Jump to content

Κοινά Projects


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω οτι καλό θα ήταν να ξεκινήσουν κάποια projects απο εδώ απο το Astrovox.. Γιατί η αστρονομία είναι παρατήρηση. Και που θα βρείς καλύτερα απο το astrovox που ήδη διαθέτει 2409 μέλη; Ρωτάω ο άνθρωπος. Μπορούμε να ξεκινήσουμε κάποια projects όπως variable stars, binary stars κτλ με σκοπό κ να περάσουμε καλά κάνωντας το χόμπυ μας, και να βοηθήσουμε την ερασιτεχνική αστρονομία δημιουργώντας μια βάση δεδομένων ή λογισμικό Η/Υ με δεδομένα και φωτογραφίες των παρατηρήσεων μας..

Τέλος πάντων, μια πρόταση κάνω =D>

καλά να περνάμε

 

-- The sky is too big --

The sky is too big
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έξυπνη ιδέα =D>

Ελπίζω να υλοποιηθεί το σχέδιό σου :wink:

Εγώ πάντως μέσα είμαι :cheesy:

«Το βιβλίο της φύσης είναι γραμμένο στη γλώσσα των μαθηματικών»
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως project (που δεν έχει να κάνει με παρατήρηση βέβαια, αλλά αστρονομία γενικότερα) έχει ήδη αρχίσει, και είναι το

 

www.astronomia.gr

 

Η συμβολή σε αυτό το project είναι μεγάλη βοήθεια νομίζω, τουλάχιστον μέχρι να βρείτε κάποιο άλλο, παρατηρησιακό!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Yannis, vag_stefanou, dracula, nickthe greek, Γαλιλαίε, Στέφανε, Ιανέ και φίλοι Ερασιτέχνες,

 

Η ιδέα κοινών project είναι εξαιρετική. Πάντα την υποστήριζα, και θεωρητικά και έμπρακτα!

βλ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1619&postdays=0&postorder=asc&start=0 και http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3667&postdays=0&postorder=asc&start=0

Θα ήθελα να προτείνω ένα project - ναι, καλά το καταλάβατε! - για παρατήρηση αποκρύψεων αστέρων από αστεροειδείς.

 

Το θέμα είναι γοητευτικό γιατί είναι κυνήγι έκτακτων αστρονομικών φαινομένων σε πραγματικό χρόνο, με πιθανότητες επιτυχίας και αποτυχίας.

Πέρα από την προσωπική ευχαρίστηση του ερασιτέχνη αστρονόμου, υπάρχει και η συμβολή στη συλλογή άγνωστων μέχρι τώρα στοιχείων για αστεροειδείς και αστέρες (διπλοί αστέρες, αστεροειδείς με συνοδό, σχήμα και μέγεθος αστεροειδούς).

 

Τι χρειάζεται:

---υποχρεωτικά:

-τηλεσκόπιο 6" minimum

-ενημέρωση από συγκεκριμένες ιστοσελίδες (περιγραφή φαινομένου, χάρτες, πεδία, μονοπάτι σκιάς, κλπ)

-πρόγραμμα τύπου Starry Night (για να εντοπίζουμε αστέρες καταλόγου Tycho)

-κέφι, καλή διάθεση

-αετίσιο μάτι κυνηγού

 

---προαιρετικά:

χρονόμετρο, ρολόι με ακριβή χρόνο UT ή ραδιόφωνο λήψης βραχέων ή συσκευή GPS, μαγνητοφωνάκι, CCD ή βιντεοκάμερα, κλπ)

 

Εγώ προτίθεμαι να ενημερώνω μέσω Astrovox ή μέσω EAE, για επικείμενα γεγονότα.

πχ: για Ελάτεια Λοκρίδος και κεντρική Κρήτη, έρχονται τα εξής:

 

Πώς σας φαίνεται;

 

[/u]

1039909935_8Oct572Rebekka-Elateia.png.a99a4eafaa53336714af64e7285db26f.png

571640956_3Oct4196Shuya-Crete.png.722d7fd235b14e5b1dffb082e4d6a073.png

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ Αγάπιε,

 

Θες να επιχειρήσεις να δεις στις 27 Οκτ. 2006 στις 6:48 το πρωί, μια απόκρυψη με πολύ εύκολο αστέρι, 6.56 mag, μεταβλητός, διπλός! http://www.aavso.org/vsx/index.php?view=detail.top&oid=43569

 

Αστέρας HIP 52401 ή 34 Sextantis (κάτω από το Λέοντα)

 

Το μονοπάτι περνάει και από νότια Αττική και από Κύπρο, με διαφορά μισού λεπτού. Θα το επιχειρήσω κι εγώ φυσικά, και μετά μπορούμε να συγκρίνουμε χρόνους, να υπολογίσουμε ταχύτητα σκιάς, κλπ.

Είναι λίγο δύσκολο, διότι διαρκεί 0.8 sec μόνο.

 

Αστεροειδής Fahrenheit.

1953955111_27OctFahrenheitCyprus.png.a438e40c7a4376592aeebf6b4a408726.png

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Τι χρειάζεται:

---υποχρεωτικά:

-τηλεσκόπιο 6" minimum

-ενημέρωση από συγκεκριμένες ιστοσελίδες (περιγραφή φαινομένου, χάρτες, πεδία, μονοπάτι σκιάς, κλπ)

-πρόγραμμα τύπου Starry Night (για να εντοπίζουμε αστέρες καταλόγου Tycho)

-κέφι, καλή διάθεση

-αετίσιο μάτι κυνηγού

 

---προαιρετικά:

χρονόμετρο, ρολόι με ακριβή χρόνο UT ή ραδιόφωνο λήψης βραχέων ή συσκευή GPS, μαγνητοφωνάκι, CCD ή βιντεοκάμερα, κλπ)

 

Εγώ προτίθεμαι να ενημερώνω μέσω Astrovox ή μέσω EAE, για επικείμενα γεγονότα.

πχ: για Ελάτεια Λοκρίδος και κεντρική Κρήτη, έρχονται τα εξής:

 

Πώς σας φαίνεται;

 

[/u]

 

και εγώ μέσα είμαι. δεν έχω ασχοληθεί καθόλου,αλλά πρέπει είναι μία διαδικασία που απαιτεί μεγάλη ακρίβεια και τα περιθώρια λάθους πολύ στενά!!!όσες περισσότερες μετρήσεις γίνονται για κάθε παράμετρο, τόσο μικρότερα θα είναι τα σφάλματα και τόσο μικρότερες θα είναι οι συνέπειες αν ένας από τους συμμετέχοντες κάνει κάποιο λάθος , ειδικά αν είναι αρχάριος( :oops: :-$ :-$ :-$ )

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα ακομα και η μη εντοπιση της αποκρυψης σημαινει επιτυχια αφου δεν προσπαθουμε να δουμε μονο την αποκρυψη αλλα και να καταγραψουμαι τις παραμετρους του αστεροιδη, σωστο?

 

Αντε, κι'αλλοι της περιοχης να προσελθουν!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα ακομα και η μη εντοπιση της αποκρυψης σημαινει επιτυχια αφου δεν προσπαθουμε να δουμε μονο την αποκρυψη αλλα και να καταγραψουμαι τις παραμετρους του αστεροιδη, σωστο?

 

Αντε, κι'αλλοι της περιοχης να προσελθουν!

 

όχι μόνο αυτό.

 

όσα περισσότερα άτομα συμμετέχουν στην προσπαθεια καταγραφής ενός τέτοιου γεγονότος, τόσο ακριβέστερο θα είναι και το σχήμα του αστεροειδούς που θα υπολογιστεί από τις καταγραφές τους.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιαννη,

μπορεις να ασχοληθεις με οπτικη παρατηρηση και εκτιμηση της λαμπροτητας των μεταβλητων αστερων ακομα και μονο με ενα ζευγαρι κυαλια. Θα εχεις παρεα πολλες χιλιαδες παρατρηρητων παγκοσμιως :cheesy:

 

Δες και:

 

http://www.aavso.org/

 

http://cdsweb.u-strasbg.fr/afoev/

 

και την παρουσιαση που ειχα κανει στα παιδια του "Ωριωνα" στην Πατρα:

 

http://www.orionas.protia.net/presentations/variables.pdf

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια σου Γιώργο!

 

Oρθά προτρέπεις τους φίλους να ασχοληθούν με παρατήρηση μεταβλητών αστέρων, και να γίνουν μέλη της ΑΑVSO, όπως και οι δυο μας άλλωστε: TVS και KSG. (Βy the way, gold members, not blue!)

Παιδιά, ναι! γραφτείτε στην AAVSO.

 

To projectaki που προτείνω εδωπέρα, Γιώργο, είναι του τύπου της άμεσης συνεννόησης-συνεργασίας, με άμεσα αποτελέσματα και ατομικά, και ομαδικά. Σκεφτείτε πχ να έχουμε μια απόκρυψη σε ένα σχετικά λαμπρό και εύκολο στον εντοπισμό αστέρι στην Αθήνα, να οργανώσουμε κάτι 9 άτομα (9 μάτια), να συντονιστούμε ο καθένας με οπτική παρατήρηση και χρονομετράκι, και 6 μάτια να το δούνε και 3 να μην το δούνε. Και από τα 6, άλλος να μετρήσει 2.5 sec, άλλος 3 sec, άλλος 3.2 sec, άλλος 0.5 sec κλπ

Αμέσως-αμέσως ως ομάδα θα αρχίσουμε να συνηδητοποιούμε τι ήταν αυτό που πέρασε. Ατομικά, είναι μαγευτικό να βλέπεις ένα αστέρι να χάνεται για λίγο, ρωτήστε το έταιρο μέλος της AAVSO, τον Ιανό!

Σε καλώ να λάβεις μέρος από Καλαμάτα!

 

Τώρα, Δημήτρη, ως προς τη συλλογή και επεξεργασία στοιχείων, μπορεί να γίνει σε απλή είτε σε πολύπλοκη μορφή. Ας ξεκινήσουμε με τα απλά και βλέπουμε. Απλή μορφή είναι ο καθένας να κάνει οπτική παρατήρηση, με το μάτι στο τηλεσκόπιο και χρονόμετρο στο χέρι για μέτρηση διάρκειας.

 

Τι λέτε για αρχή 27 Οκτωβρίου, αστεροειδής Fahrenheit; Αστέρας 34-Sex, 6.6 mag, χρειάζονται απλώς κιάλια (τουλάχιστον) και γρήγορα αντανακλαστικά.

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

27 Οκτ. 2006 στις 6:48 το πρωί, μια απόκρυψη με πολύ εύκολο αστέρι, 6.56 mag

 

Βαγγέλη, λες πως αρκούν και κιάλια για την παρατήρηση αυτής της απόκρυψης, όμως 6:48 το πρωί μήπως το 6.56 mag αστέρι δεν είναι ορατό από κιάλια... Με ενδιαφέρει αφού περνάει από Αθήνα και έχω μόνο κιάλια..!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ενδιαφέροντα ακούγονται όλα αυτά. Και 27 Οκτωβρίου είναι καλή ημερομηνία, ίσως το συνδιάσουμε με καμιά εξόρμηση. Θα το έχω στα υπόψην.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδα στη φωτό με το μονοπάτι του Farehneit ότι λέει ότι το φαινόμενο είναι 3:48 UT, δεν ξέρω μήπως 27 Οκτωβρίου έχει αλλάξει η ώρα και είναι 05:48 ώρα ελλάδος. Ξέρει κανείς πότε αλλάζει η ώρα; Μη γίνει καμιά πατάτα...!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η χειμερινή ώρα εφαρμόζεται την τελευταία Κυριακή του Οκτωβρίου. Φέτος πέφτει στις 29 Οκτωβρίου.

Στις 27 Οκτ. ο Ήλιος ανατέλει στις 07:45 (θερινή ώρα), μια ώρα μετά την απόκρυψη. Άρα έχουμε σχετικό σκοτάδι.

Στις 29 Οκτ. ανατέλει στις 06:47 (χειμερινή ώρα)

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς σας βρήκα. :D

Αυτό που έχω σκεφτεί είναι να φτιάξουμε ένα εγχειρίδιο για τα διπλά αστρικά συστήματα (binary stars), χωρίζοντας τα σε κατηγορίες ανάλογα με το αν είναι οπτικά ή εκλειπτικά. Ειδικά όσον αφορά τα δεύτερα θέλει εντεταμένη παρατήρηση για να αναγνωριστούν μιας και πολλές φορές η μόνη διαφορά που φαίνεται στο ανθρώπινο μάτι είναι το μέγεθος του αστέρα στην παρατήρηση-σύγκριση φωτογραφιών (αν τα άστρα είναι πολύ μακρυα απο εμάς ή είναι πολύ κοντά μεταξύ τους ή και τα δύο – φαίνεται σαν να αλλάζει η λαμπρότητα ή το μέγεθος του αστέρα όταν απο εμάς φαίνεται το μεγαλύτερο απο τα δυο το άλλο περνάει απο μπροστά δημιουργώντας εκλείψεις).

Ξεκινώντας λοιπόν την παρατήρηση μας, απο ένα συγκεκριμένο αστερισμό και τραβώντας φωτογραφιές, τόσο των όμορφων οπτικών αστέρων που κατά πληοψηφία όλοι γνωρίζουμε αλλά και αν δεν γνωρίζουμε η έρευνα κάνει καλό στο να επεκτείνουμε τις γνώσεις μας, όσο και των ίδιων των περιοχών παρατήρησης για σύγκριση με αργότερα. Θα καταφέρουμε πιστεύω με αυτόν τον τρόπο, να ελέχξουμε μεγάλες περιοχές του ουρανού αλλά και να εμπλουτίσουμε φυσικά το φωτογραφικό μας άλμπουμ. Μπορούμε βέβαια να έχουμε μια κοινή βάση δεδομένων access είτε ένα excel που θα το έχουμε περασμένο στο briefcase για να έχουμε όλοι το τελευταία ενημερωμένο αρχείο. Αργότερα όταν θα έχουμε μαζέψει κάποιο υλικό για ένα τμήμα του ουρανού είτε σκανάρωντας άτλαντες του ουρανού είτε με επεξεργασία είκόνας σε ένα απο τα πολλά προγράμματα αστρονομίας περνάμε τις σημειώσεις μας και τις δικές μας φωτογραφίες (με αναφορά πάντα στην πηγή του αστρικού χάρτη) και όλα καλά.

Αυτές είναι οι σκέψεις μου, περιμένω προτάσεις.

 

Γιάννης

 

Υγ. NicktheGreek εγώ μένω αθανάτους και κάνω τις παρατηρήσεις μου στους λόφους των αθανάτων με θέα τη φοινικιά, σε υψόμετρο 400-500m. Τόσο για καλύτερη παρατήρηση (μακρυά απο τα φώτα της πόλης) όσο και για διάρκεια στην παρατήρηση. (όπως είναι γνωστό η υγρασία χτυπάει τα επίπεδα και τα κοίλα μέρη περισσότερο). Πολύ ευχαρίστως να βρισκόμαστε αν θες και εσυ για τις παρατηρήσεις μας. Αν θέλεις πάλι μπορούμε να κανονίσουμε καμιά μέρα να πάμε παρέα να μείνουμε στο Σκίνακα στους ξενώνες \:D/ (αν και εγώ σαν ολίγον τι άπειρος) όποτε πάω εκεί κάνω ώρα να προσανατολιστώ (κοινώς χάνω την μπάλα) με τον αριθμό των αστεριών που βλέπω (χωρίς οπτικά βοηθήματα). Στείλε κανένα email να κανονίσουμε απο βδομάδα αμα είναι να βρεθούμε για κανένα καφεδάκι να τα πούμε.

 

YΓ2. Φυσικά δεν είναι απόλυτο τίποτα μιας και συζήτηση κάνουμε και όλα παίζουν. Και η ιδέα για τους αστεροειδείς μια χαρά ακούγεται. Ότι αποφασίσουμε κ όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα.

 

ΥΓ3. giorgosgr Ωραία η παρουσίαση σου, προσεγμένη και απλή! Συμφωνώ μ'αυτά που λές αλλά εσύ μπορείς να περιμένεις πχ 300 μέρες για μια παρατήρηση; εγώ δεν την παλεύω... [-( Δεν λέω για αστέρες που μεταβάλλουν τη λαμπρότητα τους μέσα σε 2-3-7-20 μέρες αυτό το αντέχω και το βρίσκω και πολύ ενδιαφέρον μαλιστα. Με την μέθοδο που λέω έτσι και αλλιώς αμα υπάρχουν μεταβλητοί αστέρες που μεταβάλλουν τη λαμπρότητα τους σε ένα διάστημα πχ μέχρι ενός μήνα θα μπούν στη λίστα των "υπόπτων" (αν βρεθούν κ λέω αν γιατί αν όλα ήταν τόσο εύκολα δεν θα υπήρχε πλέον ερασιτεχνική αστρονομία) οπότε με εκτενέστερη παρατήρηση θα αναγνωριστούν... 8)

 

Αnyway, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα...

 

ΥΓ4. Εδώ κούρασα εμένα δεν θα κουράσω εσάς... ;;; :-#

 

Καλά να περνάμε :-({|=

The sky is too big
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλλά εσύ μπορείς να περιμένεις πχ 300 μέρες για μια παρατήρηση;

 

Που ανεφερα 300 μερες για μια παρατηρηση;;;

Αν ενας μεταβλητος μακρας περιοδου εχει περιοδο 300 μερες αυτο σημαινει οτι η μεταβολη απο μεγιστο σε μεγιστο η απο ελαχιστο σε ελαχιστο ειναι 300 μερες οχι οτι τον παρατηρεις μια φορα καθε 300 μερες.

Επισης η μεταβολη απο το μεγιστο στο ελαχιστο πες πως χονδρικα ειναι 150 μερες (η ανοδος στο μεγιστο και η καθοδος στο ελαχιστο δεν ειναι ακριβως η μιση περιοδος).

Μια το μηνα παρατηρουμε τους μακροπεριοδους μεταβλητους και βλεπουμε σαφη μεταβολη της λαμπροτητας τους. Σε μερικους με συντομη περιοδο και σε μικροτερο διαστημα (και 10 ημερων ακομα) βλεπεις σαφη μεταβολη.

Σε κατακλυσμιαιους μεταβλητους οπως οι καινοφανεις νανοι (SS Cyg, SS Aur, U Gem κλπ) και το ιδιο βραδυ βλεπεις μεταβολη αν τους πετυχεις σε εκρηξη.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό ακριβώς εννοώ giorgosgr! Όχι να δεις μια μεταβολλή στη λαμπρότητα αλλά να παρατηρήσεις ολόκληρο το φαινόμενο που διαρκεί πχ 300 μέρες. Το να δείς μια απλή μεταβολλή είναι άλλο θέμα.
The sky is too big
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπαρχει κανενας λογος να δεις ολο το "φαινομενο" σε ολους τους μεταβλητους που εχεις στο προγραμμα σου. Υπαρχουν και χιλιαδες αλλοι ερασιτεχνες που στελνουν και αυτοι τις παρατηρησεις τους. Αυτο ειναι σε τελικη αναλυση και το νοημα υπαρξης δικτυων ερασιτεχνων αφιερωμενων στην παρατηρηση μεταβλητων οπως οι AAVSO και AFOEV. Πας και στη σελιδα της AAVSO και βλεπεις τις καμπυλες φωτος τον μεταβλητων που παρακολουθεις με σημειωμενες τις τυχον δικες σου παρατηρησεις.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο σ'αυτό δεν διαφωνώ απλά δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο μιας και εμένα μ'αρέσει σ'αυτές τις περιπτώσεις (μεταβλητών αστέρων, διπλών αστρικών συστημάτων κτλ) να παρατηρώ ολόκληρο το φαινόμενο.
The sky is too big
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιαννη νομιζω εχεις μπερδευτει λιγακι.

Κατ' αρχην το νοημα του κοινου project δεν ειναι να παρατηρει ο καθενας μας ολοκληρο το φαινομενο πραγμα που πολλες φορες δεν ειναι και αντικειμενικα δυνατον.

Παραδειγμα μια εκρηξη του SS Cyg μπορει να γινει οταν στην Ελλαδα ειναι μερα η εχει κακοκαιρια.

Απ την αλλη οι διπλοι αστερες.. εκτος απο μικρομετρα που απαιτουνται ειναι project ... ολοκληρων γενεων .. πολλοι χρειαζονται αιωνες η και χιλιετιες για να περισταφουν γυρω απο το κοινο κεντρο μαζας.

Αν τωρα αναφερεσαι στους μεταβλητους δι εκλειψεων (δεν υπαρχουν οπτικοι και εκλειπτικοι διπλοι αλλα οπτικοι και φασματοσκοπικοι διπλοι αστερες. Οι μεταβλητοι δι εκλειψεων ειναι φυσικα και φασματοσκοπικα διπλοι) ειναι τομεας που ειναι απιθανο κα ανακαλυψει καποιον ενας ερασιτεχνης ειδικα με απλα μεσα.

Απ την αλλη η παρατηρηση τετοιου ειδους μεταβλητων αστερων εχει νοημα μονο με CCD για να εχεις ακριβεια στην μετρηση της λαμπροτητας τους. Ουτε εχει νοημα να εχεις μαζικοτητα παρατηρησεων ωστε η στατιστικη να κανει τη δουλεια της οταν απαιτειται μεγαλη ακριβεια. Σε αυτο τον τομεα σημασια εχει η ακριβης και συνεχης παρατηρηση ενος αστρου με τον καταλληλο εξοπλισμο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης