Jump to content

κιαλια


mcstar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια

 

πριν λιγο καιρο αγορασα τα κιαλια του lidl , τα οποια ειναι χαλια,

 

και αποφασισα να παρω καποια καλυτερα

 

 

θελω να εχουν zoom

και ξερω οτι τα zoom δεν εχουν τοσο καλη αποδοση οσο τα σταθερα, αλλα εγω θελω zoom.-

 

βρηκα δυο μοντελα ενα

bresser 7-35*50

στα 120€

http://www.astroshop.eu/bresser-spezial-zoomar-7-35x50/p,2194

 

 

και ενα nikon

10-20*50

στα 130€

http://www.astroshop.eu/nikon-zoom-binoculars-action-vii-10-22x50-cf/p,5210

 

μην σας μπερδευουν οι τιμες στα λινκ

τα βρηκα αλλου τα κιαλα

 

και ερωτω ποια ειναι καλυτερα?

 

τα bresser εχουν μεγαλυτερο ευρος zoom αλλα τα nikon ειναι(?) ιαπωνικα.

 

 

δεν τα θελω για αστρονομια τα κiαλια.

 

και αυτο που θελω ειναι να ειναι οσο πιο φωτεινα γινεται.

και να εχουν καθαλο και οξυ ειδωλο

 

το ξερω οτι με τα bresser στα 35* θε τρεμουν τα χερια μου και δεν θα πλεπω τιποτα αλλα σε τετοιες περιπτωσεις θα τα βαζω στο τριποδο.

 

 

τι λετε??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να χωνέψω πως τα κιάλια δεν σου βγήκαν καλά.

Nikon, ούτε συζήτηση. Κοίταξε μόνο τις επιστρώσεις των φακών. Τα Nikon είναι ιώδη, πολυεπιστρωμένα, ενώ τα Bresser πράσινα, απλή επίστρωση. Άλλωστε είσαι καμένος από Bresser. Η αναλογία zoom είναι 2 στα Nikon και 5 στα άλλα, που σημαίνει πως θα έχουν μικρό πεδίο στο 7x και μικρό exit pupil στα 35x (1.4), άρα θα είναι πολύ σκοτεινά. Τα καλύτερα Zoom προσοφθάλμια (Leica, Zeiss, Kowa, Baader, WO) έχουν λόγους 2-3. Φαντάζομαι έχουν τους... λόγους τους να έχουν τέτοιους λόγους.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παντως στο site λεει οτι τα bresser ειναι πληρως πολυεπιστρωμενα ενω στα nikon απλα επιστρωμενα

 

δεν ξερω γιατι......

 

 

πιστευεις οτι η παραπανω μεγεθυνση των bresser θα μου ειναι αχρηστη??????

επειδη θα ειναι πολυ σκοτεινα??

 

 

παντως ολα τα καλα κιαλια που ειδα μεχρι στιγμης δεν πανε πανω απο 22 αντε 25 στην μεγενθυση και αυτο με προβληματιζει σε σχεση με τα bresser.

εχω την εντυπωση οτι το κανουν για λογους εντυπωσιασμου..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι πιθανό να ικανοποιηθείς με κιάλια zoom που έχουν μεγέθυνση πάνω από 20 φορές, ακόμη κι αν χρησιμοποιήσεις τρίποδο. Η εικόνα θα είναι θολή, σκοτεινή, χωρίς κοντράστ.

Αν από τα δύο κιάλια που αναφέρεις πρέπει να πάρεις οποσδήποτε κάποιο, ασφαλώς τα Nikon είναι καλύτερα και ...χρησιμοποιήσιμα, ενώ τα άλλα με τη μεγέθυνση 35Χ θα είναι απογοητευτικά. Αυτή η μεγέθυνση υπάρχει μόνο για εντιπωσιασμό (κι αυτό πρίν τη χρήση).

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόνο κιάλια με σταθερή μεγέθυνση. Ένα ζευγάρι 10Χ50 (Olympus, Nikon, Pentax) θα σου δείξει καλύτερες εικόνες κι από τα δύο zoom, με περισσότερη φωτεινότητα και λεπτομέρεια.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν τα γνωρίζω αυτά, ίσως είναι καλύτερα, αλλά στην τιμή αυτή θα αγόραζα Skymaster, ή ιαπωνικό 10x50.

Τα καλύτερα zoom είναι τα Leica Duovid, επειδή... δεν είναι zoom, αλλά έχουν δύο σταθερές, λογικές για την διάμετρο, μεγεθύνσεις.

Νομίζω πρέπει να δοκιμάσεις τα zoom για να δεις τι λέμε.

Όλοι οι καλοί φακοί zoom με μεγάλο πεδίο είναι τεράστιοι. Υπάρχει λόγος γι' αυτό.

 

http://en.leica-camera.com/sport_optics/duovid_binoculars/

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

As far as I am concerned, the best thing to do is to look through a display model in a store and then make a decision. Naturally one also reaches a decision by the makers reputation and input from other users, but if you can look through them prior to making the purchase is always better.

 

Years ago I had ordered a 20x80 and the first two units I had to return due to issues with the optics. A 7x50 that I bought more recently, about 8 years ago, had an issue with collimation as I had two images of Vega in my field. All though both firms were reputable, defective units can slip through inspection.

 

From my experience most people tend to shy away from zoom eyepieces and binoculars. But, if you are happy with the product and the performance it delivers, then go ahead and get it.

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα τι θεωρεί η Astrophysics ως Premium Binocular

Και η τιμή δεν είναι καθόλου κακή.

Το 1ο θα είναι υπερφωτεινό.

Το δεύτερο πολύ εντυπωσιακό σε εικόνα.

10.5 X 70 Premium Binoculars (PB105X70)

15 X 70 Premium Binoculars (PB15X70)

http://www.astro-physics.com/

 

Βεβαιώνω πως το 15x70 είναι η χρυσή τομή των αστρονομικών κιαλιών. Τα αστρονομικά κιάλια πρέπει να έχουν φορητότητα, ευρύ φαινομενικό και πραγματικό πεδίο, μεγάλο exit pupil, να χρησιμοποιούνται και χωρίς τρίποδα, καλές επιστρώσεις, τέλεια ευθυγράμμιση, μεγαλύτερο φακό από τα 50mm για περισσότερη φωτοσυλλεκτικότητα. Τα 15x70 είναι ο καλύτερος συνδυασμός όλων αυτών, τα μικρότερα δεν δίνουν τόσο εντυπωσιακές εικόνες (μικρή σελήνη, ωρίων χωρίς λεπτομέρεια, πνιγμένες πλειάδες), ενώ με τα μεγαλύτερα έχεις στενό πεδίο και περιορίζεται η δυνατότητα να σκανάρεις τον ουρανό γρήγορα, οπότε μοιάζουν με παράλληλα τηλεσκόπια, παρά με κιάλια.

Στα 15x ούτως ή άλλως τα αστέρια χορεύουν, αλλά μπορείς να κάνεις ειδικές λαβές ή να τα στηρίξεις στα κάγκελα, ή σε μονόποδο, ή τρίποδο τα οποία μπορεί να είναι ελαφρύτερα από αυτά των 20x80 και άνω.

Για την στεριά τώρα, τα 10x50 είναι ιδανικά για την ημέρα (αλλά και εκεί τα 15x70 υπερτερούν, εκτός από την φορητότητα) και τα 7x50 για την νύκτα.

Έχω πειραματιστεί πολύ με τον ερευνητή τελευταία, που είναι 9x50 (κοντά στα κιάλια δηλαδή) αλλά τον έχω ανεβάσει στα 50x και ακόμη παραπάνω. Βλέπεις εκεί πόσο ωραίες είναι οι εικόνες στα 10-25x και πως προοδευτικά σκοτεινιάζουν, το πεδίο μικραίνει, η αναζήτηση γίνεται δύσκολη, το είδωλο κουνιέται, η εστίαση είναι πιο δύσκολη κλπ. Από ένα σημείο και πέρα βγάζεις το τηλεσκόπιο. Και οι καλύτερες διόπτρες, σε τρίποδα και με διάμετρο 80mm φθάνουν μέχρι τα 60x.Τα κιάλια δεν τα έχεις για μεγέθυνση, αλλά για γρήγορη έρευνα με μεγάλο πεδίο.

 

Παρ' όλο που έχω τα 15x70 που δίνουν εικόνα εντυπωσιακότατη, τις περισσότερες φορές χρησιμοποιώ τα Bresser 10x50 λόγω βάρους και ευκολίας με την οποία μπορώ να διατρέξω το στερέωμα, την θάλασσα ή την γη. Κατόπιν, αναλόγως τι θα μου τραβήξει το ενδιαφέρον, συνεχίζω με τα ίδια, είτε βγάζω τον ερευνητή, τα Skymaster, το 130mm Νευτώνιο ή το 150mm SCT.

 

Κάτι ξέρουν στην Leica που βγάζουν 10x & 15x τα Duovid.

PB105X70-front.jpg.3e7f1f66e7d738d9f0eeb2a494295999.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή ξέφυγε το θέμα κάπως, από αυτό που ζητάει ο άνθρωπος, να υπενθυμίσω...

 

 

...και ξερω οτι τα zoom δεν εχουν τοσο καλη αποδοση οσο τα σταθερα, αλλα εγω θελω zoom.-...

 

 

.....δεν τα θελω για αστρονομια τα κiαλια...

 

 

 

 

 

Φιλικά,

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή ξέφυγε το θέμα κάπως, από αυτό που ζητάει ο άνθρωπος, να υπενθυμίσω...

 

 

...και ξερω οτι τα zoom δεν εχουν τοσο καλη αποδοση οσο τα σταθερα, αλλα εγω θελω zoom.-...

 

 

.....δεν τα θελω για αστρονομια τα κiαλια...

 

 

 

 

 

Φιλικά,

 

Σωστά, αλλά λέει και το εξής:

 

"δεν τα θελω για αστρονομια τα κiαλια.

 

και αυτο που θελω ειναι να ειναι οσο πιο φωτεινα γινεται.

και να εχουν καθαλο και οξυ ειδωλο"

 

Αν τα θέλει όσο φωτεινότερα γίνεται, αυτομάτως ισχύουν όσα κάνουν ένα κιάλι κατάλληλο και για αστρονομική χρήση. Ειδικά αν πρόκειται να χρησιμοποιούνται νύκτα, όπως τα ναυτικά κιάλια. Και όλα τα κιάλια έχουν διπλή χρήση, εκτός από αυτά με μικρούς αντικειμενικούς.

Τέλος πάντων, εγώ στεναχωρήθηκα που δεν του βγήκαν καλά τα κιάλια, καθώς τα 2 ζευγάρια που πήρα ήταν άψογα και τα διαφήμισα εδώ, οπότε, καλώς ή κακώς, αισθάνομαι λίγο υπεύθυνος και προσπαθώ να βοηθήσω.

Συνεχίζω λέγοντας πως είμαι θασιώτης των zoom αλλά έχω δει πως άλλο πράγμα ο Hyperion Zoom (με λόγο 1/3) στα 150mm και άλλο στα 50mm αντικειμενικού.

Επίσης, άλλο πράγμα το στενό πεδίο σε μονοφθάλμια όραση και άλλο σε διοφθάλμια, όπου πρέπει να ενώσει ο εγκέφαλος δύο στενούς κύκλους και να φτιάξει μια εικόνα. Κάτι Tasco 10x25 μου το έχουν καταδείξει αυτό.

Μάλλον το σωστότερο είναι αυτό που λέει ο Fred. Μην τα πάρεις αν δεν τα δοκιμάσεις πρώτα, αυτό μάλιστα δεν γίνεται δυστυχώς μέσω internet.

Αυτά τα 7-35x50 υπάρχουν όμως και στην Ελλάδα, οπότε κάπου μπορεί να τα δεις από κοντά και να τα δοκιμάσεις:

www.ricardo.gr/buy/φωτ-μηχανές-οπτικά/οπτικά/κυάλια/κιάλια-zoom-7-35x50/v/an602492086/

http://www.caelesteshop.gr/default.asp?Category=43&static=17&id=1469

 

Το Caeleste λειτουργεί στο χώρο του Ιδρύματος Ευγενίδου (Πλανητάριο), μια επισκεψούλα μπορεί να βοηθήσει.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου μην στεναχωριεσε που δεν βγηκαν καλα τα κιαλια, δεν εγινε και τιποτα.

 

τωρα, τα nikon τα δοκιμασα μεσα στο μαγαζι , αλλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος , γιατι δεν μπορεσα να κοιταξω καπου εξω και κοιτουσα απο γωνια σε γωνια μεσα στο μαγαζι.

οκ ηταν μεγαλο το μαγαζι αλλα δεν μπορω να βγαλω ασφαλη συμπερασματα.

 

γιαυτο ρωτα μηπως τα ξερει καποιος.

τα bresser τα βρηκα μονο στο internet αλλα σε καπου εδω κοντα μου δεν τα βρηκα.

 

τεσπα

μαλλον για τα nikon παω...

καμια αλλη συμβουλη?προταση?

 

την eschenbach την ξερετε σαν φιρμα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επειδή ψάχνομαι και εγώ για κιάλια αυτή την εποχή θα σου πω να πας σε ένα κατάστημα οπωσδήποτε και να δοκιμάσεις κάποια για να έχεις και ο ίδιος άποψη και θα σου προτείνω και εγώ να πάρεις με σταθερό ζουμ...

όταν δοκίμασα σε ένα κατάστημα ημέρα τα bresser 7-35x50 απογοητεύτηκα... εντάξει ίσως να φταίει και ότι πριν από αυτά είχα δοκιμάσει κάτι 20x80, αλλα πραγματικά μόλις τα έβαλα στα μάτια μου ξενέρωσα κατευθείαν... ούτε από φωτεινότητα ήμουν ευχαριστημένος ούτε από το ζουμ το οποίο όσο μεγάλωναι τόσο μίκραινε και το άνοιγμα...

οπότε εγώ με αυτά τα λεφτά θα σου έλεγα να πάρεις 15x70...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχουν ιατρικά οπτικά, γυαλιά οράσεως, μεγεθυντικούς φακούς, λούπες κλπ. Έχουν πλάκα τα Γαλιλαία και Κεπλέρια τηλεσκόπια που πουλούν ως οπτικά βηθήματα. Και η γκάμα κιαλιών όμως είναι αξιοσημείωτη. Δεν έχω δει ποτέ από κοντά όμως.

catalogvision.pdf

catalognew.pdf

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε στιγμή καταναλωτικής αδυναμίας (που δύσκολα θα επαναλάμβανα με τις σημερινές συνθήκες ) το περασμένο φθινόπωρο αγόρασα τα VIXEN ULTIMA 9X63. Κόστισε λίγο παραπάνω αλλά πραγματικά η εικόνα που δίνουν είτε επείγια είτε ουράνια είναι εξαιρετικής καθαρότητας.

Πρόσθετο σημαντικό πλεονέκτημα το χαμηλό βάρος που τα κάνει ιδιαίτερα εύχρηστα.

 

Γιάννης Μπ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα έπρεπε να λένε το πεδίο και στην μεγάλη και στην μικρή μεγέθυνση. Έτσι όπως τα λένε τα γερμανικά έχουν λίγο μεγαλύτερο πεδίο.

Πρόσεξες πως και τα δύο είναι βαριά; Μπορεί= να είναι κουραστικό αυτό.

Εγώ θα αγόραζα τα Eschenbach Arena Zoom από περιέργεια, κατά τα άλλα τα Nikon είναι πιο σίγουρη αγορά. :-k

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Eschenbach είναι πολύ σοβαρή εταιρία. Ωστόσο δεν είμαι σίγουρος ότι κατασκευάζει μόνη της την γκάμα των κιαλιών της (μπορεί να είναι "φασόν"), αλλά πιστεύω ότι θα υπογράφει μόνο αξιοπρεπή μοντέλα. Πάντως, για να έχει ένα zoom κιάλι ποιότητα ανάλογη με ένα σταθερό, θα πρέπει να κοστίζει αρκετά περισότερο από το σταθερό. Αν ήθελα zoom κιάλια θα έψαχνα κάτι με λογικές μεγεθύνσεις και κατηγορίας πάνω από 200 ευρώ.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι φίλοι έδωσαν καλές συμβουλές εγώ θα δώσω άλλη μία υπό μορφή αξιώματος:

 

ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΠΟΥΔΕΝΙ ΚΥΑΛΙΑ ΖΟΥΜ ό,τι μάρκα και να είναι απλά ΜΑΚΡΥΑ!

 

Τώρα τα χαρακτηριστικά που πρέπει να κοιτάζεις στα κυάλια για αστρονομική χρήση:

 

1) Όχι roof prism (αν μιλάς για πανάκριβα Zeiss ας δεχτούμε και τα roof prism).

 

2) Πρίσματα BaK4 αντί για τα φτηνότερα ΒΚ7 (αν κοιτάξεις από τη "λάθος" μεριά των κυαλιών τους φακούς σε αυτά με πρίσματα ΒΚ7 θα δεις τις άκρες του φωτεινού κύκλου να μαυρίζουν...)

 

3) Αμερικανικού και όχι γερμανικού τύπου (βλέπε φωτό) σε αυτά οι θήκες των πρισμάτων είναι μονοκόματες με τους σωληνες που είναι οι φακοί.

 

4) Οι προσοφθάλμιοι να εστιάζουν χωριστά ο καθένας και όχι και με κεντρικό τροχό.

 

Τα Fujinon στη φωτό έχουν όλα όσα ψάχνουμε αλλά η τιμή είναι αλμυρή...

 

Πάντως τα χαρακτηριστικά 1 και 2 κατά τη γνώμη μου πρέπει να τα επιδιώξεις απαραιτήτως...

fujinon.jpg.78d63b622e87367edee81bcfe7f372ad.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι φίλοι έδωσαν καλές συμβουλές εγώ θα δώσω άλλη μία υπό μορφή αξιώματος:

 

ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΠΟΥΔΕΝΙ ΚΥΑΛΙΑ ΖΟΥΜ ό,τι μάρκα και να είναι απλά ΜΑΚΡΥΑ!

 

Τώρα τα χαρακτηριστικά που πρέπει να κοιτάζεις στα κυάλια για αστρονομική χρήση:

 

1) Όχι roof prism (αν μιλάς για πανάκριβα Zeiss ας δεχτούμε και τα roof prism).

 

2) Πρίσματα BaK4 αντί για τα φτηνότερα ΒΚ7 (αν κοιτάξεις από τη "λάθος" μεριά των κυαλιών τους φακούς σε αυτά με πρίσματα ΒΚ7 θα δεις τις άκρες του φωτεινού κύκλου να μαυρίζουν...)

 

3) Αμερικανικού και όχι γερμανικού τύπου (βλέπε φωτό) σε αυτά οι θήκες των πρισμάτων είναι μονοκόματες με τους σωληνες που είναι οι φακοί.

 

4) Οι προσοφθάλμιοι να εστιάζουν χωριστά ο καθένας και όχι και με κεντρικό τροχό.

 

Τα Fujinon στη φωτό έχουν όλα όσα ψάχνουμε αλλά η τιμή είναι αλμυρή...

 

Πάντως τα χαρακτηριστικά 1 και 2 κατά τη γνώμη μου πρέπει να τα επιδιώξεις απαραιτήτως...

 

Επίσης το exit pupil των BaK4 είναι κυκλικό, ενώ των BK7 πολυγωνικό. Το ελέγχεις εύκολα αν κοιτάξεις τους προσοφθαλμίους από κάποια απόσταση.

Πάντως για επίγεια παρατήρηση η κεντρική εστίαση είναι μονόδρομος, καθώς πρέπει να εστιάζεις συνέχεια σε αντικείμενα διαφορετικών αποστάσεων. Αυτό που λέει ο giorgosgr αφορά αστρονομικά κιάλια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας.

Νέος στο φόρουμ κι εγω.

Το έχω επισκεφτεί κι άλλες φορες αλλά χωρίς να είμαι μέλος κι έτσι αποφάσισα να γίνω με αφορμή ένα ζευγάρι κυάλια που αγόρασα.

 

Τα κυάλια είναι της Νikon Action 12*50 CF.

Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το ότι για να παρατηρήσεις τα άστρα θέλεις κάτι "μικρότερο",βάση των λεγομένων σας,κι απορώ γιατί.

Ένα αλλό πράγμα που μου έκανε εντύπωση είναι ότι προσπαθώντας να παρατηρήσω τα ουράνια σώματα(σελήνη,αστέρια) άρχισαν να θολώνουν καθώς έκανα ζουμ.

Λέτε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή προφανέστατα δεν ξέρω να τα χρησιμοποιώ καθ' ότι είμαι και άσχετος ακόμα?

 

Χαίρομαι που θα μπορώ(νομίζω) να μοιράζομαι εμπειρίες που θα έχω.

Περιμένω κάποιον ηδήμονα να δώσει μια απάντηση ωστε να τα αντικαταστήσω γρήγορα αν χρειάζεται.

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αφου τα 12*50 δεν εχουν ζουμ, εσυ πως εκανες ζουμ

 

μηπως γυρνουσες τη ροδελα της εστιασης νομιζοντας οτι κανεις ζουμ??και απλα εσυ αλλαζες την εστιαση?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης