Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας φιλοι μου!

απο μικρη που θυμαμαι τον εαυτο μου,παντα οταν ακουγα για διαστημα και πλανητες κατι παθαινα :cheesy: ...παντα μου τραβουσε αυτος ο κοσμος εκει εξω την περιεργεια...

λοιπον να μην σας τα πολυλογω τωρα που εχω κτ λεφτακια αποφασισα να αγορασω ενα τηλεσκοπιο.

αλλα επειδη ειμαι τελειως ασχετη δεν ξερω ποιο να παρω,και γενικα τα τηλεσκοπια ειναι δυσκολα να τα χειριστεις;μπορω με το τηλεσκοπιο να δω το εσωτερικο πλανητων;κυριως αυτο με ενδιαφερει.

συγγνωμη για τις χαζες ερωτησεις μου αλλα δν εχω ιδεα

μπορω να διαθεσω μεχρι 700 ευρω,ξερετε να προτεινεται κανενα καλο;

σας ευχαριστωωω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πολλά τα λεφτά κουτσούνι, δεν πρέπει να πάνε χαμένα. Τι θέλεις να κάνεις με το τηλεσκόπιό σου; Τι περίπου έχεις διαβάσει; Έχεις δει μέσα από τηλεσκόπιο άλλου;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, διάβασε τα παρακάτω άρθρα που θα σε βάλουν πολύ εύκολα στο κλίμα

 

http://www.astrovox.gr/telescopes.html

http://www.astrovox.gr/intro.php

 

Και καλή αρχή! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήλθες στην αστροπαρέα! Φυσικά και με τίποτα δε μπορείς να δεις το εσωτερικό των πλανητών, εκτός κι αν εννοείς κάποιες λεπτομέρειες στην επιφάνειά τους, αυτό ναι, μπορείς. Θα σου πρότεινα να μην ξοδέψεις τόσα πολλά χρήματα για αρχή, μια και όπως λες δεν έχεις εμπειρία από τηλεσκόπια, και να αρκεστείς για αρχή με ένα φτηνό, απλό αλλά και καλό μοντέλο ώστε να αποκτήσεις την εμπειρία που σου λέιπει, κι αν αργότερα θελήσεις να προχωρήσεις να πάρεις κάτι μεγαλύτερο και ακριβότερο, έχοντας για δεύτερό σου το υπάρχον. Για παρατήρηση πλανητών ένα διοπτρικό όπως αυτό εδώ:

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=516

ή ένα μακσούτοφ όπως αυτό εδώ:

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=862

είναι πολύ καλά για να δεις αρκετά πράγματα, όχι μόνο στους πλανήτες αλλά και παραπέρα, κι επιπλέον θα σε μυήσουν με τον καλύτερο τρόπο στο χόμπι, μια και διαθέτουν και υποτυπώδη ισημερινή οδήγηση. Καλή αρχή!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες.

Ο βασικός κανόνας για να πάρεις ένα τηλεσκόπιο είναι η διάμετρος του (κατόπτρου αν πρόκειται για κατοπτρικά ή του αντικειμενικού φακού αν πρόκειται για διαθλαστικά). Όσο μεγαλύτερη διάμετρο τόσο το καλύτερο. Τα παραπάνω τηλεσκόπια που αναφέρθησαν είναι πολύ ακριβά και δεν έχουν την απαιτούμενη διάμετρο. Στα ίδια χρήματα μπορείς να πάρεις πολύ μεγαλύτερα τηλεσκόπια που θα σου δείξουν πολλαπλάσια πράγματα.

 

Ένα σοβαρό τηλεσκόπιο για να ξεκινήσεις είναι αυτό http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657. Με τα υπόλοιπα χρήματα μπορείς να πάρεις 1-2 προσοφθάλμια και ένα φίλτρο UHC. Κατεβάζεις και εκτυπώνεις και ένα δωρεάν χάρτη και έχεις ένα πακέτο που θα σε βάλει στα βαθιά για πολλά χρόνια.

 

Αν θελήσεις αργότερα να ασχοληθείς με αστροφωτογράφηση παίρνεις και μια ισημερινή και φορτώνεις πάνω το τηλεσκόπιο που έχεις ήδη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη και εγω καινουργιος ειμαι ( Ενα περιπου μηνα εχω τηλεσκοπειο), ακολουθησε τη συμβουλη του Μανουσου. Το Dob 8 ιντσες πηρα και εγω, απλα θα προσθετα στην αγορα σου εναν ερευνητη telrad ( http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=875 ) που πραγματικα στην παρατηρη κανει τη μιση δουλεια στην ευρεση του αντικειμενου που θες να παρατηρησεις. Για μενα ειναι κατι παραπανω απο χρησιμο το telrad.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω πλ για τις απαντησεις σας!

μα αν δεν μπορεις να δεις το εσωτερικο πλανητων τι να το κανεις το τηλεσκοπιο; :P :P :P :P

αληθεια τι μπορεις ν κανεις με ενα τηλεσκοπιο;μεχρι που μπορεις ν φτασεις;παιδια αληθει δν εχω ιδεα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το εσωτερικο των πλανητων ειναι λιγο σχετικο. Η Αφροδιτη εχει πολυ πυκνη ατμοσφαιρα οποτε μονο μεσω radar μπορουμε να καταλαβουμε το αναγλυφο της. Ο Ερμης ειναι πολυ μικρος. Ο Αρης απο ΄τι μου εχουν πει οταν ειναι σε αντιθεση ( η κοντινοτερη θεση σε σχεση με τη Γη) σου δινει τη δυνατοτητα υπο καλες συνθηκες να δεις τα χιονια στους 2 πολους του. Οι Διας και Κρονος ειναι αεριοι γιγαντες οποτε οτι ειναι να δεις θα το δεις εξωτερικα τους ( ο Κρονος εχει τους εντυπωσιακους του δακτυλιους και ο Διας μια μεγαλη κυλιδα και τα φεγγαρια του). Οι Ποσειδωνας και Ουρανος ειναι μακρια οποτε αυτο που ειναι αξιοσημειωτο ειναι το χρωμα τους. Επισης υπαρχει και η σεληνη στην οποια με μεγαλη μεγεθυνση βλεπεις οτι θες. Τωρα, με το τηλεσκοπειο που εχω και σου προτεινουμε ( Skywatcher Dob 8inch) υπο καλες συνθηκες μπορεις να δεις παρα πολλα πραγματα, νεφελωματα, σμηνη, γαλαξιες...

Οτι αλλο θες μην διστασεις. ρωτα. :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσόρισες!

 

Με τα 700 ευρώ που σκέφτεσαι να διαθέσεις μπορείς να κάνεις ένα πραγματικά πολύ δυναμικό ξεκίνημα...

αλλά (ναι, υπάρχει ένα αλλά):

 

...Η αστρονομία είναι ένας ολόκληρος κόσμος, με έναν απέραντο ωκεανό γνώσεων αλλά και εμπειριών. Τα παραπάνω όμως είναι πράγματα που μπορείς να αποκτήσεις πολύ πριν αγοράσεις ένα τηλεσκόπιο και, εν μέρη, να τα "εφαρμόσεις" με αυτό.

 

Προσωπικά θεωρώ βουτιά στα (πολύ) βαθιά την αγορά ενός τηλεσκοπίου χωρίς να υπάρχει μία γενικότερη επαφή, μία βάση.

 

Στη "γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών" υπάρχει ένας πολύ καλός, κατά τη γνώμη μου, οδηγός για ένα ιδανικό ξεκίνημα στην ερασιτεχνική αστρονομία -γενικότερα και όχι συγκεκριμένα στην παρατήρηση.

 

Συγκεκριμένα αναφέρει:

 

1. Μην αγοράσετε τηλεσκόπιο... ακόμα. Κόστος: 0 ευρώ.

 

Η απόκτηση ενός τηλεσκοπίου θεωρείται από πολλούς το εισιτήριο για να μπει κανείς στο χόμπι της ερασιτεχνικής αστρονομίας. Μην το πιστέψετε! Η αγορά ενός τηλεσκοπίου τόσο νωρίς είναι συνήθως κίνηση προς λάθος κατεύθυνση ή ακόμα και αδιέξοδο. Ασφαλώς, αν έχετε σοβαρούς σκοπούς θα μπορούσατε να ξοδέψετε μερικές εκατοντάδες ευρώ τώρα για την αγορά ενός τηλεσκοπίου. Αλλά πιθανότατα δεν θα το χρησιμοποιείστε. Αν δεν ξέρετε τον ουρανό, δε θα ξέρετε πως να χρησιμοποιήσετε το τηλεσκόπιο και να στοχεύσετε στα αντικείμενα. Βέβαια, υπάρχουν και τα ρομποτικά τηλεσκόπια που μπορούν να σας κάνουν μια περιήγηση στον ουρανό. Αλλά ακόμη και το στήσιμο ενός τέτοιου τηλεσκοπίου προϋποθέτει στοιχειώδεις γνώσεις: εύρεση του βορρά, των λαμπρών αστεριών και προπαντός να ξέρετε τι υπάρχει στον ουρανό για να το παρατηρήσετε. Και αν το τηλεσκόπιο δεν λειτουργεί είτε λόγω λειτουργικού σφάλματος ή της αστοχίας κάποιου στοιχείου, δε θα ξέρετε τι πήγε στραβά αν δεν έχετε εμπειρία κάτω από τα αστέρια. Έτσι θα κατηγορείτε τον εαυτό σας όταν θα φταίει το τηλεσκόπιο και το τηλεσκόπιο όταν θα φταίτε εσείς! Το αποτέλεσμα: το τηλεσκόπιο βγαίνει στο σφυρί στις μικρές αγγελίες και εγκαταλείπετε την ενασχόληση με τον ουρανό. Αυτό είναι που θέλουμε να αποφύγετε, κάνοντας πρώτα μικρά βήματα πριν κάνετε το μεγάλο άλμα στην αγορά τηλεσκοπίου.

 

 

 

...Και μου φαίνεται πραγματικά λογικό. Για την ακρίβεια θα έλεγα πως μακάρι να είχα διαβάσει αυτό το άρθρο πριν πάρω το πρώτο μου τηλεσκόπιο.

 

Σου προτείνω λοιπόν να μην βιαστείς να πάρεις το πρώτο σου τηλεσκόπιο αλλά ένα βιβλίο. Να διαβάσεις αναλυτικά και τα υπόλοιπα βήματα του οδηγού (http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15860), και σου εύχομαι καλό ξεκίνημα στον απίστευτο αυτόν κόσμο της αστρονομίας.

 

Φιλικά,

Τάσος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο με τον φιλο Τασο.Αν εισαι καινουρια στο χωρο τοτε ειναι καλυτερο να αρχισεις κατεβαζωντασ το προγραμμα Stellarium και με ενα απλο ζευγαρι κιαλια 7x50 ή 10x50.Πρεπει πρωτα να μαθεις τον ουρανο και μαλιστα ο πρωτος χρονος ειναι ιδιαιτερα σημαντικος για να μαθεις την ονοματολογια(Messier,NGC,IC κτλ.).Εαν τωρα ενδιαφερεσαι μονο για παρατηρηση πλανητων τοτε ενα διοπτρικο τηλεσκοπιο θα ειναι οτι πρεπει και τα περισσοτερα κοστιζουν αρκετα λιγοτερο απο τα 700 ευρω που διαθετεις.Πιστευω παντως οτι με μεγαλυτερα κιαλια μπορεις να παρατηρησεις την σεληνη και καποιους πλανητες αν και χρειαζεσαι τριποδο λογω του βαρους τους(μερικα φτανουν τα 2 κιλα).

 

Οπως και να 'χει σου ευχομαι καθαρους ουρανους.

 

ΥΓ. Ισως θελεις να ριξεις μια ματια εδω αν εισαι καινουρια ---> http://sfak.org/page/10%20%CE%B2%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1%20%CE%B3%CE%B9%CE%B1%20%CE%BD%CE%B1%20%CE%B3%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CF%82%20%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%84%CE%AD%CF%87%CE%BD%CE%B7%CF%82%20%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%BF/295

"Τα πράγματα είναι απλά, το μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις... "
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσόρισες!

 

Με τα 700 ευρώ που σκέφτεσαι να διαθέσεις μπορείς να κάνεις ένα πραγματικά πολύ δυναμικό ξεκίνημα...

αλλά (ναι, υπάρχει ένα αλλά):

 

...Η αστρονομία είναι ένας ολόκληρος κόσμος, με έναν απέραντο ωκεανό γνώσεων αλλά και εμπειριών. Τα παραπάνω όμως είναι πράγματα που μπορείς να αποκτήσεις πολύ πριν αγοράσεις ένα τηλεσκόπιο και, εν μέρη, να τα "εφαρμόσεις" με αυτό.

 

Προσωπικά θεωρώ βουτιά στα (πολύ) βαθιά την αγορά ενός τηλεσκοπίου χωρίς να υπάρχει μία γενικότερη επαφή, μία βάση.

 

Στη "γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών" υπάρχει ένας πολύ καλός, κατά τη γνώμη μου, οδηγός για ένα ιδανικό ξεκίνημα στην ερασιτεχνική αστρονομία -γενικότερα και όχι συγκεκριμένα στην παρατήρηση.

 

Συγκεκριμένα αναφέρει:

 

1. Μην αγοράσετε τηλεσκόπιο... ακόμα. Κόστος: 0 ευρώ.

 

Η απόκτηση ενός τηλεσκοπίου θεωρείται από πολλούς το εισιτήριο για να μπει κανείς στο χόμπι της ερασιτεχνικής αστρονομίας. Μην το πιστέψετε! Η αγορά ενός τηλεσκοπίου τόσο νωρίς είναι συνήθως κίνηση προς λάθος κατεύθυνση ή ακόμα και αδιέξοδο. Ασφαλώς, αν έχετε σοβαρούς σκοπούς θα μπορούσατε να ξοδέψετε μερικές εκατοντάδες ευρώ τώρα για την αγορά ενός τηλεσκοπίου. Αλλά πιθανότατα δεν θα το χρησιμοποιείστε. Αν δεν ξέρετε τον ουρανό, δε θα ξέρετε πως να χρησιμοποιήσετε το τηλεσκόπιο και να στοχεύσετε στα αντικείμενα. Βέβαια, υπάρχουν και τα ρομποτικά τηλεσκόπια που μπορούν να σας κάνουν μια περιήγηση στον ουρανό. Αλλά ακόμη και το στήσιμο ενός τέτοιου τηλεσκοπίου προϋποθέτει στοιχειώδεις γνώσεις: εύρεση του βορρά, των λαμπρών αστεριών και προπαντός να ξέρετε τι υπάρχει στον ουρανό για να το παρατηρήσετε. Και αν το τηλεσκόπιο δεν λειτουργεί είτε λόγω λειτουργικού σφάλματος ή της αστοχίας κάποιου στοιχείου, δε θα ξέρετε τι πήγε στραβά αν δεν έχετε εμπειρία κάτω από τα αστέρια. Έτσι θα κατηγορείτε τον εαυτό σας όταν θα φταίει το τηλεσκόπιο και το τηλεσκόπιο όταν θα φταίτε εσείς! Το αποτέλεσμα: το τηλεσκόπιο βγαίνει στο σφυρί στις μικρές αγγελίες και εγκαταλείπετε την ενασχόληση με τον ουρανό. Αυτό είναι που θέλουμε να αποφύγετε, κάνοντας πρώτα μικρά βήματα πριν κάνετε το μεγάλο άλμα στην αγορά τηλεσκοπίου.

 

 

 

...Και μου φαίνεται πραγματικά λογικό. Για την ακρίβεια θα έλεγα πως μακάρι να είχα διαβάσει αυτό το άρθρο πριν πάρω το πρώτο μου τηλεσκόπιο.

 

Σου προτείνω λοιπόν να μην βιαστείς να πάρεις το πρώτο σου τηλεσκόπιο αλλά ένα βιβλίο. Να διαβάσεις αναλυτικά και τα υπόλοιπα βήματα του οδηγού (http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15860), και σου εύχομαι καλό ξεκίνημα στον απίστευτο αυτόν κόσμο της αστρονομίας.

 

Φιλικά,

Τάσος.

 

+1 =D>

 

Στα "10 βήματα για επιτυχημένη αστροπαρατήρηση" του Astrovox

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15860

έχει γίνει προσεκτική ενημέρωση και έχουν προστεθεί νεώτερα στοιχεία σε σχέση με το link από sfak.org. Και εγώ είμαι της άποψης να τα ακολουθήσει κάποιος νεοεισερχόμενος κατά βήμα για να έχει καλά αποτελέσματα.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης