Jump to content

Dobsonian 10′′ goto skyliner 250 flextube vs Nexstar 8se. Ποιο από τα δύο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαζί με την παρουσίαση του τηλεσκοπίου, ο Βαγγέλης διατύπωσε και κάποιες επιφυλάξεις. Συμφωνώ απολύτως μαζί του. Θέλω επίσης να προσθέσω και κάτι ακόμα.

Ναι το τηλέφωνο επάνω στο τηλεσκόπιο σε βοηθά ( ως ένα βαθμό) να βρεις κάποιο στόχο, αλλά δεν κάνει παρακολούθηση του στόχου όπως ένα go to.  Στα DOB, και γενικά στα ΑΖ τηλεσκόπια, το να έχουν go to, αυτό είναι στην ουσία το ζητούμενο.  Να μπορούν να μένουν και να παρακολουθούν τον στόχο, κι όχι ότι να τον βρίσκουν.

Μπορεί σε κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί στην πράξη, να φαντάζει αγχωτικό η εύρεση ενός αόρατου στόχου με γυμνό οφθαλμό. Κι όμως! Αρκεί να συμβεί η πρώτη επιτυχία και το άγχος και οι επιφυλάξεις εξαφανίζονται. Μάλιστα μετά από ένα χρόνο, από εκεί που δεν ήξερε να αναγνωρίζει ούτε τους αστερισμούς, τώρα τους γνωρίζει όλους, καθώς και εκατοντάδες αόρατα στο μάτι αντικείμενα ανάμεσα στα άστρα. Όμως το να μένει επάνω σε ένα από αυτά πολύ ώρα, να αλλάζει προσοφθάλμια, φίλτρα κλπ,  αυτό σιγά – σιγά αρχίζει και γίνεται πρόβλημα στο οποίο αρχίζει και αναζητά λύσεις. Η βέλτιστη, αλλά η πιο ακριβή, είναι τα go to. Υπάρχει όπως σου γράψανε πιο επάνω και η ισημερινή πλατφόρμα. Γι’ αυτό τον λόγο προσωπικά, μέχρι τις 8 ίντσες,  συστήνω ισημερινή, χωρίς go to βάση.

Κατ’ επέκταση να προσέξεις το πού θα δώσεις τα χρήματα σου. Διότι ξέρουμε ότι τα οπτικά των Celestron στα νευτώνεια είναι τα ίδια με της SW. Αυτή τα κατασκευάζει. Και επίσης στο συγκεκριμένο  δεν υπάρχει ο υπέροχος ερευνητής των 50mm που έχουν τα SW.  Μπροστά στην θήκη για το κινητό, η ύπαρξη ενός τέτοιου ερευνητή, αξία ανεκτίμητη!    

Το επεξεργάστηκε ο giannis60
  • Μου αρέσει 3

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

49 minutes ago, giannis60 said:

Μαζί με την παρουσίαση του τηλεσκοπίου, ο Βαγγέλης διατύπωσε και κάποιες επιφυλάξεις. Συμφωνώ απολύτως μαζί του. Θέλω επίσης να προσθέσω και κάτι ακόμα.

Ναι το τηλέφωνο επάνω στο τηλεσκόπιο σε βοηθά ( ως ένα βαθμό) να βρεις κάποιο στόχο, αλλά δεν κάνει παρακολούθηση του στόχου όπως ένα go to.  Στα DOB, και γενικά στα ΑΖ τηλεσκόπια, το να έχουν go to, αυτό είναι στην ουσία το ζητούμενο.  Να μπορούν να μένουν και να παρακολουθούν τον στόχο, κι όχι ότι να τον βρίσκουν.

Μπορεί σε κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί στην πράξη, να φαντάζει αγχωτικό η εύρεση ενός αόρατου στόχου με γυμνό οφθαλμό. Κι όμως! Αρκεί να συμβεί η πρώτη επιτυχία και το άγχος και οι επιφυλάξεις εξαφανίζονται. Μάλιστα μετά από ένα χρόνο, από εκεί που δεν ήξερε να αναγνωρίζει ούτε τους αστερισμούς, τώρα τους γνωρίζει όλους, καθώς και εκατοντάδες αόρατα στο μάτι αντικείμενα ανάμεσα στα άστρα. Όμως το να μένει επάνω σε ένα από αυτά πολύ ώρα, να αλλάζει προσοφθάλμια, φίλτρα κλπ,  αυτό σιγά – σιγά αρχίζει και γίνεται πρόβλημα στο οποίο αρχίζει και αναζητά λύσεις. Η βέλτιστη, αλλά η πιο ακριβή, είναι τα go to. Υπάρχει όπως σου γράψανε πιο επάνω και η ισημερινή πλατφόρμα. Γι’ αυτό τον λόγο προσωπικά, μέχρι τις 8 ίντσες,  συστήνω ισημερινή, χωρίς go to βάση.

Κατ’ επέκταση να προσέξεις το πού θα δώσεις τα χρήματα σου. Διότι ξέρουμε ότι τα οπτικά των Celestron στα νευτώνεια είναι τα ίδια με της SW. Αυτή τα κατασκευάζει. Και επίσης στο συγκεκριμένο  δεν υπάρχει ο υπέροχος ερευνητής των 50mm που έχουν τα SW.  Μπροστά στην θήκη για το κινητό, η ύπαρξη ενός τέτοιου ερευνητή, αξία ανεκτίμητη!    

Το ότι δεν ακολουθεί των στόχων είναι ένα μιον. Όπως και να έχει θα το περιμένω και αυτό μιας και έχω σχεδόν αποφασίσει ότι θα πάρω Dob 10 Θα πάρω τηλέφωνο την Θεσσαλονίκη αν το φέρουν να πάω να το δω. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις τώρα, boss16 said:

Το ότι δεν ακολουθεί των στόχων είναι ένα μιον. Όπως και να έχει θα το περιμένω και αυτό μιας και έχω σχεδόν αποφασίσει ότι θα πάρω Dob 10 Θα πάρω τηλέφωνο την Θεσσαλονίκη αν το φέρουν να πάω να το δω. 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας που γράφουμε για όλα αυτά, να διευκρινίσουμε ότι "go-to" λέγονται εκείνες οι βάσεις/τηλεσκόπια που βρίσκουν το στόχο που θα ζητηθεί - και φυσικά, αφού έχουν μοτέρ, στη συνέχεια μπορούν τον παρακολουθούν. Υπάρχουν και απλές, αυτόματες βάσεις που έχουν απλά χειριστήρια και μοτέρ, ώστε να παρακολουθούν το στόχο, αφού πρώτα τον εντοπίσει ο χρήστης. Έτσι ήταν για πολλά χρόνια οι motorized ισημερινές βάσεις και μετά ήρθε η τεχνολογία εντοπισμού στόχου"go-to" ("πήγαινε-προς").

Υπάρχει και η τεχνολογία "push-to" όπου ο χρήστης ωθεί χειροκίνητα το τηλεσκόπιο προς το στόχο και τα ηλεκτρονικά αναλαμβάνουν να δείχνουν που κοιτάζει το τηλεσκόπιο και αν έχει φτάσει στο στόχο. Χρησιμοποιείται κυρίως σε αλταζιμουθιακές βάσεις σε μεγάλα dobsonian αλλά όχι μόνο.

  • Μου αρέσει 2

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

22 hours ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

 

Υπάρχει και η τεχνολογία "push-to" όπου ο χρήστης ωθεί χειροκίνητα το τηλεσκόπιο προς το στόχο και τα ηλεκτρονικά αναλαμβάνουν να δείχνουν που κοιτάζει το τηλεσκόπιο και αν έχει φτάσει στο στόχο. Χρησιμοποιείται κυρίως σε αλταζιμουθιακές βάσεις σε μεγάλα dobsonian αλλά όχι μόνο.

μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις μερισκες πληροφοριες γιαυτο?
ευχαριστω!

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το StarSense της Celestron το έχει δουλέψει κανένας?

Είναι αξιόπιστο και λειτουργικό?

Γενικά βοηθάει?

Πάντως από ότι έχω καταλάβει δεν ακολουθεί τον στόχο, απλώς σε βοηθά να το βρεις. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 hours ago, fotispigi said:

μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις μερισκες πληροφοριες γιαυτο?
ευχαριστω!

Φτιαγμένο για το δικό σας

https://www.omegon.eu/goto-kits/omegon-push-go-standalone-encoder-system/p,55768 

 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 hours ago, fotispigi said:

μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις μερισκες πληροφοριες γιαυτο?
ευχαριστω!

Η αρχή λειτουργίας είναι απλή: Σε κάθε άξονα της βάσης υπάρχει αισθητήρας που αναγνωρίζει την ακριβή θέση περιστροφής του άξονα σε σχέση με ένα ακίνητο κυκλικό πλαίσιο. Αυτά ονομάζονται συνήθως "encoders" γιατί "κωδικοποιούν" τη θέση ή την κυκλική κίνηση του άξονα, σε ψηφιακή μορφή. Αφού γίνει η αρχική ρύθμιση στο χειριστήριο με βάση κάποιο/κάποια γνωστά αντικείμενα, στη συνέχεια όπου και να στρέψει ο χρήστης τον οπτικό σωλήνα (χειροκίνητα), το ηλεκτρονικό χειριστήριο δείχνει τις ουράνιες συντεταγμένες, ή το ύψος και το αζιμούθιο. Έχουν βάση δεδομένων με τα αντικείμενα του ουρανού και αν ζητήσεις από το χειριστήριο κάποιο αντικείμενο, σε καθοδηγεί πόσο και μέχρι που ακριβώς να στρέψεις τον οπτικό σωλήνα μέχρι να βρεθείς στο αντικείμενο που ζήτησες. Είναι λοιπόν συστήματα χωρίς μοτέρ και ιδανικά για τοποθέτηση σε μεσαία και μεγάλα dobsonian. Ένα διάσημο και προηγμένο τέτοιο σύστημα είναι το Argo Navis:

https://www.wildcard-innovations.com.au/

https://www.wildcard-innovations.com.au/faq.html#encoder_pushto

αλλά υπάρχουν κι άλλα. Το καλό είναι ότι πωλούνται και αυτόνομα για να τα τοποθετήσεις στο τηλεσκόπιό σου αν έχει τον απαραίτητο χώρο/γεωμετρία στους άξονές του.

Συχνά ένα τέτοιο σύστημα αναφέρεται και ως "digital setting circles".

  • Μου αρέσει 3

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

48 minutes ago, boss16 said:

Το StarSense της Celestron το έχει δουλέψει κανένας?

Είναι αξιόπιστο και λειτουργικό?

Γενικά βοηθάει?

Πάντως από ότι έχω καταλάβει δεν ακολουθεί τον στόχο, απλώς σε βοηθά να το βρεις. 

Δεν ακολουθεί όχι. Πιο πολύ τεχνική marketing μου φαίνεται το StarSence. Το push to go πιστεύω είναι καλύτερο, αν και ούτε αυτό ακολουθεί όπως και εγώ έμαθα μόλις τώρα από την παραπάνω ανάλυση.

Τα νέα Celestron ουσιαστικά είναι ίδιας ποιότητας με τα Sky-Watcher. Περιμένετε να δείτε τιμές και αν έχουν μικρή διαφορά από τα Sky-Watcher GoTo τότε σίγουρα το Sky-Watcher είναι το ValueForMoney

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

Επάνω ο Βαγγέλης σου  έδειξε τι υπάρχει έτοιμο, κι ο Στέφανος μπήκε στον κόπο και σου εξήγησε πολύ ωραία το πως  αυτό σύστημα λειτουργεί. Εγώ με την δική μου κατασκευή στο οπτικοποιώ.

Έχω φτιάξει και διαγραμμίσει δύο δίσκους. Ο κάτω ο οριζόντιος είναι ο δίσκος του αζιμούθιου και υπάρχει χωρίς την διαγράμμιση σε όλα τα DOB. Ο επάνω είναι ο δίσκος του ύψους. Αυτός δεν υπάρχει στα  DOB και θα πρέπει κάποιος να τον προσθέσει στον άξονα του ύψους. Δουλεύει ως εξής. Πληκτρολογώ στο λάπτοπ το όνομα ενός αστέρα ή κάποιου αντικειμένου και μου λέει το Αζιμούθιο και το Ύψος που έχει αυτήν την στιγμή στον ουρανό. Γυρίζω κι εγώ το τηλεσκόπιο, ώστε να γραφτούν στους δίσκους θέσεις, οι αντίστοιχες τιμές και το τηλεσκόπιο σημαδεύει το αντικείμενο στον ουρανό. Αυτό κάνουν και αυτά τα  ηλεκτρονικά συστήματα του εμπορίου, μόνο που οι τιμές  ύψους και αζιμούθιου φαίνονται στην οθόνη. Μάλιστα φαίνονται κι οι υποδιαιρέσεις. Πχ 20 μοίρες κώμα 32. Και μάλιστα μέσα στο σκοτάδι που γίνεται η παρατήρηση, είναι και πολύ πιο εύκολα αναγνώσιμες από το δικό μου χειροποίητο σύστημα.

Κάτω είναι η μυθική και θρυλική  EQ5. Έχω πρόσθεση αυτούς τους δύο μικρούς δίσκους με διαγράμμιση μόλις δέκα γραμμών ο καθ’ ένας. Αυτοί είναι τοποθετημένοι στην άκρη των αξόνων της μικρομετρικής κίνησης της στήριξης. Από εκεί πρέπει να περιστρέψεις 144 φορές ώστε οι άξονες της απόκλισης και ορθής αναφοράς να κάνουν ένα κύκλο. Και γι’ αυτό λέγονται και άξονες μικρομετρικής κίνησης. Σε κάθε μία πλήρη περιστροφή τους το τηλεσκόπιο στρίβει μόνο 2,5 μοίρες, και σε περιστροφή μίας γραμμής, 0,25 μοίρες. Καθώς όμως το μάτι βλέπει άνετα και το μισό που απέχουν οι γραμμές, σου δίνεται η δυνατότητα, πολύ εύκολα να ορίσεις την θέση του τηλεσκοπίου στον ουρανό, με ακρίβεια 1/8 της μοίρας. Σεληνιακού κρατήρα! Για να βρω τον στόχο κάνω το εξής. Σημαδεύω ένα αστέρι κοντά στον αόρατο στόχο. Τώρα το τηλεσκόπιο έχει της συντεταγμένες του Άστρου. Αφαιρώ τις συντεταγμένες του στόχου και έτσι ξέρω πόσες μοίρες ανατολικά ή δυτικά, και πόσες μοίρες βόρεια ή νότια πρέπει να κινήσω τους άξονες ορθής αναφοράς κι απόκλισης για να βρω τον στόχο. Αυτές διά 2,5 μου δίνουν τις στόφες που πρέπει να περιστρέψω τις ντίζες της μικρομετρικής κίνησης. Παράδειγμα. Σημαδεύω το Βέγα και θέλω να βρω το πλανητικό Μ57. Περιστρέφω  1,67 (μία στροφή και 6,5 γραμμές) την ντίζα της ορθής αναφοράς και 2,3 (δύο στροφές και 3 γραμμές) την ντίζα της απόκλισης και το  Μ57 είναι κέντρο στο προσοφθάλμιο.

Η άνεση, η ακρίβεια, η απλότητα και κυρίως ότι ο στόχος δεν φεύγει από το προσοφθάλμιο που προσφέρει αυτή η ήπιου κόστους ισημερινή, είναι απαράμιλλες. Βέβαια σηκώνει έως 8 ίντσες

        

 

IMG_3787 μα.jpg

Το επεξεργάστηκε ο giannis60
  • Μου αρέσει 5

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία κατασκευή Γιάννη! 🙂🙂

  • Ευχαριστώ 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, george mic said:

Εξαιρετικό και κατατοπιστικό το κείμενο αλλα δεν φαίνεται σε dark mode .

Όταν κάτι δε φαίνεται σε dark mode (μου συμβαίνει κι εμένα συχνά) τότε μάρκαρε το κείμενο σαν να θες να το αντιγράψεις.

  • Ευχαριστώ 1
Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 hours ago, george mic said:

Εξαιρετικό και κατατοπιστικό το κείμενο αλλα δεν φαίνεται σε dark mode .

Προσπάθησα να το διορθώσω αλλά δεν τα κατάφερα.

Τα ξανά γράφω εδώ 

Επάνω ο Βαγγέλης σου  έδειξε τι υπάρχει έτοιμο, κι ο Στέφανος μπήκε στον κόπο και σου εξήγησε πολύ ωραία το πως  αυτό σύστημα λειτουργεί. Εγώ με την δική μου κατασκευή στο οπτικοποιώ.

Έχω φτιάξει και διαγραμμίσει δύο δίσκους. Ο κάτω ο οριζόντιος είναι ο δίσκος του αζιμούθιου και υπάρχει χωρίς την διαγράμμιση σε όλα τα DOB. Ο επάνω είναι ο δίσκος του ύψους. Αυτός δεν υπάρχει στα  DOB και θα πρέπει κάποιος να τον προσθέσει στον άξονα του ύψους. Δουλεύει ως εξής. Πληκτρολογώ στο λάπτοπ το όνομα ενός αστέρα ή κάποιου αντικειμένου και μου λέει το Αζιμούθιο και το Ύψος που έχει αυτήν την στιγμή στον ουρανό. Γυρίζω κι εγώ το τηλεσκόπιο, ώστε να γραφτούν στους δίσκους θέσεις, οι αντίστοιχες τιμές και το τηλεσκόπιο σημαδεύει το αντικείμενο στον ουρανό. Αυτό κάνουν και αυτά τα  ηλεκτρονικά συστήματα του εμπορίου, μόνο που οι τιμές  ύψους και αζιμούθιου φαίνονται στην οθόνη. Μάλιστα φαίνονται κι οι υποδιαιρέσεις. Πχ 20 μοίρες κώμα 32. Και μάλιστα μέσα στο σκοτάδι που γίνεται η παρατήρηση, είναι και πολύ πιο εύκολα αναγνώσιμες από το δικό μου χειροποίητο σύστημα.

 

Κάτω είναι η μυθική και θρυλική  EQ5. Έχω πρόσθεση αυτούς τους δύο μικρούς δίσκους με διαγράμμιση μόλις δέκα γραμμών ο καθ’ ένας. Αυτοί είναι τοποθετημένοι στην άκρη των αξόνων της μικρομετρικής κίνησης της στήριξης. Από εκεί πρέπει να περιστρέψεις 144 φορές ώστε οι άξονες της απόκλισης και ορθής αναφοράς να κάνουν ένα κύκλο. Και γι’ αυτό λέγονται και άξονες μικρομετρικής κίνησης. Σε κάθε μία πλήρη περιστροφή τους το τηλεσκόπιο στρίβει μόνο 2,5 μοίρες, και σε περιστροφή μίας γραμμής, 0,25 μοίρες. Καθώς όμως το μάτι βλέπει άνετα και το μισό που απέχουν οι γραμμές, σου δίνεται η δυνατότητα, πολύ εύκολα να ορίσεις την θέση του τηλεσκοπίου στον ουρανό, με ακρίβεια 1/8 της μοίρας. Σεληνιακού κρατήρα! Για να βρω τον στόχο κάνω το εξής. Σημαδεύω ένα αστέρι κοντά στον αόρατο στόχο. Τώρα το τηλεσκόπιο έχει της συντεταγμένες του Άστρου. Αφαιρώ τις συντεταγμένες του στόχου και έτσι ξέρω πόσες μοίρες ανατολικά ή δυτικά, και πόσες μοίρες βόρεια ή νότια πρέπει να κινήσω τους άξονες ορθής αναφοράς κι απόκλισης για να βρω τον στόχο. Αυτές διά 2,5 μου δίνουν τις στόφες που πρέπει να περιστρέψω τις ντίζες της μικρομετρικής κίνησης. Παράδειγμα. Σημαδεύω το Βέγα και θέλω να βρω το πλανητικό Μ57. Περιστρέφω  1,67 (μία στροφή και 6,5 γραμμές) την ντίζα της ορθής αναφοράς και 2,3 (δύο στροφές και 3 γραμμές) την ντίζα της απόκλισης και το  Μ57 είναι κέντρο στο προσοφθάλμιο.

Η άνεση, η ακρίβεια, η απλότητα και κυρίως ότι ο στόχος δεν φεύγει από το προσοφθάλμιο που προσφέρει αυτή η ήπιου κόστους ισημερινή, είναι απαράμιλλες. Βέβαια σηκώνει έως 8 ίντσες.

  • Ευχαριστώ 1

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

Πολύ ωραία κατασκευή Γιάννη! 🙂🙂

Στέφανε σ’ ευχαριστώ.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 hours ago, giannis60 said:

 

 

Επάνω ο Βαγγέλης σου  έδειξε τι υπάρχει έτοιμο, κι ο Στέφανος μπήκε στον κόπο και σου εξήγησε πολύ ωραία το πως  αυτό σύστημα λειτουργεί. Εγώ με την δική μου κατασκευή στο οπτικοποιώ.

 

Έχω φτιάξει και διαγραμμίσει δύο δίσκους. Ο κάτω ο οριζόντιος είναι ο δίσκος του αζιμούθιου και υπάρχει χωρίς την διαγράμμιση σε όλα τα DOB. Ο επάνω είναι ο δίσκος του ύψους. Αυτός δεν υπάρχει στα  DOB και θα πρέπει κάποιος να τον προσθέσει στον άξονα του ύψους. Δουλεύει ως εξής. Πληκτρολογώ στο λάπτοπ το όνομα ενός αστέρα ή κάποιου αντικειμένου και μου λέει το Αζιμούθιο και το Ύψος που έχει αυτήν την στιγμή στον ουρανό. Γυρίζω κι εγώ το τηλεσκόπιο, ώστε να γραφτούν στους δίσκους θέσεις, οι αντίστοιχες τιμές και το τηλεσκόπιο σημαδεύει το αντικείμενο στον ουρανό. Αυτό κάνουν και αυτά τα  ηλεκτρονικά συστήματα του εμπορίου, μόνο που οι τιμές  ύψους και αζιμούθιου φαίνονται στην οθόνη. Μάλιστα φαίνονται κι οι υποδιαιρέσεις. Πχ 20 μοίρες κώμα 32. Και μάλιστα μέσα στο σκοτάδι που γίνεται η παρατήρηση, είναι και πολύ πιο εύκολα αναγνώσιμες από το δικό μου χειροποίητο σύστημα.

 

Κάτω είναι η μυθική και θρυλική  EQ5. Έχω πρόσθεση αυτούς τους δύο μικρούς δίσκους με διαγράμμιση μόλις δέκα γραμμών ο καθ’ ένας. Αυτοί είναι τοποθετημένοι στην άκρη των αξόνων της μικρομετρικής κίνησης της στήριξης. Από εκεί πρέπει να περιστρέψεις 144 φορές ώστε οι άξονες της απόκλισης και ορθής αναφοράς να κάνουν ένα κύκλο. Και γι’ αυτό λέγονται και άξονες μικρομετρικής κίνησης. Σε κάθε μία πλήρη περιστροφή τους το τηλεσκόπιο στρίβει μόνο 2,5 μοίρες, και σε περιστροφή μίας γραμμής, 0,25 μοίρες. Καθώς όμως το μάτι βλέπει άνετα και το μισό που απέχουν οι γραμμές, σου δίνεται η δυνατότητα, πολύ εύκολα να ορίσεις την θέση του τηλεσκοπίου στον ουρανό, με ακρίβεια 1/8 της μοίρας. Σεληνιακού κρατήρα! Για να βρω τον στόχο κάνω το εξής. Σημαδεύω ένα αστέρι κοντά στον αόρατο στόχο. Τώρα το τηλεσκόπιο έχει της συντεταγμένες του Άστρου. Αφαιρώ τις συντεταγμένες του στόχου και έτσι ξέρω πόσες μοίρες ανατολικά ή δυτικά, και πόσες μοίρες βόρεια ή νότια πρέπει να κινήσω τους άξονες ορθής αναφοράς κι απόκλισης για να βρω τον στόχο. Αυτές διά 2,5 μου δίνουν τις στόφες που πρέπει να περιστρέψω τις ντίζες της μικρομετρικής κίνησης. Παράδειγμα. Σημαδεύω το Βέγα και θέλω να βρω το πλανητικό Μ57. Περιστρέφω  1,67 (μία στροφή και 6,5 γραμμές) την ντίζα της ορθής αναφοράς και 2,3 (δύο στροφές και 3 γραμμές) την ντίζα της απόκλισης και το  Μ57 είναι κέντρο στο προσοφθάλμιο.

 

Η άνεση, η ακρίβεια, η απλότητα και κυρίως ότι ο στόχος δεν φεύγει από το προσοφθάλμιο που προσφέρει αυτή η ήπιου κόστους ισημερινή, είναι απαράμιλλες. Βέβαια σηκώνει έως 8 ίντσες

        

 

IMG_3787 μα.jpg

Εξαιρετική και λεπτομερής κατασκευή κ. Γιάννη! Φαίνεται με τι μεράκι τη φτιάξατε και μόνο από τις φωτογραφίες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

20 hours ago, vagkaf said:

Δεν ακολουθεί όχι. Πιο πολύ τεχνική marketing μου φαίνεται το StarSence. Το push to go πιστεύω είναι καλύτερο, αν και ούτε αυτό ακολουθεί όπως και εγώ έμαθα μόλις τώρα από την παραπάνω ανάλυση.

Τα νέα Celestron ουσιαστικά είναι ίδιας ποιότητας με τα Sky-Watcher. Περιμένετε να δείτε τιμές και αν έχουν μικρή διαφορά από τα Sky-Watcher GoTo τότε σίγουρα το Sky-Watcher είναι το ValueForMoney

Όπως το είπες Βαγγέλη,τεχνική marketing είναι...και μάλιστα υπερκοστολογημένη!Δεν προσφέρει τίποτα το ουσιαστικότερο απο την χειροκίνητη εύρεση στόχων,χρησιμοποιώντας smartphone ή tablet με κάποιο αστρονομικό πρόγραμμα!

Όπως είπε και ο Γιάννης πιο πάνω,η χειροκίνητη αναζήτηση και εύρεση στόχων προσφέρει στον αρχάριο καλύτερη δυνατότητα εκμάθησης του ουρανού (δουλεύουν οι αισθήσεις και ο νους συνεχώς),ασκείται η προσοχή,υπομονή,επιμονή!

Και βέβαια η απόλαυση της επιτυχούς εύρεσης του στόχου μόνοι μας με κάποιον αστρικό χάρτη έντυπο ή ηλεκτρονικό,είναι πολύ μεγαλύτερη απο την αυτόματη εύρεση απο κάποιο σύστημα!

Η ανταμοιβή του κόπου είναι ανεκτίμητη!Χαρά που διαρκεί!

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

  • Μου αρέσει 2

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που όντως αξίζει στα αυτόματα (ρομποτικά) συστήματα είναι όχι τόσο η αυτόματη εύρεση του στόχου,όσο η σωστή και ακριβής παρακολούθησή του!

Δηλ.το auto-tracking που κάνει το σύστημα go-to να παραμένει το τηλεσκόπιο "κλειδωμένο" στον στόχο,ή ισοδύναμα ο στόχος να παραμένει ακίνητος μέσα στο προσοφθάλμιο!

Αν η κίνηση του αυτόματου συστήματος είναι αξιόπιστη,δηλ.γίνεται με τις λιγότερες δυνατές τριβές,χωρίς τριξίματα,δονήσεις κλπ.που μπορεί να θολώσουν την εικόνα,ιδιαίτερα σε μεγαλύτερες μεγεθύνσεις,τότε η παρατήρηση θα γίνεται πολύ πιο άνετη,ξεκούραστη και αποδοτική!

Αυτό είναι το σημαντικό στοιχείο και η επιλογή του go-to θα πρέπει να γίνεται ανάλογα με την αξιοπιστία του.

Καλό θα ήταν όσοι έχουν εμπειρία με τέτοιες βάσεις να δώσουν κάποιες αξιολογήσεις,για να βοηθηθούν όσοι θέλουν οπωσδήποτε go-to dob.

Υπάρχουν ερασιτέχνες αστρονόμοι που κατασκεύασαν δικές τους auto-tracking/go-to αναβαθμίσεις σε απλά dob,ακόμα και ισημερινές πλατφόρμες με πολύ μικρότερο κόστος απο τις έτοιμες.Υπάρχουν σχετικά στο Mastrovox.

Αυτό βέβαια θέλει ειδικές γνώσεις και ικανότητες.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

 

  • Μου αρέσει 2

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

11 hours ago, fotodektis said:

Υπάρχουν ερασιτέχνες αστρονόμοι που κατασκεύασαν δικές τους auto-tracking/go-to αναβαθμίσεις σε απλά dob,ακόμα και ισημερινές πλατφόρμες με πολύ μικρότερο κόστος απο τις έτοιμες.Υπάρχουν σχετικά στο Mastrovox.

Τις ευχές μου σε 'όλα τα μέλη του φόρουμ.

Σε πολύ παλαιότερες αναρτήσεις, (αρκετά παλαιά χρονικά ) υπήρχε ένα μέλος που έφτιαχνε και πουλούσε βάσεις , άλλα τώρα δεν μπορώ να τον εντοπίσω .

Ξέρει κάποιος, κάτι για αυτό το άτομο ?

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 9/5/2022 at 9:59 ΠΜ, george mic said:

Τις ευχές μου σε 'όλα τα μέλη του φόρουμ.

Σε πολύ παλαιότερες αναρτήσεις, (αρκετά παλαιά χρονικά ) υπήρχε ένα μέλος που έφτιαχνε και πουλούσε βάσεις , άλλα τώρα δεν μπορώ να τον εντοπίσω .

Ξέρει κάποιος, κάτι για αυτό το άτομο ?

Φίλε Γιώργο στο mastrovox ψάχνοντας θα βρείς μέσω κατασκευών,κάποια μέλη που ασχολήθηκαν ή και ασχολούνται με το θέμα των κατασκευών,προσωπικά δεν γνωρίζω περισσότερα.

Βρήκα πάντως μια πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή με ελάχιστο κόστος,μετατροπής απλής βάσης dob σε auto-tracking/go-to απο ερασιτέχνη μέλος του φόρουμ:

Και εδώ τοποθέτηση βαθμονομημένων κύκλων αζιμουθίου και ύψους,σε απλή βάση dob:

https://www.cloudynights.com/topic/63081-degree-circles/#entry813804

Και εδώ σε χειροποίητη βάση:

http://www.homebuiltastronomy.com/ManualDobSettingCircles.htm

Παρόμοια δηλ.με αυτή του Γιάννη (giannis60) που είδαμε παραπάνω,αλλά προσαρμοσμένη στις συνήθεις βάσεις των dob.

Γιάννη συγχαρητήρια για την παραπάνω κατασκευή σου,αλλά γενικότερα και για τις υπόλοιπες! 

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σε όλη την παρέα! Είμαι κάτοχος του 10" sw goto dobsonian εδώ και 1.5 χρόνο. Αρχικά το πήρα για παρατήρηση αλλά αποδείχθηκε  γρήγορα ότι στην περιοχή που μένω η τοπική κυρίως φωτορρυπανση δεν θα με άφηνε ποτέ να δω κάτι αμυδρό. Οπότε έβαλα την dslr κάμερα πάνω του και άρχισα να βγάζω φωτογραφίες μικρής έκθεσης(10sec). Αν γίνει καλή ευθυγράμμιση  του goto τότε η παρακολούθηση του αντικειμένου  είναι καλύτερη από ότι περιγράφεται στις περιγραφες του τηλεσκοπίου. Ανάλογα πάντα με την θέση του αντικειμένου μπορώ να το έχω στην εικόνα μου για πάνω από μια ώρα. Επίσης αυτό διευκολύνει όποιον θέλει να κάνει και αστροφωτογραφιση αντικειμένων δεδομένου και ότι έχει αρκετά γρήγορα οπτικά στο f4.7. Χρειάζεται οπωσδήποτε διορθωτή κόμης και αντίβαρο ειδικά αν μπει κάμερα η βαρυ προσοφθαλμιο στον εστιαστη. Προσωπικά επειδή έχω φτάσει σε σημείο που με τραβάει η αστροφωτογραφηση περισσότερο σκέφτομαι να διαμορφώσω τον σωλήνα και να τον βάλω σε μια μεγάλη ισημερινη βάση όπως η cgx. Για κάποιον που ενδιαφέρεται για παρατήρηση είτε οπτική είτε με την μέθοδο του EAA(live stacking), αν έχει και από bortle 5 και κάτω ειδικά, είναι ένα φοβερό εργαλείο που θα τον απασχολεί για χρόνια μέχρι να αλλάξει σύστημα. Παραθέτω μερικές φώτο.

20220419_202338.jpg

FB_IMG_1647982856350.jpg

FB_IMG_1647808006259.jpg

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Αναμονή τέλος. 

Το παζλ ολοκληρώθηκε. 

Καθαρούς ουρανούς 

Ξεχωριστά ευχαριστώ στον ROSSOLATOS ANTONIOS

20220709_154541.jpg

Το επεξεργάστηκε ο boss16
  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης