Jump to content

Αντίο Διονύση Σιμόπουλε...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντίο Διονύση Σιμόπουλε... Θα σε θυμόμαστε για πάντα για την τεράστια προσφορά στην εκλαϊκευση της αστρονομίας και τους αμέτρητους που αγάπησαν το σύμπαν μέσα από το έργο σου...

simopoylos.jpg

  • Λυπημένος 4
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντίο Διονύση Σιμόπουλε... Θερμά συλλυπητήρια στους οικείους του.

Αξίζει να θυμηθούμε τη συνέντευξη που έδωσε στο Astrovox το 2011. Και να θυμόμαστε επίσης ανάμεσα στα άλλα ότι ήταν άριστος χειριστής του λόγου, με σπάνια χαρακτηριστικά που κέρδιζαν και ενθουσίαζαν κάθε ακροατήριο. Χαρακτηριστικά που δεν συναντούμε εύκολα πια...

 

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά, ως σπουδαίος ομιλητής, ήταν και χιουμορίστας: Συχνά, απευθυνόμενος στις ηλικιωμένες κυρίες του ακροατηρίου του, τις "πείραζε" λέγοντας τους ότι είναι ανώφελο να κρύβουν την ηλικία τους αφού, έτσι κι αλλιώς, είναι φτιαγμένες από αστερόσκονη δισεκατομμυρίων ετών! 

  • Χαχα 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θυμάμαι η τελευταία ανάμνηση μαζί του ήταν πριν από μερικά χρόνια (πριν από τον COVID) στο πλανητάριο, όπου με αναγνώρισε και μου είπε "Γεια σου. Τι κάνεις; Καλά είσαι;". Και ξέρετε κάτι; Μου αρέσει αυτό σαν τελική ανάμνηση. Φιλικός, καλοσυνάτος, πάντα μ' ένα χαμόγελο στα χείλη. Ένα αιώνιο χαμόγελο που πλέον θα το κοιτάμε στον ουρανό. Σ' ευχαριστούμε για όλα, Δάσκαλε.

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aντίο δάσκαλε !!

Δε θα ξεχάσω ποτέ το video-CD με αφήγηση Σιμόπουλου. απ΄το το περιοδικό ROM το 1999, με αφιέρωμα στά 30 χρόνια από το Απολλο 11, και την προσεδάφιση στη Σελήνη.

  Σαν 15-χρονος από επαρχία, ο Σιμόπουλος ήταν η πρώτη μου επαφή με την εκλαικευμένη αστρονομία. 

  • Μου αρέσει 1
www.myspace.com/astrovoxgr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα την τιμή να τον συναντήσω κάποτε από κοντά και να συνομιλησω μαζί του. Σε κέρδιζε με την απλότητα του. Καλό ταξίδι δάσκαλε στα άστρα που τόσο αγάπησες.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

13 hours ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

Φυσικά, ως σπουδαίος ομιλητής, ήταν και χιουμορίστας

https://www.newsit.gr/ellada/dionysis-simopoulos-etsi-eipe-antio-stous-filous-tou/3577208/

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΤΟΧΑΣΤΗΣ  ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ. Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΦΤΩΧΟΣ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Η ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ ΕΡΓΩΝ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως έγραψα και αλλού, ο Διονύσης Σιμόπουλος, εκτός από επιστήμονας, ήταν ένας δάσκαλος με χάρισμα εξαιρετικής γραφής και μαγευτική, έως και υπνωτιστική αφήγηση. Η βελούδινη χροιά της φωνής του σε προσκαλούσε να αφεθείς στη μυσταγωγία της παρουσίασης του αχανούς και βίαιου σύμπαντος, με αισθήματα ασφαλείας και γαλήνης. Καινοτόμος και τεχνοκράτης, συνεισέφερε στο να διαθέτει η χώρα μας ένα από τα καλύτερα πλανητάρια παγκοσμίως. Και όταν δεν πηγαίναμε στο Πλανητάριο εμείς, ερχόταν εκείνος στο σπίτι μας, μέσω της τηλεόρασης, των πολυμεσικών εφαρμογών και των πολύτιμων βιβλίων του, όχι για να αναδείξει τον εαυτό του ματαιόδοξα, αλλά για να μας μυήσει στο μεγαλείο του σύμπαντος και, συνεκδοχικά, στη μηδαμινότητα τόσο του εγώ μας, όσο και των ασήμαντων σε κλίμακα προβλημάτων που το ταλανίζουν.

Ήσουν αστρόσκονη Δάσκαλε και στα άστρα επιστρέφεις.

  • Μου αρέσει 2

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η προσφορά του στην εκλαΐκευση και μετάδοση της Αστρονομίας στο ευρύ κοινό υπήρξε ανεκτίμητη!Μέχρι και τη δεκαετία του 1980,ο Carl Sagan και ο Δ.Σιμόπουλος ήταν οι σημαντικότεροι εκλαϊκευτές της Αστρονομίας που μπήκαν στα ελληνικά σπίτια μέσω της τηλεόρασης,των βιβλίων και του τύπου,κάνοντας υπέροχο έργο στις ψυχές των θεατών!

Μαζί με την έγκυρη επιστημονική γνώση και την σπάνια ικανότητα μετάδοσής της στους μη ειδικούς,η ευγένεια και η ομορφιά της ψυχής αφήνουν ανεξίτηλες μνήμες στους ευαίσθητους δέκτες...

Όπως και η πρώτη επίσκεψη στο Ευγενίδειο Πλανητάριο μένει αξέχαστη,όσες δεκαετίες και αν περάσουν!

Καλό Παράδεισο,καλή ανάπαυση Δάσκαλε!

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης