Jump to content

Το μάταιον της Αστρολογίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ Ηλίας Χασιώτης.

 

Πραγματικά είχες δίκιο στην πρώτη σελίδα.

Δεν επρεπε να ασχοληθώ.

Δεν το μετανοιώνω ομως για 2 λόγους:

 

-Ανεκαθεν είχα αμφιβολίες για την αστρολογία αλλα πλέον εγω ξεκαθαρισ μέσα μου τι έστι 100%

-Ισως όλη η διαμάχη να εκανε μερικους να προβληματιστούν και να το ψαξουν παραπάνω απο το να αποδεχτουν παθητικά οτι λεγεται.

 

Αστηρ Ρήγας απο εμενα εκει.

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αλήθεια, αναρωτιέμαι γιατί όλοι οι ιεράρχες της αστρολογίας, όπως και οι σοβαροί site admins, είναι "πρώην καθηγητές πανεπιστημίου". Φαντάζομαι είτε γιατί τους διώξανε, είτε γιατί είδαν ότι σε πανεπιστημιακούς χώρους δεν χωράνε τσαρλατανισμοί. Αυτοί βέβαια θέλουν να πιστέψουμε ότι άφησαν από μόνοι τους το καθηγητηλίκι για να ασχοληθούν με κάτι ανώτερο. Αυτή είναι παγκόσμια πρώτη βέβαια, κανείς άλλος δεν το κάνει. Γιατί άραγε; :-k
"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισως όλη η διαμάχη να εκανε μερικους να προβληματιστούν και να το ψαξουν παραπάνω απο το να αποδεχτουν παθητικά οτι λεγεται.

 

Μπααα, δεν το νομίζω. Αν αυτοί που έχουν τουλάχιστον μια minimum παιδεία για να χειρίζονται υπολογιστή και να μπαίνουν στα fora είναι τόσο τυφλωμένοι, φαντάσου οι υπόλοιποι! Τελοσπάντων, ακόμα και ένας να προβληματίστηκε, καλό είναι.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς φίλοι μου ξέρετε τι παρατηρώ; Πως όλοι είμαστε αγανακτισμένοι για αυτή τη κατάσταση αλλά δεν κάνουμε και κάτι για αυτό :( . Ελπίζω να διαψευστώ.

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς φίλοι μου ξέρετε τι παρατηρώ; Πως όλοι είμαστε αγανακτισμένοι για αυτή τη κατάσταση αλλά δεν κάνουμε και κάτι για αυτό :( . Ελπίζω να διαψευστώ.

 

Μα δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα!Αφού οι άνθρωποι είναι καμμένοι, πάει τελείωσε! ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωρέ παιδιά καημένα.......

Ασχοληθήκαμε πολυ, μου βγήκαν τα ματάκια να ψάχνω ποιός είπε τι και τελικα, το έκλεισα, κόντεψα να το σπάσω και μετά έβαλα τα κλάμματα (μεταφορικώς δηλαδή).

Τι να πείς σε έναν άνθρωπο που πιστεύει ότι όταν ο Άρης είναι .....όπου είναι τέλος πάντων θα καθορίσει αν θα πάρεις αύξηση, αν θα χωρίσεις αν, αν, αν......

Καλά γελάσαμε αλλα νομίζω πως φτανει πιά.

 

ΥΓ Και ο DellPiero; Τι σας είπε δηλαδή ο DellPierro.......

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι μας είπε?

 

Γενικα, οτι είμαστε ανωνυμοι και δεν μπορουμε να μιλησουμε μαζί τους :shock: :shock: :shock:

 

Αστα, ζαλίστηκαν τα αυτιά μου, να παιρνω απαντήσεις τυπου:

 

-Ρίχνω σάλτσα σε μια μια θεωρία που ουτε εγω καταλαβαινω και όπου κολλήσει

-Ειστε κακοι, τι θελετε? Ειστε σωτήρες σταυροφόροι, ποπαυ, ζουπερμαν? Ουστ "ομάδούλα" (???η dream team!)

-Εβρισες, δεν μιλας με όνομα, σου ειπα και μου ειπες αλλα δεν καταλαβα και σου την λέω γιατι...

-Αρχιζω να μιλάω για κατι άσχετο αλλα επειδή έχει μερικες λέξεις που περιέχονται στην ερώτηση σου, άρα σου απαντώ.

-Τρεξε και αγόρασε την βιβλιογραφία τάδε.... να μάθεις.

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι ασχολειστε?? Αυτα τα ατομα δε ξερουν, ειναι ημιμαθεις και δε γνωριζουν τιποτα. Καθεστε και ψηριζετε ενα θεμα και προσπαθειτε να τη πειτε σε ανθρωπους που δε γνωριζουν. Ειναι 7500 μελη και ειναι ελεεινα ασχετοι περι του θεματος εκτος απο 2 ατομα.

 

Το λεω αυτο γιατι το ποσοστο των ανθρωπων που γνωριζουν τι σημαινει αστρολογια παιζει να ειναι 0,5%.

 

Αυτοι εκει μεσα ΔΕΝ ξερουν τι σημαινει και τι ειναι η αστρολογια οποτε πιστευω οτι γι αυτο το λογο δεν αξιζει να ασχολουμαστε μαζι τους. ΟΧΙ γιατι η αστρολογια ειναι για τα σκουπιδια.

 

Απο τη στιγμη που ΔΕΝ γνωριζεις τι ειναι αυτο με το οποιο ασχολεισαι τοτε εισαι για κλαματα

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που ενόχλησε εμένα και δεν ξαναμπήκα στο forum τους δεν είναι το τι πιστεύουν, ή αν ασχολούνται με την αστρολογία ή αν η αστρολογία είναι καλή ή κακή, επιστήμη ή τσαρλατανισμός. Ήξερα από την αρχή ότι δεν υπήρχε περίπτωση να πείσω κανένα και ότι συζητάμε έτσι, για τη χαρά τη συζήτησης. Άλλωστε συμφώνησα με τα λεγόμενά τους σε αρκετά σημεία, όπως κι αυτοί (κάποιοι τουλάχιστον) συμφώνησαν με τα δικά μου.

 

Αυτό που με ενόχλησε ήταν η αυταρχικότητα, η αυστηρότητα και η μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους των διαχειριστών (ενός τουλάχιστον) του site. Παρόλο που δεν εκδηλώθηκε προς εμένα, γιατί μέχρι τότε δεν είχα χρησιμοποιήσει σκληρή γλώσσα - ίσα-ίσα που ήμουν διαλακτικός και συζητήσιμος. Απλώς του τα είπα λίγο χοντρά (χωρίς να βρίσω), για να με διαγράψουν και να δείξω ακριβώς αυτά ακριβώς.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορεις να τα βαλεις με ημιμαθεις και ανοητους στο ξαναλεω! Αυτοι ξερεις τι ειναι? ειναι τα παιδια των περιοδικων και των πρωινων που βαζουν ξυπνητηρι για να ακουσουν τη Λιτσα στον ΑΝΤ1. Νομιζουν οτι ο Κρονος ευθυνεται για τη κακη πορεια των οικονομικων τους και ο Διας για τη προοδο των εργασιων τους.

 

Ακομη και οι ιδιοκτητες που λες ειναι παντελως ηλιθιοι οπως και τα μελη τους. Θεωρω παιδαριωδες εντελως το γεγονος οτι απο τους 7500 εκει μεσα οι 7490 θεωρουν οτι η αστρολογια ειναι μελλοντολογια! Αρα για να θεωρουν κατι τετοιο ειναι ηλιθιοι, ημιμαθεις, αγραμματοι, τεμπεληδες (μιας και δεν εχουν διαβασει καν για το τι ασχολουνται) και αφελεις.

 

Αρα, οντας οι περισσοτεροι απο μας ανθρωποι με λογικη και σοβαρη ενασχοληση με ενα σοβαρο χομπυ, οφειλουμε να τους αγνοησουμε και οχι να πεσουμε στο επιπεδο να ασχοληθουμε. Γιατι αν ασχοληθουμε τοτε αυτο δειχνει οτι ξεκατινιαζομαστε... Αυτο θελετε??

 

Τα γραφω αυτα επειδη περιπλανιωμενος απο τα 9 μου σ αυτο το χωρο (πολλοι που ειμαστε φιλοι μου το ξερετε) μετα απο πολλα χρονια ειπα κι εγω να ανοιξω καποια βιβλια να δω ΤΙ στο διαολο ειναι αυτο το "μαραφετι" που λεγεται αστρολογια. Και μετα απο καποια ενασχοληση καταλαβα οτι το 99.8% των ανθρωπων αυτων ειναι τσαρλατανοι, ημιμαθεις και ολα τα κοσμιτικα επιθετα που εγραψα το παραπανω. Το υπολοιπο 0.02% ομως εχει κατι να πει και αυτα που λεει ειναι σωστα και σε γεμιζουν δεος γι αυτη τη φιλοσοφια η οποια δεν εχει να κανει με τη μελλοντολογια!

 

Ειναι κατι εντελως διαφορετικο. Ειναι υπερβολικα παρεξηγημενη και αυτο οφειλεται στην αφελεια και ημιμαθεια των ανθρωπων (και ολα τα παραπανω κοσμιτικα επιθετα)!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρόλλα αυτά να μην ξεχνάμε ότι είναι αναφαίρετο δικαίωμα του ανθρώπου να πιστεύει ότι αυτός θέλει και αυτό πρέπει να γίνεται σεβαστό από όλους!

 

Ποιος είπε το περιβόητο, διαφωνώ με όλα όσα λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να τα λες.. νομίζω ο Βολταίρος..

 

Άλλωστε η αστρολογία έχει καταντήσει να είναι είδος θρησκείας και στην σύγχρονη ελλάδα έχουμε ανεξιθρησκεία νομίζω, έτσι δεν είναι?

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρόλλα αυτά να μην ξεχνάμε ότι είναι αναφαίρετο δικαίωμα του ανθρώπου να πιστεύει ότι αυτός θέλει και αυτό πρέπει να γίνεται σεβαστό από όλους!

 

Ποιος είπε το περιβόητο, διαφωνώ με όλα όσα λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να τα λες.. νομίζω ο Βολταίρος..

 

Άλλωστε η αστρολογία έχει καταντήσει να είναι είδος θρησκείας και στην σύγχρονη ελλάδα έχουμε ανεξιθρησκεία νομίζω, έτσι δεν είναι?

 

Ειναι παρα πολλοι (δυστηχως) αυτοι που δεν κανουν τιποτα αν δεν συμβουλευτουν πρωτα εναν αστρολογο!

Οι αστρολογοι κρινουν τους ανθρωπους σε σχεση με τη θεση των ουρανιων αντικειμενων τη στιγμη που γεννηθηκε!Θεωρουμε ομως τουλαχιστον απαραδεκτο να κρινουμε εναν ανθρωπο με βασει τη θρησκεια,χρωμα κτ.λ.

Δεν θα επρεπε η αστρολογια να καταδικαστει σαν μια μορφη φανατισμου και διαχωρισης των ανθρωπων? :-k :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι παρα πολλοι (δυστηχως) αυτοι που δεν κανουν τιποτα αν δεν συμβουλευτουν πρωτα εναν αστρολογο!

Δικαίωμα τους και κακό του κεφαλιού τους..(κατά την γνώμη μου) Παραμένει όμως δικαιωμά τους. Δεν μπορούμε εμείς ή κανένας άλλος να τους επιβάλουμε πως να ορίσουν τη ζωή τους. Δημοκρατία υποτίθεται ότι έχουμε ,όχι φασισμό.

 

Δεν θα επρεπε η αστρολογια να καταδικαστει σαν μια μορφη φανατισμου και διαχωρισης των ανθρωπων?

Δεν νομίζω... Aς μην γινόμαστε υπερβολικοί..

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά δικαίωμα του καθενός είναι να πιστευει οπου και οτι θέλει, δεν αμφιβάλλει κανείς σε αυτό, ομως κανεις δεν έχει δικαίωμα στην απόκρυψη της αλήθειας, στην παραπληροφόρηση και στον δογματισμό.

Επίσης δεν έχει κανεις το δικάιωμα να παιζει με το ψυχικό κόσμο κανενός (βλέπε παράδειγμα με σελήνη κενή πορείας και την κοπελίτσα :shock: )

Οσο ξεφυλλίζω το εκει forum, ανακαλύπτω όλο και περισσότερες αντιφάσεις και αλληλο-αναιρέσεις στα λεγόμενα τους αλλα παρολαυτα κάθε φορά συμφωνούν ολοι στα λεγόμενα του καθενός :shock: =D> =D> .

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά μη το ψάχνετε... Εκεί που σταματάει η λογική αρχίζει η αστρολογία...

 

Εγώ το μόνο που λέω σε όσους αρνούνται να πιστέψουν ότι τα ζώδια δεν είναι δυνατόν να καθορίζουν τις ζωές μας, είναι να διαβάζουν τουλάχιστον το προηγούμενο ζώδιο από αυτό που πιστεύουν ότι βρίσκονται! :mrgreen:

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα επρεπε η αστρολογια να καταδικαστει σαν μια μορφη φανατισμου και διαχωρισης των ανθρωπων? :-k :-k

 

Ειναι υπερβολικο.. δε ξερω για το εξωτερικο παντως εδω στην Ελλαδα η κατασταση εχει παρει τα ακρα. Ειναι οι μισοι που ειναι πολεμιοι της αστρολογιας και οι αλλοι μισοι που δε κανουν χωρις αυτη. Και ολα αυτα συμβαινουν γιατι επαναλαμβανω οτι ειναι παρεξηγημενη μεχρι το κοκαλο η αστρολογια

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως έγραψα και στο περί ου ο λόγος site, η γνώμη μου είναι ότι:

 

1. Το ότι αυτό το "σύστημα" μελέτης και διερεύνησης της ανθρώπινης ψυλογογίας ονομάζεται Αστρολογία και χρησιμοποιεί ονόματα που χρησιμοποιούνται και στην επιστήμη της Αστρονομίας, δεν νομίζω ότι είναι σημαντικό και δεν θα πρέπει να προκαλεί τους ερασιτέχνες ή επιστήμονες που ασχολούνται με την τελευταία. Θα μπορούσε να ονομάζεται τελείως διαφορετικά και να χρησιμοποιεί τελείως άσχετα ονόματα. Ίσως έτσι να αποφεύγαμε και τέτοιες παρεξηγήσεις.

2. Όπως και όλα τα οικοδομήματα της νοημοσύνης του ανθρώπου, η σύχγρονη αστρολογία είναι "κακή" μόνο όταν χρησιμοποιείται για κακούς σκοπούς. Πχ. για να σταματά το καθήκον του ανθρώπου να ερευνά, να πιστεύει ότι ο ίδιος είναι ο κύριος του μέλλοντός του, ότι έχει ελευθερία πράξεων κτλ κτλ.

3. Η αστρολογία, όπως και άλλα λογικά συστήματα (πχ. creationism), δεν θα πρέπει να δρα σε βάρος της Επιστήμης (ιδιαίτερα της Αστρονομίας με την οποία μοιράζεται ονόματα και ορολογία) αλλά και άλλων όπως η ψυχολογία και η κοινωνιολογία. Δεν θα πρέπει να ενθαρύνει την υποκατάσταση ή να "καλύπτει" στην συνείδηση του κόσμου επιστήμες που βασίζονται σε πραγματικά πειραματικά δεδομένα και όχι σε ένα αυθαίρετο σύνολο κανόνων. Μπορεί να τις χρησιμοποιεί συμπληρωματικά, αποδεχόμενη την ορθότητα και αυθεντία τους, αλλά όχι να τις υποκαθιστά.

 

Αν αυτά είναι αποδεκτά, η ενασχόληση με την Αστρολογία δεν νομίζω ότι μπορεί να είναι κακό, εφ' όσον κάποιος ασχολείται γιατί του αρέσει και σίγουρα δεν μπορούμε να του το απαγορέψουμε.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά μη το ψάχνετε... Εκεί που σταματάει η λογική αρχίζει η αστρολογία...

Βαγγελη,

 

Αυτος ειναι ο μοναδικος λογος που δεν εχω δωσει και πολυ σημασια σε αυτη την ενοτητα. Ο καιρος ομως ειναι χαλια και ο χρονος αφθονος .. οποτε ας διαβασω και μερικα/πολλα σκουπιδια γυρω απο την αστρολογια.

 

Το μονο που εχω να εκφρασω γυρω απο το θεμα ειναι οτι οποιος πιστευει στην αστρολογια ας ριξει μια ματια σε πεντα-δεκα οροσκοπια/προβλεψεις την ιδια μερα και πιστευω θα βγαλει ενα ωραιο συμπερασμα με τι βλακειες και παραμυθια εχει να κανει.

 

Αν πραγματι η αστρολογια ειχε καποια "σοβαρη" και "αξιολογη" βαση, πιστευω ολα τα οροσκοπια θα ειχαν τις ιδιες προβλεψεις μεταξυ τους καθε μερα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι υπερβολικο.. δε ξερω για το εξωτερικο παντως εδω στην Ελλαδα η κατασταση εχει παρει τα ακρα. Ειναι οι μισοι που ειναι πολεμιοι της αστρολογιας και οι αλλοι μισοι που δε κανουν χωρις αυτη. Και ολα αυτα συμβαινουν γιατι επαναλαμβανω οτι ειναι παρεξηγημενη μεχρι το κοκαλο η αστρολογια

Οσοι εχουν ζησει στο εξωτερικο και ιδιαιτερα σε διαφορες χωρες θα συμφωνησουν με την κουβεντα σου οτι εδω τα πραγματα γυρω απο την αστρολογια ειναι υπερβολικα. :oops:

 

Δυστυχως πολλα πραγματα στην Ελλαδα ειναι υπερβολικα ... και ενα απο αυτα το θεμα της αστρολογιας.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης δεν έχει κανεις το δικάιωμα να παιζει με το ψυχικό κόσμο κανενός

Μεγάλη κουβέντα είπες φίλε μου.

Ολόκληρες ιδεολογίες και θρησκείες παίζουν με τον ψυχισμό των ανθρώπων.. τι να κάνουμε? να τις καταργήσουμε κι'αυτές;

Άλλωστε και η αστρολογία έτσι πως έχει εξελιχθεί είναι και αυτή μια μορφή παρα-θρησκείας με τους φανατικούς οπαδούς-πιστούς της...

 

Καλό είναι βέβαια να μην γινόμαστε ιδιαίτερα θρησκόληπτοι.. ως γενική συμβουλή αυτό..

 

παν μέτρο άριστο δεν έλεγαν οι αρχαίοι μας σοφοί; E, ας εφαρμόσουμε λοιπόν το μέτρο.

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ξερω Αντωνη για την Ελλαδα γι αυτο και δε δινω σημασια.

 

Καποτε ειχα κανει το λαθος να ανοιξω μια θεματικη ενοτητα που λεγοταν AΣΤΡΟΝΟΜΙΑ VS ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ. Περιττο να σας πω οτι εγινε ο πανικος ετσι? :P σφαχτηκαμε!

 

Ενα απο τα 3 πραγματα που καταλαβα απο ολη αυτη την ιστορια εδω μεσα ηταν οτι αυτο που λεγεται αστρολογια εχει περασει (τουλαχιστον εδω στην Ελλαδα) στο κοσμο με το χειροτερο τροπο γιατι ειναι ακριβως τετοιοι οι ανθρωποι που την προβαλουν.

 

Ετσι λοιπον ακουγοντας αυτα τα καραγκιοζιλικια που λενε αυτοι οι ξεμωραμενοι ειναι λογικο και επομενο ολοι εμεις που ασχολουμαστε με τον πραγματικο ουρανο και την αστρονομια να βγαινουμε απο τα ρουχα μας.

 

Εαν θελετε την αποψη μου μετα απο τη δικη μου προσωπικη ερευνα που εχω κανει και το χρονο που ξοδεψα για να καταλαβω τι ειναι ολο αυτο, κατεληξα στο οτι, η Αστρολογια ειναι μια υπεροχη φιλοσοφια η οποια φυσικα πηγαζει απο αρχαιοτατων χρονων και ασχολειται καθαρα και ΜΟΝΟ με τις διαθεσεις και τη ψυχολογια. ΟΧΙ τη μελλοντολογια. ΟΧΙ το τσαρλατανισμο.

 

Και επαναλαμβανω οτι, εαν συζητησετε με καποιον ανθρωπο ο οποιος ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τι ειναι ολο αυτο και φυσικα εχει και το απαιτουμενο βαθρο ΜΟΡΦΩΣΗΣ για να εξηγησει και να ερμηνευσει ολα αυτα (ποσοστο τετοιων ατομων υπολογιζω γυρω στο 0,02%),το μονο σιγουρο ειναι οτι θα μεινετε με ανοιχτο το στομα. Ειναι μια υπεροχη φιλοσοφια γεματη μαθηματικα και αριθμους.

 

Επαναλαμβανω ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ και ΟΧΙ τσαρλατανισμος και καραγκιοζιλικια ηλιθιων.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα απο τα 3 πραγματα που καταλαβα απο ολη αυτη την ιστορια εδω μεσα ηταν οτι αυτο που λεγεται αστρολογια εχει περασει (τουλαχιστον εδω στην Ελλαδα) στο κοσμο με το χειροτερο τροπο γιατι ειναι ακριβως τετοιοι οι ανθρωποι που την προβαλουν.

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα πολλά πράγματα γίνονται χειρότερα. Αλλά δεν έχεις παρά να δεις τι γίνεται με την σστρολογία στις ΗΠΑ. Μας περνάνε κατά πολύ!

 

Ετσι λοιπον ακουγοντας αυτα τα καραγκιοζιλικια που λενε αυτοι οι ξεμωραμενοι ειναι λογικο και επομενο ολοι εμεις που ασχολουμαστε με τον πραγματικο ουρανο και την αστρονομια να βγαινουμε απο τα ρουχα μας.

 

Καλά θα ήταν να μην βρίζουμε όμως, όσο και αν μας ενοχλούν και εξοργίζουν τα λεγόμενά τους. Το μόνο που κάνουμε είναι να τους δίνουμε βάση να μας κατηγορούν.

 

Εαν θελετε την αποψη μου μετα απο τη δικη μου προσωπικη ερευνα που εχω κανει και το χρονο που ξοδεψα για να καταλαβω τι ειναι ολο αυτο, κατεληξα στο οτι, η Αστρολογια ειναι μια υπεροχη φιλοσοφια η οποια φυσικα πηγαζει απο αρχαιοτατων χρονων και ασχολειται καθαρα και ΜΟΝΟ με τις διαθεσεις και τη ψυχολογια. ΟΧΙ τη μελλοντολογια. ΟΧΙ το τσαρλατανισμο.

 

Και επαναλαμβανω οτι, εαν συζητησετε με καποιον ανθρωπο ο οποιος ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τι ειναι ολο αυτο και φυσικα εχει και το απαιτουμενο βαθρο ΜΟΡΦΩΣΗΣ για να εξηγησει και να ερμηνευσει ολα αυτα (ποσοστο τετοιων ατομων υπολογιζω γυρω στο 0,02%),το μονο σιγουρο ειναι οτι θα μεινετε με ανοιχτο το στομα. Ειναι μια υπεροχη φιλοσοφια γεματη μαθηματικα και αριθμους.

 

Επαναλαμβανω ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ και ΟΧΙ τσαρλατανισμος και καραγκιοζιλικια ηλιθιων.

 

Σε αυτά τα λεγόμενά σου θα συμφωνήσω απόλυτα. =D>

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το θέμα είναι να προσπαθήσουμε να εξαλλείψουμε την τάση που έχει ο κόσμος να ταυτίζει την αστρολογία με την αστρονομία.

Αυτή η ταύτηση είναι που με εκνευρίζει πιο πολυ απ'όλα.Πως θα σας φαινόταν η υπαρξη μιας ιστοσελίδας,που να βοηθάει σε αυτό το πρόβλημα; idea Βεβαια κατα τη γνωμη μου θα πρέπει να λειφθεί υπ'οψιν,οτι η Αστρολογία ειναι υπερβολικά 'πακτωμένη' συνήθεια,και το site να μην είναι 'εχθρικό' προς την αστρολογία,και αυτό διότι οι Αστρολογοι ειναι παντα ετιμολογοι στην οποιαδήποτε 'επιθεση'. π.χ.Θα μπορούσε να αναφέρει οτι η Αστρολογια ξεκίνησε παρατηρόντας τις πραγματικές θέσης των αστρων και των πλανητών,προσπαθόντας να τις συσχετήσει με της διαθέσεις τις καθημερινής ζωής των ανθρώπων,ενω τώρα δεν ενδιαφέρετε για τις πραγματικές τους θέσεις,ενω εστιαζετε στη μελλοντολογια.

Θα μπορούσε επισης να προσπαθήσει να στρεψει τα βλεματα προς τον πραγματικό ουρανό μέσω των αστερισμών του ζωδιακού. π.χ.Το ζωδιο μου-Πως να παρατηρήσω τον αστερισμό του ζωδίου μου,μυθολογία των αστερισμών κλπ. Κανω καποιες σκεψεις να κανω μια τετοια σελιδουλα...

? ? ?

http//enastros.blog.com.gr/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και να δημιουργησεις κατι τετοιο δε παυεις να εισαι ενα ατομο εναντια σε εκατονταδες χιλιαδες τα οποια δε θα μπουν στο κοπο να πληκτρολογησουν τη σελιδα σου. Εκτος και αν της ριξεις τη τρελη διαφημιση.

 

Εισαι διατεθιμενη να πληρωσεις για να παρεις χωρο και να κανεις τετοιο πραγμα? εννοω για μια σελιδα αρκετα σοβαρη και υπολογισιμη απο το συνολο και οχι του τυπου http://sdafasko.ddkeee5566.gr.sfk.org

 

Tζαμπα χρονο θα ξοδεψεις. Αλλωστε μη ξεχναμε οτι η αστρονομια ξεκινησε απο την αστρολογια οποτε οσο και να προσπαθησεις αυτο το επιχειρημα θα προβαλεται αιωνιως απο τους ημιμαθεις και ανοητους.

 

Στην Ελλαδα που οτι δηλωσεις εισαι ο καθενας λεει αυτο που του κατεβαινει. Δε μπορεις να πεισεις κανεναν οτι δεν ειναι ελεφαντας. Παρ ολα αυτα εαν ειαι να κανεις μια τετοια προσπαθεια ευχομαι καλη επιτυχια! :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης