Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Μου έδωσαν αυτο εδώ αλλά δεν ξέρω αν χρειάζεται κ άλλα εξαρτήματα... Το σίγουρο είναι ότι δεν έχει κτι καλώδια σαν ethernet. Θα ήθελα να δω αν δουλεύει και αν και πως μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν τρακτέρ. Έχω δει ότι το συνδέουν και με υπολογιστή. 

IMG_20220418_103612.jpg

IMG_20220418_103616.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

59 minutes ago, Antonispds said:

Καλησπέρα. Μου έδωσαν αυτο εδώ αλλά δεν ξέρω αν χρειάζεται κ άλλα εξαρτήματα... Το σίγουρο είναι ότι δεν έχει κτι καλώδια σαν ethernet. Θα ήθελα να δω αν δουλεύει και αν και πως μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν τρακτέρ. Έχω δει ότι το συνδέουν και με υπολογιστή. 

IMG_20220418_103612.jpg

IMG_20220418_103616.jpg

Καλησπέρα σας, 

Η αλήθεια είναι πως δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση σας. Πρόκειται για ισημερινή στήριξη και μάλιστα ποιοτική vintage ιαπωνέζικη. Όταν λέτε άλλα εξαρτήματα ? Τρίποδο σας έδωσαν ? Τηλεσκόπιο έχετε ? 

Αν γνωρίζετε αγγλικά ίσως σας βοηθήσει η παρακάτω συζήτηση.

https://www.cloudynights.com/topic/736209-new-to-me-vixen-great-polaris/ 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 hours ago, vagkaf said:

Καλησπέρα σας, 

Η αλήθεια είναι πως δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση σας. Πρόκειται για ισημερινή στήριξη και μάλιστα ποιοτική vintage ιαπωνέζικη. Όταν λέτε άλλα εξαρτήματα ? Τρίποδο σας έδωσαν ? Τηλεσκόπιο έχετε ? 

Αν γνωρίζετε αγγλικά ίσως σας βοηθήσει η παρακάτω συζήτηση.

https://www.cloudynights.com/topic/736209-new-to-me-vixen-great-polaris/ 

Ας υποθέσουμε ότι δεν έχω τίποτα από όλα αυτά. Να μην δω πρώτα αν λειτουργεί; 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως δεν είναι ηλεκτρονική και άδικα ψάχνετε να βρείτε καλώδια. Είναι χειροκίνητη ισημερινή στήριξη. Πρέπει να δείτε αν περιστρέφεται σε όλους τους άξονες της. Και δυσκολία στην κίνηση της να δείτε αν την πάτε σε κάποιο ειδικό π.χ. Πλανητάριο Θεσσαλονίκης θα σας την κάνουν πιθανώς service. Ίσως επαλιπανση. Σε καμία περίπτωση μην την πετάξετε ως μη λειτουργική. Δύσκολα να έχει τόσο χοντρή ζημιά και να ήταν καιρό ακίνητη. Μπορεί να είναι παλιά αλλά τις περισσότερες καινούργιες μέσης τιμής (πιθανόν και τις πιο premium) τις βάζει κάτω αν κρίνουμε και από τα σχόλια στο cloudynights.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο παραπάνω manual δείτε στη σελίδα 18 τα ηλεκτρονικά που σας λείπουν. Η βάση αυτή είναι "ισημερινή" δηλ. προορισμένη για αυτόματη και άνετη παρακολούθηση του στόχου, αντισταθμίζοντας με ακρίβεια την περιστροφή της Γης - καθώς και για αστοφωτογράφηση. Οπότε χρησιμοποιεί μοτέρ (ήδη ενσωματωμένα μάλλον αν κρίνω από τη φωτογραφία σας) και ηλεκτρονικά χειριστήρια για την παρακολούθηση του στόχου. Αν δεν τα έχετε ή δεν μπορέσετε να τα βρείτε, λογικά μπορεί να λειτουργήσει με χειροκίνητες περιστροφικές λαβές, που θα σας βοηθήσουν πολύ στην παρακολούθηση του στόχου, όχι όμως ιδιαίτερα για αστροφωτογραφία. 

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 31/5/2022 at 11:54 ΜΜ, Στέφανος Σοφολόγης said:

Στο παραπάνω manual δείτε στη σελίδα 18 τα ηλεκτρονικά που σας λείπουν. Η βάση αυτή είναι "ισημερινή" δηλ. προορισμένη για αυτόματη και άνετη παρακολούθηση του στόχου, αντισταθμίζοντας με ακρίβεια την περιστροφή της Γης - καθώς και για αστοφωτογράφηση. Οπότε χρησιμοποιεί μοτέρ (ήδη ενσωματωμένα μάλλον αν κρίνω από τη φωτογραφία σας) και ηλεκτρονικά χειριστήρια για την παρακολούθηση του στόχου. Αν δεν τα έχετε ή δεν μπορέσετε να τα βρείτε, λογικά μπορεί να λειτουργήσει με χειροκίνητες περιστροφικές λαβές, που θα σας βοηθήσουν πολύ στην παρακολούθηση του στόχου, όχι όμως ιδιαίτερα για αστροφωτογραφία. 

Σιγουρα πάντως λείπουν αυτά που έχω κυκλωσει στις 2 από τις 3 φώτο.  Στην πρώτη σίγουρα ένα δεύτερο γρανάζι γιατί αυτό δεν ακουμπάει σε άλλο. Και στην τελευταία αυτό που κοιτάς για ευθυγράμμιση. (δεν ξέρω πως το λένε. Είμαι άσχετος) 

IMG_20220602_220219.jpg

IMG_20220601_123620.jpg

Screenshot_20220602_220331.jpg

Το επεξεργάστηκε ο Antonispds
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 minutes ago, Antonispds said:

Σιγουρα πάντως λείπουν αυτά που έχω κυκλωσει στις 2 από τις 3 φώτο.  Στην πρώτη σίγουρα ένα δεύτερο γρανάζι γιατί αυτό δεν ακουμπάει σε άλλο. Και στην τελευταία αυτό που κοιτάς για ευθυγράμμιση. (δεν ξέρω πως το λένε. Είμαι άσχετος) 

IMG_20220602_220219.jpg

IMG_20220601_123620.jpg

Screenshot_20220602_220331.jpg

Τελικά όντως έχει μοτερ. Με είχε επηρεάσει η εικόνα της στο cloudynights με τοποθετημένο καλώδιο μικρομετρικών κινήσεων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης