Jump to content

Άλλος για Αλεποχώρι;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3) Κανόνισε μια ημερομηνία να πάμε για παρατήρηση, αν βοηθήσει και ο καιρός, Αλεποχώρι ή Κιθαιρώνα μέσα στις γιορτές που θα έχουμε χρόνο για ξενύχτι λόγω αργιών.

Περιμένουμε την πρόταση σου O:)

 

Δυστυχώς είναι πανσέληνος τις μέρες αυτές,κ. συντονιστά!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Alepohorie,

 

Δες την Έκλειψη σαν ΑΠΟΚΡΥΨΗ (του Ήλιου από τη Σελήνη)!

Occultation of the SUN by the MOON!

 

ΥΓ: Θα μπορείς να το βάλεις και στην υπογραφή σου.

Αχχχχχχχχχχχχχχχ ](*,) ](*,)

 

Θα στραφώ στους μεταβλητούς,για να ξεχνάω αυτό που θα χάσω!

Σκέφτομαι να επενδύσω σε μια dobsonian! :-k Πρέπει να στελεχωθεί ΚΑΙ ομάδα παρατήρησης μεταβλητών.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνωμη αλλα καθε μερα βλεπω Αλεποχώρι ....Αλεποχώρι...Αλεποχώρι αλλα Το Αλεποχώρι που ειναι ακριβως; :oops: Εψαξα στο google αλλα Αλεποχώρι υπαρχουν αρκετα....

Αν γινεται δωστε μου συντεταγμενες να δω στο Google Earth.....

Thank U :cheesy:

 

38 05΄ 19,70" β

23 11' 08,49" α . Είναι οι συντεταγμένες του λιμανιού μας,το οποίο τώρα έχει γίνει ξηρά! Στο άνω Αλεποχώρι μου αρέσει πολύ να πηγαίνω για παρατήρηση.Έχει πολύ καθαρό ουρανό,εκτός από χαμηλά ανατολικά.

Έχω δημιουργήσει αυτό το θέμα,ώστε όποτε πηγαίνω εκεί για παρατήρηση να καλώ όσους φίλους θέλουν να έρθουν.Μπορείς να διαβάσεις λεπτομέρειες εδώ.

 

ΥΓ.Το Αλεποχώρι όντως είναι μια ΙΔΕΑ για μένα,για λόγους προσωπικούς (δεν είναι και της παρούσης)!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέφτομαι να επενδύσω σε μια dobsonian!

Μοιραία θα γινόταν και αυτό.

:cheesy:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέφτομαι να επενδύσω σε μια dobsonian!

Μοιραία θα γινόταν και αυτό.

:cheesy:

 

Ε ναι πόσο να άντεχε?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Είναι οι θέσεις για παρατήρηση που έχουμε βρει μέχρι τώρα στο άνω Αλεποχώρι.Φυσικά,η καλύτερη είναι η 4,από όπου έγινε η προχθεσινή παρατήρηση.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω πάντως την ξέρω τη θέση. :mrgreen: :mrgreen: Τώρα που προμηθεύτηκα και την Uranometria περιμένω εναγωνίως την επομένη συνάντηση-εξόρμηση μας. :-$ :-$
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι η διαδρομή που ακολουθούμε μετά την στροφή για την Λούμπα,για να πάμε στην θέση 4

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Με μερικούς φίλους επικοινώνησα προσωπικά. Όποιος άλλος ενδιαφέρεται, αύριο λέμε για Αλεποχώρι, για ξεχαρμάνιασμα! Αν το επιτρέπει ο καιρός....!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί δεν κανονίζετε κάτι μέσα στην πόλη εν όψει της παγκόσμιας ημέρας αστρονομίας πεζοδρομίων; Εξάλλου θα έχει Σελήνη αύριο...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαστε σε ετοιμότητα αλλά από ότι φαίνεται θα μετατεθεί για άλλη μέρα.Ο καιρός κάνει τα δικά του παιχνίδια. ](*,) :? :?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ποπο παλι καλα που δεν πηγατε!θα εσκαγα! #-o γιατι&την προηγουμενη φορα για λιγη ωρα δεν ειδα το post &εχασα εξορμηση! πρεπει να εχω τον νου μου! στειλτε msn!μην με ξεχασετε! [-o<
skywatcher 130/900
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Τελικά, Παρασκευή 30/5 θα πάω Αλεποχώρι. Όσοι δεν έχετε έρθει και μπορείτε, αξίζει να έρθετε.Είναι λιγότερο από 1 ώρα από Αθήνα και πολύ καλύτερος δρόμος από του Κιθαιρώνα. Ο ουρανός είναι συγκρίσιμος με αυτόν του Κιθαιρώνα, αλλά το υψόμετρο είναι μικρότερο, 350m.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 έτη αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους!

 

Είχα το τριήμερο του πάσχα την ευκαιρία να βρεθώ στο αλεποχώρι πρός την μεριά της μαυρολίμνης και να ζήσω δύο καταπληκτικές βραδιές αστροπαρατήρησης. Δυστυχώς οι εργασιακές υποχρεώσεις δεν μου επιτρέψαν νωριτερα να αναφερθώ σε έκταση για τους στόχους που παρατήρησα αν και κράτησα σημειώσεις. Ο εξοπλισμός μου ήταν το C9.25, ένας telrad, ενας κόκκινος φακός, κινητό με κόκκινη ζελατίνα και ο θαυμάσιος χάρτης Interstellarum deep sky atlas. Από προσοφθάλμια χρησιμοποιήθηκαν ο w.o swan 40mm, 32mm και ο baader zoom Αν και είχα goto βρήκα θαυμάσια εμπειρία την αστρομεταπήδηση κάτι που στην αθήνα όσες φορές δοκίμασα δεν είχα επιτυχία. Ο σαφώς σκοτεινότερος ουρανός του αλεποχωρίου μου έδωσε την ευκαιρία να διακρίνω χωρίς δυσκολία τους περισσότερους αστερισμούς και να νιώσω με την βοήθεια του χάρτη ότι το χάος πάνω από το κεφάλι μου έχει τελικά δρόμους που οδηγούν στα διαμάντια του ουρανού. Το seeing όπως θα θυμάστε όσοι παρατηρήσατε εκείνες τις μέρες ήταν φανταστικό και νομίζω ότι βοήθησε πάρα πολύ στην ευχαρίστηση που έλαβα. Παρατηρήθηκαν πάνω από σαράντα στόχοι, από διπλούς αστέρες, πλανητικά νεφελώματα, γαλαξίες και σμήνη αστέρων κυρίως από τον κατάλογο messier. Για όσους στόχους δυσκολευόμουν να τους αναγνωρίσω συνδεόμουν στο ιντερνετ και κοιτούσα σκιτσα τους για να πάρω μια ιδέα. Στον αστερισμό της παρθένου είχα την μεγαλύτερη αποτυχια στο να αναγνωρίσω ποιον γαλαξία παρατηρούσα, κυριολεκτικά χάθηκα από το πόσο κοντινοί ήταν οι στόχοι και μπερδεύτικα. Πραγματικά δεν μπορώ να ξεχωρίσω τι με εντυπωσίασε περισσότερο στα αντικείμενα βαθέως ουρανού, ξέρω όμως πως απο εκείνο το βράδυ οι εικόνες με συντροφεύουν και ξεπετάγονται από το μυαλό μου σε διάφορες στιγμές της ημέρας. Επίσης ο Δίας μου χάρισε εικόνες που με έκαναν να πιστεύω πως το καταπληκτικό seeing με τον συγκεκριμένο στόχο είναι καλύτερο από φωτογραφία και δεν νομίζω οτι υπερβάλλω. Αντίθετα ο κρόνος που ανέτειλε λόγο οτι ηταν χαμηλά στον ορίζοντα δεν σήκωνε μεγενθύσεις. Το φεγγαράκι αν και γλυκό τελείωσε την βραδιά αλλά η υγρασία και το σταθερό αεράκι υστερα από πέντε ώρες παρατήρησης με είχε ήδη εξαντλήσει. Το σκηνικό επαναλήφθηκε και το επόμενο βράδυ. Αν και δεν εχω χάσει ευκαιρία για αστροπαρατήρηση στην αθήνα, οι βραδιές στο αλεποχώρι ήταν για μένα ξεχωριστές, κυρίως γιατί συνεργάστηκε το seeing και ο σκοτεινός ουρανός με τον εξοπλισμό μου και η δυνατότητα να βρίσκω στόχους με εκαναν να πιστευω πως επιτέλους μετά από ενάμιση χρόνο "βαφτίστηκα" στην αστροπαρατήρηση και ήθελα να το μοιραστώ μαζι σας!

Επειδή σκοπευω να ξαναπάω θα ηθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μέρος που πηγαίνετε. Σκεφτόμουν αυτην την φορά να δοκιμάσω την τυχη μου στο βουνό πριν το αλεποχωρι που λογικά η μικρή φωτορύπανση του θα εξαλείφεται. Διαβασα για κάποιο οικόπεδο στο ανω αλεποχώρι. Πως πας εκει; εχουμε συντεταγμένες gps; :cheesy:

 

επίσης μια γενική ερώτηση! Στις πόσες ίντσες "ανοίγει" σε λεπτομέρειες (π.χ γαλαξίες) ο ουρανός; ή απλά ο σκοτεινότερος ουρανος κάνει την διαφορά; :P :lol: :cheesy:

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα το τριήμερο του πάσχα την ευκαιρία να βρεθώ στο αλεποχώρι πρός την μεριά της μαυρολίμνης και να ζήσω δύο καταπληκτικές βραδιές αστροπαρατήρησης.

....

Επειδή σκοπευω να ξαναπάω θα ηθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μέρος που πηγαίνετε. Σκεφτόμουν αυτην την φορά να δοκιμάσω την τυχη μου στο βουνό πριν το αλεποχωρι που λογικά η μικρή φωτορύπανση του θα εξαλείφεται. Διαβασα για κάποιο οικόπεδο στο ανω αλεποχώρι. Πως πας εκει; εχουμε συντεταγμένες gps; :cheesy:

 

επίσης μια γενική ερώτηση! Στις πόσες ίντσες "ανοίγει" σε λεπτομέρειες (π.χ γαλαξίες) ο ουρανός; ή απλά ο σκοτεινότερος ουρανος κάνει την διαφορά; :P :lol: :cheesy:

 

Σε ποιο σημείο παρατήρησες στη Μαυρολίμνη; Στην αποβάθρα;

Παραδοσιακά πηγαίνουμε στον Κιθαιρώνα, επάνω από τον Άγιο Νεκτάριο, αν και η πρόσβαση είχε δυσκολέψει τελευταία. Δεν γνωρίζω αν επισκευάστηκαν τα νεροφαγώματα. Πιθανώς υπάρχουν σημεία σε Γεράνεια και Πατέρα. Ο Μύτικας είναι προσβάσιμος, με λίγα σπίτια και καλή θέα αλλά δεν έχω πάει με τηλεσκόπιο ακόμη. Το Άνω Αλεποχώρι μοιάζει κάπως με τον Μύτικα.

Έχουν αλλάξει οι εποχές. Όταν υπάρχει καλό σημείο το κρατά κάποιος για τον εαυτό του και τους φίλους του. Δεν έχω δει κάποιος να το ανακοινώνει εδώ όπως παλαιότερα, καλώς ή κακώς. Κοίταξε να κάνεις καλούς φίλους λοιπόν.

Μέσα στο Αλεποχώρι η παρατήρηση είναι πολύ ανώτερη της Αθήνας κάθε εποχή εκτός από το καλοκαίρι. Το καλοκαίρι η φωτορρύπανση και ηχορρύπανση είναι πολύ έντονες, για να μην μιλήσουμε για την... κουνουπορρύπανση. Ένα Φλεβάρη μετά από καταρρακτώδη βροχή ο ουρανός ήταν καλύτερος από ότι στον Κιθαιρώνα τα καλοκαίρια (ευτυχώς έτυχε να έχω μαζί μου το 5"κι).

Όπως και να έχει η περιοχή είναι πολύ κοντά στην Αθήνα. Περιοχές της Πελοποννήσου, όπως τα Τρίκαλα Κορινθίας, πλεονεκτούν ως προς κατάλληλα σημεία.

Σχετικά με το τελευταίο ερώτημα ισχύουν και τα δύο. Εφόσον έχεις ήδη καλή διάμετρο σε ενδιαφέρει κυρίως ο σκοτεινός ουρανός, ιδίως για τα αντικείμενα βαθέος ουρανού.

.thumb.jpg.5beb5c73724a614578875630fc527647.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους!

 

Πραγματικά δεν μπορώ να ξεχωρίσω τι με εντυπωσίασε περισσότερο στα αντικείμενα βαθέως ουρανού, ξέρω όμως πως απο εκείνο το βράδυ οι εικόνες με συντροφεύουν και ξεπετάγονται από το μυαλό μου σε διάφορες στιγμές της ημέρας.

 

επίσης μια γενική ερώτηση! Στις πόσες ίντσες "ανοίγει" σε λεπτομέρειες (π.χ γαλαξίες) ο ουρανός; ή απλά ο σκοτεινότερος ουρανος κάνει την διαφορά; :P :lol: :cheesy:

 

Erisian άλλος ένας για τα καλά πλέων νυχτογητεμένος!!!

Έχεις το υπόλοιπο της ζωής σου προς αναζήτηση για έναν καθαρό και σκοτεινό ουρανό. Θα φτάσεις στο σημείο να σου λέει κάποιος φίλος σου για το τάδε καταπληκτικό ορεινό χωριουδάκι θα σου δείχνει φωτογραφία και εσύ θα αδιαφορείς για τον υπέροχο γαλάζιο ουρανό πάνω από το χωριό. Διότι θα ψάχνεις ανάμεσα στις κεραμοσκεπές και τις καπνισμένες καμινάδες να εντοπίσεις τις κολώνες της ΔΕΗ. Και ω της κατάρας! Αρκεί μία ώστε να σε κάνει να νοιώσεις όπως νοιώθει κάποιος που πήγε στο σινεμά, και εκεί που επιτέλους αφέθηκε στο παραμύθι δραπετεύοντας από την πραγματικότητα και την εποχή του, ο φακός συνέλαβε στο γαλάζιο του ουρανού την ξενερωτική λευκή γραμμή από ένα αεροπλάνο να κρέμεται πάνω από ένα μεσαιωνικό πύργο με άλογα και άμαξες. Στο οποιοδήποτε όμορφο ημερήσιο τοπίο ο εγκέφαλός σου πλέον (εντελώς ακούσια) θα επεξεργάζεται αστραπιαίως ενδείξεις και αποδείξεις, που από μη ειδήμονες περνούν τελείως απαρατήρητες, και θα μετατρέπει της ημερήσιες εικόνες σε νυχτερινές! Εκεί πλέων θα δοκιμάζεται η αληθινή ομορφιά. Την συγκλονιστική και λόγο φωτορείπανσης εύθραυστη αλήθεια. Κάτω από τον ίδιο έναστρο ουρανό απειράριθμα γήινα τοπία.

 

Όσο τώρα για τις ίντσες τις ἐχεις και με το παραπάνω. Τα προσοφθάλμια τώρα έχουν το λόγο. Σιγά - σιγά όμως μη βιάζεσαι.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυρ Γιάννη, θα μπορούσες να διδάξεις ακόμη και τον ποιητή/υφυπουργό δυό τρία πράγματα!

Και μην μου πεις πως δεν έχεις γράψεις ποιήματα, μόνο αρμούς σε τρίποδα βιδώνεις... :mrgreen:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κωνσταντίνε σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Στις δύσκολες ημέρες που ζούμε είναι ότι το σπανιότερο. Αισθάνομαι ιδιαίτερα κολακευμένος.

Τώρα το όσο αφορά το κάποια ποιήματα ή έστω κείμενα τα οποία ίσως και να έχω γράψει, δε τολμώ να τα αναρτήσω στο ASTROVOX. Διότι είμαι πεπεισμένος ότι αυτά θα έχουν την ίδια τύχη με κάποιες αστροφωτογραφίες νυχτερινών τοπίων που στο παρελθόν ανήρτησα, αλλά αυτομάτως κατεβήκανε επειδή δεν ήταν <<άμεσου αστρονομικού ενδιαφέροντος.>> Βλέπεις εδώ και τόσα χρόνια παρὀλο που βιδώνω αρμούς και φτιάχνω ξύλινα τρίποδα, με τίποτα δεν καταξιώνομαι στο forum, ώστε να μου επιτραπεί έστω και κάποια απειροελάχιστη παράκληση προς την ποίηση ή κάτι τέτοιο. Το πράγμα είναι άκαμτο. Εδώ είμαι.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης