Jump to content

Το τελος της ερασιτεχνικης αστρονομιας (φωτορυπανση)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου είναι μέτρο κατά της φωτορύπανσης αυτό;

Δημητρη,

 

Ισως να ειναι η μονη λυση για να μεινει μια περιοχη επαρχειακη. Με το περασμα του χρονου, τα πραγματα εδω θα γινουν χειροτερα και ασχετα αν εχουμε τις καλυτερες συνθηκες σε ολη την Ευρωπη οσον αφορα φωτορυπανση.

 

Οι προβλεψεις για ενα εκ. Ευρωπαιους στην χωρα μας τα επομενα χρονια ειναι μια ενδειξη οτι τα πραγματα θα γινουν χειροτερα και οχι καλυτερα και ασχετα αν φωναζουμε απο'δω και απο'κει για τις αρνητικες επιπτωσεις τις φωτορυπανσης.

 

Δεν περιμενω να γινει κατι στην χωρα μας α λα Jack Newton μονο και μονο επειδη δεν εχουμε την "μαζα" ωστε και ενα μικρο ποσοστο να ειναι αρκετο για να γινει μια τετοια κινηση εφικτη.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 528
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Για όλους εμας η λύση είναι να παίρνουμε τα βουνά... ή να ταξιδευουμε προς τα νησία. Και δόξα το θεό έχουμε μπόλικα και απο τα δύο!

Νικο,

 

Καποτε ο Κιθαιρωνας ηταν μια χαρα ... τωρα ουτε παταμε.

 

Ναι μεν παιρνουμε τα μπολικα βουνα μας (συμφωνω) αλλα λιγη υπομονη και θα δεις αναπτυξη και στην αμεση περιοχη τους απο Γερμανους, Γαλλους, Αγγλους κτλ. Ειναι μια "αποζημειωση" που πληρωνουμε επειδη εχουμε μια ομορφη χωρα με ομορφα νησακια, παραλιες, καλο καιρο κτλ.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ εξακολουθώ να χαρακτηρίζω αυτές τις απόψεις μοιρολατρικές.

 

Και, ξέρετε, αυτό είναι ό,τι χειρότερο για όσους σκοπεύουν να αγωνιστούν για το θλιβερό αυτό φαινόμενο. Αν είναι έτσι,τότε δε χρειάζεται να μιλάμε ούτε για προσπάθειες,ούτε για τίποτα. Να κλειστούμε στο καβούκι μας και να περιμένουμε τα χειρότερα από τους Γερμανούς,τους Άγγλους τους Κινέζους και δε ξέρω ποιους άλλους........

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ ότι είναι "μοιρολατρεία" να δεχόμαστε εκ των προτέρων ότι ο αγώνας είναι χαμένος όμως θα αποκαλούσα "ρεαλισμό" μια λογική επιλογή μαχών που έχουν πιο πολλές πιθανότητες να κερδηθούν. Καμιά φορά δεν μπορούμε να κερδίσουμε γενικά και τα πάντα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα χαρω παρα πολυ να δω προοδο σε αυτο τον τομεα αλλα πραγματι δεν περιμενω τιποτα ... μονο και μονο επειδη δεν υπαρχει κρατος καθως δεν υπαρχει και πρωτοβουλια.

 

Η μονη ελπιδα για να γινει κατι, ΑΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ, ειναι με την βοηθεια της ΕΕ .... και παλι ειναι στο αβεβαιο επειδη δεν υπαρχει εφαρμογη εντολων απο την ΕΕ σε αυτη την χωρα (πχ. χωματερες, τελος ταξινομησης ΙΧ κτλ).

 

Κατ'αρχην, υπαρχει καμια προσπαθεια απο τους "επαγγελματιας" σε αυτο τον χωρο; Αν δεν ενδιαφερονται οι ιδιοι οι επαγγελματιες, σιγα τωρα να εχει σημασια η αποψην των ερασιτεχνων.

 

Σε αυτη την περιπτωση, η θεση του συνηγορου του διαβολου ειναι ιδιαιτερα ευκολη ... και πραγματι λυμαπαι γι'αυτο ... αλλα ειμαι και ρεαλιστης!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ'αρχην, υπαρχει καμια προσπαθεια απο τους "επαγγελματιας" σε αυτο τον χωρο; Αν δεν ενδιαφερονται οι ιδιοι οι επαγγελματιες, σιγα τωρα να εχει σημασια η αποψην των ερασιτεχνων.

 

Να κάτι πολύ σωστό. Αλήθεια,πού είναι οι επαγγελματίες σε αυτή την προσπάθεια,η οποία,πρέπει να ομολογήσουμε,ούτε καν έχει αρχίσει;;;

 

Μήπως πρέπει να τους προσεγγίσουμε περισσότερο σε αυτό το ζήτημα;Εξάλλου υπάρχει άλλος δημόσιος φορέας που είναι περισσότερο αρμόδιος από τους επαγγελματίες αστρονόμους;;;

 

Να μια καλή πρόταση για τους αστρονομικούς συλλόγους!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ'αρχην, υπαρχει καμια προσπαθεια απο τους "επαγγελματιας" σε αυτο τον χωρο; Αν δεν ενδιαφερονται οι ιδιοι οι επαγγελματιες, σιγα τωρα να εχει σημασια η αποψην των ερασιτεχνων.

 

Ας το αφήσουμε ασχολίαστο καλύτερα!

 

Είδατε κανένα μέτρο προστασίας των αστεροσκοπείων; Στην Πεντέλη ο πολεδομικος ιστός έχει πνίξει τα τηλεσκόπια, στον Κρυονέρι έχει αρκετή φωτορύπανση και στον Χελμο θα γίνει φυσικά το ίδιο!

Ούτε ένα προεδρικό διάταγμα αλλά ούτε καν μια κρούση δεν έχει γίνει από την επίσημη αστρονομική κοινότητα της χώρας μας.

Τουλάχιστον εγώ δεν γνωρίζω. Αν κάνω λάθος, που το εύχομαι, ας με διορθώσει κάποιος.

Στο Σκίνακα στην Κρητη δεν γνωρίζω τι γίνεται.

Πρότασή μου στο συνέδριο της Πάτρας να βγει συγκεκριμένο ψήφισμα το οποίο να σταλεί στον Πρωθυπουργό και στα πολιτικά κόμματα από τα οποία θα ζητήσουμε να πάρουν θέση!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας φίλοι!

 

Παρακολουθώ επισταμένα τη συγκεκριμένη συζήτηση και ήθελα να κάνω κάποια σχόλια κυρίως πάνω στο θέμα του Συνεδρίου και των Συλλόγων μιας που το θέμα αυτό συζητήθηκε στη πανελλήνια συνάντηση στην Πάτρα και δρομολογήθηκαν κάποιες κινήσεις. Το Συνέδριο θα είναι συνδεδεμένο με το κίνημα κατά της φωτορύπανσης και (αν έχετε έχει δει τις ανακοινώσεις του ή την ιστοσελίδα) θα γίνει ειδική συνεδρίαση για το θέμα της φωτορύπανσης με ειδικές παρουσιάσεις, ομιλίες, εκθέματα κ.ά. από διάφορους φορείς, όπου ελπίζουμε να ευαισθητοποιήσει τους παρευρισκόμενους και να ακουστεί η γνώμη μας μέσω των ΜΜΕ και χορηγών επικοινωνίας του Συνεδρίου. Ακόμα είναι στα σχέδιά μας η παρουσίαση/υλοποίηση κάποιου ψηφίσματος από τους Συλλόγους και Συνέδρους και η σχεδίαση των επόμενων κινήσεων.

 

Η υποστήριξη των επαγγελματιών αστρονόμων είναι αναγκαία σε ένα τέτοιο θέμα και έχουν δρομολογηθεί κάποιες επαφές. Τέλος, σύντομα (και εννοώ μέχρι τέλη Ιουνίου), ελπίζουμε να έχουμε ετοιμάσει την ιστοσελίδα για την φωτορύπανση την οποία έχουμε έχουμε αναλάβει, η οποία εκτός των ενημερωτικών ενοτήτων, θα στηρίζεται σε όλους εσάς για την ανάρτηση υλικού, φωτογραφιών, νέων από τις περιοχές όλης της Ελλάδος κ.ά. , σαν ένα μέσο καλύτερου συντονισμού αλλά και σημείου αναφοράς της εκστρατείας..

 

Μόνο όλοι μαζί, φορείς και άτομα, μπορούμε να πετύχουμε κάτι. Και αν θέλετε τη γνώμη μου μπορούμε!

 

Υ.Γ. Πιστεύω ότι πρέπει να πάμε όσο γίνεται περισσότεροι στην Πανελλήνια Θερινή Εξόρμηση (κάθε χρόνο), να καλέσουμε ΜΜΕ ώστε να δουν ότι υπάρχουμε και να μιλήσουμε για αυτό το πρόβλημα.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ'αρχην, υπαρχει καμια προσπαθεια απο τους "επαγγελματιας" σε αυτο τον χωρο; Αν δεν ενδιαφερονται οι ιδιοι οι επαγγελματιες, σιγα τωρα να εχει σημασια η αποψην των ερασιτεχνων.

 

Ας το αφήσουμε ασχολίαστο καλύτερα!

Και μετα ειμαι ο κακος της παρεας! :)

 

Είδατε κανένα μέτρο προστασίας των αστεροσκοπείων; Στην Πεντέλη ο πολεδομικος ιστός έχει πνίξει τα τηλεσκόπια, στον Κρυονέρι έχει αρκετή φωτορύπανση και στον Χελμο θα γίνει φυσικά το ίδιο!

Ούτε ένα προεδρικό διάταγμα αλλά ούτε καν μια κρούση δεν έχει γίνει από την επίσημη αστρονομική κοινότητα της χώρας μας.

Εμμεσα ηρθες στα λογια μου φιλε!!!! :)

 

Τουλάχιστον εγώ δεν γνωρίζω. Αν κάνω λάθος, που το εύχομαι, ας με διορθώσει κάποιος.

Ουτε και εγω γνωριζω αλλα δεν περιμενω τιποτα. :)

 

Στο Σκίνακα στην Κρητη δεν γνωρίζω τι γίνεται.

Ουτε και εγω αλλα παλι δεν περιμενω και τιποτα! :)

 

Πρότασή μου στο συνέδριο της Πάτρας να βγει συγκεκριμένο ψήφισμα το οποίο να σταλεί στον Πρωθυπουργό και στα πολιτικά κόμματα από τα οποία θα ζητήσουμε να πάρουν θέση!

Να παρουν θεση; :lol:

 

Τελος παντων, ειναι καλυτερα η συμμετοχη μου να σταματησει σε αυτο το σημειο επειδη δεν θελω να ](*,) με τα αυτονοητα και τα οποια ειναι η πικρη αληθεια .... και ασχετα ποσο καλες ειναι οι προθεσεις μας.

 

Ενας αγωνας ειναι αξιολογος οταν υπαρχει ελπιδα για νικη ... :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θέλω να επισημάνω άλλη μια παράμετρο έξω λίγο απο την παρούσα ροή της συζήτησης... Παράμετρο "οικολογική" σχετικά με καμπάνιες για κατάργηση των λαμπτήρων πυράκτωσης και αντικατάστασή τους από "οικολογικούς ηλεκτρονικούς" . Αυτο έχει ήδη οδηγήσει σε ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΗ άνοδο της φωτορύπανσης καθότι μπορούμε να έχουμε περισσότερο φως με λιγότερη κατανάλωση. Ήδη σε όλες τις πόλεις και χωριά έχουν αντικατασταθεί κατα 90% οι λαμπτήρες πυρακτώσεως με ηλεκτρονικού τύπου, πολύ ισχυρότερους, οι οποίοι είναι μεγαλύτεροι σε διαστάσεις και τα σκίαστρα δεν τους σκιάζουν αποτελεσματικά.

Ούτε οικονομία γίνεται ουσιαστικά, η μείωση της κατανάλωσης ακυρώνεται από την χρήση περισσότερων φώτων.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η προσέγγιση αυτή είναι αποσπασματική. Καταρχάς οι συμπαγείς λαμπτήρες φθορισμού (οι "οικολογικοί ηλεκτρονικοί" που λες) μπορούν κάλλιστα να αντικαταστασήσουν τους λαμπτήρες εντών των οικιών και των άλλων κτιρίων καταναλώνοντας όντως το 1/7 της ηλεκτρικής ενέργειας χωρίς καμία επίδραση στη φωτορύπανση. Συνεπώς ορθώς και προωθούνται ως πιο οικολογικοί.

 

Το αν τα σκίαστρα των εξωτερικών φωτιστικών δεν τους καλύπτουν είναι πρόβλημα αλλά ούτως ή άλλως υπήρχε πρόβλημα στον τομέα αυτό. Η λύση είναι μία, τα full cut-off ώστε να μην στοχεύει τίποτα επάνω, και ούτως ή άλλως ιδανικά θα πρέπει να γίνει αντικατάσταση των υπαρχόντων. Σαν κίνημα κατά της φωτορύπανσης, θα πρέπει να ζητάμε full-cutt off φωτιστικά για όλους τους τύπους λαμπτήρων.

 

Οσο για το αν το φθηνότερο ενεργειακό κόστος σημαίνει και περισσότερη φωτορύπανση εδώ δε θα συμφωνήσω απαραίτητα. Τίποτα δεν εμπόδισε πρόσφατα τους ενεργοβόρους προβολείς των εκατοντάδων watt που δημοσίευσες πρόσφατα. Γενικά αν κάποιος θέλει να κάνει φωτορύπανση, την κάνει είτε του κοστίζει, είτε όχι. Αν το σκεφτείς καλά, ένας οικονομικός λαμπτήρας κοστίζει πολλαπλάσια του λαμπτήρα πυρακτώσεως. Κατά συνέπεια ένας δήμαρχος που αλλάζει τους λαμπτήρες καλείται να πληρώσει ένα αρχικά πολλαπλάσιο κόστος τώρα, που είναι αυτός δήμαρχος. Η οικονομική απόσβεση της "επένδυσης" θα έρθει κάποτε, μετά από χρόνια, που ίσως δεν είναι πια δήμαρχος. Αρα δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα ότι το κόστος παίζει άμεσο ρόλο. Πιο μεγάλο ρόλο παίζει η έλλειψη ενημέρωσης και η αδιαφορία (οκ, δεν χρησιμοποιώ πιο άσχημες εκφράσεις!)

 

Τέλος, αν η μείωση της κατανάλωσης μειώνεται ή όχι, εξαρτάται. Αν οι νέοι λαμπτήρες είναι έως 7 φορές τον αριθμό των παλαιών (ίσης φωτεινότητας) τότε δεν αυξάνεται.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας φίλοι!

 

Παρακολουθώ επισταμένα τη συγκεκριμένη συζήτηση και ήθελα να κάνω κάποια σχόλια κυρίως πάνω στο θέμα του Συνεδρίου και των Συλλόγων μιας που το θέμα αυτό συζητήθηκε στη πανελλήνια συνάντηση στην Πάτρα και δρομολογήθηκαν κάποιες κινήσεις. Το Συνέδριο θα είναι συνδεδεμένο με το κίνημα κατά της φωτορύπανσης και (αν έχετε έχει δει τις ανακοινώσεις του ή την ιστοσελίδα) θα γίνει ειδική συνεδρίαση για το θέμα της φωτορύπανσης με ειδικές παρουσιάσεις, ομιλίες, εκθέματα κ.ά. από διάφορους φορείς, όπου ελπίζουμε να ευαισθητοποιήσει τους παρευρισκόμενους και να ακουστεί η γνώμη μας μέσω των ΜΜΕ και χορηγών επικοινωνίας του Συνεδρίου. Ακόμα είναι στα σχέδιά μας η παρουσίαση/υλοποίηση κάποιου ψηφίσματος από τους Συλλόγους και Συνέδρους και η σχεδίαση των επόμενων κινήσεων.

 

Η υποστήριξη των επαγγελματιών αστρονόμων είναι αναγκαία σε ένα τέτοιο θέμα και έχουν δρομολογηθεί κάποιες επαφές. Τέλος, σύντομα (και εννοώ μέχρι τέλη Ιουνίου), ελπίζουμε να έχουμε ετοιμάσει την ιστοσελίδα για την φωτορύπανση την οποία έχουμε έχουμε αναλάβει, η οποία εκτός των ενημερωτικών ενοτήτων, θα στηρίζεται σε όλους εσάς για την ανάρτηση υλικού, φωτογραφιών, νέων από τις περιοχές όλης της Ελλάδος κ.ά. , σαν ένα μέσο καλύτερου συντονισμού αλλά και σημείου αναφοράς της εκστρατείας..

 

Μόνο όλοι μαζί, φορείς και άτομα, μπορούμε να πετύχουμε κάτι. Και αν θέλετε τη γνώμη μου μπορούμε!

 

Υ.Γ. Πιστεύω ότι πρέπει να πάμε όσο γίνεται περισσότεροι στην Πανελλήνια Θερινή Εξόρμηση (κάθε χρόνο), να καλέσουμε ΜΜΕ ώστε να δουν ότι υπάρχουμε και να μιλήσουμε για αυτό το πρόβλημα.

 

Μακάρι να πετύχει!!! =D> Πιστεύω ότι με την συνεχή ενημέρωση θα υπάρξουν τα πρώτα θετικά αποτελέσματα..!!!Βέβαια και με την υποστήριξη όλων των φορέων και των πολιτών!!! :cheesy: :wink: Είμαστε όλοι αισιόδοξοι!!Ευελπιστώ ότι η πρώτη μάχη κατά της φωτορύπανσης θα είναι με το μέρος μας!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy: :wink:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειλικρινα ευχομαι ολα οσα λεμε να ακουστουν και μακρυτερα,να γινουν πραξη,να οργανοθουμε...ο αγωνας κατα της φωτορυπανσης κατα 99,9% δν θα επιφερει τιποτα,(ειμαι ρεαλιστης,ή ο,τι αλλο θελετε πειτε με),αλλα αξιζει να προσπαθησουμε για αυτο το 0,01% και πρεπει να προσπαθησουμε ολοι μας...το να παρουν θεση τα κομματα δν νομιζω να ειναι και τοσο εφικτο...εδω γινονται αλλα πιο σοβαρα πραγματα και το μονο που ακουμε απο τα κομματα ειναι αερολογιες...τελοσπαντων πιστευω οτι αν υπαρχουν καποια οικονομικα κινητρα για την μειωση της φωψτορυπανσης,αυτα πρεπει να τονισουμε...αλλα την θεση μου την γνωριζετε...μακαρι ομως να κανω λαθος... :(

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλλα αξιζει να προσπαθησουμε για αυτο το 0,01% και πρεπει να προσπαθησουμε ολοι μας...

 

Σωστό! Επιπλέον να προσθέσω ότι ο "αγώνας" κατά της φωτορύπανσης δεν είναι αγγαρεία ούτε απαιτεί θυσίες. Γενικότερα στη ζωή, τα κινήματα και οι στόχοι δε συνεπάγονται απαραίτητα ότι πρέπει να γίνεται μια θυσία και προκειμένου να επιτευχτεί ένας στόχος θα υποφέρουμε κάτι. Αντιθέτως, συνήθως μέσα από την προσπάθεια επίτευξης του στόχου μαθαίνουμε, αντλούμε ικανοποίηση, νιώθουμε όμορφα. Αν για κάποιον είναι αγγαρεία να κάνει προσπάθεια κατά της φωτορύπανσης, ας το αφήσει καλύτερα. Υπάρχουν πολλοί που θα το κάνουν με όρεξη.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το οτι δν ειναι αγγαρια αυτο εννοειται!!!το κακο ομως ειναι οτι εμεις που δν ειμαστε απο αθηνα ή αλλες μεγαλουπολεις θα μεινουμε απ εξω ,αν και θα θελαμε να βοηθησουμε...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλλα αξιζει να προσπαθησουμε για αυτο το 0,01% και πρεπει να προσπαθησουμε ολοι μας...

 

Σωστό! Επιπλέον να προσθέσω ότι ο "αγώνας" κατά της φωτορύπανσης δεν είναι αγγαρεία ούτε απαιτεί θυσίες. Γενικότερα στη ζωή, τα κινήματα και οι στόχοι δε συνεπάγονται απαραίτητα ότι πρέπει να γίνεται μια θυσία και προκειμένου να επιτευχτεί ένας στόχος θα υποφέρουμε κάτι. Αντιθέτως, συνήθως μέσα από την προσπάθεια επίτευξης του στόχου μαθαίνουμε, αντλούμε ικανοποίηση, νιώθουμε όμορφα. Αν για κάποιον είναι αγγαρεία να κάνει προσπάθεια κατά της φωτορύπανσης, ας το αφήσει καλύτερα. Υπάρχουν πολλοί που θα το κάνουν με όρεξη.

 

Τα αγαθα κοποις κτωνται!! =D> =D> .Τα παντα αποκτηθηκαν μεσα απο αγωνες,τιποτα δεν κερδηθηκε ετσι απλα [-X Η προσπαθεια μετραει.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

άλλων κτιρίων καταναλώνοντας όντως το 1/7 της ηλεκτρικής ενέργειας χωρίς καμία επίδραση στη φωτορύπανση

 

Στά άλλα κτίρια σχεδόν δεν βρίσκεις απλους λαμπτηρες εδω και χρόνια. Τωρα για τα σπίτια (δεν εχουν το 1/7 αλλα 1/4 της κατανάλωσης για ίδια φωτεινότητα) και για οικονομια πάλι δεν είναι πια τίποτε σπουδαίο. 2-3 λαμπες 80W για μερικές ώρες δεν λέει τίποτε. Ένα κατάστημα η μια μαντρα αυτοκινήτων η και το σπίτι ενός ανόητου καιει μερικές χιλιάδες βατ από προβολείς "ασφαλειας" αλογόνου όλη νύχτα ... Αυτοί πρέπει να καταργηθούν αν είναι να καταργηθεί κάτι. Οι πυρακτώσεως σιγά σιγα θα αλλαχτούν επειδή δεν συμφέρουν οικονομικά, δεν χρειάζεται απαγόρευση.

Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει ούτε το φως των φθορισμού ούτε το ότι δεν μπορουν να δουλέψουν με dimmer. Αν πάνε να καταργήσουν τις πυρακτώσεως θα κάνω γερο απόθεμα :cheesy:

Οι "αντιαεροπορικοί" προβολείς χιλιάδων βατ φωτορυπαίνουν όταν κοστίζουν 3500 και 4000 ευρω για φαντασου να κάνουν 500 μια μερα και να έχουν ίδια φωτεινή ισχύ με μισή κατανάλωση... Φυσικα όποιος θέλει θα φωτορυπάνει αλλα ας μην τον διευκολύνουμε κι όλας! Ούτε να αποπροσανατολίζουμε τον κόσμο με δήθεν σπουδαίες εκστρατείες κατάργησης των λαμπτήρων πυρακτώσεως.

 

 

Το αν τα σκίαστρα των εξωτερικών φωτιστικών δεν τους καλύπτουν είναι πρόβλημα αλλά ούτως ή άλλως υπήρχε πρόβλημα στον τομέα αυτό.

 

Συμφωνώ αλλά τώρα έχει παραγίνει. Πριν τις εκλογές γέμισε ο τόπος λάμπες, το ότι έχεις ιδιο και δυνατότερο φωτισμό με οικονομία σίγουρα παίζει ρόλο. Τα σκίαστρα έιναι ψιλά γράμματα. Δεν τους ενδιαφέρει η φωτορύπανση, αν χάνεται φως προς τον ουρανό και δεν φωτίζεται καλά ο δρόμος έχουν λύση μεγαλύτερες λάμπες.

Πες σε κανένα χωριό να βάλουν μικρότερες να δεις πως θα σε κοιτάζουν.

Παιδιά μην εθελοτυφλείτε ο κόσμος απλώς ζητάει περισσότερα (και δυνατότερα) φώτα. Είναι το πιο συνηθισμένο ρουσφέτι δημάρχων και αντιδημάρχων.

Στην Καλαμάτα στην οδό Νέδοντος, που το βράδυ δεν έχει καθόλου κίνηση, έβαλαν πανίσχυρες λάμπες κάθε 20 μέτρα και έκαναν την νυχτα μέρα. έμειναν και οι παλιές φυσικά. Ο κόσμος και ο τοπικός τύπος σύσσωμος το χαρακτήρισε σπουδαίο έργο.

Αισθητικά ένα αίσχος.. την νύχτα είναι σαν μέρα απο το φως και αν περνάς όπως είναι έρημος ο δρόμος είναι σαν πολη φάντασμα....

Άλλος έγραψε άρθρο πως η πόλη είναι σκοτεινή και πρέπει να φωτιστεί

το κάστρο γιατί έτσι θα άρεσε στην ... πριγκιπισα Ιζαμπώ ](*,)

Συμπτωματικά απόψε πέρασα απο την πολιούχο Υπαπαντή, τα γνωστά προβόλια αλογόνου στερεωμένα σε κολώνες δημοτικου φωτισμού δεν λεω φωτίζουν, αλλά υβρίζουν την εκκλησία ρίχνοντας απαίσιες σκιές και στραβώνοντας τους διαβάτες.

 

ΥΓ Βρήκα αυτό στην wikipedia:

 

Incandescent lamps can usually be replaced by self-ballasted compact fluorescent light bulbs, which fit directly into standard sockets (but contain mercury, and thus should not be disposed of in a regular trash can).

 

Μάλλον πιο βλαβερές είναι οι συμπαγείς λάμπες φθορισμού αυτές θα πρέπει να καταργηθούν!

Μας βλέπω για άλλη καμπάνια σε μερικά χρόνια

Όχι λάμπες στον σκουπιδοτενεκέ!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει ούτε το φως των φθορισμού ούτε το ότι δεν μπορουν να δουλέψουν με dimmer. Αν πάνε να καταργήσουν τις πυρακτώσεως θα κάνω γερο απόθεμα

 

Το χρώμα τους ποικίλλει και υπάρχουν καλοί, και κάπως πιο ακριβοί, που είναι πολύ ευχάριστοι (πχ κάποια μοντέλα OSRAM) αλλά και κακοί όπως κάποιοι κινέζικοι. Επίσης η ενεργειακή τους απόδοση ποικίλλει (υπάρχουν και Α και Β κατηγορίας) και φυσικά προτιμάμε πάντα Α. Οσο για το dimmer είναι αλήθεια όσον αφορά τα απλά dimmer, υπάρχουν λύσεις όμως και για τους λαμπτήρες φθορισμού που κάποτε θα φτηνήνουν.

 

Το γεγονός ότι είναι πιο οικολογικοί δεν αλλάζει αν πούμε ότι η κατανάλωσή τους είναι 1/4 αντί για 1/7 (αλήθεια, γιατί η μείωση κόστους ενέργειας φωτισμού κατά 75% είναι αμελητέα;) και σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει κανείς λόγος να μην αντικατασταθούν οι λαμπτήρες πυρακτώσεως. Επαναλαμβάνω την προσωπική μου άποψη πως το γεγονός ότι μπαίνουν περισσότεροι λαμπτήρες είναι άσχετο γεγονός με το κόστος του φωτισμού. Υπάρχει τάση να αυξήσουν όλοι το φωτισμό και δεν έχει να κάνει με το χαμηλότερο κόστος, έχει να κάνει με νοοτροπία και έλλειψη πληροφόρησης. Εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε και γι'αυτό είπα ότι μας αποπροσανατολίζει από το στόχο όταν αποδίδουμε κάποια φαινόμενα στις λάθος αιτίες.

 

Χτυπάμε την άσκοπη και υπερβολική χρήση του φωτός οπουδήποτε και οποιοδήποτε τύπου.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλλα αξιζει να προσπαθησουμε για αυτο το 0,01% και πρεπει να προσπαθησουμε ολοι μας...

 

Σωστό! Επιπλέον να προσθέσω ότι ο "αγώνας" κατά της φωτορύπανσης δεν είναι αγγαρεία ούτε απαιτεί θυσίες. Γενικότερα στη ζωή, τα κινήματα και οι στόχοι δε συνεπάγονται απαραίτητα ότι πρέπει να γίνεται μια θυσία και προκειμένου να επιτευχτεί ένας στόχος θα υποφέρουμε κάτι. Αντιθέτως, συνήθως μέσα από την προσπάθεια επίτευξης του στόχου μαθαίνουμε, αντλούμε ικανοποίηση, νιώθουμε όμορφα. Αν για κάποιον είναι αγγαρεία να κάνει προσπάθεια κατά της φωτορύπανσης, ας το αφήσει καλύτερα. Υπάρχουν πολλοί που θα το κάνουν με όρεξη.

 

Τα αγαθα κοποις κτωνται!! =D> =D> .Τα παντα αποκτηθηκαν μεσα απο αγωνες,τιποτα δεν κερδηθηκε ετσι απλα [-X Η προσπαθεια μετραει.

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!! =D> =D> =D> :wink: :wink: :wink: :wink:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

και για τη Σκύρο υπάρχει σχεδιο για εγκατάσταση Αιολικού παρκου με 111 (!!!) ανεμογεννήτριες. Φυσικά οι κατοικοί αντιδρούν (και καλα κάνουν).

 

http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=20070614&nid=4977886&sn=%CE%95%CE%9B%CE%9B%CE%91%CE%94%CE%91&spid=876

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα έχουμε πει πως η ανεμογεννητριορύπανση είναι η φωτορύπανση της ημέρας.

Το χειρότερο είναι πως σε ποσοστό 95% μετέχει η Μονή Μεγίστης Λαύρας του Αγίου Όρους στην προσπάθεια καταστροφής της Σκύρου.

Ιερές ΑνεμοBusiness ΕΠΕ όπως λέμε ΑΠΕ. Αρκετά, είμαι ήδη off topic αλλά οι μεγαλοκαρχαρίες που θέλουν να καταστρέψουν τα βουνά και τα νησιά με εξοργίζουν!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η φωτογραφία τραβήχτηκε στην Ελαταρια Θεσπρωτίας. Το χωριό δεν έχει κανέναν μανικό κάτοικο και γενικά δεν έχει κανέναν κάτοικο εκτός από εποχιακούς κτηνοτρόφους που ζουν εκεί 3 μήνες. Ο κόκκινος κύκλος είναι οι λάμπες που έχει τοποθετήσει ο δήμος της περιοχής και το κίτρινο είναι ο δρόμος. Ναι είναι ο δρόμος που εξυπηρετεί το χωριό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ άλλος , δεν υπάρχει άσφαλτος δεν υπάρχει χωματόδρομος οι δρόμοι είναι όπως όταν εγκαταλείφθηκε το χωριό στην δεκαετία του 80 να εξυπηρετούν μουλάρια και πεζούς ανθρώπους.

Όταν ρώτησα έναν ντόπιο κτηνοτρόφο γιατί μπήκαν τέτοιες λάμπες μου απάντησε ότι ο δήμος τις έβαλε για να φαίνεται χωριό.

Απολογισμός : 20 λάμπες 4 άνθρωποι (για 3 μήνες το χρόνο) 1 σπίτι (ας το πούμε σπίτι μαντρί είναι) και κανένας δρόμος...

 

lampesstopouthena.thumb.jpg.e8e5662732c080274c98c8159c15897c.jpg

Οι λάμπες

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης