Jump to content

Μεγαλύτερη απόδοση για Newtonian


astroilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά κατάφερα να προμηθευτώ το d-c-fix από PRACTIKER \:D/ \:D/ \:D/

Τώρα μένει να το επιχειρήσω.

Για όποιον δυσκολεύεται να το βρει, ο προμηθευτής είναι αυτός:

 

ΑΚΜΩΝ

Ανδριανουπόλεως 2, 18543 Πειραιάς, τηλ. 210-4205290.

Ο κωδικός του αυτοκόλλητου είναι 53480005.

 

Οι άνθρωποι είναι εξυπηρετικότατοι.

Αν δεν το βρίσκετε, πάρτε τους τηλέφωνο για να σας πουν σε ποιο κατάστημα της περιοχής σας να απευθυνθείτε.

 

Galex o αριθμό 53480005 που αναφέρεις είναι το bar code που μπορούμε να το ζητήσουμε από τα praktiker?

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τελικά κατάφερα να προμηθευτώ το d-c-fix από PRACTIKER \:D/ \:D/ \:D/

Τώρα μένει να το επιχειρήσω.

Για όποιον δυσκολεύεται να το βρει, ο προμηθευτής είναι αυτός:

 

ΑΚΜΩΝ

Ανδριανουπόλεως 2, 18543 Πειραιάς, τηλ. 210-4205290.

Ο κωδικός του αυτοκόλλητου είναι 53480005.

 

Οι άνθρωποι είναι εξυπηρετικότατοι.

Αν δεν το βρίσκετε, πάρτε τους τηλέφωνο για να σας πουν σε ποιο κατάστημα της περιοχής σας να απευθυνθείτε.

 

Galex o αριθμό 53480005 που αναφέρεις είναι το bar code που μπορούμε να το ζητήσουμε από τα praktiker?

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι ο barcode. Είναι ο κωδικός του προϊόντος. Με τον αριθμό αυτό αν απευθυνθείς στο αρμόδιο τμήμα του PRACTIKER, θα το βρούνε και, αν δεν το έχει, θα σου το παραγγείλουν.
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήρα και εγώ 2 φύλλα από το Fpi Protostar και έβαλα στο 12άρι (πάνω και κάτω κομμάτι του σωλήνα)...στην πλανητική είδα τρομερή διαφορά στο contrast... \:D/ , το πρωτοδοκίμασα στον Πάρνωνα στην συνάντηση στις αρχές του μήνα.

 

Εφάρμοσε με τρομερή ακρίβεια και αξιοπιστία, 100% απορρόφηση φωτός και φοβερή ποιότητα, ούτε χνούδια, ούτε τίποτα...για μένα η καλύτερη λύση για την περίπτωση... Α' Ποιότητα κατασκευής

 

http://www.fpi-protostar.com/flock.htm

 

Περίσσεψε κιόλας! :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι ο barcode. Είναι ο κωδικός του προϊόντος. Με τον αριθμό αυτό αν απευθυνθείς στο αρμόδιο τμήμα του PRACTIKER, θα το βρούνε και, αν δεν το έχει, θα σου το παραγγείλουν.

Ευχαριστώ Γιώργο.

Τάσο μάλλον για αρχή θα πάρω ένα κομμάτι να φτιάξω το τμήμα απέναντι από τον εστιαστή και αν μείνω ευχαριστημένος θα παραγγείλω black paper της scope stuff:

 

http://www.scopestuff.com/ss_flok.htm

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Υπαρχει καποιος απο Θεσσαλονικη που θελει να αγορασει το Protostar flocked light trap απο εδω: http://www.fpi-protostar.com/flock.htm ?

Ετσι θα μοιραστουμε τα εξοδα αποστολης. Δεν ειναι πολλα ($12,80), αλλα αν ενδιαφερεται και καποιος αλλος για παρομοια αγορα, θα βολευε καλυτερα.

 

Δεν βιαζομαι να το αγορασω, οποτε θα περιμενω λιγο καιρο.

Ένα τηλεσκόπιο....

 

....για να κοιτάς πλανήτες μακρινούς

κομήτες και αστέρια

και να ονειρεύεσαι κάτω από το φώς του φεγγαριού

κόσμους μαγικούς και αλλιώτικους!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Συμπέρασμα μετα απο 2,3 χρονιά με το ΜΒ

 

Λοιπόν όσοι δεν έχετε ΜΒ ιδικά σχεδιασμένο για τηλεσκόπιο ΜΗΝ το βάλετε στο τηλεσκόπιο σας, το λιγότερο που θα σας βγάλει χνούδι και το περισσότερο που θα σας βγάλει κόλλα σε μορφή σκόνης...τα οποια φυσικά θα πέσουν στα κάτοπτρα, και θα έλεγα να μην βάλετε άλλη κολλά απο αυτή που έχει το ΜΒ πάνω.

 

Εγώ πάντως στο επόμενο μου τηλεσκόπιο ΔΕΝ θα ξαναέβαζα ΜΒ αφου δεν παρατηρώ σχεδόν καθόλου σε ουρανό της πόλης και η διάφορα στην αντίθεση που προσφέρει το ΜΒ την πληρώνεις σε χνουδακι πάνω στο κάτοπτρο...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμπέρασμα μετα απο 2,3 χρονιά με το ΜΒ

 

Λοιπόν όσοι δεν έχετε ΜΒ ιδικά σχεδιασμένο για τηλεσκόπιο ΜΗΝ το βάλετε στο τηλεσκόπιο σας, το λιγότερο που θα σας βγάλει χνούδι και το περισσότερο που θα σας βγάλει κόλλα σε μορφή σκόνης...τα οποια φυσικά θα πέσουν στα κάτοπτρα, και θα έλεγα να μην βάλετε άλλη κολλά απο αυτή που έχει το ΜΒ πάνω.

 

Εγώ πάντως στο επόμενο μου τηλεσκόπιο ΔΕΝ θα ξαναέβαζα ΜΒ αφου δεν παρατηρώ σχεδόν καθόλου σε ουρανό της πόλης και η διάφορα στην αντίθεση που προσφέρει το ΜΒ την πληρώνεις σε χνουδακι πάνω στο κάτοπτρο...

 

Βασίλη αν θυμάμαι καλα είχες βάλει της protostar. Και αυτό έβγαζε χνούδι?

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμενα παντος με το decefix δεν εχω απολυτος κανενα προβλημα, και κολα επιπροσθετη δεν χρειαζετε, αν κολησει με τον καιρο κολαει πιο πολυ...

Τωρα για να ξεραθει η κολα η εσωτερικα και να μαδησει, πρεπει να φαει αρκετες ωρες στον ηλιο ωστε να ξεραθει εντελως. Αν το τηλεσκοπιο το φυλας στο δωματιο σου και οχι μονιμα σε καποια αυλη η ταρατσα , τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Οσο για το μαδημα το κολπο ειναι να μην το βρεξεις ουτε να το σκουπισεις ισα ισα να το φυσηξεις με ενα ψεκαστικο η οτιδηποτε αλλο και απλα να το κολησεις, αν το βρεξεις εστω και λιγο μετα απο καιρο θα μαδαει...

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σπυρο εχω ενα μικρο τμήμα με διαφορετικο ΜΒ απο αυτο της Protostar οποτε δεν μπορω να πω αν βγαζει και αυτο χνουδι.

Παντως με το αυτοκόλλητο ρολό καθαρισμού ρούχων που πέρασα όλο το εσωτερικό του σωλήνα εβγαλε... βεβαια ειναι αυτοκόλλητο.

 

Σωτήρη δεν το γνώριζα ότι αν βραχεί βγάζει χνούδι, και το είχα βρέξει αφού ειχα καθαρίσει το δευτερεύον χωρίς να το αφαιρέσω από πάνω (ήθελα να αποφύγω την βαβούρα) αποτε το έβρεξα λίγο.

 

Παντως τοσο καιρο αποθήκευα το τηλεσκόπιο κάθετα με αποτέλεσμα οσο καιρο το τηλε έμενε άπραγο τα σκουπιδακια/χνουδακια έπεφταν στο πρωτεύων, πλέον το τηλεσκόπιο το αποθηκεύω οριζόντια και... θα δουμε τι θα γινει...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμπέρασμα μετα απο 2,3 χρονιά με το ΜΒ

 

Λοιπόν όσοι δεν έχετε ΜΒ ιδικά σχεδιασμένο για τηλεσκόπιο ΜΗΝ το βάλετε στο τηλεσκόπιο σας, το λιγότερο που θα σας βγάλει χνούδι και το περισσότερο που θα σας βγάλει κόλλα σε μορφή σκόνης...τα οποια φυσικά θα πέσουν στα κάτοπτρα, και θα έλεγα να μην βάλετε άλλη κολλά απο αυτή που έχει το ΜΒ πάνω.

 

Εγώ πάντως στο επόμενο μου τηλεσκόπιο ΔΕΝ θα ξαναέβαζα ΜΒ αφου δεν παρατηρώ σχεδόν καθόλου σε ουρανό της πόλης και η διάφορα στην αντίθεση που προσφέρει το ΜΒ την πληρώνεις σε χνουδακι πάνω στο κάτοπτρο...

 

Βασίλη αν θυμάμαι καλα είχες βάλει της protostar. Και αυτό έβγαζε χνούδι?

 

Σπύρο όχι, ύστερα από τόσο καιρό που το έχω βάλει το FPI Protostar δεν έχω παρατηρήσει ίχνος χνουδιού. Το Protostar είναι φτιαγμένο για αυτήν ακριβώς την χρήση. Νομίζω πως όλα τα άλλα υλικά, μιας και δεν είναι προορισμένα για τέτοια ιστορία, αργά ή γρήγορα θα βγάλουν κάτι. Προσωπικά δεν θα το άλλαζα με κανένα άλλο υλικό. Προσπάθησα μάλιστα, να το κάνω εγώ να βγάλει χνούδι με το ζόρι :) τρίβοντας ένα κομμάτι επίμονα για ώρα. Ανώφελο! Το μόνο που κατάφερα ήταν να κοκκινίσει το δάχτυλό μου! :mrgreen:

 

Νομίζω πως το δίνουν και σε καλή τιμή και με πολύ χαμηλά μεταφορικά...όσοι δεν το έχετε βάλει ακόμη σπεύσατε! 8)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από που μπορούμε να το πάρουμε αυτό;; (σίγουρα υπάρχει κάπου στις 10 σελίδες αλλά... ποιος ψάχνει!) :P
π = ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ ΤΟ ΚΥΚΛΟΥ ΜΗΚΟΣ ΙΝΑ ΟΡΙΣΗ ΔΙΑΜΕΤΡΩ ΠΑΡΗΓΑΓΕΝ ΑΡΙΘΜΟΝ ΑΠΕΡΑΝΤΟΝ ΚΑΙ ΟΝ ΦΕΥ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΟΛΟΝ ΘΝΗΤΟΙ ΘΑ ΕΥΡΩΣΙ... :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

υπάρχει και αυτό με εξίσου καλά χαρακτηριστικά :

http://www.scopestuff.com/ss_flok.htm

Το χρησιμοποιεί και η NASA

http://www.scopestuff.com/ss_flka.htm

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

Καλημερα σε ολους .

 

Ενδιαφερομαι να αγορασω απο την PROTOSTAR καλυμα . Παρακαλω αν ενδιαφερεται καποιος για να μοιραστουμε τα μεταφορικα ας μου απαντησει μεχρι και την Κυριακη.

 

Θανασης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα σε ολους .

 

Ενδιαφερομαι να αγορασω απο την PROTOSTAR καλυμα . Παρακαλω αν ενδιαφερεται καποιος για να μοιραστουμε τα μεταφορικα ας μου απαντησει μεχρι και την Κυριακη.

 

Θανασης

 

το σκεφτομουν καιρο τωρα...

δεν το εχω ψαξει και πολυ το θεμα αλλα ειναι ευκαιρια αν θελεις να παραγγειλεις και εσυ. μηπως ξςρεις σε τι διαστεσεις βγαινει και ποσο θα κοστισει μαζι με τα μεταφορικα, αν τα μοιραστουμε?

 

επισης επειδη με τις παραγγελιες μεσω ιντερνετ δεν εχω και πολυ καλες σχεσεις θα μπορουσες να αναλαβεις εσυ τα διαδικαστικα και να τα βρουμε με τα λεφτα μεταξυ μας?

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δείτε και εδώ, αν και τους έχουν τελειώσει, έχει καλές πληροφορίες http://www.telescope-parts.co.uk/index1.html

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα σε ολους .

 

Ενδιαφερομαι να αγορασω απο την PROTOSTAR καλυμα . Παρακαλω αν ενδιαφερεται καποιος για να μοιραστουμε τα μεταφορικα ας μου απαντησει μεχρι και την Κυριακη.

 

Θανασης

 

Θανάση και titi,

 

όταν το είχα πάρει εγώ το light trap, το πήρα σε φύλλα.

 

FPS-01

Hi-Tack flocked light trap; self-adhesive 20" x 28" die-cut sheet

(Sized to economically ship anywhere in the world.)

$12.00

http://www.fpi-protostar.com/hitack.htm

 

Κοστίζει 12$ το φύλλο και τα στέλνουν με πολύ φθηνά μεταφορικά, δεν θυμάμαι να σας πω ακριβώς πόσο τώρα, αλλά το αναφέρω γιατί:

 

1. Μπορεί να σας συμφέρει να πάρετε σε φύλλα το υλικό, έρχεται σε διαστάσεις 20"x 28" (50,8cm x 71,1cm). Δεν είναι και μικρά!

2. Μετρήστε πόσο περίπου θα χρειαστείτε για τον σωλήνα σας, μπορεί με 3 φύλλα να κάνετε δουλειά και να μην χρειαστεί να το πληρώσετε με το μήκος όπου μπορεί να σας βγει ακριβότερα ίσως.

3. Το δίνουν και σε ρολό αλλά είναι πολύ ακριβότερο και η ποσότητα είναι τεράστια! Θα σας περισσέψει 100% και δεν θα ξέρετε τι να το κάνετε, εκτός αν έχετε πολλά τηλεσκόπια! :mrgreen:

 

Κάνει πάντως φοβερή δουλειά το υλικό... \:D/

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα σας.

 

Τασο μετρησα το Dob που εχω ( 8' ) και ειναι 30 ιντσες η διαμετρος και 44 ιντσες το μηκος. Πιστευω οτι οι διαστασεις του ρολου ειναι ιδανικες ( 30 ιντσες μηκος και κοβεις οσο θες ) αλλα ειναι πιο πολλα τα μεταφορικα σε σχεση με το να παρεις κομμενα ετοιμα φυλλα !!!!

Τα φυλλα εχουν 12,80 $ μεταφορικα ενω το ρολλο κομμενο 38 $, το ρολλο μου ερχεται στα 22 $ ενω τα φυλλα θεωρω οτι θελω 3 κομματια, δηλ. 36 $ και θα πρεπει να κοβω και να τα εφαρμοζω σωστα. !

Σε σχεση με αλλες εταιρειες που κοιταξα θεωρω οτι ειναι η ποιο δοκιμασμενη και αξιοπιστη ( δειτε και το παρακατω link )

 

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=85

 

Τι πιστευετε οτι συμφερει ??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:-k :-k Ίσως στην περίπτωσή σου τελικά να συμφέρει το ρολλό...

Να υπολογίσεις και λίγο υλικό παραπάνω, μην το πάρεις τσίμα τσίμα! Σου βγαίνουν τελική τιμή τα φύλλα με τα μεταφορικά μέσα $48,8 και το ρολλό με τα μεταφορικά $60...μικρή διαφορά τα 11,2 ευρώ...μάλλον το ρολλό είναι καλύτερο. Φτάνει να έχεις και λίιγο παραπάνω, κάτι μπορεί να πάει στραβά, να μπορείς να βάλεις έξτρα κλπ.

 

Και στις 2 περιπτώσεις θα κόψεις, δεν το γλυτώνεις αυτό! Όπως και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει (θα στο λένε και οι οδηγίες αυτό, θα δεις) να τραβήξεις χαρακιές με το κοπίδι κατά μήκος του υλικού ώστε να μην συρρικνωθεί λόγω των μεταβολών της θερμοκρασίας. Δεν φαίνονται αυτές οι χαρακιές μετά, μην ανησυχείς.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα σε ολους !!

 

 

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ

 

 

Μεχρι αυριο οποιος ή οποια ενδιαφερεται για παραγγελια για καλυμα για Νευτωνιο.

 

Ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά, και διαβάζοντας και τις 10 σελίδες τώρα..., δεν κατάλαβα αν έχει ουσία να βάλω το βελούδο από το praktiker ή θα έχω προβλήματα με χνούδι και κόλλες. Και ήθελα να το δοκιμάσω...!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύκαρπε, καμία σχέση το βελούδο από το Praktiker σε σχέση με το FPI protostar. To Protostar είναι σχεδιασμένο για αυτήν ακριβώς την χρήση και δεν βγάζει καθόλου χνούδι! Προτίμησέ το με κλειστά τα μάτια... :wink:
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να Σημειώσω ότι όποιος κάνει παρατηρήσεις απο περιοχές με αρκετή υγρασία να το σκεφτεί πολύ σοβαρά να βάλει Μ.Β. στον Σωλήνα του. Δεν θέλω να γράψω ακόμα τους λόγους που το γράφω αυτό, αλλά το έμαθα απο πρώτο χέρι #-o

 

Υγρασία και Μαύρο Βελούδο ΔΕΝ πάνε μαζί

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης