Jump to content

Μασκα φωτοσκιασης για διοφθαλμιο...και οχι μονο


nik71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λιγο καιρο καποια μερα μου ηρθε στο νου μου μια απλη ιδεα για να φτιαξω μια μασκα που θα με προστατευει απο την ''πλαγια'' ενοχλητικη φωτορυπανση που ιδιως μεσα σε πολη ειναι μεγαλο προβλημα

 

Οσοι κανουν ''βαθεια'' αστροπαρατηρηση θα εχουν παρατηρησει οτι βαζοντας τα χερια στα πλαγια του προσωπου τους την ωρα που κοιτανε εχουν μια εικονα πολυ πιο σκοτεινη στα ματια τους χωρις γυρω παρεμβολες...ομως τα χερια συνεχεια σηκωμενα κουραζονται και ''μουδιαζουν'' ασε που δεν σ'αφηνουν να κανεις αλλες κινησεις αφου τα δεσμευεις,ετσι λοιπον εκανα κατι πολυ απλο!

Πηρα μια μασκα προστασιας που ειχα για χρηση για τροχο τις εβγαλα το προστατευτικο τζαμι και την εβαψα μεσα εξω με μαυρη ματ μπογια.Μετα την εκοψα μπροστα στο υψος της μυτης για καλυτερη προσαρμογη στα προσοφθαλμια και .....σχεδον ηταν ετοιμη!!!

 

Η μασκα αυτη σας πληροφορω οτι ''δουλευει'' πολυ καλα,τη δοκιμασα μολις χτες το βραδυ ενω την ειχα φτιαγμενη εδω και ενα μηνα και παρολο που ακουμπαγε λιγο πανω στα προσοφθαλμια την ωρα που παρατηρουσα αυτο δεν εμποδιζε το τηλεσκοπιο να μενει ακινητο οσο και αν σας φαινεται περιεργο!!!!

Ισα ισα εξαφανιζε το μικρο τρεμουλο που εχει το τηλεσκοπιο στην αρχη που εστιαζεις και αφηνεις(τουλαχιστον στο δικο μου) και αυτο απ'οτι καταλαβα γινεται επειδη η μασκα το ''αγκαλιαζει''γυρω γυρω περναει μεσα σε σενα και μετα εξαφανιζεται το λιγοστο τρεμουλο!!!

 

Ενα μειονεκτημα που εχει το υλικο της μασκας επειδη ειναι απο σιλικονη οταν την πιανεις κολαει λιγο στο χερι σου χωρις βεβαια να βγαινει η μπογια παρολο που οπως ειπα την εχω βαμμενη εδω και ενα μηνα,γι'αυτο προσοχη!!! η μασκα καλο ειναι να μην βαφτει καθολου στη επειφανια που εφαρμοζει στο προσωπο,οπως εκανα και εγω

 

Χτες στην αρχη που την δοκιμασα διαπιστωσα οτι μου εμπαινε λιγο ''σπαστικο''φως απο τα πλαγια επειδη η συγκεκριμενη μασκα ειχε καποιες τρυπιτσες γι'αυτο εβαλα προχειρα γρηγορα χαρτοταινια την οποια εβαψα με μαυρο μαρκαδορο.Παντως καλυτερα θα ηταν να βαλω μαυρη μονωτικη ταινια

Το αποτελεσμα ηταν καταπληκτικο!!!!!Επιτελους σκοτεινο ''περιβαλλον'' χωρις να βαζω χερια

 

Τελος η μασκα αυτη θα μπορουσε κανει σκιαση και σε παρατηρητες που κανουν ''μονοφθαλμη'' παρατηρηση φτανει να βαζανε κατι μπροστα να καλυψουν το ενα απο τα δυο''ματια'' της μασκας

0451.jpg.335840c067701e862b226f2c83783dc0.jpg

0449.jpg.feeb475a46c50bcd409b38b7a1642a8b.jpg

0450.jpg.4ab0633d864dcf346757fb7dfc30dd4d.jpg

0448.jpg.1b6c2cc115c4187189caa1cd75bdf947.jpg

0447.jpg.c6d81a27a68a6c4e602e35f1304a7519.jpg

0435.jpg.b787b0a7ce882fdb255014962c848618.jpg

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο εύγε, ωραία και φθηνή λύση! Θα εξυπηρετήσει όλους αυτούς που δεν θέλουν/μπορούν να αγοράσουν το υπεράριστο και σχεδιασμένο για αυτό ακριβώς το σκοπό (και όχι μόνο)..αστρογιλέκο!

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14731&highlight=%C1%D0%CF%CB%D5%D4%CF

 

Βέβαια ύστερα από 2 χρόνια χρήσης και απόλυτης συσκότισης με το αστρογιλέκο...δεν το αλλάζω με καμία δύναμη (όπως οι ευχαριστημένες νοικοκυρές δεν αλλάζουν το αγαπημένο τους απορρυπαντικό Ariel! :mrgreen: ) , όμως παραδέχομαι πως η λύση σου, λόγω χαμηλού κόστους κυρίως, είναι μια πολύ ωραία εναλλακτική. =D>

 

Νομίζω όμως πως η πατέντα σου είναι "παιδί" της ενότητας Mastrovox, θα ταίριαζε καλύτερα εκεί, σωστά; :-k

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τασο το αστρογιλεκο το ειχα δει πριν φτιαξω την μασκα αλλωστε απο εκει εμπνευστικα και φτιαξα την δικη μου και ομολογω οτι εχει και πλεονεκτημα οτι θα σε προστατευρει καπως απο τα κουνουπια αλλα εχει και ενα πολυ σοβαρο για μενα μειονεκτημα και οχι μονο!

 

Το καλοκαιρι θα σκας κυριολεκτικα απο τη ζεστη πραγμα που εγω δεν αντεχω εκτος και εαν βρισκεσαι σε κανενα Παρνωνα,εξαλλου η μασκα ειναι πιο βολικη απο την αποψη οτι δεν την βγαζεις και την φορας συνεχεια δεμενη στο κεφαλι απλως θα μοιαζεις στους γυρω σου που σε βλεπουν σα να'σαι σαν κουκουβαγια!!!!

 

:cheesy:

 

Φιλικα Νικος

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο δεν ισχύει αυτό. Δεν σκας από την ζέστη γιατί το ύφασμα είναι ελαφρύ σχετικά, δεν έχει γούνα, ούτε είναι μάλλινο! Επίσης, στα μέρη που πάμε για παρατήρηση που έχουν και κάποιο υψόμετρο πάνω από 600 μέτρα συνήθως και όχι απαραίτητα μόνο στον Πάρνωνα, οι συνθήκες δεν έχουν ζέστη για να πεις ότι σε επιβαρύνει το γιλέκο. Το έχω από την Άνοιξη του 2011 το γιλέκο και στο λέω με σιγουριά αυτό. Εδώ το φοράμε πάντα πάνω από το μπουφάν τις περισσότερες φορές.

 

Αν δεις κάποιον σε εξόρμηση να το έχει σε προτρέπω να το δοκιμάσεις.

 

Μπορούν να το επιβεβαιώσουν και οι άλλοι πολλοί πια κάτοχοί του. Θέμα με το να ζεσταίνεσαι δεν τίθεται με τίποτα. Από τα κουνούπια όχι δεν σε προστατεύει, δεν έχει τέτοιο σκοπό. Η μόνη προστασία για τα κουνούπια είναι ένα διάλυμα με την ουσία DEET η οποία κάνει θαύματα. Την εμπεριέχει το Autan Family.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασχέτως του ότι ως πατέντα βρίσκω την κατασκευή σου Νίκο άκρως ενδιαφέρουσα, οφείλω να προσαυξήσω στα λεγόμενα του Τάσου. Το γιλέκο είναι κάτι παραπάνω από εξαιρετικό και προσφέρει επιπλέον λύσεις φύλαξης αντικειμένων, χωρίς να είναι ζεστό. Έχω ζεσταθεί με αυτό μόνο όταν στήνω σχετικά νωρίς τον εξοπλισμό, πριν πέσει ο ήλιος. Κανείς δεν σε υποχρεώνει να το φορέσεις από νωρίς όμως. Μάλιστα υπάρχει και λευκή εκδοχή για ηλιακούς παρατηρητές, η οποία αντιμετωπίζει το πρόβλημα της ζέστης. Και το προτιμώ ως στυλιστική επιλογή (καλύτερα να μοιάζεις με καλόγηρος παρά με μύγα και το λέω χάριν αστειότητας καθώς μέσα στα σκοτάδια σημασία έχει πως φαίνονται τα ουράνια αντικείμενα και όχι εμείς).

 

Ωστόσο είναι σημαντικό κάποιος να βρίσκει λύσεις προσαρμοσμένες στις δικές του ανάγκες και να εξερευνά διάφορες δυνατότητες. Όταν έχει τη φαντασία και τις απαιτούμενες δεξιότητες να κατασκευάζει μόνος του στοιχεία του εξοπλισμού και κατόπιν να μοιράζει τα προϊόντα των προσπαθειών του στους άλλους ώστε να τους εμπνεύσει και να τους δώσει τη δυνατότητα να αντιγράψουν, να προσαρμόσουν, να βελτιώσουν ή και ακόμη να ξεπεράσουν την πρότασή του, τότε είναι αξιοθαύμαστος. Και ο Νίκος ανήκει σε αυτήν την κατηγορία, ακόμη και μόνο αν την κατασκευή του τηλεσκοπίου του υπολογίσει κανείς.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω φιλε kokkolis για τα καλα σου λογια.Και οχι μονο αυτο,πιστευω οτι παντως φυσεως ιδεα και γνωση σε οποιοδηποτε επιπεδο πρεπει να διαδιδεται απλοχερα χωρις συμπλεγματα και οχι να αποκρυπτεται.Αν γινοταν αυτο παντου τωρα ο κοσμος μας θα ηταν πολυ καλυτερος

 

Οσο αναφορα το γιλεκο σχετικα με τη ζεστη για να το λετε εσεις μαλλον ετσι θα'ναι,δεν το εχω ποτε δοκιμασει

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία πατέντα και απλή!!

Έχω κι εγώ κάτι μάσκες για τη σκόνη στο μαγαζί ακριβώς όπως τη δική σου που δεν χρειάζομαι. Νομίζω είναι μια καλή ευκαιρία να της αξιοποιήσω!! Σκέφτηκα μάλιστα να φτιάξω μια υποδοχή και να προσαρμόσω μόνιμα πάνω στον εστιαστή.

 

Τέλεια πατέντα, σε ευχαριστούμε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν κανεις ''μονοφθαλμη'' παρατηρηση κοψε το μισο πλαστικο γυαλι μονο απο την μια μερια,το υπολοιπο βαφτο μαυρο και μετα προσαρμοσε την οπως θες
Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία πατέντα Νικο! Μπράβο! :D

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια....Πραγματικά πολύ καλή ιδέα. Ειδικά για bino αλλά και για παρατήρηση στην ταράτσα. Με απασχολούσε πολύ το τελευταίο διάστημα αλλά το μυαλό μου πήγαινε μόνο σε παραβάν.

 

Όσο για τον Κώστα και το Τάσο δεν μπορούν να χωνέψουν ότι μόνο αυτοί αγόρασαν αυτό το γιλέκο και μας έχουν ζαλίσει με το πόσο δροσερό είναι :mrgreen: . Βέβαια μιλάνε για το βουνό, γιατί στο μπαλκόνι του δεν νομίζω να το φοράει κανένας.....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και στην Κρήτη έχουμε τρία άτομα το περιβόητο αστρογιλέκο(2 στη Σητεία και 1 στα Χανιά). Όντως είναι καταπληκτικό και στο βουνό και στη βεράντα/ταράτσα του σπιτιού! Στη δε βεράντα/ταράτσα του σπιτιού είναι ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ! Ωστόσο, η ιδέα του Νίκου είναι έξυπνη και πρωτότυπη. Και εν τέλει, ότι βολεύεται ο καθένας ή "ο καθένας με τα όπλα του", που λέει και ο Ποιητής!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης