Jump to content

Το τελος της ερασιτεχνικης αστρονομιας (φωτορυπανση)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α!

σφεντόνα!

αυτό το υπέροχο, αποτελεσματικό όπλο..

τι μπορεί να πεί κανείς για την σφεντόνα?

ίσως, μαζί με το δόρυ και το σπαθί, απο τα πιο παλιά όπλα της ανθρωπότητας..

τίμησέ το κατάλληλα φίλε magos, θα το ευχαριστηθείς κιόλας!

 

πέρα απο την πλάκα, η κατάσταση εδω είναι ελλεϊνή..

αφού για να μην σπάσω όλες τις λάμπες του χωριού που με τυφλώνουν, σχεδιάζω να φτιάξω κάτι σαν σκιάστρο, γύρω-γύρω απο την ταράτσα, με μια πλαστική μαύρη ζελατίνα, που θα το τοποθετώ τα βράδια που παρατηρώ.

η άλλη λύση είναι.. θάνατος στις λάμπες. θα δούμε.

 

Κάτι άλλο:

σε ποιόν θα πρέπει να απευθυνθούμε για τις λάμπες που φωτίζουν ανεξέλεγκτα, και για αυτές που θα πρέπει να μπει ενα καπάκι? στον δήμο, ή στην ΔΕΗ? (να ξέρω και ποιούς θα βρίζω..), και (αν υπάρχει δικηγόρος ανάμεσά μας) μπορεί κάποιος να κινηθεί νομικά, επειδή μια λάμπα τον ενοχλεί? (βλέπε άρθρο του συντάγματος για ποιότητα ζωής, φωτοευαισθησία, θάμβωση κατα την οδήγηση και όχι μόνο.. κτλ κτλ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 528
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παντως εγω 2 λαμπες που εχω (ειχα δλδ) εξω απο το σπιτι ειναι παρελθον με 2 λεμονια που τις πεταξα. \:D/ \:D/ :mrgreen:

Ενταξει θα μου πειτε κριμα.... για τα λεμονια που πεταξα αλλα επρεπε.

Εχουν μεινει πολλες ακομη ομως με κιτρινοπορτοκαλι φως κ ειναι εκνευριστηκες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισως αν ολες αυτες οι περιπτωσεις συγκεντρωθουν, μπορει να γινει ενα ρεπορταζ για την τηλεοραση. :-k

Οι δημοσιογραφοι μπορει να μην καταλαβουν το προβλημα φωτορυπανση αλλα θα κανουν κρα για ενα ρεπορταζ που δειχνει την σπαταλη του δημοσιου χρηματος σε ρευμα κλπ κλπ.

Παρακαλαμε να μην βρεξει για να μην πνιγουμε...

παρακαλαμε να βρεξει να εχουμε νερο να πιουμε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημοσιογραφοι? ΜΜΕ? Τηλεοραση?

Αυτοι υπαρχει περιπτωση αντι να επικεντρωθουν στο συγκεκριμενο θεμα της φωτορυπανσης να προβαλουν σαν θεμα το "Ο βανδαλισμος των ερασιτεχνων αστρονομων" επειδη καποιοι απο εμας μπορει να εχουν σπασει μια - δυο λαμπες και το τεραστιο ελλειμα που δημιουργουμε στο κρατος με αυτην μας την ενεργεια!!! :D

Ασε που εχουν και πολυ πιο σοβαρα θεματα να ασχοληθουν (βλεπε μεσημεριανες εκπομπες)!

Δεν μου αρεσει να γενικευω καποια θεματα αλλα δυστυχως μεχρι στιγμης τουλαχιστον, η φωτορυπανση ειναι ενα θεμα που δεν πουλαει!

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιαυτο ακριβως ειπα οτι το δολωμα του ρεπορταζ πρεπει να ειναι κατι σχετικο με την κατασπαταληση δημοσιου χρηματος ή κατι τετοιο, γιατι οπως ειπες κι εσυ, σιγα μην ασχοληθουν με το αν η φωτορυπανση ενοχλει την ερασιτεχνικη αστρονομια στην Ελλαδα. Διστυχως πιο πολυ πουλανε τα αρνια στην σουβλα στον γαμο της Πεγκης...! ](*,) ](*,) ](*,)

Παρακαλαμε να μην βρεξει για να μην πνιγουμε...

παρακαλαμε να βρεξει να εχουμε νερο να πιουμε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αφού για να μην σπάσω όλες τις λάμπες του χωριού που με τυφλώνουν, σχεδιάζω να φτιάξω κάτι σαν σκιάστρο, γύρω-γύρω απο την ταράτσα, με μια πλαστική μαύρη ζελατίνα, που θα το τοποθετώ τα βράδια που παρατηρώ.

 

το χω κάνει ....και λειτουργεί ....

 

άμεσα...γιατί αν περιμένεις απο ΔΕΗ κλπ κλπ δεν θα λυθεί το πρόβλημα ούτε σε 500 χρόνια..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστηχώς το πρόβλημα της φωτορύπανσης δεν λύνεται σπάζοντας με σφεντόνα ή με ότιδηποτε άλλο δύο και τρείς λάμπες στην γειτονιά.Χρειάζονται περισσότερα και δραστικότερα μέτρα.Το θέμα αυτό ήδη έχει καταγραφεί στα πρακτικά του 5ου πανελλήνιου Συνεδρίου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας στην Πάτρα.Αναμένεται και η απόφαση των συνέδρων των συλλόγων Αστρονομίας στην Ελλάδα για τα μέτρα που πρέπει να ληφθούν.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν λίγο τράβηξα την παρακάτω φωτογραφία.Διακρίνονται στα 150 μέτρα απέναντι απο την αυλή μας, ο Μαρινόπουλος με τα έντονα φώτα του και οι πολύ δυνατοί προβολείς στα αριστερά απο ενα κατάστημα κεραμικών.Βλέπετε με τα ίδια σας τα μάτια το συγκεκριμένο αίσχος που κάνει τον ουρανό ουσιαστικά ροζέ.Μόνο μετά απο τις 12 σβήνουν και τα δύο, κάνοντας σοϊκό (όσο γίνεται) τον βόρειο ορίζοντα!

Light_Pollution.jpg.72ad8a91e4e221e3b5d8d981bace43fc.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όχι, δεν είναι το Λονδίνο την εποχή του Β'ΠΠ,αναμένοντας την γερμανική επιδρομή. Είναι η θέα από το μπαλκόνι μου στο Ταύρο στην περιοχή του Ρέντη (Allou Fun Park).

 

Ευτυχώς τουλάχιστον κλείνουν κατά τις 12.

 

DSCN1736.JPG.e45c2334530b75b63a18b259ac858df7.JPG

χωρίς σχόλια....

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα μπορούμε να το λύσουμε όλοι μαζί… Πρέπει να δραστηριοποιηθούν οι πολίτες κάθε δήμου και νομαρχίας ώστε να ενημερωθούν τα αρμόδια άτομα (και αν μας κατανοήσουν) να προβούν σε ενέργειες ώστε να σταματήσει η αλόγιστη χρήση φωτισμού και την αλόγιστη χρήση ρεύματος το όποιο επιταχύνει την δημιουργία του φαινομένου του θερμοκηπίου και την την εξάντληση τον φυσικών πόρων (π.χ. λιγνίτης) της χώρας μας. Αν εφαρμόσουμε μια σωστή λύση για τον περιορισμό της χρήσης του ρεύματος σε δημοσίους χώρους (π.χ. δρόμους, πάρκα, λιμάνια, φωτιστικά καλλωπισμού) τότε θα έχουμε βρει μια λύση όχι μονό για εμάς τους ερασιτέχνες αστρονόμους, αλλά θα έχουμε καταφέρει να δώσουμε μια πνοή στον πλανήτη και θα έχουμε βοηθήσει την οικονομική κατάσταση τον πολιτών αλλά και του κράτους.

Ας αναλογιστεί κάνεις το υψηλό κόστος που συνεπάγεται ο συνεχής φωτισμός χώρων και δρόμων οι οποίοι δεν είναι πολυσύχναστοι και ο κάθε πολίτης πληρώνει για μια παροχή ρεύματος η οποία δεν γίνεται ποτέ με σύνεση, ας σκεφτούμε όλοι μας πόσοι τόνοι διοξειδίου του άνθρακα απελευθερώνονται στην ατμόσφαιρα εξαιτίας της χρήσης αυτής.

Δεν γνωρίζω αν έχει εφαρμοστεί κάπου η πρόταση μου αλλά εδώ και αρκετό καιρό έχω σκεφτεί ότι στο σύστημα φωτισμού θα μπορούσε να γίνει εγκατάσταση εξελιγμένων φωτοκυττάρων τα οποία θα είναι διασυνδεδεμένα με τέτοιο τρόπο που με την ανίχνευση κίνησης (ανθρώπου, αυτοκινήτου, ζώου) θα ενεργοποιούνται σε τέτοια κλίμακα ώστε να φωταγωγούν όλη την γύρω περιοχή. Φανταστείτε ένα αμάξι που ξεκινά την πορεία του προς το δρόμο. Επειδή δε ξέρουμε αν θα κατευθυνθεί δεξιά ή αριστερά, θα ανάβουν π.χ. δέκα σειρές από φώτα στην δεξιά και στην αριστερή κατεύθυνση, οπότε όταν το αμάξι εισέλθει στο δρόμο και αρχίσει να κινείται προς κάποια από τις δύο κατευθύνσεις, τα φωτοκύτταρα θα ανιχνεύουν την κίνησή του, θα ενεργοποιούν τον φωτισμό στα επόμενα φωτοκύτταρα και θα τον απενεργοποιούν σταδιακά στα προηγούμενα. Τα φωτοκύτταρα θα πρέπει να τοποθετηθούν με τέτοιο τρόπο ώστε να μην υπάρχουν «νεκρά» σημεία. Το ίδιο θα ισχύει και σε μέρη που πρέπει να παρακολουθούνται ασταμάτητα, όπως τα λιμάνια. Τα λιμάνια είναι από τα μέρη που απαιτούν τεράστια φωταγώγηση για την επίβλεψη του χώρου τις ώρες που δεν χρησιμοποιούνται .Φανταστείτε να μην είναι διαρκώς φωταγωγημένα, πόσο λιγότερη φωτορύπανση θα υπάρχει στην ατμόσφαιρα και πόσο μικρότερη κατανάλωση ενέργειας. Επίσης, με την εφαρμογή φωτοκυττάρων, θα υπάρξει μεγαλύτερη ασφάλεια γιατί η οποιαδήποτε παραβίαση του χώρου θα γίνεται άμεσα αντιληπτή.

Όσον αφορά στο κόστος εγκατάστασης και συντήρησης των φωτοκύτταρων, πιστεύω ότι είναι πολύ χαμηλότερο από την υπάρχουσα ετήσια κατανάλωση ρεύματος. Ακόμα, τα φωτοκύτταρα θα μπορούσαν υπό συγκεκριμένες συνθήκες να βοηθήσουν την πρόληψη ενός «εγκλήματος» τις νυχτερινές ώρες.

Ελπίζω να γίνει γνωστή πρόταση μου και να ευαισθητοποιήσει κάποιους αρμόδιους φορείς. Θα ήμουν ευγνώμων αν τα μέλη του Astrovox προωθήσουν την σκέψη μου και αν έχουν βαθύτερη γνώση επί του θέματος λόγω επαγγέλματος/μόρφωσης, να την αναλύσουν και να την αναπτύξουν.

Ευχαριστώ πολύ,

 

Μεταλληνός Βασίλης

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Bi2L, τα μέτρα που αναφέρεις για την φωτορύπανση στην χώρα μας και έχει γίνει εφιάλτης όλων των ερασιτεχνών αστρονόμων ](*,) :cry: :!: είναι πολύ ενδιαφέροντα, αλλά ποιος έχει την θέληση από το κράτος να τα εφαρμόσει? :?: Όλοι όσοι τουλάχιστον ασχολούνται με την Αστρονομία το θέλουν αλλά δυστηχώς για να υλοποιηθούν χρειάζεται η χρηματοδότηση από το κράτος..εγώ σε αυτό το θέμα είναι λίγο απαισιόδοξη..! :!: :evil:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω τρανταχτό παράδειγμα σε ένα δρόμο κοντά στο χωριό μου στον οποίο οι λάμπες είναι κατασκευασμένες έτσι ώστε φωτίζουν μόνο τα μάτια των οδηγών και τον ουρανό...Ο δρομός είναι σχεδόν σκοτεινός..

 

Στη πρώτη ευκαρία θα βγάλω φώτο και θα σας τη δείξω...γιατί αλλο να το λέω και άλλο να το βλέπεις... :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γυρνώντας από βραδινή έξοδο έπεσε τυχαία σε ντοκυματέρ της ΕΡΤ1 για την Αμερικανική ΕΝΡΟΝ. Μια από τις πολλές κομπίνες αυτής της εταιρείας ήταν και η δημιουργία τεχνιτών ελλείψεων ηλεκτρικής ενέργειας για την αύξηση της τιμής του ηλεκτρικού ρεύματος. Συγκεκριμένα σε συνεννόηση με εργοστάσια παραγωγής συμφωνούσαν να κατεβάζουν τους διακόπτες δημιουργώντας τεχνητά blackout και στην συνέχεια πουλούσαν ρεύμα υπερτιμολογημένο. Πόσο κόστισε αυτό στην πολιτεία της Καλιφόρνεια? Γύρω στα 9 δις δολάρια (Πολλοί υποστηρίζουν ζημιά γύρω στα 30 αν υπολογιστεί το συνολικό κόστος από τη μείωση της παραγωγής και τις λοιπές ζημιές!!!!).

Δεν μπορώ να διερωτηθώ για τη χρησιμότητα της απελευθέρωσης της αγοράς ενέργειας στην Ελλάδα... Κατά πόσο αυτοί οι κυριοι με τον μανδύα του οικολόγου παραγωγού δεν θα μπορούν να κάνουν κάτι ανάλογο?

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να διερωτηθώ για τη χρησιμότητα της απελευθέρωσης της αγοράς ενέργειας στην Ελλάδα... Κατά πόσο αυτοί οι κυριοι με τον μανδύα του οικολόγου παραγωγού δεν θα μπορούν να κάνουν κάτι ανάλογο?

 

Όταν πλάι στους οργανισμούς κοινής ωφέλειας ξεφυτρώσουν και οι ιδιωτικές εταιρίες ιδιωτικής ωφέλειας θα το δούμε και αυτό… Να είσαι σίγουρος!

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστηχώς το πρόβλημα της φωτορύπανσης δεν λύνεται σπάζοντας με σφεντόνα ή με ότιδηποτε άλλο δύο και τρείς λάμπες στην γειτονιά.Χρειάζονται περισσότερα και δραστικότερα μέτρα.

 

παιδια συμφωνω και εγω!προτεινω κατι με πολυ μεγαλη εμβελεια και εγγυημενα αποτελεσματα...ευτυχως η δραση του θα ειναι ολοκληρωμενη και δν θα αφισει περιθωρια παρεμβασης στην ΔΕΗ...

 

υγ:βελτιωμενη εκδοση της παρακατω βομβας αναμενεται να κυκλοφορησει μεσα στον ιουλιο,οσοι πιστοι προσελθετε! :cheesy:

fatman.gif.766cc24e5f73fba99e2c82c11ba8b2e6.gif

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμπρος λοιπον!!Δωστε απο μια σφεντονα σε συγγενεις και γειτονες,να μη μεινει ουτε μια λαμπα "ζωντανη" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά με το θέμα φωτορύπανση δεν πρόκειται να γίνει τίποτα. Καλό ή κακό ο πλανήτης θα γίνεται όλο και ποίο φωτεινός.

Εμεις εδώ μπορεί να το βλέπουμε απο την δικία μας άποψη, αλλά για τους περισσότερους το φώς είναι εξέλιξη και πολητισμός (και δεν έχουν άδικο).

Το πώς χρησιμοποιούμε την ενέργεια, απο θέμα περιβάλοντος είναι άλλο ζήτημα, στην εξέλιξη όμως της κοινωνίας αστικού τύπου δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο. :roll:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι το θέμα θα το λύσουν τα air-condition .Άκουες στην τηλεόραση ότι λόγο της μεγάλης χρήσης τώρα το καλοκαίρι ο δημοτικός φωτισμός θα μειωθεί για να αποφευχθεί ο κίνδυνος black out .. Περίεργα πράγματα.. :cheesy: :cheesy:

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλλά για τους περισσότερους το φώς είναι εξέλιξη και πολητισμός (και δεν έχουν άδικο).

Μπορεί να εθεωρείτο πολιτισμός ως τα τέλη του εικοστού αιώνα, πλέον είναι «κανιβαλισμός». Πολιτισμός είναι οτιδήποτε φιλικό προς τον άνθρωπο και το περιβάλλον. Το «φως» είναι εξέλιξη, αλλά για τριτοκοσμικές χώρες.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δραστικα μετρα!αφισες με πληροφοριακο υλικο για το κοστος της ασκοπης καταναλωσης ηλεκτρικου απο φωτα που ειναι στραμενα προς το αχανες συμπαν,γνωστοποιηση των προβληματων που δημιουργουν τοσο στην δεη τοσο ομως και στους ερασιτεχνες αστρονομους και πανω απ'ολα πληροφορηση του κοσμου με καθε τροπο και πληροφορηση μεσω καποιας ιστοσελιδας που απ'οτι ειδα υπαρχει ηδη!!!!...ειναι πολυ δυσκολο να αλλαξει σταση ο κοσμος στο συγκεκριμενο θεμα,αλλα ας αρχισουμε απο τωρα να τον πληροφορουμε,οσο ποιο πολλες φορες το ακουσουν ή το διαβασουν δν μπορει καποτα θα το εμπεδωσουν!!!!

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι πράγμα για το οποίο πρέπει να χαιρόμαστε τα πιθανά black out. Δείχνουν την ενεργειακή ανεπάρκεια της χώρας ως συνέπεια απουσίας μιας σοβαρής πολιτικής στο θέμα. Το μόνο θετικό είναι πως θα φέρουν την λύση στο πρόβλημα της ενέργειας στην Ελλάδα με την μόνη ρεαλιστική και καθαρή λύση: την κατασκευή πυρηνικών εργοστασίων παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας μια ώρα αρχήτερα. Το θέμα είναι πως η λύση αυτή θα οδηγήσει στην εκ νέου αύξηση της φωτορύπανσης και της υπερκατανάλωσης... φαύλος κύκλος.

Οικονομία ενέργειας δεν μπορεί να υπάρξει. Το όλο κοινονικοοικονομικό σύστημα βασίζεται στην άνοδο της κατανάλωσης και της παραγωγής. Ένα κομματάκι του είναι και η φωτορύπανση... δεν μπορούμε να ζητάμε την αυτοκατάργηση του. Θα επακολουθήσει υπερκατανάλωση-εξάντληση φυσικών πόρων μέχρι τελικής πτώσεως.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δραστικα μετρα!αφισες με πληροφοριακο υλικο για το κοστος της ασκοπης καταναλωσης ηλεκτρικου απο φωτα που ειναι στραμενα προς το αχανες συμπαν,γνωστοποιηση των προβληματων που δημιουργουν τοσο στην δεη τοσο ομως και στους ερασιτεχνες αστρονομους και πανω απ'ολα πληροφορηση του κοσμου με καθε τροπο και πληροφορηση μεσω καποιας ιστοσελιδας που απ'οτι ειδα υπαρχει ηδη!!!!...ειναι πολυ δυσκολο να αλλαξει σταση ο κοσμος στο συγκεκριμενο θεμα,αλλα ας αρχισουμε απο τωρα να τον πληροφορουμε,οσο ποιο πολλες φορες το ακουσουν ή το διαβασουν δν μπορει καποτα θα το εμπεδωσουν!!!!

 

Δυστήχως κατά την άποψη μου δεν νομίζω να γίνει τίποτα!Εδώ και δέκα και παράπανω χρόνια όλες οι κυβερνήσεις τα ΜΜΕ και εκατομμύριες ιστοσελίδες στο Internet αναφέρουν για τη ρύπανση του περιβάλλοντος και τις επιπτώσεις της, και ιδίως τον τελευταίο χρόνο με τις έντονες κλιματολογικές αλλάγες, και πάλι όμως ο πολίτης είναι ασυμόρφωτος :!: και περιμένεις να δραστηροποιηθούν και να ευαισθητοποιηθούν για την φωτορύπανση :?: λίγο δύσκολο το βλέπω... :( μην σου πω ανεύφικτο.. :(

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οταν αρχισουν τα μπλακ αουτ πολλοι θα ειναι εκεινοι που θα το σκεφθουν!ηδη με τον καυσωνα η καταναλωση ηλεκτρικου ρευματος αναμενεται να ξεπερασει τα 10000ΜW,(ο αριθμος αυτος αν δν κανω λαθος αναφερεται στην αθηνα)και η ιδια η ΔΕΗ ανακοινωσε οτι μπορει να υπαρχουν προβληματα...οσο πιο πολυ τους ''βομβαρδιζουμε'' με πληροφοριες σχετικα με το συγκεκριμενο θεμα τοσο πιο πολυ επιτυχια θα εχουμε,εξαλου αν δν κανουμε κατι σχετικο με αυτο που ανεφερα τοτε το μονο που μενει ειναι να σηκωσουμε τα χερια ψηλα!!!

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημέρα...

 

Το θέμα "φωτορρύπανση" δε λύνεται ούτε με το να το λέμε εδώ μεταξύ μας, ούτε με το να σπάμε με σφεντόνες 1-2 λάμπες γύρω από την ταράτσα μας.

 

Η μόνη σωστή άποψη που διάβασα εδώ μέσα είναι η εξής:

 

δραστικα μετρα!αφισες με πληροφοριακο υλικο για το κοστος της ασκοπης καταναλωσης ηλεκτρικου απο φωτα που ειναι στραμενα προς το αχανες συμπαν,γνωστοποιηση των προβληματων που δημιουργουν τοσο στην δεη τοσο ομως και στους ερασιτεχνες αστρονομους και πανω απ'ολα πληροφορηση του κοσμου με καθε τροπο και πληροφορηση μεσω καποιας ιστοσελιδας που απ'οτι ειδα υπαρχει ηδη!!!!...ειναι πολυ δυσκολο να αλλαξει σταση ο κοσμος στο συγκεκριμενο θεμα,αλλα ας αρχισουμε απο τωρα να τον πληροφορουμε,οσο ποιο πολλες φορες το ακουσουν ή το διαβασουν δν μπορει καποτα θα το εμπεδωσουν!!!!

 

Αμ μπράβο. Θα πετύχουμε κάτι μόνο αν συλλογικά και οργανωμένα συντονιστούμε και δράσουμε. Δηλαδή: σε πρώτο στάδιο κάνουμε μια "ομάδα δράσης". Σε δεύτερο στάδιο τυπώνουμε καμια 1000αριά ασπρόμαυρα Α4 και τα μοιράζουμε στο Σύνταγμα. Θα μου πείτε: με τι λεφτά? Θα σας πω: στο ΕΜΠ μπορεί κάποια ομάδα φοιτητών να τυπώσει (δωρεάν) μετά από σχετική έγκριση κάποιο αριθμό ασπρόμαυρων φυλλαδίων. Και δε νομίζω να είμαι ο μόνος από το ΕΜΠ εδω. Κ στην τελική ανάλυση, και 20 ευρώνα δώσουμε σε ένα printshop δεν έγινε και τίποτα.

 

Στη συνέχεια, επικοινωνούμε με οικολογικές οργανώσεις στυλ Greenpeace (ελληνικά κομμάτια) και προσπαθούμε να τους πείσουμε για το πρόβλημα, και ίσως να καταλήξουμε σε κοινή δράση. Ερχόμαστε σε επαφή με καθηγητές/επιστήμονες επί της αστρονομίας/αστροφυσικής για δική τους συμμετοχή σε όλο το εγχείρημα. Τι στο καλό, μπορώ και καθηγητές μου που κάνουν φωτοτεχνία να βρω και ενδεχομένως να ενδιαφέρονται. Και οι δραστηριότητες συνεχίζονται με επιστολές/επισκέψεις σε ΟΤΑ κλπ.

 

Αν κάνουμε αρκετό ντόρο (και πιστέψτε με, δεν είναι δύσκολο) τότε ίσως πετύχουμε. Αλλά με το να καθόμαστε εδώ να κλαιγόμαστε και να βρίζουμε "την κακιά ΔΕΗ, τους βλάχους δημάρχους/επιχειρηματίες και τους κακούς πολίτες" δεν πετυχαίνουμε τίποτα.

 

Όλα αυτά όμως πρέπει από κάπου να ξεκινήσουν, και νομίζω ότι όσοι ενδιαφερόμαστε και είμαστε από την ευρύτερη περιοχή των αθηνών (το αναφέρω γιατί εκεί μένω, μπορεί και σε άλλες πόλεις να γίνουν παρόμοια) μπορούμε να κανονίσουμε μια συνάντηση για να συζητήσουμε τρόπους και σχέδια περεταίρω δράσεις, και όσο πιο γρήγορα γίνεται, καθώς ούτε αναβάλλοντας θα κερδίσουμε τίποτε, και σε λίγο θα αρχίσουν αρκετοί να την κάνουν σιγά-σιγά για διακοπές. Α, και η συνάντηση να είναι του στυλ "θα κάνουμε αυτό αυτό και αυτό σε 1 εβδομάδα/μήνα/χρόνο (αποφασίζομεν και διατάζομεν) και όχι ευχολόγια και αοριστολογίες.

 

my $0.02

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης