Jump to content

Τι άλλο να κυνηγησω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά χτες βρήκα ένα φανταστικό μέρος για παρατήρηση ψηλά με τα πιο κοντινά φώτα στα 50χλμ!! και πολύ καθαρή ατμόσφαιρα. Το τηλεσκόπιο είναι ένα μικρό 130EQ2.Παρατήρησα το Μ31 και έπαθα πλάκα, ήταν απίστευτο. Στο ring nebula μπορώ να πω ότι αν και το διέκρινα ήταν αρκετά αμυδρό και δυσδιάκριτο. Μήπως χρειάζεται φίλτρο αφού από άλλους έχω ακούσει ότι είναι ορατό αρκετά καλά στις 5" ?

Θα ήθελα να μου προτείνεται κάτι άλλο για παρατήρηση στις 5".Προσπαθω για τον Μ51 αλλά δεν τον βρίσκω πουθενά.

 

Το πιο σημαντικό: Είναι ο Κρόνος ορατός αυτόν τον καιρό και αν ναι που να κοιτάξω?

Και άλλη μια ερώτηση: Στο διπλό αστέρα του Κύκνου φαίνονται τα αστέρια με το χρώμα τους ή όχι?

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν κούρασα με την έκταση

 

Υ.Γ. Σήμερα το βράδυ λέω να ανέβω πάλι εξοπλισμένος με μπουφάν οπότε αν έχω καμία απάντηση ειδικά για τον Κρόνο!!! =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πιο σημαντικό: Είναι ο Κρόνος ορατός αυτόν τον καιρό και αν ναι που να κοιτάξω?

 

Πρίν την ανατολή ανατολικά

 

Στο διπλό αστέρα του Κύκνου φαίνονται τα αστέρια με το χρώμα τους ή όχι?

 

Ναί!

 

Κυνήγησε τα μεγάλα νεφελώματα στον τοξότη (Μ16 Μ17 Μ20 Μ8 ) και το Μ4 στο σκορπιό πριν χαθούν οριστικά!

Επίσης, σφαιρωτά στον Οφιούχο(έχει πολλά) και Dumbell στο Βέλος πρίν μας αποχαιρετήσει και αυτό για το Χειμώνα.

Μ81-82 στη Μεγάλη Άρκτο.

Μην παραλείψεις να δείς τον Δία μόλις νυκτώσει , Πλειάδες, διπλό Περσέα και αν δε σε πιάσει νύστα περίμενε το Μ42 στον Ωρίωνα :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο διπλό αστέρα του Κύκνου φαίνονται τα αστέρια με το χρώμα τους ή όχι?

 

Kai malista, an kai "aplos" stoxos ( ena diplo systima den akougetai kai toso entyposiako, se sygkrisi me nefelomata kai smini) o Albireo einai apo ta POLY omorfa theamata tou ouranou.

 

...και αν δε σε πιάσει νύστα περίμενε το Μ42 στον Ωρίωνα

 

Kai go tha synistousa anepifylakta na katseis mexri tin Anatoli. Akoma ki an exeis nystaksei, Kronos kai M42 tha se kanoun na kaneis... toumpes!!!

 

Ante, kales paratiriseis

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά το πρωί φαίνεται και Κρόνος, και Αφροδίτη?

Κρίμα που γύρισα γρήγορα Αθήνα :?

 

Anyway, κοντά στις Πλειάδες, στον Ηνίοχο τσέκαρε και τα Μ35, Μ37.

 

Το Μ11 στον Αετό, το Μ34 στο Τρίγωνο (λιγο δύσκολο αυτό.)

 

Α! Και το Μ29 στον Κύκνο, και το Μ29 λίγο πάνω απ΄τον Deneb.

 

Αυτά :)

www.myspace.com/astrovoxgr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και το Μ29 στον Κύκνο, και το Μ29 λίγο πάνω απ΄τον Deneb.

 

Μάλλον το ένα από τα δύο είναι το Μ39...! :)

 

Ένα ακόμα (αν βαρέθηκες με ΜΟΝΟ αυτά που σου είπαμε...!) το Μ33 στο τρίγωνο.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Σε κανένα δύωρο θα βγω για τον Κρόνο και το Μ42 και ότι ππρολάβω από τα υπόλοιπα να έχω και τπτ αύριο να κάνω!!!

Ευχαριστώ και πάλι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=D> Μ42 = κορυφή =D> Κρόνο δε βρήκα πουθενά γιατί τελικά έμεινα στο μπαλκόνι μου και ήταν πίσω από μια πολυκατοικία αλλά με αποζημίωσε ο Ορίωνας. Ακόμα και με 5" σε μικρή πόλυ βεβαια αλλά δίπλα σε δρόμο με γερά φώτα το θέαμα ήταν φανταστικό!

Τεχνικά τώρα σε τι μεγενθύσεις το βλέπετε? Απ'ότι κατάλαβα παίρνει αρκετή μεγέθυνση, εγώ στο 130Χ έβλεπα ακόμα αρκετά πράγματα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν παιδιά χτες βρήκα ένα φανταστικό μέρος για παρατήρηση ψηλά με τα πιο κοντινά φώτα στα 50χλμ!!

 

 

Που ειναι αυτο το μερος να παω κι εγω;;;

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

..το Μ34 στο Τρίγωνο (λιγο δύσκολο αυτό.)

 

 

Αγαπητέ φίλε συγνώμη για τη διόρθωση, νομίζω όμως ότι στο Τρίγωνο βρίσκεται ο γαλαξίας Μ33 και όχι το Μ34. Αυτό είναι ένα ανοιχτό σμήνος και βρίσκεται στον Περσέα σχεδόν στο κέντρο του τριγώνου που σχηματίζει ο Algol (β Περσέα), ο κ Περσέα και ο γ Ανδρομέδας, ο οποίος είναι ένας πολύ όμορφος διπλός.

 

Φιλικά Γιώργος O:)

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσπαθω για τον Μ51 αλλά δεν τον βρίσκω πουθενά.

 

το m51 φαίνεται σχετικά εύκολα με τα κυάλια μου (8χ42). αποκλείεται να μη διακρίνεται με το τηλεσκόπιό σου. προσπάθησε άλλη μία φορά,αξίζει. νωρίς όμως (κατά τις 10) γιατί η μεγάλη άρκτος δύει γρήγορα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι παίδια τυπογραφικό λάθος όντως.

Το Μ33 στο τρίγωνο. Και το Μ39 στον Κύκνο αντι για Μ29 που έγραψα δύο φορές.

 

Αν δεις το Μ51 είναι καλή ευκαιρία να πετύχεις και το Μ81(Bode's galaxy) που είναι πανέμορφο. Και το Μ82 (cigar galaxy) που ναι λίγο πιο μικρό.

www.myspace.com/astrovoxgr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Που ειναι αυτο το μερος? επαναλαμβανω την ερωτηση να μη ξεχνιομαστε....

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μ51 με κυάλια? Όχι απο Αθήνα μαλλον ε?

 

 

οχι, από αμοργό νωρίς το βράδυ(κατά τις 10). ΄δεν είδα βέβαια τίποτα άλλο,παρά μόνο μία πολύ θολή μουντζουρίτσα!!!!!!!!!!!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Που ειναι αυτο το μερος? επαναλαμβανω την ερωτηση να μη ξεχνιομαστε....

 

Sorry αλλά έλειπα ταξίδι και δεν έιχα internet. Το μέρος αυτό είναι κοντά στην Άρτα και όπως καταλαβαίνεις ακόμα και στα 50χλμ τα φώτα που υπάρχουν δεν είναι σε καμία περίπτωση αυτά της Αθήνας. Όταν έστρεψα το τηλεσκόπιο τυχαία πάνω στη σπείρα του Γαλαξία μας τον θέαμα ήταν εκθαμβωτικό. Το άσπρο χρώμα στο προσοφθάλμιο όχι μόνο κυριαρχούσε αλλά σχεδόν δεν έβλεπες καθόλου κενό!

 

Anyway με τον Ωρίωνα έπαθα πλάκα. Επειδή δεν παίζουν πολλά λεφτά τώρα να πάρω ένα καλύτερο προσοφθάλμιο ή ένα φίλτρο. Ποιό θα κάνει μεγαλύτερη διαφορά? και μιλάμε για ψιλά ή θα δω όντως κάτι πιο ωραίο? Τώρα τον είδα με ένα super των 10mm και ένα των 25mm σε 650mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσον αφορα προσοφθαλμια η καλυτερη σχεση ποιοτητας-τιμης ειναι κλασικα οι HYPERION της BAADER.

 

Παρε εναν τετοιο και θα δεις μεγαλη διαφορα σε σχεση με τους προσοφθαλμιους που παρεχονται απο την εταιρια.

 

Οσον αφορα φιλτρα να ξερεις οτι αυτα δεν εχουν κατι που να κανει τα νεφελωματα να φωτιζονται. Ολοι κατι τετοιο περιμενουν αλλα δυστυχως δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Οι 2 βασικες κατηγοριες ειναι το UHC-S και το ΟΙΙΙ.

Το UHC-S ειναι ενα φιλτρο το οποιο δεν ειναι τοσο σκοτεινο κι ετσι κοβονται λιγα σχετικα αστερια απο το οπτικο σου πεδιο. Το ΟΙΙΙ αντιθετα εχει πολυ εντονο contrast και το πεδιο σκοτινιαζει εντελως.

 

Θυμισου οτι το καθενα απο αυτα τα 2 φιλτρα κανει για διαφορετικα αντικειμενα. Μ27 θα δεις και με τα 2 αλλα το Veil για παραδειγμα και το North America που ειναι καραdeep sky objects απαιτειται μονο το UHC-S μιας και εχει χαμηλο contrast και δε θα σου κοψει πολυ απο τη φωτεινοτητα. Με ΟΙΙΙ θα δεις το saturn nebula ας πουμε και θα παθεις πλακα.

 

Να θυμασαι οτι παρ ολα αυτα δουλευουν πολυ καλυτερα στην εξοχη κι οχι μεσα στην Αθηνα. Απλα βλεπεις μια μικρη διαφορουλα μεσα απο την πολη.

 

Επισης ψαξου για ενα φιλτρο H-Beta οπου εκει οι διαφορες πλεον ειναι ακομη πιο εντονες. Τα πρωτα δυο ερχονται στη τιμη των 80 ευρω ενω το τελευταιο γυρω στα 120 απο οτι ξερω. Τηλεφωνησε στην Ακτις

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης