Jump to content

Καθαρισμός Dob 6"


Mshrmized

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια μικρή απορία αναφορικά με τον καθαρισμό στα κάτοπτρα,Έχω διαβάσει είδη όλο το θέμα με τις οδηγίες, όμως εκτός από απεσταγμενο νερο μπορούμε να κάνουμε δουλειά με απιονισμενο νερο, από τις οδηγίες κατάλαβα ότι δεν είναι σωστό, το απεσταγμενο νερο έχει κάποιες διαλυτοτητες και πρέπει να πάρουμε συγκεκριμένη;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά πλένω το κάτοπτρο με νερό της βρύσης. Αφού τελειώσω και το ξεβγάλω με πολύ νερό, (βρύσης), επαναλαμβάνω το τελευταίο ξέβγαλμα με WFI.

Στην ουσία αυτό που κάνω με το παραπάνω αποσταγμένο νερό, είναι να ξεβγάλω με αυτό, το νερό της βρύσης και να το αφήσω χωρίς να το σκουπίσω να στεγνώσει. Διότι αν το αφήσω να στεγνώσει με το νερό από την βρύση θα μείνουν στην επιφάνια άλατα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι WFI = Water For Injection από το φαρμακείο, πολύ μεγαλύτερης καθαρότητας από το απλό απεσταγμένο ή απιονισμένο. Υπάρχει και σε συσκευασία 1lt, θα χρειαστείς και σύριγγα για να τρυπήσεις το λαστιχένιο καπάκι.
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακολούθησε ΜΟΝΟ και με ακρίβεια τις οδηγίες στο άρθρο του Άρη Μυλωνά που σου επισυνάπτω. Είναι πολύ σημαντικό για την "υγεία" του κατόπτρου σου να μην αυτοσχεδιάσεις σε αυτήν την διαδικασία. Μαθαίνεις αυτήν την διαδικασία αποκλειστικά και δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Συνοπτικά, ξεκινάς με νερό βρύσης όπως είπε και ο Γιάννης παραπάνω και λέει και ο Μυλωνάς στις οδηγίες. Το WFI είναι το μόνο νερό που κάνει σωστή δουλειά αποκλειστικά στο τελευταίο στάδιο της πλύσης. Όχι απιονισμένο εκεί, ούτε βρύσης εκεί. Μόνο στην αρχή. Δες τις οδηγίες προσεκτικά και όλα θα πάνε καλά.

 

Το σημαντικότερο όλων..πρόσεξε πολύ μην σου ΠΕΣΕΙ το κάτοπτρο! Είναι η πιο σημαντική παράμετρος και έχει συμβεί σε κόσμο. Αργές κινήσεις, δεν βιαζόμαστε, χωρίς πίεση χρόνου πάντα.

 

Και αυτό που λέει ο Γιώργος είναι σωστό. Η φιάλη του WFI δεν έχει κλασσικό καπάκι, είναι φτιαγμένη για να κρεμαστεί ανάποδα από stand για ορό. Πάρε ένα μικρό μαχαιράκι και άνοιξε περιμετρικά το λαστιχένιο και ζόρικο καπάκι της. Κάντο πριν ξεκινήσεις την διαδικασία για να το έχεις έτοιμο όταν πρέπει. Δεν ανοίγει εύκολα, θα δεις πως είναι ζόρικο. Απλά η σύριγγα δεν θα κάνει δουλειά, θέλεις μεγάλη ροή να πέφτει από την φιάλη.

 

Επαναλαμβάνω για τα νερά που ρωτάς στην αρχή, ΜΟΝΟ το WFI που είναι 3πλά απεσταγμένο θες, πάρε 2-3 φιάλες, εγώ αδειάζω 2 πάντα. Τίποτα άλλο! Απιονισμένο πουθενά, είναι για τα σίδερα ατμού αυτό ή για τους γυαλοκαθαριστήρες στο αμάξι σου.

 

Αν θέλετε να δείτε το αρχείιο online χωρίς να το κατεβάσετε, το link είναι το ακόλουθο

https://astronomia.org.gr/katharismos-ton-katoptron-gia-tileskopia-eos-20-intson-apo-ton-ari-milona/

ΚΑΤΟΠΤΡΩΝ - ΜΥΛΩΝΑΣ ΑΡΗΣ.pdf

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ έτσι το σκεφτόμουν είναι πολύ φτηνό το wfi όποτε και να πέταγα μια ποσότητα δεν ειναι θεμα, οσο για την διαδικασία είμαι τόσο ψυρας με όλα μου τα πράγματα που...το μόνο που με ανησυχεί στην όλη διαδικασία είναι το σφίξιμο στις βίδες που μπαίνει το κάτοπτρο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να συμπληρώσω οτι κατά την διαδικασία του καθαρισμού του κατόπτρου,ενώ είναι βυθισμένο στο νερό της λεκάνης,μια καλή ιδέα που έδωσε ο Γιάννης (giannis60) είναι :

Να δημιουργείς ρεύματα νερού με το χέρι,αναδεύοντάς το ΑΠΑΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΓΓΙΖΕΙΣ το κάτοπτρο,ώστε να αποφευχθεί ο κίνδυνος και της παραμικρής γρατσουνιάς.

Αν κάποιοι λεκέδες επιμείνουν παρ'όλα αυτά,τότε προχώρησε στον πολύ απαλό καθαρισμό με ειδικό χειρουργικό βαμβάκι που υποδεικνύεται στην μέθοδο Μυλωνά.

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω κανει ενα βιντεο ακριβως για αυτο !

Ειναι ολη η διαδικασια με λεπτομερειες !

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σας, Παναγιώτη κανείς κανένα σημαδακι με μαρκαδόρο στο πλάι του κατοπτρου για να μπει στο ίδιο σημείο που βιδωνει;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ έτσι το σκεφτόμουν είναι πολύ φτηνό το wfi όποτε και να πέταγα μια ποσότητα δεν ειναι θεμα, οσο για την διαδικασία είμαι τόσο ψυρας με όλα μου τα πράγματα που...το μόνο που με ανησυχεί στην όλη διαδικασία είναι το σφίξιμο στις βίδες που μπαίνει το κάτοπτρο.

 

Οι βίδες συγκράτησης του κατόπτρου σφίγγονται ίσα μέχρι να το κρατάνε απαλά. Δεν τις σφίγγεις πολύ γιατί θα προκαλέσεις παραμόρφωση στο παραβολοειδές κάτοπτρο, μη ορατή στο μάτι η οποία θα φαίνεται σαν αστιγματισμός!

Στο Astronomy Hacks λένε, πως αν μπορεί να χωράει από κάτω από τα κλιπς συγκράτησης μια κάρτα επαγγελματική χάρτινη είσαι ΟΚ. Η προσοχή σου πρέπει να δοθεί στην συγκέντρωση που πρέπει να έχεις όσο ξεσφίγγεις/σφίγγεις τις βίδες γιατί έχουν μεγάλο μήκος και μπορεί να κουραστείς. Αν κουραστεί το χέρι μπορεί να σου φύγει το κατσαβίδι πάνω στο κάτοπτρο! Εγώ αυτό το απέφυγα πλησιάζοντας αργά ηλεκτρικό κατσαβίδι και βιδώνοντας/ξεβιδώνοντας με αργή ταχύτητα. Για μεγαλύτερη πρόληψη, ώστε να μην το αγγίξω κατά λάθος το κάτοπτρο, φοράω πάντα γάντια μιας χρήσης (νιτριλίου, ΧΩΡΙΣ ΠΟΥΔΡΑ!)

 

Γενικά είναι μια διαδικασία που θέλει προσοχή γιατί μπορεί να σου φύγει το οτιδήποτε πάνω στο κάτοπτρο και να την "φας" πανηγυρικά! Καλό είναι να απομακρύνεις από την επιφάνεια που θα το ακουμπήσεις, οτιδήποτε μπορεί δυνητικά να πέσει επάνω του. Πράγματα που κρέμονται, που μπορεί να πέσουν από τα πλάγια, δεν ξέρεις πότε μπορεί να συμβεί το ατύχημα, προσέχεις για να έχεις.

 

Μπορείς άφοβα με ένα μαρκαδόρο να μαρκάρεις τις θέσεις των κλιπς περιφερειακά, στην ράχη του κατόπτρου δηλαδή, όχι στην επαλουμινωμένη επιφάνεια. Εγώ βάζω για τα 3 κλιπς αντίστοιχες παύλες σαν σημάδι, Ι,ΙΙ,ΙΙΙ.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να συμπληρώσω ότι κατά την διαδικασία του καθαρισμού του κατόπτρου, ενώ είναι βυθισμένο στο νερό της λεκάνης, μια καλή ιδέα που έδωσε ο Γιάννης (giannis60) είναι :

Να δημιουργείς ρεύματα νερού με το χέρι,αναδεύοντάς το ΑΠΑΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΓΓΙΖΕΙΣ το κάτοπτρο,ώστε να αποφευχθεί ο κίνδυνος και της παραμικρής γρατσουνιάς.

Αν κάποιοι λεκέδες επιμείνουν παρ'όλα αυτά,τότε προχώρησε στον πολύ απαλό καθαρισμό με ειδικό χειρουργικό βαμβάκι που υποδεικνύεται στην μέθοδο Μυλωνά.

Φιλικά-Κώστας :)

 

Δεν ισχύει αυτό που λες, για να φτάσει να πλυθεί ένα κάτοπτρο ΣΙΓΟΥΡΑ έχει πολλούς ρύπους που θα επιμένουν! Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος γρατσουνιάς υποβρυχίως, κάνοντας κυκλικές και περιστροφικές ταυτόχρονα κινήσεις στο φαρμακευτικό βαμβάκι. Μια απλή ανάδευση του νερού σε ένα πραγματικά λερωμένο κάτοπτρο δεν θα πετύχει κάτι, πρέπει να το αγγίξει το βαμβάκι με την ανάλαφρη υφή του για να υπάρξει αποτέλεσμα. Πάντα μιλάμε για πραγματικά λερωμένα κάτοπτρα από ρύπους υγρασίας μαζί με χώμα.

 

Αν κάποιος πλένει το κάτοπτρο για ψύλλου πήδημα, είναι λάθος, το λέμε χρόνια τώρα, το λέει και ο Άρης Μυλωνάς στις οδηγίες. Απλά δεν το πλένουμε όταν είναι με λίγη σκόνη πάνω του.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σας, Παναγιώτη κανείς κανένα σημαδακι με μαρκαδόρο στο πλάι του κατοπτρου για να μπει στο ίδιο σημείο που βιδωνει;

Οχι, αν εχει κατι ειναι απο το εργοστασιο. Δεν εχει σημασια στα νευτωνεια η περιστροφη του καθρεφτη, αφου θα κανεις ευθυγραμμιση μετα.

Για τις βιδες που ειναι για τα κλιπ συγκρατησης δε θελει καθολου σφιξιμο, ειναι απλα για να μη παιζει ο καθρεφτης. Και χαλαρα να ειναι απλα ειναι για να μη πεσει ο καθρεφτης κατα τη μεταφορα.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ισχύει αυτό που λες, για να φτάσει να πλυθεί ένα κάτοπτρο ΣΙΓΟΥΡΑ έχει πολλούς ρύπους που θα επιμένουν! Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος γρατσουνιάς υποβρυχίως, κάνοντας κυκλικές και περιστροφικές ταυτόχρονα κινήσεις στο φαρμακευτικό βαμβάκι. Μια απλή ανάδευση του νερού σε ένα πραγματικά λερωμένο κάτοπτρο δεν θα πετύχει κάτι, πρέπει να το αγγίξει το βαμβάκι με την ανάλαφρη υφή του για να υπάρξει αποτέλεσμα. Πάντα μιλάμε για πραγματικά λερωμένα κάτοπτρα από ρύπους υγρασίας μαζί με χώμα.

Δεν συμφωνώ με αυτό που λες Τάσο...Κάτοπτρο για καθάρισμα είναι και αυτό που έχει πολλή σκόνη,χωρίς να έχει άλλου είδους ρύπους!

Και φυσικά μετά απο κάποια χρόνια χρήσης θέλει και αυτό πλύσιμο.

Με το τρόπο που υπέδειξε ο Γιάννης και μετά με το βαμβάκι (κατά την μέθοδο Μυλωνά) αν υπάρχει κάτι που επιμένει.

Είναι ο πιο ασφαλής τρόπος καθαρισμού!Και ευχαριστώ τον Γιάννη που απο την εμπειρία του τον υπέδειξε.

Αν έχεις Τάσο οποιαδήποτε απορία ή ένσταση,καλύτερα να απευθυνθείς στον Γιάννη (giannis60) που υπέδειξε τον συγκεκριμένο τρόπο,που και εγώ τον βρήκα πολύ ασφαλή σε κάτοπτρα βρώμικα απο ΠΟΛΛΗ ΣΚΟΝΗ όπως το δικό μου!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά θα ακολουθούσα τις οδηγίες ενός οπτικού με πολύ μεγάλη εμπειρία. Όχι ότι είναι λάθος οι οδηγίες που περιγράφονται παραπάνω (τις έχω εφαρμόσει κι εγώ στο παρελθόν). Απλά ίσως να είναι λίγο "aggresive". Επίσης νιώθω περισσότερο ασφαλής και αν διαβάσει κανείς αναλυτικά το άρθρο θα καταλάβει το λόγο. Ο Mike Lockwood είναι ένας πολύ έμπειρος οπτικός που εκτός από ερασιτεχνικά κάτοπτρα κατασκευάζει και για αστεροσκοπεία καθώς και για ερευνητικά project (LIDAR κτλ).

 

Αναφέρει λοιπόν ότι καλό είναι να μην έχουμε το κάτοπτρο πολύ ώρα μέσα στο νερό (το άρθρο αναφέρει τους λόγους). Επίσης αφήνει σαν τελευταία επιλογή το "σκούπισμα" με βρεγμένο βαμβάκι μέσα στο νερό παρά μόνο αν υπάρχουν κάποιοι ρύποι που επιμένουν. Η πρώτη μέθοδος που προτείνει είναι με ψεκασμό νερού στην επιφάνεια του κατόπτρου με ένα "ψεκαστήρι" χειρός και με το κάτοπτρο σε κλίση ψεκάζοντας από πάνω προς τα κάτω. Στο τέλος ξέπλυμα με απεσταγμένο νερό και σκούπισμα ταμποναριστά. Μπορούμε να επαναλάβουμε τη διαδικασία αν υπάρχουν ρύποι που επιμένουν.

 

Η άλλη μέθοδος είναι λίγο πιο "επιθετική" χρησιμοποιώντας σαπούνι ή/και κάποιο αλκοολούχο διάλυμα και βαμβάκι ταμποναριστά στους λεκέδες που έχουν μείνει από την πρώτη μέθοδο. Μόνο όταν είμαστε σίγουροι ότι δεν έχει πολλούς ρύπους το κάτοπτρο τότε μπορούμε να σύρουμε το βαμβάκι πολύ ελαφριά και για λίγο και με τακτικές αλλαγές του βαμβακιού.

 

Τέλος αναφέρει ότι "τέλεια καθαρό κάτοπτρο δεν πρόκειται να δούμε" και καλό είναι να μην είμαστε τελειομανείς σε αυτό. Σίγουρα όμως θα είναι πολύ πιο καθαρό από πριν.

 

http://www.loptics.com/articles/mirrorcare/mirrorcare.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανούσο δεν εχω λόγο να σε αμφισβητήσω μιας και είμαι πολύ άπειρος ακόμα, αλλά στην πραξη αυτό που λες για κάποιο λόγο μου φαίνεται ποιο επικίνδυνο να το πω; δεν ξέρω γιατί ειλικρινά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανούσο δεν εχω λόγο να σε αμφισβητήσω μιας και είμαι πολύ άπειρος ακόμα, αλλά στην πραξη αυτό που λες για κάποιο λόγο μου φαίνεται ποιο επικίνδυνο να το πω; δεν ξέρω γιατί ειλικρινά.

 

Εμένα μπορείς να με αμφισβητήσεις ελεύθερα. Επειδή αυτά που γράφω παραπάνω είναι μια πολύ μικρή περίληψη των μεθόδων (οι οποίες περιγράφονται σε 5 σελίδες) μάλλον δεν είναι εύκολα κατανοητά. Θα σου έλεγα να διαβάσεις το άρθρο το οποίο δεν το γράφω εγώ αλλά ένας οπτικός με πολύ μεγάλη εμπειρία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν νοιώθεις ότι σε προσεβαλα σου ζητώ συγγνώμη, δεν ήθελα να το κανω απλά εννοούσα ότι,οτι λέτε σίγουρα είναι σωστό και το καθένα με τον τρόπο του, είδη βρήκα και τον οδηγό που λες εσύ και τον εχω αποθηκεύσει μόλις βρω χρόνο να το διαβάσω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν νοιώθεις ότι σε προσεβαλα σου ζητώ συγγνώμη, δεν ήθελα να το κανω απλά εννοούσα ότι,οτι λέτε σίγουρα είναι σωστό και το καθένα με τον τρόπο του, είδη βρήκα και τον οδηγό που λες εσύ και τον εχω αποθηκεύσει μόλις βρω χρόνο να το διαβάσω.

 

Δεν με πρόσβαλες καθόλου συζήτηση κάνουμε. Αν ήταν να έχω προσβληθεί με αυτό τώρα θα έπρεπε να είχα αυτοκτονήσει για άλλα...

 

Διάβασε το άρθρο είναι πολύ κατατοπιστικό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν συμφωνώ με αυτό που λες Τάσο...Κάτοπτρο για καθάρισμα είναι και αυτό που έχει πολλή σκόνη,χωρίς να έχει άλλου είδους ρύπους!

Και φυσικά μετά απο κάποια χρόνια χρήσης θέλει και αυτό πλύσιμο.

Με το τρόπο που υπέδειξε ο Γιάννης και μετά με το βαμβάκι (κατά την μέθοδο Μυλωνά) αν υπάρχει κάτι που επιμένει.

Είναι ο πιο ασφαλής τρόπος καθαρισμού!Και ευχαριστώ τον Γιάννη που απο την εμπειρία του τον υπέδειξε.

Αν έχεις Τάσο οποιαδήποτε απορία ή ένσταση,καλύτερα να απευθυνθείς στον Γιάννη (giannis60) που υπέδειξε τον συγκεκριμένο τρόπο,που και εγώ τον βρήκα πολύ ασφαλή σε κάτοπτρα βρώμικα απο ΠΟΛΛΗ ΣΚΟΝΗ όπως το δικό μου!

Φιλικά-Κώστας

 

Ο Γιάννης δεν υπέδειξε τίποτα από αυτά που λες για ανάδευση...που το είδες; Μήπως το έγραψε και το έσβησε μετά; Αυτό έγραψε:

 

Προσωπικά πλένω το κάτοπτρο με νερό της βρύσης. Αφού τελειώσω και το ξεβγάλω με πολύ νερό, (βρύσης), επαναλαμβάνω το τελευταίο ξέβγαλμα με WFI.

Στην ουσία αυτό που κάνω με το παραπάνω αποσταγμένο νερό, είναι να ξεβγάλω με αυτό, το νερό της βρύσης και να το αφήσω χωρίς να το σκουπίσω να στεγνώσει. Διότι αν το αφήσω να στεγνώσει με το νερό από την βρύση θα μείνουν στην επιφάνια άλατα.

 

Που βλέπεις να μιλάει για ανάδευση του νερού; Τέλος πάντων, δεν έχω ούτε απορίες ούτε ενστάσεις, έχω φάει τα πλυσίματα και τις επεμβάσεις αυτές με το κουτάλι από το 2009 και στο δικό μου αλλά και σε τηλεσκόπια φίλων...Αυτό που λέει ο Γιάννης είναι σωστό άλλωστε.

 

Αυτό που ήθελα να τονίσω, είναι πως δεν πλένουμε τα κάτοπτρα ελαφρά την καρδία. Πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος και αυτό είναι οι ρύποι που έχουν κολλήσει και έχουν σχεδόν δώσει άλλη οπτική χροιά στο κάτοπτρο. Αν έχεις απλά πολλή σκόνη μπορείς να το φυσήξεις με τον σωλήνα οριζόντιο σε καρέκλα στηριγμένο και από το άνοιγμα, να έχεις ταυτόχρονα ηλεκτρική σκούπα να την ρουφάς από απόσταση. Δηλαδή με ηλεκτρικό φυσητήρι ρίχνεις από απόσταση αέρα και ταυτόχρονα ρουφάς με την σκούπα. Το έχω κάνει και λειτουργεί καταπληκτικά. Αν είναι μόνο η σκόνη το πρόβλημά σου δηλαδή. Διαφορετικά πας για πλύσιμο. Με λίγη σκόνη ούτε το συζητώ, δεν χρειάζεται!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο το έχει γράψει ο Γιάννης σε ΑΛΛΟ θέμα παλαιότερα που είχε ανοιχτεί και δεν έχω τον χρόνο τώρα να ψάξω να το βρώ...

Νομίζω οτι η κοινή λογική θα αρκούσε για να γίνει αποδεκτή όλη η ιδέα,όπως και η υπόδειξη του οπτικού για το ποτιστήρι.

Ίδια λογική είναι πάνω κάτω.Ξεκινάς με απαλή μέθοδο,και συνεχίζεις αν επιμένουν οι λεκέδες!

Υπάρχουν κάτοπτρα που έχουν μόνο σκόνη υπερβολική (όπως το δικό μου),και άρα θέλουν καθάρισμα με πιο απαλή μέθοδο!

 

Όσοι βγάζετε τα τηλεσκόπια στην εξοχή ή στο βουνό,λόγω περισσότερης πανίδας,θα έχετε και πιο σοβαρούς λεκέδες απο εκκρίσεις εντόμων κλπ.

Οπότε θα χρειαστεί και η μέθοδος του βαμβακιού.

 

Ο συνδυασμός πιο ήπιων μεθόδων,όπως η ανάδευση ή το "πότισμα" και στη συνέχεια η εφαρμογή του βαμβακιού,πιστεύω οτι είναι η πιο λογική και η πιο ασφαλής...

Απλή λογική!

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μέθοδος με την σκούπα μπορεί να είναι επιζήμια,διότι το στεγνό καθάρισμα με αέρα λόγω της ορμής που αποκτούν τα σωματίδια σκόνης-που έχουν κάποια σκληρότητα-και της τριβής+πλάγιας σύγκρουσης με την επιφάνεια του κατόπτρου,κοινώς ΣΥΡΣΙΜΟ (...) πάνω στην επιφάνεια,νομίζω οτι είναι εν δυνάμει επιβλαβής!

Μπορεί να προκληθούν γρατσουνιές,έστω αδιόρατες στο μάτι,οι οποίες όμως σιγά-σιγά θα μειώσουν την οπτική απόδοση του κατόπτρου...

 

Προτείνεις μια μη ασφαλή μέθοδο,ειδικά αν την εφαρμόσουν αρχάριοι!

Η ανάδευση που είναι πολύ πιο ασφαλής,σε προβλημάτισε?

 

Αν ανησυχείς για την ποιότητα του νερού,μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη λεκάνη απιονισμένο νερό (που πουλιέται πάμφθηνα στα σούπερ μάρκετ) ή καλά φιλτραρισμένο,αντί για νερό βρύσης που θα έχει άμμο,σκουριά,λάσπη και χλώριο.

Στο τελείωμα,στο ξέβγαλμα,χρησιμοποιείται το νερό για ενέσεις WFI,και όλα καλά!

 

Καθάρισα το δικό μου κάτοπτρο που είχε σκόνη 9 χρόνων με την μέθοδο Μυλωνά-Γιάννη Παπαδόπουλου (giannis60),με ανάδευση και ελάχιστη χρήση βαμβακιού τοπικά σε 2-3 σημεία,και το αποτέλεσμα ήταν ΑΨΟΓΟ!

Ελέχθηκε το κάτοπτρο και με ψηφιακό μικροσκόπιο.Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να ελέγξει κάποιος αν έχουν προκληθεί μικρογρατσουνιές,αόρατες στο μάτι,αλλά υπαρκτές και επιζήμιες.

 

Γι'αυτό ευχαριστώ ξανά τον Γιάννη για την ιδέα!

Έχει εμπειρία πάνω στο θέμα!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ό,τι το έχει γράψει σε άλλο θέμα... #-o που να το ξέρω; Από αυτό νόμιζα.

 

Δεν είπα πως διαφωνώ με την ανάδευση, απλά είπα πως δεν εφαρμόζεται σε όλες τις περιπτώσεις.

 

Δεν είναι καθόλου μη ασφαλής μέθοδος Κώστα και μην βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα. Δεν με διαβάζεις προσεκτικά νομίζω..από απόσταση είπα πως ρίχνεις τον αέρα και απλώς δημιουργείται ένα ρεύμα που σηκώνει την σκόνη και ταυτόχρονα η σκούπα την ρουφάει πάλι από απόσταση. Το έχω δοκιμάσει με άψογο αποτέλεσμα. Ο αέρας δεν κάνει τα σωματίδια να συρθούν (!!) απλά ανασηκώνονται και ρουφιούνται ταυτόχρονα. Δεν τρίβουμε κάτι με το χέρι όπως όντως θα έβλαπτε η τριβή μαζί με την κίνηση, ένα ρεύμα αέρα τα κάνει να ανασηκώνονται άμεσα.

 

Δεν με προβλημάτισε κάτι όπως λες. Στα υπόλοιπα συμφωνούμε.

 

Αν πάραυτα εξακολουθείς να την βρίσκεις μη ασφαλή, θα σου απαντήσω απλώς πως συμφωνούμε πως διαφωνούμε! :)

Οι αρχάριοι καλό είναι να πάνε με την μέθοδο Μυλωνά αρχικά...

 

Όσον αφορά τον Οπτικό που λέει πως η βύθιση σε νερό βλάπτει...απλά το ΠΙΣΤΕΥΕΙ δεν το αποδεικνύει με κανένα τρόπο, αν διαβάσεις το κείμενο. Στην τελική το αφήνουμε μέσα για 5-7 λεπτά όχι καμιά δεκαετία!! Αυτός το άφησε μέρες ολόκληρες...μην τρελαθούμε εντελώς τώρα!

Για φιλτράρετε λίγο τι διαβάζετε και μην τα χάπτετε έτσι αβίαστα, είπαμε, δεν το τεκμηριώνει , το πιστεύει, το υποθέτει! Σου αρκεί; Εμένα ΟΧΙ!

Τα υπόλοιπα που αναφέρει σαφώς και είναι πολύτιμες πληροφορίες..

 

I no longer use or recommend the technique of soaking the mirror in soapy water for a prolonged period. Water is the enemy of a coating, so submerging the mirror is in some ways putting it in the worst possible situation.

 

Mirror coating damaged by soaking in waterNot convinced? Perhaps this story will help convince you. I was asked to test a secondary mirror, and it turns out it was expoxied to some metal brackets and a piece of medium density fiberboard, the stuff that is basically sawdust combined with glue. In order to remove the mirror, I decided to soak the "wood" in water for a few days to soften it up. After this, I was able to break the "wood", and free the mirror eventually. However, after a few days, the coating had developed some defects, and these are clearly shown in the image at right.

 

There could have been something in the wood that affected the coating, but I believe the water was the main culprit. So, this combined with things I have been told by those in the know convinced me to change my cleaning ways.

Τα BOLD δεν συνάδουν με επιστημονική ιδιότητα και μεθοδολογία, εφόσον δηλώνει Οπτικός. Δεν αμφισβητώ τον άνθρωπο αλλά δεν βγαίνουν έτσι τα τεκμηριωμένα συμπεράσματα, με "πιστεύω-υποθέτω" και "από ό,τι μου είπαν τριγύρω κάποιοι που ξέρουν (!!!)", όπως λέει παρακάτω!! #-o #-o

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για φιλτράρετε λίγο τι διαβάζετε και μην τα χάπτετε έτσι αβίαστα, είπαμε, δεν το τεκμηριώνει , το πιστεύει, το υποθέτει! Σου αρκεί; Εμένα ΟΧΙ!

 

Τα BOLD δεν συνάδουν με επιστημονική ιδιότητα και μεθοδολογία, εφόσον δηλώνει Οπτικός. Δεν αμφισβητώ τον άνθρωπο αλλά δεν βγαίνουν έτσι τα τεκμηριωμένα συμπεράσματα, με "πιστεύω-υποθέτω" και "από ό,τι μου είπαν τριγύρω κάποιοι που ξέρουν (!!!)", όπως λέει παρακάτω!! #-o #-o

 

Τάσο μου,

 

Όλα αυτά που καταθέτουμε εδώ είναι με βάση τις εμπειρίες που έχουμε. Κανείς δεν μίλησε για επιστημονική μεθοδολογία-ιδιότητα-τεκμηρίωση. Αλίμονο αν με ένα άρθρο που βρίσκουμε στο διαδίκτυο να κάνουμε λόγο για επιστημονικά συμπεράσματα. Απλά είναι η εμπειρία που έχει ο άνθρωπος αυτός στα που αν δεις τη σελίδα του έχει φτιάξει πάνω από 70 κάτοπτρα από 8 μέχρι 50 ίντσες! Αν ο άνθρωπος αυτός με μια τέτοια εμπειρία και με επαφές με ανθρώπους που κάνουν αποκλειστικά επιστρώσεις σε κάτοπτρα, τονίζει ρητά ότι το νερό δεν κάνει καλό στις επιστρώσεις, έστω και με ένα τραβηγμένο παράδειγμα και αν από την άλλη έχεις επενδύσει σε ένα κάτοπτρο έχοντας δώσει χιλιάδες ευρώ και θέλεις να ελαχιστοποιήσεις τα ρίσκα μέχρι εκεί που δεν πάει, εμένα απλά μου αρκεί η γνώμη του.

 

Παρόλα αυτά αν υπάρχει κάποιο άρθρο επιστημονικό το οποίο να έχει δημοσιευθεί σε κάποιο περιοδικό και να αναλύει cleaning methods και risk factors σε aluminum coatings θα με ενδιέφερε πολύ να το δούμε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη παρεξηγήθηκα ! Δεν εννοούσα για εμάς εδώ , αλλά για τον ίδιο τον Οπτικό! Πως έφτασε δηλαδή στο συμπέρασμα αυτό με τρόπο που δεν συνάδει με την επιστημονική ΔΙΚΗ ΤΟΥ ιδιότητα , καμία σχέση με εμάς εδώ !! Απλά είπα πως εγώ θέλω να έχω αποδεδειγμένο αυτό το συμπέρασμα από έναν τέτοιο άνθρωπο βάσει της σωστής μεθοδολογίας, και όχι να στηρίζεται σε μια πεποίθηση του!...Αχ αυτός ο γραπτός λόγος πάντα παρεξηγείται ο μπαγασας !

 

Επίσης που είδες να το τονίζει ρητά;; Απλά πιστεύω είπε, δεν είναι σίγουρος για αυτό ούτε και το αποδεικνύει κάπως!! Κι εγώ πιστεύω πως υπάρχουν νοήμονες πολιτισμοί εκεί έξω, μπορώ να το αποδείξω κάπως; Μέχρι τότε απλά θα το πιστεύω..έχει μια τεράστια διαφορά και η απόδειξη για κάτι βασίζεται σε πειραματικά δεδομένα, όχι σε τι πιστεύουμε. Δεν τον είδα να παραθέτει κάτι τέτοιο...οπότε από εμένα φίλε είναι ΟΧΙ για τον κυριούλη και δεν με πείθει, γιατί δεν μου παραθέτει τεκμηριωμένα μια απόδειξη για αυτό.

 

Και τέλος να ξαναπώ πως αυτός αναφέρεται στην παραμονή του κατόπτρου στο νερό για μέρες, όχι για λίγα λεπτά που προτείνει πολύ σωστά ο Άρης Μυλωνάς. Μιλάμε για το άλλο άκρο εδώ..

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι καθόλου μη ασφαλής μέθοδος Κώστα και μην βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα. Δεν με διαβάζεις προσεκτικά νομίζω..από απόσταση είπα πως ρίχνεις τον αέρα και απλώς δημιουργείται ένα ρεύμα που σηκώνει την σκόνη και ταυτόχρονα η σκούπα την ρουφάει πάλι από απόσταση. Το έχω δοκιμάσει με άψογο αποτέλεσμα. Ο αέρας δεν κάνει τα σωματίδια να συρθούν (!!) απλά ανασηκώνονται και ρουφιούνται ταυτόχρονα. Δεν τρίβουμε κάτι με το χέρι όπως όντως θα έβλαπτε η τριβή μαζί με την κίνηση, ένα ρεύμα αέρα τα κάνει να ανασηκώνονται άμεσα.

 

Δεν με προβλημάτισε κάτι όπως λες. Στα υπόλοιπα συμφωνούμε.

 

Αν πάραυτα εξακολουθείς να την βρίσκεις μη ασφαλή, θα σου απαντήσω απλώς πως συμφωνούμε πως διαφωνούμε! :)

Οι αρχάριοι καλό είναι να πάνε με την μέθοδο Μυλωνά αρχικά...

 

Για φιλτράρετε λίγο τι διαβάζετε και μην τα χάπτετε έτσι αβίαστα...

Τάσο διάβασα εξ'αρχής πολύ προσεκτικά ό,τι έγραψες σχετικά με την μέθοδό σου,και δεν βιάστηκα να βγάλω συμπεράσματα!

Η ανάδευση της σκόνης και λοιπών σωματιδίων,προϋποθέτει άσκηση δύναμης επάνω τους-μέσω του ρεύματος αέρα-και ο ακολουθούμενος σ τ ρ ο β ι λ ι σ μ ό ς μέχρι να αποκολληθούν,να ανασηκωθούν και να πετάξουν πριν τα ρουφήξει η σκούπα,δημιουργεί τριβές και μικροσυρσίματα επάνω στην επιφάνεια του κατόπτρου...

Μην έχεις την εντύπωση λοιπόν οτι απλώς αποκολλούνται κάθετα και ακαριαία και βρίσκονται σε χρόνο μηδέν στον αέρα...

Οι μικρογρατσουνιές που θα προκληθούν,και εξαρτώνται απο το είδος των σωματίων,το βάρος,την σκληρότητά τους,και την ορμή του ρεύματος αέρα,κατά κανόνα είναι ΑΟΡΑΤΕΣ στο μάτι,αλλά υπαρκτές και την ζημιά την κάνουν μακροπρόθεσμα...

Άλλο να αναδεύεις και να ρουφάς τρίχες και άλλο σωμάτια με κρυσταλλική δομή και ικανή σκληρότητα πχ.άμμος κλπ.

Το αν γίνεται ζημιά ή όχι στο κάτοπτρο,ΔΕΝ θα φανεί δια γυμνού οφθαλμού,αλλά με προσεκτική εξέταση με ισχυρό μεγεθυντικό φακό ή ψηφιακό μικροσκόπιο,με πλάγιο φωτισμό και την κατάλληλη γωνία θέασης.

Έχουν καταστραφεί κάτοπτρα με μη προσεκτικό καθάρισμα...

 

Θεωρώ λοιπόν την μέθοδό σου (είχα σκεφτεί και εγώ πριν χρόνια να την εφαρμόσω...και το ξανασκέφθηκα),ΡΙΣΚΟ μεγάλο!

Εξαρτάται απο το είδος των σωματίων που έχεις επάνω,την ορμή του ρεύματος αέρα κλπ.

 

Απο τα γραφόμενα του οπτικού,όπως ανέφερα στο προηγούμενο post μου,σημείωσα μόνο την μέθοδο της διαβροχής με το ποτιστήρι,ως εναλλακτικής της ανάδευσης.

Και βέβαια δεν "χάβουμε" άκριτα ό,τι διαβάζουμε...Έκφρασή σου που θεωρώ επιεικώς ατυχέστατη αν όχι προσβλητική...

 

Η ουσία του θέματος είναι οτι στην παραδεδεγμένη μέθοδο Μυλωνά,προστίθεται ως ενδιάμεσο στάδιο η πιο ήπια ανάδευση πριν την εφαρμογή του βαμβακιού,που θα γίνει σε λεκέδες που επιμένουν!

 

Απλή λογική λοιπόν με αποδεδειγμένα ασφαλείς μεθόδους για αρχάριους και προχωρημένους!

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης