Jump to content

Εχουν ακριβύνει όλα ή μου φαίνεται;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονιά σε όλους.

Ενας συνάδελφος που έχει τώρα ένα 8" SCT, κόλλησε τον πυρετό της διαμέτρου και ψάχνει 14-20".

Προσπαθώντας να τον βοηθήσω, αρχίσαμε να κοιτάζουμε το Πλανητάριο, την Telescope Service και το Astroshop. Είχα χρόνια να το κάνω αυτό, ίσως 6-8 χρόνια. 

Η μόνη περιγραφή που ταιριάζει στις τιμές είναι πως είναι... αστρονομικές. 

Δεν τα θυμόμουν όλα τόσο ακριβά. Αλλά μπορεί και να είναι ιδέα μου, η αισιοδοξία της μνήμης. Δεν έχω κρατήσει κάπου αρχείο για να συγκρίνω. 

Όντως έχουν ακριβύνει τόσο τα τηλεσκόπια και τα εξαρτήματα; 

Με τον ουρανό να χειροτερεύει διαρκώς και το James Webb να μας εκπλήσσει, δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα. 

Το επεξεργάστηκε ο kkokkolis
  • Λυπημένος 1

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Από Covid και μετά όλα έχουν ακριβυνει και αυτό δεν άφησε τα είδη αστρονομίας ανέγγιχτα. Μπορεί όπως λες το καθαρά οπτικό κομμάτι να σβήνει αλλά η αστροφωτογραφια ,έχω την άποψη, πως ανθεί. Τα site που αναφέρεις είναι και τα πιο ακριβά.Καλύτερες τιμές νομίζω θα βρεις στα παρακάτω site:

Artesky.it

Teleskopy.pl

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 hours ago, kkokkolis said:

Καλή χρονιά σε όλους.

Ενας συνάδελφος που έχει τώρα ένα 8" SCT, κόλλησε τον πυρετό της διαμέτρου και ψάχνει 14-20".

Προσπαθώντας να τον βοηθήσω, αρχίσαμε να κοιτάζουμε το Πλανητάριο, την Telescope Service και το Astroshop. Είχα χρόνια να το κάνω αυτό, ίσως 6-8 χρόνια. 

Η μόνη περιγραφή που ταιριάζει στις τιμές είναι πως είναι... αστρονομικές. 

Δεν τα θυμόμουν όλα τόσο ακριβά. Αλλά μπορεί και να είναι ιδέα μου, η αισιοδοξία της μνήμης. Δεν έχω κρατήσει κάπου αρχείο για να συγκρίνω. 

Όντως έχουν ακριβύνει τόσο τα τηλεσκόπια και τα εξαρτήματα; 

Με τον ουρανό να χειροτερεύει διαρκώς και το James Webb να μας εκπλήσσει, δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα. 

Καλή χρονιά, Χρόνια Πολλά,

Όχι μόνο αστρονομικές τιμές αλλά υπήρχαν και υπάρχουν φοβερές ελλείψεις και καθυστερήσεις στη γραμμή παραγωγής σε αρκετούς κατασκευαστές. Τον τελευταίο χρόνο βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 hours ago, Kyuss said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Από Covid και μετά όλα έχουν ακριβυνει και αυτό δεν άφησε τα είδη αστρονομίας ανέγγιχτα. Μπορεί όπως λες το καθαρά οπτικό κομμάτι να σβήνει αλλά η αστροφωτογραφια ,έχω την άποψη, πως ανθεί. Τα site που αναφέρεις είναι και τα πιο ακριβά.Καλύτερες τιμές νομίζω θα βρεις στα παρακάτω site:

Artesky.it

Teleskopy.pl

Άνοιξα να δω τι παίζει με το teleskopy και οι τιμές είναι πολύ κοντά σε αυτές του aliexpress! 😍 Βέβαια το ερώτημα είναι τι παίζει με τα μεταφορικά. Το κατάστημα δεν λέει πόσα είναι και δεν νομίζω να είναι δωρεάν.

Το επεξεργάστηκε ο dkate
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

25 minutes ago, dkate said:

Άνοιξα να δω τι παίζει με το teleskopy και οι τιμές είναι πολύ κοντά σε αυτές του aliexpress! 😍 Βέβαια το ερώτημα είναι τι παίζει με τα μεταφορικά. Το κατάστημα δεν λέει πόσα είναι και δεν νομίζω να είναι δωρεάν.

Συνήθως περιλαμβάνονται στην τιμή για μικρά αντικείμενα. Υπερβολικά πάντως δεν είναι ποτέ. Όσες φορές πλήρωσα με paypal δεν υπήρξε ανάγκη για επιπλέον στα μεταφορικά και μία φορά που χρειάστηκα επιστροφή είχα άμεση ανταπόκριση. Ξεκίνα με μικρές παραγγελίες και δες και συ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω κάποια μικροπαραγγελία αυτή τη στιγμή  (τα διάφορα μικροπράγματα που χρειαζόμουν τα αγόρασα από aliexpress, τρομερή ποικιλία, καλές έως απίστευτα καλές τιμές, μέχρι τώρα ότι έχω πάρει λειτουργεί μια χαρά). Αλλά έβαλα στο μάτι κάτι οδηγητικές που έχει!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η svbony έχει κατάστημα και στο aliexpress. Το svbony.com διαφέρει (πέρα ότι είναι φτιαγμένο για να πουλάει ΗΠΑ και έτσι έχει τις τιμές χωρίς ΦΠΑ σε δολάρια) ως προς τον χρόνο παράδοσης; 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνω δεξιά έχει επιλογή σε ευρώ. Παραλαμβάνω μέσω Γερμανίας σε περίπου 15 εργάσιμες. Έχει πολλές προσφορές πάντως (πχ κάμερα ψυχομενη IMX294 με 600 ευρώ περίπου)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα τα δούμε και αυτά, σας ευχαριστώ. Του έχει κολλήσει να αγοράσει τέρας του συναδέλφου, όσα είδαμε ζυγίζουν 60-90kgr. Οπότε και τα μεταφορικά θα είναι ένα θέμα.

Το επεξεργάστηκε ο kkokkolis

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 4/1/2024 at 3:31 ΜΜ, kkokkolis said:

Όντως έχουν ακριβύνει τόσο τα τηλεσκόπια και τα εξαρτήματα; 

Δυστυχώς ναι,έχουν ακριβύνει σε Ελλάδα και Ευρώπη πάνω από 30% τουλάχιστον,κυρίως από το 2018 και μετά.

Όπως μου εξήγησαν από κατάστημα αστρονομικού εξοπλισμού,η άνοδος των τιμών ξεκίνησε με αύξηση της φορολόγησης εξαγόμενων προϊόντων από την Κίνα,η οποία άλλαξε την φορολογική της πολιτική,σε συνδυασμό με αλλαγή της νομισματικής ισοτιμίας.Αυτό έφερε αύξηση στις τιμές των αστρονομικών πάνω από 30%...

Στη συνέχεια προστέθηκε η έλλειψη προϊόντων λόγω κορονωϊού,η γενική αύξηση των τιμών σε καύσιμα-μεταφορικά,λόγω του πολέμου στην Ουκρανία κλπ.

Έτσι σε είδη που παρακολουθούσα συστηματικά τις τιμές τους όλα αυτά τα χρόνια (από το 2010 και μετά),κατέγραψα:

Στο SW Dob 10" αύξηση πάνω απο 60%,στο SW Dob 8" πάνω απο 90%,στο SW 102/500+AZ-3 πάνω απο 33%,στο βαλιτσάκι προσοφθάλμιων Celestron kit πάνω από 70%...

Σημαντικές αυξήσεις φυσικά έγιναν και στις μεγάλες διαμέτρους,χωρίς όμως να έχω καταγράψει ακριβώς τα ποσοστά.

Σε επώνυμα προϊόντα μαζικής παραγωγής,σχετικά φθηνά,έχουν αναφερθεί σε κάποιες παρτίδες,κατώτερης ποιότητας οπτικά (σε γυαλί και επιστρώσεις),αν και έχουν τις ίδιες εξωτερικές προδιαγραφές μεταξύ τους.

Στις φθηνές εταιρείες που υπάρχουν χαμηλές τιμές,δεν γνωρίζω τί ποιότητας υλικά χρησιμοποιούν,και αν έχουν γίνει αξιόπιστα τεστ για να ελεγχθεί η πραγματική τους ποιότητα.

Καλή και δημιουργική χρονιά!🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι η πιο συμφέρουσα αγορά τηλεσκοπίου μεγάλης διαμέτρου,είναι πλέον στα μεταχειρισμένα από αξιόπιστους πωλητές.

Βρήκα αυτά στις αγγελίες του φόρουμ:

Από ό,τι θυμάμαι υπάρχουν και μεμονωμένοι αξιόλογοι κατασκευαστές στην Ευρώπη.

Μια έρευνα θα ήταν χρήσιμη.Υπήρχαν σχετικές αναφορές εδώ κατά καιρούς.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

17 hours ago, fotodektis said:

Σε επώνυμα προϊόντα μαζικής παραγωγής,σχετικά φθηνά,έχουν αναφερθεί σε κάποιες παρτίδες,κατώτερης ποιότητας οπτικά (σε γυαλί και επιστρώσεις),αν και έχουν τις ίδιες εξωτερικές προδιαγραφές μεταξύ τους.

 

🙂

Καλημέρα Κώστα και χρόνια πολλά,

Αυτό σημαίνει δηλαδή ότι σε κάποια υφιστάμενα προϊόντα μετά τις αλλεπάλληλες κρίσεις χρησιμοποίησαν κατώτερα υλικά λόγω αλλαγής προμηθευτή ή και για να ρίξουν το κόστος παραγωγής ?

Δηλαδή π.χ. το ίδιο προσοφθάλμιο πριν το 2020 και μετά το 2020 να είναι η μέρα με τη νύχτα ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 hours ago, vagkaf said:

Αυτό σημαίνει δηλαδή ότι σε κάποια υφιστάμενα προϊόντα μετά τις αλλεπάλληλες κρίσεις χρησιμοποίησαν κατώτερα υλικά λόγω αλλαγής προμηθευτή ή και για να ρίξουν το κόστος παραγωγής ?

Δηλαδή π.χ. το ίδιο προσοφθάλμιο πριν το 2020 και μετά το 2020 να είναι η μέρα με τη νύχτα ?

Καλημέρα Βαγγέλη και Χρόνια Πολλά!

Δεν θα αναφέρω την εταιρεία για να μην θεωρηθεί δυσφήμηση,έχει συζητηθεί πάντως αυτό το φαινόμενο εδώ και χρόνια  στο φόρουμ με διαπιστώσεις που κάναμε σχετικά με την ποιότητα κάποιων προϊόντων (προσοφθάλμιοι και κιάλια).

Ξεκίνησε με διαφωνίες σχετικά με την απόδοση κάποιων φακών όπου υπήρχαν διαπιστώσεις για άριστη,μέτρια έως κακή απόδοση (για πέταμα),για το ίδιο brand,με τα ίδια ακριβώς τυπικά τεχνικά χαρακτηριστικά.

Και δεν αφορά συγκεκριμένη χρονιά που άρχισε αυτό.Δεν έχει να κάνει με την κρίση,αλλά με τακτική αύξησης του κέρδους,ανακατεύοντας στην αγορά ποιοτικά με "μούφες" προϊόντα που δεν διαφέρουν μεταξύ τους στα εξωτερικά χαρακτηριστικά,ούτε στην τιμή...

Σε ιντερνετικά κινέζικα συνήθως καταστήματα,αυτό ήταν πιο διαδεδομένο,αλλά εκεί έβλεπες και διαφορές στις τιμές.

Και στα φθηνά κιάλια υπάρχει ανάλογη κατάσταση,μόνο που εκεί λόγω δημοφιλίας του είδους,η αντιγραφή επώνυμων προϊόντων ήπιου κόστους,είναι πιο εκτεταμένη.

Αλλά και σε κιάλια υπέρ μαζικής παραγωγής που πωλούνται σε γνωστό σούπερ μάρκετ,υπάρχουν ποιοτικές διαφορές,αλλά μπορούν ίσως να δικαιολογηθούν λόγω έλλειψης ποιοτικού ελέγχου.

Πιθανόν κάποιες παρτίδες να κατασκευάζονται σε διαφορετικες γραμμές παραγωγής ή και σε διαφορετικά εργοστάσια με διαφορετικά ποιοτικά χαρακτηριστικά,και όλα αυτά τα προϊόντα να κυκλοφορούν τελικά με τα ίδια τυπικά εξωτερικά χαρακτηριστικά.

Σε κιάλια πολύ δημοφιλή που έχουμε πολλοί,σε κάποιες παρτίδες εκτός από μηχανικά και οπτικά προβλήματα,κάποια κρύσταλλα έχουν μόνη επίστρωση σε άλλες παρτίδες πολλαπλές...

Έτσι υπάρχουν διαφωνίες του τύπου:στα δικά μου δεν βλέπω βινιετάρισμα,ούτε σοβαρές αντανακλάσεις,στα δικά σου υπάρχει πρόβλημα αισθητό.

Ή οι φακοί που αγόρασα το 2011 (νέα σχεδίαση του 2010),έχουν εξαιρετική οπτική απόδοση και μηχανική ποιότητα(συστηματικά και προσεκτικά ελεγμένη επί σειρά ετών),ποτέ δεν θάμπωσαν από την υγρασία και μετά από 12 χρόνια χρήσης δεν υπάρχει ούτε σκουπιδάκι στο εσωτερικό τους.Μέλος του φόρουμ που αγόρασε το ίδιο κιτ από το ίδιο κατάστημα το 2014,γνωρίζοντας περί απόδοσης φακών,καθότι φωτογράφος πολλά χρόνια,διαπίστωσε κακή οπτική απόδοση,ειδικά στον barlow 2x που ο δικός μου είναι διαμάντι,είδε εύκολο θάμπωμα στο εσωτερικό τους,γρήγορα γέμισαν σκουπιδάκια στο εσωτερικό τους,και το εξωφρενικό ήταν ότι με το πρώτο πολύ προσεκτικό καθάρισμα...έφευγαν οι "επιστρώσεις" τους!

Γενικά κυκλοφορούν προϊόντα μαζικής παραγωγής και ήπιου κόστους με διαφορές στην οπτική και μηχανική ποιότητα από παρτίδα σε παρτίδα,οπότε καλό είναι να προσέχουν οι αγοραστές να ελέγχουν πολύ προσεκτικά το τί αγοράζουν.

Όσο αφορά τα μη επώνυμα προϊόντα,έχω δει πολύ χαμηλές τιμές που με έχουν προβληματίσει.Ζουμ 8-24mm ευρυγώνιοι στα 25-30€,τη στιγμή που οι επώνυμοι και όντως ποιοτικοί κοστίζουν 10+ φορές περισσότερο...

Πέρα από οποιαδήποτε τιμολογιακή και φορολογική πολιτική,το ποιοτικό οπτικό γυαλί και οι αληθινές επιστρώσεις κοστίζουν αρκετά.

Θα ήταν χρήσιμο όσοι έχουν αγοράσει τέτοια φθηνά προϊόντα,να κάνουν σε βάθος χρόνου προσεκτική εξέταση των ποιοτικών τους χαρακτηριστικών,έχοντας αποκτήσει και την απαιτούμενη γνώση και εμπειρία,και να γράψουν στο φόρουμ τις διαπιστώσεις τους.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

52 minutes ago, fotodektis said:

Καλημέρα Βαγγέλη και Χρόνια Πολλά!

Δεν θα αναφέρω την εταιρεία για να μην θεωρηθεί δυσφήμηση,έχει συζητηθεί πάντως αυτό το φαινόμενο εδώ και χρόνια  στο φόρουμ με διαπιστώσεις που κάναμε σχετικά με την ποιότητα κάποιων προϊόντων (προσοφθάλμιοι και κιάλια).

Ξεκίνησε με διαφωνίες σχετικά με την απόδοση κάποιων φακών όπου υπήρχαν διαπιστώσεις για άριστη,μέτρια έως κακή απόδοση (για πέταμα),για το ίδιο brand,με τα ίδια ακριβώς τυπικά τεχνικά χαρακτηριστικά.

Και δεν αφορά συγκεκριμένη χρονιά που άρχισε αυτό.Δεν έχει να κάνει με την κρίση,αλλά με τακτική αύξησης του κέρδους,ανακατεύοντας στην αγορά ποιοτικά με "μούφες" προϊόντα που δεν διαφέρουν μεταξύ τους στα εξωτερικά χαρακτηριστικά,ούτε στην τιμή...

Σε ιντερνετικά κινέζικα συνήθως καταστήματα,αυτό ήταν πιο διαδεδομένο,αλλά εκεί έβλεπες και διαφορές στις τιμές.

Και στα φθηνά κιάλια υπάρχει ανάλογη κατάσταση,μόνο που εκεί λόγω δημοφιλίας του είδους,η αντιγραφή επώνυμων προϊόντων ήπιου κόστους,είναι πιο εκτεταμένη.

Αλλά και σε κιάλια υπέρ μαζικής παραγωγής που πωλούνται σε γνωστό σούπερ μάρκετ,υπάρχουν ποιοτικές διαφορές,αλλά μπορούν ίσως να δικαιολογηθούν λόγω έλλειψης ποιοτικού ελέγχου.

Πιθανόν κάποιες παρτίδες να κατασκευάζονται σε διαφορετικες γραμμές παραγωγής ή και σε διαφορετικά εργοστάσια με διαφορετικά ποιοτικά χαρακτηριστικά,και όλα αυτά τα προϊόντα να κυκλοφορούν τελικά με τα ίδια τυπικά εξωτερικά χαρακτηριστικά.

Σε κιάλια πολύ δημοφιλή που έχουμε πολλοί,σε κάποιες παρτίδες εκτός από μηχανικά και οπτικά προβλήματα,κάποια κρύσταλλα έχουν μόνη επίστρωση σε άλλες παρτίδες πολλαπλές...

Έτσι υπάρχουν διαφωνίες του τύπου:στα δικά μου δεν βλέπω βινιετάρισμα,ούτε σοβαρές αντανακλάσεις,στα δικά σου υπάρχει πρόβλημα αισθητό.

Ή οι φακοί που αγόρασα το 2011 (νέα σχεδίαση του 2010),έχουν εξαιρετική οπτική απόδοση και μηχανική ποιότητα(συστηματικά και προσεκτικά ελεγμένη επί σειρά ετών),ποτέ δεν θάμπωσαν από την υγρασία και μετά από 12 χρόνια χρήσης δεν υπάρχει ούτε σκουπιδάκι στο εσωτερικό τους.Μέλος του φόρουμ που αγόρασε το ίδιο κιτ από το ίδιο κατάστημα το 2014,γνωρίζοντας περί απόδοσης φακών,καθότι φωτογράφος πολλά χρόνια,διαπίστωσε κακή οπτική απόδοση,ειδικά στον barlow 2x που ο δικός μου είναι διαμάντι,είδε εύκολο θάμπωμα στο εσωτερικό τους,γρήγορα γέμισαν σκουπιδάκια στο εσωτερικό τους,και το εξωφρενικό ήταν ότι με το πρώτο πολύ προσεκτικό καθάρισμα...έφευγαν οι "επιστρώσεις" τους!

Γενικά κυκλοφορούν προϊόντα μαζικής παραγωγής και ήπιου κόστους με διαφορές στην οπτική και μηχανική ποιότητα από παρτίδα σε παρτίδα,οπότε καλό είναι να προσέχουν οι αγοραστές να ελέγχουν πολύ προσεκτικά το τί αγοράζουν.

Όσο αφορά τα μη επώνυμα προϊόντα,έχω δει πολύ χαμηλές τιμές που με έχουν προβληματίσει.Ζουμ 8-24mm ευρυγώνιοι στα 25-30€,τη στιγμή που οι επώνυμοι και όντως ποιοτικοί κοστίζουν 10+ φορές περισσότερο...

Πέρα από οποιαδήποτε τιμολογιακή και φορολογική πολιτική,το ποιοτικό οπτικό γυαλί και οι αληθινές επιστρώσεις κοστίζουν αρκετά.

Θα ήταν χρήσιμο όσοι έχουν αγοράσει τέτοια φθηνά προϊόντα,να κάνουν σε βάθος χρόνου προσεκτική εξέταση των ποιοτικών τους χαρακτηριστικών,έχοντας αποκτήσει και την απαιτούμενη γνώση και εμπειρία,και να γράψουν στο φόρουμ τις διαπιστώσεις τους.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

 

Αν κάνουν τέτοια κόλπα είναι μεγάλοι απατεώνες. 

Εγώ ήξερα από την ίδια εταιρεία να παράγονται παραπλήσια προϊόντα όμως κάτω από άλλο logo. Όπως για παράδειγμα η σειρά 82° της ES. Σχεδόν όλη η σειρά αν δεν κάνω λάθος βγαίνει πανομοιότυπη υπό το brand name Maxvision. Αλλά δεν φέρουν ούτε την ένδειξη αδιαβροχοποίησης ούτε την ένδειξη πλήρωσης με αέριο Ar (ή Ν2 τα παλαιότερα). Λογικά και οι επιστρώσεις δεν θα είναι οι ίδιες. Υπάρχει και διαφορά στην τιμή. Σε αυτή την περίπτωση είναι ξεκάθαρες οι διαφορές παρά το ακριβώς ίδιο σχέδιο.

IMG_20240106_153712.thumb.jpg.55bf1f1f4dc4f710ebf8a3b476b343fe.jpg

IMG_20240106_153729.thumb.jpg.b05fa7f1519142edb9190f3999483cf8.jpg

 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη δεν αναφέρομαι σε αυτήν την εταιρεία που συνεχίζει να διατηρεί όπως και άλλες επώνυμες εταιρείες, τα υψηλά ποιοτικά της στάνταρντ.

Θα αποφύγω να αναφερθώ σε brand names μην κατηγορηθούμε κιόλας για δυσφήμιση...

Όποιος αγοράζει καινούργια προϊόντα μαζικής παραγωγής και ήπιου κόστους,ας προσέχει να κάνει ποιοτικό έλεγχο,διότι οι καιροί είναι πονηροί.

Ακόμα περισσότερο όταν αγοράζει φθηνά οπτικά που προσφέρονται σε χαμηλές τιμές.

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης