Μάλιστα 2 φορές. Στο ένα ζευγάρι είχε πρόβλημα το αριστερό και στο άλλο το δεξί.Κανένα πρόβλημα με τα υπόλοιπα στοιχεία τους.Καλό είνσι να τα τσεκάρετε επί τόπου. Η απόδοσή τους για αστρική παρατήρηση είναι εξαιρετική σε σχέση πάντα με την τιμή τους. Κώστα μειώθηκε πολύ το black out στα σωστά κιάλια.
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα αγόρασα και εγώ τα κιάλια και σήμερα που τα έλεγξα στον νυκτερινό ουρανό βρήκα πρόβλημα.

 

Μου δείχνουν διπλό είδωλο. ](*,)

 

Είναι προβληματικό το μοντέλο ή εγώ κάνω κάτι λάθος?(η εστίαση πάντως είναι απολύτως σωστή)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα αγόρασα και εγώ τα κιάλια και σήμερα που τα έλεγξα στον νυκτερινό ουρανό βρήκα πρόβλημα.

 

Μου δείχνουν διπλό είδωλο. ](*,)

 

Είναι προβληματικό το μοντέλο ή εγώ κάνω κάτι λάθος?(η εστίαση πάντως είναι απολύτως σωστή)

 

Διάβασε αυτές τις σελίδες που ακολυθούν για δοκιμή της ευθυγράμμισης. Αν υπάρχει πρόβλημα άλλαξέ τα.

Σου αντιγράφω από την άνοιξη.

"Παιδιά, κάτι συμβαίνει με την ευθυγράμμισή σας. Προσέξτε τα παρεκτάματα να είναι εκτεταμένα στον ίδιο βαθμό, τα κιάλια οριζόντια, η διοπτρική ρύθμιση σωστή (διορθώνεται από το δεξί προσοφθάλμιο, διαβάστε τις οδηγίες), η διοφθάλμια απόσταση η κατάλληλη ώστε οι κόρες σας να είναι ευθυγραμμισμένες και να μην συγκλίνουν ή αποκλίνουν. Αν όλα αυτά είναι εντάξει και επιμένουν τα συμπτώματα, ελέγξτε την ευθυγράμμιση των φακών, παρατηρώντας την γωνία ενός κτιρίου. Αν εκεί υπάρχει πρόβλημα, να τα πάτε πίσω και αν δεν τα δέχονται, επιχειρήστε (τότε μόνο) την ευθυγράμμιση των φακών. Υπό την επίβλεψη ενός ενηλίκου πάντα."

 

http://www.nightskyinfo.com/binoculars-tests/

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=416

http://www.oberwerk.com/support/collimate.htm

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είδα αυτό το post σου kkokkolis και τα έχω κάνει φυσικά και πάλι μου δείχνει διπλό είδωλο(η Σελήνη,λόγω μεγέθους φαντάζομαι, μου δείχνει απλά σαν να υπάρχει λίγη ακόμα,1/4 περίπου).Το μόνον που δεν έχω κάνει και θα το κάνω αύριο είναι αυτό με την γωνία του κτηρίου.

 

Εάν και εκεί δεν είναι καλό το είδωλο θα τα πάω πίσω να μου τα αντικαταστήσουν καθώς από όσο είδα από τα links η ευθυγράμμιση είναι δύσκολη υπόθεση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήγα μου τα άλλαξαν και τα καινούργια δουλευούν ρολόι.Κρίμα που όλος ο ουρανός είναι συννεφιασμένος εδώ στην Θεσσαλονίκη :cry:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό το προιόν δεν ανήκει στην κατηγορία εκείνων που λέμε: ''πάρτο με κλειστά μάτια''. Αντιθέτως χρειάζονται ορθάνοικτα μάτια και δοκιμή, άρα καλό είναι να το αγοράζεις την πρώτη ημέρα ώστε να υπάρχουν αρκετά δείγματα, αυξάνοντας την πιθανότητα να βρεις το καλό κομμάτι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά όπως τα λες είναι.Σήμερα που πήγα(δυστυχώς Τετάρτη βρισκόμουν εκτός Θεσσαλονίκης και δεν μπορούσα να πάω αν και είχα βρει ότι υπάρχει πρόβλημα) δεν υπήρχε κανένα στο καλάθι.Όταν ήμουν έτοιμος να πάρω τα λεφτά μου πίσω έρχεται ένας τύπος και μου λέει ότι υπάρχουν 2-3 στην αποθήκη και μου το έφερε από εκεί το καλό το ζευγάρι \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Απο Δευτέρα και πάλλι κοντά μας .

Αυτή τη φορά ως Bresser και όχι ως Rocktrail .

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δείτε και τον Φορητό μετεωρολογικό σταθμό. Το έχω από την προηγούμενη φορά στο αυτοκίνητο συνέχεια και είμαι ευχαριστημένος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης