Jump to content

Χρυσή Τομή


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, είναι γεγονός πως το μέγεθος μετράει, ίσως μάλιστα περισσότερο από κάθε άλλο παράγοντα. Ο αδιαμφισβήτητος αυτός κανόνας αφορά και τον κόσμο των τηλεσκοπίων και στα επιστημονικά παρατηρητήρια εφαρμόζεται, οδηγώντας στην μέγιστη διάμετρο που είναι εφικτή για πρακτικούς και οικονομικούς λόγους. Το μέγεθος όμως, από ένα σημείο και πέρα, καθίσταται μη πρακτικό. Εάν δεν ήταν αλήθεια αυτό, ο πλανήτης μας θα έβριθε όντων στο μέγεθος της Σεκόϊας, του Ελέφαντα και της Καμηλοπάρδαλης. Δεν είναι όμως έτσι. Το οικολογικό πείραμα των Δεινοσαύρων και των Μεγαθηρίων κάποτε τερματίστηκε- δεν γνωρίζουμε βέβαια αν θα επαναληφθεί στο μέλλον.

Στα δικά μας τώρα. Ποιο νομίζετε πως είναι το ιδανικό μέγεθος για κάθε ένα είδος από τα δημοφιλέστερα οπτικά βοηθήματα, λαμβάνοντας υπ'όψιν τις συνήθεις αποστολές που τους αναθέτουμε προς διεκπεραίωση; Ποιά διάμετρος και εστιακός λόγος δίδουν την μέγιστη διακριτική ικανότητα και φωτοσυλλεκτικότητα, χωρίς να θυσιάζεται η φορητότητα, χρηστικότητα, ευρύτητα του πεδίου, χρόνος εξισορρόπησης θερμοκρασίας, πολυχρηστικότητα κλπ; Με άλλα λόγια, ποιά διάμετρος και ποιός εστιακός λόγος αποτελούν την Χρυσή Τομή, ασχέτως κόστους για τις ακόλουθες κατηγορίες:

Οπτικός Ερευνητής

Κιάλια άνευ τρίποδα

Κιάλια επί τρίποδα

Διοπτρικό Αχρωματικό

Διοπτρικό Αποχρωματικό

Νευτώνιο επί ισημερινής βάσης

Νευτώνιο επί υψαζιμουθιακής βάσης Dobson

Κατοδιοπτρικό SCT

Κατοδιοπτρικό MCT

Κατοδιοπτρικό RCT

Κατοδιοπτρικό MNT

Εάν αγοράζαμε μονάχα ένα από κάποια κατηγορία, για όλη μας την ζωή, για να βλέπουμε κάθε είδους αντικείμενο, για να το μεταφέρουμε σε κάποια θέση αστροπαρατήρησης, για παρατήρηση και αστροφωτογράφηση (όπου αρμόζει), πόσες ίντσες και ποιόν λόγο θα έπρεπε να διαλέξουμε;

Η ερώτηση είναι υποθετική, άρα το αυτό ισχύει και για τις απαντήσεις. Την γνώμη μας καταθέτουμε.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά τη γνώμη μου η χρυσή τομή είναι διαφορετική για τον κάθε ένα από εμάς. Κι αυτό γιατί τα κριτήρια επιλογής είναι διαφορετικά για τον κάθε ένα μας. Για παράδειγμα ένας αστροφωτογράφος χρειάζεται πολύ διαφορετικό εξοπλισμό από έναν οπτικό παρατηρητή.

 

ΟΜΩΣ:

Οι ίντσες είναι το μοναδικό κριτήριο που πρέπει να σκεφτόμαστε πρώτο και τελευταίο και κάνει τη διαφορά σε κάθε είδος τηλεσκοπίου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά τη γνώμη μου η χρυσή τομή είναι διαφορετική για τον κάθε ένα από εμάς. Κι αυτό γιατί τα κριτήρια επιλογής είναι διαφορετικά για τον κάθε ένα μας. Για παράδειγμα ένας αστροφωτογράφος χρειάζεται πολύ διαφορετικό εξοπλισμό από έναν οπτικό παρατηρητή.

 

ΟΜΩΣ:

Οι ίντσες είναι το μοναδικό κριτήριο που πρέπει να σκεφτόμαστε πρώτο και τελευταίο και κάνει τη διαφορά σε κάθε είδος τηλεσκοπίου.

 

Ναι, οι ίντσες, αλλά ποιές ίντσες; Επίσης, κατανοώ πως υπάρχει έντονο υποκειμενικό στοιχείο, γι’ αυτό απευθύνω το ερώτημα σε πολλούς.

Το ερώτημά μου δεν είναι ουρανοκατέβατο. Έχει κάποιες αφορμές. Παραθέτω μερικές.

1. Για μεγάλο διάστημα ένα διοπτρικό αχρωματικό 150mm έμεινε απούλητο. Το SCT μου είναι 150mm και για SCT είναι μάλλον μικρό, αρκετοί εδώ χρησιμοποιούν διπλάσια διάμετρο. Όμως, όπως τα 150 είναι λίγα για SCT, μήπως είναι πολλά για αχρωματικό; Μήπως είναι πολλά και για φωτογραφικό αποχρωματικό;

2. Ήθελα ερευνητή για πολλαπλή χρήση. Τα 30mm ήταν λίγα, τα 50 καλά, αλλά υπήρχαν και 60 και 80mm. Προβληματίστηκα αρκετά, έως ότου οι περιστάσεις με οδήγησαν στα 50. Μπορεί να έπαιρνα 60 τελικά, αλλά 80 για ερευνητή; Κάπου εκεί αρχίζει να θεωρείται τηλεσκόπιο!

3. Η συζήτηση που φούντωσε με το 70/700 του Lidl. OK, 70 είναι μικρό, 150 ίσως είναι μεγάλο, ποιο είναι το ιδανικό;

4. Ενώ στα διοπτρικά ο φάκελος διαμέτρου είναι στενός (υπάρχουν και γιγαντιαία, αλλά όχι στα χέρια ερασιτεχνών), στα Νευτώνια Dobson όπου η στήριξη δεν αποτελεί πρόβλημα, έχουμε το ερώτημα: μέχρι τα 12 είναι καλά. Από εκεί και πάνω μειώνεται η φορητότητα και χρειάζεται σκάλα (άρα χαλάει κάπως ή και αρκετά η διασκέδαση). Κάποιοι πήγαν στα 14, στα 16 (σας έχω πει με γειά, νομίζω), στα 20 και υπάρχουν και τα monster Dobs της Orion σε εξωφρενικά μεγέθη. Αν είχα απεριόριστα χρήματα, θα είχε νόημα να πάρω 42΄΄; Α, η περίπτωση να έχω υπηρέτες να μου το στήνουν και γερανοφόρα καλαθούνα με χειριστή παρακαλώ να αποκλειστεί από την εξίσωση.

5. Κάποιος ρωτούσε για MCT. Τα ποιο δημοφιλή μεγέθη είναι 90, 125, 180mm. Αλλά το μικρό ανεβάζει στα 180x. Πλανήτες στα 180x; Εκεί δεν θέλεις και 250x, ή και 350x καμμιά φορά; Το μεγάλο, 180mm, από την άλλη θέλει χρόνο να κρυώσει. Έχω διαβάσει πως τον χειμώνα, καθώς πέφτει προοδευτικά η θερμοκρασία την νύκτα, ίσως να μην κρυώσει ποτέ!!!. Όταν δηλαδή έχει 10 βαθμούς και αυτό είναι στους 25, μέχρι να φθάσει τους 10, η ώρα έχει περάσει και η θερμοκρασία φθάνει τους 5. Όταν το MCT φθάσει του 5, ο αέρας έχει πέσει στον 1 βαθμό Κελσίου κλπ. Σαν το παράδοξο του Ηρακλή με την Χελώνα δηλαδή.

6. Έχω κυάλια 15x70, 10x50, και 8x30. Ποια χρησιμοποιώ: Όλα, αλλά τα 10x50 σχεδόν το 90% του χρόνου. Τώρα μάλιστα ούτε αυτά. Βάζω ένα προσοφθάλμιο στον ερευνητή και τον χρησιμοποιώ με το χέρι. Μόνο όταν ανέβω πάνω από τα 20x χρησιμοποιώ τρίποδα. Όταν δεν είχα τα 10x50, χρησιμοποιούσα αρκετά το 8x30 το οποίο είναι εξαιρετικής ποιότητας. Τα 50ρια όμως μοιάζουν να είναι η χρυσή τομή.

 

Και άλλα πολλά. Είμαι 1.87 στο ύψος. Μέχρι το 1.80 δεν θα με ενοχλούσε, παρακάτω όμως… δεν! Ούτε θα ήθελα να είμαι και πάνω από 1.95. Η ασυμβατότητες που θα προκαλούσε αυτό που είναι επαχθείς. Κάπως έτσι υπάρχει και, ας μου επιτραπεί να το ονομάσω, ένας «φάκελος χρηστικότητας» για τον κάθε συνδυασμό. Ποια είναι η Χρυσή Τομή λοιπόν;

Πως αγοράζουμε τηλεσκόπια δίχως να γνωρίζουμε μια, έστω προσεγγιστική, απάντηση; Εγώ πάντως ελάχιστα γνώριζα. Πήρα απλώς το μεγαλύτερο τηλεσκόπιο των προδιαγραφών που ήθελα με τα χρήματα που μου περίσσευαν την δεδομένη στιγμή. Στην πορεία 9 μηνών έχω δώσει αρκετά ώστε να αγόραζα καινούριο CPC 11 με τα απαραίτητα αξεσουάρ. Αν το είχα πάρει, θα το αξιοποιούσα το γαϊδούρι; :-k

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και δεν υπάρχει τηλεσκόπιο Πασπαρτού.

Ένα για τα πάντα.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και δεν υπάρχει Passepartout. Αλλά ούτε αυτοκίνητο Passepartout υπάρχει και όμως, οι περισσότεροι εξ ημών μπορούν να πάρουν μονάχα ένα. Διαλέγουμε λοιπόν ένα που να κάνει καλά όσες περισσότερες δουλειές γίνεται. Γι' αυτό δεν πουλάνε πολύ τα διθέσια, ούτε τα υπερβολικά μεγάλα (των ΗΠΑ εξαιρουμένων), ούτε τα υπερβολικά μικρά (τα Smart είναι συχνά δεύτερο αυτοκίνητο, ένας οικογενειάρχης δεν θα το διαννοηθεί σαν μόνο).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δύο τηλεσκόπια μόνο:

Νευτώνιο 10" ή 12" dobsonian ή ισημερινό αλλά τότε σε μόνιμη εγκατάσταση (στην πρώτη περίπτωση με εστιακό λόγο f/4.5-f/5 και στη δεύτερη με εστιακό λόγο f/7 ή f/8 ) και για grab and go ένα Questar 3.5

Ρίξε και ένα ζευγάρι καλά κυάλια 10x50.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και δεν υπάρχει Passepartout. Αλλά ούτε αυτοκίνητο Passepartout υπάρχει και όμως, οι περισσότεροι εξ ημών μπορούν να πάρουν μονάχα ένα. Διαλέγουμε λοιπόν ένα που να κάνει καλά όσες περισσότερες δουλειές γίνεται. Γι' αυτό δεν πουλάνε πολύ τα διθέσια, ούτε τα υπερβολικά μεγάλα (των ΗΠΑ εξαιρουμένων), ούτε τα υπερβολικά μικρά (τα Smart είναι συχνά δεύτερο αυτοκίνητο, ένας οικογενειάρχης δεν θα το διαννοηθεί σαν μόνο).

 

Πολύ υποκειμενικό & εξαρτάται από τα κριτήρια του κάθε ενός μας.

Εγώ έχω ένα AVENSIS 1600 cc Lift Bang μοντέλο 1999 & ένα SUBARU Impreza 1600 Stαtion 1994.

Τι θα πει αυτό εκτός του ότι έχω κλείση προς τα πεντάθυρα 100% & 50%-50% στα τετρακίνητα,

ότι είμαι ο πολυεκατομυριούχος, επιδή η οικογένειά μου χρειάζεται δύο αυτοκίνητα.

Αυτοκίνητα μπορεί να έχω δύο αλλά τηλεσκόπια τέσσερα. :D

Βάσεις δύο μία Ισημερινή & μία ΑΤΖ

Την Ισημερινή (EQ6 Pro) την χρησιμοποιώ αποκληστικά για τη βάση μου (Νέα Μάκρη) σε Πυλώνα κατά 90%

Και την βάση (ALT-Z WO-ETZ) για εξορμίσεις κατά 90%.

 

Και αυτό γιατί Πάρνωνα θα πάω με την Ισημερινή EQ6 Pro.

 

Σημείωση: με την φάπα που μου ρίζανε στο φόρο των αυτοκινήτων θα μπορούσα να έχω & ΠΕΜΠΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ. Ας όψονται αυτοί που τα φάγαμε μόνοι τους, αλλά τώρα πρέπει να τα πληρώσουμε μαζί. :D

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ένσταση με τη διατύπωση.

Πρώτα εσύ οφείλεις να ορίσεις τι εννοείς φορητότητα, χρηστικότητα, ευρύτητα πεδίου κλπ, γιατί με δεδομένο πως έβγαλες το κόστος από τις παραμέτρους, φορητό είναι και ένα 40 ιντσών τηλεσκόπιο, μιας και θα το μεταφέρω με το ιδιωτικό μου τζετ στη Ναμίμπια και θα πληρώσω και 10 ανθρώπους να μου τα έχουν όλα έτοιμα.

Εκτός αυτού, το αντίθετο της λέξης ιδανικός, είναι υπαρκτός...

θέλεις να σου πούμε γνώμες περί ιδανικού, ή περί υπαρκτού;

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι ζητάς από εμάς... :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω οτι Χρυση τομή στα τηλεσκοπια ΔΕΝ υπαρχει!!

 

Ολοι βολευόμαστε με κατι...ή με πολλα κατι ωστε να είμαστε ποιο κοντα σε αυτο που θα ηταν για τον καθενα μας η "Χρυση τομη του", γιατι οπως και αν το κανουμε αλλη ειναι η "Χρυση Τομη" για εμενα που θελω ενα συμπλεγμα αστροπαρατηριων πανω στον Παντοκρατορα με ενα Monster-Dob 52", ενα RC32" πανω σε Ισημερινη και-ουτε-γω-δεν-ξερω-τι-αλλο, και αλλη η "Χρυση τομη" για εσενα, οπως βεβαια για τον καθενα μας =;

 

Δεν υπαρχει τηλεσκοπιο που να τα εχει ΟΛΑ, απλα υπαρχει κατι το οποιο ειναι ποιο κοντα σε αυτο που θελουμε.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα!!

Ειναι πραγματι υποκειμενικο το θεμα.... σηκωνει μεγαλη κουβεντα...

Για παραδειγμα.. εχω το 70/700 του λιντλ (με αυτο ξεκινησα να ασχολουμαι.. μολις ειδα τον Κρονο για πρωτη φορα δεν εκλεισα ματι ολο το βραδυ..!!!) ενα ντομπ 8αρι και ενα ETX-125..

Το meade το εχω λυσαξει.. με αυτο περναω τις περισσοτερες ωρες.. Με βολευει απιστευτα.

Υπολογισα το χρονο που μπορω να διαθεσω για παρατηρηση, το χωρο στο αυτοκινητο και τι θελω να παρατηρω..

Περα απο ηλιακο συστημα βλεπω και DSO..! Στο εξοχικο εχω πετυχει ουρανο τοσο σκοτεινο και γεματο αστερια που χανω τη μπαλα... το 127mm maksutov παλικαρι!!!!!!!!

Οι εικονες που μου δινει δεν ειναι ιδιες με του ντομπ αλλα ηξερα τι αγορασα και γιατι το αγορασα..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι ζητάς από εμάς... :(

Δεν ζητάω τίποτε, πέραν από γνώμες. Απάντηση μπορεί να είναι και το δεν υπάρχει απάντηση, αλλά όπου δεν υπάρχει απάντηση, υπάρχει σύγχυση.

Αν ρωτούσα ποιο είναι το ιδανικό προσοφθάλμιο, ανεξαρτήτως τιμής, θα υπήρχε απάντηση. Θα λέγαμε κάτι ο καθένας, TV Ethos, Pentx XW και θα τελείωνε.

Αλλά ένα τηλεσκόπιο 40 ιντσών τι πεδίο βγάζει και πόσα αντικείμενα δεν χωράνε σε αυτό; Πρέπει να έχεις και κάποιο άλλο δίπλα, μικρότερο, ίσως και ένα ακόμη πιο μικρό, όπως στα αστεροσκοπεία με τα παλαιά διοπτρικά, όπου υπάρχουν 5-6 σωλήνες, ο ένας ερευνητής του άλλου. Γι' αυτό καταλήγεις με τέσσερα τηλεσκόπια σαν τον Μπάμπη, αλλά είναι τέσσερα σχετικά φθηνότερα. Εάν έδινες όλα τα χρήματα που κοστίζουν και τα τέσσερα μαζί, μόνο για ένα, ποιό θα ήταν αυτό;

Αν μπορέσω να το διατυπώσω απλούστερα θα το κάνω...

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα!!

Ειναι πραγματι υποκειμενικο το θεμα.... σηκωνει μεγαλη κουβεντα...

Για παραδειγμα.. εχω το 70/700 του λιντλ (με αυτο ξεκινησα να ασχολουμαι.. μολις ειδα τον Κρονο για πρωτη φορα δεν εκλεισα ματι ολο το βραδυ..!!!) ενα ντομπ 8αρι και ενα ETX-125..

Το meade το εχω λυσαξει.. με αυτο περναω τις περισσοτερες ωρες.. Με βολευει απιστευτα.

Υπολογισα το χρονο που μπορω να διαθεσω για παρατηρηση, το χωρο στο αυτοκινητο και τι θελω να παρατηρω..

Περα απο ηλιακο συστημα βλεπω και DSO..! Στο εξοχικο εχω πετυχει ουρανο τοσο σκοτεινο και γεματο αστερια που χανω τη μπαλα... το 127mm maksutov παλικαρι!!!!!!!!

Οι εικονες που μου δινει δεν ειναι ιδιες με του ντομπ αλλα ηξερα τι αγορασα και γιατι το αγορασα..

 

Να, κάτι τέτοιο εννοώ χρυσή τομή. Είναι ανάμεσα στα άλλα δύο, αλλά αν διάλεγες μόνο ένα από τα τρία θα προτιμούσες αυτό; Η τιμή δεν έχει σημασία, με την έννοια πως είναι ακριβότερο από τα άλλα, ούτε όμως το μεγαλύτερο, ούτε το ελαφρύτερο.

Ένα laptop με οθόνη 15'' είναι η χρυσή τομή ανάμεσα σε ένα με 10'' και ένα με 17''. Κάπως έτσι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@kkokkolis

 

Λοιπόν θα πω τα τηλεσκόπια & βγάλε χρυσή τομή.

 

1. Το μεγάλο Meade SC 8" & φυσικά σαν μεγαλύτερο που έχω δεν το αποχωρίζομαι εκτός & πάρω μεγαλύτερο & μεγαλύτερο δεν εννοώ DOB 12" Traking.

2. Bresser Messier R-102 αχρωματικό (4") ούτε αυτό φεύγει γιατί είναι f/10 & ξυράφι στη παρατήρηση χωρίς χρωματική εκτρωπή, στη φωτογραφία έχει εκτρωπή. (είναι & η πρώτη μου αγάπη, Ποτέ δεν λησμονιέται)

3. Το SW-ED80 μια χαρά για φωτογράφιση μεγάλων πεδίων (όσο επιτρέπει το CCD).

4. Bresser Skylux 70/700 δώρο, χρησιμοποιείται για οδηγητικό αλλά θα επιστρέψει στο δωριτή ή με την άδειά του θα γίνει δώρο σε πιτσιρικά που ενδιαφέρεται.

 

5.Το αποχωρίστηκα Bresser Messier R-152R αχρωματικό που δεν χρησιμοποιούσα πουλήθηκε θέλω να πιστεύω σε καλά χέρια που θα το αξιοποιήσουν μια & εγώ το είχα να κάθεται.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:-k Μπερδεύτηκα τώρα... Υποτίθεται πως εγώ ρωτούσα, έτσι δεν είναι; :mrgreen:

Στην περίπτωσή σου θα επέλεγα το Meade, με Focal Reducer, που κάνει λίγο απ' όλα.

Όμως προτίμησες το R102 από το R152, άρα το μέγεθος δεν είναι το παν. Υπάρχουν και άλλες παράμετροι. Επίσης αν έχεις 80ED, τι να το κάνεις το 70Achro; Και αν το R102 δεν βγάζει χρώμα, τι το θέλεις το 80ED (εντάξει, ξέρω, αστροφωτογραφία). Έστω, ανάποδα, ούτε μια ίντσα διαφορά δεν είναι.

Σπαστική ερώτηση, έτσι; :mrgreen:

Του ερασιτέχνη η καρδιά δεν σηκώνει περιορισμούς. [-(

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

στα Νευτώνια Dobson όπου η στήριξη δεν αποτελεί πρόβλημα, έχουμε το ερώτημα: μέχρι τα 12 είναι καλά. Από εκεί και πάνω μειώνεται η φορητότητα και χρειάζεται σκάλα (άρα χαλάει κάπως ή και αρκετά η διασκέδαση). Κάποιοι πήγαν στα 14, στα 16 (σας έχω πει με γειά, νομίζω), στα 20 και υπάρχουν και τα monster Dobs της Orion σε εξωφρενικά μεγέθη. Αν είχα απεριόριστα χρήματα, θα είχε νόημα να πάρω 42΄΄; Α, η περίπτωση να έχω υπηρέτες να μου το στήνουν και γερανοφόρα καλαθούνα με χειριστή παρακαλώ να αποκλειστεί από την εξίσωση.

 

Κώστα, η φορητότητα δεν μειώνεται από τις 12" και πάνω. Από τις 18" και πάνω για εμένα μειώνεται! Αν και πάλι είναι σχετικό. Ένα καθαρόαιμο truss dobsonian με ξύλινο rocker box (με στυλ κατασκευής όπως τα Obsession), και όχι μεταλλικό σωλήνα, κερδίζει σε βάρος λόγω του ξύλου και γενικά της έλλειψης μετάλλου! Το 16άρι Lightbridge για παράδειγμα που είναι full metal jacket :mrgreen: ζυγίζει 60 κιλά (!!!) :shock: Διόλου ευκαταφρόνητο βάρος! Είναι κάπως νταμάρι!!! Εμένα ζυγίζει συνολικά 40 κιλά!

Όμως, για παράδειγμα, το πολύ καλοφτιαγμένο 16άρι του Άρη Μυλωνά (που έχει κατασκευάσει ο ίδιος) και είναι στο στυλ της Obsession με ξύλινο rocker box, είναι περίπου στα ίδια κιλά με το 12άρι το δικό μου και μπορώ να σου πω, μιας και το στήσαμε πέρσι στον Πάρνωνα, μεταφέρεται πολύ πιο εύκολα από το δικό μου! Είναι όλα σχετικά, κατάλαβες τι θέλω να πω; Εμένα η ογκώδης βάση μου με δυσκολεύει αρκετά κάποιες φορές, ενώ το προαναφερθέν 16άρι που σου λέω, σπάει στα κομματάκια του, είναι και από ξύλο και πάει μια χαρά όπου θες!!! 8) Στα ίδια περίπου κιλά και 16 ίντσες παρακαλώ... #-o

 

Επίσης, η σκάλα δεν χρειάζεται στο 16άρι, εγώ είμαι 1,90m και στο ζενίθ το προσοφθάλμιο είναι ακριβώς στο μάτι μου. Οι 16 ίντσες είναι το τελευταίο βήμα πριν χρειαστεί κάποιος σκάλα, για τα dob πάντα μιλώντας. Τώρα για αναστήματα κάτω του 1,80 χρειάζεται ένα δισκαλάκι μάλλον... :mrgreen: Για τους περισσότερους πάνω από 1,80 είναι όμως μια χαρά!

 

Εμένα, ο ευσεβής μου πόθος, [-o< [-o< το Obsession Ultra Compact 22" έχει το προσοφθάλμιο ζενιθάτο στα 2,24m. Δηλαδή με ένα μικρό δίσκαλο το κουμαντάρω μια χαρούλα. Προτιμώ την όρθια παρατήρηση έτσι κι αλλιώς. Αυτό για εμένα είναι το απόλυτα φορητό τηλεσκόπιο με υπεραρκετές ίντσες για τα περισσότερα από τα πιο αμυδρά γαλαξιακά σμήνη, αν όχι όλα. Η φορητότητα αυτή οφείλεται βέβαια στο ότι είναι f4.2! Γουστάρω φουντούνια όμως :mrgreen: τα έχει όλα και αν μπορούσα θα το έπαιρνα ΧΘΕΣ!!! :cheesy: :cheesy:

 

Βλέπεις; είναι τι ζητάει ο καθένας...μάλλον δύσκολη αποστολή η εύρεση της Χρυσής Τομής :-k Εμένα άλλος, ίσως θα με θεωρήσει τουλάχιστον τρελό για τον ευσεβή αυτό μου πόθο!!! :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:-k Μπερδεύτηκα τώρα... Υποτίθεται πως εγώ ρωτούσα, έτσι δεν είναι; :mrgreen:

Στην περίπτωσή σου θα επέλεγα το Meade, με Focal Reducer, που κάνει λίγο απ' όλα.

............... [-(

 

Απλά ενημερωτηκά έχω τους Hirsch 6.3 & Meade 3.3 με adaptor που γίνεται .5 & .8 ο τελευταίος. :cheesy:

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H απάντηση για το ιδανικό προσοφθάλμιο είναι πιο εύκολη, γιατί τα δεδομένα του τηλεσκοπίου είναι γνωστά και οι παράμετροι που θα λάβεις υπ' όψιν για την επιλογή, λίγες.

Εδώ όμως πρέπει να απαντήσεις σε δεκάδες ερωτήσεις που εξατομικεύονται ανά περίπτωση.

 

Τι χώρο έχει το αυτοκινητό μου;

θα έχω παρέα όταν πηγαίνω για παρατήρηση;

Αν έχω παρέα ή οικογένεια, τί χώρος μου μένει για το τηλεσκόπιο;

Στην παρέα που θα έχω μαζί μου, υπάρχει άτομο τέτοιας σωματικής κατάστασης και ηλικίας που μπορεί να με βοηθήσει στο στήσιμο ;

Πόσες ίντσες θα ήθελα να είναι;

Ποιο είναι το ιδανικό τηλεσκόπιο για το ύψος μου;

Πόσα κιλά το ανώτερο θέλω να ζυγίζει το ιδανικό τηλεσκόπιο;

Ποια βάση με βολεύει καλύτερα;

Τι χρόνο διαθέτω για την παρατήρηση, το στήσιμο και το ξεστήσιμο;

Τι μου αρέσει να βλέπω;

Πως μου αρέσει να το βλέπω;

Πόσο σκοτεινός είναι ο ουρανός που θα πηγαίνω;

Με ενδιαφέρει να βλέπω με binoviewer;

 

 

Μπορώ να σου θέσω δεκάδες ακόμα τέτοιες ερωτήσεις που κατά τη γνώμη μου είναι σημαντικές (άλλες λιγότερο, άλλες περισσότερο), για την απόφαση του ιδανικού τηλεσκοπίου.

Αν θέλεις να σου απαντήσουμε βάση των δικών μας δεδομένων, νομίζω πως μάλλον μεγαλύτερη σύγχυση θα σου προκαλέσουμε, από το να σου πούμε πως δεν γνωρίζουμε.

 

Όσον αφορά το θέμα του πεδίου. Είναι ελάχιστα τα αντικείμενα που για να τα δεις ολόκληρα χρειάζεσαι μεγάλο πεδίο.

Ενώ αντίθετα με ένα "μεγάλο τηλεσκόπιο" θα δεις χιλιάδες αντικείμενα με μεγαλύτερη λεπτομέρεια κι όχι μία υποψία μικρού συννεφακίου με περιφερειακή όραση (ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά Καπετανάκη! θέλω να δώσω έμφαση στην οπτική λεπτομέρεια :mrgreen: ).

Εκτός αυτού υπάρχουν επίσης χιλιάδες αντικείμενα που δεν είναι στην διακριτική ικανότητα των τηλεσκοπίων της μεσαίας κατηγορίας και άρα δεν πρόκειται να τα δεις ποτέ.

Αφού λοιπόν μιλάς μόνο για 1 τηλεσκόπιο, πρώτα θα απαντούσα στις παραπάνω ερωτήσεις και θα έπαιρνα εκείνο με τις περισσότερες ίντσες. Κι άμα είχα μεγάλο σεβντά και για μεγάλο πεδίο, θα βρισκα τρόπο να κότσαρω στη θέση του ερευνητή ένα διοπτρικό.:cheesy:

 

Υ.Γ: Τάσο, προκαλείς με τέτοιο ύψος παιδί μου! Άντε μη σου κόψουμε τα ποδάρια από τη ζήλια μας και μετά δεν βλέπεις όρθιος ούτε από 8 ιντσο! Σταματήστε και οι δυό σας ΤΩΡΑ! Το έχουμε εμπεδώσει πόσο ψηλοί είστε! :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περί χρυσής τομής:

 

Δεν θυμάμαι πού το διάβασα: "το καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που θα χρησιμοποιείς πιο συχνά". Το καλύτερο λοιπόν, είναι να συναντιέσαι συχνά με έναν φίλο σου και να έχει αυτός τηλεσκόπιο! :P

Πέρα από την πλάκα, νομίζω ότι για παρατήρηση οι 8 ίντσες είναι το κλειδί. Προς το παρόν αποφεύγω τα διοπτρικά, γιατί θα με βάλουν στο τριπάκι να βγάλω φωτογραφίες κάτι το οποίο εκτός από ακριβό και χρονοβόρο δεν ήταν και συμπάθια μου (γενικά οι φωτογράφηση). Ίσως επειδή βγαίνω σαν βλάκας πάντα στις φωτογραφίες ;) . Νομίζω τα SC είναι η λύση για εμένα. Έχουν τη διάμετρο χωρίς να ξεφεύγουν στην τιμή, καλά οπτικά χωρίς να είναι ιδιαίτερα γρήγορα. Δεν έχουν ιδιαιτερότητες στη στήριξη, πέρα από το βάρος και συχνά έχουν και μεγάλο εστιακό μήκος για μεγεθύνσεις. Επίσης, είναι κοντά ώστε να μπορούν να δώσουν ευρύ πεδίο, έχουν εύκολο collimation (αφού τα κατάφερα κι εγώ) και πάνε τα παιδιά στο σχολείο. Εεεε, όχι το τελευταίο δεν το κάνουν, αλλά ψήνουν καφέ. Αχμ, ούτε αυτό το κάνουν. Anyway, τα περισσότερα τα ξέρεις ήδη (kkoκkolis) απλά τα παραθέτω σαν επιχειρηματολογία του γιατί διάλεξα αυτό που διάλεξα και γιατί πιστεύω ότι είναι το καλύτερο τηλεσκόπιο EVER και πρέπει όλοι να προσκυνάτε στο πόσο καλά ξέρω τί θέλω ενώ εσείς δεν ξέρετε καθόλου... τί θέλω... χμμμ

 

Περί φορητότητας:

 

Εγώ πήρα το C8-SGT και δεν θα πάω παραπάνω. Ο τρίποδας χωράει ίσα-ίσα στο πορτμπαγκάζ του Corsa και η σωλήνα πίσω από το κάθισμα του οδηγού, πάνω στα πίσω καθίσματα. Τα υπόλοιπα σε όσο χώρο μένει, επίσης στο πορτμπαγκάζ. Αυτό σημαίνει πως μπορώ να πάρω 2 άτομα μαζί μου. Προφανώς μπορούσα με τα ίδια λεφτά να πάρω ένα πολύ μεγάλο Dobsonian αλλά αν προσθέσεις και το κόστος του μεγαλύτερου αυτοκινήτου... :P

 

Από γυμναστική πως πάτε; Εγώ μόνος μου το σηκώνω ολόκληρο στημένο και το πάω στο μπαλκόνι, όχι με άνεση, αλλά μπορώ. Για να το μεταφέρω ακόμα και στην ταράτσα πρέπει να βγάλω τουλάχιστον τον σωλήνα (και για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα γίνει τίποτα). Αυτό σημαίνει αμέσως ότι δεν το πάω κάθε μέρα ή όταν το πάω πρέπει να οργανωθώ λίγο. Δεν είναι τίποτα, 10 λεπτά υπόθεση, αλλά δεν είναι το ίδιο να το παίρνεις παραμάσχαλα και να πηγαίνεις (όπως κάνω με το 4" Νευτώνιο στην μικρότερη EQ1).

 

Περί ύψος προσοφθάλμιου:

 

Ο λόγος που δεν πήρα το αντίστοιχο Νευτώνιο 8" το οποίο υποτίθεται ότι έχει πολύ καλή απόδοση, είναι γιατί σε ισημερινή στήριξη το προσοφθάλμιο πάει όπου νά 'ναι. Τουλάχιστον στο Dobson έχει το καλό ότι πας κοντά, δεν έχεις και το τρίποδο και τη στήριξη μες στη μέση. Από την άλλη δεν παίζει να παρατηρείς καθιστός, το οποίο για εμένα είναι σημαντικό μειονέκτημα.

 

Περί καθαριότητας:

 

Εδώ έχουν πλεονέκτημα τα διοπτρικά, τα οποία συνήθως έχουν κάποιο προέκταμα δρόσου. Στις 8" προτίμησα το SC γιατί τουλάχιστον ότι λερωθεί θα λερωθεί ο διορθωτικός φακός μπροστά, κι όχι μέσα. Κάπου διάβαζα για κάποιον που τον κουτσούλισε νυχτερίδα κατευθείαν μέσα στη σωλήνα του Νευτώνιου και έφτασε μέχρι το πρωτεύον... γκαντεμιά.

 

Θα έγραφα κι άλλα, αλλά πρέπει να φύγω... ;)

Disclaimer: Είμαι Celestronάς τί να κάνω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8 ίντσες συμφωνούν πολλοί για νευτώνια και κατοδιοπτρικά σε τρίποδα. Για διοπτρικά όμως το μέγεθος είναι σχεδόν γιγαντιαίο. Οι φακοί μιας τριπλέτας 20 εκατοστών ζυγίζουν αρκετά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού λοιπόν μιλάς μόνο για 1 τηλεσκόπιο, πρώτα θα απαντούσα στις παραπάνω ερωτήσεις και θα έπαιρνα εκείνο με τις περισσότερες ίντσες. Κι άμα είχα μεγάλο σεβντά και για μεγάλο πεδίο, θα βρισκα τρόπο να κότσαρω στη θέση του ερευνητή ένα διοπτρικό.:cheesy:

 

Υ.Γ: Τάσο, προκαλείς με τέτοιο ύψος παιδί μου! Άντε μη σου κόψουμε τα ποδάρια από τη ζήλια μας και μετά δεν βλέπεις όρθιος ούτε από 8 ιντσο! Σταματήστε και οι δυό σας ΤΩΡΑ! Το έχουμε εμπεδώσει πόσο ψηλοί είστε! :P

 

Αντιθέτως, αν συνεχίσεις να τονίζεις πόσες ίντσες είναι το κατοδιοπτρικό σου, θα πείσω τον Φασούλα να γίνει μέλος του Astrovox. Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα. Θα τον ευαισθητοποιούσε να κάνει κάτι για την φωτορύπανση της πόλης μας, αφού πρώτα ασχοληθεί με την απορριματορύπανση. Και ένα 24''Dob θα του πάει γάντι.

 

ΥΓ: Το σχόλιό μου δεν είναι πολιτικό...

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, με τον τρόπο που έθεσες (και επαναδιατύπωσες) τα ερωτήματα, έχεις ήδη απαντήσει σε όλα. Το ιδανικό τηλεσκόπιο είναι υποκειμενικό (έχουμε απ' όλα τα είδη εδώ μέσα) , είναι δυναμικό (επανακαθορίζεται/πωλείται όταν αλλάζουν οι συνθήκες/ανάγκες) και συνεπώς δεν υπάρχει σαν μοναδική απάντηση ανά κατηγορία. Κι αυτό ακριβώς επειδή δεν μας οδηγεί πουθενά να πούμε ότι ο μέσος χρήστης μένει σε πολυκατοικία με ταράτσα, έχει Seat Ibiza, δεν έχει ευαίσθητη μέση, έχει εξοχικό στα 200 μέτρα υψόμετρο, έχει ετήσιο εισόδημα 20.000 ευρώ, έχει μεγάλη αγάπη στον ύπνο, δεν έχει άριστη σχέση με τα εργαλεία και τα μαστορέματα, ..., ..., διότι οι πραγματικοί χρήστες διασπείρονται μάλλον παντού γύρω από το μέσο χρήστη κι όχι αναγκαστικά κοντά στο μέσο χρήστη (θυμήσου μιά σχετική εύστοχη διαφήμιση). Για μένα που οι σχετικές παράμετροι είναι διαφορετικές από τις (αυθαίρετες) παραπάνω και με απασχόλησαν επίσης οι προβληματισμοί σου (απασχολούν αναγκαστικά τον αγοραστή εκτός ίσως στην πρώτη του αγορά), τυχαίνει το καταλληλότερο τηλεσκόπιο να είναι ένα συμμαζεμένο 10ιντσο dobsonian. Πράγματι και "αντικειμενικά" αυτό θα συνιστούσα για όλους. Έλα όμως που οι αγορές των υπολοίπων δεν συμφωνούν ούτε με την προτροπή μου, ούτε μεταξύ τους...

Αν οπωσδήποτε θέλεις χρυσές τομές έχεις δύο μοναδικές "αντικειμενικές" μεθόδους:

1) Βρές το τηλεσκόπιο με τις περισότερες πωλήσεις ανά κατηγορία (εύκολα αναδεικνύονται για παράδειγμα το 8ιντσο dob και το 80άρι ED).

2) Αναζήτησε όλες τις αγορές όλων των χρηστών και βγάλε "μέσο όρο" ανά κατηγορία. Ιδανικά, αγνόησε όλα τα τηλεσκόπια του καθενός, εκτός από εκείνο που χρησιμοποιεί περισσότερο.

 

Σε αντίφαση με τα επιχειρήματά μου, επιμένω πως ένα συμμαζεμένο 10ιντσο dob είναι η χρυσή τομή όλων! :mrgreen:

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, με τον τρόπο που έθεσες (και επαναδιατύπωσες) τα ερωτήματα, έχεις ήδη απαντήσει σε όλα. ......:mrgreen:

 

Ναι; Αν έτσι έγινε δεν το κατάλαβα.

Λοιπόν, ας προσπαθήσω να απαντήσω την ενοχλητική αυτή ερώτηση, όχι φυσικά από εμπειρία, αλλά από την συλλογή στοιχείων μέσα από τις γραπτές πηγές, ηλεκτρονικές και έντυπες, άλλοτε άλλης αξιοπιστίας.

 

Οπτικός Ερευνητής: 50-60mm f/4-f/5

Κιάλια άνευ τρίποδα: 42-70mm, 7x-15x

Κιάλια επί τρίποδα: 70-120mm, 15x-25x

Διοπτρικό Αχρωματικό: 80-125mm, f/8- f/20

Διοπτρικό Αποχρωματικό: 80-160mm, f/5- f/15

Νευτώνιο επί ισημερινής βάσης: 200-250mm, f/5-f/8

Νευτώνιο επί υψαζιμουθιακής βάσης Dobson: 250-400mm, f/4.5- f/5

Κατοδιοπτρικό SCT: 200-300mm, f/10

Κατοδιοπτρικό MCT: 125-180mm, f/12-f/15

 

Κάπως έτσι συνιστώνται. Αφαίρεσα τους αστρογράφους, αφού ελάχιστα έως τίποτε γνωρίζω γι’ αυτούς και στένεψα ελαφρά το παράθυρο, περικόπτοντας την διασπορά, τόσο προς τα κάτω (μικρότερες διάμετροι είναι ενδεχομένως λύσεις ανάγκης και όχι ιδανικές), όσο και προς τα πάνω (τα μεγαθήρια είναι μεν καλύτερα, αλλά για λίγους και όχι για λόγους αποκλειστικά οικονομικούς). Η περικοπή αφήνει απ’ έξω τα 6ιντσα Νευτώνια και SCT, με άλλα λόγια περιέκοψα τον εαυτό μου δις, οπότε μην θυμώσετε. Μια χαρά είναι για τους σκοπούς που εξυπηρετούν, αλλά αν δεν υπάρχει οικονομικός περιορισμός, οι 2΄΄ μέχρι τις 8΄΄ που τους λείπουν δεν βαρύνουν, ούτε ογκώνουν τόσο πολύ, ώστε να καθίστανται μη πρακτικές. Αν όμως κάποιος έχει ένα 10-12ρι στον στάβλο του ή κατά νου, έχουν να εκπληρώσουν αρκετούς ρόλους, παραπλήσιους με αυτούς των κατά τι μικρότερων διοπτρικών.

Κάπως έτσι τα έχω καταλάβει.

:?

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι; Αν έτσι έγινε δεν το κατάλαβα... ... :?

Ναι. Όμως οφείλω να εξηγήσω γιατί: τα εύστοχα ερωτήματα και οι παράμετροι που περιέλαβες προκειμένου να αναζητηθεί η χρυσή τομή, εισηγούνται τη διερεύνηση κάθε παραμέτρου από τον υποψήφιο αγοραστή. Κι επειδή οι παράμετροι διαφοροποιούνται πολύ από άτομο σε άτομο, οι επαγόμενες επιλογές (=πραγματικές αγορές) συνθέτουν μιά ευρύτατη ποικιλία οργάνων και δύσκολα αναδεικνύουν κάποια χρυσή τομή.

 

Στο (καθόλου) ενοχλητικό ερώτημά σου, θα απαντούσα πιθανόν με μιά παρόμοια λίστα. Όμως παρά το «ψαλίδισμα» από κάτω κι από πάνω, αν το σκεφτείς τα εύρη που απομένουν περιλαμβάνουν το 80-90% των πραγματικών πωλήσεων εξοπλισμού και στην ουσία προσδιορίζουν και πάλι μιά ευρύτατη ποικιλία ανά κατηγορία. Είναι όμως δύσκολο να ψαλιδίσεις περισσότερο. :-k

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και ήταν ενοχλητικό το ερώτημα αλλά περισσότερο η αναφορά στον Φασούλα! :P

Προτιμώ Γκάλη...συμβιβάζομαι και με Αλβέρτη...

 

Οκ, σοβαρεύομαι.

Έχω την εντύπωση πως το εύρος που δίνεις στα διοπτρικά αποχρωματικά είναι ελαφρώς εκτός σημερινής ελληνικής πραγματικότητας. :roll:

Αυτό πάντως που είναι εντυπωσιακό με σένα, είναι ο φρενήρης ρυθμός που διαβάζεις, μελετάς, εμβαθύνεις, συνδυάζεις, αφομοιώνεις, τόσες πολλές και διαφορετικές πληροφορίες.

Εύγε παιδί μου! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και ήταν ενοχλητικό το ερώτημα αλλά περισσότερο η αναφορά στον Φασούλα! :P

Προτιμώ Γκάλη...συμβιβάζομαι και με Αλβέρτη...

Νομίζω πως αυτή είναι η πρώτη μας συμφωνία. Μια οπωσδήποτε καλή αρχή...

 

Οκ, σοβαρεύομαι.

Έχω την εντύπωση πως το εύρος που δίνεις στα διοπτρικά αποχρωματικά είναι ελαφρώς εκτός σημερινής ελληνικής πραγματικότητας. :roll:

 

Έχεις δίκιο. Ανέβηκα στα 160 δεδομένου πως δεν έθεσα οικονομικούς περιορισμούς και θέλησα να συμπεριλάβω το αριστούργημα της AstroPhysics, το οποίο δεν έχει τίποτε υπερβολικό πέραν του χρόνου αναμονής του. Δεν υπαναχωρώ, τιμής ένεκεν στον μέγιστο Έλληνα αστροφωτογράφο.

 

Αυτό πάντως που είναι εντυπωσιακό με σένα, είναι ο φρενήρης ρυθμός που διαβάζεις, μελετάς, εμβαθύνεις, συνδυάζεις, αφομοιώνεις, τόσες πολλές και διαφορετικές πληροφορίες.

 

Διασκεδάζω στην αμμουδιά, σκαρώνω πύργους στην άμμο και δροσίζομαι στα παιχνιδιάρικα νερά. Τσαλαβουτώ στα ρηχά του άσωτου ωκεανού και γω. Δεν ξανοίγομαι βαθειά, φοβάμαι τον πνιγμό.

 

Εύγε παιδί μου! :mrgreen:

 

Δυό γεμάτες δεκαετίες και πλέον έχω να ακούσω τέτοιο κοπλιμέντο. Ανταποδίδω δεσποινίς! :D

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης