Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!!! Αν και παρακολουθώ φανατικά το forum η αλήθεια είναι πως σπάνια γράφω...

Και αν και ντρέπομαι θα ζητήσω την βοήθειά σας σε κάτι. Θα έχετε δει κάποιοι φαντάζομαι το βιντεο στο youtube "how science saved my soul".

Επειδή το θεωρώ εξαιρετικό και σίγουρα τα καλύτερα 15 λεπτά στο youtube αποφάσισα να το μεταφράσω και να το υποτιτλίσω ώστε να μπορέσουν να το παρακολουθήσουν και φίλοι που δεν ξέρουν καλά αγγλικά.

Θα ήθελα λοιπόν αν μπορείτε να μου προτείνετε διορθώσεις στην μετάφραση που έχω κάνει.

το link ειναι

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας :-)

“Isn''''t it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?”
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D

Δεν την εμφανίζει αυτόματα;

Αν όχι κάνε κλικ στο κόκκινο εικονίδιο που λέει CC και επέλεξε Greek.

Είναι δεξία από το timer του βιντεο.

 

Συγνώμη για την παράλειψη!!!

“Isn''''t it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?”
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Hitchhiker,

 

δύο σημεία που παρατήρησα είναι

στο 02:58 " Is like the universe screens in your face" που σημαίνει "Είναι σαν το σύμπαν να σου προβάλει καταπρόσωπα..." αντί για "scream - φωνάζει" που έχει χρησιμοποιηθεί.

 

Επίσης στο 06:17 η λέξη "abuse" έχει χρησιμοποιηθεί με την έννοια "κατάχρηση". Πιστεύω ότι θα ταίριαζε καλύτερα η έννοια "κακομεταχείριση - κακοποίηση" αντί δηλαδή για

"όλες οι άλλες λέξεις καταχράζονται μέχρι που σημαίνουν ότι οι θρησκείες θέλουν" νομίζω ταιριάζει καλύτερα το " όλες οι άλλες λέξεις κακομεταχειρίζονται, μέχρι που σημαίνουν ότι οι θρησκείες θέλουν".

 

Έτσι και αλλιώς όμως, η απόδοση είναι πολύ καλή και σε καμία περίπτωση στα δύο σημεία που παρατήρησα δεν έχει αλλάξει το γενικό νόημα.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια και για τις παρατηρήσεις.

Χαίρομαι που σας αρέσει το βίντεο. Από την πρώτη φορά που το είδα ήθελα να το μοιραστώ και με χαροποιεί που το μοιράζομαι με ανθρώπους που το εκτιμούν.

Όσο για τις παρατηρήσεις σου Κωνσταντίνε έχεις δίκιο και τις δύο φορές και σε ευχαριστώ πολύ.

Θα κάνω σύντομα τις διορθώσεις!

 

:cheesy: :cheesy: :cheesy:

“Isn''''t it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?”
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως μπορούμε να το κατεβάσουμε με τους ελληνικούς υπότιτλους? ή τουλάχιστον να δώσετε σε ξεχωριστό αρχείο τους υπότιτλους. ευχαριστώ!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι υπότιτλοι στο αρχείο. Ειναι .srt ανοιγει με notepad
“Isn''''t it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?”
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πολλα πολλα συγχαρητηρια για την μεταφραση αυτου του εξαιρετικου βιντεο. =D> =D> =D>

ειναι υποχρεωση ολων μας να διαδωσουμε την αληθεια, την γνωση που τοσο συστηματικα μας εχουν αποκρυψει.

 

και μια φιλικη συμβουλη. οταν με καποιο τροπο αναφερεσαι στον "θεο" εδω μεσα να εισαι προσεκτικος. οταν ανεφερα εδω μεσα την σχεση του θεου με τα αστρα κ την μυθολογια, με διεγραψαν σε 2 ωρες.

:frown: :frown: :frown:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο λογος που σε διαγραψανε ειναι διοτι το forum δεν μπλεκεται με την διαμαχη επιστημης-θρησκειας και δεν θα επρεπε, διοτι ο καθενας εχει τις δικες του πεποιθησεις, βιωματα, εμπειριες. Επειδη στη συγχρονη εποχη η επιστημη παιρνει την εκδικηση της απεναντι του σκοταδιστικου μεσαιωνα, δεν παει να πει οτι πρεπει να ισοπεδωνονται τα παντα. Υπαρχουν επιστημονες ενθεοι και αλλοι αθεοι. Η πιστη ειναι κατι το ξεχωριστο για τον καθενα και εκει κανονικα πρεπει να μενει. Το συγκεκριμενο βιντεο ειναι το ιδιο "ενοχο" με καποιο θρησκοληπτο ας πουμε βιντεο, διοτι κατηγορει και προσπαθει να περασει μια προσωπικη αποψη. Κανει δηλαδη οτι κατηγορει τους αλλους οτι κανουν. Ο καθενας απο μας διαμορφωνει μια αποψη, βαση εμπειριων και τι τον εκφραζει τελικα. Το να προσπαθησει να πεισει τους αλλους οτι αυτο που πιστευει ειναι και το σωστο... ε δεν ειναι σωστο. Η γνωση υπαρχει και δεν ειναι κρυφη, ειτε για την καθε θρησκεια ειτε για την επιστημη, οποτε ο καθενας κανει τις επιλογες του.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hitchhiker θέλεις να γίνει και συζήτηση πάνω στο θέμα που παρουσιάζει το βίντεο;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο λογος που σε διαγραψανε ειναι διοτι το forum δεν μπλεκεται με την διαμαχη επιστημης-θρησκειας και δεν θα επρεπε, διοτι ο καθενας εχει τις δικες του πεποιθησεις, βιωματα, εμπειριες. Επειδη στη συγχρονη εποχη η επιστημη παιρνει την εκδικηση της απεναντι του σκοταδιστικου μεσαιωνα, δεν παει να πει οτι πρεπει να ισοπεδωνονται τα παντα. Υπαρχουν επιστημονες ενθεοι και αλλοι αθεοι. Η πιστη ειναι κατι το ξεχωριστο για τον καθενα και εκει κανονικα πρεπει να μενει. Το συγκεκριμενο βιντεο ειναι το ιδιο "ενοχο" με καποιο θρησκοληπτο ας πουμε βιντεο, διοτι κατηγορει και προσπαθει να περασει μια προσωπικη αποψη. Κανει δηλαδη οτι κατηγορει τους αλλους οτι κανουν. Ο καθενας απο μας διαμορφωνει μια αποψη, βαση εμπειριων και τι τον εκφραζει τελικα. Το να προσπαθησει να πεισει τους αλλους οτι αυτο που πιστευει ειναι και το σωστο... ε δεν ειναι σωστο. Η γνωση υπαρχει και δεν ειναι κρυφη, ειτε για την καθε θρησκεια ειτε για την επιστημη, οποτε ο καθενας κανει τις επιλογες του.

 

+100000000.

Δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα. Έλεος πια με τους "επιστήμονες" και τους "άγιους". Ο κάθε ένας πιστεύει εκεί που πιστεύει. Και το να μην πιστεύεις είναι κι αυτό ένα είδος πίστης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, όντως για να μην τα ισοπεδώσουμε όλα. Αν συγκρίνουμε το παραπάνω βιντεο με κάποιο βίντεο θρησκόληπτου στο όνομα της ισότητας της γνώσης τότε ουσιαστικά λέμε ότι δεν υπάρχει αλήθεια κ όλα είναι θεμα γνωμης.

Την επόμενη φορά φορά που θα πει κάποιος ότι βλέπει τον Μ31 μέσα από το τηλεσκόπιο του εγω θα του πω ότι ο Όντιν του κάνει πλάκα κ τον κάνει να βλέπει κάτι που δεν υπάρχει. Προσωπική άποψη μου.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιός θα λογοκρίνει την τέχνη;
Τέχνη η οποία κατευθύνει σε συγκεκριμένες απόψεις δεν είναι τέχνη. Για μένα η τέχνη πρέπει να είναι ελεύθερη από απόψεις και δόγματα (αφού το πάμε εκεί).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

dp297, νομιζω ημουνα απολυτα ξεκαθαρος, δεν υπαρχει λογος για ειρωνια. Παντως, το θεμα αυτο ειναι πολυ μεγαλο και ακριβως επειδη ακρη δεν βγαινει, διοτι το ενα ειναι η πιστη εκει που δεν υπαρχουνε δηλαδη αποδειξεις επιστημονικες και το αλλο ειναι η επιστημη η οποια κινειται μεσω αποδειξεων, γι αυτο και αποφευγεται στο φορουμ. Ειναι κριμα ομως να αφοριζονται καποια πραγματα ετσι απλα ακριβως επειδη δεν γνωριζουμε, ιδιως οταν ολοι που ατενιζουμε το συμπαν βλεπουμε ενα μεγαλειο, αλλοι το μεγαλειο της Δημιουργιας και αλλοι απλα ενα μεγαλειο. Αρκει να μενει εκει, το βιντεο που παρατεθηκε ξεφευγει και ειναι μερος μιας πολεμικης που σε εμας τουλαχιστον εδω δεν χρειαζεται.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα δεν ήμουν ειρωνικος. Επίτηδες δεν ήθελα ναμουν ειρωνικος. Απλά κατέθεσα μια πιθανή προσωπική άποψη που μπορει να είχα αν πίστευα στον Οντιν. Αν αντικαταστησεις τον Οντιν με κάτι άλλο ξαφνικά ίσως να μην μας φαίνεται η πρόταση ειρωνικη. Η μη πίστη δεν είναι πίστη. Κ μπορει προσωρινά να συμφωνήσω ότι να μην το τραβήξουμε το θέμα γιατί δεν υπάρχει κανένας λόγος, με την ευκαιρία αυτή θα ήθελα απλά να πω ότι ίσως....ίσως η πολεμική ανθρώπων που ασχολούνται με την επιστήμη θα πρέπει να γίνει πιο έντονη έναντι σε τακτικές συναισθηματικά υποβοηθητικες αλλα πνευματικά αποχαυνωτικες. Προφανώς το astrovox δεν υπάρχει για αυτο το λόγο αλλα πραγματικά θα δυσκολευομουν πραγματικά να συζήτηση για τη μαγεία των νεφελωματων κ των γαλαξιων με κάποιον που πιστευε ότι τους δημιούργησε πχ ο Δίας (λέμε τώρα). Ε πως να το κάνουμε.

Κ πάλι όλα αυτά χωρίς ειρωνία, πραγματικά. Συγνώμη για το εκτός θέματος...απλά μερικές το να μην θιξεις τις αντιλήψεις κάποιων δεν είναι το παν!

Φαντάζομαι αυτο που θέλω να πω είναι ότι αν υπάρχει αλήθεια αυτή δεν θα αποκαλυφθεί με μέσους όρους κ συμβιβασμούς.

Σορρυ μονοτερμα το πήρα. Τα παραπάνω σχόλια δεν πανε προς συγκεκριμένο άτομο απλά είναι απόψεις κ προέρχονται απο την πρόταση που είναι κ ο τίτλος του βίντεο.

Παιδιά με κάθε καλή διάθεση προς την παρέα του site.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιός θα λογοκρίνει την τέχνη;
Τέχνη η οποία κατευθύνει σε συγκεκριμένες απόψεις δεν είναι τέχνη. Για μένα η τέχνη πρέπει να είναι ελεύθερη από απόψεις και δόγματα (αφού το πάμε εκεί).

 

Έχω αναρτήσει εκατοντάδες θρησκευτικά έργα τέχνης που σχετίζονται με τον ουρανό στο Σύμπαν της τέχνης. Από τους αρχαίους Αιγυπτίους και τον Giotto έως ξωκκλήσια και παιδικές ζωγραφιές. Ελάχιστα έργα τέχνης προέρχονται από ''αθέους'' ή αγνωστικιστές και αν θέλω να είμαι δίκαιος θα πρέπει να τα βρω και να τα αναρτήσω όλα ώστε να διατηρήσω κάποια ισορροπία. Και πάλι λιγότερα θα είναι καθώς λίγοι είναι εκείνοι που ξεχωρίζουν από το κοπάδι. Επίσης δεν έχω βρει έργο που να μην είναι στρατευμένο ή να μην έχει παραχθεί από κάποιες ιδέες που διαχέονται στον χωρόχρονο παραγωγής του, στην περιρρέουσα κουλτούρα, στην ψυχοσύνθεση του δημιουργού του, στο zeitgeist.

Εγώ δεν θα λογοκρίνω την τέχνη.

Και επειδή ουδείς διαμαρτυρήθηκε για την ''Προσκύνηση των Μάγων'' ή τον ''Σταυρό του Άη Λιά'', οι διαμαρτυρίες περί του ''How science saved my soul'' με πλημμυρίζουν καχυποψία για την υποτιθέμενη ουδετερότητα του Astrovox ή των θαμώνων του.

Ο νους μου λογοκρίνει όσους λογοκρίνουν την τέχνη. Όχι εκείνους που εκφράζουν τα όποια πιστεύω τους και την αλήθεια τους.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο τυπος στο βιντεο κανει πολεμικη στις θρησκειες, δεν ειναι απλα ενα βιντεο που δειχνει το συμπαν κλπ. Kokoli αυτα που εχεις αναρτησει εσυ δεν εχουνε μεσα "πολεμικη". Εσυ περισσοτερο απο τους πιο πολλους θα πρεπει να ξερεις γιατι ο τυπος δηλωνει αθεος και κανει αυτο το πραγμα, απλη ψυχολογια ειναι.

 

dp297

Προφανώς το astrovox δεν υπάρχει για αυτο το λόγο αλλα πραγματικά θα δυσκολευομουν πραγματικά να συζήτηση για τη μαγεία των νεφελωματων κ των γαλαξιων με κάποιον που πιστευε ότι τους δημιούργησε πχ ο Δίας (λέμε τώρα)

 

Οκ, λιγο ακραιο παραδειγμα, αλλα γιατι οχι? Ετσι ειναι σαν να λες οτι απαξιωνεις να μοιραστεις- συζητησεις για τη μαγεια των νεφελωματων με οποιον πιστευει στο Θειο, με τον ενα η με τον αλλο τροπο. Δεν θα συζητουσες για αυτα με τον Σωκρατη η τον Θαλη τον Μιλησιο? Ολοι οι αρχαιοι φιλοσοφοι ειχανε μεγαλο σεβασμο για το Θειο και δεν πιστευανε στο Δωδεκαθεο οπως το κατεστημενο (γι αυτο και κυνηγηθηκαν) αλλα ταυτιζανε τον Δια με τον Δημιουργο του συμπαντος. Δεν θα συζητουσες μαζι τους γιατι πιστευανε σε καποιο Θεο? Αυτοι θεσανε τις βασεις για τον συγχρονο κοσμο.

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι καποιος που πιστευει σε καποιον Θεο και Δημιουργο δεν ειναι απαραιτητα και αδαης, κολλημενος και οτι αλλο, οπως υποννοει δηλαδη ο τυπος στο βιντεο. Αλλα αυτος μου φαινεται μεγαλωσε σε μια κοινωνια η ακομη και σε μια οικογενεια συντηριτικων και ισως και θρησκοληπτων, οπως ειναι ας πουμε ενα μεγαλο μερο της Αμερικανικης κοινωνιας που υπερβαλλουνε στα παντα, μπουχτισε και το γυρισε σε αθεο και για αυτο το λογο κανει και την πολεμικη.

 

Τιποτε προσωπικο, συζητηση κανουμε για να αλληλοκαταλαβαινομαστε καλυτερα. Εξυπνοι ανθρωποι ημαστε οι περισσοτεροι εδω μεσα και τη στιγμη που ασχολουμαστε με αυτο το αντικειμενο, την αστρονομια και ερασιτεχνικη αστρονομια δεν ημαστε στην κατηγορια των ανθρωπων που βλεπουνε στην tv τι εκανε η Μενεγακη και που πηγε διακοπες. Εμεις ερευνουμε, στοχαζομαστε, φιλοσοφουμε, ανεξαρτητως σε τι πιστευει ο καθενας. Ετσι δεν ειναι? Η ας πουμε εγω μπορει να βλεπω αστρα με εξοπλανητες παρομοιους με τη Γη και να φανταζομαι πολιτισμους σε αυτα. Μπορει να μου το αναιρεσει κανενας, τη στιγμη που δεν ξερουμε τι υπαρχει εκει εξω?

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σε όλους!!!

Νομίζω ότι το θέμα του βιντεο δεν είναι τόσο να εκφράσει ο δημιουργός την αντίθεσή του στις θρησκείες, όσο να εξυμνήσει το μεγαλείο του ανθρώπινου πνεύματος και πόσο μακρυά μπορεί να φτάσει ο άνθρωπος, το οποίο είναι και αυτό που με άγγιξε.

Το ζήτημα των θρησκειών το αγγίζει μόνο και μόνο για να δηλώσει πως η αποκάλυψη που ένιωσε, την οποία νομίζω πως οι περισότεροι εδώ έχουμε νιώσει κάποια στιγμή κοιτάζοντας το σύμπαν, δεν ήταν θρησκευτική αλλά κάτι διαφορετικό. Εγώ προσωπικά το έχω νιώσει κάποιες στιγμές κοιτάζοντας τον σκοτεινό ουρανό και για μια φευγαλέα στιγμή συνειδητοποιώ την μοναδικότητά μου στο σύμπαν. Δεν είναι εκείνη τη στιγμή ο θεός που με αγγίζει αλλά εγώ που αγγίζω το σύμπαν.

Το αν υπάρχει θεος νομίζω πως ειναι κάτι που και ο ιδιος, αν και αθεος, αποφεύγει να πάρει θέση και πιστεύω πως δεν είναι και το κατάλληλο forum για να συζητηθεί άλλωστε.

Το σύμπαν είναι εκεί για να το παρατηρούμε και να μαθαίνουμε και αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

 

(Έκανα και τις διορθώσεις στα δυο σημεία που πρότεινε ο φίλος Κωνσταντίνος!!!)

“Isn''''t it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?”
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι αρχαίοι, πχ Σωκράτης είχε σεβασμό για το Θείο όντως, εννοώντας το Θείο εντός του ανθρώπου κ όχι το Θεο. Αυτοί θέσανε τη βάση του συγχρονου κόσμου ναι, αλλά όχι της επιστημονικής σκέψης. Προφανώς κ δεν θα μπορούσες να συζητήσεις για τη μαγεία της κβαντικής φυσικής πχ με τον Αριστοτέλη που πίστευε ότι τα πάντα αποτελούνται από 4 βασικά στοιχεία ή ακόμα κ με τον Νευτωνα ο οποίος είχε τάσεις θρησκοληψίας. Σπουδαίοι ανθρωποι κ στοχαστές, αλλά έκαναν λάθος. Δυστυχως το Θείο κ η επιστημη είναι δύο ξεχωριστές δεξαμενες.

Το θέμα είναι ότι εαν ο καθένας πιστεύει ότι τίποτα δεν μπορεί να του αναιρέσει (κ αυτό δεν πηγαίνει προς εσένα Efstathios) την πίστη του σε κάτι επειδή δεν ξερουμε τι υπάρχει εκεί έξω τότε να είναι έτοιμος να δεχθεί όχι μόνο την υπαρξη του Θείου αλλά κ του Κάπτεν Αμέρικα ως δημιουργού του σύμπαντος, πραγματικά χωρίς να το γελοιοποιώ το θεμα. Το πρόβλημα είναι ότι αυτό ακούγεται γελοίο κ παράλογο γιατί στην πίστη δεν υπάρχει λογική. Είναι λογικό!!!

κ γιαυτό έχει δημιουργηθεί στην Αμερική κ στην Ευρώπη (βλεπε Dawkins) αυτό το κίνημα της πολεμικής. Συμφωνω τα περί Αμερικής κ συντηρητισμού.

Απλά να κάνω μια παρατηρηση...όταν θιγεται η θρησκεία γινεται πανικός..όταν θιγεται η Επιστημη τι γίνεται?

 

Θέλω επίσης να τονίσω ότι όλα τα παραπάνω είναι απλές απορίες κ σκέψεις χωρίς την οποιαδήποτε διάθεση εμπαιγμού ή ειρωνίας.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης