Jump to content

Εκπτώσεις στα προσοφθάλμια Explore Scientific


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 224
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πέρασαν 13 μήνες και το θέμα έμεινε στην επικαιρότητα καθώς οι εκπτώσεις ήταν μαραθώνιες. Αλλά φαίνεται πως η αύξηση των τιμών της TV έδωσε έναν αέρα κέρδους και στην ES. Από 5 Μαρτίου ενδεχομένως, αναμένεται αύξηση $20 για τους 82 και $50 ειδικά για τον 30mm, αλλά και $100 για κάθε 100ρη. Οι μικροί 82ρηδες έρχονται στα επίπεδα των Celestron & Meade, εκτός αν αυξηθεί η τιμή και εκείνων. Αυξήσεις στις τιμές, μειώσεις στους μισθούς, αλλά μπορούμε να τα υπομείνουμε όλα εφόσον φτιάξει ο καιρός, έτσι δεν είναι;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόσο αξιόπιστη είναι η πληροφορία για την αύξηση της τιμής;;

 

Αυξήσεις στις τιμές, μειώσεις στους μισθούς, αλλά μπορούμε να τα υπομείνουμε όλα εφόσον φτιάξει ο καιρός, έτσι δεν είναι;

 

Πόσα μπορεί να υπομείνει ο άνθρωπος :-s :-s

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ανακοίνωσε η εταιρία High Point Scientific σε πελάτες της, σύμφωνα με αναφορές τους. Η πολιτική τιμών της ES όμως είναι ενιαία.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Σκαλιζα τα ES στην optcorp και επεσα πανω σε ενα "χρυσο" - $1000 τσαμπα πραμα .... αλλα:

 

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=30-718-1511-1927-17170

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο θα ηθελα να το δω ...

$500-600 με 2" στις 120 μοιρες !!! Θα το κλεισει το μαγαζι η Televue ..

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπααα Captain...δεν πτοείται ο Θείος! Θα έχεις δει στο CN πόσους σκληροπυρηνικούς οπαδούς έχει..αφού να φανταστείς όταν ανέβασε πρόσφατα τις τιμές όλοι αυτοί λέγανε: "Καλά κάνει! Έτσι, να αποκτήσουν οι προσοφθάλμιοι του θείου Al την αίγλη που θα έπρεπε να έχουν!" Άκουσον άκουσον...

 

Μιλάμε για κάλο στον εγκέφαλο οι τύποι...ε, σε αυτούς βασίζεται και πουλάει αβέρτα..το βλέπουν και σαν εγχώριο προϊόν οι Αμερικάνοι την Televue...κάτι όπως εμείς την φέτα! :cheesy: ](*,)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...κάτι όπως εμείς την φέτα! :cheesy: ](*,)
=D> =D> =D>

 

Παντως μην το λες ... αν δεν ερχοτανε η τροικα απο τα μερη μας ουτε που θα κοιταζαμε δεξια κι' αριστερα (εστω και λοξά)

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το βλέπουν και σαν εγχώριο προϊόν οι Αμερικάνοι την Televue...κάτι όπως εμείς την φέτα! :cheesy: ](*,)

 

Εγώ δεν τους κατηγορώ γι'αυτό, πάντως, είναι απολύτως φυσιολογικό ένας λαός να προτιμά προϊόντα από τη χώρα του και να νιώθει ωραία ψωνίζοντας εγχώρια. Το πρόβλημα είναι όταν δεν μπορούν να καταλάβουν πως δεν είναι πάντα τα καλύτερα ή δεν έχουν πάντα καλή τιμή.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι και γκαντέμης ](*,)

Πριν 4 μέρες παρήγγειλα τον 68* 24mm με 159.95 $ και σήμερα βλέπω 25% έκπτωση.. Ας είναι..

 

Εκπτώσεις βλέπω σε όλη την σειρά 68* και στον 100* 20mm :cheesy:

 

http://www.optcorp.com/ProductList.aspx?uid=30-718-1511-1899

 

http://www.optcorp.com/ProductList.aspx?uid=30-718-1511-1513

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Αποκλείεται να είναι Priority Mail International, παραείναι φθηνό. Είναι Priority Mail εντός Αμερικής η τιμή.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον έχεις δίκιο,απλά μου έδωσε την τιμή μέσω paypal για την διεύθυνση μου στην Ελλάδα.

Θα στείλω ένα mail να ζητήσω shipping rates και θα ενημερώσω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ενημέρωση για το highpointscientific.com

'Επειτα από σχεδόν ένα μήνα και μετά από 2 email μου απάντησαν.

Μου έδωσαν ένα κόστος 24$ για First-Class Mail® International Parcel,αλλά δέχονται πληρωμή μόνο από Google, γιατί όπως μου είπαν από paypal δεν μπορούν να επιβεβαιώσουν την διεύθυνση μου.....!

Ολη η συνομιλία δεν μου έκανε καλή εντύπωση,οπότε δεν θα παραγγείλω κάτι από εκεί.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Aναρωτιέμαι...Μήπως είναι ένα κόλπο του μάρκετινγκ το θέμα με την Explore Scientific και τις εκπτώσεις της; Η opt είχε εκπτώσεις στους φακούς της ES μέχρι τις 31 αυγούστου και τώρα έχει μέχρι τέλος του χρόνου...

 

:-k :-k

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό ακριβώς είναι. Ένας τρόπος να τονίσει η ES τις ανταγωνιστικές τιμές της. Μην αγχώνεστε λοιπόν.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είπατε τίποτε;

 

Δεν είπαμε αλλά θα πούμε τώρα...size does NOT matter! :mrgreen:

 

Με άλλα λόγια....δεν αλλάζω τον XW 10mm με κανένα άλλο απορρυπαντικό έεεε..φακό θέλω να πω! :D :D :lol: :lol: :P :P

 

Είναι ένα all time classic... [-( :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχει αυτό το μέγεθος στα 9mm, πως θα είναι ένα ανάλογο 20mm; Και πως θα είναι (συμπεριλαμβανομένων των φυσικών μεγεθών) το 25mm 100 (με το πεδίο του Nagler 31 και την κόρη εξόδου του Nagler 26) που θα κυκλοφορήσει εντός των ημερών;

Μου φαίνεται πως οι φακοί αυτοί δεν έχουν και τόση πρακτική σημασία (αν και οι "άρρωστοι" τους περιμένουν πως και πως) αλλά οπωσδήποτε πρόκειται ενδιαφέρουσες τεχνικές εξελίξεις.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(αν και οι "άρρωστοι" τους περιμένουν πως και πως)

 

 

Εμ,σε αυτούς απευθύνονται τέτοιοι φακοί...120* δεν είναι λιγάκι υπερβολή;;

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα πράγματι, ο 25mm αναμένεται να είναι...τρομακτικός σε μέγεθος! EyepieceZILLA !! :shock: #-o
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης