Jump to content

Σχολεία vs Αστρονομία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια επειδη και εγω του χρονου θα δηλωσω αστρονομια (και παρακαλω το μαθημα θα μας το κανει οχι φυσικος ,οχι βιολογος αλλα μαθηματικος!!!ο οποιος εχει ασχοληθει με το αντικειμενο λιγο)μην περιμενετε και πολλα ,εκτος απο ορισμενους καθηγητες που ασχολουνται με την αστρονομια κανεις αλλος δν θα ενδιαφερθει να σας μεταδωσει την αγαπη για το μαθημα της αστρονομιας,το βιβλιο θα προσπαθησουν να τελειωσουν(ξανατονιζω οτι υπαρχουν "μερακληδες" ερασιτεχνες αστρονομοι-καθηγητες,μαλιστα ειχα την τυχη να γνωρισω εναν τετοιο καθηγητη της αδερφης μου)οποτε με τετοιες προυποθεσεις καλυτερα θα τα καταφερετε διαβαζοντας μονοι σας,το λεω επειδη εχω ψαξει το θεμα τοσο σε κυκλους των καθηγητων οσο και στην ιδια μου την παρεα....αλλα μονο και μονο για τσαμπουκα(αν και σχεδον το βιβλιο της αστρονομιας το εχω τελειωσει) εγω θα δηλωσω αστρονομια ακομα και εαν ειμαι μονος μου(που θα ειμαι) και θα απαιτησω το μαθημα να γινει,γιατι και ο ενας που ενδιαφερεται για την αστρονομια πρεπει να εχει προσβαση στην καλυτερη γνωση του.... :!: :!: :!: :!: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Koyote, μερικές φορές δεν φταίει μόνο οτι σνομπάρουν το μάθημα το συγκεκριμένο, φταίει οτι.. απλά οι άνθρωποι, εξασκούν λάθος επάγγελμα.

με το παράδειγμά σου, μου θύμισες, όταν εγώ ήμουν 3η Λυκείου, και μαζί με άλλα 2 παιδιά ζητήσαμε να πάμε 1η Δέσμη, πολύ απλά ο Διευθυντής μας είπε οτι χρειάζονται τουλάχιστον 4, για να δημιουργηθεί 1η δέσμη.

(και φυσικά πήγαμε όλοι 4η..)

Δεν με πειράζει που μας "έκοψε" για 1 άτομο, με πειράζει το οτι επειδή πήγαινα σε επαρχιακό σχολείο, ήταν και η μοναδική μου επιλογή, αναγκαστικά θα πήγαινα 4η δέσμη.

Και εδώ θέλω να καταλήξω, το λάθος επάγγελμα δεν αφορά μόνο τους καθηγητές, αλλα και τους "απο πάνω" απο τους καθηγητές, (βλέπε υπουργείο..)

Τουλάχιστον εγω ήμουν απο τους τυχερούς, που πρόλαβα και έκανα το μάθημα της Αστρονομίας, τον καιρό που ήταν υποχρεωτικό για όλους, και μου το έκανε μαθηματικός..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μακαρι να ειχαμε υποχρεωτικο το μαθημα της αστρονομιας.Φανταστειτε!!!!

Οι καθηγητες ειτε τους αρεσε ειτε οχι θα ηταν υποχρεωμενοι να το διδαξουν.Αν μαλιστα ηταν και εξεταζομενο θα ειχαμε και φροντηστηρια!!!Ονειρο!!!!! :cheesy: :cheesy: Φιλε dracula εισαι τυχερος που το διδαχτηκες.Ακομα και οι γονεις μου 30 χρονια πριν διδασκονταν το μαθημα της κοσμογραφιας,σχεδον ιδιο με την αστρονομια.

Μιχαλη εχουμε κι εμεις ενα μερακλη στο σχολειο αλλα ειναι....φιλολογος :evil: :twisted: Ναι πιστεψτε το!Καθομαστε στο διαλειμμα και μιλαμε για θεωρια των χορδων,μαυρες τρυπες κλπ

Μαλιστα μια φορα με πηρε στην ταξη του για να μιλησω στους μαθητες για τη θεωρια των χορδων :cheesy:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμάς τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα!!!! :cry: :cry: Είμαστε μόνο 7 άτομα στο τμήμα μας και μόνο εγώ και η αδελφή μου έχουμε γνώσεις πάνω στην Αστρονομία!!! Έχουμε έναν καθηγητή στην Αστρονομία ο οποίος είναι μαθηματικός στο επάγγελμα και είναι παντελώς άσχετος!!!!! :shock: :shock: Εγώ έχω περισσότερες γνώσεις από αυτόν ( που λέει ο λόγος)!! Μας λέει λανθασμένες απόψεις πάνω στην Αστροφυσική, πολλές φορές μάλιστα διαφωνούσαμε πολύ έντονα έγω και η αδελφή μου με τον καθηγήτη μας σε πολλά θέματα. Βρίζει και αμφισβητεί σπουδαίους επιστήμονες όπως τον Δανέζη τον Θεοδοσίου τον Hawking και άλλους πολλούς και τους διαγωνιζόμενους από όλες τις χρονιές του διαγωνισμου Αστρονομίας και ιδιαίτερα αυτούς που πέρασαν στη ΝΑΣΑ!!! Και εκτός από τον καθηγήτη και το ίδιο το σχολείο μου δεν επιβραδεύει καθόλου τα παιδιά που περάσαμε στον διαγωνισμό Αστρονομίας και εκτός από αυτό δέχτηκα από την διεύθυνση του σχολείου μου μεγάλο ψυχολογικό πόλεμο και ψυχολογική πιέση σχετικά με τον διαγωνισμό της Αστρονομίας!!! Ο μόνος καθηγητής του σχολείου που πραγματικά γνωρίζει και ασχολείται φανατικά με την Αστρονομία είναι ο μαθηματικός μας και εκτός ότι είναι καθήγητης με όλη την σημασία της λέξεως έχει φοβερό χιούμορ!!!! :cheesy: :mrgreen:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντως θα προτιμουσα να γινονταν τμημα κι ας μας εκανε το μαθημα και γυμναστης :D :D 8) .Και αυτο διοτι ερχεσαι σε επαφη με το βιβλιο πανω στο οποιο θα εξεταστεις στο διαγωνισμο και οχι μονο.Ευτυχως η αντιμετωπιση που ειχα απο τη διευθυνση οσον αφορα το διαγωνισμο ηταν αριστη.Μαλιστα ο συλλογος μου εκανε και δωρο :cheesy:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είσαι πολύ τυχερός !!! Και εμένα με γοητεύει παρά πολύ η επαφή με το βιβλίο! Αλλά πόσο μπορείς να αντέξεις και εσύ όταν ακούς συνέχεια επικρίσεις από τον καθηγητή και από το σχολείο σου; :cry: :?:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι καταλαβαινω.Και εμεις εχουμε εναν ξερολα που μας λεει πραγματα του στυλ:δεν υπαρχουν μαυρες τρυπες,ο Steven Hawking eειναι ασχετος :(

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Βρίζει και αμφισβητεί σπουδαίους επιστήμονες όπως τον Δανέζη τον Θεοδοσίου τον Hawking και άλλους πολλούς και τους διαγωνιζόμενους από όλες τις χρονιές του διαγωνισμου Αστρονομίας και ιδιαίτερα αυτούς που πέρασαν στη ΝΑΣΑ!!! Και εκτός από τον καθηγήτη και το ίδιο το σχολείο μου δεν επιβραδεύει καθόλου τα παιδιά που περάσαμε στον διαγωνισμό Αστρονομίας και εκτός από αυτό δέχτηκα από την διεύθυνση του σχολείου μου μεγάλο ψυχολογικό πόλεμο και ψυχολογική πιέση σχετικά με τον διαγωνισμό της Αστρονομίας!!!

Μαρία, αν αυτά είναι αληθινά, τότε το πρόβλημα είναι σοβαρό και αφορά όλο το σχολείο όχι μόνο εσένα. Έχεις συζητήσει το θέμα με την Αστρονομική Εταιρία Βόλου; Επαναλαμβάνω, αν αυτά είναι πράγματι έτσι, το ζήτημα πρέπει να φτάσει τουλάχιστον μέχρι τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του νομού.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστηχώς υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι που δεν αξίζουν να διδάσκουν αυτό το μάθημα, ούτε καν να το αναφέρουν στο στόμα τους!!! [-( [-( Να σκεφτείς Koyote, εκτός ότι βρίζει μέσα στην τάξη μας αναφέρει πράγματα που κάνει εντελώς αδιαστικά και σιχαμένα!!! :x :x Το μόνο που κάνω τώρα είναι του κάνω ερωτήσεις που να μην μπορεί να τις απαντήσει και να τον κολλάω στον τοίχο!!! :x Μπορεί να φαίνομαι κακιά αλλά είναι το λιγότερο που του αξίζει!!

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε έχω κάνει παράπονα στην διεύθυνση του σχολείου επανελλειμένως!!! Και ασκεί τέτοια επιρροή στους καθηγητές και στους μαθήτες που στο τέλος μπορεί να με κάνουν να φταίω κιόλας!!! Εντωμεταξύ όλοι κάνουν τα στραβά μάτια!!! :-# :-# Και εκτός από αυτό κάνει και καμάκι στις μαθήτριες!!!!

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρε Ελλαδάρα το μεγαλείο σου... :( :(

 

Κάτι τέτοια ακούω ή βιώνω και σκέφτομαι αν αξίζει τελικά...(για το πανεπιστήμιο μιλάω..) :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστηχώς υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι που δεν αξίζουν να διδάσκουν αυτό το μάθημα, ούτε καν να το αναφέρουν στο στόμα τους!!! [-( [-( Να σκεφτείς Koyote, εκτός ότι βρίζει μέσα στην τάξη μας αναφέρει πράγματα που κάνει εντελώς αδιαστικά και σιχαμένα!!! :x :x Το μόνο που κάνω τώρα είναι του κάνω ερωτήσεις που να μην μπορεί να τις απαντήσει και να τον κολλάω στον τοίχο!!! :x Μπορεί να φαίνομαι κακιά αλλά είναι το λιγότερο που του αξίζει!!

 

Δυστυχως στην ιδια χωρα ζουμε Μαρια και ειχα και εγω την ατυχια να συναντησω τετοιους καθηγητες :twisted: :evil:

Ευτυχως οχι για την αστρονομια :cheesy:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρόλα αυτά έχει γίνει ήδη αίτηση από την Εταιρεία Αστρονομίας του Βόλου στο Υπουργείο Παιδείας,το μάθημα της Αστρονομίας να γίνει υποχρεωτικό!! :)

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσφατα το εμαθα κι εγω,αλλα φοβαμαι οτι τιποτα δεν θα γινει :(

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η προσπάθεια πάντως μετράει!!!! :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τουλάχιστον όσα δεν μαθαίνεις στο σχολείο τα μαθαίνεις στο θερινό!!!Όλοι οι καθηγητές είναι εξαιρετικοί όπως και τα παιδιά!!!! :cheesy: :D

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειναι τυχαιο οτι ολοι αυτοι οι ανθρωποι κανουν εξαιρετη δουλεια.Εχουν πραγματικο μερακι :cheesy:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απόλυτα \:D/ Αυτοί οι άνθρωποι αξίζουν πραγματικά και τους συγχαίρω!!!! :cheesy: =D>

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειναι τυχαιο οτι ολοι αυτοι οι ανθρωποι κανουν εξαιρετη δουλεια.Εχουν πραγματικο μερακι :cheesy:

 

Εκτός από μεράκι φίλε Koyote το αγαπάνε πάρα πολύ και ζουν με αύτο! Εγώ γνώρισα κατα καιρούς πόλλους αστρονόμους και αστροφυσικούς , επαγγελματίες και ερασιτέχνες, και εκτός το ότι κάνουν καταπληκτική δουλειά, με πολύ μεράκι βέβαια, έχουν εξαίρετο χαρακτήρα, και είναι αυτό που με εντυπωσιάζει ακόμα και τώρα! =D> :mrgreen: :-({|= :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο ακριβως εννοουσα \:D/ \:D/

Επισης ενα αξιοπροσεκτο γεγονος ειναι το εξαιρετο ηθος που διεπει το χαρακτηρα αυτων των ανθρωπων :cheesy:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απόλυτα φίλε Koyote!!!

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κατα την προσωπικη μου αποψη πιστευω οτι με ανθρωπους του ειδους που ανεφερε η Μαρια ΔΕΝ πρεπει ν ασχολειται κανεις γιατι τοτε τους δινουν σημασια,την οποια δν αξιζουν.Το να εχει τετοια συμπεριφορα απεναντι στους μαθητες του ειναι πολυ ασχημο και πολυ ενοχλητικο.Ευτυχως που στο σχολειο μου αν και επαρχιακο και μικρο υπαρχουν καθηγητες πολυ αξιολογοι και σαν επιστημονες αλλα πανω απο ολα σαν ανθρωποι... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: =D> =D> =D> ειλικρινα με εχουν βοηθησει παρα πολυ ,καθως στα διαλειματα μου λυνουν ολες τις αποριες που εχω...Μακαρι ο καθηγητης που ανεφερε η μαρια να ειναι εξαιρεση,γιατι πιστευω οτι κανεις δν μπορει ασυγκινητος μπροστα στο μαγευτικο συμπαν....

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μιχάλη σε ζηλεύω απιστεύτα!!! Τέτοιοι καθήγητες που αναφέρεις πλέον είναι πολύ λίγοι....Ο καθηγητής (που ανέφερα πιο πάνω) είνα ιπάρα πολύ καλός. Αγαπά την Αστρονομία και κάνουμε πολλές φορές μέσα στην τάξη, κουβέντες πάνω στην Αστροφυσική και την Διαστημική και ας τους ενοχλούσε τους άλλους!!! Είναι ο μόνος καθηγήτης που με υποστήριξε ψυχολογικά κατά την διάρκεια του Διαγωνισμου, και θέλω να τον ευχαριστήσω! Επίσης είναι μέλος της Εταιρείας Αστρονομίας του Βόλου και χαρίζει διάφορα τεύχη του ΟΥΡΑΝΟΥ και έτσι μπόρεσα να μάθω για τον διαγωνισμό αλλά και για το θερινό σχολείο Αστρονομίας.Του χρωστάω πολλά!!! :cheesy: Πάντως όπως ανέφερες να μην ασχολούμαι με τον άλλο 'καθηγητή' δεν μπορώ, διότι κάθε φορά κόντρα μου πάει, και εκτός από αυτό δεν δέχεται την γνώμη των άλλων, υποστηρίζει την δική του και ας είναι λάθος!! :!:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τοτε μπορει να ειναι πολλα αλλα πραγματα οχι ομως και επιστημονας....παντως ειλικρινα ειναι ανεκτιμητο το να ερχεσαι σε επαφη με ειδημονες και να σου εξηγουν τοσα πραγματα....εκτος απο αυτους τους καθηγητες εχω γνωρισει και τον hunters ο οποιος ειναι απο ναξο (και πολυ καλος αστροφωτογραφος επισης)και με εχει βοηθησει επισης πολυ...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης