Jump to content

Άλλος για Αλεποχώρι;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους

 

Το Σάββατο 30/9/2006 θα πάω Αλεποχώρι και το βράδυ, καιρού επιτρέποντος, θα κάνω κατάληψη στο παρατηρητήριο-οικόπεδο.Όσοι θέλουν να έρθουν παρακαλώ να μου το πουν,ώστε να κανονιστεί μία συνάντηση εκεί.

 

Ευχαριστώ

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν μπορεις,δωσε μας συγκεκριμενο ραντεβου(ωρα,κατα προτιμηση περιπου 1 ωρα πριν νυχτωσει,καποιο κεντρικο σημειο συναντησης και ενα κινητο σου),και να εισαι σιγουρος οτι θα μαζευτουμε.

Εγω και ενας φιλος μου θα ερθουμε σιγουρα,αφου ο καιρος μας τα χαλασε για τον Παρνωνα την προηγουμενη εβδομαδα.

Θα τα πουμε το Σαββατο απο κοντα

Λεωνιδας 6974463730 :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μπορεις,δωσε μας συγκεκριμενο ραντεβου(ωρα,κατα προτιμηση περιπου 1 ωρα πριν νυχτωσει,καποιο κεντρικο σημειο συναντησης και ενα κινητο σου),και να εισαι σιγουρος οτι θα μαζευτουμε.

Εγω και ενας φιλος μου θα ερθουμε σιγουρα,αφου ο καιρος μας τα χαλασε για τον Παρνωνα την προηγουμενη εβδομαδα.

Θα τα πουμε το Σαββατο απο κοντα

Λεωνιδας 6974463730 :D

 

Λοιπόν:

 

30/9/2006 ώρα 20:00 στο Αλεποχώρι στη διασταύρωση για Ψάθα. Το σημείο αυτό βρίσκεται στις παραθαλάσσιες ταβέρνες και δεξιά πάει για Ψάθα και αριστερά πάει για Σχίνο. οκ για την ώρα αυτή;

Εγώ θα είμαι από το πρωί εκεί,ανεξαρτήτως καιρού.

Η απόσταση από Αθήνα είναι 65 χλμ. και το οικόπεδο-παρατηρητήριο απέχει 10 χλμ από κάτω Αλεποχώρι και βρίσκεται σε ύψος 350 μέτρα.

 

 

 

Σας περιμένω με χαρά

 

Δημήτρης

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Που ακριβώς βρισκεται το οικόπεδο? γιατί από όσο ξέρω το αλεποχώρι είναι γεμάτο σπίτια δηλ. γεμάτο φώτα!!!!!
Δεν μπορεί ο θεός να παιζει ζάρια......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Που ακριβώς βρισκεται το οικόπεδο? γιατί από όσο ξέρω το αλεποχώρι είναι γεμάτο σπίτια δηλ. γεμάτο φώτα!!!!!

 

το άνω αλεποχώρι είναι αραιοκατοικοιμένο.ειδικά εκει που θα πάμε υπάρχει μόνο ένα σπίτι. ανατολικά όμως είναι φανερός ο θόλος της αθήνας και στη μεριά αυτή ο ουρανός είναι βρώμικος!!!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τυχεράκηδες.... καλά να περάσετε και ευχομαι να έχετε καθαρό ουρανό. :cheesy: (απο σύννεφα τουλάχιστον)

 

PS Παίζει καλό φαγητό απο κει μερια? \:D/

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τυχεράκηδες.... καλά να περάσετε και ευχομαι να έχετε καθαρό ουρανό. :cheesy: (απο σύννεφα τουλάχιστον)

 

PS Παίζει καλό φαγητό απο κει μερια? \:D/

 

αρκετά καλό ψαράκι έχει στη Ψάθα,αλλά είναι λίγο ακριβά. Στη Μαυρολίμνη είναι το ίδιο καλό και φθηνότερο.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολα ενταξει για αυριο,εκτος εκτακτων καιρικων φαινομενων.8 η ωρα στη διασταυρωση.Στις 5 μμ θα το επιβεβαιωσω τηλεφωνικος.

Λεωνιδας :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μπορεις,δωσε μας συγκεκριμενο ραντεβου(ωρα,κατα προτιμηση περιπου 1 ωρα πριν νυχτωσει,καποιο κεντρικο σημειο συναντησης και ενα κινητο σου),και να εισαι σιγουρος οτι θα μαζευτουμε.

Εγω και ενας φιλος μου θα ερθουμε σιγουρα,αφου ο καιρος μας τα χαλασε για τον Παρνωνα την προηγουμενη εβδομαδα.

Θα τα πουμε το Σαββατο απο κοντα

Λεωνιδας 6974463730 :D

 

Λοιπόν:

 

30/9/2006 ώρα 20:00 στο Αλεποχώρι στη διασταύρωση για Ψάθα. Το σημείο αυτό βρίσκεται στις παραθαλάσσιες ταβέρνες και δεξιά πάει για Ψάθα και αριστερά πάει για Σχίνο. οκ για την ώρα αυτή;

Εγώ θα είμαι από το πρωί εκεί,ανεξαρτήτως καιρού.

Η απόσταση από Αθήνα είναι 65 χλμ. και το οικόπεδο-παρατηρητήριο απέχει 10 χλμ από κάτω Αλεποχώρι και βρίσκεται σε ύψος 350 μέτρα.

 

 

 

Σας περιμένω με χαρά

 

Δημήτρης

 

'Ηθελα να ενημερώσω τους φίλους που ενδιαφέρονται για την αυριανή συνάντηση,ότι το ραντεβού στην παραπάνω διασταύρωση μετατέθηκε στις 7 το ΄βράδυ,αντί των 8. :lol:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι προβλέψεις για την ευρύτερη περιοχή αύριο δεν είναι και οι καλύτερες ! :-k

Πάντως αργά που θα έχει δύσει και το φεγγάρι φαίνονται καλύτερα τα πράγματα :?

 

http://www.meteo.gr/cf.asp?city_id=157

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους παρευρέθηκαν στο Αλεποχώρι το Σάββατο και μοιραστήκαμε μαζί την καταπληκτική εμπειρία της παρατήρησης των ...... συννέφων! :lol:

 

Ας ελπίζουμε ότι κάποια άλλη φορά θα είμαστε πιο τυχεροί

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους παρευρέθηκαν στο Αλεποχώρι το Σάββατο και μοιραστήκαμε μαζί την καταπληκτική εμπειρία της παρατήρησης των ...... συννέφων! :lol:

 

Ας ελπίζουμε ότι κάποια άλλη φορά θα είμαστε πιο τυχεροί

 

 

Ήμουν σίγουρος, γι'αυτο και δεν ήρθα!

 

Την επόμενη φορά είμαι μεσα!

 

:mrgreen:

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως άσχετα με την <<αποτυχία>> της παρατήρησης :( :( :(

 

Περάσαμε καλά :D

Από τώρα είμαι μέσα για την επόμενη φορά \:D/

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περάσαμε καλά :D

 

αυτό να λέγεται! η καλή παρέα πάνω από όλα!

 

έστω και αν στη παρέα αυτή ήρθαν για λίγο μερικά συμπαθέστατα προβατάκια :roll:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ζηλευω! Μιλαμε θα ειχε τρελο γελιο!! Και προβατακια... θυμαμαι στο Παρνωνα που εμεις παρεα ειχαμε τις κουκουβαγιες!! Υπεροχα..

 

:D

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έστω και αν στη παρέα αυτή ήρθαν για λίγο μερικά συμπαθέστατα προβατάκια

 

Σουβλίσατε κανένα τουλάχιστον? :twisted: :twisted:

 

Κρίμα που είχε συννεφια αλλα οπως είπατε ήδη η παρέα μετρά περισσότερο. Σίγουρα τουλάχιστον κάνατε κουβεντούλα περί... αστέρων και νεφελωμάτων, κάτι είναι και αυτό!

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηταν πολυ ωραια,ασχετα με την συννεφια και την υγρασια.Ολα δειχνουν οτι θα επιλεξουμε το Αλεποχωρι ως μερος για ευκολη και συχνη χειμερινη παρατηρηση.

Η παρεα ηταν πολυ καλη,ειμαι σιγουρος οτι θα ερθουν και αλλοι την επομενη φορα.

Προτεινω το Σαββατο 14/10,οπου θα εχουμε μερικες ωρες παρατηρησης πριν τη σεληνη.:D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηταν πολυ ωραια,ασχετα με την συννεφια και την υγρασια.Ολα δειχνουν οτι θα επιλεξουμε το Αλεποχωρι ως μερος για ευκολη και συχνη χειμερινη παρατηρηση.

Η παρεα ηταν πολυ καλη,ειμαι σιγουρος οτι θα ερθουν και αλλοι την επομενη φορα.

Προτεινω το Σαββατο 14/10,οπου θα εχουμε μερικες ωρες παρατηρησης πριν τη σεληνη.:D

 

εγώ θα πηγαίνω όποτε μπορώ! για τις 14/10 είμαι μέσα. επιτέλους να δοκιμάσω το νέο μου τηλεσκόπιο.

 

και αν πάλι μας τα χαλάσει ο καιρός, υπάρχουν και .... τα σουβλατζίδικα στη παραλία\:D/ \:D/

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eνημερωνω οτι ο παναγιωτης (απο εδω, το αστροβοξ) κι εγω ειμαστε στα πλανα για μια διοργανωση μιας βραδιας παρατηρησης μεσα στον επομενο μηνα. Παιζει στο μυαλο μας και η Παρασκευη. Το μερος που θα διαλεξουμε θα ειναι σχετικα μακρια απο Αθηνα οποτε σκεφτομαστε να δωσουμε ραντεβου ολοι καπου και να παμε παρεα! Θα ειναι εκπληκτικη εκδρομη και κοιταμε εκτος του χομπυ μας να διατηρησουμε και το διασκεδαστικο χαρακτηρα μιας τετοιας εξορμισης. Θα ανοιξουμε νεο θεμα και θα ενημερωσουμε με ακριβεις πληροφοριες για το τοπο της συναντησης.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θέλω να πω σε όσους μου έκαναν την τιμή να έρθουν αλεποχώρι το περασμένο Σάββατο,ότι το πρόβλημα της πρόσβασης με το αυτοκίνητο στο σημείο παρατήρησης,λύθηκε!!!

 

απλώς υπάρχει ένα πολύ βολικό δρομάκι που οδηγεί κατευθείαν στο σημείο αυτό , που δε το είχα δει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ευχαριστώ

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μπορουμε μεχρι τη Τεταρτη 11/10 να το κλεισουμε για τη επομενη Παρασκευη η το Σαββατο,ωστε να οργανωσουμε ο καθενας μας τον χρονο του αναλογα.:D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης