Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει αλλά παρακαλώ μην την λέτε έτσι την πολύ αγαπημένη μανούλα :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Κάτι άλλο μήπως έχει πολύ μεγάλη διάμετρο για αρχάριο;;

φαντάζομαι ο σωλήνας χωράει σε ένα απλό σακ-βοθαγιαζ για μεταφορά μην το γδάρουμε κιόλας

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 207
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Έψαξα αλλά το πλανητάριο δεν είχε οχτάρι.Να ρωτήσω όμως κάτι,πρέπει να προσθέσω αντίβαρα;;;

Για δες εδώ τι έκανε αυτος

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1941

 

Όχι απαραίτητα, δεν τα χρειάζεσαι. Δεν θα έχεις και τα πιο βαριά προσοφθάλμια, ειδικά τώρα στην αρχή, και μπορείς να ρυθμίσεις την ροπή του βάρους άνετα με το χερούλι tension control.

Αν χρειαστείς στο μέλλον, έχοντας πιο μεγάλους φακούς, μπορείς άνετα να προσθέσεις 2 μαγνήτες (14 ευρώ κόστος και οι δύο μαζί!) από τον Ρέππα www.reppas.gr και θα είσαι έτοιμος.

 

Μπορεί όμως και ποτέ να μην χρειαστείς (το πιο σίγουρο)...εγώ που έχω πολλά βαριά αξεσουάρ στο 12" (που είναι το ίδιο τηλεσκόπιο) δεν χρειάστηκα ποτέ παρά μόνο για μια ειδική περίπτωση, για αυτό τα πήρα μόνο. Γενικά ΔΕΝ θα τα χρειαστείς...τελεία. 8) :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ανεμηστιράκι σε τι βοηθάει

 

Ευχαριστώ

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Τον είδατε τον CHUCK που με την στριφογυρηστη κλοτσιά ανοιγει μάυρες τρύπες

\:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει αλλά παρακαλώ μην την λέτε έτσι την πολύ αγαπημένη μανούλα :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Κάτι άλλο μήπως έχει πολύ μεγάλη διάμετρο για αρχάριο;;

φαντάζομαι ο σωλήνας χωράει σε ένα απλό σακ-βοθαγιαζ για μεταφορά μην το γδάρουμε κιόλας

 

Η διάμετρος είναι ιδανική και θα σου δείξει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πολλά! Δεν παίρνεις πια και 16 ίντσες με την μία! 10 παίρνεις και είσαι στην χρυσή τομή όλων των θεμάτων! Δεν χρειάζεται κανένα σακ βουαγιάζ και τίποτα ο σωλήνας. Αν όμως ανησυχείς πολύ μπορείς να τον τυλίξεις με κάτι...αν και σου λέω δεν είναι απαραίτητο, δεν θα το βάλεις και πάνω σε πέτρες, στα πίσω καθίσματα ξαπλωτό με τις ζώνες θα το έχεις.

 

Έπειτα δεν αγοράζεις ποτέ τέτοιο εργαλείο με κριτήριο αν χωράει σε σακ βουαγιάζ η όχι...το παίρνεις, το φορτώνεις και βουρ στο βουνό!!! Είναι σκληροτράχηλα τα τηλεσκόπια αυτά...μέσα σε όρια πάντα φυσικά!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό το μικτό που έχεις στην φωτογραφιά είναι ο "μπαμπάς αυτουνου που λέω να πάρω;;;;

τι του έχεις βάλει στο χώρισμα;;;

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ανεμιστηράκι βοηθάει το κάτοπτρο να κρυώσει πιο γρήγορα και να αποβάλλει τα θερμά ρεύματα αέρα που έχουν συγκεντρωθεί στο σωλήνα πιο γρήγορα, ώστε να μην σου παραμορφώνουν τα είδωλα. ΔΕΝ έχει μαζί το τηλεσκόπιο, θα πρέπει να το βάλεις ξεχωριστά αν και...ούτε εγώ το έχω βάλει, έτσι και αλλιώς μέσα σε 1 ώρα και λιγότερο θα έχει κρυώσει ο σωλήνας. Ούτε αυτό είναι κάτι απολύτως απαραίτητο...ειδικά για την αρχή...ο σωλήνας θα κρυώσει με ή χωρίς αυτό...απλά θα κρυώσει πιο γρήγορα με την υποβοήθηση από αυτό.
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ανεμιστηράκι βοηθάει το κάτοπτρο να κρυώσει πιο γρήγορα και να αποβάλλει τα θερμά ρεύματα αέρα που έχουν συγκεντρωθεί στο σωλήνα πιο γρήγορα, ώστε να μην σου παραμορφώνουν τα είδωλα. ΔΕΝ έχει μαζί το τηλεσκόπιο, θα πρέπει να το βάλεις ξεχωριστά αν και...ούτε εγώ το έχω βάλει, έτσι και αλλιώς μέσα σε 1 ώρα και λιγότερο θα έχει κρυώσει ο σωλήνας. Ούτε αυτό είναι κάτι απολύτως απαραίτητο...ειδικά για την αρχή...ο σωλήνας θα κρυώσει με ή χωρίς αυτό...απλά θα κρυώσει πιο γρήγορα με την υποβοήθηση από αυτό.

Εντάξει και ευχαριστώ

Ο ερευνητής μπορεί να "βγεί"εύκολα και να τον χρησιμονοιήσω σαν διόπτρα;;;Βοηθάει έτσι που είναι στημένος;;;πως βλέπεις αφού είναι παράληλα με τον σωλήνα;;

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό το μικρό που έχεις στην φωτογραφία είναι ο "μπαμπάς αυτουνού που λέω να πάρω;;;;

τι του έχεις βάλει στο χώρισμα;;;

 

Είναι το 12ιντσο αδερφάκι του... :cheesy:

 

Το φωτοχιτώνιο έχω βάλει που θα πρέπει να πάρεις και εσύ από εδώ, εφόσον καταλήξεις σε αυτό το μοντέλο...μόνο αν πάρεις ενιαίο σωλήνα δεν θα το χρειαστείς.

Αυτό είναι και το πλεονέκτημα ενός αντίστοιχου ενιαίου σωλήνα, δεν θέλει φωτοχιτώνιο.

http://astrozap.com/scripts/prodView.asp?idproduct=253

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φωτοχιτώνιο έχω βάλει που θα πρέπει να πάρεις και εσύ από εδώ, εφόσον καταλήξεις σε αυτό το μοντέλο...μόνο αν πάρεις ενιαίο σωλήνα δεν θα το χρειαστείς.

Αυτό είναι και το πλεονέκτημα ενός αντίστοιχου ενιαίου σωλήνα, δεν θέλει φωτοχιτώνιο.

http://astrozap.com/scripts/prodView.asp?idproduct=253

Αν δεν βάλω φωτοχιτώνιο(πολλά υπονοούμενα έχει η λέξη :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# )

δεν θα βλέπω;;;

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ερευνητής μπορεί να "βγεί"εύκολα και να τον χρησιμονοιήσω σαν διόπτρα;;;Βοηθάει έτσι που είναι στημένος;;;πως βλέπεις αφού είναι παράληλα με τον σωλήνα;;

 

Μπορείς, αλλά αυτός στην φωτογραφία βλέπει ανάποδα και ανεστραμμένα τα πράγματα. Καλύτερα, αν θες να τον έχεις όπως λες, να πάρεις και έναν άλλον, ορθής γωνίας και σωστής προβολής.

 

Δες εδώ

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=169324#169324

 

Πολλά έξοδα όμως βρε παιδί μου για σένα είναι αυτά τα έξτρα αξεσουάρ!! Πάρε το τηλεσκόπιο πρώτα, βγες στο βουνό, μάθε 5 πράγματα για την χρήση του ΕΜΠΡΑΚΤΑ, μάθε ουρανό, αστερισμούς και αντικείμενα και μετά τα συζητάμε όλα τα έξτρα καλούδια...αυτά ΔΕΝ έχουν τελειωμό και εσύ ακόμη φίλε μου καλέ, δεν έχεις δικά σου χρήματα...οπότε μείνε για τώρα στα βασικά και θα εξελιχθείς σιγά και σταθερά. :wink:

 

Αν τα πεις όλα αυτά στους δικούς σου και μάθουν πόσο κοστίζουν όλα τα έξτρα μαζί....σε βλέπω να μην παίρνεις τίποτα... :D οπότε μην βιάζεσαι. Εδώ είμαστε και θα τα λέμε όταν τα χρειαστείς.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει και ευχαριστώ.

Οσο για τα δικά μου χρήματα δουλέβω τώρα στις διακοπές και οτι βγάλω.Αν είδες πιο πίσω μάλλον οι γονείς το πολύ να βάλουν κάνα 50αρί.Αντε να δώ πως θα τα μαζέψω :-k. Αλλά όπως είπε κάποιος ο ουρανός δόξα το Θεό δεν φέβγει και σε ένα χρόνο εκεί θα νε.

Ποπο σαπουνοπερα που παιξα πάλι,αλλά τι να κάνουμε ζούμε σε δύσκολες εποχές για τέτοιες διασκεδάσεις. :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν παρατηρεί κανείς από σκοτεινό περιβάλλον ούτε το φωτοχιτώνιο ειναι απαραίτητο. Δεν είδα κανένα από τα τεράστια τηλεσκόπια των αστεροσκοπείων που είναι με σωλήνες σκελετούς να έχουν φωτοχιτώνιο. Η μεγαλήτερη χρησιμότητα του φωτοχιτωνίου είναι πως εμποδίζει θερμικά ρεύματα από το σώμα του παρατηρητή να περάσουν στο οπτικό μονοπάτι.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά για μετά.......................την βάση dob αμα την κάνω goto πόσο πάει,θα βοηθήσει.Επαναλαμβάνω για μετά.Γενικώς αν καταλάβατε ψάχνω να πάρω κάτι που θα με κρατήση καιρό.

Ευχαριστώ :cheesy: :cheesy: :cheesy:

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου απάντησα και στο άλλο νήμα (περί ζουμ) το λέω κι εδώ: ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ DOB καλύτερα αν έχεις τη δυνατότητα 6 ιντσών νευτώνιο ισημερινό και μοτέρ στην ορθή αναφορά για να παρακολουθεί την κίνηση του ουρανού. Το goto καλύτερα να το αφήσεις γι αργότερα μάθε τον ουρανό και μην μπλέχεις με καλώδια. μπαταρίες, χειριστήρια κλπ προς το παρόν.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το goto είναι αυτό που ακολουθάει η αυτό που σε πάει ρομποτικά.Εγώ να κινήται μόνο του θέλω για να ακολυθό.Αυτό τον 6" που λές μπορείς να βάλεις κάνα link.φωτοχυτόνιο απο πού μπρώ να πάρω(όχι internet)

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Goto σε παει ρομποτικά για να παρακολουθεί μόνο χρειάζεσαι ισημερινή βάση με μοτέρ στην ορθή αναφορά μόνο (για την απόκλιση μην πάρεις πεταμένα λεφτά είναι). Φωτοχιτώνιο δεν θα χρειαστείς γιατί απλούστατα ο σωλήνας είναι κλειστός σε όλα τα 6" ισημερινά.

Μπορείς κατά καιρούς και εδώ να βρεις μεταχειρισμένα σε άψογη κατάσταση και χαμηλές τιμές από πολλούς που αναβαθμίζονται σε μεγαλύτερα.

Εγώ με δεκαετίες παρατήρησης απολαμβάνω ακόμα να παρατηρώ με το 6" f/8 νευτώνιό μου! Εύκολη ευθυγράμμιση, αποδίδει καλά ακόμα και με πάμφθηνους προσοφθάλμιους, μικρή κεντρική παρεμπόδιση, καλό και για στοιχειώδη αστροφωτογράφιση. Αλλά και το κοντό f/5 είναι καλό και πιο εύκολο στη μεταφορά ο σωλήνας του έχει μήκος 75-80 εκατοστά περίπου.

 

exp150bk.jpg

 

το κοντό

 

 

exp150bkpl.jpg

 

το μακρύ

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν παρατηρεί κανείς από σκοτεινό περιβάλλον ούτε το φωτοχιτώνιο ειναι απαραίτητο. Δεν είδα κανένα από τα τεράστια τηλεσκόπια των αστεροσκοπείων που είναι με σωλήνες σκελετούς να έχουν φωτοχιτώνιο. Η μεγαλήτερη χρησιμότητα του φωτοχιτωνίου είναι πως εμποδίζει θερμικά ρεύματα από το σώμα του παρατηρητή να περάσουν στο οπτικό μονοπάτι.

 

ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ dobsonian τέτοιου τύπου χωρίς την προστασία του φωτοχιτωνίου και για λόγους που δεν έχουν να κάνουν μόνο με την υγρασία...

το να μην βάζει κάποιος φωτοχιτώνιο σε ανοιχτού τύπου dobsonian τηλεσκόπιο, είναι μάλλον μια λανθασμένη πρακτική . Είναι απαραίτητο για τους εξής λόγους:

 

Α) Για αποφυγή συσσώρευσης υγρασίας στο πρωτεύον κάτοπτρο.

Β) Για την αποφυγή αγγίγματος του δευτερεύοντος κατόπτρου.

Γ) Για αποφυγή συσσώρευσης σκόνης στο κυρίως κάτοπτρο και λάσπης σε συνδυασμό με την υγρασία.

Δ) Για το διάχυτο φωτισμό.

Ε) Για την αποφυγή του να σου πέσει οτιδήποτε μέσα στο πρωτεύον από το πλαϊνό άνοιγμα (!!! :shock: :shock: ), είτε είναι αυτό προσοφθάλμιο, είτε είναι εργαλείο, είτε ότι άλλο βάζει ο νους σου!

 

Σε απόλυτα σκοτεινό ουρανό και τοποθεσία παρατήρησης, στο θέμα του κοντράστ των ειδώλων, μπορεί να μην επηρεάζει τόσο το να μην το έχεις. Για όλους τους παραπάνω λόγους όμως και ΜΟΝΟ, νομίζω πως επιβάλλεται!

Τώρα αν έχει δυνατό άνεμο, είτε έχεις ανοιχτό σωλήνα με ή χωρίς φωτοχιτώνιο, είτε κλειστό σωλήνα...θα σε πάρει και θα σε σηκώσει! Σε καμία περίπτωση όμως δεν αποτελεί μύθο και δεν είναι τυχαίο ότι όλα τα dob του κόσμου, ανοιχτού σωλήνα, έχουν κι από ένα... :-note

 

Η σύγκριση με τα τηλεσκόπια των Αστεροσκοπείων που δεν έχουν κάποιον με εργαλεία, προσοφθάλμια και λοιπά αντικείμενα, να στέκεται δίπλα τους και είναι και κλειστά σε τεράστιους θόλους...είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ατυχής!!! #-o #-o #-o ](*,) ](*,) ](*,) :-s :-s :-s

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άν ποτέ αποφασίσω να το βάλω το flex 10" πάνω σε ισημερινή πόσο θα πάει.

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπαίνει το flex 10" πάνω σε ισημερινή, μόνο ο κλειστός σωλήνας μπαίνει...

Αυτό δηλαδή

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=656

 

Εξαρτάται πόσο θα κάνει η στήριξη που θα αγοράσεις. Ξεκίνα με την dob βάση τώρα και αργότερα το βάζεις. Θα πρέπει όμως να έχεις τον κλειστό σωλήνα όχι το flex!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποοοοοοοοοοοο πολύ κακό αυτό.Και δηλαδή αν είμαι εσ μεγάλη μεγένθυνση τι θα κάνω θα το χτθπάω ελαφρά για να κουνηθεί. :?: :?: :?: :?: :?:

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλτατε απ΄οτι εχω καταλαβει απο τα ποστ σου δινεις πολυ μεγαλο βαρος στην μεγεθυνση. στην αστρονομια η μεγεθυνση ειναι το τελευταιο που μας απασχολει για λογους που σου ειπα και σε προηγουμενο ποστ. ακομα και στις οριακες μεγεθυνσεις που θα μπορεσεις να φτασεις το τηλεσκοπιο με το προσοθφαλμιο δεν θα εχεις και τοσο σοβαρο προβλημα στην χειροκινητη παρακολουθηση του στοχου εκτος και αν το πεδιο που θα σου δινει το προσοφθαλμιο θα ειναι πολυ μικρο. πηγαινε σε μια εξορμηση στον κιθαιρωνα να μιλησεις απο κοντα με αλλα ατομα με τηλεσκοπια και να δεις απο ενα με σχετικα μεγαλη μεγεθυνση αλλιως θα τα μλπεκεις χειροτερα. κανε λιγο κρατειν και προσπαθησε να αποροφησεις τις πληροφιες που σου δινουν εδω τα παιδια μια μια αλλιως δεν θα βγαλεις ακρη.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δίκιο έχετε.Κάνουμε μια επανάληψη σε ότι είπαμε και τώρα αρχήζουν τα σχολεία αρα και τα όργανα :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=

Αν έχω καμιά απορία.....

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τελικα περιμενω να ερθει το SkyWatcher 90/900 AZ3...ελπιζω να με ικανοποιησει και να μου δωσει εικονες,,,, 8-[ [-o< Δευτερα Τριτη θα το εχω λογικα.....ευχαριστω για την βοηθεια παιδια :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν κάποιος αρχάριος ενδιαφέρεται για βοήθεια στον εντοπισμό διαφόρων στόχων μέσω ηλεκτρονικού συστήματος του τηλεσκοπίου, υπάρχει και ο μηχανισμός push to.

Τέτοιος είναι και το intelliscope της Orion USA.

 

http://www.telescope.com/Telescopes/Dobsonian-Telescopes/IntelliScope-Dobsonians/pc/1/c/12/27.uts

 

Φιλικά,

angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης