Jump to content

Κιαλια Bresser 10x50 ξανα στο Lidl!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά που το σφυρίξατε διότι θέλω και εγώ να τα αγοράσω!!! :mrgreen: :mrgreen: =D> =D>

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρίξτε μια ματιά και στον μετεωρολογικό σταθμό. Για το αυτοκίνητο, το camping και τις αστροεξορμήσεις καλό φαίνεται. Και είναι Rocktrail, η μάρκα των προηγούμενων κιαλιών του Lidl.

Πάντως, όπως θα πάμε πρωί- πρωί, οπωσδήποτε κάποιοι θα συναντηθούμε δίχως να αναγνωριστούμε πάνω από τα καλάθια. Ελπίζω να μην υπάρξουν εμφύλλιες συγκρούσεις για ένα καλό δείγμα! :mrgreen:

 

http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20100415.p.foritos

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευτυχώς στην Ηγουμενιτσα έχουμε ένα lidl και εγώ είμαι ο πιο καμένος με τις θετικές επιστήμες της πόλης οπότε δεν θα έχω μεγάλο ανταγωνισμό!! :twisted:

 

Βέβαια αυτό δεν θα με αποτρέψει να πάω από τις 12 το πρωί μόλις την κάνουμε από το σχολείο δηλαδή!!!!! :mrgreen: 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρεπει να προσμετρησεις και τους κυνηγους και τους μπανιστηρτζιδες στον ανταγωνισμο!

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευτυχώς για μένα τα lidl (που βρίσκονται στο δρόμο μου έτσι κι αλλιώς) απέχουν 5 χιλιομετράκια από την πόλη. Αν λάβουμε υπόψη την τσιγκουνιά που χαρακτηρίζει το μέσο Έλληνα (που ο ρυθμός αύξησης της αυξάνεται εκθετικά με την όρεξη για μπανιστήρι, μιας και ο μπανιστηρτζης βαριέται που ζει εξ ορισμού) η μέση ώρα άφηξης των ανταγωνιστών θα είναι 6-7 το απόγευμα. Έτσι θα τα έχω προλάβει και τα δύο, κυάλια και σταθμό!!

 

(Γι'αυτό λατρεύω τα μαθηματικά!! ) :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην αγχώνεστε πάντως. Την τελευταία φορά υπήρχαν αρκετά τεμάχια την πρώτη ημέρα. Αν πάτε την επομένη δεν υπόσχομαι. Τήνελλα καλλίνικοι! :cheesy:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ τα πήρα! Πρωί πρωί! :D

 

Πήρα και την πυξιδούλα μιας και έχω πρόβλημα προσανατολισμού όσο αφορά στο Βορρά και στο Νότο.

 

Τώρα τα κιάλια και να έχουν κάποιο πρόβλημα, δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

Όταν πλησιάζω τα μάτια μου πολύ, βλέπω 'μαύρο' γύρω γύρω, δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω. :-k

 

 

Θα ήθελα μόνο να λυγίζουν λίγο περισσότερο γιατί έχω μικρό πρόσωπο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ τα πήρα! Πρωί πρωί! :D

 

Πήρα και την πυξιδούλα μιας και έχω πρόβλημα προσανατολισμού όσο αφορά στο Βορρά και στο Νότο.

 

Τώρα τα κιάλια και να έχουν κάποιο πρόβλημα, δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

Όταν πλησιάζω τα μάτια μου πολύ, βλέπω 'μαύρο' γύρω γύρω, δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω. :-k

 

 

Θα ήθελα μόνο να λυγίζουν λίγο περισσότερο γιατί έχω μικρό πρόσωπο.

 

Τα πήρα και εγώ. Συγκρίνοντάς τα με τα Roctrail, τα Bresser υπερτερούν ως προς την ελαστική επικάλυψη, η οποία είναι από το ίδιο υλικό που επικαλύπτει τα Celestron Skymaster και έχει ικανοποιητικές αντιολισθητικές ιδιότητες χωρίς να καθίσταται λιποχνουδοκονεογυρεοσυλλέκτης. Οι κόρες εξόδου είναι τέλειοι κύκλοι, τα μηχανικά μέρη ανώτερα των Roctrail και οι επιστρώσεις ιώδεις με αντανάκλαση των λαμπτήρων φθορισμού του καταστήματος, αλλά θα πρέπει να δοκιμαστούν και την νύκτα. Ενώ το σώμα δεν διαφέρει από αυτό της προσφοράς, υπάρχουν διαφορές στις λεπτομέρειες, όπως είναι οι ενδείξεις διαβάθμισης της κλίσης των σωλήνων και ο καλύτερος αορτήρας. Αν και στην οπτική δοκιμή είναι ισάξια των Roctrail, ή ανώτερα [-o< , τότε τα νυν θα θρονιαστούν στο αστροερμάριο και τα τέως θα οδεύσουν προς το αυτοκίνητο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Όταν πλησιάζω τα μάτια μου πολύ, βλέπω 'μαύρο' γύρω γύρω, δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω. :-k

 

 

 

απλα στριξε λιγο τα καλυματα με το νουμερο 7 που γραφει το manual και το οπτικο σου πεδιο θα διορθωθει

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διορθώθηκε! Αρκεί να έχω σταθερά τα κιάλια.

Όταν τα μετακινώ π.χ. προς τα δεξιά, τότε εμφανίζονται πάλι κάτι μαύρα μισοφέγγαρα, τα οποία φεύγουν όταν σταθεροποιήσω πάλι τα κιάλια προς μια κατεύθυνση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διορθώθηκε! Αρκεί να έχω σταθερά τα κιάλια.

Όταν τα μετακινώ π.χ. προς τα δεξιά, τότε εμφανίζονται πάλι κάτι μαύρα μισοφέγγαρα, τα οποία φεύγουν όταν σταθεροποιήσω πάλι τα κιάλια προς μια κατεύθυνση.

Μήπως να δοκιμάσεις να τα "κλείσεις" λίγο ή το αντίθετο ?

 

Πήγα κι εγώ στη...1 και 10 ](*,) και φυσικά δεν είχε μείνει τίποτα.Ρώτησα έναν υπάλληλο μπας και κάνω λάθος αλλά με ενημέρωσε ότι δεν είχε μείνει τίποτα καθώς απ το πρωί μαζεύτηκαν πολλοί μπανιστηρτζήδες :lol: και πρόσθεσε ότι οι περισσότεροι ήταν παππούδες :lol: Αλήθεια,ψέματα,ποιος ξέρει... :P

Τώρα πότε αναμένεται να ξαναφέρουν ,ξέρει κανείς τίποτα ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΤΑ ΕΧΕΙ ΤΟ LIDL ΣΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ ΣΤΟ ΜΠΟΥΡΝΑΖΙ ΠΡΙΝ ΒΓΕΙΣ ΡΟΣΙΝΙΟΛ.

ΗΡΘΑ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΟΣΜΟ

ΚΑΙ ΝΑ ΑΤΕΝΙΣΩ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, τα συνέκρινα με τα Roctrail και είναι εφαρμογή του ίδιου σχεδίου, αλλά φτιαγμένα από άλλα υλικά και με άλλες σχεδιαστικές λεπτομέρειες. Έχουν ακριβώς το ίδιο σχήμα και φυσικές διαστάσεις, αλλά τόσο το σώμα όσο και το περίβλημα κατασκευάστηκαν από άλλο υλικό, με σαφή υπεροχή του Bresser. Διαφοροποίηση υπάρχει και στις εργονομικές χαράξεις και τα χειριστήρια της εστίασης. Οι αορτήρες τελικά είναι οι ίδιοι, αν και από μνήμης ξεγελάστηκα. Απόλυτα ικανοποιητικοί για το βάρος των συσκευών. Τα οπτικά στοιχεία όμως δεν φαίνονται να έχουν διαφορά. Ίδιο χρώμα επιστρώσεων (πλήρεις απλές επιστρώσεις από αλουμίνιο), ίδιες ανακλάσεις, ίδιο οπτικό πεδίο, ίδια ανακουφιστική απόσταση. Προτιμώ την όψη των Roctrail αλλά την απτική αίσθηση των Bresser.

Το βράδυ θα δούμε πως τα πάει και με τ' άστρα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ τα πήρα!

 

Πήρα και την πυξίδα, γιατί αλλάζω συχνά σημείο παρατήρησης, οπότε δυσκολεύομαι να προσανατολιστώ.

 

Αν και ζαλίζομαι λίγο όταν παρατηρώ κοντά (στο πείραμα με τις δύο γραμμές δεν είδα να έχουν πρόβλημα), πιστεύω στον ουρανό θα είναι καλύτερα!

 

Μάλλον εξαντλήθηκαν πολύ γρήγορα, γιατί μαζεύω παραγγελίες για το lidl της περιοχής μου, μήπως έχει μείνει τίποτα.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ τα πήρα!

 

Πήρα και την πυξίδα, γιατί αλλάζω συχνά σημείο παρατήρησης, οπότε δυσκολεύομαι να προσανατολιστώ.

 

Αν και ζαλίζομαι λίγο όταν παρατηρώ κοντά (στο πείραμα με τις δύο γραμμές δεν είδα να έχουν πρόβλημα), πιστεύω στον ουρανό θα είναι καλύτερα!

 

Μάλλον εξαντλήθηκαν πολύ γρήγορα, γιατί μαζεύω παραγγελίες για το lidl της περιοχής μου, μήπως έχει μείνει τίποτα.

 

Η πυξίδες είναι πολύ αναξιόπιστες πλέον, τόσο επειδή το μαγνητικό πεδίο της γης είναι πιο αδύναμο (ενδεχομένως θα αναστραφεί σύντομα, με την γεωλογική έννοια του όρου βεβαίως και όχι την ανθρώπινη), όσο και επειδή ο άνθρωπος έχει δημιουργήσει πολλά ισχυρότατα μαγνητικά πεδία (μεταλλικές κατασκευές, ηλεκτρικές εφαρμογές κλπ).

Όταν δεν έχει συννεφιά, η παρατήρηση του ήλιου και των άλλων ουρανίων σωμάτων είναι πολύ πιο αξιόπιστη μέθοδος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν περίμενα ότι θα είναι τόσο καλά δίνοντας μάλιστα μόνο 20Ε!!

Το βραδάκι θα το εξακριβώσουμε \:D/

Έλληνες αεί παίδές εστε, γέρων δε Έλλην ουκ έστιν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα δεν με ζαλίζουν ακριβώς αλλά μου προκαλούν κάτι σαν πονοκέφαλο.

 

Άντε να βγουν τα άστρα, δεν έχω ξαναδεί ποτέ με κιάλια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα δεν με ζαλίζουν ακριβώς αλλά μου προκαλούν κάτι σαν πονοκέφαλο.

 

Άντε να βγουν τα άστρα, δεν έχω ξαναδεί ποτέ με κιάλια.

 

Παιδιά, κάτι συμβαίνει με την ευθυγράμμισή σας. Προσέξτε τα παρεκτάματα να είναι εκτεταμένα στον ίδιο βαθμό, τα κιάλια οριζόντια, η διοπτρική ρύθμιση σωστή (διορθώνεται από το δεξί προσοφθάλμιο, διαβάστε τις οδηγίες), η διοφθάλμια απόσταση η κατάλληλη ώστε οι κόρες σας να είναι ευθυγραμμισμένες και να μην συγκλίνουν ή αποκλίνουν. Αν όλα αυτά είναι εντάξει και επιμένουν τα συμπτώματα, ελέγξτε την ευθυγράμμιση των φακών, παρατηρώντας την γωνία ενός κτιρίου. Αν εκεί υπάρχει πρόβλημα, να τα πάτε πίσω και αν δεν τα δέχονται, επιχειρήστε (τότε μόνο) την ευθυγράμμιση των φακών. Υπό την επίβλεψη ενός ενηλίκου πάντα.

 

http://www.nightskyinfo.com/binoculars-tests/

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=416

http://www.oberwerk.com/support/collimate.htm

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει εγώ ρύθμισα λίγο το focus, μια χαρά είναι.

 

Το ξέρατε ότι έχουν εγγύηση 5 χρόνια;

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πιστεύω ότι μου προκαλούν πονοκέφαλο επειδή δεν κλείνουν αρκετά ώτσε να κοιτάω μέσα από τέλειο κύκλο.

 

Τι φταίμε και εμείς που γεννηθήκαμε με πρόσωπο στρουμφακίου? :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πιστεύω ότι μου προκαλούν πονοκέφαλο επειδή δεν κλείνουν αρκετά ώτσε να κοιτάω μέσα από τέλειο κύκλο.

 

Τι φταίμε και εμείς που γεννηθήκαμε με πρόσωπο στρουμφακίου? :cheesy:

 

Αυτό ονομάζεται υποτελορισμός ή στενωπία. Ωστόσο τα κιάλια χρησιμοποιούνται και από παιδιά.

Μέτρησα την απόσταση από τα κέντρα των κορών εξόδου, στην στενότερη ρύθμιση. Η απόσταση είναι 5.7 cm ή 57mm. Δεν είναι δυνατό να έχεις στενότερη απόσταση. Προσπάθησε λοιπόν ξανά, ίσως κρατώντας τα ελαφρώς μακρύτερα από το πρόσωπό σου. Υποθέτω πως είδες πως ανοιγοκλείνουν, έτσι;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης