Jump to content

televue panoptic 15 πως να το συναρμολογήσω; heeeeelp!


csot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξεβίδωσα το κάτω μέρος του προσοφθαλμίου για να καθαρίσω καλύτερα τον φακό και έφυγαν όλα τα στοιχεία από μέσα τόσο γρήγορα που τώρα δεν μπορώ να θυμηθώ πως να το ξαναβάλω πίσω.

 

Έχεις κανείς κάποιο αντίστοιχο προσοφθάλμιο να με βοηθήσει;

432355_10150622806017087_749577086_9348633_1529432294_n.jpg.b6a912a194b25d9db1654034df5f9c79.jpg

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=16067&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Μην το κάνετε αυτό εκτός αν είστε μάστορες. Μην το κάνετε ειδικά σε Televue επειδή οι φακοί θα σκορπιστούν στο πάτωμα. Μόνο σε Υπερίωνες και μόνο στα ενδεδειγμένα σημεία, όχι σε εκείνα που διαθέτουν κόλλα.

 

Πριν λίγες μέρες σας προειδοποίησα.

Επειδή έχω διαβάσει πολλά τέτοια σε ξένα forum να σου πω πως η Televue δεν κυκλοφορεί σχήματα για την διάταξη των φακών και όσοι το παθαίνουν το στέλνουν στον θείο Al και το επιστρέφει συναρμολογημένο.

Θα ψάξω για καμμιά εικόνα, αλλά ο Pan 15 είναι και λίγο σπάνιος.

 

ΥΓ: Μην ακουμπάς τους φακούς σε μέταλλο, μόνο επάνω σε κάποιο ύφασμα microfiber.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει τίποτε online. Έγραψα στο Cloudy Nights και περιμένω απάντηση.

Μην στεναχωρείσαι, το πολύ πολύ να το στείλεις στην TV. Αν θέλεις κάτι για τον Μαραθώνιο απλώς πες μου ποιό, τα έχω όλα στο προφίλ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά..υπάρχει κ η λύση απελπισίας...να βρεις έναν δεύτερο κ να τον ανοίξεις πάλι κ να δεις με ποια σειρά είναι τοποθετημένοι οι φακοί.... :-note :-k

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε ένα τηλέφωνο την Televue. Πιθανότατα θα πέσεις σε κάποιον από την οικογένεια Nagler και αν τους εξηγήσεις ότι παίρνεις από Ελλάδα ίσως να σου δώσουν κάποιες οδηγίες για να το συναρμολογήσεις..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προτείνουν όλοι να το στείλεις στην TV (και κάποιος εξ αυτών το έκανε με έναν 19mm) καθώς υπάρχει κίνδυνος ανάπτυξης μυκήτων από τα χέρια σου και είναι αδύνατο (λένε) να βάλεις στην ακριβή απόσταση τους δακτυλίους. Ένας Ρώσος αναγνωρίζει τα στοιχεία ως εξής (πες μου αν χρειάζεσαι μετάφραση):

''In order of the details on the picture (from left side):

1 - body of the EP

2 - field lens (the last in the assembling), convex to eye

3 - eye lens (the first in the assembling), concave to eye

4 - one of the middle component (could be the second in the assembling), more plane surface to eye

5 - another middle component (could be the third in the assembling), convex surface to eye

6,7 - rings between middle lenses (spacers) and field component (shall be matched), one of ring looks messed (shall be 3))

8 - threaded ring to grip the assembling (or ring between eye lens and middle lens?)

9 - barrel ''

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω έβαζαν και ένα κίτρινο χαρτάκι σφηνωμένο μεταξύ του βαρελιού 1.25" και του κάτω καπακιού με προειδοποίηση να μην ξεβιδωθεί το κάτω μέρος γιατί θα χυθούν όλα τα στοιχεία έξω - όπερ και εγένετο. Κι εσένα ευλογημένε πως σου ήλθε να λύσεις το προσοφθάλμιο για να το καθαρίσεις; :( Εκτός από ένα φύσημα με πουάρ συνήθως τα προσοφθάλμια δεν χρειάζονται τίποτα παραπάνω στο κάτω μέρος..

Φοβάμαι ότι θα πάει αρκετά ακριβά το πήγαινε-έλα Ελλάδα-ΗΠΑ-Ελλάδα + το κόστος καθαρισμού και συναρμολόγησης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν εχω άλλη λύση, δεν βρισκεις καθε μερα panoptic 15mm.

Θα πάρω το Πλανητάριο που είναι και ο επίσημος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα μήπως και βγάλω άκρη και θα σας πω... γμτ!

 

Ευχαριστώ για την προσπάθεια. Από τον Ρώσσο δεν κατάλαβα τίποτα

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

aaaaaaaaaaa τώρα κατάλαβα..... τα αναγνώρισε με την ακριβή σειρά της φωτογραφίας... ααα οκ

θα το δοκιμάσω

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν πρόλαβα ακόμα αλλά απ ότι διάβασα και μου είπες μάλλον θα πρέπει να το στείλω σε αυτούς μετά έτσι κι αλλιώς για σωστό καθαρισμό και calibration

γμτ! είμαι πολύ άσχετος με οτιδήποτε κατασκευαστικό αααααααργκχχχ!

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

κατάφερα στην Παγκρήτια να κάνω παρατήρηση με τον Panoptic συναρμολογημένο. Ήταν τέλειος, πήρα και την άποψη πιο έμπειρων χρηστών (thnx Planetman & Manousos) οπότε οι οδηγίες ήταν σωστές και είμαι πολύ χαρούμενος για την βοήθεια και τα σχόλια σας.

 

Ουφ!

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κατάφερα στην Παγκρήτια να κάνω παρατήρηση με τον Panoptic συναρμολογημένο. Ήταν τέλειος, πήρα και την άποψη πιο έμπειρων χρηστών (thnx Planetman & Manousos) οπότε οι οδηγίες ήταν σωστές και είμαι πολύ χαρούμενος για την βοήθεια και τα σχόλια σας.

 

Ουφ!

Χρήστο χαίρομαι που όλα πήγαν καλά!! Μπράβο στους Planetman & Manousos =D>

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο, για τον νάγκλερ τον 13άρη δεν έλεγες; Αυτόν τσεκάραμε! Για τον πανόπτικ σου είπα πως κάτι δε μου άρεσε χωρίς να ξέρω πως τον είχες ξανασυναρμολογήσει, οπότε ξαναδές το!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εμένα θυμάμαι ότι μου έλεγες για τον 13άρη!! Και μάλιστα λέγαμε να τον συγκρίνουμε με του Μάνου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι ακριβώς έκανες Χρήστο; Τα έβαλες με τη σειρά που είπαμε; Δοκίμασε στον Δία κάποια στιγμή.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης